Daily Archives: Жовтень 5, 2018

Освітній портал “Педагогічна преса” вітає усіх освітян зі святом!

Шановні освітяни! 

Щороку першої неділі жовтня настає Ваше свято! День працівника освіти! Професія вчителя дивовижно поєднує в собі молодість душі і мудрість слова, щоденну нелегку працю і свято перемоги знань. Немає для Вчителя більшого щастя, ніж успіхи учнів.  Висловлюємо Вам сердечну вдячність за невтомну працю, за великий талант і покликання давати знання. 

Ми схиляємо голови перед жертовністю освітянина – вчителя, вихователя, викладача, майстра, зусиллями якого твориться майбутнє нашої держави. Ви сумлінно виконуєте свій професійний обов’язок, навчаєте нашу юнь пізнавати нове і пам’ятати про те, якого ми роду.

Прийміть щиру вдячність за високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, добро і щедрість душі!

Упевнені, що ви й надалі докладатимете зусиль задля утвердження заможної, духовно багатої України.

Бажаємо вам міцного здоров’я та великого щастя, душевних сил і терпіння, невичерпної енергії, творчого довголіття та мирного неба.

Ваш і для вас Освітній портал “Педагогічна преса”

Цікаві факти про школу та професію педагога

1. Учитель вважається однією з найдавніших професій. Перші навчальні заклади з’явилися в країнах Стародавнього Сходу (Китай, Індія, Вавилон, Ассирія) ще в IV–V тисячолітті до н. е.

2. У Стародавній Греції педагогами називали рабів, догляду яких в афінських родинах доручалися хлопчики з семирічного віку. На педагога покладали обов’язки з охорони вихованця від фізичних та моральних небезпек, а до вступу хлопчика в школу — і елементарне навчання грамоті.

3. У Київській Русі після прийняття християнства в 988 році князь Володимир заснував у Києві школу для дітей вищих верств української громади. Запис у літописі від 988 року свідчить, що Володимир почав “брати у знатных людей чад и оддавати на учение книжне”. Поняття “школа” увійшов у вжиток лише у ХІV столітті, тому стосовно навчального закладу Володимира це слово вживається умовно.

4. Школи грамоти Київської Русі відкривали при церквах і утримували за рахунок світських осіб. У них навчали дітей бояр, купців, лихварів, заможних ремісників. Вчителями були священослужителі.

5. Онука Ярослава Мудрого Анна Всеволодівна відкрила при Андріївському монастирі 1086 року перше в Європі жіноче училище для виховання жінок з благородних сімей.

6. У часи Російської імперії майже всі досягнення України в освітній галузі були загублені. У середині XIX століття абсолютна більшість населення залишалося неписьменним – а це понад 90% населення України.

7. Термін “школа” походить від грецького слова “сколе”, що означає ніяк не роботу а дозвілля.

8. У багатьох школах для кращого “розуміння матеріалу” застосовувалися тілесні покарання учнів. У деяких країнах биття дітей не було заборонено навіть у XX столітті. Наприклад, в Данії дітей пороли до 1967 року, в Німеччині ― до 1983-го, в Великобританії ― до 1987 року. А в деяких країнах така практика застосовується й досі.

9. У День вчителя святкують не тільки вчителі, а й школярі, тому що він збігається з іншою подією ― Днем самоврядування в школах, коли один раз у навчальному році учням дозволяється побути викладачами. Цього дня відмінники проводять уроки в класах на правах справжнього вчителя.

10. Найбільша кількість учнів у Бразилії, де в середньому припадає 32 учня на одного вчителя, в той час як в Португалії ― всього сім.

11. Найбільше грошей на освіту виділяє уряд США (809 млрд доларів), за ними йдуть Японія (160 млрд доларів), Німеччина (154 млрд доларів), Бразилія (146 млрд доларів), Франція (123 млрд доларів) і Великобританія (123 млрд доларів).

12. Середній вік вчителів варіює наступним чином: максимум в Італії (48,9 років), Естонії (47,9 років), Болгарії (47,4 років), а вчителі більш молодого віку викладають у школах Малайзії (38,9), Абу-Дабі (38,7) і Сінгапуру (36). Міжнародні дані стверджують, що 68 % учителів – це жінки, а середній вік учителя – 48 років.

