Monthly Archives: Вересень 2018

 Викладачі ЖНАЕУ відвідали Міжнародну конференцію «Енергія з біомаси»

Протягом 25-26 вересня у Києві проходила Міжнародна конференція «Енергія з біомаси-2018»,  участь в якій взяли представники факультету інженерії та енергетики Житомирського національного агроекологічного університету.

Відзначимо, що біоенергетика України продовжує впевнене зростання.  Відповідно до даних Енергетичного балансу України за 2016 рік обсяг «загального постачання первинної енергії з біопалив та відходів» становив 2832 тис. т н.е. у 2016 р. (проти 2102 тис. т н.е. у 2015 р.).

Аналіз даних за період 2010-2016 рр. свідчить про те, що середній темп росту сектору біоенергетики в Україні за цим показником складає 35% на рік. Подальшому розвитку біоенергетичного сектора сприяють ряд законів України та постанов КМУ, що прийняті або готуються до прийняття:

1. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії» (1959-VIII від 21.03.2017р).

2. Постанова КМУ №951 від 08.11.2017, що запроваджує з 1 січня 2018 року монетизацію державних субсидій на оплату житлово-комунальних послуг на рівні підприємств-постачальників послуг, зокрема, ТКЕ.
3. Розроблені зміни до Постанови КМУ № 217 від 18.06.2014 щодо вдосконалення рахунків із спеціальним режимом використання для виробників тепла з альтернативних джерел енергії.
4. Розроблено проект закону щодо створення електронної платформи для торгівлі біопаливами (біопаливна біржа).
5. Розроблено проект закону щодо спрощення доступу до порубкових лісових решток з метою виробництва твердого біопалива.

Ці та інші питання сектору біоенергетики  обговорювалися на конференції, яка з 2002 року щорічно об’єднує близько 200 вітчизняних і зарубіжних фахівців та є головною подією року в галузі біоенергетики в країні.

За даними International Renewable Energy Agency (IRENA), лише у 2017 р. у світі у «чистій» енергетиці з’явилося додатково 500 тисяч нових робочих місць. Загалом, у цій сфері працює понад 10 млн людей. Стрімкий розвиток «чистої» енергетики в Україні,  спостерігається  впродовж останніх років, зумовлює потребу у висококваліфікованих фахівцях із проектування та експлуатації «зелених» об’єктів. Тому важливою є якісна робота університетів щодо підготовки та випуску спеціалістів. Від їхніх знань та амбіцій стосовно реалізації інновацій у «зеленій» енергетиці також залежатиме майбутній розвиток цієї сфери. Водночас в країні підвищується попит на енергоаудиторів та енергоменеджерів.

Нагадаємо, що  на базі Житомирського національного агроекологічного університету   діє лабораторія та навчально-дослідний полігон відновлювальної енергетики, де досліджується можливість використання усіх джерел відновлювальної енергії для енергозабезпечення об`єктів як соціальної, так і виробничої сфер.

Також у співпраці з викладачами ЖНАЕУ в місті у травні відкрили Центр  енергоефективності громад, першочерговими завданнями  якого є впровадження енергоефективних заходів, дослідження, розробка та впровадження проектів енергоефективності на комунальних об’єктах громад, а також навчання, підвищення рівня знань. Це актуально і для приватних помешкань, і для бюджетної сфери, і для комерційних та промислових будівель

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

 

 

 

 

 

 100 років від дня народження Василя Сухомлинського

Цьогоріч 28 вересня в Україні та світі відзначають 100-річчя людини, творчість якої – унікальне явище в українській і світовій педагогіці. Це – видатний педагог Василь Олександрович Сухомлинський.

22 роки він був директором Павлиської школи, до його думок прислухалися любили його. Він не лише наш сучасник. Він прогнозував майбутнє освіти, передбачав дефіцит емоційного спілкування, занепад етичної компетентності в суспільстві, тому, очевидно, так щедро в його творах представлене емоційне, естетичне виховання.

Українська та світова педагогічна спільнота високо цінує внесок В.О. Сухомлинського в розвиток освіти і науки.

Школа, на думку Василя Сухомлинського, – це не комора знань, а світоч розуму, святиня і надія, духовна колиска народу, норовливе дитя суспільства. Це – світ душевних людських доторкань, зосередження добрих почуттів, тонких переживань. Це – вічне вогнище краси, освіти й освіченості. В школі дитина проводить один з найважливіших періодів свого життя, а не лише засвоєння знання, вміння, навички, способи діяльності.

Василь Олександрович є автором 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок, притч та новел для дітей.

Найвідоміша його праця – «Серце віддаю дітям», перекладена на 30 мов світу, її перевидавали 54 рази. Загалом твори В.О. Сухомлинського видано 53-ма мовами світу накладом майже 15 млн. примірників. Його книги присвячені головним чином вихованню і навчанню молоді, педагогізації батьків.

У 1955 році Василь Олександрович захистив кандидатську дисертацію на тему «Директор школи – керівник навчально-виховного процесу». Саме в цей період життя і творчої діяльності видатного українського педагога тісно пов’язаний з Києвом.

