Daily Archives: 04/10/2018

МОН затвердило 11 стандартів вищої освіти

Міністерство освіти і науки України затвердило десять стандартів бакалаврського рівня вищої освіти і один – магістерського. Вони містять перелік обов’язкових  результатів навчання та компетентностей, які мають опанувати студенти під час навчання. Накази про затвердження відповідних документівпідписано сьогодні, 4 жовтня 2018 року.

Наразі стандарти затверджені для спеціальностей таких галузей знань:

– 101 «Екологія» галузі знань 10 «Природничі науки», бакалавр

– 104 «Фізика та астрономія» галузі знань 10 «Природничі науки», бакалавр

– 125 «Кібербезпека» галузі знань 12 «Інформаційні технології», бакалавр

– 135 «Суднобудування» галузі знань 12 «Механічна інженерія», бакалавр

– 136 «Металургія» галузі знань 13 «Механічна інженерія», бакалавр

– 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» галузі знань 15 «Автоматизація та приладобудування», бакалавр

– 162 «Біотехнології та біоінженерія» галузі знань 16 «Хімічна та біоінженерія», бакалавр

– 201 «Агрономія» галузі знань 20 «Аграрні науки та продовольство», бакалавр

– 242 «Туризм» галузі знань 24 «Сфера обслуговування», бакалавр

– 273 «Залізничний транспорт» галузі знань 27 «Транспорт», бакалавр

– 101 «Екологія» галузі знань 10 «Природничі науки», магістр

Крім того, у найближчі місяці Міністерство планує завершити роботу та затвердити ще більш як 150 стандартів, за якими проходитиме підготовка фахівців інших спеціальностей.

“Стандарти вводяться в дію вже з цього навчального року. Тож ними вимоги мають бути враховані під час розроблення нових освітніх програм та навчальних планів. Затверджені раніше документи вишів щодо освітнього процесу залишаються чинними і діють до завершення навчання тих студентів, які були зараховані до затвердження відповідних стандартів. Проте заклад самостійно приймає рішення про оновлення вже існуючих освітніх програм відповідно до стандарту”, – пояснив генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров.

Він також додав, що усі стандарти, включно із затвердженими, будуть надіслані на погодження Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти одразу після початку роботи його нового складу.

Довідково. Оновлення стандартів вищої освіти передбачає нова редакція Закону України «Про вищу освіту» (2014 рік). Нові стандарти, які з весни 2016 року розробляються науково-методичними комісіями МОН із залученням понад 1 тис науково-педагогічних та наукових працівників вишів, містять переліки компетентностей випускників та результатів навчання. Натомість, вони не визначають дисципліни, їх обсяги та форми контролю, що зміцнює академічну автономію університетів. Крім того, це створює передумови для широкого розмаїття освітніх програм. Застосування нових стандартів, які відповідно до настанов Болонського процесу базуються на компетентнісному підході, орієнтує викладачів та студентів на досягнення конкретних результатів, залишаючи їм високий рівень самостійності у визначенні шляхів їх досягнення.

За інформацією МОН

У Львівському кооперативному коледжі економіки і права відбулась студентська  науково-дослідницька конференція

У Львівському кооперативному коледжі економіки і права відбулась студентська  науково-дослідницька конференція на тему: «Інноваційне середовище – сфера формування конкурентних переваг роздрібної торгівлі», яку організували та провели викладачі циклової комісії підприємництва,торгівлі та біржової діяльності.

На сучасному етапі одним з головних напрямків  забезпечення якості є залучення студентів до наукової роботи. Завдяки  цьому студенти оволодівають навичками роботи з різноманітними інформаційними джерелами, підвищують ступінь професійної підготовленості та  практичний світогляд.

Слід відмітити, що наукова творчість студентів стала профілюючим засобом розвитку майбутніх молодших спеціалістів з підприємництва та біржової діяльності..

Метою заходу було обговорення і узагальнення проблем ефективного ведення бізнесу в реаліях сьогодення.

Голова циклової комісії підприємництва та біржової діяльності, Лідія Марчишин привітала учасників конференції та побажала їм невичерпного натхнення у науковому пошуку, студентського завзяття до експериментів та науки, нових креативних ідей та їх успішної реалізації.

