Monthly Archives: Січень 2019

15-річний школяр із Дніпра розробив електронні окуляри для незрячих 

Нещодавно у світі відзначали День дитячих винаходів. Із юним винахідником з України встигли познайомитися і кореспонденти “5 каналу” – 15-річний школяр із Дніпра розробив електронний пристрій для допомоги незрячим орієнтуватися у просторі.

Окуляри з голосовими повідомленнями попереджають власника про перешкоди на шляху і повідомляють про відстань до них. Як розробка вихованця школи робототехніки може допомогти людям з вадами зору – далі.

У червоних окулярах – 59-річний Іван Снісаренко. Чоловік втратив зір у дев’ять років. Нині випробовує винахід. Цей девайс має допомагати незрячим. На оправі, надрукованій на 3D-принтері, – датчики, мікросхеми і навушник, через який незрячий отримує інформацію про відстань у сантиметрах до найближчої перешкоди.

“Він досить чітко повідомляє про відстань до перешкод. Орієнтуватися за допомогою палички по бордюру, по тих уже звичних орієнтирах, якими ми користуємося, і плюс ці окуляри – це буде взагалі здорово”, – ділиться враженнями тестувальник.

Окуляри 15-річний Ігор Шибка удосконалював протягом декількох років. За цей час пристрій став простішим у використанні та компактнішим.

“Тому що нам набридло гратися з візками на трьох коліщатках. Чомусь зараз дуже модна робототехніка. А в чому вона полягає – взяти чужий візок, з’єднати роз’ємчики, оп – поїхала. А що далі? Далі, коли ми будь-яку китайську машинку перетворили на робота, настає момент, коли хочеться зробити щось більш фундаментальне”, – вважає батько та викладач юного винахідника.

“Я хочу довести до промислового зразка. Щоб легко і дешево поставити його на розробку, куди-небудь на завод, отримувати з цього гроші та допомагати нашій армії. А по-друге, щоб наші люди могли його купувати. Так, ці окуляри коштували, з усім, що в мене було, 200 грн, не більше”, – каже сам талановитий підліток.

Робота над пристроєм досі триває. Ігор планує вдосконалити окуляри, щоб ті працювали і під кутом нахилу. Поліпшити пристрій хлопець планує до кінця навчального року. Але вже зараз винаходом школяра зацікавилася компанія, яка працює в галузі IT-інженерії.

Наталя Світлова, Олександр Пронський, “5 канал”

Чи знають  четвертокласники математику?

Питанням математичної компетентності присвячено другу частину звіту моніторингового дослідження початкової школи. Повідомляє прес-служба УЦОЯО.

 

З неї ви дізнаєтеся відповіді на значну кількість запитань, як-от:

 • Що таке математична компетентність і як її вимірювати?
 • На якому рівні математична компетентність сформована в українських четвертокласників?
 • Які чинники впливають на математичну компетентність учнів і як саме?

Відповідаючи на друге запитання, дослідники стверджують, що майже у 18 % учнів — випускників четвертого класу математична компетентність сформована на високому рівні.

Ці учні оволоділи математичними поняттями й процедурами, що стосуються змістових розділів «Числа й вирази», «Геометричні фігури й геометричні величини», «Вимірювання», «Робота з даними», здатні застосовувати математичні знання для розв’язування задач, що виходять за межі стандартних й охоплюють не досить відомі, а також нові ситуації та подані у складніших контекстах, і цілеспрямовано працювати з ними; демонструють добре розвинені вміння міркувати й робити висновки, використовуючи інформацію як з одного, так і з кількох джерел. Водночас близько 14 % учнів, які завершили здобуття початкової освіти у 2018 р., не володіють базовими математичними знаннями, тобто ця категорія випускників початкової школи має суттєві проблеми з розв’язуванням найпростіших задач, що стосуються відомих реальних життєвих ситуацій.

Для того, щоб знайти відповіді на інші запитання щодо математичної компетентності четвертокласників, ознайомтеся з Частиною ІІ Звіту про результати першого циклу загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи закладів загальної середньої освіти» за посиланням.

