Daily Archives: 09/10/2018

Інтернет-залежність прирівняли до наркоманії

Науковці дослідили «цифрових аборигенів» і з’ясували –  в їх мозку відбуваються такі самі зміни, як і при тяжких хімічних залежностях.

Кількість інтернетоголіків у світі стрімко зростає. Перші ознаки інтернет-залежності – це коли хочеться бути у мережі постійно і навіть на вулиці, далеко від комп’ютера, серце цифрового аборигена завмирає в кожній зоні вай-фай. Зрештою інтернет забирає весь денний час і починає красти години, відведені для сну. Першими визнали інтернет-залежність хворобою в Китаї. Там найбільше у світі користувачів мережі. За 10 років виросло покоління геймерів та інтернетоголіків. Їхній мозок дослідили науковці і виявили зміни у функціонуванні сірої речовини. Віртуальні запої у прямому сенсі підривають окремі клітини мозку, і природний комп’ютер «зависає». Це призводить до аутизму і маніакальних розладів.

В Україні тих, хто міцно «завис» на сайтах, лікують у реабілітаційних центрах разом із тими, хто сидить на голці.

Неконтрольоване протирання штанів біля монітора, істерика, коли пропадає зв’язок із мережею, небажання виходити на вулицю і спілкуватися з реальними людьми означають, що час піти в оф-лайн. І хоча б два тижні у віртуальне життя ні ногою. Якщо рука користувача не піднімається, щоб вимкнути комп’ютер – родичам слід записувати інтернетоголіка на консультацію до лікаря.

У 2021 році ДПА з математики складатимуть усі випускники шкіл

27 вересня відбулася Колегія Міністерства освіти і науки України (далі — Колегія), на якій було  розглянуто питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання. За її підсумками  прийнято кілька рішень.

Зокрема, починаючи з 2021 року проходження державної підсумкової атестації з математики стане обов’язковим для випускників закладів загальної середньої освіти. Державна підсумкова атестація передбачатиме виконання завдань двох рівнів складності: стандарту та профільного.

Не пізніше жовтня 2019 року Український центр оцінювання якості освіти опублікує для загального ознайомлення демонстраційні зразки завдань із математики.

Рішенням Колегії було також визначено, що починаючи з 2021 року, підтвердженням факту здобуття особою повної загальної середньої освіти є успішне проходження нею державної підсумкової атестації.

Ознайомитися з рішенням Колегії можна за посиланням.

Інформує прес-служба УЦОЯО

Е-підручник – це не просто PDF

99% українських учнів та студентів є “регулярними інтернет-користувачами”, тобто заходять в мережу щонайменше раз на місяць.

Такими є дані української інтернет-асоціації від травня цього року.

Відсоток настільки високий, адже ці люди – молодь, яка зростала “в ногу” із технологіями.

Освітня галузь вчиться оперативно реагувати на їх виклики та можливості, а також залучати діджитал-інструменти до навчального процесу.

Невипадково й до списку 8 ключових компетенцій для навчання впродовж життя (lifelong learning) Європейського Парламенту та Ради включено цифрову.

Цього року Міносвіти розпочало масштабну реформу – Нову українську школу.

Водночас почався процес розробки національної освітньої електронної платформи. Це сайт, на якому будуть розміщені е-підручники й не тільки.

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД

Таку інновацію вже давно запровадили у різних країнах.

Наприклад, в Естонії діє платформа з назвою e-schoolbag. Це портал з онлайн-матеріалами, розробленими естонським Міносвіти.

Започаткована у 2016 році платформа стала частиною eKool – системи менеджменту шкільної освіти. Її в свою чергу розробили ще у 2002. До системи входять різноманітні програми та мережі, такі як електронний щоденник, класний журнал, розклад тощо.

В Україні у перспективі буде схожа модель. Національну електронну освітню платформу планується повністю ввести в експлуатацію у 2020.

До 2024 – маємо інтегрувати її з іншими системами освіти та сервісами е-врядування.