Доповідачі, в своїх роботах, проаналізували інноваційні процеси, які відбуваються у роздрібній торгівлі, висвітлили питання віртуальних підприємств та особливості розвитку торговельних мереж Львівщини.

cof

Свої доповіді представили студенти спеціальності “Підприємництво, торгівля та біржова діяльність” на теми: «Інноваційна спрямованість розвитку підприємств роздрібної торгівлі» Ярина Яцкович, група ПМ(н)-17 (науковий керівник – Марія Ільків); «Аутсорсинг як інструмент підвищення конкурентоспроможності підприємства» Ольга Салик, група ПТБ(н)-16 (науковий керівник: – Лідія Марчишин); «Віртуальні підприємства – складова електронного підпису» Копко Ірина, група ПТБ(н)-16 (науковий керівник – Наталя Кутна); «АТБ: майбутнє – за інноваціями» Наталя Кузьменко, група ПМ(н)-17 (науковий керівник – Марія Ільків); «Сучасні формати та особливості розвитку непродовольчих торговельних мереж» Наталя Мекелита, група ПТБ(н)-16 (науковий керівник – Лідія Марчишин); «Екологічні підходи до торгівлі МЕТРО Cаsh&Carry» Вікторія Двуліт, група ПТБ(н)-16 (науковий керівник – Наталя Кутна).

Майбутні науковці яскраво й успішно презентували результати своїх наукових досліджень ретельно підготовленими мультимедійними презентаціями. Доповіді учасників конференції були актуальні, цікаві та змістовні. Зміст доповідей свідчить про високу якість підготовки студентів науковими керівниками.

Гостями наукового заходу були представники адміністрації коледжу, завідувачі відділень, викладачі коледжу,  студенти різних спеціальностей.

Заступник директора коледжу  з навчальної  роботи Леся Федак, висловила щиру подяку організаторам, науковим керівникам і студентам за  змістовні доповіді, побажала не зупинятися на досягнутому, адже  такі конференції – це перший крок до майбутньої творчої діяльності та наукових звершень у різних галузях економіки України. Всі учасники конференції були нагороджені  грамотами.

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар по роботі зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського кооперативного коледжу економіки і права

 

День Європейських мов у Переяслав-Хмельницькому ДПУ ім. Г. Сковороди

2 жовтня на філологічному факультеті Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди відбувся захід, присвячений Дню Європейських мов. 

З вітальним словом до гостей та учасників звернулися декан філологічного факультету Оксана Свириденко та доцент, кандидат педагогічних наук  Любов Летюча, які побажали учасникам гарного виступу та дали мотивацію до вивчення іноземних мов, які в наш час, з розвитком суспільства та появою інноваційних технологій, набули важливого значення.

У ході заходу звучали неперевершені пісні, ставилися театральні сценки, вікторини на знання англомовних країн та корисні відео, які дають поштовх на вивчення іноземних мов. Вміння говорити іноземною мовою дозволяє співпрацювати з різними людьми та розуміти нюанси іншої культури; відкриває нові перспективи; покращує навички вирішення проблем та завдань, а також прийняття рішень;

Але в той же час не слід забувати й рідну мову, адже мова – це душа народу, символ нашої могутньої країни, вона — її гордість. У ній звуки нашої Батьківщини: шелест трав, звук дзвонів, течія води, хрускіт снігу, пташиний щебет, небесні громи, шум дощу. У ній жива українська душа, луна світу. Українська мова — мова гострої думки, рішень та дій. І нашому поколінню треба плекати кожне слово рідної мови, передане нам у спадок від наших пращурів. Нам треба вивчати, розвивати, берегти свою мову, бо без неї народ перестає бути самостійним, незалежним і багатим.

Кожен сам обирає, яку мову вважати рідною. Деякі люди приймають за рідну державну мову, деякі – материнську мову, що чули у піснях та колискових, у віршах та легендах, казках, які їм розповідали перед сном. Наш вибір – наше майбутнє, бо тільки нам вирішувати бути з більшістю чи залишитись індивідуальністю.

Анастасія Циганкова, студентка

Учителів інформатики навчатимуть основ web-розробки: стартувала програма WOW Teachers

В Україні стартувала програма WOW Teachers з навчання шкільних вчителів інформатики сучасному курсу з основ web-розробки. Курс триває 2 місяці та проводиться у змішаному форматі у вечірній час. Завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження” участь у проекті є повністю безкоштовною.