Школяр зламав турецьку освітню систему, щоб підробити оцінки

У Туреччині школяр зламав національну електронну освітню систему, аби підробити власні оцінки. Про це повідомляє “Укрінформ” із посиланням на Sabah.

Учень 10-го класу здійснив несанкціонований вхід у систему та змінив кількість пропущених ним навчальних днів та покращив свої показники по кільком навчальним предметам.

Зміни були помічені у школі, після чого вчителі викликали поліцію, яка у ході розслідування з’ясувала як саме були покращені показники учня-хакера.

Загалом учень скоротив свою відсутність у школі з 59 до 9 днів та додав собі по 20 балів за підсумками навчання по всіх предметах.

Електронна освітня система в Туреччині вважається однією із найбільш захищених у країні, в ній зберігаються результати відвідуваності, успішності, характеристики на всіх учнів країни. Наразі поліція з’ясовує як саме було зламано систему.

На Рівненщині відкрили вже 15-й інклюзивно-ресурсний центр

 В селищі Соснове, що на Рівненщині, відкрили сучасний інклюзивно-ресурсний центр. Це вже 15-й заклад в області, де проводитимуть корекційні заняття та надаватимуть фахову підтримку дітям з особливими освітніми потребами. Відкриття центру відбулось у вівторок, 29 січня 2019 року.

Автор фото -Управління освіти і науки Рівненської ОДА

 

Інклюзивно-ресурсний центр облаштували у приміщенні місцевого навчально-виховного комплексу. Передбачається, що з дітьми працюватиме логопед, реабілітолог, дефектолог, психолог та вчитель фізичної культури.

Для проведення корекційних занять центр обладнали шведською стінкою, сухим басейном, пісочницею з кінетичним піском, біговим тренажером, наочними та дидактичними матеріалами. Під час роботи вчителі зможуть використовувати сучасну техніку – планшети, принтери, ноутбуки.

Батьки та вчителі інклюзивних класів також можуть отримати у центрі безкоштовну консультацію щодо розвитку дитини. Для цього там передбачили окремий кабінет. Він стане платформою, зокрема, для профільних тренінгів та семінарів-практикуми.

Мала академія наук України стала учасником європейської програми «Copernicus»!

29 січня київські МАНівці отримали честь представляти свої дослідження на прес-конференції, присвяченій початку діяльності в нашій країні Академії Copernicus Національного центру «Мала академія наук України». Цей захід відбувся в інформаційному агенстві Укрінформ. Юні дослідники, які презентували свої наукові розвідки найповажнішому науковому товариству,  є членами секції «Геоінформаційні системи» відділення наук про Землю Київської МАН. До речі, ця секція є єдиною в Україні серед усіх територіальних відділень Малої академії наук України!

Слід зазначити, що мережа таких Академій діє майже в усіх країнах Європейського союзу. Наша держава є однією з перших країн не членів ЄС, якій надано такий високий статус. Програма Copernicus координується Європейською комісією та Європейським космічним агенством. Робота цих академій спрямована на освоєння космосу і відкриває нові можливості дослідження земної поверхні за допомогою сучасних супутників дистанційного зондування Землі.

Статус Академії Copernicus Мала академія наук отримала восени 2018 року.

На даний момент на орбіті знаходиться 29 супутників, найближчим часом планують запустити ще 30. Дані, отримані в результаті їх роботи, важливі для науковців усього світу.

Ідейним натхненником та людиною, що практично реалізувала цей проект, є президент Малої академії наук України Станіслав Довгий. Він зазначає, що «статус Академії Copernicus – дуже відповідальний для нас. Тепер українські науковці, педагоги, школярі і студенти мають доступ до унікальних навчальних і методичних матеріалів, можуть брати участь у міжнародних заходах, присвячених вивченню і використанню даних дистанційного зондування зондування Землі. Діяльність в рамках Академії Copernicus дозволить нам сформувати потужну навчально-наукову базу, яка стане корисною наступним поколінням молодих дослідників. Ми розробляємо власні методики і підручники, проводимо семінари для вчителів за темою дистанційного зондування Землі».

