Daily Archives: Вересень 26, 2018

Осіння депресія? Шість хвилин читання – і все в нормі

Британські вчені провели ряд експериментів, після яких визначили, що книги – найкращі ліки від стресу. У ході дослідів учасникам створювали певні умови із вправами та тестами, які викликають стрес, а потім пропонували прогулянку, музику або книгу для розслаблення.

Після цього науковці перевіряли пульс та м’язовий тонус, визначаючи силу заспокійливого ефекту. З’ясувалося, що в 68 % випадків швидше за всіх результат далє читання книг – лише за 6 мінут м’язи розслабляються, а пульс приходить у норму. На другому місці приємна музика, що допомогла в 61 % випадків. Чай або кава -54 %, прогулянка – 42 %. При цьому не мало значення, яку саме книгу обирали учасники експерименту, основне було – зануритися в читання з головою.

ХПІ організував виїзний День науки в Краснокутську

Десять кращих викладачів НТУ «ХПІ» провели захоплюючі лекції та майстер-класи для двох сотень старшокласників Краснокутського району (Харківська область). Виїзний День науки пройшов під егідою STEMCamp School і за підтримки Харківської обласної державної адміністрації (ХОДА).

Профорієнтаційний захід об’єднав учнів і викладачів семи шкіл району. Мета — знайомство з діяльністю НТУ «ХПІ», а також допомога у виборі професії для школярів. До старшокласників звернулися з привітаннями: голова Краснокутської районної держадміністрації Олексій Белоцький, голова Краснокутської райради Микола Нікітенко, радник губернатора Харківської області, голова Ради молодих вчених при ХОДА Наталія Куфтеріна. Вони наголосили на важливості та необхідності вибору професії для кожного.

Про захоплюючий світ науки і особливості STEM-освіти, яка активно розвивається в ХПІ, учням розповіли: голова Ради молодих вчених Політеху, доцент кафедри турбінобудування Олена Авдєєва і заступник відповідального секретаря приймальної комісії, старший викладач кафедри українознавства, культурології та історії науки Сергій Радогуз.

Потім школярі Краснокутської області, яких розділили на 8 груп, поринули в чарівний світ точних і природничих наук, технологій. Вони слухали лекції і освоювали майстер-класи в стилі STEM за такими темами: «Фізика — це просто», «Захоплююча мехатроніка», «Нафта — кров землі», «Секрети турбін», «Сміття: хто кого?», «Секрети пряно-ароматичних напоїв», «Сонце — джерело світла», відповідали на питання профорієнтаційних тестів.

Для старшокласників проводили заняття: старший викладач кафедри фізики Ксенія Мінакова, студент кафедри технології жирів і продуктів бродіння Олексій Мочалов, старший викладач автоматизованих електромеханічних систем, заступник директора Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки Андрій Ткаченко, аспірант кафедри ливарного виробництва Юлія Рябець, професор кафедри турбінобудування Оксана Литвиненко, доцент кафедри хімічної техніки та промислової екології Олексій Шестопалов, завідувач кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики Роман Зайцев, доцент кафедри міжкультурної комунікації та іноземної мови Тетяна Нетецька, а також раніше згадані — Олена Авдєєва та Сергій Радогуз.

«Сподіваємося, що обмін досвідом між викладачами університету та вчителями закладів загальної середньої освіти дозволять абітурієнтам якісно підготуватися до ЗНО і вступити до обраного вишу», — відзначили представники освіти Краснокутського району. Наступний виїзний День науки НТУ «ХПІ» проведе у Богодухівському районі.

Довідка:

STEMCamp School НТУ «ХПІ» — інтенсивна літня школа для дітей, яка відкрилася 4 червня 2018 року. Слухачами стали 100 школярів м. Харкова та області. Протягом 10 днів вони працювали з вченими вишу та розробляли свої проекти. Школа завершився 15 червня фестивалем Hands on Science, де учасники представили свої фінальні проекти. Організатори STEMСamp School — ГО «Об’єднання молодих вчених НТУ «ХПІ» за підтримки Посольства США в Україні.

Абревіатура STEM розшифровується як «Science, Technology, Engineering and Mathematics» — наука, технологія, інженерія і математика. Ці напрямки лежать в основі цієї методики освіти. При цьому такі дисципліни вивчаються не окремо, як зазвичай, а в комплексі. Велике значення має практичне застосування отриманих знань. Дитина не просто знайомиться з новими напрямками розвитку точних наук та інженерії, а вчиться реалізовувати вивчене на практиці. Учні отримують практичні навички, які можуть зробити життя простіше, наприклад, створення «розумного будинку».

