Daily Archives: 10/12/2018

Чи будуть послуги сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів безоплатні з 2019 року?

Кожен другий українець обрав лікаря. Але лишаються міфи про підписання декларацій із сімейними лікарями, терапевтами і педіатрами та первинну медичну допомогу. Міністерство охорони здоров’я відповідає на головні питання та спростовує неправдиву інформацію.

Чи будуть послуги сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів платними у 2019 році для пацієнтів без декларації? 

Медичні послуги сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів у комунальних медичних закладах для всіх пацієнтів безоплатні.

До червня 2019 року включно всі комунальні медичні заклади, де працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, будуть отримувати оплати за договором з Національною службою здоров’я за пацієнтів, які не підписали декларації та проживають на території обслуговування медичного закладу. Але навіть після цього пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря або знаходяться у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар надасть безоплатно медичну допомогу у невідкладному стані. Це регламентується Наказом МОЗ №503

«Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».Водночас сімейний лікар може запропонувати пацієнтові укласти з ним декларацію. Або якщо у нього вже достатня кількість пацієнтів – порадити укласти декларацію з іншим лікарем його Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).

Лікар, з яким я хочу укласти декларацію, набрав рекомендовану кількість пацієнтів та більше не бере нових. Як бути у такому випадку?

У 2019 році сімейні лікарі, терапевти та педіатри зможуть укладати декларації з більшим числом пацієнтів, ніж рекомендована кількість. Відповідний проект постанови Кабінету Міністрів України вже пройшов громадське обговорення та готується до розгляду на Уряді. Лікарі первинної ланки зможуть набирати додатково ще половину від встановленого ліміту, якщо має можливість і ресурси надати їм необхідну допомогу. Тобто сімейний лікар зможе набрати додаткових 900 пацієнтів, терапевт – 1000 пацієнтів, а педіатр – 450.

Але наголошуємо, що рішення про укладання декларацій понад норму  –  це особистий вибір лікаря. МОЗ України лише надає таку можливість першою чергою медичним закладам у сільській місцевості, де є така необхідність.

Як бути, якщо у моєму місті не вистачає лікарів?

Місцева влада має забезпечити належну кількість лікарів первинної медичної допомоги, оскільки саме вона є власником медичних закладів та має забезпечити рівний доступ до медичної допомоги для всіх мешканців.

Місцева влада може оголосити конкурс на посаду сімейного лікаря в своєму місті або селищі. Забезпечити йому комфортні умови праці та життя. А Національна служба здоров’я забезпечить достатнє фінансування для встановлення достойних заробітних плат для медиків, що надають первинну медичну допомогу. Ті медичні заклади, що вже уклали договори з Нацслужбою здоров’я, отримали оплати за послуги до двох разів більше, ніж це було за старої моделі фінансування.

Передусім таке збільшення фінансування позначилося на зарплатах лікарів та медичного персоналу. Наприклад, лікарі Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) №2 Дніпровського району Києва отримують зарплату від 18 до 22,5 тис. грн, а медсестри близько 10 тис. грн. Зарплата медичного персоналу зросла до 20%. У ЦПМСД Нової Каховки на Херсонщині зарплата лікарів складає 15-16 тис. грн, а зарплата медсестер зросла до 10 тис. грн.

Як обрати свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра?

Обрати сімейного лікаря, терапевта чи педіатра кожен може самостійно. За 9 місяців кампанії «Лікар для кожної сім’ї» понад 22 млн українців знайшли свого сімейного лікаря. Як показує жовтневе опитування соціологічної групи «Рейтинг», 76% з них задоволені обраним лікарем.

Якщо ви ще не уклали декларацію зі своїм сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, нагадуємо як це можна зробити:

КРОК 1: Завчасно запишіться на прийом до обраного лікаря за телефоном, онлайн або в реєстратурі. Це зекономить час і дозволить уникнути живої черги.

КРОК 2: Візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо потрібно підписати декларацію для дитини до 14 років — візьміть також свідоцтво про народження дитини.

КРОК 3: Лікар (це також може бути працівник реєстратури або медсестра) введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом. Повідомте цей код працівнику закладу.