Програма була розроблена командою менторів-програмістів Фонду BrainBasket та базується на профільних курсах провідних навчальних закладів світу та визнаних відкритих освітніх ресурсів, зокрема University of London, Microsoft, W3Schools, Mozilla MDN web docs та ін. Планується, що курс пройдуть 400 вчителів по всій Україні.

Кращим вчителям-випускникам проекту буде рекомендовано прочитати даний курс учням у вигляді факультативу, за що вони отримають невелику грошову винагороду від Фонду. Програма дозволить підліткам навчитися самостійно створювати web-сайти, що сприятиме популяризації вивчення технологій серед старшокласників.

У межах проекту планується створення супровідного навчального відеокурсу, який можна буде використовувати як онлайн-посібник для навчання web-розробці в змішаному форматі будь-якими некомерційними освітніми ініціативами та викладачами.

Отримати всю додаткову інформацію про проект, а також заповнити анкету на участь, можна за посиланням: https://brainbasket.org/wow-teachers.

Дедлайн подачі заявок – до 17 жовтня 2018 року.

 Довідково:

BrainBasket Foundation є некомерційною організацією, мета якої – сприяти розвитку освіти українців в сфері ІТ. Фонд було засновано в 2014 році з візією об’єднання зусиль усіх гравців ІТ-індустрії для підготовки 100 000 програмістів до 2020 року.

Міжнародний фонд “Відродження”, заснований Джорджем Соросом, є однією з найбільших благодійних фундацій в Україні. Місія Фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей. Фінансову підтримку фонд отримує від Фундацій Відкритого Суспільства, а також від міжнародних донорів та окремих українських і зарубіжних організацій і громадян.

Сьогодні Верховна Рада розгляне проекти законів щодо українізації: що зміниться та штрафи

Сьогодні Верховна Рада розгляне одразу чотири проекти законів, покликаних тотально українізувати країну. Що зміниться і де буде запроваджено українську мову повідомляє U-NEWS.

Одразу кілька народних депутатів із різних фракцій парламенту заявили, що Рада з великою ймовірністю прийме доопрацьований проект 5670-д, поданий групою авторів ще в червні 2017 року. Його підписали нардепи з усіх провладних фракцій.

Правда, вже фінальний документ, опублікований на сайті парламенту, буде неабияк доопрацьовано. Зокрема, депутати планують скасувати скандальну норму про створення “мовного інспектора”, який контролюватиме використання української мови.

Сьогодні буде комітет, де різні групи шукатимуть варіант зняти норму про мовних інспекторів. Крім того, там є ще декілька пунктів… Це історичне рішення, яке український парламент повинен був прийняти уже давно. Нам потрібно закрити правовий вакуум після рішення Конституційного Суду щодо закону “Ківалова-Колесніченка”, а також прийняття закону про освіту. Ми бачили, що такі речі створюють дебати щодо прав нацменшин, фінансування державної мови і їх потрібно вирішити“, — пояснила співавтор проекту, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ганна Гопко.

За результатами засідання профільного комітету, поправка про мовного інспектора була вилучена з закону.

Так, поправку прибрали. Законопроект 5670-д є основним“, – розповів глава комітету, народний депутат від БПП Микола Княжицький.

Про толерантність закону заявив і народний депутат від “Народного фронту” Тарас Кремінь. За його словами, основні нововведення ніяк не торкнуться побутового спілкування українців, але зможуть вплинути на загальну мовну атмосферу в країні.

Законопроект вносить зміни у судову систему України. Чітко прописано — усі документи й акти цивільного, адміністративного, кримінального судочинства ведуться українською мовою. Після прийняття норм позивачі, відповідачі, а також судові інстанції будуть зобов’язані надавати будь-які документи виключно державною мовою.

Крім того, під час працевлаштування майбутній суддя і його помічник повинні не просто показати вільне володіння українською мовою, а й підтвердити це сертифікатом із “Нацкомісії зі стандартів”.

Аналогічні вимоги вводяться для держслужбовців, адвокатів, нотаріусів, кандидатів у депутати місцевих рад, нардепів та їхніх помічників. Також такий сертифікат повинні отримати й ті люди, які планують стати громадянами України.

