Monthly Archives: Грудень 2018

Знакові події закладів професійної освіти Закарпатської області 2018 року

 1. Відкриття четвертого навчально-практичного центру у Закарпатській області

У грудні відбулося урочисте відкриття четвертого центру у Закарпатській області. Так, на базі ДНЗ «Ужгородський центр професійно-технічної освіти» відкрито навчально-практичного центр новітніх технологій зварювання.

На створення і придбання обладнання та інструментів  виділено 2 мільйони 300 тисяч гривень – кошти державного бюджету, окрім того, за рахунок коштів спеціального фонду закладу освіти було зроблено ремонтні роботи та підготовлено приміщення.

Новий центр облаштовано робочими місцями та встановлено сучасне обладнання  – новітній тренажер зварника, апарати аргонодугового зварювання, повітряно-плазмового різання, ручного дугового зварювання, які дозволять опанувати різні види зварювання.

Функціонування навчально-практичного центру дозволить значно підвищити якість професійного навчання й сприятиме підготовці конкурентоздатних кваліфікованих робітників на ринку праці. На базі центру планується також проведення стажування й підвищення кваліфікації педагогічних працівників,  фахівців підприємств, організацій та установ із вищеназваних професій.

 

 

 

 1. Участь закладів професійної (професійно-технічної) освіти Закарпаття у Дев’ятій Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2018»

У березні 2018 року 4 заклади професійної (професійно-технічної) освіти Закарпаття та Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Закарпатській області взяли участь у Дев’ятій Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2018». Результатом участі стали нагороди в Конкурсі з тематичної номінації:

золота медаль – Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Закарпатській області;

срібні медалі – ДНЗ «Ужгородський центр ПТО» та Міжгірський професійний ліцей;

бронзові – Перечинський та Хустський професійні ліцеї.

Сертифікатом за проведені цікаві майстер-класи нагороджені Іпатов Андрій (учень ДНЗ «Ужгородський центр ПТО»), Оксана Шемет та Василь Фурдь (учениця і майстер виробничого навчання Міжгірського професійного ліцею).

 

 1. Розробка стандартів професійної (професійно-технічної) освіти на основі компетентнісного підходу

Упродовж 2018 року творча група педагогічних працівників Вищого професійного училища № 3 м. Мукачево та методистів НМЦ ПТО працювала над розробкою проекту стандарту професійної (професійно-технічної) освіти на основі компетентнісного підходу з професії в’язальник схемних джгутів, кабелів та шнурів.

 

 1. Запровадження елементів дуальної форми навчання

Протягом 2018 року Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Закарпатській області здійснювався методичний супровід упровадження елементів дуальної форми навчання у ЗП(ПТ)О області. Організовано роботу з розробки експериментальних навчальних планів і програм, погодження Положень та тристоронніх договорів з підприємствами-замовниками кадрів. Із 01 вересня запроваджено елементи дуальної форми навчання з професій: регулювальник радіоелектронної апаратури та приладів, контролер радіоелектронної апаратури та приладів у Вищому професійному училищі № 3 м. Мукачево, лісник, єгер – у Міжгірському професійному ліцеї та електрогазозварник – у ДПТНЗ «Білківський професійний аграрний ліцей».

 

 1. Конкурси професійної майстерності

Учні та випускники трьох ЗП(ПТ)О області взяли участь у Всеукраїнському конкурсі професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» у 3 компетенціях. Результат: за друге місце у компетенції «Перукарське мистецтво» Лешко Вікторія, учениця Ужгородського вищого комерційного училища Київського національного торговельно-економічного університету, нагороджена дипломом та грошовим сертифікатом.

У березні в Харківській школі архітектури пройшов фінал Третього Всеукраїнського конкурсу «Прорив легкої промисловості України». Закарпатську область представляла делегація Ужгородського вищого комерційного училища Київського національного торговельно-економічного університету, до складу якої увійшли викладач спеціальних дисциплін Гажлінскі Олена Іванівна, майстер виробничого навчання, Фіголь Тетяна Юріївна та п’ять учениць-моделей. За результатами конкурсу учасники заходу нагороджені дипломом лауреата за оригінальність колекцій.

 

 1. Видання книги «Пам’ять про подвиг»

Результатом проведеної учнівської акції «Скринька добрих справ» стало видання книги «Пам’ять про подвиг», куди ввійшли розповіді про 74 воїнів-закарпатців, які загинули на Сході, захищаючи цілісність та суверенітет України. Презентація книги пройшла майже в усіх ЗП(ПТ)О області. Учні не лише згадували Героїв, але й дарували книги сім’ям загиблих.

Книга стала дипломантом ІХ Всеукраїнського літературно-музичного фестивалю вшанування воїнів України «Розстріляна молодість» у номінації «Література та кіномистецтво», а сигнальний екземпляр представлено на Дев’ятій Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2018».

Презентувалося видання на брифінгу за участі регіональних ЗМІ, телебачення, а також на святі за підсумками обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему «Захисники України: історія та сьогодення».

 

 1. Підвищення кваліфікації педагогічних працівників із залученням соціальних партнерів

За програмами короткострокового підвищення кваліфікації з метою оволодіння сучасними виробничими технологіями організовано проведення ряду семінарів, майстер-класів, семінарів-практикумів для майстрів виробничого навчання і викладачів спецдисциплін різних напрямів підготовки із залученням соціальних партнерів – підприємств, компаній.

Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти здійснював методичний супровід розроблення працівниками Хустського професійного ліцею сфери послуг електронного підручника «Обробка чоловічих брюк» із професії кравець.

Учасниками майстер-класу «Технології використання молекулярної кухні при приготуванні страв», проведеного на базі Ужгородського вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування випускником цього закладу освіти – шеф-кухарем відомого ресторану Ярославом Сусем, стали викладачі спеціальних дисциплін та майстри виробничого навчання кулінарного профілю.

На базі ДНЗ «Мукачівський центр професійно-технічної освіти» проведено семінар-практикум «Особливі властивості та конкурентні переваги будівельних матеріалів торговельної марки «Ceresit» для викладачів спеціальних дисциплін та майстрів виробничого навчання будівельного профілю.

 

 1. 8. Всеукраїнський конкурс на кращий електронний освітній ресурс «ПЛАНЕТА ІТ-2018»

Педагогічні працівники ЗП(ПТ)О Закарпаття взяли участь у щорічному Всеукраїнському конкурсі для педагогічних працівників професійно-технічної освіти на кращий електронний освітній ресурс, який проводив Інститут ПТО НАПН України за сприяння Департаменту професійної освіти Міністерства освіти і науки України.

За підсумками конкурсу викладач Хустського професійного ліцею Дякун О.І. за електронний навчальний посібник «Технологія штукатурних робіт» у номінації «Навчально-методичне забезпечення професійної підготовки» та  Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти за електронний засіб «Кадрове забезпечення закладів професійної (професійно-технічної) освіти Закарпатської області» у номінації «Електронна система управління навчальним закладом» як лауреатами отримали сертифікати.

 

 

 1. Профорієнтаційний вернісаж «Робітнича професія – крок до успіху»

У травні відбувся профорієнтаційний вернісаж «Робітнича професія – крок до успіху» серед закладів професійної (професійно-технічної) освіти Закарпатської області. Учасниками дійства були також Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти, обласний центр зайнятості, Управління Держпраці, Головне територіальне управління юстиції.

Цей захід став справжнім святом робітничих професій. Усі 16 закладів професійно (професійно-технічної) освіти демонстрували свої кращі надбання, презентували вироби, виготовлені у навчально-виробничих майстернях, на гуртках технічної та художньої творчості, знайомили з переліком послуг населенню у формі альбомів, іншої рекламної продукції, здійснювали продаж власних виробів.
 
 1. 10. Проекти всеукраїнського та міжнародного рівнів

Активно співпрацює з німецькою благодійною організацією «Допомога Україні» Міжгірський професійний ліцей. Це обмін делегаціями та досвідом організації професійного навчання. Упродовж березня 2018 року Гюнтер Помп – старший експерт Німецької служби Старших Експертів, викладач центру освіти для дорослих проводив для педагогів ліцею майстер-класи, тренінги, а для майбутніх кухарів – виробниче навчання.

Продовжилася міжнародна співпраця ЗП(ПТ)О з країнами ЄС. Так, Ужгородське ВКУ КНТЕУ активно співпрацює зі словацькими колегами м. Пряшів Словацької республіки (участь у професійних конкурсах молодих дизайнерів «Модна лінія молодих 2018», обмін досвідом). Участь у міжнародних конкурсах «Kalibr cup – 2018» з перукарського мистецтва в Чеській Республіці та «Конкурсі відкритого вогню» Карпатського регіону ім. Товт Ютки в Угорщині брали команди ДНЗ «Мукачівський центр ПТО» та Берегівського професійного ліцею сфери послуг.

Працівники НМЦ ПТО брали участь у семінарах у рамках реалізації програми «U-LEAD з Європою» та стали  учасниками проекту, спрямованого на запозичення американського досвіду з профтехосвіти у сфері кіберосвіти, започаткованого ГО «Українська академія кібербезпеки» за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

 

 1. Участь учнів та педагогів ЗП(ПТ)О у конкурсах і фестивалях

Учнівські та педагогічні колективи закладів професійної (професійно-технічної) освіти взяли участь в обласному фестивалі-конкурсі «Воскресни, писанко!», де представили цікаві експозиції, що відтворювали пасхальні звичаї і традиції Закарпаття у святкуванні Великодня. Серед ЗП(ПТ)О кращими визнані: ДНЗ «Ужгородський центр професійно-технічної освіти» – перше місце; Професійно-технічне училище № 33 смт В. Березний – друге місце; Тячівський професійний ліцей – третє місце. Окрема відзнака за використання сучасних інноваційних технологій для розпису Великодніх писанок вручена Вищому професійному училищу № 3 м. Мукачево.
Учнівські змагальницькі заходи: у Всеукраїнському конкурсі «Моє резюме: знято!», організованому Goethe-Institutом в Україні та Інститутом професійно-технічної освіти НАПН України (жовтень) учениця ВПУ № 3 м. Мукачево Баганич  Крістіна посіла 5 місце (викладач Загребельна Н.А.).

Задля розвитку інтересу до вивчення англійської мови й культури англомовних країн, удосконалення роботи з обдарованою молоддю учні ВПУ № 3 м. Мукачево вже третій рік поспіль є учасниками Всеукраїнського конкурсу з англійської мови «Гринвіч» (викладач Рогач Н.В.). Усі учні отримали сертифікати. Цьогоріч до участі в цьому Конкурсі долучилося 6 здобувачів освіти Берегівського професійного ліцею сфери послуг (викладач Бабіта О.Ю.).