13. Середньорічний дохід вчителів різних країн (в тисячах доларів, дані ОЕСР):
Швейцарія ― 68,82; Нідерланди ―57,87; Німеччина ― 53,73; Бельгія ― 51,47; Корея ― 47,34; Ірландія ― 47,3; Японія ― 45,93; Австралія ― 44; Фінляндія ― 42, 81; Данія ― 41,71; Іспанія ― 41,52; США ― 41,46; Великобританія ― 40,91; Австрія ― 37,41; Нова Зеландія ― 34,76; Португалія ― 34,59; Франція ― 33,57; Норвегія ― 33,13; Словенія ― 32,48; Швеція ― 31,61; Італія  ―31,46; Ісландія ― 29,48; Греція ― 25,75; Ізраїль ― 19,55; Чехія ― 18,61; Туреччина ― 17,18; Китай ― 16,41; Бразилія ― 14,94; Угорщина ― 14,46 і Індонезія ― 2,83.

14. У понад 40 країнах світу навчальний рік розпочинається 1 січня, в 16 країнах ― у березні. А ось переважна більшість країн, понад 120, починають вчитися 1 вересня.

15. У Чехії найвищою шкільної оцінкою вважається “1”, а найнижчою ― “5”. У Франції взагалі 20 бальна система оцінок. А в США для оцінювання учнів використовуються літери.

16. Середня робочий тиждень вчителя становить 38 годин. В Японії, де вчителі працюють довше, показник становить 54 години.

 

У Хмельницькому національному університеті відкрили дахову сонячну електростанцію

У Хмельницькому національному університеті відбулась знакова подія як для Хмельниччини, так і для всієї України – 28 вересня відкрито диспетчерський пункт дахової сонячної електростанції. Це перша і єдина в Україні дахова сонячна електростанція у державному закладі освіти. Завдяки реалізації цього інноваційного проекту університет має змогу досягти повної автономії в галузі енергетики.

 

Наразі в експлуатацію введено три сонячні електростанції, загальною потужністю 132,8 кВт, у перспективі – побудова ще п’яти. Це дозволить отримувати 500 кВт електроенергії власного виробництва та повністю забезпечити потреби університету в електроенергії. Крім того, науковці ХНУ розробили системи накопичення надлишку сонячної енергії, щоб використовувати її за потреби, стенди для дослідження ефективності сонячних панелей та власну метеорологічну станцію. Автоматизована система комерційного обліку електроенергії, що знаходиться у диспетчерському пункті дахової СЕС, дозволяє спостерігати за виробленням та споживанням електроенергії.

На відкритті диспетчерського пункту дахової сонячної електростанції були присутні керівництво університету, представники місцевої влади та фірми, що займалася будуванням СЕС, віце-консул з політичних питань Генерального Консульства Республіки Польща у м. Вінниці.

Прес-служба  Хмельницького національного університету

Освітяни Львівщини обговорили питання якості та результативності навчання студентів у сучасних умовах

Викладачі циклової комісії обліку та фінансово-економічної діяльності Львівського кооперативного коледжу економіки і права брали участь у засіданні методичного об’єднання викладачів економічних дисциплін ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Львівської області, що відбулось на базі Львівського коледжу м’ясної та молочної промисловості Національного університету харчових технологій. На засіданні методичного об’єднання були представники  з навчальних закладів Львівщини І-ІІ рівнів акредитації.

Лілія Литвин, заступник директора з навчально-методичної роботи Львівського коледжу м’ясної та молочної промисловості Національного університету харчових технологій привітала учасників методоб’єднання, охарактеризувала діяльність коледжу, поділилася досвідом та  здобутками навчального закладу. Перед присутніми виступили: Галина Гарасим, методист філії Національного університету харчових технологій у м. Львові, Зоряна Кінаш, завідувач торговельно-економічним відділенням, Марія Коляса, голова циклової комісії спецдисциплін.

Голова методичного об’єднання економічних дисциплін, Олександра Кондратович,  ознайомила присутніх із завданнями та окреслила перспективи роботи методоб’єднання на навчальний рік з урахуванням змін, що постійно відбуваються в освітній галузі , з питаннями, які були розглянуті на серпневій нараді педагогічних працівників ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Львівської області. Наголосила на важливості впровадження елементів дуальної форми навчання у професійну підготовку молодших спеціалістів та привітала присутніх з нагоди Дня працівників освіти.

Під час засідання методичного об’єднання було розглянуто низку питань, внесених до порядку денного, та заслухані доповіді на актуальні теми, а саме: «Обмін досвідом організації самостійної роботи студентів», «З досвіду проведення тижня циклових комісій», «Ознайомлення з навчально-методичним забезпеченням Львівським коледжем м’ясної та молочної промисловості Національного університету харчових технологій» тощо.

Виступили представники ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Львівської області: Ю.Баран, І.Вербовська, О. Любчак, Г.Хом′як, С.Косовський, А.Саксон та інші, які поділилися досвідом роботи з колегами, підготували презентації та демонстраційні матеріали.

