Monthly Archives: Серпень 2018

Почав діяти новий порядок створення груп подовженого дня в школах

Відтепер для всіх шкіл України діє новий порядок створення груп подовженого дня. Відповідний наказ МОН, зареєстрований в Мін’юсті, опублікований у «Офіційному віснику України» від 31 серпня 2018 року.
Через технічні проблеми на сайті вісника переглянути документ наразі можна на цій веб-сторінці
Головними новаціями порядку є те, що він передбачає кращі умови для дітей та вперше дає можливість відкривати інклюзивні групи.
Так, якщо раніше групи можна було комплектувати з учнів щонайменше 4-х вікових категорій, то зараз різниця у віці учнів однієї групи не може перевищувати 2-х років. Така зміна дозволить забезпечити комфортніші умови для дітей, враховуючи їхні індивідуальні психологічні відмінності та фізичний розвиток.
Водночас у школах, розташованих в сільській та/або гірській місцевості, де здійснюється підвезення шкільним автобусом, групи можна утворювати для учнів різного віку.
Рішення про створення та роботу груп подовженого дня приймають засновники шкіл за письмовими зверненнями батьків чи інших законних представників учнів. Для цього в школі також має бути відповідна матеріально-технічна база та умови для харчування. Для першокласників можуть створювати умови для сну.
Зараховувати дітей до груп можна протягом всього навчального року.
Перебувати в групі подовженого дня учні мають не більш як 6 годин на день. Режим їх роботи повинен включати:
 • прогулянки на відкритому повітрі тривалістю не менш як півтори години для учнів початкових класів;
 • харчування тривалістю не менш як 30 хвилин;
 • виконання домашніх завдань (за наявності) тривалістю не більше 1 години;
 • проведення спортивно-оздоровчих занять тривалістю не менше 1 години;
 • фізкультхвилинки та гімнастику для очей через кожні 15 хвилин заняття для учнів початкових класів.
Наповнюваність групи подовженого дня не повинна перевищувати 30 дітей. Меншу граничну кількість учнів в групі може встановити керівник школи, погодивши це рішення з засновником.
Інклюзивні та спеціальні групи створюють за заявою батьків чи інших законних представників дітей.
Наповнюваність спеціальної групи має бути від 6 до 12 учнів, залежно від нозології.
В інклюзивних групах може бути до 30 дітей, однак кількість учнів з особливими освітніми потребами там має бути такою:
 • 1-3 – з числа дітей з порушеннями опорно-рухового апарату, затримкою психічного розвитку, зниженим зором чи слухом, легкими інтелектуальними порушеннями тощо;
 • не більш як 2 – з числа дітей сліпих, глухих, з тяжкими порушеннями мовлення, у тому числі з дислексією, розладами спектра аутизму, іншими складними порушеннями розвитку або тих, що пересуваються на візках.

Прес-служба Міністерства освіти і науки України

Батьки вийшли на пікет проти бездіяльності міської влади

Батьки у Кропивницькому вимагають забезпечити нову українську школу меблями та навчальним матеріалом. Нині, стверджують батьки першачків, у класах – повна порожнеча, там нема навіть парт, не кажучи про книжки. Дорікають за це управлінню освіти, яке досі не провело тендер на закупівлю.

 

ТСН

1 вересня у 2018 році: праця вчителя і трудовий кодекс

За інформацією Міністерства освіти і науки України, рішення про проведення свята першого дзвоника приймає кожен навчальний заклад особисто, тому свято може бути проведено як 1 вересня (в суботу), так і 3 вересня (в понеділок).

Оскільки питання організації освітнього процесу у закладі загальної середньої освіти належить до виключної компетенції закладу освіти, рішення про проведення свята першого дзвоника приймає заклад освіти. Тому таке свято може бути проведеним як 1 вересня, так і 3 вересня, – пояснюють у МОН.

Цього року 1 вересня припадає на суботу. Профспілка працівників освіти і науки України звертає увагу на дотримання законодавства про працю у випадку залучення працівників до роботи у вихідні дні.

Відповідно до ст. 71 Кодексу законів про працю, робота у вихідні дні забороняється. Залучення окремих працівників до роботи у ці дні допускається тільки з дозволу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) підприємства, установи, організації і лише у виняткових випадках, що визначаються законодавством в частині другій цієї статті.

Такими винятковими випадками, коли допускається залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні, є:

 • відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
 • відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
 • виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;
 • виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Залучення працівників до роботи у вихідні дні провадиться за письмовим наказом(розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Таким чином, компенсація за роботу у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (ст.72 КЗпП)

Юридичний відділ ЦК Профспілки

Науковці ЖНАЕУ винайшли та випробували препарат для захисту каштанів

Упродовж останніх років по усіх вулицях  Житомира надзвичайно великої шкоди деревам каштанів завдає міль каштанова (Camеraria ohridella Deschka & Dimic). Через високу шкідливість молі, дерева каштанів не встигають накопичити необхідну кількість поживних речовин, що призводить до їх виснаження та поступового засихання.

 

Для захисту дерев каштанів від досить агресивного шкідника одним із ефективних прийомів є захист крон способом ін’єкції препаратів у стовбури дерев. Проте, в умовах населених пунктів заборонено застосовувати засоби захисту рослин хімічного походження.

 

У Житомирському національному агроекологічному університеті завідувач кафедри захисту рослин д. с-г. н. Ключевиче М. М. разом із співробітниками – к. с-г. н., доцентами Чумаком П. Я. і Вигерею С. М. розробили ефективний біологічний препарат проти молі каштанової мінуючої.

Ефективність даного препарату, застосованого способом ін’єкції у стовбури дерев (фото станом на 28.08.2018 р.) можно побачити на бульварі Старому (навпроти головного корпусу ЖНАЕУ, ліворуч до вул. Фещенко-Чопівського).

 

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

Місцеві органи самоврядування, де кошти на НУШ були розподілені вчасно, скаржаться на процедури торгів і просять їх змінити