Учениця ВПУ № 3 м. Мукачево Барта Катерина була учасницею Всеукраїнського конкурсу учнівських есе «Права людини крізь призму сучасності» (викладач  Голомб Т.М.).

У третьому етапі ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка третє місце посіли учениця Міжгірського професійного ліцею Мар’яна Гимба (викладач Белень М.М.) та Мирослав Різак – учень ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича» (викладач Саморига О.В.).

У третьому етапі ХІХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика третє місце здобув учень ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича» (викладач Джуган Т.П.).

Педагогічні працівники ЗП(ПТ)О взяли участь у Всеукраїнському конкурсі педагогічної майстерності «Панорама творчих уроків – 2018» за темою «Наскрізні змістові лінії в освітньому процесі Нової української школи». На конкурс надіслано 11 матеріалів викладачів і майстрів виробничого навчання ЗП(ПТ)О області. 2 педагоги стали переможцями (1 місце в номінації «Профтехосвіта») й відзначені спеціальними дипломами журналу «Профтехосвіта» та подарунками, 10 лауреатів нагороджені грамотами видавництва «Шкільний світ».

 

Вітання Дунаївської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя України Олександра Капіноса

Ось і добігає кінець року. Кожен рік приносить
багато хорошого, а про погане ми не будемо згадувати.
Нехай наступний рік буде для Вас вдалим, хай все
складеться як треба. У новому році бажаємо виконання
задуманих планів, чудового вирішення складних
ситуацій. Зичимо океан любові, здоров’я всім, легкості в
житті і відсутності проблем. Ми всі віримо в чудеса, а
вони нас оточують. Просто треба трохи придивитися
і зрозуміти, що сталося чудо. Вдалого початку і
успішного продовження Вам у новому році!

10 основних здобутків МОН упродовж 2018-го року

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич назвала 10 основних здобутків МОН 2018 року – досягнення є в кожній сфері від дошкілля до науки. Про це йшлося під час підсумкової прес-конференції «Робота МОН: підсумки 2018-го/візія 2019-го», яка відбулася у креативному просторі Fedoriv Hub, що в Києві.

 

«Одразу мушу сказати, що це лише така частина айсбергу, бо хочеться дати сконденсовану інформацію. Але за усією цією роботою лежить ще більша частина нюансів, велика кількість новацій та змін, які просто фізично неможливо презентувати одночасно. Хочу наголосити, що усі ці досягнення з різних сфер, тому вони є абсолютно рівноцінними між собою і виставлені у порядку від наймолодшого до найстаршого споживача, який у нашій країні отримав більше переваг завдяки цій проробленій роботі», – зазначила Лілія Гриневич.

 

Отже, десятка основних здобутків МОН упродовж 2018 року така:

 

 1. Створено 22 тис місць у дитсадках впродовж року;

 

 1. Усі першокласники прийшли в Нову українську школу;

 

 

 1. Доступна шкільна освіта – створено 286 додаткових опорних шкіл, у 1-й клас діти йшли за місцем проживання, а не за сумнівними конкурсами, створено 561  інклюзивно-ресурсний центр;

 

 1. Модернізація профосвіти – створено 50 навчально-практичних центрів з сучасним обладнанням для навчання за найбільш гостродефіцитними професіями https://mon.gov.ua/ua/news/viznacheno-de-cogo-roku-vidkriyut-50-npc-na-yaki-vidilili-100-mln-griven-nakaz-mon;

 

 

 1. Створено Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти – совість вищої освіти України; https://mon.gov.ua/ua/news/nazyavo-pochinaye-robotu-uryad-zatverdiv-sklad-agentstva-sho-zabezpechuvatime-yakist-vishoyi-osviti-v-ukrayini
 2. Вступ на магістратуру на правничі спеціальності здійснюється тільки за зовнішніми екзаменами https://mon.gov.ua/ua/news/u-mon-viznachili-yak-cogo-roku-prohoditime-zno-v-magistraturu-opublikovano-vidpovidnij-poryadok

 

 1. Відродження учнівського та студентського спорту: Україна вперше за багато років узяла участь у Всесвітній гімназіаді та перемогла https://mon.gov.ua/ua/news/ukrayina-peremogla-na-vsesvitnij-litnij-gimnaziadi-u-marokko-sportsmeni-vigrali-ponad-100-medalej

 

 1. Розвиток антарктичних досліджень https://bit.ly/2Tj7jmA

 

 

 1. Успішна участь у міжнародних програмах: Горизонт 2020 https://mon.gov.ua/ua/news/gorizont-2020-na-kinec-2018-go-ukrayinski-uchasniki-koordinuyut-vdvichi-bilshe-proektiv-nizh-torik-zagalna-kilkist-nashih-proektiv-zrosla-na-chvert та нове вікно Еразмус+ https://mon.gov.ua/ua/news/ukrayina-otrimala-okreme-vikno-erazmus-5mln-yevro-v-mezhah-programi-pide-adresno-dlya-finansuvannya-ukrayinskih-proektiv-u-vishij-osviti

 

 1. Удвічі більше наукових установ та вишів отримали доступ до баз даних Scopus та Web of science https://mon.gov.ua/ua/news/mon-vdvichi-zbilshilo-kilkist-vishiv-ta-naukovih-ustanov-yaki-otrimali-za-koshti-byudzhetu-peredplatu-na-scopus-i-web-science-opublikovano-nakaz-z-yih-perelikom

В ЦНТУ відкрито перший Центр інклюзивної освіти

27 грудня на базі Центральноукраїнського національного технічного університету відкрито перший для закладів вищої освіти Кіровоградської області Центр інклюзивної освіти. ЦІО створено в рамках реалізації соціального проекту «Гідна робота та можливості соціалізації для людей з особливими потребами» Громадського бюджету міста Кропивницький за 2018 рік.