Серед високоповажних гостей, котрі з цікавістю слухали стендові доповіді київських МАНівців, були Гілберт Радован, експерт з ГІС та ДЗЗ Європейського космічного агенства (Словаччина); Вадим Лялько, академік НАН України, почесний директор Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України; Володимир Міхеєв, в. о. голови Державного космічного агенства України.

Київську МАН у цьому почесному зібранні представляли вихованці:

Алексик Наталія, гімназія №178, «Історія забудови Києво-Печерської лаври»;

Малець Олексій, “Русанівський ліцей”, «Дослідження динаміки зміни площ Дніпровських островів Київської групи та ландшафтів острова Великий Північний»;

Бучаєв Юсуп, гімназія №30 “Еконад”, «Аналіз статистики польського та українського сегменів мережі Інтернет»;

Проценко Валерія, гімназія №178, «Біопаливні ресурси Київської області з залишків та відходів деревообробного виробництва»;

Фарафонова Євгенія. “Русанівський ліцей”, «Дослідження сміттєвих  полігонів міста Києва за допомогою створення спеціалізованої ГІС»;

Ткаченко Данило, гімназія №30 “Еконад”, «Дослідження дигерської субкультури Києва».

Беззаперечним є той факт, що нове міжнародне співробітництво, яким є Академія Copernicus, не тільки дозволить проводити дослідження на сучасному світовому рівні, а й зробить більш тісними наукові зв’язки між українськими МАНівцями й зарубіжними вченими.

Уряд оприлюднив постанову про підвищення зарплат науково-педагогічним працівникам

Урядом оприлюднено рішення про підвищення на 11 % посадових окладів науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти державної та комунальної форми власності, перелік посад яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 р. № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників».

Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2019 року.

Завантажити постанову postanova_pdvischennya.pdf [107,71 Kb][457] 

Що треба знати про кір і як захистити себе

 В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. МОЗ з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні відповідає на найбільш поширені питання про кір.

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС КОРУ

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ КОРУ

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

2 дози вакцини захищають від кору

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі. Ці та інші вакцини, що входять до календаря щеплень, за угодою з МОЗ, за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров’я областей, а ті у свою чергу — державним медичним закладам, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

Захист від кору потрібний, якщо:

 • Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
 • Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
 • Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
 • Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
 • Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
 • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
 • Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Протипоказання до вакцинації КПК

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

 1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
 2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
 3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
 4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській /обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Якщо дитина контактувала з хворим на кір

У разі контакту з хорим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Порадьтеся щодо вакцинації КПК зі своїм лікарем або медичною сестрою

Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищиться температура. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.

Скажіть лікарю, якщо:

 • вам здається, що дитина хвора;
 • у дитини є алергія на ліки або їжу;
 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
 •  у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
 • у дитини були судоми;
 • дитина приймає якісь ліки;
 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
 • з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будуте почуватись спокійно і впевнено.

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.

Зауважте, що:

 • дітям до трьох років укол роблять у передню поверхню стегна;
 • дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною

Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого дільничного лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо:

 • у дитини висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препаратами;
 • дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
 • дитина млява, дуже зблідла;
 • дитина відмовляється від води та їжі, блює;
 • дитина виражено занепокоєна, довго плаче.

РИЗИКИ ВІДМОВИ ВІД ВАКЦИНАЦІЇ

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон. Обчисліть самі:

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору

Матеріал підготовлено прес-службою МОЗ спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

 

 Представники ЖНАЕУ відвідали заходи у рамках тижня пам’яті Леоніда Каденюка

Ректор Олег Скидан та викладачі кафедри комп’ютерних технологій і моделювання систем Житомирського національного агроекологічного університету у складі делегації області 28 січня взяли участь у відкритті загальнонаціонального тижня пам’яті Л. К. Каденюка в приміщенні Київського планетарію. 

На заході була присутня  родина Леоніда Костянтиновича та представники космічної спільноти України.  Відкриття тижня пам’яті розпочалося з презентації відзнаки “Зірка космонавта Л. Каденюка”. Перша «Зірка Каденюка» була присуджена державному діячу, завдяки якому політ Каденюка став  можливим – екс-Президенту України Леоніду Кучмі.