Активно обговорювали питання якості та результативності навчання, професійної підготовки студентів у сучасних умовах. Особливу увагу членів методичного об’єднання було зосереджено на посиленні практичної спрямованості навчання та впровадженні сучасних інформаційних технологій у навчальний процес, обмінювались думками щодо вирішення актуальних проблем.

Учасники засідання високо оцінили рівень проведення заходу та щиро вдячні за плідну співпрацю: адміністрації, торговельно-економічному відділенню, викладацькому складу циклової комісії спецдисциплін торговельно-економічного напряму,  Львівського коледжу м’ясної та молочної промисловості  Національного університету харчових технологій

 

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар по роботі зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського кооперативного коледжу економіки і права

 

 

 

 

 Викладач ВНТУ створив електробайк на сонячних батареях

За фахом Віктор Горенюк льотчик. Його покликання — небо. Майже два десятиліття відлітавши, тепер навчає студентів Вінницького національного технічного університету. Вітряк в національних кольорах на енергетичному корпусі вишу — то теж його розробка.

Асистент кафедри ВЕТЕСК — відновлювальної енергетики та транспортних електричних систем і комплексів Віктор Горенюк нині є одним з провідних спеціалістів в галузі вітроенергетики на Вінниччині. Має майже півсотні наукових публікацій, понад 30 патентів на винаходи. А нових інженерних задумок — безліч!

«Маю багато запатентованих винаходів. І нині є багато ідей, котрі чекають свого запатентування», — посміхається пан Віктор.

В університеті стартував як старший науковий співробітник із напрямку дослідження та розробки вітроенергетичних установок адаптованих для використання в зонах низького вітрового потенціалу. Читав лекції студентам, лабораторні проводив по відновлювальних джерелах енергії, допомагає бакалаврам, магістрам та аспірантам при підготовці до захисту відповідних дипломів.

А як прийшла ідея таку річ створити — електробайк?

«В молодості працював пілотом цивільної авіації. Аби мати належну фізичну форму, весь час мріяв створити веломобіль. До того ж в Гавришівку їздити далеко, і в старий аеропорт також було не близько. Але зреалізувати свою задумку не було можливості. Нарешті у зрілому віці мрію вдалось здійснити. Усі подаровані на ювілейний день народження гроші вирішив вкласти в цю ідею», — розповідає Віктор Васильович.

Перший варіант був триколісний веломобіль. Але він виявився не дуже вдалим.

«Маневреність була гірша. Пройшло уже майже 4 роки, і я знов повернувся до цієї розробки і зробив її на двох колесах. Випробував свій електробайк у поїздках. І за витрачанням енергії, і за ходовими характеристиками він мене задовольняє. Але все ж таки ще потребує вдосконалення. Приміром, акумулятор, гелієвий важить більше 12 кг, літій-іонний ємністю 10 А*год напругою 48 В важить три кілограми, недолік — зависока ціна акумулятора: близько 6 тисяч гривень. А для того, щоб гарантовано їздити і навіть десь із вітерцем, треба, аби трохи більший був: 14-20 ампер-годин. Хоча й на цьому акумуляторі не погано їздити, допомагаючи ногами при доланні пагорбів та на початку руху. До моєї дачі в селі Медвідка 21 кілометр, доїжджаю і ще запас залишається, зарядка 4-5 годин і можна рухатись на Вінницю».

На своєму дивовижному транспортному засобі, створеному з деталей літака Ан-2, гвинтокрила Мі-2, вело- та електроскутера, Віктор Горенюк уже проїхав близько 1000 км.

Але ж досконалість не має меж!

«Є мускульний привід через важелі з педалями, трос, ланцюг, відповідний перемикач від звичайного велосипеда і електричний привід. Нині хочу зробити, аби ще за рахунок сонця йшла підзарядка. Можна поставити сонячні батареї на обтікач— якщо сонце світить, то генерована енергія буде зменшувати навантаження акумулятора, а при зупинці йти на його підзарядку. Ззаду є багажник, спереду невеличкий обтікач, я планую зробити його більшим, адже аеродинаміка дуже впливає на витрати енергії. Якщо зробити його більш обтічний, то можна буде їхати на електробайку довше. Вага електробайка 55 кілограм. Його з собою в квартиру не візьмеш, але й залишити на вулиці ризиковано. Погодні умови, дощ, то не дуже поїдеш. Тільки коли хороша погода. Отож на перспективу є думка зробити кабінку, щоб захиститись від негоди, метеорологічних умов. А щоб зимою було можна використовувати, можна збоку поставити додаткові опорні лижі», — посміхається український Кулібін.