Основні ідеї, які розвинув Василь Сухомлинський у своїх працях:

 • любов до дитини;
 • розвиток творчих сил кожної окремої особистості в умовах колективної співдружності на основі етико-естетичних цінностей, інтересів, потреб, який спрямований у кінцевому підсумку на творчу працю;
 • культ природи, природа як найважливіший засіб виховання почуття прекрасного і гармонії;
 • розробка демократичних педагогічних засобів і методів навчання й виховання (повага, заохочення, опора на позитивне, моральне покарання);
 • звернення до внутрішнього світу дитини, опора на її сили, внутрішні потенції, підтримка і розвиток того здорового, що є в кожній особистості;
 • розвиток ідеї «радості пізнання», тобто емоційне сприйняття процесу навчання;
 • демократизація структури управління навчально-виховним процесом у школі (психологічний і педагогічний семінари, школа для батьків тощо).

У книзі «Серце віддаю дітям» він зробив привселюдне зізнання і підтвердження, своїми трудами та щоденними діяннями великого вчителя, він писав: «Що було найголовнішим у моєму житті? Не роздумуючи, відповідаю: Любов до дітей».

Головними постулатами його основи педагогічної системи є:

 1. Виховання дитини повинно бути спрямоване на окультурення її потреб.
 2. Ідеал культурних бажань людини, які необхідно виховувати, – потреби у праці, у творінні добра, у красі.
 3. Щоб виховати дитину, необхідно створити у неї чутливість до виховання (потребу бути хорошою), створити для неї «радість буття», сформувати почуття власної гідності.
 4. Умовою успішного виховання, з якої воно повинно починатися, є створення атмосфери успіху, що є відправною його основою. Абсолютна перевага позитивних стимулів і реакцій на поведінку дитини над негативними.

Кожне покоління по-новому сприймає В. Сухомлинського, знаходить цінні дороговкази для навчання і виховання.

Спадщина кожного митця і кожного вченого має свою долю. Одну досить швидко забувають, іншу – якийсь час тримають у полі зору. І лише небагатьом випадає залишитися у «великому часі». Є всі підстави стверджувати, що спадщина Василя Сухомлинського належить до останніх. 

Український педагог подарував нам цілісну педагогічну систему виразного гуманістичного спрямування. І то вже наша проблема, як зуміємо скористатися нею. Маємо підніматися до неї і серцем, і розумом.

Завершено конкурсний відбір на вакантні посади директорів столичних закладів ПТО

Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26 липня 2018 року № 608 «Про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директорів закладів професійної (професійно-технічної) освіти» у період з 24 по 25 вересня 2018 року відбувся конкурс з відбору кандидатур на посади директорів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Конкурсними комісіями визнано переможцями:

 • Київське вище професійне училище будівництва і архітектури – Качаловського Петра Івановича;
 • Київське вище професійне училище деревообробки – Громадюка Петра Івановича;
 • Київське вище професійне училище залізничного транспорту імені В.С. Кудряшова – Мельника Олександра Степановича;
 • Вище професійне училище № 25 м. Києва – Морзе Юрія Леонтійовича;
 • Київський професійний будівельний ліцей – Іванця Миколу Даниловича;

Державний професійно-технічний навчальний заклад «Київське вище професійне училище водного транспорту» – Гаврилюка Валерія Івановича;

Державний професійно-технічний навчальний заклад «Київське вище професійне училище машинобудування та комп’ютерно-інтегрованих технологій» – Шолудька Леоніда Васильовича;

Державний навчальний заклад «Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою» – Петровича Василя Сергійовича.

Інформує прес-служба департаменту освіти і науки КМДА

Усі школи отримають «зіркову абетку» для популяризації вивчення жестової мови 

Кожна з 16 тис 200 українських шкіл отримає «зіркову абетку», що руками популярних українців розшифровує алфавіт жестовою мовою. Це передбачає Меморандум про співробітництво у розбудові інклюзивного суспільства та популяризації жестової мови, що був підписаний  27 вересня 2018 року, між Міністерством освіти і науки України та ГО «Відчуй».

«Сьогодні щонайменше 223 тис людей спілкується жестовою мовою. Це робить її однією із найвживаніших в Україні. Завдяки співпраці з ГО «Відчуй» ми зможемо поширити цю інформацію в усіх школах України і, можливо, навіть заохотити молоде покоління вчити жестову мову», – зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Загалом Меморандум передбачає значно ширшу співпрацю між ГО «Відчуй» та МОН. Зокрема, також у документі прописана співпраця в межах проекту «Коли тиша заговорила», що направлений на розвиток толерантності та популяризацію інклюзії серед педпрацівників та учнів шкіл.
«Я хотів би подякувати Лілії Михайлівні за підтримку, бо завдяки їй було реалізовано багато ініціатив. Сьогодні тут тиша справді заговорила, і це має велике значення для багатьох наших співгромадян», – додав очільник ГО «Відчуй» Андрій Пишний.

За інформацією МОН

Варшава & Харків: Старт програми подвійних дипломів

НТУ «ХПІ» відвідали представники Варшавської Політехніки (WUT). Візит відбувся в рамках старту магістерської програми подвійних дипломів за напрямом «Mechanical Engineering» між НТУ «ХПІ» та WUT. Триденна робоча поїздка польської делегації передбачала ряд зустрічей: з керівництвом ХПІ та координаторами проекту, студентами-учасниками програми подвійних дипломів, інше.