Зокрема, серед можливих опцій створення шкільної інформаційної системи – з даними про навчальні заклади, обліком дітей, електронним журналом з оцінками, видачею довідок тощо.

Таким чином за прикладом естонців ми створимо цілісну діджитал-систему, яка керуватиме різними процесами шкільної освіти.

У Торонто (Канада) існує спеціальна платформа для місцевих шкіл.

Фактично, це сайт, відеокурси з якого школярі старших класів можуть пройти та зарахувати як звичайний шкільний предмет.

Всього платформа має три основні напрямки роботи: онлайн-курси для школярів, для дорослих людей, а також літня онлайн-школа для учасників від 14 до 20 років.

США також мають розвинену практику онлайн-освіти. І це не лише всесвітньо відомі Coursera та edX.

Наприклад, штат Північна Кароліна використовує власну платформу електронної освіти. Зокрема, вона пропонує програми для школярів від першого класу до випускників старшої школи.

Також є відеокурси для студентів та дорослих, які хочуть удосконалити знання у певній галузі.

Деякі школярі навіть записуються на програми коледжу і самостійно опановують предмети для студентів.

Проект публічної віртуальної школи в Північній Кароліні розпочався у 2005 році. Окрім державних шкіл, він співпрацює і з приватними навчальними закладами, а також з дітьми на домашньому навчанні.

Серед контенту української Національної освітньої платформи також будуть представлені відеокурси, які доповнюють та поглиблюють навчальну програму.

 

Важливий момент – усі матеріали не будуть розробкою МОНу, однак всі без винятку – ним схвалені.

Творцями електронного контенту Міносвіти бачить різноманітні структури, що на відкритих умовах долучаться до виробництва.

Читайте також: Навчальний електронний посібник “Природознавство 1-2 клас”

Місія міністерства у процесі – рецензування та оплата матеріалів.

Припускаю, це дасть суттєвий поштовх до виробництва різного освітнього контенту.

У Фінляндії, середню освіту якої вважають взірцем у всьому світі, керівний принцип навчання – явище-орієнтована освіта (Phenomenon-based learning).

У такій системі діти пізнають світ не за принципом розподілу дисциплін, а завдяки тематичним блокам. Виходить, що діти всебічно ознайомлюються з певною темою, одночасно розглядаючи її з різних ракурсів у зрізі “класичних предметів”.

Фіни використовують сучасні технології для демонстрації та залучення дітей до процесу навчання. Наприклад, вивчаючи тему стихійних лих школярі переглядають відео-реконструкцію виверження Етни, а також створюють модель Помпеїв, знищених вулканом Везувієм, за допомогою 3D-принтера.

В країні також діє національна асоціація фінських центрів електронної освіти. Вона фінансується з різних джерел і надає електронні освітні послуги.

УКРАЇНСЬКА ПЛАТФОРМА

В Україні досі електронна освіта не була широко розповсюджена.

Згідно з аналізом офісу ефективного регулювання BRDO з майже 4-х мільйонів українських школярів лише 4,5% є користувачами електронного освітнього контенту.

Цю ситуацію час змінити. Експеримент з впровадження електронного підручника стартує цьогоріч і триватиме до 2021 року.

У положенні про Національну електронну освітню платформу визначено, що вона включає в себе спеціальний інформаційний ресурс у мережі інтернет, на якому у вільному доступі в повному обсязі розміщуються безкоштовні електронні версії підручників або е-підручники для здобуття повної загальної середньої освіти.

Модель Національної освітньої електронної платформи досить схожа на естонську.

Ідея – позбавити вчителів та школярів необхідності самотужки в мережі відшуковувати необхідні матеріали – відео, графіку та курси.

Діти, отримавши завдання у школі підготувати реферат, зараз не поспішають до бібліотек – вони вбивають пошуковий запит у Google. Національна освітня електронна платформа буде базою перевірених та верифікованих матеріалів для освітнього процесу.

Таким чином ми нарешті почнемо модернізувати освіту щодо потреб та вподобань сучасних дітей.