Соціальний проект «Гідна робота та можливості соціалізації для людей з особливими потребами» було підготовлено викладачами та студентами Центральноукраїнського національного технічного університету. Реалізація проекту тривала майже один рік. Мета Центру інклюзивної освіти – навчання людей з особливими потребами навичкам роботи за ПК, необхідним для їхньої подальшої роботи в галузі інформаційно-комунікаційних технологій, у сфері програмування, обробки інформації, адміністрування сайтів тощо.

Як зазначив під час відкриття Центру інклюзивної освіти міський голова Кропивницького Андрій Райкович, проекти підтримки інклюзивної освіти мають надзвичайне соціальне значення для міста та територіальної громади, які мають за мету інтеграцію до європейської спільноти.

Студент ІІ курсу кафедри кібербезпеки та програмного забезпечення ЦНТУ Олексій Голодок подякував керівництву міста, керівництву університету та усім небайдужим громадянам, які брали участь у створені Центру інклюзивної освіти. Тепер, завдяки наявності даної аудиторії, такі студенти як Олексій матимуть можливість не лише навчатися індивідуально, а й відвідувати заняття разом зі своїми академічними групами, коли ці заняття проходитимуть на першому поверсі університету в кабінеті Центру інклюзивної освіти.

Навчатися в даному центрі зможуть не лише студенти чи абітурієнти Центральноукраїнського національного технічного університету, навчання для усіх категорій громадян із особливими потребами безкоштовне. Викладатимуть в Центрі інклюзивної освіти на волонтерських засадах студенти та спеціалісти Центральноукраїнського національного технічного університету.

За інформацією ЦНТУ

Вступ 2019: затверджено Умови прийому до вишів

На вступників чекають зміни у творчих конкурсах, прохідних балах та пільгах

 

Умови прийому до закладів вищої освіти на 2019 рік пройшли остаточне затвердження та набули чинності – відповідний наказ МОН був зареєстрований в Мін’юсті та вже розміщений на сайті Міністерства сьогодні, 28 грудня 2018 року. Мінімальні прохідні бали 150 та 130 для окремих спеціальностей, творчі конкурси до подачі заяв, компактніші терміни вступної кампанії – ці та інші новації чекають на вступників наступного року.

 

Так, для вступу на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування) прийматимуть сертифікати ЗНО 2017, 2018 та 2019 років, окрім оцінок з англійської, французької, німецької та іспанської мов. З іноземних мов зараховуватимуть лише сертифікати 2018 та 2019 років. Вступник може подати сертифікати в будь-якій зручній йому комбінації.

 

Можливість складання творчих конкурсів у кількох вишах, а також створення рівних умов для їх учасників незалежно від оцінок ЗНО потребували змін термінів проведення творчих конкурсів. Вони відбуватимуться з 1 до 10 липня, тобто до початку прийому заяв. Передбачена також друга сесія творчих конкурсів – з 11 до 22 липня, однак лише для тих вступників, які бажають навчатися на контракті.

 

Незначні зміни торкнулися переліку конкурсних предметів за окремими спеціальностями. Це, зокрема, «Середня освіта (фізика)», «Професійна освіта (Охорона праці)», «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво», «Дизайн», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Психологія», «Хімія», «Фізика та астрономія», «Прикладна фізика та наноматеріали», «Географія», «Технології легкої промисловості», «Агроінженерія», «Цивільна безпека» та всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров’я». У більшості випадків посилено роль знань з математики та фізики в оцінюванні знань вступників. Переглянути основні зміни в переліку можна в інфографіці

 

Жодних змін немає у кількості заяв, які можна подати для вступу на бакалавра. На бюджет це максимум 7 заяв на 4 спеціальності. На контракт кількість заяв не обмежується.

 

З 2019 року запрацює механізм першочергового зарахування тих вступників у медичні та педагогічні виші, що готові після закінчення навчання працювати в сільській місцевості. Йдеться про вступників на спеціальності галузей знань 01 «Освіта/Педагогіка» і 22 «Охорона здоров’я», які укладуть угоду про відпрацювання не менш як 3 роки в селі або селищі міського типу.

 

При цьому з минулих років залишаться коригувальні коефіцієнти – першочерговий, сільський, галузевий.

 

На наступний рік розширено практику встановлення мінімальної кількості балів для вступу на спеціальності з особливо високим рівнем суспільної  відповідальності. Йдеться про спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», «Міжнародні економічні відносини», «Міжнародне право», «Фармація, промислова фармація». Щоб подати на них заяву, вступник повинен мати конкурсний бал не менше 130.

 

Як і 2018-го, мінімальний поріг встановлено також на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». Для участі у конкурсі на ці спеціальності вступник повинен мати не менш як 150 балів з другого та третього конкурсних предметів.