КРОК 4: З електронної системи роздруковується декларація з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі ваші дані правильні. Якщо потрібно  –  працівник закладу внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз.

Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один ви забираєте з собою, інший залишається у закладі.

КРОК 5: Працівник закладу підтверджує вашу декларацію електронним підписом і відправляє в електронну систему.

КРОК 6: Вітаємо, тепер ви маєте свого лікаря! Звертайтеся до нього, якщо почуваєтеся погано. Не тягніть до останнього, записуйтеся на прийом завчасно, щоб зекономити власний час. Отримуйте направлення на аналізи, рецепти на «Доступні ліки» та інші медичні послуги

. Виконуйте приписи вашого лікаря і будьте здорові! 

Чи є рейтинг або список всіх лікарів в Україні, з якими я можу укласти декларацію?

Кожний лікар, який має диплом про закінчення медичного університету, має право займатися медичною практикою.

Вибір лікаря  – індивідуальний і суб’єктивний процес. Тож для кожного пацієнта список чи рейтинг лікарів може складатися на підставі різних критеріїв. Для когось важливо, щоб у лікаря був великий стаж роботи, хтось орієнтується на його досягнення, а комусь важливо, щоб лікар був приємним у особистому спілкуванні.

Водночас МОЗ України вітає ініціативу створення рейтингів і довідників лікарів від професійних медичних асоціації, громадських та пацієнтських організацій або місцевої влади.

На які послуги я можу розраховувати, якщо в мене є декларація з сімейним лікарем? Чи зміниться цей пакет послуг у 2019 році?

Гарантований пакет послуг, який безоплатно надається сімейними лікарями, терапевтами чи педіатрами, у 2019 році не зміниться. І наступного року всі пацієнти можуть розраховувати на консультацію лікаря, на спостереження за загальним станом здоров’я, проведення профілактики. Сімейний лікар, терапевт чи педіатр призначає лікування та виписує рецепти, за якими у тому числі можна отримати препарати за програмою «Доступні ліки», виписує лікарняні, видає довідки. Також лікарі первинки мають у своєму арсеналі 8 базових лабораторних і інструментальних досліджень.

 Чи можу я сьогодні йти, наприклад, до ЛОРа або іншого вузькопрофільного спеціаліста самостійно, без направлення сімейного лікаря?

Зараз потрапити до ЛОРа, хірурга або іншого вузькопрофільного спеціаліста без направлення від сімейного лікаря, терапевта чи педіатра не можна.

Практика звернень до вузькопрофільних спеціалістів напряму без направлень дуже поширена.

З другої половини 2019 року за медичні послуги в поліклініках почне платити Національна служба здоров‘я. Тоді без направлення сімейного лікаря медичні послуги у цих закладах будуть для пацієнтів платними. Звернення без направлень будуть оплачуватися НСЗУ тільки у чітко визначеному переліку випадків.

Коли зміни розпочнуться у поліклініках?

З липня 2019 почне діяти програма «Безкоштовна діагностика», до якої зможуть долучитися комунальні та приватні поліклініки та поліклінічні відділення при лікарнях. У програму ввійдуть понад 50 медичних послуг – аналізів, інструментальних досліджень (рентгени, УЗД та інші) і послуг вузькопрофільних спеціалістів. Ці медичні послуги на 100% оплатить Національна служба здоров’я.

Послуги можна буде безоплатно отримати тільки за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Пацієнт може сам обрати медзаклад, у якому отримуватиме медичні послуги програми «Безкоштовна діагностика». Головна умова – цей заклад має бути приєднаний до програми. З липня 2019 року шукайте наліпки «Безкоштовної діагностики» на дверях вашої поліклініки.

Чи ввійде ваше місто чи райцентр у програму? Запитайте у свого міського голови або голови району чи ОТГ. Головна умова участі у програмі – медзаклад має підписати договір із Національною службою здоров’я до 1 липня 2019 року.

Коли Національна служба здоров’я почне гарантовано оплачувати медичні послуги на всіх рівнях медичної допомоги? 

З 2020 року гроші підуть за пацієнтом до лікарень. Разом з ухваленням Державного бюджету на 2020 рік буде затверджена програма медичних гарантій, в якій визначатиметься конкретний перелік безоплатних послуг та ліків для кожного.

