Daily Archives: 24/10/2018

5 міфів про застуду. Чому діти часто хворіють?

Часто батьки скаржаться, що дитина пішла в дитячий садок, і вже через кілька днів захворіла, тільки одужала – і знову. Тиждень ходить до садочка, а потім два тижні вдома. І це не дивно. Дитячий садок і хвороби дитини пов’язані між собою, і цей факт не дивує ні медиків, ні педагогів.  Чому ж дітки  так часто хворіють і чи справді це так погано, як здається батькам? 

Міф перший: хворіти – шкідливо

Здавалося б, що хорошого в дитячих хворобах? Батьки переконані, що нескінченні застуди в малюка –  серйозна загроза для дитячого здоров’я. Насправді ж повторні епізоди ГРВІ у  дитини, яка потрапила до дитячого колективу, – це не просто нормально, а навіть корисно для дитини. Організм повинен навчитися самостійно справлятися з вірусною загрозою, що він, власне кажучи, і робить, коли дитина йде до дитсадка чи школи.

Міф другий: при постійних застудах дитині треба давати імуностимулятори

А ось і ні! Активізація захисної системи за допомогою природних чи штучних імуностимуляторів у більшості випадків не потрібна. Адже підвищена захворюваність не завжди свідчить про слабкість захисних сил дитячого організму. Дитина, яка вперше почала відвідувати колектив і почала часто хворіти, ввійшла в період активного вироблення імунітету. Якщо її зараз додатково підгодовувати імуностимуляторами, можна отримати надпотужну реакцію з високою температурою, після чого захисні сили впадуть у імунодефіцитний стан. І тоді застуди стануть довготривалими, обростаючи ускладненнями, а стійкий імунітет не сформується.

95140506_large_YAkutiya_moroz_rebenok_glaza__Foto_Viktor_Everstov__REUTERSМіф третій: схильного до застуд малюка треба оберігати від холоду

Хоча застуда, відповідно до своєї назви, часто виникає від переохолодження, спроба “кутати” дитину – не найкращий варіант захистити її від хвороби.  Давно відомо, що діти, яких оберігають від протягів, хворіють на грип і ГРВІ в 8-10 разів частіше за тих, яких систематично загартовують.

Міф четвертий: Треба добре їсти, щоб організм мав сили боротися із застудою

Це неправда. Організм немає можливості перетравлювати багато важкої їжі, адже він значну частину сил витрачає на те, щоб боротися з інфекцією. Зазвичай у хворих малюків немає апетиту.  Тож не треба намагатися нагодувати дитину.

Міф п’ятий: При застуді не можна приймати душ і мити голову

Це неправильно, адже шкіра виконує функцію очищення і захисту, а якщо на ній мільярди бактерій, отже, вона не виконує своїх функцій, що також негативно позначається на стані хворого. Тому чистота залишається запорукою здоров’я.

lori-0005376304-bigwwwОтже, якщо дитина постійно хворіє в ранньому віці і не припиняє цього робити й у школі, треба з’ясувати, чому?  У групі ризику:

 • Незагартовані діти. Зміцнити імунітет допоможе загартовування – обливання прохолодною водою, контрастний душ, довгі прогулянки, постійне провітрювання дитячої кімнати, сон із відчиненим вікном влітку та з відчиненою кватиркою взимку, спорт і лікувальна гімнастика.
 • Дітки, у яких збільшені аденоїди та мигдалики. Аденоїдні розростання ускладнюють носове дихання. Дитина змушена дихати ротом, а це не додає здоров’я. Ніс відіграє роль фільтра і кондиціонера: очищає повітря від вірусів, зігріває і зволожує його.
 • Діти курців. У дитини, яку виховують в тютюновому диму, повторні застуди, хронічний отит і гайморит виникають у 4-5 разів частіше, ніж у дітей, батьки яких не курять. До того ж  існує підвищений ризик розвитку алергічного риніту та бронхіальної астми.
 • Алергіки. У них спостерігається збій у роботі захисної системи. На алергени вона реагує дуже бурхливо, а на віруси, навпаки, вкрай мляво, тому після перенесеної респіраторної інфекції стійкого імунітету в дитини не виробляється. Вона знову і знову підчеплює той самий вірус, і хвороба йде по колу.
 • Ті, кому одразу дають жарознижувальні засоби. Що вища температура – то активніше трудиться захисна система, виробляючи імунітет проти інфекції. Якщо постійно збивати градуси, дитина хворітиме знову. Діти переносять лихоманку легше за дорослих. Ваш малюк із температурою 37-38,5°С цілком стерпно почувається? У неї немає схильності до судом? Зачекайте. Нехай організм побореться.
 • Надто вгодовані і високі діти. Їхня лімфатична конституція – вроджені  особливості  статури й обміну, що роблять їх уразливими для інфекцій. Їхнє здоров’я треба цілеспрямовано зміцнювати.

