Daily Archives: 01/10/2018

Як рожевими окулярами лікують сезонну депресію

Учені розробили особливі окуляри, які навіть в сумну і похмуру погоду дають змогу бачити світ, як при яскравому денному сонячному світлі. Така терапія здатна всього за 30 хвилин поліпшити настрій і позбавити від депресії.

Працюють ці диво-окуляри за допомогою 6 світлодіодів, що виробляють потужне світлове поле, яке відбивається прямо в очі за допомогою особливого вигнутого відбивача. За статистикою, сезонним розладам піддається кожна 50 людина.

Це тип депресії, що має сезонний характер, епізодичний, який виникає під час темних осінніх і зимових місяців. Офіційно вважається, що ця депресія виникає через брак сонячного світла, а чим більша відстані від екватора, тим поширенішою вона є. Ці окуляри призначені для носіння під час ранкових щоденних обов’язків, оскільки вони зовсім не перешкоджають баченню навколишнього світу. Розробили новинку троє данських учених – інженери-механіки, а тепер  їх може купити кожен.

Творці стверджують, що достатньо носити ці окуляри всього півгодини на день і вони наповнять організм необхідною енергією і силами, позбавляючи депресії на час похмурої погоди. Окуляри заряджаються від простих батарейок і є унікальним запатентованим винаходом.

За матеріалами сайту svit24.net


Нацагентство із забезпечення якості вищої освіти має запрацювати вже на початку 2019-го – сьогодні почався прийом документів від кандидатів у члени агентства

Сьогодні, 1 жовтня 2018 року, почався прийом документів на конкурс у Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Податися можна до 31 жовтня 2018 року.

«Я хочу нагадати, що ми закладали в Закон «Про вищу освіту» Нацагентство як незалежний орган, який візьме на себе більшу частину регуляторних та контрольних функцій із забезпечення якості вищої освіти. Йдеться, наприклад, про акредитацію закладів освіти та освітніх програм, атестацію наукових кадрів, акредитацію спеціалізованих вчених рад, участь у розробці стандартів вищої освіти тощо. Як і в країнах Європейського простору, це має бути потужна експертна організація, що сформує чітку та зрозумілу систему оцінки якості та наглядатиме за тим, щоб всі «гравці» дотримувалися єдиних правил. Нам прикро, що роботу агентства не вдалося запустити ще в 2016 році, згаяно багато часу. Але зараз, коли новий Закон «Про освіту» наказав нам це робити «з чистого аркушу», ми сподіваємося швидко пройти всі процедури та дати старт агентству вже на початку 2019-го», – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич.

Він висловив надію, що насамперед Нацагентство стане ключовим гравцем у системі зовнішнього забезпечення якості вищої освіти, а також містком між вищою освітою та ринком праці.

До складу Нацагентства мають увійти 23 члени: 3 представники роботодавців, 2 студентів вишів, не менш ніж по одному представнику від НАН, національних галузевих академій наук, ЗВО державної, комунальної та приватної форми власності.

Щоб взяти участь у відборі, потрібно надіслати пакет електронних (сканованих) копій документів на електронну адресу t_panchenko@mon.gov.ua Вичерпний перелік документів можна переглянути в офіційному оголошенні про конкурс. https://mon.gov.ua/storage/app/media/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/2018/09/20/konkurs-ukr.pdf

Подавати документи на конкурс можуть фахівці профільних установ – вишів, НАН, галузевих академій наук, а також ті, хто відповідає кваліфікаційним вимогам до кандидатів. Зокрема, усі претенденти мають вільно володіти українською мовою.

