Daily Archives: 21/09/2018

Першокласники НУШ не вивчатимуть християнську етику

У концепції нової української школи немає обов’язкових рекомендацій щодо вивчення першокласниками предмета «Християнська етика». Про це в ефірі Громадського радіоповідомив заступник директора Інституту модернізації змісту освіти Роман Шиян.

«Зараз в контексті нової української школи ми оминули це питання. Тобто першокласники не вивчатимуть як рекомендований курс предмет «Християнська етика». Тепер це буде певний виклик для тих шкіл, що уже мають це традиційно, – зазначив Шиян. – До його викладання залучали людей із педагогічною та богословською освітами. Це викликало деякі спірні питання у викладанні, бо вчителі не завжди зберігали світський характер предмету. Тобто не відокремлювали власну віру та переконання від теоретичних відомостей», – розповів заступник директора Інституту модернізації змісту освіти Роман Шиян.

Джерело: osvita.ua

У 2019 році запрацює механізм «гроші ходять за вчителем» для підвищення кваліфікації педагогів

Мета Міністерства освіти і науки України – долучити кращих спеціалістів та максимально розширити можливості вчителя для підвищення кваліфікації. З 2019 року це планується зробити завдяки впровадженню механізму «гроші ходять за вчителем», коли педагог сам може обрати, де підвищити кваліфікацію, а держава за це заплатить. Про це розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич сьогодні, 21 вересня 2018 року, під час візиту до Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка».
Наразі МОН готує постанову Уряду, де буде прописано механізм надання такого фінансування. Планується, що існуватиме перелік громадських організацій та установ, в яких таке підвищення кваліфікації можна буде здійснити.
Одна з організацій, що вже підвищує кваліфікацію вчителів, але з впровадженням цього принципу отримуватиме гроші з бюджету за свої послуги, – Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка». Він спеціалізується на навчанні дітей з проблемами зору.
«Ми починали ще 8 років тому з роботи з однією дитиною, зараз їх 24, і батьки везуть їх до нас з усієї України.
Також ми по мірі своїх можливостей навчаємо вчителів працювати з дітьми з порушеннями зору, адже вони мають набір дуже специфічних потреб. Тут ми говоримо про обладнане робоче місце, про підручники шрифтом Брайля і вчителя, який цим шрифтом вміє читати. Без цього посадити незрячу дитину у звичайний клас – це профанація», –  зазначила Оксана Потимко, керівник ГО УСІ та Ресурсного центру Львівської політехніки.
Міністр погодилася, а також попросила подати пропозиції центру щодо обладнання інклюзивної-ресурсних центрів по всій країні, щоб вони могли відповідати потребам дітей з особливими потребами.
Очільниця Ресурсного центру сказала, що вони готові ділитися і власним досвідом, і розповідати про передові практики таких країн, як Канада, Швеція, Фінляндія.
«Для нас важливо, щоб наш досвід був використаний і корисний для всіх», –   відзначила Оксана Потимко.

Школярі почали частіше скаржитися на булінг зі сторони вчителів

Кількість скарг дітей на булінг з боку вчителів останнім часом зростає. Про це розповіла координатор національної дитячої “гарячої лінії”, що працює при Міжнародному жіночому правозахисному центрі “Ла Страда-Україна”, Альона Кривуляк, інформує РБК Україна.

За її словами, дитяча “гаряча лінія” працює в Україні з 2013 року. З тих пір на лінію надійшло близько 170 тисяч дзвінків, з яких 3-4% стосуються булінгу.

“Три-чотири відсотки – це ніби й небагато. Але з 170 тисяч це – значна кількість. І за кожним стоїть чиєсь життя. З кожним роком кількість звернень зростає. Справа не в тому, що булінг стає більш поширеним. Швидше більше дітей дізнаються про лінію, і загалом діти стають більш відкритими”, – розповіла Кривуляк.

Вона також уточнила, що останнім часом зростає кількість скарг дітей на булінг з боку вчителів.

“Знову-таки, до цих випадків варто ставитися по-різному. Батьки часто говорять, що подібні заяви викликані часто тим, що дітям не подобається той чи інший вчитель. Але ми намагаємося серйозно розглядати кожен випадок з метою недопущення ситуацій, як напад восьмикласника на вчителя у Києві”, – пояснила координатор “гарячої лінії”.