 

Важлива новація 2019-го – розширення пільг для учасників бойових дій. Пільги будуть поширені на всіх вступників цієї категорії, а не лише на учасників бойових дій АТО/ООС, як було раніше.

 

Стосовно змін у термінах, то основна вступна кампанія буде проведена в компактніші строки, а можливість створення електронних кабінетів буде відкрита до кінця літа, щоб їх могли використовувати вступники на заочну форму.

 

Так, реєстрація електронних кабінетів та завантаження до них документів починається 1 липня, а прийом заяв та документів – 10 липня. Закінчується подання заяв о 18-й год. 22 липня – для тих, хто вступає лише за сертифікатами ЗНО, 18-й год. 16 липня – для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів.

 

Стосовно вступу в магістратуру, то основною зміною буде розширення переліку спеціальностей, на які треба складати єдиний вступний іспит (ЄВІ) з іноземної мови за технологією ЗНО. Зокрема, додадуться спеціальності «Музеєзнавство, пам’яткознавство», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», усі спеціальності галузей знань  «Богослов’я», «Соціальні та поведінкові науки», «Управління та адміністрування», «Інформаційні технології, «Публічне управління та адміністрування».

 

Як і торік, ЄВІ також потрібно буде здавати на спеціальності галузей знань «Гуманітарні науки» (крім спеціальності «Філологія»), «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Сфера обслуговування», «Право» та «Міжнародні відносини». На спеціальності «Право» та «Міжнародне право» окрім цього вступники складатимуть єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) з Права та Загальних навчальних правничих компетентностей.

 

Реєстрація на ЄВІ та ЄФВВ триватиме з 13 травня до 18-ї год. 3 червня. Іспит буде 2 липня, а вступне випробування – 4 липня. Прийом заяв та документів для таких вступників почнеться 10 липня і продовжиться до 23 липня.

 

Для всіх інших вступників в магістратуру терміни подачі документів, складання іспитів та інших вступних процедур визначаються правилами прийому вишів.

 

«Усі новації в Умовах прийому на 2019 рік є логічним продовженням тих зусиль, які ми докладаємо для вдосконалення доступу до вищої освіти та забезпечення рівних і справедливих правил для вступників та закладів. Водночас хочу підкреслити, що як і минулого року, зараз ми внесли мінімальні зміни до Умов, залишивши без змін основоположні речі. Наприклад, уже вчетверте всі вступники на бакалаврат подаватимуть заяви тільки в електронній формі. Виключення буде лише для незначної кількості вступників, наприклад, пільговиків або іноземних студентів», – відзначив генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров.

 

Окремо він наголосив, що через незалежні від МОН затримки з реєстрацією Умов прийому змінено граничний термін, до якого заклади вищої освіти мають затвердити власні Правила прийому. Тепер вони мають це зробити до 5 лютого 2019 року. На середину січня МОН планує провести серію регіональних нарад щодо роз’яснення Умов прийому, графік яких буде оприлюднено незабаром.

Створено Координаційну раду, яка допоможе впроваджувати реформу НУШ на місцях

З 2019 року на рівні Уряду працюватиме Координаційна рада, яка допомагатиме вирішувати проблемні питання щодо впровадження в регіонах Нової української школи. Це буде міжвідомчий колегіальний орган під головуванням Прем’єр-міністра. Відповідну постанову КМУ «Про утворення Координаційної ради з питань взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з впровадження реформи освіти» було прийнято сьогодні, 27 грудня 2018 року.

 

«Цього року, під час запуску Нової української школи, ми виявили одну з ключових проблем для ефективного впровадження реформи освіти. Це низька управлінська спроможність громад та недостатня координація між органами влади. Щоб підтримати тих, хто впроваджує реформу на місцях, на серпневій конференції педагогічних працівників було прийнято рішення створити орган, який координуватиме та допомагатиме в цій роботі. Це рішення підтримав Прем’єр-міністр, і ми дуже вдячні йому за це. Сподіваюся, що робота Ради допоможе покращити ситуацію не лише в сфері освіти, а й підтримає спроможність громад загалом, дасть їм інструменти ефективного використання тих грошей, які вони отримують унаслідок децентралізації», – відзначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

 

Окрім МОН, до складу Координаційної ради увійшли представники:

 • Міністерства фінансів
 • Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства
 • Міністерства соціальної політики
 • Міністерства інформаційної політики
 • Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України
 • Державної казначейської служби та інших органів
 • асоціацій різних територіальних одиниць
 • народні депутати

 

У підсумку Координаційна рада має стати додатковою підтримкою реформи, що усуне неузгодженість дій центральних і місцевих органів виконавчої влади, налагодить їх взаємодію з органами місцевого самоврядування, а також допоможе уникнути проблем, що сталися 2018 році.

НАЗЯВО починає роботу

Уряд затвердив склад Агентства, що забезпечуватиме якість вищої освіти в Україні

Уряд затвердив склад Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, що дозволить уже найближчим часом почати його роботу. Відповідне рішення було ухвалено сьогодні, 27 грудня 2018 року, під час засідання Кабінету Міністрів України.

До складу Агентства увійшли 22 члени, що раніше були обрані Конкурсною комісією під час відкритого конкурсу. https://mon.gov.ua/ua/news/obrano-22-chleniv-nazyavo-pidsumok-zasidannya-konkursnoyi-komisiyi Вони представляють державні ЗВО – 8 членів, приватні та комунальні виші – по 1, студентство – 2, роботодавців – 3, НАН – 2, галузеві академії – по 1 від Національної академії педагогічних наук, Національної академії аграрних наук, Національної академії мистецтв, Національної академії правничих наук.