Одеська область має одні з кращих показників щодо закупівель обладнання для Нової української школи – перші класи регіону облаштовані методичними матеріалами на 64%, меблі завезені для 76% першокласників, а комп’ютерним обладнанням вже забезпечено 63%. Це стало можливим завдяки вчасному розподілу коштів з обласного рівня на місцевий, однак при цьому низка районів та міст області скаржаться на штучне блокування тендерів, що суттєво видовжує терміни закупівель. Про це йшлося під час регіональної серпневої конференції Одеської області сьогодні, 30 серпня 2018 року, в м.
Балта Одеської області.
 «У зв’язку з недосконалою процедурою тендерних закупівель місто Одеса стикнулося зі штучним блокуванням закупівель парт для Нової української школи, що сильно видовжує терміни доставки парт у заклади. Ми скаржимось в Антимонопольний комітет, але це також видовжує процедуру. Чи можливо внести зміни в процедуру проведення тендерів, щоб таке штучне стримування закупівель було неможливим?», – звернулася до Міністра освіти і науки Лілії Гриневич директор департаменту освіти та науки м. Одеси Олена Буйневич.
Міністр відповіла, що вже почала вивчення цього питання.
«Складність полягає в тому, що багато з цих процедур є частиною наших міжнародних зобов’язань. Ми шукатимемо, чи є якісь можливості, однак зараз важливо нам усім навчитись також працювати з цими правилами гри», – зазначила Лілія Гриневич.
Директор школи з міста Южного розповіла, що в неї всі класи вже отримали парти, комп‘ютери та частину дидактичних матеріалів.
«Але це тільки перший клас, наступного року у реформу прийде другий клас. Однак нема жодної інформації про те, чи будуть інвестиції далі на реформу і це викликає занепокоєння», – зауважила директор.
Лілія Гриневич повідомила, що зараз триває процес формування бюджету на 2019 рік.
 «Бюджет на 2019 рік буде складним, цього року ми віддаємо великі суми на погашення наших зовнішніх боргів, які не ми брали. Ці гроші були позичені ще до 2014 року. Але шкільна реформа – пріоритет уряду, і ми будемо наполягати на закладені такої ж інвестиції на 2-й клас», – пояснила Міністр.
Нагадуємо, що Лілія Гриневич наразі перебуває з робочою поїздкою на Одещині. Окрім участі у регіональній серпневій конференції також передбачено ознайомлення із матеріально-технічною базою новоствореного Північного центру професійно-технічної освіти та вручення сільськогосподарської техніки.
Довідково: У вересні 2018 року по всій Україні діти підуть в перший клас Нової української школи. Старту реформи передувала масштабна підготовка, направлена та 3 основні зміни: створення нового освітнього середовища, нового змісту освіти та перепідготовка вчителів.
Новий зміст освіти було закладено через новий Державний стандарт початкової освіти. У ньому визначено вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей здобувачів освіти, тобто, що саме дитина має знати, вміти, розуміти після завершення чотирьох перших класів. Разом з них було ухвалено 4 базові навчальні плани. Новий Держстандарт впродовж 2017-2018 навчального року було пропілотовано в 100 школах по всій Україні. Ці результати були використані під час підготовки методик навчання для НУШ.
Упродовж лютого-червня 2018 року понад 22 тис вчителів, що братимуть перший клас Нової української школи, пройшли підвищення кваліфікації. Воно  складалося з дистанційного онлайн-курсу на порталі EdEra та трьох очних сесій в обласних інститутах післядипломної педагогічної освіти, в межах яких спеціально підготовлені тренери закріплювали знання педагогів на практиці. Також підвищення кваліфікації пройшли вчителі іноземних мов.
На обладнання початкової школи Уряд виділив майже 1 млрд гривень. 40% цих грошей спрямовується на закупівлю дидактичних матеріалів, ще 40% – на закупівлю сучасних меблів, а 20% йде на купівлю комп’ютерного обладнання. Субвенція надана місцевим органам самоврядування на засадах співфінансування: 70/30 – для шкіл в містах обласного значення; 90/10 – для шкіл в районах та ОТГ; 95/5 – для шкіл в гірській місцевості та на лінії зіткнення.
Прес-служба Міністерства освіти і науки України

Навчання, базоване на співпраці. 32 стратегії кооперації у класі

Кооперативне навчання базується на так званій “позитивній взаємозалежності”, коли успіх можливий лише за умови взаємодії одне з одним. Співпрацюючи в малих групах, учні й учениці омовлюють думки, аргументують свій погляд, дивляться на поставлену проблему під різними кутами, вчаться сприймати інакшість.

Матеріали сайту Нова Українська школа

Ця публікація – чудова ілюстрація едкемпівського ефекту “довгого хвоста” – з’явилася після знайомства з цим освітнім підходом у школах Сінгапуру, яке відбулося під час мого стажування в липні 2018 року на урядовій програмі для лідерів в освіті з 23 країн.

Раді до національного старту Нової української школи і початку навчального року поділитися простими і перевіреними стратегіями співпраці, які підвищують зацікавленість у навчанні, зменшують розрив в успішності учнівства, покращують взаємини між ними, створюють атмосферу доброти та турботи в класі.

Навчання через співпрацю (кооперативне навчання), ґрунтується на кількох важливих концептах.

Команди. Учнівські групи з чотирьох учасників / учасниць годяться якнайкраще. Вони достатньо малі для активної участі всіх членів команди та за необхідності їм можна легко розділити для роботи в парах.

Є три типи команд: різнорідні, однорідні та такі, що утворюються у випадковий спосіб. Гетерогенні групи (різної статі, здібностей, віросповідання тощо) зазвичай закріплюються педагогом і є довготерміновими. Гомогенні та “випадкові” групи, що час від часу формуються для виходу за межі базової команди, привносять розмаїття.

Бажання. Для успіху кооперативного навчання потрібне бажання учнівства співпрацювати. Розбудова команд і класу загалом створюють це бажання. Оцінки для команди не використовують, оскільки вони зазвичай підривають мотивацію і часто є несправедливими.

Принципи. Існують чотири принципи кооперативного навчання, які разом утворюють акронім PIES (з англійської – пироги):

Позитивна взаємозалежність (positive interdependence). Контрольне запитання: чи успіх однієї особи призводить до успіху іншої / інших? Чи відчувається потреба в допомозі одне одному під час взаємодії?

Індивідуальна підзвітність (individual accountability). Контрольне запитання: чи затребувані показники кожного та кожної, що доступні публічно?

Участь, що передбачає рівність (equal participation). Контрольне запитання: наскільки забезпечені шанси для участі кожної та кожного?

Одночасна взаємодія (simultaneous interaction). Контрольне запитання: яка частина команди активна одномоментно?

Якщо всі чотири принципи втілено, то це саме кооперативне навчання. Інакше – маємо звичайну групову роботу. Критичні запитання, що наведені вище, а також ця стаття, дають змогу здійснити відповідну самооцінку.

Стратегії кооперації. Ці викладацькі методи визначають, як учнівство взаємодіє зі змістом. Існує ціла колекція таких стратегій для досягнення різних цілей, розроблена доктором Спенсером Каганом. Кожна з них гарантує успіх кооперативного навчання, оскільки має “вбудовані” PIES-принципи.

Формула. Стратегія кооперації + навчальний контент = активність у класі.

Керуючись цією простою формулою, ви отримуєте чудові активності без змін в освітній програмі та додаткових матеріалів. Застосувати її дуже просто, наприклад: стратегія 31 “Обмін в парі з обмеженим часом” + “Чого ти хотіла / хотів би навчитися?” = початок нової теми.

Фото: автор – DGLimages, Depositphotos

Ось 32 стратегії, які можна використати вже завтра. Також на допомогу з вибором наприкінці пропонується таблиця співставлення стратегій з елементами уроку, типами інтелекту, а також сферами співпраці.