Студенти до розробок асистента кафедри ВЕТЕСК, завідувача науковою-навчальної лабораторії «Нетрадиційні джерела електроенергії» Віктора Горенюка проявляють неабиякий інтерес.

Один зі майбутніх інженерів захистив диплом — велосипед з електроколесом створив. Інший займався проблематикою накопичення енергії за рахунок руху.

«Цьогоріч студент Дмитро Шалагай робив доповідь на весняній університетській конференції. Саме про цей електробайк розповідав — етапи створення, варіанти. Це ж усе створюється шляхом оптимізації — так спробував, інакше попробував, аж поки не вийде ефективний, безпечний і зручний в експлуатації варіант».

Стосовно вітряка на даху корпусу факультету електроенергетики та електромеханіки, він теж мав багато варіантів. Деякі моделі можна побачити в лабораторії. Студенти на них виконують лабораторні роботи.

«Щодо відновлювальних джерел енергії, то вітер і сонце в комбінації найкраще працюють. Влітку більше сонця, а менше вітру, а зимою навпаки. При комбінованому використанні інвертор та акумулятори можуть бути спільні, тоді буде набагато ефективніша система, ніж дві окремішні. Зараз законодавчо хочуть прийняти, аби комбіновано виробляти енергію і продавати її по «зеленому тарифу». І якщо приймуть, то тоді це буде вигідно і приватним особам отримувати електроенергію з вітру і сонця. Так можна забезпечувати теплом і гарячою водою будинок у сільській місцевості. Я пробую так на дачі робити в Медвідці. Планую там, застосовуючи різні конструктивні рішення, використовувати енергію сонця і вітру для забезпечення будинку», — каже Віктор Васильович.

А небесне покликання батька продовжує військовий льотчик, полковник Повітряних Сил Збройних Сил України Юрій Горенюк. Нині Юрій Вікторович командир літака Боїнг 737 авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України» (МАУ). Виконує польоти в країни Західної Європи, Азії та Близького Сходу.

За інформацією прес-центру ВНТУ

 

 

Зянько Ірина Павлівна

прес-центр Вінницького національного технічного університету

093-920-79-43

097-252-18-94

(0432) 598

На 22% скоротиться паперова робота для школи

Щонайменше на 22% скоротиться паперова робота для школи – до Дня працівника освіти набула чинності нова Інструкція з діловодства для закладів загальної середньої освіти.

Відтепер кожна школа створюватиме власну інструкцію з діловодства на основі типової, зник перелік обов’язкової ділової документації, оскільки за новими правилами його визначатиме педагогічна рада кожного закладу, натомість МОН надало рекомендований перелік документації, в якому на 22% менше документів, ніж у попередньому обов’язковому. Відповідна нова Інструкція з діловодства для закладів загальної середньої освіти набула чинності сьогодні, 5 жовтня 2018 року, до Дня працівника освіти.

 

«Ми працювали над цим документом декілька років. Були залучені експерти, працівники МОН та громадські організації. Окремо проводилося опитування вчителів, щоб визначити, від яких саме вимог вони страждають найбільше. На жаль, у процесі погодження документів, зокрема з Державною архівною службою, нам довелося скоротити перелік новацій, але навіть так вийшов документ, що упорядковує систему документообігу та зменшує бюрократичне навантаження на адміністрацію школи та кожного вчителя», розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

 

Інструкція є типовою, а відтак кожна школа на її основі розроблятиме власну. Це дозволить закладам освіти організувати діловодство з урахуванням своїх особливостей, а також убезпечить від надмірних вимог органів управління освітою.

 

Необов’язковими стають плани роботи класних керівників, вихователів, бібліотекарів, методичних об’єднань, гуртків, спортивних секцій, поурочні плани, що складались на основі календарно-тематичних. Відтепер ці документи можуть створюватись лише за рішенням педагогічної ради закладу освіти та мати довільну форму й структуру, що має полегшити щоденну роботу вчителя.

 

Довільну форму передбачено і для календарно-тематичних планів, головною вимогою до яких залишається відповідність навчальній програмі. У цьому випадку має бути забезпечена автономія та академічна свобода кожного вчителя.

Водночас вилучено неактуальні на сьогодні положення щодо створення документів за допомогою табуляторів, машинописного способу зазначення виду документа, фіксації створених документів на магнітних носіях, а також вимогу щодо зберігання усієї ділової документації у спеціально обладнаних шафах.