 

У НПУ ім. М.П. Драгоманова проходить VI Мiжнародна конференцiя з аналiтичної теорiї чисел i просторових мозаїк

 З 24 по 28 вересня 2018 року в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова проходить VI Мiжнародна конференцiя з аналiтичної теорiї чисел i просторових мозаїк, присвячена 150-річчю видатного українського математика Георгія Вороного (1868 – 1908). На конференції обговорюватимуться нові результати з тих напрямів досліджень, які започатковані на основi фундаментальних результатiв Г. Вороного з теорiї чисел, аналiзу, теоретичних аспектiв i застосувань дiаграм Вороного, а також включає деякi аспекти фрактального аналiзу i фрактальної геометрії.Основною метою конференції є обмін ідеями між різними галузями науки та техніки, пов’язаними з тематикою, яка  досліджувалася Вороним.

Урочисте відкриття відбулось у конференц-залі університету за участі Першого заступника Міністра освіти і науки України Володимира Ковтунця, який привітав гостей, що з’їхалися з усіх куточків світу, аби вшанувати пам’ять видатного українського математика Георгія Вороного. Відкрили конференцію проректор з наукової роботи Григорій Торбін та декан фізико-математичного факультету НПУ імені М. П. Драгоманова Микола Працьовитий, передавши вітання від ректора університету Віктора Андрущенка, а також від Комітету з питань освіти та науки Верховної ради України та  Наукового товариства імені Т. Шевченка (США).

На конференцію завітали представники 14 країн світу: Еквадору (Francesc Anton Castro from School of Mathematical Sciences and Information Technology, Yachay Tech University), Швеції (Rikard Bøgvad from Math. Stockholm University), США (Sergiy Butenko from Texas A&M University), Франції (Driss Essouabri from Lyon Univ., Jean Monnet University and Institut Camille Jordan), Нідерландів (Vincent Icke from Universiteit Leiden Sterrewacht), Південної Кореї (Deok-Soo Kim from Hanyang University), Таїланду (Vichian Laohakosol and Pattira Ruengsinsub from Kasetsart University), Польщі (Bill Mance from Adam Mickiewicz University) та ін.

 

Учасників конференції також привітав Посол Республіки Корея Лі Янг-Гу, який взяв участь у заходах конференції та ознайомився зі славетною історію та здобутками драгоманівського університету.

 

На пленарному засіданні першим доповідав директор Дослідницького центру з молекулярної геометрії та діаграм Вороного при Ханьянському університеті (Сеул, Південна Корея) професор Deok-Soo Kim (тема виступу – «Molecular geometry and its operating system: An emerging application of Voronoi diagrams»).

На урочисте відкриття конференції завітала і представниця роду Вороних, яка висловила вдячність від усієї родини і зауважила, що Георгій Вороний відомий у всьому світі, проте найбільше його шанують і пам’ятають саме в Україні.

 

Конференція триватиме до 28 вересня, тож побажаємо її учасникам плідної роботи та цікавих дискусій.

 

Освітяни Миколаївщини співпрацюватимуть з фінськими колегами

Фінські освітяни допоможуть колегам з Миколаївщини покращувати якість освіти в регіоні. Це передбачено  в україно-фінському меморандумі, підписаному між Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та Вищою старшою школою Шильда (провінція Західна Фінляндія, округ Ювяскюля) 25 вересня 2018 року.

Зокрема, у документі йдеться про співпрацю у сфері освіти дорослих, безперервного професійного розвитку і вдосконалення фахових компетентностей педагогів Миколаївської області. Українським вчителям також покажуть, як викладати навчальні предмети за методиками фінської системи освіти.

Перед підписанням Меморандуму відбулася зустріч освітян Миколаївщини з президентом Міжнародного союзу директорів шкіл, директором фінської школи м. Ювяскюля Арі Поккою. Він представив модель фінської системи освіти, поділився власним досвідом успішного управління шкільною спільнотою, а також розказав про переваги учнецентрованої школи. Окремо Арі Покка презентував свою книгу «Вищий клас. Шкільне керівництво й управління по-фінськи».

Зустріч була проведена з ініціативи голови підкомітету Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти, нардепа Тараса Кременя.

Студенти ВНТУ та Данського технічного університету розроблятимуть чат-ботів

Студенти Данського технічного університету і Вінницького національного технічного університету спільно розроблятимуть чат-ботів на основі сучасних інтелектуальних технологій

З цієї осені інновації групи ІТ-компаній «CDM Group» (Данія) інтегруватимуться у процес підготовки фахівців Вінницького національного технічного університету, зокрема його кафедри комп’ютерних наук (завідувач — доктор технічних наук, професор Андрій Яровий).