Загалом у склад Агентства мають увійти 23 члени: одне місце наразі залишилось вакантним за квотою Національної академії медичних наук. На цю вакансію оголошено додатковий конкурс з 1 лютого 2019 року.

«Затвердження складу Агентства – це перший крок, щоб воно нарешті почало свою роботу. Хочу нагадати, що ця структура візьме на себе більшу частину регуляторних та контрольних функцій із забезпечення якості вищої освіти. Це, наприклад, акредитація закладів освіти та освітніх програм, атестація наукових кадрів, акредитація спеціалізованих вчених рад тощо. Як і планували, ми змогли оперативно і відкрито провести всі необхідні процедури, щоб Агентство стартувало вже на початку 2019-го. Далі його члени мають обрати голову та заступників Агентства, після чого формуватиметься Секретаріат, визначатимуться пріоритетні напрями роботи», – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич.

Він додав, що сьогодні Уряд також ухвалив важливі зміни до Статуту Агентства, надавши йому більшу автономність, уточнивши низку процедур та прибравши певні корупційні ризики. Так, змінено статус керівника Секретаріату – відтепер він призначатиметься головою Агентства на підставі рішення Агентства. Раніше ж його кандидатуру мав затверджувати Уряд за поданням Міністра освіти і науки.

Знято зайву деталізацію внутрішньої структури комітетів Агентства – щоб його члени самостійно вирішували, які комітети та за якими напрямами їм потрібні. Водночас обов’язковими залишись Комітет з питань етики та Апеляційний комітет. Перший серед іншого займатиметься проблемами академічного плагіату, а другий – зверненнями, заявами і скаргами щодо діяльності та рішень спеціалізованих вчених рад.

Важливою зміною також стала заборона членам Агентства працювати в його секретаріаті. Таким чином було прибрано конфлікт інтересів.

У 2019 році 1 тис вчителів початкових класів за бажанням зможуть пройти сертифікацію та отримати 20% надбавку до зарплати, реєстрація почнеться 15 січня – рішення Уряду

У 2019 році стартує пілотний проект Сертифікації вчителів, у якому зможуть взяти участь 1 тис вчителів початкових класів. Однією з основних засад сертифікації є добровільність. Відповідне Положення «Про сертифікацію педагогічних працівників» затвердив Уряд сьогодні, 27 грудня 2018 року, у приміщенні Будинку Уряду.

 

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

 

«Через механізм Сертифікації ми хочемо віднайти тих кращих провідників Нової української школи, агентів змін, що готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання. Реалізувати таку мету можна лише за умови добровільності процесу, тому ми ретельно слідкуватимемо за дотриманням цього принципу. 2019-го ми обмежили кількість учасників до 1 тис осіб, а також поширили це лише на одну категорію педагогів – вчителів початкових класів. Пілотування сертифікації також продовжиться у 2020 та 2021 роках, я сподіваюся, що в наступні роки ми зможемо розширити і кількість можливих учасників, і категорії вчителів, які зможуть брати участь у сертифікації. Процедура не проста, але кожен, хто її пройде, отримає відповідний сертифікат, зможе зарахувати успішне проходження сертифікації замість атестації з підвищенням на 1 кваліфікаційну категорію та отримати 20% надбавку до заробітної плати», – розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

 

Єдина обов’язкова вимога до вчителів, що не змінюватиметься впродовж пілотування, – наявність стажу роботи не менше 2 років.

 

Зареєструватися на сертифікацію можна буде на сайті Українського центру оцінювання якості освіти з 15 січня до 1 лютого 2019 року включно.

 

Загалом сертифікація складатиметься з 3 етапів:

 • Вивчення практичного досвіду роботи педагога. За проведення цієї частини сертифікації відповідатиме Державна служба якості освіти, що формує пул незалежних освітніх експертів – викладачів, вчителів, тренерів НУШ тощо. До кожного вчителя виїжджатиме щонайменше 2 експерти, щоб зробити оцінку діяльності незалежною та об’єктивною. За попереднім графіком виїзди експертів триватимуть 2 періоди: з середини лютого до кінця 2018-2019 навчального року та з вересня 2019-го до листопада 2019-го. До кожного вчителя експерти навідуватимуться лише 1 раз, зареєстрований на сертифікацію педагог отримає попередження про візит експертів на власну ел-пошту не пізніше ніж за 3 дні до їхнього приїзду.
 • Зовнішнє незалежне тестування. За його проведення відповідає Український центр оцінювання якості освіти. За попереднім графіком воно відбуватиметься у період між 2-ю половиною жовтня – початком листопада (в період масових канікул).
 • Електронне портфоліо – третя обов’язкова складова сертифікації. Воно має містити: заповнену анкету самооцінювання; опис власного навчального заняття (освітня програма, навчальний предмет, тема, мета, методичне забезпечення, може містити відео-фрагмент уроку); додаткові матеріали (за бажанням педагога). Усі ці матеріали вчитель має завантажити на файлообмінник до 1 липня 2019 року.

Визначатиме результати Сертифікації спеціально створена експертна комісія при МОН, до якої увійдуть представники УЦОЯО, ДСЯО, МОН та громадськості.