Варшавську Політехніку представляли координатори програми подвійних дипломів Михайло Маковський та Дмитро Самойленко. Візит розпочався з обговорення наукової співпраці вишів на зустрічі з керівництвом НТУ «ХПІ».

Проректор ХПІ Андрій Марченко відмітив важливість таких візитів, оскільки на старті програми подвійних дипломів необхідно обговорити «дорожню карту» для перших студентів-учасників цього проекту. «Дуже раді, що ми від слів переходимо до справи. Потрібно докласти максимум зусиль, щоб реалізувати цей проект. Була довга підготовка, але зараз вже є результати і хороші перспективи», — наголосив Андрій Марченко.

Координаторами проекту від НТУ «ХПІ» виступили співробітники кафедри двигунів внутрішнього згоряння — завідувач кафедри Володимир Пильов та доцент Денис Мєшков. «У цьому році набрана перша група з 14 українських студентів, які вступили на спеціальність «Енергетичне машинобудування» і вже у весняному семестрі поїдуть вчитися до Польщі. Така можливість є у студентів-магістрів не тільки нашого університету, а й інших університетів України», — розповідає Володимир Пильов. За словами Дениса Мєшкова, при вступі до магістратури на спеціальність «Енергетичне машинобудування» (спеціалізація «Двигуни внутрішнього згоряння») студенти одночасно зараховуються відразу до двох виші — ХПІ та WUT. Це дає їм можливість отримати два дипломи, а також мати доступ до бібліотечних ресурсів двох університетів, брати участь у конференціях і семінарах, отримати довгострокову навчальну візу.

«Зараз завершується процес узгодження навчальних планів, оскільки академічний рік у Польщі починається пізніше. Вже навесні до ХПІ приїде група польських студентів за цією програмою. Впевнені, що це довгострокове стратегічне співробітництво, в якому зацікавлені обидва виші. Поетапно, від рівня нашого проекту подвійних дипломів перейдемо до більш широкої співпраці», — сказав координатор проекту з боку Варшавської Політехніки Дмитро Самойленко.

Проректор ХПІ Геннадій Хрипунов також розповів про подальші плани розвитку міжнародного співробітництва ХПІ з Польщею: «Ми подали спільний проект програми ERASMUS + для реалізації академічної мобільності студентами молодших курсів. Це можливість для наших студентів приїхати за обміном до Польщі, а польських — до ХПІ. Важливо відзначити, що наша співпраця в науковій сфері вже розвивається досить успішно — вчені двох університетів беруть участь у конференціях університетів-партнерів, публікують спільні наукові статті, готують запити на фінансування наукових проектів. Все це забезпечує тісні контакти між вченими двох країн».

В рамках візиту делегація Варшавської Політехніки відвідала також генеральне консульство республіки Польща в Харкові, де були узгоджені правові аспекти навчання студентів ХПІ в Польщі.

Інформує прес-служба ХПІ

Продукти та страви, що заборонено вживати дошкільнятам у садочку

Діти мають споживати лише безпечні та якісні продукти і страви — тоді вони будуть бадьорими, веселими та здоровими.

Аби забезпечити збалансований раціон, передовсім варто врахувати, які продукти та страви заборонено вживати дітям дошкільного віку. У закладах дошкільної освіти харчування дітей здійснюють згідно з Інструкцією з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затв. наказом МОН та МОЗ України від 17.04.2006 № 298/227.

Керуючись Інструкцією, виокремимо продукти, які не можна вживати: взагалі у певний період року у разі захворювань. Виконання норм харчування у дошкільному навчальному закладі

Абсолютно заборонені продукти харчування

Ні в якому разі не давайте дітям їсти продукти: недоброякісні або сумнівної якості термін придатності яких закінчується або вже закінчився. Ретельно перевіряйте терміни реалізації і умови зберігання продуктів. Не використовуйте продукти, що містять: синтетичні барвники ароматизатори підсолоджувачі підсилювачі смаку консерванти.

Запам’ятайте, а ліпше роздрукуйте і розмістіть на інформаційному куточку список продуктів, які заборонено замовляти, приймати та використовувати у дошкільних закладах.

 • М’ясо та яйця водоплавної птиці
 • М’ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю
 • М’ясні обрізки
 • Субпродукти (діафрагма, кров, легені, нирки, голови тощо), окрім печінки та язика
 • Свинина жирна
 • Свинячі баки
 • Сардельки, сосиски, варені ковбаси, нижчі 1-го ґатунку
 • Річкова та копчена риба
 • Гриби
 • Соуси Перець Майонез
 • Вироби у фритюрі, наприклад чіпси Вироби швидкого приготування
 • Газовані напої Квас Н
 • Натуральна кава
 • Напої і соки непромислового виготовлення
 • Кремові вироби
 • Вершково-рослинні масла та масла з доданням будь-якої іншої сировини (риби, морепродуктів тощо)
 • Пастеризоване фляжне молоко без кип’ятіння
 • Сир м’який, виготовлений не на дитячій молочній кухні
 • Сир кисломолочний, який має жирність нижчу від 9% і вищу ніж 18%
 • Сметана без термічної обробки
 • Сметана, яка має жирність нижчу ніж 15% і вищу ніж 20%
 • Оцет
 • М’ясні, рибні та овочеві консерви, якщо є м’ясо, риба, свіжі овочі
 • Консерви, що містять олію, томат, оцет