Дітям, які часто хворіють, переважно призначають антибіотики, що знищують не лише шкідливі бактерії, а й корисні. Порушення мікрофлори послаблює імунітет. Отже, профілактика дисбактеріозу в дітей – це ще й профілактика застуд.

Підготувала Юлія Осіння

Як цькують учнів в українських школах

У Харкові –​ скандал: в одній із місцевих шкіл батьки учнів шостого класу вирішили влаштувати свято на честь завершення першої чверті. Але закінчилось усе сльозами однієї з учениць, якій не дісталось торта через те, що її мама і тато принципово відмовляються здавати гроші до шкільного фонду, на чому наголосила дівчинці одна з представниць батьківського комітету. Радіо Свобода спробувало розібратися у ситуації та пригадати схожі випадки, які ставалися в Україні за останній час, а також те, чим вони закінчились.

Про ситуацію, що сталася у харківській школі № 151, стало відомо після допису чоловіка на ім’я Євген Товстолуг із Харкова у Facebook-спільноті «Батьки SOS».

«Свято вдалося на славу. Усім було весело, крім тієї дівчинки. Адже їй не дісталося нічого з батьківського столу. Під час інших свят батьки купували великий цілий торт і під час розрізання їй відрізали шматок за рахунок інших дітей, а цього разу усе було строго порційно і дати за рахунок інших дітей не вдалося», – написав він, наголосивши, що мама цієї учениці принципово не здає грошей на жодні потреби класу, тому і цього разу до ініціативи не долучилася.

Описана чоловіком ситуація викликала цілий шквал обурення. Одні почали звинувачувати у тому, що сталося, маму ображеної дитини.

«Мама знала? Так! Її дитину повинні годувати інші батьки?… Потім підуть ще свята… Є категорія людей, яким усі винні», – написала користувач Галина Жиліна.

Водночас були і ті, хто побачив у цій ситуації ознаки булінгу школярки через принципову позицію її батьків. Наприклад, журналістка Мар’яна П’єцух.

«Це знущання. Перетворили садки-школи на реалізацію батьківських амбіцій, і кому не треба оце все, чомусь виходить крайній… В результаті батьки фактично стають заручниками чужих забаганок. «Це заради наших дітей!»… То що ж вам заважає поза межами школи робити добро своїм дітям?» – запитує вона.

Радіо Свобода знайшло матір дівчинки, якій не дісталося святкового торта. Нею виявилася Тетяна Кравець. За словами жінки, ні про яке свято того дня не йшлося.

«Це придумала, як з’ясувалося згодом, батьківська «трійка» як сюрприз, – розповідає вона. – Взагалі вони йшли з класом того дня після другого уроку на екскурсію до «Приватбанку». Ми були проти цієї екскурсії і сказали дитині після уроку прийти додому».

Але, за словами Тетяни, вчителька змусила її дочку піти з класом, а згодом і бути присутньою на розрізанні торта.

«Усім різали торт, а їй ні. Діти запитали, чому так. На що представник батьківської «трійки» відповів голосно на увесь клас, що Діані немає торта, бо її тато не здає гроші», – розповіла мати.

Вона додає, що після цього дочка попрохала її відпустити додому, але їй заборонили іти. Далі, зі слів Тетяни, дівчинка почала плакати, а хлопці-однокласники знімати це на телефон.