 1. Коло згоди. Учні й учениці стоять у великому колі, а потім крокують до центру пропорційно до ступеня їхньої згоди з твердженням, яке запропонував/-ла педагог або хтось із учнівства.
 2. Оточіть мудру людину. Учні й учениці, які знаються на певній темі, стають так званими мудрецями. Члени команди оточують кожного / кожну з мудреців для того, щоб повчитися від них. Потім діти повертаються до своїх команд, щоб обговорити нотатки.
 3. Знайди когось, хто… Учениці й учні рухаються, щоб знайти тих, хто можуть зробити внесок до їхніх зошитів – на основі відповідності встановленим ними характеристикам або за принципом гри “Бінго”, що був заготовлений педагогом заздалегідь.
 4. Правда чи брехня. Учні й учениці намагаються визначити, яке з трьох (або іншої кількості) тверджень є неправдивим.
 5. Гра у флеш-карти. Відбувається в парах з картками, на які нанесено завдання, у кілька раундів – спочатку учні й учениці мають підказки, але поступово їхня кількість зменшується до жодної.
 6. Формування. Учні й учениці всім класом утворюють різні фігури.
 7. Мозковий штурм на чотирьох. Учениці й учні записують ідеї на аркушах, озвучують їх членам команди, а потім викладають на стіл. Далі відбувається обговорення і пошук спільного рішення (чи кількох), але головне в тому – що спочатку робота над ідеями відбувається самостійно.
 8. Внутрішнє та зовнішнє. Учні й учениці стають у концентричні кола обличчям одне до одного, щоб відповісти на запитання педагога або партнера / партнерки у відповідній парі.
 9. Головоломка. Кожен / кожна з членів команди має частину відповіді на запитання або картку з підказкою. Команда має зібрати усе до купи, щоб вирішити проблему.
 10. Шикування в лінію. Учні й учениці шикуються в лінію за певними характеристиками. Це можуть бути гіпотези, погляди, варіанти відповіді, певні призначені ролі тощо. Потім діти взаємодіють з тими, хто мають відмінні характеристики.
 11. Повтори за мною. Учень або учениця організовує об’єкти таким чином, щоб відповідати інструкціям іншого члена команди про об’єкти, які приховано за бар’єром. Це може бути, наприклад, малюнок або конструкція.
 12. Дискусія в парах. Учні й учениці формують пари, щоб відповісти на запитання вчителя.
 13. Подорожні. Вчитель називає номер, а учень або учениця з таким номером переміщується до іншої команди, зазвичай, щоб чимось поділитися. Також це можуть бути двоє або троє “подорожніх”.
 14. Перевірка в парах. Учні й учениці працюють спочатку в партнерстві над розв’язанням проблеми, отримуючи підтримку і похвалу одне від одного. Потім пари перевіряють і святкують кожні дві вирішені проблеми.
 15. Порівняння в парах. Пари генерують ідеї або відповіді і порівнюють із результатами роботи іншої пари. Потім вони вже разом намагаються прийти до нових відповідей, які не прозвучали до цього в обох парах.
 16. Перефразування. Учениці й учні можуть поділитися власними ідеями лише після того, як вони повно повторили думки особи, яка говорила перед ними.
 17.  Партнерство. Пари працюють над презентацією, а потім представляють її іншій парі з команди.
 18. Вірші у два голоси. Партнери і партнерки по черзі читають спочатку парні, а потім непарні рядки. Після того в унісон читають увесь вірш.
 19. Спільне-відмінне. Учні й учениці намагаються зрозуміти, що є спільного й відмінного у двох малюнках. Водночас кожна / кожен з пари чи групи бачить лише свій малюнок.
 20. Відправ проблему. Члени команди утворюють завдання, які потім передаються іншим командам для розв’язання. Також можна робити ярмарок завдань, які “викупаються” іншими командами.
 21. Витрачаймо четвертак. Усі, хто беруть участь, мають по чотири монети номіналом 25 копійок, щоб інвестувати в дві, три чи чотири опції вибору. Опція, в яку вклали найбільше грошей, є вибором команди.
 22. Фішки, що розмовляють. Учні й учениці розміщують у центрі свої фішки щоразу, коли говорять; коли висловляться всі, учні та учениці забирають фішки; вони не можуть говорити знову, поки всі фішки не з’являться в центрі й не повернуться до своїх власниць / власників.
 23. Командне інтерв’ю. Учні й учениці дають по черзі інтерв’ю своїм членам команди.
 24. Консалтинг у команді. Для кожної серій запитань учні й учениці збирають свої ручки до підставки, спочатку обмінюються і обговорюють усі відповіді, а вже потім беруть ручки, щоб письмово занотувати відповіді своїми словами.
 25. Команда-пара-соло. Учениці й учні розв’язують завдання спочатку в команді, потім у парах, і зрештою самостійно.
 26. Командні твердження. Учні й учениці обмірковують, обговорюють у парах, записують індивідуальні твердження, по черзі презентують їх у команді. Потім разом працюють над спільним командним твердженням, з яким вони готові погодитися більше, ніж із власними.
 27. Мережа слів. Учні й учениці записують в центрі тему, малюють, готують або вклеюють ключові концепти з теми, додають за необхідності зв’язки. Кожен і кожна обирає інший колір ручки, щоб можна було оцінити особисті внески і забезпечити участь усіх дітей.
 28. Телефон. Хтось із учнівства виходить з класу. Педагог тим часом навчає тих, хто залишилися в класі. Відсутня дитина повертається і навчається від членів своєї команди, після чого проходить бліц-опитування.
 29. Думаємо і обмінюємося. Учні й учениці обдумують відповіді на запитання, обговорюють їх у парах і після цього діляться відповідями – власними або, краще, партнерським – з усім класом.
 30. Обмін з трьома. Хтось із команди говорить з однієї теми тричі, але з різними членами своєї команди.
 31. Обмін в парі з обмеженим часом. Учень або учениця обмінюється з партнером / партнеркою протягом визначеного часу. Потім вони змінюють ролі з доповіді на слухання.
 32. Хто я. Учениці й учні намагаються визначити секретну ідентичність, яку було прикріплено до їхньої спини. Для цього вони рухаються по класу і ставлять запитання, що передбачають відповідь “так” або “ні”. Вони можуть ставити до трьох запитань одній особі з класу або необмежену кількість до тих пір, поки не отримають відповідь “ні”. Після того вони знаходять нових однокласника / однокласницю для опитування. Коли дитина здогадується про свою ідентичність, то продовжує допомагати тим, хто ще не визначилися.
ементи уроку Тип інтелекту, розвитку якого сприяє Сфера співпраці
На початку1, 7, 10, 12, 22, 23, 29 Вербальний / лінгвістичний2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 31, 32 Розбудова класу1, 3, 6, 8, 10, 12, 32
Передача інформації2, 17, 25, 28 Логічний / математичний4, 9, 10, 15, 19, 20, 27 Створення команди4, 15, 17, 23, 27
Керована практика3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 18, 20, 24, 27, 28 Візуальний / просторовий1, 10, 11, 19, 27 Майстерність3, 5, 8, 9, 10, 11, 14, 17, 18, 25, 28
Незалежна практика11, 19 Музикальний / ритмічний18 Навички мислення1, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 17, 19, 24, 27, 29, 30, 31, 32
Підбиття підсумків1, 8, 12, 16, 22, 26, 27, 29, 31 Тілесний / кінестетичний6, 10 Навички комунікації1, 2, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 21, 22, 24, 25, 26, 28, 31
Натуралістичний10, 13, 19, 27 Обмін інформацією2, 8, 16, 17, 23, 26, 28, 29, 30, 31
Міжособистісний1, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 32
Внутрішньоособистісний1, 2, 10, 16, 21, 22, 26, 28, 29, 31