Продукти та страви, які заборонено виготовляти у дитсадках

 • Кисле молоко («самоквас»)
 • Сир м’який
 • Холодці
 • М’ясні і рибні салати
 • Холодники
 • Паштети
 • Тельці
 • Форшмак
 • Вироби у фритюрі
 • Макарони «по-флотськи» з сиром м’яким або м’ясом
 • Млинці з сиром м’яким або м’ясом
 • Креми
 • Морси
 • Напої зі штучними барвниками та ароматизаторами
 • Страви із нерозведених та непрокип’ячених консервованих фруктових компотів промислового виробництва

Зауважте! Перекисле молоко (простоквашу) можна використовувати лише для приготування тіста

«Святкові» заборони

Для частування дітей у свята, наприклад дні народження, використовуйте приготовлені у закладі пироги та пиріжки. Попросіть батьків не приносити кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, напої, зокрема солодкі газовані. Чому? Щоб запобігти гострим кишковим інфекціям та харчовим отруєнням дітей.

Натомість дозвольте пригостити дітей фруктами, ягодами та цукерками і печивом промислового виробництва. Зауважте! Ураховуйте індивідуальні особливості дітей під час розподілу страв. При цьому зважайте на: стан здоров’я апетит сприймання продуктів. Діти можуть не сприймати такі продукти, як молоко, риба, полуниці, яйця тощо Обмеження у споживанні продуктів харчування за різних дієт Дітям, які часто хворіють, мають хронічні захворювання та надлишкову масу тіла й ожиріння, заборонено споживати продукти, що не передбачені: дієтою № 5 дієтою № 7 дієтою № 8. Зауважте! Дієтичне харчування призначає лікар ЗДО (лікар відповідного профілю закладу охорони здоров’я) За дієтичного харчування необхідно змінювати технології приготування страв: здебільшого готують тушковані, варені, протерті страви.

Діти мають правильно харчуватися не лише в дитячому садку, а й удома. Тому співпрацюйте з батьками щодо питань раціонального харчування: ознайомте їх із режимом і специфікою харчування у закладі проведіть бесіди щодо харчування дітей у колективі та родині на такі теми: вечеря дитини вдома харчування у вихідні й святкові дні тощо розмістіть відповідну інформацію на інформаційних куточках.   Підписка на статті Щоб не пропустити жодної нової статті, підпишіться на розсилку

Джерело: pedrada.com.ua

Україно-французький вектор розвитку економічної галузі обговорили в ЗНУ

Двадцять першого вересня на економічному факультеті Запорізького національного університету відбулося засідання VII міжнародного круглого столу «Інтеграція освіти, науки і бізнесу».

Серед його організаторів та учасників традиційно були представники українських та закордонних вишів, експерти та бізнесмени. Крім науковців та економістів-практиків із різних областей України до обговорення актуальних на сьогодні питань економічної галузі приєдналися 15 представників – 3 викладачі і 12 студентів – Навчального комплексу Сан-Март-Шавань (Франція).

Проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, звертаючись під час урочистого відкриття круглого столу до іноземних гостей, наголосив: «Запорізький національний університет на сьогодні – найбільший регіональний виш Півдня України, на базі якого ми створюємо відкритий простір європейського університету».

 

Декан економічного факультету ЗНУ Алла Череп надала інформацію щодо ролі університету в економічному розвитку регіону. Зокрема, щодо створення першого в місті бізнес-інкубатора «БІ-Запоріжжя» академічного типу, який функціонує на базі економічного факультету ЗНУ з 2015 року. Ця інформація неабияк зацікавила учасників міжнародного засідання.

Чималий інтерес у присутніх на засіданні викликали доповіді гостей із Франції – викладача бухгалтерського обліку, управління фінансами, соціального права навчального комплексу Сан-Март-Шавань Себастьєна Бутена й викладача бухгалтерського обліку, управління, податкової системи малого і середнього бізнесу Жана Еріка Ружье. Вони надали інформацію щодо освіти в навчальному комплексі Сан-Март-Шавань (м. Ангулем).

Також гості зачитали лист директора навчального комплексу Сан-Март-Шавань Веронік Деспор, яка запропонувала для подальшого розвитку цікаві для обох вишів напрямки роботи на рівні спільних проектів викладачів і студентів та заходи, які сприятимуть розвиткові економіки обох країн.

Довідка. Започаткований у 2012 році на базі економічного факультету ЗНУ круглий стіл «Інтеграція освіти, науки і бізнесу» є традиційним майданчиком для спілкування вчених, економістів-практиків і представників бізнесу. Цього разу під час заходу йшлося про проблеми інтеграції освіти, влади і бізнесу, інституційно-інноваційні напрями інтеграційних процесів в Україні та світі, питання нової траєкторії україно-французького співробітництва в галузі економічної безпеки та ресурсоефективності.

Прес-служба ЗНУ

В Україні почали готуватися до проведення спортивних чемпіонатів світу серед студентів та форуму зі студентського спорту

У 2020 році в Україні проведуть чемпіонати світу серед студентів із кульової та стендової стрільби, воднолижного спорту, а в 2022-му – Форум зі студентського спорту. Щоб якісно та своєчасно підготуватися до цих заходів, Уряд створив Організаційний комітет. Відповідне розпорядження було прийнято сьогодні, 26 вересня 2018 року, під час засідання Кабінету Міністрів України.