Чи стала ця ситуація помстою батьківського комітету за принципову позицію не брати участі у шкільних зборах коштів, жінка стверджувати не береться, але наголошує, що приниження її дитини з боку класу, батьків та вчителя було.

«Гроші не хочемо здавати, бо ми розцінюємо це як побори. Чи не забагато – 50 гривень на місяць лише з одного на солодкий стіл? І це при тому, що в класі 32 дитини, тобто виходить 1600 гривень на таке святкування», – запитує Тетяна.

Наразі вона написала скарги та мала розмову з заступником директора з виховної роботи 151-ї школи.

Радіо Свобода також звернулося до керівництва навчального закладу. Заступник директора з навчально-виховної роботи Світлана Кузьменко переконує, що класний керівник у цьому святкуванні участі не брав і не змушував залишатися дочку Тетяни Кравець на святкуванні.

«Учнів пригощали тортом буквально у останні 5–10 хвилин класної години. Саме у цей час класного керівника у кабінеті не було, вона вийшла, а коли повернулась, то діти закінчили, а цієї дівчинки в класі вже не було. Про все вчитель дізналась уже від мами ображеної дитини», – розповіла методист у коментарі Радіо Свобода та додала, що ученицю дорослі не відпускали з класу саме через відсутність класного керівника, який, за їхніми словами, і мав вирішувати це питання.

Світлана Кузьменко підтверджує, що від однієї з представниць батьківської «трійки» справді пролунала фраза на адресу дівчинки про батька і його відмову здавати гроші. Але, зі слів педагога, з цією жінкою вже провели бесіду, і вона жалкує через такий «сплеск емоцій» та готова вибачитися перед родиною.

Окрім того, методист зауважує, що після інциденту поговорили і з самими дітьми, які стверджують, що пропонували ображеній дівчинці торт, але вона від нього відмовилась.

Наразі керівника 6-Б класу відсторонили від виконання службових обов’язків, а заступник директора з навчально-виховної роботи має намір провести батьківські збори, одним із питань яких буде пропозиція відсторонити згадану учасницю батьківського комітету від участі у його керівництві.

Утім, випадок із тортом, який стався нині у 151-й школі Харкова, – не єдиний гучний приклад шкільного булінгу за останній час.

Так, наприкінці липня група одеських дівчат-підлітків жорстоко побила школярку, знявши цей процес на відео. Причиною сутички став хлопець, який спочатку зустрічався з однією із нападниць, а згодом почав залицятися до дівчини, на яку і напали. Після набуття розголосу про цей інцидент батьків правопорушниць притягнули до адміністративної відповідальності за статтею 184 ККУ (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей). Пізніше справу перекваліфікували, і тепер прокуратура просить суд притягнути двох нападниць за побиття, а щодо ще двох застосувати примусові заходи виховання.

Іще один постраждалий від цькування у школі – учень київського ліцею податкової та рекламної справи № 21 Максим Черніков. Іще на початку 2018-го два однокласники зламали йому хребет під час перерви, в результаті чого хлопець на довгі місці був прикутий до ліжка. Після події в ліцеї провели розслідування, співробітники і директор отримали дисциплінарне стягнення, а учнів, які побили хлопця, поставили на внутрішній шкільний облік та розпочали з ними профілактично-виховну роботу. Мама Максима тим часом домоглася порушення кримінальної справи проти нападників і оголосила про намір захистити права своєї дитини в Європейському суді з прав людини.

А ось Давид Лавриненко із селища Чорнобай Черкаської області після побиття однокласниками взагалі впав у кому. Також йому зробили дві операції та видалили селезінку. У поліції через цей інцидент порушили справу за ст. 128 ККУ (необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження).

Зі ще однієї школярки познущались на Закарпатті: десятикласниці Вірі на перерві однокласники підсипали у напій «Віагру», а вона, не знаючи цього, випила рідину. Згодом дівчина таки дізналася про таблетку і звернулася за допомогою до шкільного медпункту: її нудило та боліла голова. Наразі батьки постраждалої мають намір вимагати службового розслідування щодо неналежного виконання вчителями та медиками своїх обов’язків, а громадські активісти звернулися до місцевої влади, поліції, прокуратури і уповноваженого президента з прав дитини через цей інцидент.