З більшою кількістю інструментів можна ознайомитися в бестселері д-ра С. Кагана, який протягом останніх 30 років популяризує кооперативне навчання в США і по всьому світу.

Пишіть нам, будь ласка, протягом року на for@edcamp.org.ua короткі історії – які з практик і на уроках з яких предметів ви застосували, для якого віку, якою була реакція учнівства, що вдалося, а що, можливо, не сподобалося дітям. Ми зробимо добірку таких педагогічних есеїв  щоб поділитися практичним досвідом з українським учительством, а авторки й автори, звісно ж, отримають від EdСamp Ukraine заохочувальні приємності.

Олександр Елькін, голова Ради ГО “ЕдКемп Україна”, радник міністерки освіти і науки України з питань інновацій та горизонтальних зв’язків в освіті, кандидат технічних наук

Біля ЖНАЕУ у рамках Бюджету участі облаштовують “Екосквер”

Тривають роботи із реконструкції території благоустрою з влаштуванням альтанки із зарядними пристроями та доступом до Wi-Fi на Старому Бульварі біля Житомирського національного агроекологічного університету.

На сьогодні вже зроблено альтанку з покриттям, а наступним кроком буде влаштування лавочок для відпочинку. В альтанці можна буде підзарядити телефон та скористатися відкритою точкою доступу до Wi-Fi.

Нагадуємо, що минулого року проект  ректора ЖНАЕУ Олега Скидана «Екосквер на Старому Бульварі» став переможцем під час загальноміського голосування. Вартість реалізації проекту – 459 тисяч 396 гривень. Зі звітами виконавця проекту можна ознайомитися за посиланням.

 

«Створення цього екоскверу розглядається як інструмент облаштування та озеленення міста, використання його як місця для соціальної активності (проведення майстер-класів, зустрічей, обговорень), популяризації ідей розвитку альтернативної енергетики, – пояснює ректор Житомирського національного агроекологічного університету Олег Скидан. – Жителі та гості міста, студенти, мами з  візочками і дітлахами та всі охочі зможуть відпочивати у нашому екосквері, який розташується в центральній частині Житомира. Буде встановлена альтанка, сонячний фотомодуль, передбачається Wi-Fi зона, покриття газону та озеленення території тощо.    Зростаюче техногенне навантаження на навколишнє природне середовище та загострення у зв`язку з цим питань екологічної безпеки вимагає кардинальної зміни політики у цій сфері та забезпечення збалансованого розвитку економічних, екологічних й енергетичних аспектів розвитку міста. Вирішення зазначеного завдання можливе за рахунок оптимізації структури енергетичного балансу, у якому якомога більшу частину мають становити енергоносії, отримані з відновлювальних джерел енергії. Саме тому доцільним є залучення до цього процесу  кожного мешканця міста. З метою активізації діяльності щодо вирішення даного завдання, доцільним є створення екоскверу, що розташовуватиметься біля Житомирського національного агроекологічного університету. Необхідно зазначити, що на базі університету вже діє лабораторія та навчально-дослідний полігон відновлювальної енергетики, де досліджується можливість використання усіх джерел відновлювальної енергії для енергозабезпечення об`єктів як соціальної, так і виробничої сфер».

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

Реформа освіти: пенсіонери, які працюють, перейдуть на контракт

У проекті закону “Про загальну середню освіту”, який ми маємо внести в парламент, ми пропонуємо положення про те, що всі працівники пенсійного віку, незалежно від того, вчитель це чи директор, переводяться на контрактну форму.

Продовження інтерв’ю з міністром освіти Лілією Гриневич,  яке проводили журналісти Української Правди Ірина Андрейців та Яна Дирявська.

Перша частина: Про готовність до початку навчального року, перевірки з райвідділів освіти та різницю обов’язків між МОН та місцевою владою

Друга частина: Про контроль і розподіл шкільних грошей та де взяти школам принтери, мило та туалетний папір

ЩО РОБИТИ З ЛІТНІМИ ПЕДАГОГАМИ

– Чи планує МОН обмежити термін перебування в школі літніх педагогів, щоб “дати дорогу молодим”?

– У проекті закону “Про загальну середню освіту”, який ми маємо внести в парламент, ми пропонуємо положення про те, що всі працівники пенсійного віку, незалежно від того, вчитель це чи директор, переводяться на контрактну форму.

Це означає, що з ними щоразу перезаключатимуть контракт.

Фото: jukai5/Depositphotos

Є старші викладачі-пенсіонери, які в 70 активно працюють, а є такі, що вже не здатні працювати… Тоді вони відпрацювали контракт – і його далі можуть не продовжити.

– Як це буде працювати? Адже людина і у 80 може вважати себе активним сучасним працівником і не погоджуватись на непродовження контракту.

– Має бути все чітко прописано в контракті: як людина проводить навчальний процес, чи володіє сучасними методиками навчання, чи в неї хороша результативність роботи з учнями…

Якщо педагог може пропускати уроки, бути на заняттях бездіяльним, є прояви знущання над дітьми – є підстави розірвати контракт.

Тривалість контракту – на розсуд директора школи. Може бути на рік, а може на 5. Він бачить, як вчитель працює.

Ірина Андрейців, Яна Дирявська, УП

«Інноватика в сучасній освіті» та VIII Міжнародна виставка освіти за кордоном «World Edu»

23-25 жовтня 2018 року відбудеться Десята міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті» та Восьма міжнародна виставка освіти за кордоном «World Edu» у Київському Палаці дітей та юнацтва (вул. І. Мазепи, 13).

Організовує та проводить виставку Компанія «Виставковий Світ» за підтримки та участі Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України.

Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті» – найбільший в Україні професійний форум освітніх, наукових і науково-технічних інновацій, який з 2009 року презентує досягнення в реформуванні галузі освіти, організаційний і науково-методичний супровід інновацій, нові форми та технології навчання, проекти, технічні засоби та обладнання для освітнього процесу та є комунікативним майданчиком для поширення кращого досвіду, налагодження ефективної співпраці, обговорення сучасних освітніх трендів, старту Нової української школи, дуальної, інклюзивної та STEM-освіти, представлення інноваційних здобутків національної освіти та науки, розширення професійних горизонтів.

 

У програмі виставок:

 • Презентація актуальних напрямів підвищення якості освіти, сучасних методів і форм роботи закладами освіти України, науковими установами, органами управління освітою, центрами, закордонними навчальними закладами, міжнародними представництвами.
 • Презентація досвіду освітньої, наукової та науково-технічної співпраці з закордонними закладами освіти, дослідницькими центрами, науковими спільнотами.
 • Демонстрація інтерактивних комплексів і систем, наочно-дидактичних матеріалів, сучасних меблів, обладнання для предметних кабінетів, програмного забезпечення, технологій для управління навчальним закладом і інноваційних рішень для освітнього простору.
 • Підготовка до ЗНО абітурієнтів.
 • Інформування учнів, майбутніх абітурієнтів, студентів і їх батьків про умови прийому на навчання до закладів освіти на 2019 рік в Україні та за кордоном.
 • Обговорення актуальних питань під час науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів, презентацій, майстер-класів, воркшопів, експертних дискусій, дискусійних панелей, тренінгів.
 • Вручення переможцям конкурсів виставки Почесних нагород «Лідер інновацій в освіті», золотих, срібних і бронзових медалей, дипломів і сертифікатів.

Запрошуємо на виставку всіх, хто зацікавлений у підвищенні якості національної освіти та її конкурентоспроможності в процесі глобальних трансформацій, розвитку освітніх технологій, зміні підходів до підготовки кадрів, а також старшокласників, майбутніх абітурієнтів, студентів і їх батьків, яким необхідно визначитись із вибором навчального закладу та отримати інформацію щодо вступної кампанії та інших особливостей здобуття освіти.

Виставки працюватимуть 23-24 жовтня – 10:00 – 18:00; 25 жовтня – 10:00 – 16:00. Вхід безкоштовний, запрошення за посиланням http://innovosvita.com.ua/index.php/uk/to-visitors/invite

 

Оргкомітет: Компанія «Виставковий Світ»

Тел./факс: (044) 498-42-04, 498-42-05, +38 067 656-51-89

E-mail: expo@vsvit.com.ua

З вересня стартує пілот НУШ у других класах – учасники експерименту вже отримали програми на рік з основних предметів

У вересні 2018 року всі українські першокласники підуть в Нову українську школу. Водночас в 100 школах України стартує пілот 2 класу НУШ. Про це розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич сьогодні, 29 серпня 2018 року, в Будинку Уряду.

«З першого вересня буде забезпечено продовження пілоту для другого класу в тих школах, які пілотували НУШ в 2017-2018 навчальному році. Хочу нагадати, що це 100 шкіл по всій Україні – по 2 класи в 4 школах на кожну область. І ми дуже вдячні цим закладам, їх працівникам, учням, батькам за те, що вони першими пройшли цей шлях, що ці результати ми змогли використати у підготовці до запуску Нової української школи, в яку вже в вересні прийдуть майже 450 тисяч дітей», – сказала Лілія Гриневич.

Вона наголосила, що пілот 2-го класу НУШ буде більш стабільним. Так, якщо в 1-му пілотному класі вчителі отримували програму на тиждень, то тепер вона розроблена одразу на рік. Школи вже мають модельні навчальні програми та навчально-методичне забезпечення з трьох предметів – української мови, математики та інтегрованого курсу «Я досліджую світ». Програми з фізичної культури, іноземної мови та мистецтва наразі перебувають на етапі завершення.

Ще однією зміною буде те, що на вивчення однієї теми відводитиметься не тиждень, а від 3 до 7 тижнів. Утім, як і в першому пілотному класі, теми вивчатимуться через проблемні запитання.

Програми мають таку структуру:

 • Тема або назва змістовної лінії
 • Короткий опис
 • Проблемні питання
 • Опис діяльності
 • Очікувані результати
 • Інструмент оцінювання

Під час підготовки модельних програм для 2 класу одним з головних викликів було забезпечити наступність з програмами першого класу. Так, вони  передбачали вивчення тем з різноманітних сфер життя дитини. Учні їх засвоювали емпірично, через практичні роботи та дослідження цікавих та важливих для них проблем.

Щоб була послідовність, у програмах 2 класу ці теми згрупували за точками дотику та укрупнили. Проблемні питання зробили більш глибокі та філософські. Вони передбачають осмислення набутих раніше знань та умінь на вищому рівні узагальнення.

Наприклад, проблеми, які розв’язували учні першого класу в межах тем «Я школяр/школярка», «Наш клас», «Мої друзі», «Осіння мозаїка», «Моє довкілля», у другому класі будуть розглянуті через призму змін, які сталися за рік (тема «Зміни»); теми «Я мандрівник», «Ми дослідники», «Мої улюблені книжки», «Вода» – згруповані в тему «Способи пізнання» тощо.

Для вивчення кожної теми буде 4 складових, які повторюватимуться в кожній з них та забезпечуватимуть системність:

 • Пізнання себе
 • Пізнання соціуму
 • Пізнання природи
 • Виведення нового знання, рефлексія

Така наступність тем та їх структура дозволить вийти на формування в учнів на кінець другого класу компетентностей та наскрізних умінь, які передбачені новим Державним стандартом початкової освіти. Тому новацією другого пілотного класу стане також поява інструменту для вимірювання компетентностей.

У кінці вивчення кожної теми учням пропонуватиметься певний кейс (ситуація) та серія компетентнісних завдань до нього. Для оцінювання результатів розроблено відповідний інструментарій, що дозволить вчителеві та батькам відстежувати динаміку результатів учнів, яка  фіксуватиметься в портфоліо.