«Заходи такого рівня є дуже важливими для України, адже вони дають змогу розвивати спортивну інфраструктуру, залучати більше молоді до спортивного руху, здорового способу життя. І не менш знаковим є те, що проведення таких подій формує наш позитивний імідж в світі – як держави, яка приділяє велику увагу спорту та вміє організовувати заходи найвищого ґатунку. Це також приверне до нас більше уваги іноземних туристів, інвесторів тощо», – зазначив заступник Міністра освіти і науки Роман Греба.

Він підкреслив, що і згадані чемпіонати, і Форум зі студентського спорту пройдуть в Україні вперше.

Створений Оргкомітет підготує план з проведення заходів, зокрема, визначить, в яких містах та в які дні пройде чемпіонат. Водночас уже зараз відомо, що Форум зі студентського спорту відбудеться в Києві на базі Національного університету фізичної культури і спорту.

Відповідно до розпорядження головою Оргкомітету буде Віце-прем’єр-міністр України, а його заступником – заступник Міністра освіти і науки. Також у комітет увійдуть представники низки міністерств та ЦОВВів, місцевої влади, громадських організацій, вишів тощо.

У 2019 році учні ПТНЗ складатимуть ЗНО з двох предметів

Наказом Міністерства освіти і науки України від 22 серпня № 931 врегулювано проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року. Повідомляє прес-служба УЦОЯО. 

Відповідно до наказу кожен зареєстрований учасник має право пройти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Загалом зовнішнє незалежне оцінювання відбуватиметься з одинадцяти навчальних предметів: українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова.

Випускникам старшої школи закладів загальної середньої освіти 2019 року результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів буде зараховано як результати державної підсумкової атестації. Ці учасники мають обов’язково скласти:

– українську мову і літературу;

– математику або історію України (на вибір учасника);

– ще один предмет з переліку (історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).

У 2019 році випускники закладів загальної середньої освіти, які бажають, щоб результат зовнішнього незалежного оцінювання з іноземної мови їм було зараховано як оцінку за державну підсумкову атестацію, і вивчають цю мову на стандартному або академічному рівні, отримають оцінку за атестацію за результатами виконання завдань академічного рівня. Випускники, які вивчають іноземну мову на профільному рівні, отримають оцінку за атестацію за результатами виконання завдань академічного й профільного рівнів.

Варто наголосити, що 2019 року зовнішнє незалежне оцінювання з української мови і літератури, а також математики або історії України (період ХХ – початок ХХІ століття) (на вибір) проходитимуть учні (слухачі, студенти) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які 2019 року завершать здобуття повної загальної середньої освіти. Таким учасникам результати тестування буде зараховано як оцінки за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
11 вересня 2018 р. за N 1030/32482

Деякі питання проведення в 2019 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти

Відповідно до частини восьмої статті 12 Закону України “Про освіту”частини третьої статті 45 Закону України “Про вищу освіту”статті 34 Закону України “Про загальну середню освіту”, Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року N 1095 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року N 533), Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 року N 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 року за N 118/29986,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Перелік навчальних предметів, із яких у 2019 році проводиться зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі – Перелік), що додається.

2. Встановити, що в 2019 році:

1) зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі – зовнішнє оцінювання), проводитиметься з 20 травня до 12 липня;

2) кожен зареєстрований учасник зовнішнього оцінювання має право скласти тести не більш як із чотирьох навчальних предметів із Переліку;

3) результати зовнішнього оцінювання із трьох навчальних предметів зараховуються як результати державної підсумкової атестації за освітній рівень повної загальної середньої освіти (далі – атестація) для учнів закладів загальної середньої освіти, які в 2019 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти:

українська мова і література (українська мова);

математика або історія України (період XX – початок XXI століття) (за вибором учня);

один із навчальних предметів, зазначених у пунктах 2 – 11 Переліку (за вибором учня);

4) учні закладів загальної середньої освіти, яким результат зовнішнього оцінювання з іноземної мови має зараховуватися як оцінка за атестацію:

отримують оцінку за атестацію за результатами виконання завдань академічного рівня, якщо вивчали цю іноземну мову на рівні стандарту або академічному рівні;

отримують оцінку за атестацію за результатами виконання завдань академічного та профільного рівнів, якщо вивчали цю іноземну мову на профільному рівні;

5) результати зовнішнього оцінювання з української мови і літератури (українська мова), а також із математики або історії України (період XX – початок XXI століття) (за вибором учня (слухача, студента)) зараховуються як результати атестації для учнів (слухачів, студентів) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2019 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти;

6) результати зовнішнього оцінювання з української мови і літератури (українська мова) можуть зараховуватися як результати атестації для студентів закладів вищої освіти, які скористалися правом повторного складання атестації у формі зовнішнього оцінювання, що передбачено абзацом другим пункту 8 розділу II Положення про державну підсумкову атестацію студентів, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста з одночасним завершенням здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 22 серпня 2017 року N 1224, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 вересня 2017 року за N 1138/31006.