Читайте ще: За булінг каратимуть вчителів, батьків і дітей: зареєстровано законопроект

Як вчителі зі всієї України за три дні розробили гендерночутливі проекти для впровадження у школах

13-15 вересня 2018 року, у м. Дніпро проходив Всеукраїнський Хакатон для вчителів – «STEM: гендерночутливий підхід до навчання у школі», організаторами якого є Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» та Фонд ООН у галузі народонаселення в рамках ініціативи #ДівчатаSTEM за підтримки компаній Interpipe і SoftServe. Партнери Хакатону – ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» та компанія IT.Integrator. Інформаційний партнер – Центр нової освіти Івана Іванова.

Учасниками Хакатону стали 36 вчителів з різних міст, містечок та сіл України, які були відібрані до участі з-понад 165 претендентів.

Під час проведення Хакатону, усі учасники мали змогу відвідати:
Сесію з дизайн-мислення від Кирила Холопкіна та Романа Крижановського, представників компанії SoftServe, на якій вчились виявляти проблеми, створювати портрет цільової аудиторії та генерувати можливі рішення.

Майстер-класи від гендерного експерта Олега Марущенка на теми: «Школа крізь гендерні окуляри» та «Гендерночутливий підхід у навчанн», завдяки яким вчителі дізналися більше про гендерні підходи, що використовуються на шкільних уроках та в книжках.
Майстер-клас з якісних, структурованих та привабливих презентацій від Романа Крижановського, представника компанії SoftServe.

Екскурсію на роботизований завод «Інтерпайп Сталь», де гості дізналися про процеси переробки та виробництва у металургії та мали змогу поспілкуватись з його працівниками та отримати знання, які можна використовувати під час проведення шкільних уроків.

На головному інженерному фестивалі країни – Interpipe TechFest 15 вересня були представлені проекти вчителів. Презентації розроблених проектів можна подивитись за посиланням.

Після активних обговорень журі було визначено команди-переможці, які посіли 1, 2, 3 місця та виграли 25000 грн, 15000 грн та 10000 грн відповідно на реалізацію своїх проектів.

1 місце отримала команда «K.I.D», яка представила проект, що спрямований на доповнення портретів успішних науковців, портретами жінок-науковців у всіх галузях STEM за допомогою плакатів, карток, портретів та електронних даних з використанням QR-кодів про успішних жінок з описом їхньої біографії та наукових досягнень. Проект спрямований на те, щоб популяризувати STEM серед школярів та школярок, надихаючи дівчат на майбутнє в технічних сферах.

 

2 місце посіли 2 команди – «Прямуй за сонцем» та «Хахатончики». Експертне журі вирішили об’єднати ідеї обох команд, адже вони спрямовані на одну цільову групу – вчителів – та доповнюють один одного. Проект команди «Прямуй за сонцем» – це сертифікаційна програма з гендерної чутливості для вчителів. Проект команди «Хахатончики» – це вікі-платформа для вчителів STEM-предметів, яка надає можливість обміну досвідом між колегами.

 

3 місце посіла команда «STEM-лабіринт», які розробили проект «Maker GO!» – ресурс з реальними проектами школярів та школярок, на якій діти можуть самостійно завантажувати майстер-класи, інженерні рішення та записувати відео, щоб показати, що саме вони зробили, а батьки зможуть використовувати ресурс для проведення спільного дозвілля. Ресурс представлений Facebook-сторінкою – https://goo.gl/44PNQw та дошкою на Pinterest – https://goo.gl/encU8z і спрямований на розвиток технічних навичок дітей з фокусом на дівчат.

Усі учасники отримали подарунки, неймовірні емоції, можливість відвідати два дні Interpipe TechFest, а також безкоштовний доступ до будь-якого з курсів на платформі «Уміти вчити». Вітаємо переможців та бажаємо реалізації їхніх проектів якнайшвидше!

Надалі з реалізацією проектів-переможців будуть допомагати організатори Хакатону – Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» та Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні.

Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» – експертна організація в Україні з відповідального ведення бізнесу та розвитку корпоративної соціальної відповідальності. Пріоритети Центру: розвиток КСВ, кар’єрних навичок серед молоді, STEM освіти і популяризація науки і технологій серед дівчат. Серед основних досягнень Центру – щорічний Конкурс кейсів з Цілей сталого розвитку, Пакт заради молоді, Карта професій й спільнота Кар’єра мрії, щорічний Форум «Бізнес і університети», проект Дівчата STEM тощо. В рамках своєї діяльності Центр співпрацює з Міністерствами, міжнародними організаціями, компаніями.

UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення – є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами ми працюємо у 150 країнах та територіях світу, а з 1997 року і в Україні для утвердження рівності, подолання гендерних стереотипів, посилення можливостей жінок, рівномірного розподілу домашніх обов’язків та залучення чоловіків у виховання дітей. З 2015 року спільно із Міністерством соціальної політики України впроваджується кампанія «Щастя в 4 руки».

Викладач СумНАУ представив біопакети та стаканчики та на міжнародному конкурсі стартапів Packbridge

Днями у місті Мальме (Швеція) зібралися 10 фіналістів грандіозного конкурсу стартапів Packbridge. Цей конкурс об’єднує розробників біорозкладувального пакування та посуду з усього світу.

Свої напрацювання на Packbridge представив і викладач Сумського НАУ Дмитро Бідюк з проектом FoodBIOPack. Основним його напрацюванням стали біорозкладувальні одноразові стаканчики. Значною перевагою та унікальністю технології на відміну від існуючих аналогів (наприклад, тари з формованого целюлозного волокна, тари з суміші пластику та крохмалю, або чистого крохмалю, які присутні зараз на ринку України та країн ЄС) є те, що готова продукція має термостійкі властивості, її можна виготовляти різної форми та розмірів, використовувати для широкого спектру харчових продуктів, наносити принт та навіть друкувати на 3D-принтері.

Проте у Швеції він презентує не лише одноразовий посуд. Влітку команда Дмитра Бідюка удосконалила технологію біорозкладувального матеріалу. Тепер науковці СНАУ готові презентувати абсолютно безпечний біопакет, який може повноцінно замінити поліетилен та вироби з нього. Дмитро Олегович не розкриває усіх секретів, адже зараз триває процедура патентування його винаходу, але зазначає, що основа матеріалу – полісахаридна плівка, до того ж ще й веганська, бо не містить тваринних білків. На відміну від існуючої крохмальної, розроблена сумчанами плівка не розчиняється у воді, більш міцна, еластична та прозора.

Дослідним шляхом Дмитро винайшов і клейку речовину – органічний клей, також на основі натуральних компонентів, за допомогою якого і «збирає» експериментальні пакети. До речі, останній дослід показав, що біорозкладувальний пакет розмірами 36×28 см, який було отримано з двох половинок та склеєно органічним клеєм, може витримати до 3 кг ваги.

Також Дмитро Бідюк підготував для Швеції маленькі фасувальні пакети типу «майка», більш тонкі та значно дешевші за попередні.

Зазначимо, що Дмитро Бідюк веде також активну просвітницьку роботу серед населення, проводячи зустрічі-презентації нового матеріалу. Дослідник переконаний, що незабаром люди свідомо відмовляться від використання поліетиленових пакетів та одноразового посуду.

Нагадаємо, що 15-16 травня у Києві пройшов Всеукраїнський конкурс стартапів innovation.festival, організований Міністерством освіти і науки України. Сумський національний аграрний університет представили молоді науковці під керівництвом Дмитра Бідюка. Розробка наших науковців вразила не тільки гостей, але й членів журі. Тож команда Сумського національного аграрного університету виборола ІІ місце у напрямі «Економічні інновації».

Інформує прес-служба СумНАУ

Громадське обговорення проекту Закону «Про професійну (професійно-технічну) освіту»

Нова якість освіти, учень та його професійна реалізація – пріоритет, орієнтованість на потреби роботодавців та економіки України, а також впорядкування принципів управління, які змінилися в межах децентралізації – саме ці ключові питання має врегулювати проект Закону «Про професійну (професійно-технічну) освіту». Він був розроблений фахівцями МОН спільно з усіма зацікавленими сторонами і сьогодні, 20 вересня, 2018 року, розміщений на сайті Міністерства для громадського обговорення.