У зв’язку з порушенням термінів друку підручників МОН повністю змінить процедуру експертизи та закупівлі підручників, а також реорганізує установу, відповідальну за цей напрям

У зв’язку з порушенням термінів друку підручників МОН повністю змінить процедуру експертизи та закупівлі підручників, а також реорганізує установу, відповідальну за цей напрям
Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО), що наразі відповідальний за експертизу підручників та їх закупівлю, буде реорганізований у зв’язку з порушенням термінів друку підручників. Про це зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич сьогодні, 29 серпня 2018 року, під час виступу на засіданні Уряду.
Реорганізація передбачатиме зміну структури та повноважень Інституту – передачу експертизи підручників іншій установі, а також оновлення штату працівників ІМЗО.
Міністр зазначила, що від початку цьогорічний друк підручників мав низку ризиків, оскільки зараз друкується у 2,5 рази більше  підручників, ніж зазвичай – понад 18 млн примірників та одразу три лінійки підручників: для 1, 5 та 10 класів.
Загалом, за словами Лілії Гриневич, терміни розвезення підручників у школи посуваються в середньому на місяць.
При цьому підручники з усіх предметів 1, 5, 10 класів будуть розміщені на сайті МОН та ІМЗО до 1 вересня https://mon.gov.ua/ua/tag/pidruchniki .
Перший місяць для 1 класу – адаптаційний. Передбачено, що першокласники не мають взагалі користуватися підручниками протягом цього часу.
«Міністерство освіти і науки розробило на перші тижні надзвичайно докладні матеріали для вчителів, з детальним потижневим описом, де є навчальні цілі на тиждень, а також розписані активності, вправи та завдання для досягнення цих навчальних цілей. Дуже важливо, щоб протягом цього часу діти рухались та вчилися активно співпрацювати. Усі ці матеріали розіслані на школи. Там, де не завезено фабрики друку, місцеві органи самоврядування мусять доставити матеріали вчителям у друкованому вигляді. З цими матеріалами може ознайомитися кожен, і я закликаю і батьків, і журналістів це зробити», –  зазначила Лілія Гриневич.
Матеріали можна знайти також на сайті МОН у 3 кліки:
1) Головна сайту МОН. Натискаєте на рубрику «ОСВІТА»
2) У спливаючому вікні обираєте «Повна загальна середня освіта»
3) Матеріали розміщено у рубриці «Навчальні матеріали та методичні рекомендації для роботи з першокласниками в адаптаційний період»
«Я закликаю вчителів не просити батьків докуповувати підручники, не просити їх купувати друковані зошити. Перший місяць вам вони будуть не потрібні», –  звернулася Міністр.
Однак вона наголосила, що за попереднім планом підручники для 1 класу мусили бути в школах до 1 вересня – це було принципово важливо для вчителів та їхньої підготовки.
«Аби вчитель міг взяти його в руки, ознайомитися, спланувати його використання на уроках. Окрім цього, я розумію, що відсутність підручника – додатковий стрес для вчителя, який, враховуючи проблеми із закупівлею обладнання та початком реформи, й так перебуває у високій нервовій напрузі. Мені прикро, що вам, а також учням та батькам першокласників доводиться переживати цей стрес. Вибачте, це відповідальність не лише органів місцевого самоврядування, а й нас усіх, тому я прошу за це вибачення», –  підкреслила Лілія Гриневич.
За словами Міністра, порушення термінів у середньому на місяць було викликано 4 основними причинами:
 • Блокування закупівель видавництвами через судові позови
 • Обмежені поліграфічні потужності України
 • Погана процедура експертизи підручників
 • Інституційна слабкість
Порушення термінів розвезення підручників змусило МОН працювати над комплексною зміною експертизи, процедури закупівлі та розподілом повноважень у цій сфері.
Перше – аудит та реорганізація ІМЗО.
«Аудит я вже призначила на 4 вересня-5 жовтня. За його результатами відбудеться реорганізація, що передбачатиме звільнення усіх співробітників та проведення повторних конкурсів на посади», –  пояснила Міністр.
Процедура експертизи підручників взагалі буде забрана в ІМЗО і передана іншій установі –  Навчально-методичному центру з питань якості освіти.
Буде встановлено принципово нові правила експертизи. Зокрема:
 • Усі експерти будуть проходити обов’язкове навчання
 • Експертиза кожного підручника проводитиметься декількома експертами
 • Експерти отримуватимуть гідну заробітну плату
 • Платформа для проведення експертизи буде автоматизована
 • Буде визначено перелік критеріїв, яким мусить відповідати підручник
 • Експерт відповідатиме за якість проведення експертизи
 • Оцінка експертів буде максимально конкретизованою
На 2020 рік МОН планує розвести питання закупівлі оригінал-макетів підручників та закупівлі поліграфічних послуг на друк підручників.
Очікується, що це дозволить:
 • У кількарічній перспективі – збільшити пропозиції щодо якісних оригінал-макетів підручників
 • Робити пряме замовлення друкарням без посередників
 • Здійснювати прозорі закупівлі послуг друку на Прозоро за участі не лише українських поліграфій

Прес-служба Міністерства освіти і науки України

Реформа освіти: про навантаження та стоси писанини

– Зараз директор розподіляє навантаження вчителя і визначає, кому скільки годин дати. Чи існує система противаг, щоб директор не виділяв когось більше, а когось обділяв?

Продовження інтерв’ю з міністром освіти Лілією Гриневич,  яке проводили журналісти Української Правди Ірина Андрейців та Яна Дирявська.

Перша частина: Про готовність до початку навчального року, перевірки з райвідділів освіти та різницю обов’язків між МОН та місцевою владою

Друга частина: Про контроль і розподіл шкільних грошей та де взяти школам принтери, мило та туалетний папір

– Найперше це визначається тим, що мав вчитель до того. Не можна вчителю безпідставно зменшувати години, якщо ці години не зменшились в цілому. За навчальним планом може бути менша кількість годин.

Фото: pressmaster/Depositphotos

Якщо обирають між двома вчителями, дивляться на їх рівень кваліфікації, можна включити об’єктивні показники.

Є вчителі, які працюють тільки в цій школі, а є вчителі-“погодинники”, які працюють за сумісництвом в іншій школі, для них може бути менша кількість годин.

Є низка факторів. Якщо є злісне виживання вчителя, безпідставне скорочення годин, це уже ситуація, яку треба вирішувати через звернення у місцеве управління освіти, яке має розібратися.

– Чи планує міністерство з часом платити педагогам за години підготовки до уроків?

– Це було б дуже добре. Я мрію про високу оплату роботи вчителя.

Але при оплаті, про яку ви говорите, вчитель працює фіксований повний день у школі: приходить зранку і виходить ввечері.

Так працюють вчителі в інших країнах за такою системою роботи.

Педагог фіксований час перебуває у школі, готується до уроків, працює з дітьми індивідуально, дає їм якусь індивідуальну підтримку…

Він не має тієї свободи, яку зараз мають вчителі, коли можуть зранку прийти і потім піти, а ввечері підготуватись до наступного дня.

У нас система єдиної тарифної ставки, яка охоплює 18 годин уроків. Якщо буде фіксований 8-годинний робочий день, тоді ми знімаємо систему тарифної ставки і зникає певна гнучність вчителя.

Це завжди питання, бо з одного боку люди хочуть додаткової оплати, а з іншого боку не хочуть фіксований 8-годинний робочий день.

Це питання завжди ставлю профспілкам, коли обговорюємо нові підходи до оплати роботи вчителя.

Те, що нам минулого року вдалося підняти оплату вдвічі і зафіксувати підняття на два розряди, цього року знову збільшити оплату – важливо, але ще не достатньо.