3. Директорату дошкільної та шкільної освіти (Осмоловський А. О.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Хобзея П. К.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

Л. М. Гриневич

ПОГОДЖЕНО:

Голова ради Асоціації
ректорів вищих технічних
навчальних закладів України

М. З. Згуровський

Президент Спілки ректорів
вищих навчальних закладів України

Л. В. Губерський

ПЕРЕЛІК
навчальних предметів, із яких у 2019 році проводиться зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти

1. Українська мова і література.

2. Історія України.

3. Математика.

4. Біологія.

5. Географія.

6. Фізика.

7. Хімія.

8. Англійська мова.

9. Іспанська мова.

10. Німецька мова.

11. Французька мова.

Генеральний директор
директорату вищої освіти
і освіти дорослих

О. І. Шаров

Генеральний директор
директорату дошкільної та
шкільної освіти

А. О. Осмоловський

Осіння депресія? Шість хвилин читання – і все в нормі

Британські вчені провели ряд експериментів, після яких визначили, що книги – найкращі ліки від стресу. У ході дослідів учасникам створювали певні умови із вправами та тестами, які викликають стрес, а потім пропонували прогулянку, музику або книгу для розслаблення.

Після цього науковці перевіряли пульс та м’язовий тонус, визначаючи силу заспокійливого ефекту. З’ясувалося, що в 68 % випадків швидше за всіх результат далє читання книг – лише за 6 мінут м’язи розслабляються, а пульс приходить у норму. На другому місці приємна музика, що допомогла в 61 % випадків. Чай або кава -54 %, прогулянка – 42 %. При цьому не мало значення, яку саме книгу обирали учасники експерименту, основне було – зануритися в читання з головою.

ХПІ організував виїзний День науки в Краснокутську

Десять кращих викладачів НТУ «ХПІ» провели захоплюючі лекції та майстер-класи для двох сотень старшокласників Краснокутського району (Харківська область). Виїзний День науки пройшов під егідою STEMCamp School і за підтримки Харківської обласної державної адміністрації (ХОДА).

Профорієнтаційний захід об’єднав учнів і викладачів семи шкіл району. Мета — знайомство з діяльністю НТУ «ХПІ», а також допомога у виборі професії для школярів. До старшокласників звернулися з привітаннями: голова Краснокутської районної держадміністрації Олексій Белоцький, голова Краснокутської райради Микола Нікітенко, радник губернатора Харківської області, голова Ради молодих вчених при ХОДА Наталія Куфтеріна. Вони наголосили на важливості та необхідності вибору професії для кожного.

Про захоплюючий світ науки і особливості STEM-освіти, яка активно розвивається в ХПІ, учням розповіли: голова Ради молодих вчених Політеху, доцент кафедри турбінобудування Олена Авдєєва і заступник відповідального секретаря приймальної комісії, старший викладач кафедри українознавства, культурології та історії науки Сергій Радогуз.

Потім школярі Краснокутської області, яких розділили на 8 груп, поринули в чарівний світ точних і природничих наук, технологій. Вони слухали лекції і освоювали майстер-класи в стилі STEM за такими темами: «Фізика — це просто», «Захоплююча мехатроніка», «Нафта — кров землі», «Секрети турбін», «Сміття: хто кого?», «Секрети пряно-ароматичних напоїв», «Сонце — джерело світла», відповідали на питання профорієнтаційних тестів.

Для старшокласників проводили заняття: старший викладач кафедри фізики Ксенія Мінакова, студент кафедри технології жирів і продуктів бродіння Олексій Мочалов, старший викладач автоматизованих електромеханічних систем, заступник директора Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки Андрій Ткаченко, аспірант кафедри ливарного виробництва Юлія Рябець, професор кафедри турбінобудування Оксана Литвиненко, доцент кафедри хімічної техніки та промислової екології Олексій Шестопалов, завідувач кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики Роман Зайцев, доцент кафедри міжкультурної комунікації та іноземної мови Тетяна Нетецька, а також раніше згадані — Олена Авдєєва та Сергій Радогуз.

«Сподіваємося, що обмін досвідом між викладачами університету та вчителями закладів загальної середньої освіти дозволять абітурієнтам якісно підготуватися до ЗНО і вступити до обраного вишу», — відзначили представники освіти Краснокутського району. Наступний виїзний День науки НТУ «ХПІ» проведе у Богодухівському районі.

Довідка:

STEMCamp School НТУ «ХПІ» — інтенсивна літня школа для дітей, яка відкрилася 4 червня 2018 року. Слухачами стали 100 школярів м. Харкова та області. Протягом 10 днів вони працювали з вченими вишу та розробляли свої проекти. Школа завершився 15 червня фестивалем Hands on Science, де учасники представили свої фінальні проекти. Організатори STEMСamp School — ГО «Об’єднання молодих вчених НТУ «ХПІ» за підтримки Посольства США в Україні.

Абревіатура STEM розшифровується як «Science, Technology, Engineering and Mathematics» — наука, технологія, інженерія і математика. Ці напрямки лежать в основі цієї методики освіти. При цьому такі дисципліни вивчаються не окремо, як зазвичай, а в комплексі. Велике значення має практичне застосування отриманих знань. Дитина не просто знайомиться з новими напрямками розвитку точних наук та інженерії, а вчиться реалізовувати вивчене на практиці. Учні отримують практичні навички, які можуть зробити життя простіше, наприклад, створення «розумного будинку».