 

Вдалося також досягти зменшення терміну зберігання окремих документів. Виокремлено в окрему групу документів накази з адміністративно-господарських питань та накази з кадрових питань особового складу тимчасового зберігання, що мають зберігатися усього 5 років. Така норма покликана оптимізувати процес знищення документації, термін зберігання якої сплинув порівнюючи з іншими групами наказів, що можуть зберігатись постійно або 75 років.

 

Відділ зв’язків із засобами масової інформації

Закон України про освіту не звужує, а збалансовує права нацменшин навчатися рідною мовою

Для того, щоби діти з національних меншин могли чудово володіти і рідною, і державною мовами, в Україні необхідно збалансувати в навчальному часі використання мов нацменшин та державної мови.

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич зазначила, що стаття 7 Закону України “Про освіту” не звужує, а збалансовує права нацменшин навчатись рідною та державною мовами. Про це Гриневич розповіла під час розгляду Конституційним судом у формі усного провадження справи за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності українській Конституції закону “Про освіту” від 5 вересня 2017 року № 2145–VIII, повідомляє “УНІАН“.

Відповідно до Конституції України, громадянам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою, чи на вивчення рідної мови у державних та комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

“Таким чином, за умови збереження гарантій для національних меншин як щодо навчання рідною мовою на певних рівнях освіти та у певному обсязі, так і щодо вивчення рідної мови на інших рівнях освіти у державних та комунальних навчальних закладах, не відбувається звуження змісту конституційного права, передбаченого у статті 53 Конституції України. Натомість стаття 7 закону про освіту збалансовує можливості вивчення мов меншин або навчання ними без шкоди для державної мови та в інтересах дітей”, – наголосила міністр.

За її інформацією, для того, щоби діти з національних меншин могли чудово володіти і рідною, і державною мовами, в Україні необхідно збалансувати в навчальному часі використання мов нацменшин та державної мови.

“Навчальний час для дітей шкільного віку обмежений, ми не можемо давати та нарощувати нескінченну кількість уроків. Ми повинні в межах навчального часу збалансувати використання і рідної, і державної мов”, – додала вона.

Джерело: 5.UA

Кожен вчитель може пройти безкоштовний онлайн-курс з домедичної допомоги 

На сайті студії онлайн-освіти EdEra стартував безкоштовний курс для вчителів з домедичної допомоги. Завдяки цьому кожен охочий зможе освіжити та покращити свої знання щодо першої допомоги, яку в скрутній ситуації  потребуватиме дитина, вчитель чи один з батьків, що забирають учнів зі школи.

У курсі йдеться про те, як діяти вчителю в разі непередбачуваної ситуації, як навчити учнів діяти самостійно, а також описуються і показуються дії у різних обставинах.
На переконання організаторів, однією з основ Нової української школи є створення безпечного освітнього простору. Розвиток відповідних навичок у вчителів допоможе їм не лише впевненіше почувати себе у кризових ситуаціях, а й підвищити довіру до педагога з боку батьків та учнів.

Курс складається з двох лекцій: «Як діяти вчителю/-ці» та «Чого вчителю навчити учнів». Зареєструватись на нього можна за  посиланням: https://courses.ed-era.com/ courses/course-v1:EdEra- SmartOsvita+Med+1/about .
Онлайн-курс можуть проходити всі охочі в будь-який час. Після завершення учасники отримають сертифікат.

Лектор курсу В’ячеслав Черненко – практик, який має медичну освіту та досвід роботи в цій сфері. Він магістр парамедицини, міжнародний тренер з домедичної і невідкладної допомоги, хірург.

Цей курс представлений ГО “Смарт освіта” в межах проекту “Програма сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Привітання міністра освіти і науки України Лілії Гриневич із Днем працівника освіти

Дорогі освітяни! 

Щиро вітаю вас із Днем працівника освіти!

Разом із вами ми стали на складну дорогу змін.  Освітня реформа – наш спільний шлях на десятиліття, і ми всі разом маємо працювати над трансформаціями, які допоможуть успішно розвиватися нашому суспільству на роки вперед.  Вихователі, вчителі, позашкільники, майстри закладів професійної освіти, викладачі – кожен із вас невід’ємна частина полум’я, яке зігріває нашу країну – вогню розвитку, знань та зростання. Можливо, ви не завжди можете це відчути, але наше суспільство потребує вашої праці, вашого тепла, що ви даруєте учням, вашої мудрості. У своїх руках ви зосереджуєте неймовірну силу. Закликаю: будьте активними, навчайтеся новому, зростайте, адже ваші зусилля і ваші справи живуть вічно – у ваших вихованцях та у справах їхніх рук. Зичу вам натхнення, успіху й сил для нових звершень!

Зі святом!