Паперові книги – це далеко не єдине джерело інформації для них. І матеріали національної платформи дадуть їм ту альтернативу, яку вони самостійно шукали в інтернеті дотепер.

На платформі вчителі матимуть можливість створювати колекції матеріалів та поширювати їх для інших користувачів.

Окрім е-підручників та репозатирію звичайних підручників, платформа міститиме також додаткові джерела та освітні стандарти, навчальні програми, методичні матеріали тощо.

НЕ ПРОСТО PDF!

Варто пояснити різницю між е-підручниками та електронними версіями підручників. Останні – сучасні паперові шкільні книги у онлайн-вигляді. Е-підручник, у свою чергу, – це зовсім не PDF-версія звичайного друкованого. Це інтерактивний підручник, який існує в режимі онлайн та містить різні мультимедійні матеріали: відео, графіку, відеокурси тощо.

Положення про електронний підручник роз’яснює нам, як він має виглядати. Мультимедійна книга складатиметься з різних модулів. Вона має бути доступна на кількох операційних системах, з них щонайменше дві – мобільні.

Планується, що доступ до е-підручників у дітей та викладачів має бути як удома, так і у школі.

Приклад: Електронний навчальний посібник “Економічна і соціальна географія світу” для 10 класу (також 9 клас “Україна і світ за новою програмою) від ДНВП “Картографія”

Однією з важливих рис платформи має стати доступність її завантаження на пристрій і роботи без інтернет-з’єднання.

А також е-підручники конкретних користувачів можуть бути прив’язані до акаунтів педагогів. Ті у свою чергу матимуть право вносити зміни у послідовність модулів, тим самим адаптуючи програму для конкретного класу.

Сам е-підручник може існувати у вигляді повноцінної програми або ж файлу, який відображається за допомогою однієї програми.

В ньому також мають бути інструменти для роботи з текстом – нотатки, закладки, друк частини підручника або пошук серед його матеріалів.

СУЧАСНИЙ СВІТ – СУЧАСНА ОСВІТА

Наші діти давно задивляються в екрани своїх гаджетів. Тож настав час не боротися з цим явищем, а очолити процес і безпечно провести за руку маленьких українців у світ цифрових технологій.

Тим більше, що вони здатні відкрити для наших дітей небачені раніше освітні можливості.

Феномен фінської освіти та тематичного опанування великою мірою завдячує мультимедійним інструментам. Саме завдяки ним на явище можна подивитися з максимальної кількості сторін.

Раніше про якісь явища діти могли прочитати у підручнику, максимум – подивитися на мапу та ілюстрацію в книзі. Тепер нам доступні інші технології.

Безглуздо словами описувати те, що наочно можна показати. Завдяки мультимедіа-матеріалам з’являється змога правдиво показати дітям сучасну науку.

Звісно, у кожній школі не обладнати повноцінну наукову лабораторію, але при цьому відео з неї продемонструвати можливо з легкістю.

Також передбачена взаємодія з іншими, зокрема й міжнародними, освітніми платформами.

Так ми нарешті забезпечимо нашим дітям змогу ознайомитися з новинками наукових досягнень замість того, щоб давати їм підручники, які за момент перевірки, друку та доставки до школи вже застаріли своїм змістом.

 

Варто згадати й про вимоги щодо інклюзивного освітнього середовища. Національна платформа як фундаментальна основа е-освіти здатна суттєво покращити якість освіти для дітей з інвалідністю, адже доступ до навчальних матеріалів з будь-якої точки, де є інтернет, робить процес інтеграції до освітнього процесу в рази легшим.

Електронні матеріали дадуть змогу значно більш різносторонньо ознайомитися з явищем – адже можна прочитати текст, згодом подивитися на ілюстрації, після цього – переглянути відеореконструкцію. А завершити ознайомлення з темою – твором мистецтва, який зображує явище чи подію.