 

У НПУ ім. М.П. Драгоманова проходить VI Мiжнародна конференцiя з аналiтичної теорiї чисел i просторових мозаїк

 З 24 по 28 вересня 2018 року в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова проходить VI Мiжнародна конференцiя з аналiтичної теорiї чисел i просторових мозаїк, присвячена 150-річчю видатного українського математика Георгія Вороного (1868 – 1908). На конференції обговорюватимуться нові результати з тих напрямів досліджень, які започатковані на основi фундаментальних результатiв Г. Вороного з теорiї чисел, аналiзу, теоретичних аспектiв i застосувань дiаграм Вороного, а також включає деякi аспекти фрактального аналiзу i фрактальної геометрії.Основною метою конференції є обмін ідеями між різними галузями науки та техніки, пов’язаними з тематикою, яка  досліджувалася Вороним.

Урочисте відкриття відбулось у конференц-залі університету за участі Першого заступника Міністра освіти і науки України Володимира Ковтунця, який привітав гостей, що з’їхалися з усіх куточків світу, аби вшанувати пам’ять видатного українського математика Георгія Вороного. Відкрили конференцію проректор з наукової роботи Григорій Торбін та декан фізико-математичного факультету НПУ імені М. П. Драгоманова Микола Працьовитий, передавши вітання від ректора університету Віктора Андрущенка, а також від Комітету з питань освіти та науки Верховної ради України та  Наукового товариства імені Т. Шевченка (США).

На конференцію завітали представники 14 країн світу: Еквадору (Francesc Anton Castro from School of Mathematical Sciences and Information Technology, Yachay Tech University), Швеції (Rikard Bøgvad from Math. Stockholm University), США (Sergiy Butenko from Texas A&M University), Франції (Driss Essouabri from Lyon Univ., Jean Monnet University and Institut Camille Jordan), Нідерландів (Vincent Icke from Universiteit Leiden Sterrewacht), Південної Кореї (Deok-Soo Kim from Hanyang University), Таїланду (Vichian Laohakosol and Pattira Ruengsinsub from Kasetsart University), Польщі (Bill Mance from Adam Mickiewicz University) та ін.

 

Учасників конференції також привітав Посол Республіки Корея Лі Янг-Гу, який взяв участь у заходах конференції та ознайомився зі славетною історію та здобутками драгоманівського університету.

 

На пленарному засіданні першим доповідав директор Дослідницького центру з молекулярної геометрії та діаграм Вороного при Ханьянському університеті (Сеул, Південна Корея) професор Deok-Soo Kim (тема виступу – «Molecular geometry and its operating system: An emerging application of Voronoi diagrams»).

На урочисте відкриття конференції завітала і представниця роду Вороних, яка висловила вдячність від усієї родини і зауважила, що Георгій Вороний відомий у всьому світі, проте найбільше його шанують і пам’ятають саме в Україні.

 

Конференція триватиме до 28 вересня, тож побажаємо її учасникам плідної роботи та цікавих дискусій.

 

Освітяни Миколаївщини співпрацюватимуть з фінськими колегами

Фінські освітяни допоможуть колегам з Миколаївщини покращувати якість освіти в регіоні. Це передбачено  в україно-фінському меморандумі, підписаному між Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та Вищою старшою школою Шильда (провінція Західна Фінляндія, округ Ювяскюля) 25 вересня 2018 року.

Зокрема, у документі йдеться про співпрацю у сфері освіти дорослих, безперервного професійного розвитку і вдосконалення фахових компетентностей педагогів Миколаївської області. Українським вчителям також покажуть, як викладати навчальні предмети за методиками фінської системи освіти.

Перед підписанням Меморандуму відбулася зустріч освітян Миколаївщини з президентом Міжнародного союзу директорів шкіл, директором фінської школи м. Ювяскюля Арі Поккою. Він представив модель фінської системи освіти, поділився власним досвідом успішного управління шкільною спільнотою, а також розказав про переваги учнецентрованої школи. Окремо Арі Покка презентував свою книгу «Вищий клас. Шкільне керівництво й управління по-фінськи».

Зустріч була проведена з ініціативи голови підкомітету Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти, нардепа Тараса Кременя.

Студенти ВНТУ та Данського технічного університету розроблятимуть чат-ботів

Студенти Данського технічного університету і Вінницького національного технічного університету спільно розроблятимуть чат-ботів на основі сучасних інтелектуальних технологій

З цієї осені інновації групи ІТ-компаній «CDM Group» (Данія) інтегруватимуться у процес підготовки фахівців Вінницького національного технічного університету, зокрема його кафедри комп’ютерних наук (завідувач — доктор технічних наук, професор Андрій Яровий).

Привабливою перспективою є проведення безкоштовних навчальних курсів за тематикою проектів «CDM Group», організація хакатону із розробки чат-ботів на основі сучасних інтелектуальних технологій та профільної олімпіади із залученням студентів Данського технічного університету. Такі обговорення відбулися 20 вересня під час відвідин вишу представниками групи ІТ-компаній «CDM Group» (Данія) та їх європейськими компаніями-замовниками.