Привабливою перспективою є проведення безкоштовних навчальних курсів за тематикою проектів «CDM Group», організація хакатону із розробки чат-ботів на основі сучасних інтелектуальних технологій та профільної олімпіади із залученням студентів Данського технічного університету. Такі обговорення відбулися 20 вересня під час відвідин вишу представниками групи ІТ-компаній «CDM Group» (Данія) та їх європейськими компаніями-замовниками.

Нагадаємо, що «CDM Group» – датська група ІТ-компаній, що займається розробкою програмного забезпечення. Основний напрям компанії полягає в розробці CRM-рішень для підтримки та оптимізації процесів маркетингу. Джерелом успіху «CDM Group» є більш, ніж 20-річний досвід роботи з CRM-системами, а саме: глибокі знання предметної області; дружнє до користувача ПЗ і якісні проектні рішення; потужна технологічна база.
Замовниками «CDM Group» є великі міжнародні фармацевтичні, телекомунікаційні та фінансові компанії. Офіси «CDM Group» в Данії і Швеції підтримують близько 22 тисяч користувачів.
Одним із партнерів «CDM Group» є корпорація Microsoft.
Варто відзначити, що «CDM Group» почала свою діяльність в Україні у 2007 році, коли був підписаний договір між «CDM» і Вінницьким національним технічним університетом.
Результатом договору стало відкриття CRM-курсів на базі університету в січні 2008 року.
У 2008 році було вирішено перенести розробку CRM-систем в Україну і, таким чином, в листопаді відкрилося представництво «CDM» у Вінниці – «CDM Україна».
Запорукою успішної роботи представництва «CDM Україна» є комбінація досвіду високопрофесійних українських розробників і глибинного розуміння бізнес концепції датських колег.


Таким чином, колектив представництва «CDM Україна» складається з провідних українських розробників, очолює відділення Марина Скригонюк.
Ректор ВНТУ Володимир Грабко, запевнив європейських колег, що у виші активно підтримуються усі ініціативи із впровадження нових ІТ-технологій та наявний значний потенціал активної та водночас креативної молоді, яка прагне до отримання сучасних знань та нових професійних навиків, що викликало інтерес представників «CDM Group» та «Jyske Bank».
Під час зустрічі були обговорені спільні позиції, що представляють інтерес для обох сторін.
Представники «CDM Group» зазначили, що важливою складовою розвитку їх компанії є також співпраця з академічним співтовариством (зокрема, з Данським технічним університетом, Вінницьким національним технічним університетом в контексті проведення спільних наукових досліджень), розвитку професійних навичок студентів та молодих фахівців, розширення доступу до можливостей сучасних інтелектуальних технологій, підтримки проведення спільних ІТ-хакатонів та інших контестів.
А після офіційної зустрічі представники «CDM Group» та «Jyske Bank» провели у ВНТУ двогодинну презентацію їх проектів та особливостей застосування сучасних інтелектуальних інформаційних технологій, а також надали студентам інформацію щодо можливостей підтримки їх професійного розвитку, які надаватиме цієї осені вінницьке представництво «CDM Україна».
Цікаво відзначити, що один із проектів, який викликав найбільший інтерес студентської молоді, стосувався розробки інтелектуальних чат-ботів у банківській сфері та основі технологій машинного навчання та сучасних розробок технологій нейронних мереж.
Молоді ІТ-фахівців отримали безцінний досвід, що відкриває посилену мотивацію до професійного розвитку, а також чудові можливості подальшого працевлаштування та перспективи кар’єрного зростання.

За інформацією прес-центру ВНТУ

 

 

З корупцією в Україні найчастіше стикаються студенти, – дослідження

 Понад 41% респондентів Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) визнали, що їхні сім’ї мали досвід корупції впродовж останніх 12 місяців. Про це свідчать результати моніторингового дослідження “Стан корупції в Україні”, проведеного КМІС, повідомляє Укрінформ.

“Особисто з випадками корупції впродовж останніх 12 місяців стикалися 30,6% населення, і ще 10,9% відповіли, що вони особисто не стикалися, але члени їхньої сім’ї – так. Решта 53,1% вважають, що не стикалися з корупцією”, – йдеться в дослідженні.

Дослідники звертають увагу і на те, що 36,8% респондентів у 2018 році стикалися з вимогою хабара, звертаючись до державних установ. При цьому 14,6% пропонували хабар самі, а 17% опитаних українців використовували зв’язки для вирішення певних питань.

У трійці сфер-лідерів у вимаганні хабарів, за версією КМІС, – вищі навчальні заклади, судова система і дозвільні органи.