За даними Міністерства освіти, у 2017 році до шкільних психологів через булінг зверталися 109 тисяч разів. При цьому у МОН додають, що найбільш поширеним є психологічне та фізичне цькування.

В Інституті дослідження екстремізму тим часом стверджують, що вісім із десяти дітей є жертвами або свідками знущання у школах. А ​у «UNICEF Україна» кажуть, що за минулий рік за 40 відсотків постраждалих взагалі ні з ким не ділилися проблемою і не зверталися за допомогою.

На початку серпня Міністерство юстиції України розпочало інформаційну кампанію «#СтопБулінг», а у парламенті виступили з ініціативою запровадження штрафів за знущання.

Софія Середа

МОН затвердило зміст і вимоги до дистанційного курсу для підвищення кваліфікації вчителів початкової школи

Міністерство освіти і науки наказами №1093 та №1094 від 11 жовтня затвердило зміст і вимоги до дистанційного курсу для підвищення кваліфікації вчителів початкової школи.

Даними наказами затверджений зміст курсу, який складається з 12 модулів, та примірні технічні вимоги до нього. Наприклад, курс має містити не менше 60 навчальних відео та 60 тестових додатків, а також не менше 360 міжлекційних, 180 модульних та 36 запитань у фінальному іспиті. До того ж, курс має мати програму та графік навчання, систему оцінювання результатів тощо.

За інформацією прес-служби департаменту освіти і науки КМДА

Черкаські школи отримають планшети, які дозволять ставити оцінки онлайн

У рамках реалізації проекту “Електронна школа” Черкаси отримають планшети для освітян.  Інформує директор департаменту освіти та гуманітарної політики Сергій Воронов.

Завдяки цим планшетам вчителі зможуть вносити оцінки та відмітки про відвідування учнями уроків просто в реальному часі. “Незважаючи на затримку на митниці – планшети таки прямують до Черкаських шкіл. Їх буде майже тисяча і надійде він у кожен клас для оперативного внесення відомостей в електронний журнал оцінок чи позначок відвідування учнем уроків. Разом з планшетом буде наданий безкоштовний 3G інтернет. Поруч з цим триває внесення інформації в базу даних проекту (розклад уроків, база учнів, контактні номери батьків на які будуть приходити смс, інше). Нагадаю, що для батьків все це буде безкоштовне, для шкіл ми передбачили відповідні кошти для отримання ключів”, – написав посадовець.

Студент ЖНАЕУ – чемпіон України з крос-дуатлону   серед юніорів

 У Києві 21 жовтня відбувся чемпіонат України з крос-дуатлону (різновид олімпійського виду спорту  – триатлону).

На цих змаганнях вдало виступив студент факультету інженерії та енергетики Житомирського національного агроекологічного університету Денис Кирилович.

Зокрема, у складі збірної команди Житомирської області серед юніорів Денис став чемпіоном України, а серед чоловіків став срібним призером змагань.

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

Півфінал студентської командної першості світу з програмування АСМ-ІСРС по південно-східній Європі відбувся у ВНТУ

19 – 21 жовтня у Вінницькому національному технічному університеті увосьме відбулися змагання півфіналу студентської командної першості світу з програмування АСМ-ІСРС по південно-східній Європі, які водночас є фіналом Всеукраїнської студентської олімпіади з програму­вання

Нині, як і зазвичай, цей світовий напівфінал південно-східної Європи (SEERC) відбувався паралельно на двох майданчиках: у Вінницькому національному технічному університеті та Бухарестській політехніці (Румунія).

У ВНТУ змагались 42 українських і 5 турецьких команд.

Українські команди є переможцями регіональних змагань — попередніх етапів Всеукраїнської олімпіади з програмування, у якій взяли участь понад дві тисячі студентів.

Паралельно на іншому майданчику в Румунії були задіяні ще 40 команд з 7 країн південно-східної Європи — з Болгарії, Боснії та Герцеговини, Кіпру, Македонії, Румунії, Сербії та Туреччини.

Отож, всього у півфіналі першості світу взяли участь 87 команд з 8 країн південно-східної Європи.