Таким чином, коли пацієнт звертатиметься до лікарні за направленням для лікування чи здійснення планового операційного втручання, що входить у цей перелік, він отримуватиме допомогу безоплатно. А Національна служба здоров’я заплатить гроші лікарні за надані йому медичні послуги.

WorldSkills Ukraine інструмент зростання престижності робітничих професій

WorldSkills International – міжнародний некомерційний рух, створений у 1953 році з метою підвищення престижу робітничих професій, розвитку професійної освіти шляхом гармонізації кращих практик і професійних стандартів у всьому світі шляхом проведення конкурсів професійної майстерності як у кожній окремій країні, так і в усьому світі в цілому.

Конкурс WorldSkills є своєрідними олімпійськими іграми для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, коледжів, студентів університетів,  молодих кваліфікованих робітників і фахівців віком від 18 до 22 років і проводяться кожні два роки у міжнародному форматі за 6 секторами світової економіки.

«Наразі змагання WorldSkills об’єднують понад 70 країн світу. Перемога на державному рівні відкриває можливості для молодих фахівців брати участь у світовому чемпіонаті «WorldSkills International», який зараз є наймасовішим професійним змаганням – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей. – Водночас для нас проведення конкурсу є дуже важливим у контексті професійної орієнтації молоді, впровадження в систему української професійної освіти кращих міжнародних напрацювань».

Перші національні змагання «WorldSkills Ukraine» за правилами цього міжнародного конкурсу стартували в Києві 31 жовтня 2016 року і проводилися громадською організацією «WorldSkills Ukraine». У ньому брали участь 136 осіб за 11 компетенціями. У 2017 році конкурс «WorldSkills Ukraine» набрав обертів. Кількість учасників збільшилася – 150 учасників за 8 компетенціями, а цьогоріч уже понад 170 учасників з усіх областей України змагалися у 7 компетенціях (компетенція «мобільна робототехніка» проводилася поза конкурсом).

Міністерство освіти і науки отримало наймасштабнішу фінансову підтримку роботодавців, передбачену Меморандумом про співпрацю, підписаного 5 листопада 2018 року заступником Міністра Павлом Хобзеєм та головою Федерації роботодавців України Дмитром Олійником.

Як зазначив заступник Міністра Павло Хобзей, суттєве збільшення фінансування конкурсу з боку роботодавців дозволить значно покращити умови проведення змагань і вийти на новий рівень співпраці.

Офіційними організаторами Всеукраїнського конкурсу виступили  Міністерство освіти і науки України, за підтримки ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти”, Федерації роботодавців України, Федерації металургів України і Укрметалургпром та інших громадських установ. Генеральним партнером стала найбільша в Україні металургійна компанія Метінвест, що контролює весь виробничий ланцюжок – від видобутку руди та вугілля до виробництва напівфабрикатів і готової продукції.

Однією з новацій цьогорічного «WorldSkills Ukraine» стало те, що усі локації, окрім однієї, були розміщені на одній платформі.

Конкурс проходив 27-29 листопада 2018 року в м. Києві на базі Арт-заводу «Платформа» – найбільшого креативного та культурного кластера в Україні та Вищого професійного училища № 33 м. Києва.

Для конкурсантів було створено належні умови для виконання конкурсних завдань. Наприклад, у компетенції «Технології моди» робочі місця облаштували універсальними і спеціальними швейними машинами, обладнанням для виконання волого-теплової обробки, манекенами та забезпечили необхідними витратними матеріалами. Учасникам запропонували завдання із трьох модулів: виконання ескізів повсякденної сукні, виготовлення виробу та його декору.

Спонсором цієї компетенції  виступила компанія «Веллтекс-Україна», що спеціалізується в області комплексного постачання українським швейним підприємствам промислового обладнання, запчастин, аксесуарів, витратних матеріалів, ниток і іншої швейної фурнітури.
Спонсорами  у компетенції «Перукарське мистецтво» виступив Євген Калкатов – власник успішного Niche Beauty Salon KALKATOFF, перукар-стиліст міжнародного класу та відомі фірми «Insight», «OWAY» тощо.
До складу журі кожної компетенції ввійшли незалежні експерти з числа  досвідчених фахівців профільних професій і представники бізнесу.