«Зараз ми потребуємо кардинальних змін в системі професійної освіти. Судіть самі: в Україні лише 20% випускників шкіл обирають навчання в профучилищах проти 40%, а подекуди і 70% в Європі, вчитися їм доводиться на обладнанні, зношеному на 60-100%. При цьому після випуску роботодавцям уже на підприємствах потрібно доучувати чи навіть перенавчати робітників. Ми вже почали робити певні перетворення. Так, з 2016 року держава інвестує кошти в створення на базі профучилищ сучасних навчально-практичних центрів, зараз їх уже понад 50, з держбюджету надається субвенція на професії загальнодержавного значення, ми готуємо спільний інфраструктурний проект з ЄС. Однак усі зміни мають бути системними. Тому у травні цього року була затверджена концепція реформування професійної освіти, а зараз ми пропонуємо до громадського обговорення проект Закону «Про професійну освіту». Саме він містить ту візію і ті основи, що закладаються в реформу профосвіти в Україні», – пояснила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

У проект Закону закладено «перезавантаження» усієї системи підготовки фахівців, зокрема підходів до управління закладами, формування освітніх програм та використання обладнання. При цьому він орієнтується на принцип людиноцентризму, на те, щоб забезпечити освітні та професійні потреби учня, інтегрувати їх із ринком праці. Важливо також, що документ має унормувати децентралізаційні процеси в системі профосвіти, які розпочалися 2016 року. Тому в нього закладено такі основні положення:

Для забезпечення якісної підготовки здобувачів освіти:

 • розроблення стандартів професійної освіти на компетентнісному підході;
 • надання закладам свободи у розробленні освітніх програм, а також можливості використання наскрізних програм;
 • незалежне оцінювання професійних кваліфікацій не закладами, які власне і здійснюють підготовку, а спеціально уповноваженими установами – кваліфікаційними центрами;
 • створення центрів досконалості – цей статус зможе отримати будь-який заклад профосвіти, що відповідатиме певним вимогам;
 • запровадження акредитації освітніх програм.

Для забезпечення потреб учнів:

 • організація навчального часу відповідно до індивідуальних потреб учнів;
 • забезпечення права на професійну освіту осіб з особливими освітніми потребами;
 • набуття професії як з одночасним отриманням повної загальної середньої освіти, так і без нього;
 • професійне навчання впродовж життя;
 • академічна мобільність.

Для оновлення системи управління закладами професійної освіти:

 • уніфікація типів закладів професійної освіти (4 узагальнених замість 16-ти: професійний коледж, регіональний багатопрофільний центр професійної освіти, центр професійної підготовки, професійний ліцей);
 • включення до системи управління закладами професійної освіти педагогічної та наглядової (піклувальної) ради;
 • запровадження конкурсу на призначення на посаду керівників закладів професійної освіти. Посада керівника є строковою – 6 років, з правом повторного обрання.

Для забезпечення процесів децентралізації управління системою профосвіти:

 • розмежування повноважень органів центральної та місцевої державної влади, органів місцевого самоврядування, органів громадського самоврядування;
 • створення регіональних рад професійної освіти. Це буде консультативно-дорадчий орган в регіоні, в який, зокрема, входитимуть місцеві роботодавці. Серед іншого – він надаватиме консультації щодо впровадження політики у сфері професійної освіти.
 • зміна підходу до ліцензування освітньої діяльності у сфері професійної освіти – передача права здійснювати таке ліцензування на регіональний рівень.

Проект Закону відкриє значні можливості для академічної, організаційної, кадрової і, що є надзвичайно важливим, фінансової автономії закладів профосвіти. Наприклад, заклади зможуть створювати власні короткострокові освітні програми, зокрема за частковими кваліфікаціями. Також закладається можливість для них мати власні рахунки в держбанках та використовувати їх за більш спрощеною процедурою.

Щоб зменшити навантаження на заклади профосвіти та стимулювати їхній розвиток, планується запровадити єдину форму державного контролю в цій сфері – інституційний аудит. Водночас порядок його проведення буде позаплановим.

Варто окремо відзначити, що проектом Закону здобувачам професійної  освіти гарантується самостійне працевлаштування після завершення навчання, крім випадків передбачених договором або законом. Договірний порядок сприятиме свідомому вибору місця роботи та дозволить забезпечити потреби як випускників, так і роботодавців.

Підсумком реформування системи профосвіти має бути:

– ефективна система управління, зокрема удосконалена структура та мережа закладів;

– єдиний освітній простір, сформований закладами освіти, органами влади, роботодавцями, центрами кваліфікації та іншими партнерами;

– новий зміст та якість професійної освіти;

– розвиток публічно-приватного партнерства.

Обговорення проекту Закону триватиме до 20 жовтня 2018 року. Пропозиції та зауваження можна надсилати на адресу shumik@mon.gov.ua