Такий перебіг навчального процесу не просто робить його більш всеохопним та цікавим. Він просто природній для дітей, які виросли з гаджетом у руці та з малих років стикалися з проблемою “кліпового мислення” – сприйняттям інформації короткими шматками та швидким переключенням з теми на тему.

Для цих дітей зміна картинки та задіяння різних органів чуття – це шлях до успішного засвоєння теми. Натомість монотонне читання підручника (яким цікавим би він не був) – шлях в нікуди.

Нам потрібно перестати дорікати дітям за те, що вони не хочуть вчитися у форматі минулого століття, опрацьовуючи параграф за параграфом. Настав час українській освіті запропонувати для дітей цікаві матеріали, спираючись на можливості сучасних технологій.

І з Національною освітньою електронною платформою у нас з’являється такий шанс.

Роман Греба, заступник міністра освіти і науки України, спеціально для УП.Життя

Основні тенденції та виклики ринку праці обговорили студенти ЛККЕіП

Сучасна освіта спрямована на формування молодого фахівця, що не тільки володіє певними знаннями, а  є творчою та комунікабельною особистістю, здатною до саморозвитку і самовдосконалення. Підготовка конкурентоспроможного фахівця потребує щоденної клопіткої  праці педагогічного складу навчального закладу. Але для того, щоб ця робота була результативною, необхідно тісно співпрацювати з потенційними роботодавцями, які формують чіткі вимоги до сучасного фахівця.

Для забезпечення можливості прямих контактів студентів  коледжу з потенційними роботодавцями, створення умов для ефективного  розвитку професійної кар’єри  і працевлаштування, викладачі циклової комісії підприємництва та біржової діяльності Львівського кооперативного коледжу економіки і права організували та провели для студентів коледжу круглий стіл  за участю роботодавців  на тему: «Основні тенденції та виклики ринку праці у 2018 році».

Зустрічі з потенційними роботодавцями допомагають студентам, поглибити знання та розширити кругозір знань про майбутню спеціальність, кваліфікаційні вимоги, відпрацювати  вправи з метою набуття студентами  навичок професійного самовизначення, саморозвитку, самовдосконалення.

Під час круглого  столу  було обговорено тенденції та виклики  державного регулювання ринку праці в Україні у 2018 році, проблеми  підготовки кваліфікованих професійних кадрів, їх готовність та адаптованість до сучасного ринку праці, шляхи співпраці з роботодавцями ,важливість впровадження елементів дуальної форми навчання у професійну підготовку молодших спеціалістів.

На зустріч було запрошено менеджерів з персоналу торговельно-виробничої компанії «Львівхолод» Мар’яна Тимочко та Романа Богоніс.

Торгово-виробнича компанія «Львівхолод» – один з лідерів у галузі роздрібної торгівлі Західної України з більш ніж десятирічним досвідом роботи в рітейлі. За кількістю торгових точок посідає 5 місце у всеукраїнському рейтингу мереж. Стабільний розвиток та вдосконалення, підвищення рівня сервісу, розширення асортименту товарів та послуг для максимального задоволення потреб споживачів – націленість діяльності компанії.

Під час свого виступу Мар’яна Тимочко розповіла про історію створення магазинів компанії  у Львові та на Львівщині. Охарактеризувала торгові відділи, систему професійної підготовки персоналу, умови роботи для працівників, засоби стим розповіла про  вимоги, які ставляться до працівників мережі в реаліях сьогодення, запропонувала вакансії для молодих фахівців.

Гості  розповіли присутнім про те, що: ««Компанія «Львівхолод» ТМ «Рукавичка» є невід’ємною частиною економіки держави, оскільки вона надає населенню нові робочі місця, залучає товари місцевих виробників, збільшує надходження до бюджету за рахунок податків, а також реалізовує багато соціальних програм. Основне правило обслуговування клієнтів – «Покупець завжди правий!» як запорука успішної діяльності».

Після проведеної зустрічі студенти зрозуміли, що сучасний працівник повинен володіти здатністю до економічного мислення, до роботи в творчих колективах, мати підготовку у сфері маркетингу, чітко уявляти собі господарські аспекти застосування нових технологій. Окрім того, необхідними є також такі якості, як дисциплінованість, почуття відповідальності, комунікабельність, творче ставлення до справи,  комп’ютерна грамотність і певний рівень інформаційної культури.