У цьому році Закарпатська область виступила у трьох компетенціях:  «Кулінарне мистецтво», «Перукарське мистецтво» та «Технології моди».

Учениця Ужгородського вищого комерційного училища Київського національного торгoвельно-економічного університету Вікторія Лешко змагалася у компетенції «Перукарське мистецтво».       Учасники виконували одне завдання із трьох модулів (чоловічу салонну стрижку й укладання волосся; жіночу салонну стрижку «каре» та укладання на короткому волоссі; жіночу салонну стрижку й укладання на довгому волоссі). Візаж моделі, за умовами конкурсу, виконувався попередньо. Високий професіоналізм та креативність продемонструвала наша конкурсантка під час виконання жіночої стрижки на довгому волоссі, за що і була відзначена головою журі грамотами та подяками.

Друге загальне місце (срібна медаль) і перше у модулі «Жіноча салонна стрижка і укладання на довгому волоссі», диплом та грошовий сертифікат – такий результат Вікторії.

У компетенції «Технології моди» виступила учениця Хустського професійного ліцею сфери послуг Наталія Дочинець. Майбутні кравчині впродовж двох днів демонстрували  практичні  вміння та навички при виконанні технічних малюнків (ескізів), виготовленні сукні та її декоруванні. При чому, декор конкурсантки отримували з «чорного ящика». Учасникам знадобилося проявити неабияку фантазію, щоб створити гармонійний образ.

Наша учасниця впоралася з завданням, продемонструвала дизайнерські нахили, виконуючи ескізи та декор і отримала Сертифікат на пільговий вступ до вишу.

Компетенцію «Кулінарне мистецтво» представив учень Ужгородського вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування Ярослав Ісак, який змагався серед майбутніх кулінарів. Конкурсантам необхідно було приготувати основну страву української кухні з м’яса та десерт. Ярослав демонстрував дотримання технологічного процесу приготування страв,  оригінальність та складність поєднання компонентів, використання різних технік та способів приготування, відповідних кулінарних методів і практик приготування страв тощо.

Під час конкурсу панувала жива, невимушена атмосфера: проводилися майстер-класи з перукарського мистецтва, карвінгу, ковальського мистецтва, відбувався демонстраційний показ вишуканих моделей та аксесуарів, виготовлених учнями закладів професійної (професійно-технічної) освіти міста Києва. Спонсори демонстрували свою продукцію. Перукар-стиліст міжнародного класу Євген Калкатов розкривав таємниці створення індивідуальності моделі, правильного застосування макіяжу тощо.

«Конкурс «WorldSkills Ukraine» є одним з інструментів, які дозволяють показати, що кожна робітнича професія це, передусім, творча професія. А учні вже під час навчання можуть виготовляти якісні та готові до реалізації вироби. Крім того, у молодих фахівців тут є нагода зконтактувати з роботодавцями, отримати запрошення на стажування або вакансію», – зазначила  Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич

Навчально-методичний центр
професійно-технічної освіти у Закарпатській області

Студентка ЗНУ Ганна Дмитренко – чемпіонка України з шашок-100

Третьокурсниця факультету іноземної філології Запорізького національного університету Ганна Дмитренко здобула золото на Чемпіонаті України з шашок-100 серед жінок (місто Херсон). Варто відзначити, що в цих змаганнях брали участь понад 20 найсильніших спортсменок України. За словами дівчини, найбільшими спортивними перемогами для неї є титул дворазової чемпіонки світу з шашок серед юніорок (2013 р. і 2015 р.) та дійсний титул срібної чемпіонки світу (2017 р). «Проте це – далеко не межа і багато перемог і нагород ще попереду! Пишаюся тим, що намагаюся боротися з жінками-гросмейстерами і розвиватися вже саме в дорослому спорті в межах українського шашкового спорту та виходити на міжнародний рівень», – зауважує Ганна.