Комісія встановлюватиме порогові бали з 2 етапів випробування: вивчення практичного досвіду та тестування.

Сертифікацію пройдуть та отримають відповідний документ про це усі вчителі,  які за кожною із цих складових набрали кількість балів, яка дорівнює або перевищує порогові бали.

Якщо учасник ПОДОЛАВ поріг з тестування і НЕ ПОДОЛАВ з вивчення практичного досвіду – комісія може прийняти рішення вивчити електронне портфоліо. За результатами цього розгляду комісія може прийняти рішення про успішне проходження учасником Сертифікації.

Сертифікат не може бути виданий учаснику, який:

 • не брав участь в одній зі складових сертифікації;
 • не створив власне е-портфоліо та не завантажив його;
 • проводив репетицію (репетиції) навчального заняття (навчальних занять).

Для вчителя, що успішно пройшов сертифікацію:

 • передбачається надбавка 20% до заробітної плати впродовж 3 років чинності сертифікату;
 • зараховуватиметься успішне проходження сертифікації як чергове (позачергове) проходження атестації з присвоєнням працівникам наступної кваліфікаційної категорії або підтвердження наявної вищої категорії.

«Кожен учитель, що подасться на сертифікацію, заслуговує на підтримку та увагу. Я хотіла б наголосити, що навіть у випадку, якщо з якихось причин ви сертифікацію не пройдете – це жодним чином не вплине ні на вашу роботу, ні на статус», – зазначила Міністр.

Вона також назвала 3 основні засади, на яких ґрунтуватиметься Сертифікація:

 • Добровільність
 • Роботу вчителів оцінюють освітяни, а не чиновники
 • Непроходження сертифікації не несе жодних наслідків

Затверджено склад наукової ради Національного фонду досліджень, який з 2019 року надаватиме гранти українським вченим

Уряд затвердив склад наукової ради Національного фонду досліджень України (НФД) – до неї увійшли 30 українських вчених з наукових установ та вишів. Відповідне розпорядження було прийнято сьогодні, 27 грудня 2018 року, під час засідання Кабінету Міністрів України.

16 членів ради призначені на 2 роки, а інші 14 – на 4. Вони працюватимуть в трьох секціях: природничих, технічних наук та математики (14 членів); біології, медицини та аграрних наук (9 членів); соціальних та гуманітарних наук (7 членів).

Першочерговим завданням наукової ради буде обрання голови Нацфонду та формування дирекції, зокрема, розробка Порядку обрання, призначення та звільнення виконавчого директора, його заступників, керівників структурних підрозділів дирекції, а також проведення конкурсу щодо обрання виконавчого директора. Потому – після повноцінного старту роботи НФД – рада відповідатиме за формування умов конкурсів, визначення тематичних напрямів, координацію та контроль проведення експертизи й відбору проектів.

«Конкурс з обрання членів наукової ради Фонду провів Науковий комітет Нацради з питань розвитку науки і технологій. 30 листопада, під час засідання Нацради, обраний склад було схвалено, і МОН максимально оперативно підготувало та погодило проект відповідного розпорядження Уряду. Для нас було одним із пріоритетів, щоб склад наукової ради був остаточно затверджений і вона могла почати виконувати свої функції. Зараз рада має важливу місію – дати старт роботі Нацфонду, щоб українські вчені якомога швидше почали отримувати гранти на фінансування власних проектів», – пояснила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Вона також наголосила, що паралельно – аби НФД якнайшвидше розпочав працювати та отримав кошти як головний розпорядник – триватиме процес його реєстрації як юридичної особи. До того, як Фонд отримає цей статус, кошти, закладені на його роботу на 2019 рік, перебувають в бюджеті МОН. Це – майже 262,5 млн гривень. Після реєстрації Фонду ці гроші одразу будуть передані йому як головному розпоряднику бюджетних коштів.

Нагадуємо, що Національний фонд досліджень було створено 4 липня цього року. Це – один з ключових кроків з реформування системи фінансування науки в України.

Фонд надаватиме грантову підтримку як на фундаментальні наукові дослідження з природничих, технічних, суспільних та гуманітарних наук, так і на прикладні наукові дослідження та розробки за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки.

Гранти також спрямовуватимуться на розвиток матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок, дослідницької інфраструктури, на проекти молодих вчених, наукове стажування, зокрема, за кордоном, популяризацію науки тощо.

Передбачено, що гранти будуть індивідуальні, колективні та інституційні.

Органами управління Фонду є:

 • наглядова рада (Науковий комітет Національної ради з питань розвитку науки і технологій)
 • наукова рада
 • голова фонду (його обирає із свого складу наукова рада)
 • дирекція.

Викладачи ЖНАЕУ обговорили питання процесу оцінки вразливості міста до змін клімату

У приміщенні Дому української культури   21 грудня відбулася перша зустріч учасників процесу оцінки вразливості міста до змін клімату  «Клімат змінюється, змінюй Житомир!» за підтримки міжнародної кліматичної організації 350.org в рамках меморандуму про співпрацю задля досягнення цілі  100% ВДЕ.

Модератор заходу –  експерт з публічного управління Галина Семенець, а спікер  –  доцент кафедри метеорології та кліматології Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ольга Шевченко.

Викладачі факультету екології і права Житомирського національного агроекологічного університету Анастасія Ращенко та Анастасія Лесь відвідали захід  та приєдналися до обговорення питань процесу оцінки вразливості міста до змін клімату та його адаптації в рамках меморандуму про співпрацю задля досягнення цілі 100% ВДЕ.