Відбувся сеанс відеозв’язку з кандидатом у політ на Марс Сергієм Якимовим, який теж отримав “Зірку Каденюка”.  Нагородою було відзначено і  Житомирський музей космонавтики ім.С.Корольова.

Відвідувачі заходу могли   ознайомитися та придбати книги з астрономії та космонавтики, найкращою з яких, є “Місія – космос” Л. Каденюка.  Також цікавими були виставки мікроскопів та телескопів, тощо.

Житомирський національний агроекологічний університет активно нарощує темпи розвитку співпраці у сфері космічної діяльності.

Протягом кількох останніх тижнів було досягнуто низку домовленостей  щодо  співробітництва:

–               у сфері розробки та випробування передавальної апаратури, антенних систем з різним діаметром дзеркал для наземних супутникових станцій з Тернопільським державним науково-технічним підприємством «Промінь»;

–               у сфері розробки та випробування електро- і радіовимірювальної апаратури, пристроїв для інформаційно-комунікаційних технологій, засобів моніторингу наземних об’єктів і контролю навколишнього середовища, деталей і вузлів механічного та каркасно-штампувального виробництва, застосування безпілотного авіаційного комплексу “SPECTATOR” для аграрного сектора з  ВАТ «Меридіан» ім. С. П. Корольова;

–               у сфері космічної, наукової і науково-технічної діяльності з Національним центром управління та випробувань космічних засобів.

Крім цього, на базі ЖНАЕУ  нещодавно запустили Регіональний космічний центр «Полісся», а  25 січня  в навчальному закладі  вперше  відбувся  форум  «Космічні технології для агробізнесу».

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

 

 

 

Керівники закладів середньої освіти обговорили в ЗНУ вектори розвитку освітнього процесу

У Запорізькому національному університеті відбувся науково-методичний семінар «Науково-методичні засади розвитку освітнього процесу Запорізького регіону в контексті євроінтеграції», участь у якому взяли близько 60 представників керівництва закладів середньої освіти.

Про сучасні тенденції розвитку освітнього простору Запорізького регіону в контексті євроінтеграції розповів ректор ЗНУ Микола Фролов. «Ми відкриті до співпраці і готові задовольняти потребу в освітніх кадрах для закладів середньої освіти», – наголосив Микола Олександрович. У доповіді проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ Олександра Гури йшлося про необхідність і доцільність діяльності на базі університету Регіонального освітньо-наукового інноваційного комплексу (РОНІК), мета якого полягає в об’єднанні зусиль для розробки науково-методичних освітніх засад і створення платформи для аналізу процесів, шляхів і стратегій розвитку освітнього процесу для освітян запорізького регіону. Із доповіддю «Використання інформаційно-комунікаційного ресурсу ЗНУ як платформи для обміну досвідом освітян» та презентацією сайту Регіонального освітньо-наукового інноваційного комплексу виступила координатор РОНІКу, професор факультету журналістики ЗНУ Вікторія Ковпак.

Відтак, враховуючи пропозиції керівників закладів середньої освіти, представники адміністрації ЗНУ запропонували освітянам навчальні сертифікаційні сесії, тренінги, семінари, семінари-практикуми, семінари-наради, семінари-тренінги, вебінари, майстер-класи, педагогічні студії; співпрацю щодо публікацій на сторінках освітньо-наукового часопису «#ЗНУєднаєОСВІТЯН», у колективних монографіях, навчальних посібниках; презентацію педагогічними працівниками ЗСО Запорізької області своїх актуальних навчально-методичних, інтелектуально-просвітницьких розробок у форматі тренінгу.

Після завершення семінару всі представники управлінської ланки закладів середньої освіти отримали сертифікати про участь.