Для довідки

У Ганни Дмитренко вже є досягнення на державному та міжнародному рівнях. Зокрема, вона – дворазова чемпіонка світу серед юніорок, призер чемпіонатів Європи, багаторазова чемпіонка України на молодіжному рівні. 2018 рік став переможним для нашої спортсменки. Упродовж року вона виборола срібло Чемпіонату світу серед жінок у складі жіночої збірної України, перемогла в Кубку України серед жінок у швидкій грі.

Прес-служба ЗНУ

Учні однієї з столичних шкіл організували благодійний флешмоб, щоб врятувати друга

Щоб врятувати життя друга, учні однієї з київських шкіл у соцмережах розгорнули цілу кампанію і збирають кошти на його лікування. До порятунку школяра можете долучитися і ви. Навіть кілька гривень можуть допомогти Микиті Остапенку повернутися до нормального життя. Про це йдеться у сюжеті Сніданку з 1+1

У Луцьку стартувала безкоштовна бізнес-школа для підлітків

Бізнес-школа для підлітків «Енергія змін» стартувала у Луцьку 9 грудня о 12:00. Навчання безкоштовне, триватиме чотири місяці. Місце проведення занять – Волинська обласна бібліотека для юнацтва.
Зі слів організаторів, головна мета проекту – надати початкові знання та навички з самозайнятості та підприємництва в навчально-ігровій формі, розвиток “підприємницького” мислення, уміння ефективно працювати в команді та сформувати позитивну думку підлітків щодо можливості реалізувати себе в Україні.

До участі у проекті запрошуються підлітки 12-15 років, які мають бажання створити власний бізнес в майбутньому або зараз.

Конкурсний відбір, основний критерій – мотивація учасника.

Довідково: в 2017-18рр. за підтримки УВКБ ООН та Крим SOS для дітей з сімей ВПО та інших вразливих категорій у м.Луцьку був успішно реалізований проект для «Бізнес-школа для підлітків «Енергія змін».

Пройшли навчання 32 підлітка, 10 успішно захистили свої бізнес-плани перед журі, яке складалося з місцевих підприємців і отримали подарунки.

9 грудня розпочалися заняття в другій Школі бізнесу для підлітків. Під час навчання підлітки створюватимуть власний проект, проходячи всі необхідні кроки від ідеї до бізнес-планування.

На Запоріжжі відкрили новий дитсадок, у який інвестували майже 7 млн гривень

 У селі Пологи Запорізької області відкрили новий дитсадок “Лісова казка”, який наразі відвідуватимуть понад 30 місцевих дітей. На реалізацію проекту у регіоні витратили майже 7 млн гривень. Відкриття закладу відбулось 6 грудня 2018 року.

У садочку працюватиме 4 групи: раннього віку, молодша, середня і старша.

Для комфортного навчання дітей у приміщеннях закладу провели капітальний ремонт, закупили нові меблі та матеріали для інтерактивного навчання. Там також передбачили сучасний медпункт та харчоблок.

Адміністрація закладу продовжує набір дітей, які відвідуватимуть новостворений дитсадок. Нині вони зібрали понад 70 заяв від батьків.

За інформацією прес-служби департаменту освіти ЗОДА

Переміщені виші Донбасу можуть поборотися за грант на розвиток інфраструктури

Представництво ЄС в Україні запрошує представників переміщених вишів Донбасу на інформаційну зустріч щодо проекту “Підтримка ЄС для переміщених навчальних закладів на сході України”. Університети, проекти яких пройдуть конкурсний відбір, отримають гранти на розвиток інфраструктури, навчального середовища, а також на покращення умов роботи викладачів та адміністрації.

Під час зустрічі учасникам докладно розкажуть про конкурс, умови участі, термін подачі пропозицій тощо. Вони також зможуть поставити запитання щодо конкурсу. Планується, що уся інформація за результатами зустрічі буде опублікована на сайті EuropeAid.

Дата: 13 грудня 2018 року.

Час зустрічі: з 14:00 до 16:00 (початок реєстрації о 13:30).

Адреса: вул. Аероклубна, 1, Краматорськ, Україна (офіс Програми розвитку ООН у Краматорську).