ПРО СТОСИ ПИСАНИНИ

– Вчителі скаржаться на стоси писанини, які їм доводиться заповнювати: від журналів від руки до навчальних планів і звітів. Коли буде нормативна база для електронного документообігу?

Ми присвятили цьому багато часу, працювали з центральними органами влади, хотіли спростити порядок ведення шкільної документації.

Фото: racorn/Depositphotos

Нам вдалося його трохи спростити. Ми незабаром опублікуємо його повністю.

Але ведення класних журналів ми не змогли зняти.

Є Державна архівна служба, яка за законом має зберігати класні журнали впродовж 70 років.

Адже потім, можливо, треба буде довести, що людина там навчалась чи отримала документ про освіту тощо.

Ми хотіли зробити так: якщо школа має електронний журнал, то може його вести, а потім видрукувати для архіву.

Але електронні журнали не мають сертифікату КСЗІ, який гарантує збереження персональних даних.

Електронні журнали, які є зараз у деяких школах, працюють без цього сертифікату і їх не можна сприймати як документ, який потім можна здати до Державної архівної служби.

Ми повинні виробити таку електронну систему, якою можна було б користуватися і яка буде захищеною, а це відповідні кошти.

Журнали з сертифікацією можна закуповувати на місцевому рівні, бо на рівні країни це дуже дорого. Але потрошки це можна робити.

Ірина Андрейців, Яна Дирявська, УП

Реформа освіти: зміни у навчальних програмах

Контрольні заміри – та частина освіти, яка не змінилася з радянських часів.

Продовження інтерв’ю з міністром освіти Лілією Гриневич,  яке проводили журналісти Української Правди Ірина Андрейців та Яна Дирявська.

Перша частина: Про готовність до початку навчального року, перевірки з райвідділів освіти та різницю обов’язків між МОН та місцевою владою

Друга частина: Про контроль і розподіл шкільних грошей та де взяти школам принтери, мило та туалетний папір

– Навчальні програми зазвичай зводяться до контрольних замірів, де діти мають напам’ять розказати уривок “Катерини” чи назвати дати народження/смерті письменників тощо. Чи є робоча група, яка працює над осучасненням 5-11 класів?

– Ці контрольні заміри – та частина освіти, яка не змінилася з радянських часів. Однак ми суттєво змінили програми для 5-9 класів під час оновлення цього року, а також запропонували нові програми для 10-х класів.

 

Фото: Kruchenkova/Depositphotos

Та суттєві ціннісні зміни, з новими наголосами при вивченні матеріалу потребують зміни стандарту – це складна та грунтовна робота, як ми це змінили для початкової школи, де прийнято новий стандарт. Якщо говорити про читання, головним показником була швидкість читання.

Ми змінили акцент зі швидкості на розуміння, коли дитина вчиться працювати з текстом. Далі це буде віддзеркалюватися в наступному стандарті базової школи – для 5-9 класів.

Ми вже починаємо роботу над ним і у 2019 році плануємо представити. Але за ним будуть вчитися діти, які підуть в НУШ.

Фото: petrograd99/Depositphotos

Дітям, які зараз вчаться, намагаємося дати це через вчителів, відкриваючи їм нові можливості і матеріали.

Минулого року для 5-9 класів ми запропонували ввести кілька змістових ліній. Наприклад, “громадянська освіта”.

Для різних предметів і класів дали додаткові матеріали, які є в електронному вигляді в інтернеті. Проблема – чи всі вчителі ними користуються.

Нам також потрібно змінити акценти в ЗНО. У школі вчать те, що вимагають на іспитах. Але через незмінний стандарт і програми Український центр оцінювання якості освіти не має права перевіряти те, чого не вчать у школі.

Тому намагаємося поступово вводити зміни. Багато нарікань цьогоріч було щодо аудіювання з іноземної мови. Чому? Бо воно передбачене в школі, але його рідко практикують.

Частина вчителів не розвивають комунікативні навички, а працюють по-старому: граматика і читання. Як результат – діти не були готові до аудіювання.

Фото: Syda_Productions/Depositphotos

Це теж небезпечний шлях. Рухатися потрібно повільно, виважено, але ми повинні просувати ці зміни.

Ми вже оновили програму з літератури і внесли туди сучасних українських письменників.

Для початкової школи зробили хрестоматію сучасної дитячої літератури, яка шокувала багатьох традиціоналістів. Як це так, що наші молоді письменники, які у дуже доступний спосіб описують сучасний світ – світ діджиталізації,  потрапили у навчальну програму.

Спочатку було несприйняття, а потім побачили, з яким інтересом діти це читають.

Діти мають читати і звичайні класичні тексти, це і краса мови, і багато різноманітних важливих ситуацій, на яких виховуються діти. Але не можна приховувати від школярів сучасний світ.

Це вже усвідомили багато успішних колективів у країні. І вони вже виправляють те, що поки не подолала в собі масова освіта.

– Скільки в Україні вчителів, які намагаються щось сучасне робити?

– Як і в кожному суспільстві. Це 10% людей, які шукають щось нове, яким потрібно постійно розвиватися. Ще 10% не готові до будь-яких змін, вони все завжди будуть відштовхувати.

Найголовніша проблема у решті 80%: чи вони побачать реальні зміни і підуть в ту сторону.

Тому цьому присвячується масштабне підвищення кваліфікації, коли ми пропонуємо щось вчителям, ми їх підштовхуємо, стимулюємо.

Для першого класу НУШ ми підготували 22 тисячі педпрацівників.

Зараз загалом в шкільній освіті у нас працюють близько 450 тисяч вчителів. Хтось точно почне працювати по-новому, хтось ні. Завжди є частина людей, які дуже опираються змінам.

Ви можете помалювати стіни, вкласти шалені гроші в це, але якщо не зміняться методики, трансформації не відбудуться – навіть якщо діти будуть сидіти за найкращими партами.

Вважається, що в системі освіти реформи складні найперше тим, що дуже довготривалі. Ти не можеш побачити одразу результат.

Ми запускаємо перший клас за новим стандартом, з підготовленими вчителями. Але побачимо результати цього хоча б за 9-10 років, коли ці діти завершать 9-й клас.

Фото: erierika/Depositphotos

– Якщо уявити, що вам не потрібно стільки часу, що б ви змінили в шкільній освіті одразу?

– Якби було багато ресурсів і не треба так багато часу, найперше я б суттєво підвищила зарплати вчителям, зробила б масштабне підвищення їх кваліфікації, дала б вибір тим, хто хоче прийти у цю професію, але раніше не міг через низьку оплату праці.

Змінила б зміст освіти і ми могли запроваджувати те, що суголосне передовим освітнім практикам.

Ми могли б починати не тільки перші класи робити, а одночасно п’ятий клас і запускати 3-річну старшу профільну школу (10-й клас – УП).

Тоді наша реформа йшла б значно швидшими темпами. Ми обрали найбільш м’який і повільний варіант – я це визнаю.