Запрошені гості відповіли на численні запитання студентів та викладачів. Зустріч пройшла у приємній дружній та невимушеній атмосфері. Під час дискусії було окреслено найбільш перспективні напрямки працевлаштування студентів та визначено, які знання та навички є найбільш потрібними під час їх подальшої роботи..

Саме такі зустрічі роботодавців зі студентами та викладачами дозволяють отримати цінну інформацію, яка буде  сприяти покращенню навчальної, методичної та виховної роботи зі студентами коледжу.

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар по роботі зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського кооперативного коледжу економіки і права

 

 

 

Мер столиці пояснив, чому вчителі не отримали усі заплановані надбавки до зарплати

Київрада має внести зміни до бюджету міста, аби вчителі столичних шкіл отримали заплановані надбавки до заробітної плати у повному обсязі. Про це мер Києва Віталій Кличко заявив під час години запитань до мера на сесії Київради.

За його словами, проблема з виплатами виникла через розподілення державної субвенції Міністерством фінансів за новою формулою. У результаті цього Київ недоотримав понад 865 мільйонів гривень на заробітну плату вчителям.

«Ми зверталися неодноразово до уряду із проханням збільшити обсяги освітньої субвенції столиці на 2018 рік. На жаль, Києву коштів не додали, – підкреслив Віталій Кличко. – Сьогодні Департамент фінансів КМДА спільно з районними державними адміністраціями завершують розрахунки щодо суми необхідних коштів для виплати надбавок вчителям у повному обсязі. Щоб вирішити це питання ми готові здійснити перерозподіл видатків між бюджетними програмами та галузями. Для цього Київрада має внести зміни до бюджету столиці, які наразі готуються».

Також Віталій Кличко зазначив, що в Києві вирішене питання щодо виплати грошової винагороди освітянам із нагоди Дня працівника освіти. Столичні вчителі отримають її в першій половині жовтня.

За інформацією прес-служби департаменту освіти і науки КМДА

У Сумській школі пройшла унікальна акція до Дня працівника освіти

З нагоди Дня працівника освіти у Сумській загальноосвітній школі №12 провели унікальну акцію “Урок від метра”. Місцеві артисти, журналісти, спортсмени, а також науковці сумських вишів провели авторські уроки учням та спробували себе у ролі шкільних педагогів.

“Цього року ми продовжили традицію, започатковану минулоріч, коли замість учителів заняття проводили місцеві управлінці. Нині в ролі шкільних педагогів виступили фахівці різних професій. Окрім пояснення навчального матеріалу, вони розказали школярам про свій кар’єрний шлях, переваги та труднощі деяких професій. Такі акції допомагають дітям зрозуміти, що успіх не є недосяжним, варто лише поставити собі мету та працювати над її досягненням”, – пояснила директор школи Ірина Губська.

Так, урок виразного читання провів теле- та радіоведучий Дмитро Будянський. Заняття з фізичної культури провела чемпіонка світу з панкратіону Світлана Скрипник. Вона, зокрема, продемонструвала дітям основи самозахисту та відпрацювала з ними елементарні небольові прийоми.

Про основи музичного мистецтва дітям розповів лауреат Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів Євген Радченко. Разом із восьмикласниками він виконав популярні естрадні пісні, обговорив сучасний стан музичного мистецтва.

Кандидат технічних наук Дмитро Бідюка, який винайшов замінник поліетилену, провів інтерактивний урок для старшокласників. Оскільки вчений знаходиться у Данії, на школярів чекала лекція в режимі онлайн. На завершення він запропонував учням спільний дослідницький проект, спрямований на покращення екологічної ситуації в Україні.