Серед інших вимог – вища освіта (крім студентів), науковий ступінь або вчене звання, досвід наукової роботи (крім студентів та роботодавців). Водночас представники роботодавців повинні мати досвід роботи за фахом не менше 5 років. Студенти або курсанти на момент участі у конкурсі мають підтвердити статус здобувача освіти. Більше про кваліфікаційні вимоги можна дізнатися тут http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/703-2018-%D0%BF?lang=uk

Допущених до конкурсу кандидатів розподілять на 11 груп, відповідно до квот представників різних сфер в агентстві. Їх оцінювання проводитиме Конкурсна комісія, куди увійшло 9 осіб – представники європейських організацій, асоціації студентів, роботодавців, МОН, академій наук. https://mon.gov.ua/ua/news/uryad-zatverdiv-personalnij-sklad-komisiyi-yaka-vidbiratime-chleniv-nacagentstva-iz-zabezpechennya-yakosti-vishoyi-osviti

У процесі оцінювання враховуватиметься досвід роботи кандидатів у міжнародних чи вітчизняних організаціях, навчання за кордоном, професійні досягнення та інше. За кожним із критеріїв кожен член комісії ставитиме кожному учаснику від 1 до 10 балів. Далі бали підсумують та переведуть у конкурсну таблицю. Важливо, що під час підрахунку усіх балів максимальна і мінімальна оцінки не враховуватимуться.

Засідання конкурсної комісії проводитимуться відкрито. На них можуть бути присутніми науковці, експерти, народні депутати. Відеоматеріали засідання, а також інформація за результатами кожного з етапів проведення конкурсу будуть своєчасно оприлюднюватись на сайті МОН. Склад Нацагентства затверджуватиме Кабмін.

Прес-служба Міністерства освіти і науки України

Викладачів та студентів Львівського кооперативного коледжу економіки та права запросили на велику порадницьку гостину

Представники адміністрації та об’єднаного профкому, викладачі та студенти Львівського кооперативного коледжу економіки та права мали можливість побувати у великій порадницькій гостин, на яку були запрошені у  Львівський драматичний театр імені Лесі Українки на презентацію книжки «Порадницька гостина», заслуженого журналіста України, головного редактора Всеукраїнської газети для всієї родини «Порадниця», членкині громадської організації «Ділові Українські Жінки» Тетяни Власюк, що вийшла у видавництві холдингу CO-OP Media, захід відбувся в рамках «Форуму видавців», який уже 25 років поспіль збирає до міста Лева усіх тих, хто любить і творить українську книжку.

Дана книжка є продовженням – авторського журналістського проекту Тетяни Власюк «Порадницька гостина». За цей час у п. Тетяни в гостях побувало не один десяток талановитих, визнаних, успішних українців, які своєю працею, своїм талантом творять славу України, яких часто називаємо елітою, цвітом нації. Це люди зі званнями Героїв України, лауреатів Шевченківської премії, народних, заслужених артистів, академіки, громадські діячі, вчителі, священнослужителі та просто люди. Люди, чий життєвий, творчий, професійний шлях є гарним стимулом, мотивацією для самореалізації людини в цьому житті. Відтак історії життя в кожного різні, а  успіхи в  кожного з них та унікальний досвід у різних сферах діяльності – мають неоцінену вагу на сьогодні.

Книги Тетяни Власюк, неначе Біблія, у яких кожен за бажанням відшукає відповіді на багато актуальних запитань та порад,  які виникають в багатьох сьогодні – неначе  ковток свіжого повітря з надією, що завтра буде краще.

Як зауважила, Людмила Шаповалова: « …. це вишукане видання, виплекане з любов’ю її автором. Більшості з нас бракує позитиву і гарного настрою на добрі вчинки. Так от знайомство з героями «Порадницької гостини» вас налаштують і підбадьорять, порадять і розрадять, відігріють і вселять надію, що і в нашому домі, і в нашій українській родині запанує лад…»

Як зауважили студенти коледжу: « … знайомство з героями «Порадницької гостини» дає нам  мотивацією для самореалізації у житті, адже історія життя та успіху в кожного героя різна, але їхній життєвий, творчий, професійний шлях є гарним стимулом для кожного з нас…»

На святковому заході радували присутніх своїми талантами: народний артист України Володимир Талашко; заслужена артистка України, радник міністра культури України Анжеліка Рудницька; заслужений працівник освіти України, відомий мовознавець Олександр Авраменко; заслужений журналіст України, головний редактор газети «Порадниця» Тетяна Власюк.