Для довідки

Методичні заходи у Запорізькому національному університеті проводяться традиційно, адже у виші надають великого значення підготовці висококваліфікованих фахівців. Проведення подібних заходів є важливим не лише для підвищення рівня кваліфікації педагогів, але й для досягнення високих результатів у підготовці молоді нашого міста. В університеті вчителі традиційно отримують методичну й наукову підтримку, адже потенціал розвитку вишу в напрямку природничого, гуманітарного та наукового складників щороку зростає, відкриваючи нові можливості. Так, у результаті реалізації першого етапу проекту було відвідано 65 закладів середньої освіти і проведено наради-презентації з директорами або завучами відвіданих ЗСО. У результаті спілкування були отримані інформаційні запити (угоди між ЗСО та вишем, участь вишу у профорієнтаційних тижнях ЗСО, практичні майстер-класи для вчителів, наприклад, користування інтерактивною дошкою SMART, експериментаріуми для учнів на базі вишу) та почуті тенденційні питання-акценти (удосконалення тайм-менеджменту в організації тренінгів для вчителів – наприклад, канікулярний/позанавчальний час).

Прес-служба ЗНУ

НаУКМА починає боротьбу із сексуальними домаганнями

НаУКМА – один з перших вишів в Україні, який запроваджує Політику попередження і боротьби із сексуальними домаганнями. Її мета – передовсім просвітницька та інформаційна, спрямована на упередження можливих проявів сексуальних домагань чи сексуального насильства серед членів академічної спільноти, виховання нульової толерантності до цих явищ.  Про це інформує прес-служба Національного університету “Києво-Могилянська Академія”

Дуже важливим також є консультативний напрям роботи, який допоможе могилянцям краще орієнтуватися у ситуаціях, пов’язаних з гендерною нерівністю чи упередженістю, ефективніше захищати свої права, у випадку їх порушення у цій царині. Студентам, зокрема, ці знання та навички допоможуть і після закінчення університету.

Одна з авторок документу, доцентка факультету соціальний наук та соціальних технологій, к. соц. н, фахівчиня з гендерних студій Тамара Марценюк, прокоментувала основні принципи, якими керувалися, працюючи над політикою: «Проблема сексуальних домагань на ринку праці загалом і в освітніх закладах зокрема залишається актуальним, але замовчуваним питанням в українському суспільстві, – підкреслила дослідниця. – Міжнародний досвід провідних університетів світу свідчить про те, що до проблематик дискримінації, гендерної нерівності та сексуальних домагань варто привертати увагу на рівні офіційних політик університету, що було реалізовано в Києво-Могилянській академії. Основна наша мета – це радше попередження нетолерантної та насильницької поведінки, передусім, шляхом просвітницько-інформаційних заходів, як-от, тренінги для працівників і працівниць, студентства стосовно рівних прав і можливостей, законодавства тощо. Я переконана, що усім приємніше працювати у середовищі, вільному від упереджень і насильства».

Впровадження політики покладено на Комітет з попередження і боротьби з сексуальними домаганнями. До його складу увійшли, крім Тамари Марценюк, доцентка факультету правничих наук, доктор права Зоряна Черненко, керівниця відділу по роботі зі студентами Діана Проценко, представниця студентського самоврядування НаУКМА Анастасія Закржевська.

.

Енергодарські школи та садочки обмежили доступ учнів до навчання, які не щеплені від кору

Відповідно до Наказу управління освіти Енергодарської міської ради Зопорізької області, за результатами робочої наради з питання запобігання поширенню спалаху кору в Енергодарі, керівникам навчальних закладів міста Енергодара з 28 січня 2019 року доручено не дозволяти відвідування закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти дітям, яким не проведено вакцинацію проти кору згідно з календарем профілактичних  щеплень. Про це повідомляє перс-служба Енергодарської міської ради.

Зазначена норма передбачена ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». З даною вимогою Закону батьків учнів, яких не було вакциновано, буде ознайомлено під підпис до 1 лютого 2019 року. Також батьків буде попереджено про відповідальність за ухилення від виконання батьківських обов’язків, в тому числі, відмови від забезпечення дитини обов’язковою середньою освітою. Керівникам закладів загальної середньої освіти доручено забезпечити право учнів на освіту шляхом запровадження альтернативних форм навчального процесу.
Окрім того, на період карантину заборонено проведення масових спортивних та культурних заходів. На директорів шкіл покладено персональну відповідальність за дотримання у закладах санітарного законодавства.