Можливо, колись ми прийдемо до стадії, коли Україна буде готова, матиме ресурси і прийняття суспільства, яке вимагатиме пришвидшити реформу – запровадити не тільки перший клас, але й старшу трирічну профільну школу і нову базову школу.

– Питання виключно в ресурсах?

– Так. Це питання ресурсів людських і матеріальних.

– Тобто нинішніх учнів 2-11 класів реформа освіти не торкнеться? Це буде більш м’який варіант полегшення їхнього навчання, а реформа торкнеться нинішніх першачків і тих, хто прийдуть після них?

– Так. Але ми бачимо, що в школах зараз запроваджують активні форми навчання. Це стало важливою темою, ми робимо доступними всі наші дистанційні курси для всіх педагогів, і вчителі різного рівня починають це впроваджувати.

Фото:geniuslady/Depositphotos

У системі загальної середньої освіти майже 4 млн учнів.

У школі залишилося багато незміненого – значно більше, ніж те, що змінилося. Саме тому ми залишаємося позаду.

Ми все ще спостерігаємо в школі, як і колись, традиційно, вчитель біля дошки, всі діти сидять, його слухають і, може, відповідають на запитання.

У нас часто борються, щоб клас був менший. Вчителю важче працювати, коли клас великий. До якоїсь міри так. Але інколи відстоюють дуже маленькі класи.

Ми почали дітей-старшокласників возити в опорні школи, де створюємо базу найкращих вчителів, де можна вчитися у значно більших класах.

Є багато противників цієї політики, хоча, навчаючись у дуже маленькому класі, діти сплачують поганою якістю своєї освіти.

Окрім того, що один вчитель читає кілька предметів, є інтерв’ю педагогів з інших країн. Вони говорять, що не можуть працювати у маленьких класах, бо їм не вистачає можливостей для роботи активними методами навчання, коли діти в групах роблять проекти, а потім обговорюють їх, захищають свою думку.

– Яка оптимальна кількість учнів у класах?

– В законі максимальна кількість дітей у класі – 30. Вважаю, що 25-28 дітей – той клас, з яким можна працювати.

У нас різна ситуація по Україні. Є великі міста, особливо у спальних районах, де навіть ця норма порушується і є класи по 40 дітей. А є маленькі школи з маленькими класами.

Фото: shock/Depositphotos

Якщо глянути на кількість дітей на одного вчителя, в Україні рівень низький – 8,5 учня.

У міжнародному порівняльному дослідженні PISA є цікавий висновок: усі успішні системи освіти, які мають найкращі навчальні досягнення учнів, коли ставлять перед собою питання, у що інвестувати – у зменшення розміру класу або у підвищення зарплати вчителям – завжди йдуть на користь підвищення оплати.

Неможливо і зменшувати розмір класу, і збільшувати зарплату вчителям. Маєте завжди балансувати.

Розмір класу завжди визначається бюджетними можливостями – чи ви можете заплатити за менші класи.

 

Ірина Андрейців, Яна Дирявська, УП

На Рівненщині відкрили перший інклюзивно-ресурсний центр

Сьогодні у Дубні відкрили перший в області інклюзивно-ресурсний центр. Відтак, вже з 1 вересня близько 200 дітей з особливими освітніми потребами зможуть отримувати корекційно-розвиткові послуги.

Відкриття такого закладу є реальним втіленням Меморандуму про співпрацю, який минулого року підписали дружина Президента Марина Порошенко та голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко.

«Ми взяли на себе зобов’язання, що Рівненщина долучиться до проекту Благодійного фонду Порошенка «Інклюзивна освіта — рівень свідомості нації». Ця чудова ініціатива давно назріла й просто необхідна в суспільстві рівних можливостей. Тому готуємось розвивати мережу інклюзивної освіти в області. Дубно першими офіційно відкрили такий центр, усього в нас їх має бути більше 30. На черзі вже найближчими днями запускаємо такі заклади в Зарічному та Сарнах. Хочу відзначити тих, хто активно долучився до організації процесу на місцях, адже держава з свого боку дає необхідну фінансову підтримку», – зазначив голова Рівненської облдержадміністрації Олексій Муляренко.

Новенький інклюзивно-ресурсний центр розміщений на першому поверсі Дубенської гімназії №2 і складається із двох окремих кімнат. Заклад облаштований за сучасними європейськими стандартами. Він оснащений ноутбуками, планшетними комп’ютерами, мультимедійними комплексами, дидактичними ігровими матеріалами та іншими багатофункціональними пристроями.

Центр має освітні осередки, зокрема: для занять лікувальною фізкультутрою, іграми, куточок логопеда та відпочинку. Крім того, вже обладнані місця, де діти будуть займатися з іншими спеціалістами: вчителями-олігофренопедагогами, дефектологами та практичними психологами.
«Інклюзія передбачає те, що всі учні можуть навчатися за місцем проживання, а корекцію отримуватимуть в ІРЦ. Усе це заради однієї мети, аби усі школярі без виключення навчалися й проводили час разом та виховувалися у сім’ї», – резюмував міський голова Дубна Василь Антонюк.

Прес-служба управління освіти і науки Рівненської ОДА

МОН дало рекомендації, як облаштувати освітній простір Нової української школи

Міністерство освіти і науки видало рекомендації, зокрема, щодо меблів для Нової української школи.

Про це йдеться у наказі №283 від 23 березня “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи”, опублікованому на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

Освітній простір організовується таким чином, щоб учитель міг спостерігати за діяльністю дітей в усіх осередках, діти мали можливість безпечно переміщуватися і було місце для зберігання особистих речей“, – зазначено в наказі.

У кожному класі повинні бути стільці та парти не менше двох ростових групСтоли і парти мають бути одномісними, а стільниця має мати виріз з ближнього до учня боку. Стілець не може бути важчим 4 кг, а парта – за 10 кг.

Окрім того, рекомендується для учнів початкових класів створити 8 навчальних осередків:

 1. навчально-пізнавальної діяльності (з партами/столами)
 2. змінні тематичні осередки (дошки/фліп-чарти/стенди для діаграм з ключовими ідеями);
 3. гри (настільні ігри, інвентар для рухливих ігор);
 4. художньо-творчої діяльності (полички для зберігання приладдя та стенд для змінної виставки дитячих робіт);
 5. куточок живої природи для проведення дослідів (пророщування зерна, спостереження та догляд за рослинами, акваріум);
 6. відпочинку (з килимом для сидіння та гри, стільцями, кріслами-пуфами, подушками з м’яким покриттям);
 7. дитяча класна бібліотечка;
 8. осередок вчителя (стіл, стілець, комп’ютер, полиці/ящики, шафи для зберігання дидактичного матеріалу тощо).

Читайте також: Сім навчальних зон, які можуть бути в кожному класі

Усі рекомендації можна переглянути в документі нижче.