Ми вдячні автору за  чесність, моральність, державність за те, що вчить Він нас працювати, любити, прощати, навчатись, досягати мети, нехай і надалі ваше чесне, виважене слово  хвилює людські серця й перебуває на сторожі правди, добра та на радість людям, а видання «Порадницька гостина» буде, як вічний товариш, як настільна книга, в якій можна почерпнути багато цікавого і повчального, здійснить глибокий вплив на виховання багатьох поколінь, зокрема  молоді, навчить досягати цілей, не боятися труднощів, ніколи не здаватися на шляху до мети та завжди вірити в успіх і прославляти свій рідний край та народ, щоб ще не одна книга п.Тетяни, побачила світ на радість українцям, а СО-ОР Media гарних книговидавничих перспектив.

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар з роботи зі ЗМІ та зв’язків із громадськістю Львівського кооперативного коледжу економіки і права

Юнацьку олімпійську команду  провели на Ігри в Аргентину

Віце-прем’єр-міністр  В’ячеслав Кириленко взяв участь в урочистій  церемонії проводів  юнацької олімпійської команди України на ІІІ літні Юнацькі Олімпійських ігри в аргентинський Буенос-Айрес.

«На урочистих проводах наших юних олімпійців панувала неймовірна дружня атмосфера. 55 дівчат та хлопців візьмуть участь у Юнацьких Олімпійських Іграх у Буенос-Айресі. Передав письмове вітання від Президента та найкращі побажання від усього уряду. Настрій у олімпійців чудовий)» ,- написав В’ячеслав Кириленко у Твіттер.

Захід відбувся на Олімпійській базі  в Конча-Заспі. Підтримати юних спортсменів прийшли також  президент НОК України, Олімпійський чемпіон зі стрибків з жердиною Сергій Бубка , Олімпійська чемпіонка з фехтування на шаблях Ольга  Харлан, Олімпійський чемпіон зі спортивної гімнастики Олег Верняєв, срібний призер Олімпійських ігор з греко-римської боротьби Жан Беленюк, а також інші зірки спорту.

Нагадаємо,   ІІІ Юнацькі Олімпійські ігри стартують  6 жовтня в Аргентині.  Юнацьку олімпійську команду України там  представлятимуть   55 найсильніших юних спортсменів віком від 15 до 18 років, вони  змагатимуться за звання найкращих у 22-х видах спорту (бокс, бадмінтон, гімнастика, дзюдо, карате, легка атлетика та ін.).

Збільшення залишків невикористаної освітньої субвенції призводить до несвоєчасної оплати праці педагогів

До ЦК Профспілки працівників освіти і науки України надходять звернення від організаційних ланок щодо недостатності в окремих місцевих бюджетах обсягів освітньої субвенції, що призводить до несвоєчасної оплати праці педагогічних працівників, зменшення розмірів надбавок за престижність праці, винагороди за сумлінну працю та інших виплат і спонукає керівників до штучної економії видатків освітньої субвенції, у зв’язку з чим порушуються трудові права педпрацівників.

У той же час за даними, в більшості місцевих бюджетів наявні залишки невикористаної освітньої субвенції, обсяги якої станом на 1 серпня 2018 року складали 7 128 455 848,6 гривень із загальної її суми, яка затверджена в Державному бюджеті України на 2018 рік на рівні 61 712 610 600,0 гривень, що становить 11,6% річного обсягу, тобто відповідає середньомісячним призначенням.

Такі залишки освітньої субвенції мають негативну тенденцію до їх збільшення. Якщо на початок року їх сума складала 4 094 848 408 гривень, то на 1.04.2018 р. вже 5 205 140 679,0 гривень, отже збільшилася на 3 033 607 440 гривень і на 1 923 315 110 гривень відповідно. Зазначене засвідчує про недоотримання за цей період у середньому одним педпрацівником понад 16 тисяч гривень.