Житомирщина грипує: 61 навчальний заклад закрили на карантин

Крім того, вже заплановано закриття на карантин 30 січня, шкіл у Брусилівській ОТГ та м. Коростень, а також шкіл, ПТУ та закладів позашкільної освіти Житомира.

№ пп Район (місто), ОТГ К-сть ЗНЗ/ДНЗ, де призупинено навчання Термін призупинення

 

1. Новоборівська ОТГ  2

 1

 23.01.- 01.02.19

 28.01.- 01.02.19

2. Олевська ОТГ  2  22.01.- 31.01.19

 24.01.- 03.02.19

3. Городницька ОТГ  1 + 2 філії  28.01.- 08.02.19
4. Овруцька ОТГ  10 + 7 філій

 1 ЗНЗ, 1 ДНЗ

 28.01.- 03.02.19

 28.01.- 14.02.19

5. Баранівська ОТГ  2

 1

 2

 24.01.- 03.02.19

 28.01.- 03.02.19

 29.01.- 03.02.19

6. Брусилівська ОТГ 17 ДНЗ  25.01.- 03.02.19
7. Баранівський р-н  1

 1

 25.01.- 01.02.19

 28.01.- 04.02.19

8. Овруцький р-н  1

 2

 25.01.- 01.02.19

 29.01.- 05.02.19

9. Романівський р-н  3  28.01.- 04.02.19
10. Ємільчинська ОТГ  1 ЗНЗ

 1 ДНЗ

 29.01.- 01.02.19

 29.01.- 18.02.19

11. Іршанська ОТГ  2  29.01.- 01.02.19
ВСЬОГО 42 ЗНЗ

19 ДНЗ

Україна добре інтегрована в «Horizon-2020» і вже визначено потрібні кроки для приєднання до наступної програми «Horizon-Europe» 

За 2 роки Україна змогла імплементувати значну частину рекомендацій європейського незалежного аудиту української науково-інноваційної системи, але великий обсяг роботи також попереду. На цьому наголосили представники Європейської Комісії під час засідання Спільного комітету Україна-ЄС з досліджень та інновацій, що відбувся сьогодні, 29 січня 2019 року, в приміщенні МОН.

Зокрема, заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха представив європейським колегам ті результати, які вже має Україна за кожною з 30 рекомендацій аудиту. Він підкреслив, що найбільш важливими та масштабними наразі є:

 • створення та старт активної роботи Національної ради України з питань розвитку науки і технологій
 • створення Національного фонду досліджень, який вже з 2019 року почне давати гранти під дослідницькі проекти українських науковців
 • нові правила державної атестації наукових установ: оцінювання проводитимуть незалежні експерти на основі єдиних, прозорих критеріїв, з урахуванням специфіки кожного закладу
 • запровадження державної атестації наукових напрямів у вишах: найкращі зможуть отримати базове фінансування на науку

«Я хочу окремо звернути увагу на рекомендацію щодо Нацфонду досліджень. Європейські експерти радили нам направити на його фінансування кошти, отримані за рахунок урізання частини видатків на підтримку університетської та академічної науки. Але ми категорично відмовилися від цього й змогли передбачити в держбюджеті 2019 року саме додаткові кошти, не зменшуючи інше фінансування на науку. Це понад 260 млн гривень. З одного боку, це не надто великі кошти, але з іншого – їх цілком достатньо для першого року роботи, щоб запустити всі процеси та надати перші гранти. Для порівняння Нацфонд досліджень буде правонаступником Державного фонду фундаментальних досліджень, фінансування якого було в 10 разів меншим», – зазначив Максим Стріха. Він також представив комітету новообраного голову Нацфонду Леоніда Яценка.

Представники Єврокомісії відзначили, що Україна виконала непросту роботу і змогла імплементувати досить багато з 30 рекомендацій аудиту. Найсуттєвішими вони назвали запуск Нацради розвитку науки і технологій та Нацфонду досліджень, підкресливши, що це значний поштовх до подальшої роботи з реформування сфери, але цієї роботи попереду ще чимало.