Вперше за багато років Україна буде представлена у світовому фіналі лише однією або двома командами: Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» і, можливо, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Якщо ще три роки тому у першій десятці з’являлося не більше двох неукраїнських команд і не більше однієї у першій шістці, то цього року у першій шістці виявилося чотири неукраїнські команди: сербська. болгарська, румунська і турецька.

Цього року Всеукраїнському благодійному Фонду «Асоціація підтримки і розвитку інформаційних технологій» вдалося залучити до підтримки олімпіади у статусі платинових спонсорів такі потужні світові компанії, як Facebook і Snap.

У статусі золотих спонсорів підтримку надали ЕРАМ, Exadel та Livestream, який знов привіз до Вінниці найсучасніше обладнання і організував пряму трансляцію найвищої якості з відкриття напівфіналу та власне змагань.

Срібними спонсорами традиційно виступили СDM, Dstsgroup та Astound.

Крім того. за тиждень до змагань було оголошено глобальним спонсором Європи відому китайську компанію  Huаwèi.

Рівень проведення олімпіади був дуже високим. Головне навантаження з організації і проведення олімпіади витримав її координатор, професор кафедри комп’ютерних наук ВНТУ Володимир Месюра.

За інформацією прес-центру ВНТУ

 

 

 

МОН запрошує до обговорення Проекту стратегії інноваційного розвитку України  

Яким має бути інноваційний розвиток України до 2030 року – проект відповідної Стратегії створила група з понад 100 експертів, робота якої була організована при МОН. 

Документ уже розміщено на сайті відомства для громадського обговорення, Міністерство закликає всі зацікавлені сторони приєднатися та висловити свої пропозиції. Подати їх можна до 5 листопада 2018 року.

«Цей документ готувала велика робоча група, в яку увійшло понад 100 представників органів влади, науки, інноваційного бізнесу, вишів тощо. Тобто ми намагалися залучити якомога ширше коло стейкхолдерів, щоб створити документ, який враховуватиме бачення та потреби якнайбільшого числа експертів. Але, звісно, ми розуміємо, що охопити робочою групою всіх зацікавлених осіб неможливо. Більш того, будь-який документ, що створюється такою великою групою людей, матиме свої недоліки, що пов’язані з організацією їх роботи. Тому зараз ми просимо тих, кому небайдуже інноваційне майбутнє нашої держави, долучитися до обговорення проекту. Зауваження та пропозиції можна надати як на електронну скриньку, так і телефоном», – відзначила генеральний директор директорату інновацій та трансферу технологій МОН Дар’я Чайка.

Вона підкреслила, що головною метою Стратегії є розбудова інноваційної екосистеми України. Така система має забезпечити швидке та якісне перетворення креативних ідей в інноваційні продукти і послуги, а також підвищити рівень інноваційності національної економіки.

«Україна має відносно сильні позиції і за здатністю продукувати знання, і за фактом створення інтелектуальних продуктів. Тож для нас цілком можливим є перехід до економічного зростання через інновації, і саме цей шлях сьогодні є одним з найперспективніших», – наголосила гендиректор.

У документів визначені ті проблеми, які нині існують в інноваційній системі України, способи їх вирішення, очікувані результати тощо. Так, передбачається, що в результаті впровадження Стратегії:

 • збільшаться надходження від продажу та використання об’єктів інтелектуальної власності, наукоємної продукції (результатів досліджень та розробок, програмного забезпечення, ноу-хау, інших інтелектуальних послуг);
 • збільшаться обсяги позабюджетного фінансування науково-дослідних робіт за рахунок коштів вітчизняних та іноземних інвесторів;
 • зросте частка інвестицій у нематеріальні активи від усього обсягу капітальних інвестицій;
 • збільшиться наукоємність ВВП;
 • зросте кількість щорічно зареєстрованих патентів (насамперед –закордонних) на винаходи та корисні моделі.

Стратегію схвалюватиме Кабінет Міністрів України. Відтак на її основі буде створено конкретний план заходів та нормативні документи, зокрема, зміни до законів «Про інноваційну діяльність», «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій».

Повідомляє прес-служба МОН