Тема клімату – це не лише економічна чи політична потреба сьогодні, але й глобальна вимога. Кліматична політика, кліматична стратегія – відносно нове поняття для міст України. Однак, ця тема не нова для світової спільноти в рамках досягнення цілей Паризької угоди та кліматичних переговорів ООН (СОР24),  утримання глобальної температури в межах 1,5 градуси.

Відзначимо, 15 грудня на переговорах COP24 в Катовіце затвердили Книгу правил Паризької угоди, яка деталізує угоду в частині моніторингу та звітування про досягнення цілей країнами. Однак, на глобальному рівні не досягнуто домовленості щодо гнучких механізмів, виконання зобов’язань щодо кліматичного фінансування, відшкодування втрат і збитків для найбідніших країн і, найгірше, щодо гарантій термінового підвищення амбіцій країн. Коли країни не можуть домовитися лідерство переходить до міст, неурядових організацій, бізнесів, банків та їх міжнародних об’єднань. В Катовіце заступник мера Житомира та мер Чорткова розповідали про власну стратегію переходу на 100% ВДЕ.

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

Новорічні зустрічі в родинному кооперативному колі

Доброю традицією стало у Львівському кооперативному коледжі економіки і права – «Новорічні зустрічі в родинному кооперативному колі» , що були ініційовані директором коледжу Наталією Зубко   та проведені за підтримки об’єднаного профкому коледжу та правління Львівської облспоживспілки. Ведучими були  Ірина Москалюк та  Олена Маньків.

bmd

Вітали свій колектив директор коледжу, заступники директора, голова профкому, завідувачі відділень, голови циклових комісій, викладачі та інші. Музичний супровід – Роман Голиш, Михайло Бакус та викладацький хор  кооперативного коледжу економіки і права – «Галичаночка». Розігрували  сценки під керівництвом Лесі Мастикаш .

В холі коледжу гостей святкової події зустрічали яскраво прикрашені композиції присвячені новорічним та різдвяним святам. На поріг приходить 2019 рік – Рік Жовтої Земляної Свині.  І все частіше звучать ці вітання: «З Новим роком!», і в душі оживає казка. Проходять роки, а та дивна казка залишається з нами на все життя. Нехай ваше життя стане справжньою Казкою !  Віримо ,що Новий 2019 рік подарує кожному з нас тільки позитив, що все погане піде і ніколи вже  не повернеться!

 

Тож нехай нам Рік свині, щирі українці,

Принесе і радість й втіху по самії вінці,

Хай іде зло з України, скажем усім: «Годі!

Годі бити та стріляти ворогам на Сході!»

Хай живе в добрі й любові кожная родина,

Хай у мирі стане жити рідна Україна!

 

Хочеться щоб сповнилися всі ті світлі побажання, які лунали на новорічній сцені, щоб кожен поніс додому світло та радість цього свята і поділився з рідними, щоб чудові зимові свята наповнили наші серця світлою радістю, оптимізмом і любов’ю.  Бажаємо всім щастя, натхнення у праці та навчанні , віри у власні сили, натхнення, творчої наснаги, миру, добра, здоров’я, і ці почуття не залишали нас протягом усього 2019 року! Від щирого серця ми вдячні нашим військовим за те, що чисте небо. Бажаємо їм щастя, міцного здоров’я, родинного благополуччя. Хай у всьому їх супроводжує успіх!

Всім нам щасливого Нового року і веселого Різдва Христового!

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар по роботі зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського кооперативного коледжу економіки і права

Факультети Уманського НУС обрали студентських лідерів

Вибори студентських лідерів на шести факультетах Уманського національного університету садівництва дають змогу щорічно згуртувати студентський актив та виявити найкращих.

Багато талановитих і впевнених у собі студентів навчається в Уманському НУС, які гідно представили свої факультети в рамках І туру конкурсу «Студентський лідер року», даючи змогу оцінити власні вміння та таланти, надихаючи оточуючих на необхідну для руху енергію.

Тож за підсумками конкурсів студентськими лідерами факультетів, стали:

 • факультет економіки і підприємництва – Дар’я Якубовська;
 • факультет агрономії – Іван Мінченко;
 • факультет плодоовочівництва, екології та захисту рослин – Дарина Жилун;
 • факультет менеджменту – Катерина Куцик;
 • інженерно-технологічний факультет – Андрій Бекало;
 • факультет лісового і садово-паркового господарства – Марина Булат.

Шановні студенти! Ваша активність, амбітність і дружні прояви взаємоповаги та взаємодопомоги є надзвичайно важливими в студентському колективі. Успішно представляйте свої таланти та вміння, оберігайте та примножуйте культурні і духовні надбання, використовуйте кожну можливість, яку дарує вам доля. Залишайтеся сміливими, спраглими знань, долайте труднощі, йдіть за своїми мріями і ніколи не здавайтеся!

 

Прес-центр Уманського НУС

Різдво з малюком. Очікування і реальність

Довгоочікуване свято наближається! У повітрі відчувається казковість, фантастичність, у місті панує передноворічна метушня і, здається, що ось-ось усі мрії здійсняться, всі негаразди залишаться в старому році та почнеться нове життя. У будинку, де є діти, ця метушня стає ще й галасливою та більш діяльною)).