Зокрема, йшлося про те, що велика частина невиконаних рекомендацій стосується реформування НАН та галузевих академій, і саме на цьому Україна має зосередитися в найближчі роки. При цьому учасники комітету погодилися, що підхід до цього реформування має бути обережний та виважений, а не за схемою «зруйнувати все старе і будувати нове». Насамперед, мають бути враховані інтереси всіх сторін та збережені провідні наукові школи.

«Реформування НАН – очевидна вимога часу, однак потрібно розуміти, що це самоврядна організація, яка має окремий рядок у бюджеті. Тож без її готовності до змін реальні трансформації неможливі. Членами НАН є безліч блискучих науковців, які добре розуміють, як функціонує наука в Україні та світі. Я переконаний, що НАН має достатній потенціал, аби змінитися. Зі свого боку МОН відкрите та готове надати усю необхідну підтримку, залишаючись виразником інтересів науковців як публічно, так і у високих кабінетах», – пояснив Максим Стріха.

Заступник Міністра повідомив, що торік було затверджено Дорожню карту інтеграції України до Європейського дослідницького простору (ERA-UA), де об’єднані кроки, необхідні і для інтеграції, і для реформування української науки. Тому більшість необхідних заходів по Дорожній карті були внесені в план щодо реформування наукової сфери, затверджений Урядом в жовтні минулого року. Зараз вже почалася розробка численних нормативних документів для його виконання.

Сторони також обговорили співпрацю в межах Рамкової програми ЄС «Horizon 2020». Зокрема, йшлося про результати українських науковців, участь наших представників та експертів у програмних комітетах програми, створення широкої мережі національних контактних пунктів та інших інструментів для підтримки Україною своїх учасників. За підсумками зустрічі були визначені необхідні кроки для приєднання до наступної програми «Horizon -Europe».

 

ДПА з іноземної мови в 9-му класі включатиме аудіювання

 Щоб учні шкіл могли заздалегідь підготуватися до аудіювання під час ЗНО з іноземної мови в 11-му класі, з цього року впроваджується аудіювання як частина ДПА з іноземної мови в 9-му класі. Про це йдеться в методичних рекомендаціях до проведення державної підсумкової атестації з іноземних мов у закладах загальної середньої освіти в 2018/2019 н. р., розісланих МОН на всі місцеві підрозділи освіти.

Так, цього року в 9-му класі ДПА проводитиметься з 3-х предметів: української мови, математики та третій – на вибір. Це може бути ДПА з іноземної мови: англійської, німецької, французької або іспанської. Атестація проводиться в письмовій формі та складатиметься з 3-х частин:

 • аудіювання
 • читання
 • використання мови

«Торік ми вперше зробили аудіювання частиною тесту ЗНО з іноземних мов. Насамперед, щоб перевірити, наскільки учень не просто завчив матеріал, а й може ним користуватися, щоб вільно орієнтуватися в іншомовному середовищі. Звісно, ми почули багато критики щодо цього рішення, зокрема, що діти були не готові до такого формату тесту. Тож щоб ця підготовка була поетапною, з цього року частину аудіювання матимуть і завдання ДПА з іноземної мови в 9-му класі. І я хочу нагадати, що за чинними освітніми програмами аудіювання є  частиною семестрового контролю з іноземних мов. Розуміння мови на слух – це частина стандарту міжнародних мовних тестів, і воно не має бути сюрпризом для наших учнів», – пояснив заступник Міністра освіти і науки Вадим Карандій.

Матеріали для ДПА з іноземної мови в 9-му класі готуватиме вчитель. Завдання мають відповідати рівню А2+ для тих класів, що вивчають мову на рівні стандарту, та рівню В1 для класів з поглибленим вивченням іноземних мов. На їх виконання учень матиме 60 хвилин.

Матеріали для аудіювання мають містити аудіозапис тексту та одне післятекстове завдання. Теми повинні стосуватися щоденних ситуацій спілкування і відповідати віковим особливостям та інтересам учнів 9-их класів. Це, наприклад, може бути фрагмент радіо-програми, прогноз погоди, опис чогось, телефонні перемовини тощо.