Не оминули нововведення і майбутніх Уповноважених із прав людини, а також кандидатів у президенти і прем’єр-міністри.

Регулювання торкнеться також освіти. У законопроекті вказано — мовою дошкільної, позашкільної, середньої та вищої освіти є українська. Послуги поштового і транспортного зв’язку також переводяться лише українською. Ініціатори проекту закону вносять правки й у вітчизняний кінематограф. Так, фільмам, де буде виявлено приниження чи образу української мови, відмовлятимуть у видачі ліцензії.

Відповідно до запропонованих норм, реклама в Україні переводиться на державну мову. Всі зареєстровані в країні організації та суб’єкти власності виготовляють вивіски й рекламні таблички виключно українською. Аналогічні зміни торкнуться телебачення, радіомовлення і газет. Пункт про 60% українського контенту в ефірах — вилучений.

Після прийняття закону споживачі також зможуть прочитати всю необхідну інформацію про будь-який товар українською мовою. Зміни стосуються у тому числі й маркованої продукції.

За недотримання наведених норм народні депутати пропонують штрафувати як фізичних, так і юридичних осіб. Якщо порушення відбулося у сфері освіти, культури, електронних інформаційних систем, поштового зв’язку — штраф становитиме від 3,4 до 5,1 тисячі гривень. За присутність не українського контенту в ефірах або на радіо — штраф від 8,5 до 10,2 тисячі, а в друкованих газетах — від 6,8 до 8,5 тисячі гривень.

Порушення правил розміщення української мови в рекламі — від 5,1 до 6,8 тисячі гривень. Якщо ж знехтував українською мовою держслужбовець, він повинен буде заплатити штраф у розмірі від 6,8 до 11,9 тисячі гривень із позбавленням права займати посаду.

Уряд схвалив Концепцію розвитку громадянської освіти в Україні

В умовах впровадження освітньої реформи важливо передбачити шляхи, за якими проходитиме розвиток громадянських компетентностей людини. Наразі вони прописані у Концепції розвитку громадянської освіти в Україні, яку  3 жовтня 2018 року, було прийнято на засіданні Уряду.

Оскільки громадянська освіта базується на загальнолюдських цінностях і сприяє формуванню здорового суспільства, вона має охопити всі освітні рівні – від дошкільної до освіти дорослих.

Документ визначає, що головними завданнями громадянської освіти є:

– правова освіта (допоможе людині зрозуміти, як використовувати свої права, сприятиме розумінню конституційних прав та обов’язків);

– громадянська активність (заохочуватиме впливати на процеси прийняття рішень як на загальнодержавному, так і на локальному рівні).
нова українська школапрофесійно-технічна освітавища освітазагальна середня освіта
Концепція узагальнено фіксує перелік  знань, умінь та навичок, якими має оволодіти людина на кожному з рівнів освіти.  Наприклад, документ визначає, що випускник школи має розуміти засади здорової конкуренції, уміти нести відповідальність за свої вчинки, мирно вирішувати конфлікти, захищати свої права,  відстоювати власну позицію тощо.

Натомість, під час навчання у виші, людина має засвоїти принцип верховенства права. Серед інших завдань – формування здатності зберігати культурні та наукові цінності, а також примножувати їх.

“Ще з минулого навчального року ми запровадили наскрізні змістові лінії у шкільних програмах для 5-9 класів, однією з яких є громадянська відповідальність. Водночас Концепція громадянської освіти передбачає низку змістових ліній, які поступово впроваджуватимуться у навчальний процес. Серед них: медіаграмотність, критичне мислення, волонтерська діяльність, участь у веденні державних справ” – зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Концепція передбачає, що засади громадянської освіти мають застосовуватися у різних видах освіти – формальній, неформальній, інформальній. Так, у формальній освіті громадянські компетентності здобуваються під час навчання у школі або у позанавчальній діяльності. Оскільки у неформальній освіті здобуття компетентностей буде проходити у позашкільний час, реалізація Концепції проходитиме у співпраці з закладами культури, соціального захисту, відділами туризму, молоді та спорту.  Інформальна освіта передбачає умови для громадянської самоосвіти через включення її ідей у громадські простори – наповнення бібліотек та музеїв, парки, сквери тощо.

За інформацією МОН