Daily Archives: Січень 16, 2019

Про це: як дітям у різних країнах розповідають про секс?

Головний аргумент дорослих, які виступають проти сексуального виховання дітей та підлітків, звучить так: “Вони і так все знають”. Та попри цю “обізнаність” проблеми підліткової вагітності, ВІЛ та ранніх абортів в Україні не втрачають актуальності. Як в інших країнах дітям розповідають про секс, венеричні хвороби та домагання повідомляє EtCetera.

ШВЕЦІЯ стала першопрохідцем у справі секс-просвіти.Тут ще у 1933 році була створена Асоціація сексуальної освіти (RFSU), а з 1955 року уроки статевого виховання увійшли до обов’язкової шкільної програми. З тих пір викладання “складних” тем лише удосконалювалось, проте не заборонялось і не викликало бурхливих дискусій. Сьогодні шведські школярі, наприклад,  на питання про те, звідки вони дізналися інформацію про методи контрацепції, у своїй більшості називають шкільні уроки статевого виховання.

Однією з перших країн світу Швеція почала розповідати школярам про прояви сексуальної ідентичності та вчити дітей толерантному ставленню до представників ЛГБТ. Крім того, сьогодні показник підліткових пологів у Швеції один з найнижчих в світі – 2,7 на 1000 підлітків.

НІДЕРЛАНДИ. Тут сексуальна освіта починається з 4 років: дітям розповідають про повагу до іншої статі, про близькість та безпеку. У 8 – про гендерну ідентичність та стереотипи, в 11 – про контроль народжуваності. У країні формується позитивне ставлення до підліткової сексуальності і до мастурбації як одного з її проявів. У школах розповідають не тільки про вагітність, інфекції та контрацепцію, але й про сексуальні цінності та кордони, повагу до партнера, види статевих стосунків.
До речі, попри таку розкутість (за нашими мірками), нідерландська програма статевого виховання приносить гарні плоди. Наразі на 1000 підлітків тут припадає лише 5 випадків ранніх пологів та менше 9 абортів. Крім того, в країні один з найменших відсотків захворюваності на ВІЛ/СНІД.

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ. Програми статевої освіти є в кожній школі Великобританії, проте вони відрізняються в залежності від формату закладу: у світських діє одна версія програми, у релігійних – інша. Але обидві побудовані по типу лекцій і не передбачають ніякої форми контролю знань. Крім того, батьки можуть написати відмову від відвідування дитиною таких занять.

Уроки в основному присвячені фізіології сексуальних стосунків і вагітності. Питання ж контрацепції та безпечного сексу вчитель піднімає на власний розсуд.

США. Американська статева освіта цікава тим, що тут немає загальнодержавного підходу до її впровадження. Кожен штат може керуватися власними підходами та баченням того, як має викладатися тема статевих стосунків. В цілому є два підходи. Один (повний) містить розгорнуту інформацію про секс, розвиток підлітків, вагітність, гендерну ідентичність та контрацепцію. Другий підхід – орієнтований на утримання від сексу до шлюбу, тому такі курси зазвичай коротші, ніж “повні” (всього два роки проти семи) і не містять інформації, яка передбачає, що підліток займається чи планує зайнятися сексом.

До речі, в деяких штатах навіть за умови “повного” курсу сексуального виховання під час проходження теми контрацепції не можна демонструвати дітям, як застосовувати презервативи.

СВОЇ НЮАНСИ. Проблема відсутності чи недостатності статевого виховання дуже характерна для країн Африки та Азії, де на освіту чиниться високий релігійний тиск або тиск традицій.

В ІНДІЇ, наприклад, протягом тривалого часу намагаються впровадити статеву просвіту, але це питання активно блокується правими партіями. Такі курси розглядають з позиції “пропаганди розпусти”.

Табу на тему сексу і в КИТАЇ. Дослідження показують, що юні китайці дізнаються про секс з порнографічних фільмів та роликів. Тим не менш, проблема педофілії та підліткових зґвалтувань змусила китайських освітян зосередитись хоча б на фізичній безпеці дітей. Наприклад, у країні просувається цикл освітніх мультиків про ризик сексуальних домагань.