Для рівня стандарту аудіотекст має бути тривалістю 1-2 хвилини, для поглибленого вивчення – 3-4 хвилини. Учні прослуховують запис двічі, після чого виконують завдання до нього.

МОН радить добирати матеріали для ДПА з відкритих джерел, зокрема, з використанням низки ресурсів, зазначених у методичних рекомендаціях. У цьому ж документі є докладні вимоги до інших частин атестації з іноземної мови.

Для учнів 11-х класів, як і торік, ДПА з іноземної мови буде предметом на вибір та відбуватиметься в формі ЗНО. Сертифікаційна робота з англійської (французької, німецької, іспанської) мови налічує 59 завдань різних форм та складається з чотирьох частин:

 • «Розуміння мови на слух (аудіювання)» (16 завдань)
 • «Читання» (22 завдання)
 • «Використання мови» (20 завдань)
 • «Письмо» (одне завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю).

У тесті будуть завдання двох рівнів складності: стандарту та профільного. Учні, що вивчали іноземну мову на рівні стандарту або академічному рівні, мають під час реєстрації на ЗНО зазначити рівень «стандарту» (вони отримують оцінку за ДПА за виконання частини тесту, яка відповідає рівню стандарту або академічному). Ті ж, хто вивчав мову на профільному рівні, мають зазначати рівень складності завдань «профільний» (такі учні отримують оцінку за ДПА за результатами виконання завдань усього тесту).

Докладніше про ЗНО 2019 можна прочитати тут: http://testportal.gov.ua/zno-2019/

 

Більшість педагогів вірять у прозорість та ефективність зовнішньої незалежної сертифікації вчителів

Реформи чинної системи підвищення кваліфікації потребують 78,7% педагогів. При цьому вчителі готові інвестувати в це більше свого часу, особливо для опанування іноземною мовою (цього потребує 44,9% респондентів), вивчення методик профілактики професійного вигорання (42,6% респондентів) та оволодіння компетенціями для конструювання нового освітнього простору (38,8% опитаних). Цю інформацію було отримано за результатами спільного соціологічного дослідження ГО «Едкемп Україна» і Міністерства освіти і науки «Навчати й навчатися: як і куди зростати українському вчительству», що здійснювалося на початку літа 2018 року.

Загалом участь у дослідженні взяли 8427 педагогів, які представляють усі області України та заклади освіти всіх можливих типів та форм власності.

Опитування також продемонструвало широку довіру та сподівання педагогів на майбутню зовнішню незалежну сертифікацію вчителів – 72,2% вірять у прозорість та ефективність цього механізму. Попри те, що сьогодні основною метою сертифікації є пошук кращих педагогів, а добровільність процедури закріплена як у положенні, так і в Законі «Про освіту», 62% опитаних виступають за обов’язкове запровадження сертифікації на заміну теперішній атестації. Водночас лише 29% повністю погоджуються з тим, що більшість педагогів в їхньому закладі освіти відкриті до змін.

«Переконана, що такі результати багато в чому пояснюються недовірою до чинної процедури атестації педагогічних працівників, зараз вона занадто узалежнює професійне зростання вчителя від позиції директора. На сьогодні сертифікаціє не може стати обов’язковою для всіх педагогів, але ми сподіваємось, що саме сертифікація дасть можливість пропілотувати низку механізмів, які допоможуть докорінно змінити процедуру атестації, зробити її об’єктивнішою», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Результати цього дослідження МОН використовуватиме для подальшого конструювання механізму «гроші ходять за вчителем для підвищення кваліфікації». Він дасть можливість педагогу самостійно обирати, де навчатися, а держава за це платитиме.

Також ГО «Едкемп Україна» запропонував проект «Декларації щодо ефективного підвищення кваліфікації», у якій, зокрема, окреслені вектори зростання шкільного вчительства, сформульовані критерії оцінювання діяльності надавачів послуг підвищення кваліфікації, виписані індикатори їхньої ефективної роботи.

Ознайомитись з декларацією та підписати її можна на онлайн-сторінці ініціативи за посиланням: https://www.edcamp.org.ua/teachandlearn