“За оцінкою респондентів, лідерами у вимаганні хабарів є вищі навчальні заклади (стикалися з вимогою хабара 52,1% тих, хто контактував), судова система (хабар вимагали у 46,8%), органи, що надають дозволи (44,6%)”, – уточнюють соціологи.

При цьому частка населення, яка декларує свою готовність обстоювати власні права перед чиновниками, становить 30,6%. У КМІС наголошують, що це найнижчий показник із 2007 року, відколи тривають спостереження. “Уперше за весь час відсоток неготових до відстоювання своїх прав (37,1%) перевищив відповідну частку тих, хто декларує свою готовність до якихось дій”, – наголосили в інституті. Варто наголосити, що підтримка звернень до правозахисних громадських організацій (10,9%) залишилася на попередньому рівні.

І хоча готовність громадян у такій ситуації погодитись на вимогу чиновників теж не скоротилась, її висловили вдвічі менше опитаних (4,8%), констатували автори дослідження. Нагадаємо, дослідження “Стан корупції в Україні” було проведене КМІС упродовж травня – вересня 2018 року в рамках проекту “Долучайся”, що реалізується Pact в Україні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У дослідженні всього було опитано 10 169 респондентів, які проживають у 476 населених пунктах у всіх областях України та в місті Києві.

Визначено проекти, над якими українські та австрійські науковці спільно працюватимуть у 2019-2020 роках

10 спільних українсько-австрійських науково-дослідних проектів затверджені для реалізації на 2019-2020 роки. Відповідне рішення було прийнято під час Восьмого засідання українсько-австрійської Спільної Комісії з питань науково-технічного співробітництва, що відбулася в МОН України.

Українську делегацію очолив Максим Стріха, заступник Міністра освіти і науки України, австрійську – Крістіан Аутенгрубер, керівник відділу культурних та науково-технічних угод Федерального міністерства Європи, інтеграції та закордонних справ Австрійської Республіки.

Так, науковці з двох країн працюватимуть над проектами щодо поводження з небезпечними побутовими відходами, пошуку нових підходів до лікування метастатичних пухлин, впливу порушень у лісах Чорнобильської зони тощо. Повний перелік проектів можна переглянути тут. З української сторони в дослідженнях братимуть участь представники як інститутів НАН, так і закладів вищої освіти.

Під час засідання також було розглянуто та затверджено Робочу програму з науково-технічного співробітництва на період 2019 – 2020 років.

З часом Україна потребуватиме більше економістів, що працюватимуть у сфері освіти, – Лілія Гриневич

Зараз Міністерство освіти і науки працює над новою формулою фінансування вищої освіти, що вимагає залучення висококваліфікованих спеціалістів, які розуміють як фінансові та економічні механізми, так і роботу системи освіти. З часом таких спеціалістів Україна потребуватиме більше. Про це зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час розмови з викладачами та студентами ХНЕУ ім. Кузнеця 25 вересня 2018 року, у м. Харків.

«Погляньте, що сьогодні відбувається. Вища освіта перебуває в процесі реформ. Перший прийнятий у сфері освіти закон після Революції гідності – це був Закон «Про вищу освіту». Зараз ми вже працюємо над змінами до цього закону – настільки динамічно все змінюється. Зараз усі університети хочуть більше фінансової автономії, але це неможливо у статусі бюджетної установи. Тому неуникненно відбуватиметься зміна, і університети переходитимуть в інші статуси. Це означає, що в них з‘явиться більше фінансових не тільки повноважень, а й обов‘язків. А для їх виконання потрібні будуть люди, це нові можливості для вас – економістів. І це ми зараз говоримо тільки про питання щодо вищої освіти. Але щоб бути успішним у цій сфері знань тільки з економіки недостатньо», –  повідомила Міністр.

Вона наголосила, що сьогодні загалом відкривається багато можливостей для створення нових профільних магістратур, і виші мають скористатися ними для зацікавлення студентів.

«Я постійно повторюю, що просте життя закінчилося. Сьогодні потрібно постійно шукати нове, щоб розвиватися, утримати студента, зробити університет привабливим для співпраці з роботодавцями і для розвитку науки», – додав Володимир Пономаренко, ректор ХНЕУ ім. Кузнеця.

Міністр також у межах дискусії запросила університет та закликала інші заклади вищої освіти активніше надавати зворотній зв‘язок Міністерству.

«Для нас важливим є ваш погляд на новації та документи, що продукуємо ми. Коли є конструктивна критика, легше уникнути помилок і дійти консенсусу», – зазначила Міністр.