Але щодо фінансового забезпечення освітньою субвенцією конкретних місцевих бюджетів, то в одних з них наявні її резерви, а в інших – її вкрай недостатньо. Про недосконалий механізм міжбюджетного розподілу освітньої субвенції засвідчують прийняті Кабінетом Міністрів України розпорядження від 16 травня 2018 р. № 316-р та від 5 вересня 2018 р. № 647-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2018 році». Згідно з цими розпорядженнями міжбюджетні призначення освітньої субвенції перерозподілено в 9 областях (Волинська, Дніпропетровська, Закарпатська, Івано-Франківська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Чернівецька, Чернігівська) на загальну суму 96 405,0 тис. гривень. У 47 місцевих бюджетах, серед яких 5 обласних, 30 районних бюджетів та 12 бюджетів об’єднаних територіальних громад, їх зменшено, а 48 місцевим бюджетам, серед яких 19 міських, 11 районних бюджетів і 18 бюджетів об’єднаних територіальних громад, – збільшено (розпорядження Кабінету Міністрів України додаються).

Такі повноваження Кабінету Міністрів України передбачено частиною 6 статті 108 Бюджетного кодексу України, якою зокрема встановлено, що Кабінет Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету може здійснювати розподіл та перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам між місцевими бюджетами у межах загального обсягу відповідних субвенцій.

Крім того частиною 7 статті 108 Бюджетного кодексу України встановлено, що рішення щодо розподілу та перерозподілу обсягів трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам у період між сесіями відповідної місцевої ради може приймати місцева державна адміністрація за умови делегування місцевою радою таких повноважень місцевій державній адміністрації з наступним внесенням змін до рішення про місцевий бюджет. Відповідно до статті 1 Бюджетного кодексу України до міжбюджетних трансфертів належать також субвенції. Надано право Кабінету Міністрів України здійснювати перерозподіл освітньої субвенції між місцевими бюджетами також статтею 20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

ЦК Профспілки підкреслює важливість дотриманням принципів соціального партнерства та роботи виборних органів відповідних організаційних ланок профспілки в напрямі ефективного та цільового використання на місцях обсягів освітньої субвенції, недопущення її невикористаних залишків, особливо в умовах завершення календарного року, та в разі недостатності обсягів субвенції в окремих місцевих бюджетах та наявності резерву в інших – сприяти їх перерозподілу в установленому порядку.

Завантажити розпорядження КМУ rozporyadzh-kmu-613.pdf [119,16 Kb][11] 

Асоціація Crossref допоможе українським науковим видавництвам покращувати знання та навички роботи з системою цифрових ідентифікаторів Doi

Для впровадження українського відкритого індексу наукового цитування МОН зацікавлене в тому, щоб українські наукові видавці активніше використовували  системи цифрових ідентифікаторів Digital Object Identifier (DOI). Покращити обізнаність та навички видавництв у використанні DOI допоможе некомерційна асоціація видавців Crossref. Це передбачено у Меморандумі, що був підписаний між МОН та Crossref.

«Мабуть, зайвим буде багато розповідати про те, наскільки важливим зараз є для кожного вченого, щоб результати його досліджень були доступні і могли легко знаходитися іншими такими ж дослідниками в усьому світі. Ми проводимо низку реформ, щоб українська наука ставала більш відкритою та інтегрованою в міжнародну спільноту. Адже, на жаль, у спадок нам дісталася радянська закрита модель наукової комунікації. Сотні українських наукових журналів не включені в жодні міжнародні реферативні бази даних, мають дуже обмежену аудиторію і не здатні бути ефективним каналом для поширення інформації», – розказав під час підписання Меморандуму генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Він відзначив, що важливим кроком до більшої відкритості та полегшення обміну інформацією стало прийняття нового Порядку формування Переліку наукових фахових видань України. Окрім того, що він має низку якісно нових вимог до рецензування, складу редколегії, веб-сайту видання, він також вимагає від редакцій присвоювати кожному опублікованому матеріалу міжнародний цифровий ідентифікатор DOI. Його наявність робить наукову публікацію видимою для професійних пошукових систем, що полегшує її пошук науковцями з усього світу та дозволяє відстежувати її цитування.

В Україні послугами з присвоєння ідентифікатора DOI здебільшого користуються від агентства Crossref, яке додатково пропонує всім клієнтам безкоштовно долучитися до програми Cited-by. Вона допомагає видавцям з’ясувати, хто процитував публікації у їхньому журналі та підраховує кількість цих цитувань. Саме цією програмою Crossref вирішило скористатися МОН України, щоб запустити власний відкритий індекс наукового цитування.