А школярам та студентам в НЕПАЛІ та ПАКИСТАНІ взагалі не розповідають про секс та контрацепцію. Вкраїнах Африки цією проблемою опікується хіба що Червоний Хрест, і заняття тут орієнтовані в основному на запобігання розповсюдженню ВІЛ/СНІДУ та протидію зґвалтуванням.

Джерело

Читайте також: Секс у 13 років – рано чи пізно?

Читайте також: У вересні провінція Квебек почне сексуальну освіту дітей з дитячого садка

Увага! Список нерекомендованих препаратів для лікування грипу та застуди у дітей

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України оприлюднив список лікарських препаратів, які не рекомендовано вживати дітям, в разі захворювання на грип або ГРВІ.

Відповідний перелік опублікувала в.о. глави Міністерства охорони здоров’я України Уляна Супрун на офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook.

21078865_1961571164127441_2121524909241332369_n“Велика кількість ліків або їхня висока вартість зовсім не гарантують, що ці препарати допоможуть вам вилікуватися. Часто популярні ліки, які пацієнти звикли вживати або придбали за рекомендацією друзів чи навіть деяких медиків не мають доведеної ефективності для лікування грипу і ГРВІ”, – прокоментувала Уляна Супрун.

Читайте також: ТОП-10 запитань батьків про антибіотики

Застосування груп препаратів при ГРВІ:

  • Антибіотики – не рекомендовані
  • Противірусні препарати – не рекомендовані (крім озельтамівіру та занамівіру за показаннями).
  • “Імуномодулятори” – не рекомендовані. Можуть бути шкідливі.
  • Інтерферони – не рекомендовані. Ефективність співрозмірна з плацебо.
  • Антигістаміни – не рекомендовані. Ефективність при лікуванні ГРВІ не доведена.
  • «Сиропи від кашлю» – не рекомендовані. Можуть бути шкідливі у дітей до 4 років.
  • «Комбіновані ліки від застуди» – заборонені дітям молодшого віку. Полегшують симптоми у дорослих.
  • Вітаміни – не рекомендовані. Ефективність не доведена.
  • Рослині препарати – ефективність не доведена.

Заохочую медиків користуватися міжнародними протоколами, де зібрані найбільш дієві нині методики лікування пацієнтів”, – наголосила в.о. міністра охорони здоров’я.

http://www.moz.gov.ua/docfiles/dn_20161229_1422_dod_1.pdf

Міністерство охорони здоров’я рекомендує лікарям проводити роз’яснювальну роботу з медичним персоналом та пацієнтами щодо неефективності використання цих груп препаратів у дітей та потенційної шкоди самолікування. А також здійснювати широку просвітню роботу серед населення про заходи профілактики грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій.

22851894_1988643251420232_8664128184282782918_n

Як студенти-медики складатимуть єдиний кваліфікаційний іспит

Міністерство охорони здоров’я продовжує розповідати, як розвиватиметься охорона здоров’я у цьому році і скільки коштів виділено з Держбюджету на пріоритетні напрями.

Запровадження іспиту є частиною розвитку медичної освіти. Про це МОЗ повідомляє на власній сторінці у Facebook.

У проекті держбюджету закладено 16,7 млн грн на проведення першої частини Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ).

Запровадження іспиту є частиною розвитку медичної освіти. ЄДКІ складається з 4 елементів: іспит КРОК, тест з іноземної мови професійного спрямування, міжнародний тест з основ медицини та іспит з практичних навичок ОСК(П)І.

ЄДКІ буде проходити у два етапи: перший етап проводитися на третьому курсі, другий — залежно від спеціальності — на п’ятому або шостому курсах. Гроші з держбюджету підуть на розробку першого етапу ЄДКІ, а саме: питань для тесту КРОК, проведення іспиту з англійської мови та закупівлю міжнародного іспиту з основ медицини. Іспит з практичних навичок ОСК(П)І студенти-медики здаватимуть на 6-му курсі і за їхнє проведення відповідають університети.

 

«ЄДКІ як освітній стандарт встановлює доволі високу планку і для студента, і для університетів, що сприятиме випуску з медичних закладів вищої освіти справді кваліфікованих спеціалістів. Додатково ЄДКІ мінімізує можливості для корупції», – наголосили у МОЗ.