Участь у зустрічі можлива за умови попередньої реєстрації. Претенденти мають подати заявку до 11 грудня 2018 року на електронну пошту serhii.shapovalov@undp.org

Учасниками можуть стати не більше двох представників від вишу.

Довідково.

Проект “Підтримка ЄС для переміщених навчальних закладів на сході України” спрямований на розвиток переміщених ЗВО. Серед завдань проекту – підтримка студентів, покращення умов для їх проживання у гуртожитках, заохочення викладачів до ефективної роботи, підвищення їх професійних компетентностей.

Проект поділений на кілька етапів. У першому кандидати подають концепцію проектної пропозиції через онлайн систему (до 29 січня 2019 року). Далі, якщо пропозиція набрала необхідну кількість балів від компетентних журі, учасники подають повні проекти за іншою аплікаційною формою та решту документів.

Докладніше про конкурс – https://bit.ly/2RJsZYN

Для забезпечення рівності прав жінок та чоловіків необхідні зміни в освітній сфері, – Лілія Гриневич

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич вважає, що для забезпечення рівності прав жінок та чоловіків необхідні зміни в освітній сфері – контенту підручників, ставлення вчителів до дітей, розвиток дружніх до батьківства середовищ у закладах освіти. Вона сподівається, що з часом український парламент щонайменше на третину складатиметься з жінок. Про це Міністр розповіла під час Другого Українського Жіночого Конгресу (УЖК)  7 грудня 2018 року, у Києві.

«Історичним витоком дискримінації щодо жінок на ринку праці є ті стереотипи, якими пронизана вся наша культура, а отже – і система освіти. На рівні освіти ми бачимо, наскільки різними є траєкторії, які обирають хлопці і дівчата вже під час вступу до закладів вищої освіти. Наприклад, дівчата становлять 79% тих, хто вступають на гуманітарні науки і мистецтво. Водночас їх лише 23% від абітурієнтів спеціальностей інженерного профілю та 32% – на будівництві та архітектурі. І це не випадковий збіг обставин: професійний вибір – результат соціалізації дитини. Стереотипи та гендерні розриви необхідно долати, і Міністерство освіти і науки вже кілька років намагається робити це», – повідомила Лілія Гриневич.

Зокрема, вона розказала про зміни, що відбулися за останні 3 роки: відміна поділу за статтю на уроках праці, впровадження  антидискримінаційної експертизи підручників, окремих програм та проектів, які стосуються забезпечення рівних прав в українських університетах.

Так, з вересня 2017-го в українській школі відмінено поділ за статтю на уроках праці, коли дівчата займалися, переважно, домоводством, так званою обслуговуючою працею, а хлопці фокусувалися на технічній праці.

«Інша проблема, що перебуває в стадії вирішення, – це стереотипи в підручниках. Ще буквально кілька років тому чоловіки як виконавці певних професій згадувалися у підручниках у 3 рази частіше, ніж жінки.  От уявіть собі тільки: в реальному світі і жінки, і чоловіки залучені до певних професій, а у підручниках чомусь спостерігалося чоловіче домінування. Понад 90% професій, пов’язаних з фізичною працею, та 70% «розумових» професій на сторінках підручників «виконувалися» чоловіками. Це і є гендерні стереотипи в дії. Антидискримінаційна експертиза підручників, що була започаткована 2016-го, почала вирівнювати зазначений дисбаланс, як і інші стереотипні меседжі», – зазначила Міністр.

Цьогоріч також факультет соціології КНУ імені Тараса Шевченка в співпраці з Лундським університетом (Швеція) здійснив перший набір на магістерську освітню програму «Гендерні студії». У Сумському державному університеті діє ініціатива «Університет, дружній до сім’ї». Вона допомагає молодим матеріям продовжувати навчання у виші і бути поряд зі своєю дитиною.

«Я хочу поділитися ще однією новиною – днями завершився конкурс у члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. До його складу увійшло 22 особи – 10 жінок та 12 чоловіків. Це стало можливим, бо у принципи відбору також було закладено недискримінаційний підхід. Я щиро сподіваюсь, що всі ці зміни призведуть до того, що бодай наші діти побачать український парламент, який хоча б на третину складатиметься з жінок», – завершила Лілія Гриневич.