Нагадаємо, що «CDM Group» – датська група ІТ-компаній, що займається розробкою програмного забезпечення. Основний напрям компанії полягає в розробці CRM-рішень для підтримки та оптимізації процесів маркетингу. Джерелом успіху «CDM Group» є більш, ніж 20-річний досвід роботи з CRM-системами, а саме: глибокі знання предметної області; дружнє до користувача ПЗ і якісні проектні рішення; потужна технологічна база.
Замовниками «CDM Group» є великі міжнародні фармацевтичні, телекомунікаційні та фінансові компанії. Офіси «CDM Group» в Данії і Швеції підтримують близько 22 тисяч користувачів.
Одним із партнерів «CDM Group» є корпорація Microsoft.
Варто відзначити, що «CDM Group» почала свою діяльність в Україні у 2007 році, коли був підписаний договір між «CDM» і Вінницьким національним технічним університетом.
Результатом договору стало відкриття CRM-курсів на базі університету в січні 2008 року.
У 2008 році було вирішено перенести розробку CRM-систем в Україну і, таким чином, в листопаді відкрилося представництво «CDM» у Вінниці – «CDM Україна».
Запорукою успішної роботи представництва «CDM Україна» є комбінація досвіду високопрофесійних українських розробників і глибинного розуміння бізнес концепції датських колег.


Таким чином, колектив представництва «CDM Україна» складається з провідних українських розробників, очолює відділення Марина Скригонюк.
Ректор ВНТУ Володимир Грабко, запевнив європейських колег, що у виші активно підтримуються усі ініціативи із впровадження нових ІТ-технологій та наявний значний потенціал активної та водночас креативної молоді, яка прагне до отримання сучасних знань та нових професійних навиків, що викликало інтерес представників «CDM Group» та «Jyske Bank».
Під час зустрічі були обговорені спільні позиції, що представляють інтерес для обох сторін.
Представники «CDM Group» зазначили, що важливою складовою розвитку їх компанії є також співпраця з академічним співтовариством (зокрема, з Данським технічним університетом, Вінницьким національним технічним університетом в контексті проведення спільних наукових досліджень), розвитку професійних навичок студентів та молодих фахівців, розширення доступу до можливостей сучасних інтелектуальних технологій, підтримки проведення спільних ІТ-хакатонів та інших контестів.
А після офіційної зустрічі представники «CDM Group» та «Jyske Bank» провели у ВНТУ двогодинну презентацію їх проектів та особливостей застосування сучасних інтелектуальних інформаційних технологій, а також надали студентам інформацію щодо можливостей підтримки їх професійного розвитку, які надаватиме цієї осені вінницьке представництво «CDM Україна».
Цікаво відзначити, що один із проектів, який викликав найбільший інтерес студентської молоді, стосувався розробки інтелектуальних чат-ботів у банківській сфері та основі технологій машинного навчання та сучасних розробок технологій нейронних мереж.
Молоді ІТ-фахівців отримали безцінний досвід, що відкриває посилену мотивацію до професійного розвитку, а також чудові можливості подальшого працевлаштування та перспективи кар’єрного зростання.

За інформацією прес-центру ВНТУ

 

 

З корупцією в Україні найчастіше стикаються студенти, – дослідження

 Понад 41% респондентів Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) визнали, що їхні сім’ї мали досвід корупції впродовж останніх 12 місяців. Про це свідчать результати моніторингового дослідження “Стан корупції в Україні”, проведеного КМІС, повідомляє Укрінформ.

“Особисто з випадками корупції впродовж останніх 12 місяців стикалися 30,6% населення, і ще 10,9% відповіли, що вони особисто не стикалися, але члени їхньої сім’ї – так. Решта 53,1% вважають, що не стикалися з корупцією”, – йдеться в дослідженні.

Дослідники звертають увагу і на те, що 36,8% респондентів у 2018 році стикалися з вимогою хабара, звертаючись до державних установ. При цьому 14,6% пропонували хабар самі, а 17% опитаних українців використовували зв’язки для вирішення певних питань.

У трійці сфер-лідерів у вимаганні хабарів, за версією КМІС, – вищі навчальні заклади, судова система і дозвільні органи.

“За оцінкою респондентів, лідерами у вимаганні хабарів є вищі навчальні заклади (стикалися з вимогою хабара 52,1% тих, хто контактував), судова система (хабар вимагали у 46,8%), органи, що надають дозволи (44,6%)”, – уточнюють соціологи.

При цьому частка населення, яка декларує свою готовність обстоювати власні права перед чиновниками, становить 30,6%. У КМІС наголошують, що це найнижчий показник із 2007 року, відколи тривають спостереження. “Уперше за весь час відсоток неготових до відстоювання своїх прав (37,1%) перевищив відповідну частку тих, хто декларує свою готовність до якихось дій”, – наголосили в інституті. Варто наголосити, що підтримка звернень до правозахисних громадських організацій (10,9%) залишилася на попередньому рівні.

І хоча готовність громадян у такій ситуації погодитись на вимогу чиновників теж не скоротилась, її висловили вдвічі менше опитаних (4,8%), констатували автори дослідження. Нагадаємо, дослідження “Стан корупції в Україні” було проведене КМІС упродовж травня – вересня 2018 року в рамках проекту “Долучайся”, що реалізується Pact в Україні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У дослідженні всього було опитано 10 169 респондентів, які проживають у 476 населених пунктах у всіх областях України та в місті Києві.