«Зараз ми активно працюємо як над нормативним забезпеченням впровадження індексу, так і над створенням технічних можливостей. І в цьому процесі для нас важливою буде підтримка Crossref як розпорядника бази цитувань наукових публікацій з ідентифікатором DOI. Наприклад, зараз є певні технічні затримки з отриманням інформації з бази Crossref, ми хотіли б їх усунути», – відзначив Дмитро Чеберкус.

Представниця Crossref Рейчейл Ламмі запевнила, що МОН України отримає всю необхідну підтримку для забезпечення належного технічного рівня створення українського індексу цитування.

Сторони також домовилися провести спільні заходи для українських видавництв, редакторів, науковців, адміністраторів, бібліотекарів.

Запроси полярника до себе! Стартував конкурс для школярів

1 жовтня 2018 року, стартував новий конкурс для українських школярів під назвою «Запроси полярника до себе!». Його проводить Національний антарктичний науковий центр спільно з МОН у межах освітнього проекту «ANTARCTIDA Terra Australis Incognita – Вчора, Сьогодні, Завтра».

Щоб долучитися до конкурсу, школярам потрібно написати мотиваційний лист, чому саме їх цікавить Антарктида. Жодних обмежень щодо формату чи обсягу листа немає. До 30 жовтня його необхідно надіслати на електронну скриньку a_savitsky@ukr.net , обов’язково зазначивши контакти для зворотного зв’язку.

До участі запрошуються школи Києва, Харкова, Львова, Житомира, Одеси, Черкас, Білої Церкви. У кожному з цих міст до 3 закладів-переможців з найкращою мотивацією завітають учасники українських антарктичних експедицій. Вони розкажуть захоплюючі історії про життя та дослідження на нашій полярній станції Академік Вернадський, покажуть фотографії, відео з зимівок, познайомлять учнів з флорою та фауною Антарктики, а також відповідатимуть на запитання школярів.

Переможців конкурсу оголосять до кінця листопада. Візити до шкіл відбуватимуться впродовж усього навчального року за попередньо узгодженим графіком. Окрім цього планується, що переможці отримають й інші призи.

Довідково: Наразі Антарктида визнана континентом, який не належить жодній державі. Україна – одна з 30 країн світу, яка має постійну станцію на крижаному континенті, що функціонує цілий рік. Це дозволяє проводити низку досліджень для розуміння та прогнозування глобальних змін клімату. Загалом же українські науковці в Антарктиді проводять дослідження у сферах біології, геології, геофізики, гідрометеорології, медицини, океанографії тощо.

Інформує прес-служба МОН

Розпочалися тренінги з трансферу технологій та управління інноваційною діяльністю

70 слухачів стали учасниками першої серії тренінгів з трансферу технологій та управління інноваційною діяльністю, які розробили МОН спільно з УкрІНТЕІ та НАН. Навчання почалося  28 вересня 2018 року.

На курс зареєструвалися слухачі з 31 вишу, 26 наукових установ та інших організацій.

Під час відкриття тренінгу заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха відзначив, що завдяки курсу його учасники дізнаються, як правильно використовувати різні інструменти трансферу технологій, оцінювати вартість розробок, здійснювати їх правовий захист, створювати бізнес-плани тощо.

«Це дасть важливе підґрунтя для того, щоб в майбутньому в нас з’явилося більше комерціалізованих вітчизняних розробок, щоб в Україні формувалася розгалужена та ефективна система трансферу технологій», – наголосив Максим Стріха.
Він також додав, що зараз МОН завершує роботу над Стратегією інноваційного розвитку України, проект якої вже незабаром буде виставлено для громадського обговорення.

«У цьому документі ми закладаємо шлях до розбудови інноваційної екосистеми держави, до швидкого та якісного перетворення креативних ідей в інноваційні продукти та послуги, підвищення рівня інноваційності національної економіки», – сказав заступник Міністра.