Журналістськими розслідуваннями разом зі школярами займалася сумська журналістка Олена Адаменко. Вона вчила дітей шукати цікаву інформацію у відкритих джерелах, аналізувати та систематизувати її. До наймолодших учнів завітала очільниця Департаменту освіти і науки Сумської ОДА Вікторія Гробова, яка ознайомила їх з інтегрованою математикою.

За інформацією Сумської ЗОШ №12

Студенти УМСФ разом з учнями дніпровських ліцеїв провели благодійну акцію 

Студенти Університету митної справи та фінансів разом з учнями фінансово-економічного та митно-податкового ліцеїв провели благодійну акцію “Студентський ярмарок”. Від продажу виробів ручної роботи, страв національної кухні та творчих виступів, учасникам вдалось виручити понад 36 тис гривень. Наразі студентський парламент вирішує, на які саме благодійні проекти будуть спрямовані кошти.

Студенти УМСФ представили кулінарні вироби різних регіонів України та світу, співали сучасні пісні та грали на музичних інструментах. Загалом до участі у акції долучилися майже 1 тис гостей – майбутні вступники, викладачі, студенти інших вишів та небайдужі містяни.

Захід у виші традиційно збирає багато гостей та учасників. Торік на допомогу дитячим будинкам Дніпра студенти зібрали більш як 26 тисяч гривень.

У МОН провели “Eureka info day”, де розказали про критерії відбору проектів, особливості подачі заявки та інструменти для фінансової підтримки стартапів

Участь українських науковців у міжнародній програмі «EUREKA» дозволяє не тільки ефективніше зосереджувати потенціал експертів та дослідницьких потужностей, а й сприяє створенню додаткових робочих місць для малих та великих компаній. Про це зазначила генеральний директор директорату інновацій та трансферу технологій МОН Дар’я Чайка під час інформаційного заходу “EUREKA info day”, який провели у Міністерстві освіти і науки України.

Для того, щоб якнайбільше українських науковців долучалися у міжнародний дослідницький простір, ми й проводимо такі заходи. Тут усі зацікавлені стейкхолдери можуть дізнатися, що таке програма «EUREKA», які виклики вона ставить перед учасниками, а також головні перепони, з якими можна зіткнутися під час подачі заявки. Наразі Україна взяла участь у виконанні 32 проектів і має успішний досвід співпраці з більш як 30 країнами-учасницями програми”, – розповіла Дар’я Чайка.

Спікерами заходу стали керівники та виконавці попередніх проектів від України, науковці та управлінці, а також фахівці Міністерства освіти і науки України.

Тематично зустріч складалася з 4 блоків. У першому спікери розказали про зміст та структуру програми, види проектів, до яких можуть долучитись потенційні учасники, критерії відбору пропозицій тощо. Далі українські дослідники, які вже брали участь у програмі, поділилися своїм досвідом. Наприклад, під час роботи над проектами українці могли працювати на сучасному обладнанні, комерціалізувати результати своїх науково-технічних проектів, отримали досвід співпраці з науковими та виробничими іноземними організаціями тощо.

У третьому блоці учасникам представили фінансові інструменти для реалізації інноваційних проектів, а також для підтримки стартапів.

Останнім блоком був практичний тренінг щодо механізмів, які допоможуть потенційним учасникам «EUREKA» знайти бізнес-партнерів, інвесторів для виконання та реалізації їх інноваційних проектів. Учасників також ознайомили з Європейською Мережею Підприємництва в межах програми COSME.

Співробітники Консорціуму EEN-Ukraine пояснили слухачам, як правильно оформлювати бізнес-пропозиції, бізнес-запити, технологічні пропозиції та запити. Окрім цього, вони поділилися секретами успішного просування інноваційної продукції на європейських ринках.

“Вже у листопаді ми плануємо представити інформацію про «EUREKA» на Міжнародному форумі «Innovation Market». Там також проходитимуть виставки інноваційних розробок, тематичні конференції та семінари. На них учасники шукатимуть можливості впровадження представлених інновацій та водночас зможуть презентувати свої ідеї потенційним інвесторам”, – підкреслила Дар’я Чайка.