Daily Archives: Січень 30, 2019

Що треба знати про кір і як захистити себе

 В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. МОЗ з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні відповідає на найбільш поширені питання про кір.

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС КОРУ

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ КОРУ

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

2 дози вакцини захищають від кору

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі. Ці та інші вакцини, що входять до календаря щеплень, за угодою з МОЗ, за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров’я областей, а ті у свою чергу — державним медичним закладам, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

Захист від кору потрібний, якщо:

 • Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
 • Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
 • Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
 • Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
 • Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
 • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
 • Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Протипоказання до вакцинації КПК

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

 1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
 2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
 3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
 4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській /обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Якщо дитина контактувала з хворим на кір

У разі контакту з хорим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Порадьтеся щодо вакцинації КПК зі своїм лікарем або медичною сестрою

Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищиться температура. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.

Скажіть лікарю, якщо:

 • вам здається, що дитина хвора;
 • у дитини є алергія на ліки або їжу;
 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
 •  у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
 • у дитини були судоми;
 • дитина приймає якісь ліки;
 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
 • з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будуте почуватись спокійно і впевнено.

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.

Зауважте, що:

 • дітям до трьох років укол роблять у передню поверхню стегна;
 • дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною

Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого дільничного лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо:

 • у дитини висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препаратами;
 • дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
 • дитина млява, дуже зблідла;
 • дитина відмовляється від води та їжі, блює;
 • дитина виражено занепокоєна, довго плаче.

РИЗИКИ ВІДМОВИ ВІД ВАКЦИНАЦІЇ

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон. Обчисліть самі:

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору

Матеріал підготовлено прес-службою МОЗ спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

 

 Представники ЖНАЕУ відвідали заходи у рамках тижня пам’яті Леоніда Каденюка

Ректор Олег Скидан та викладачі кафедри комп’ютерних технологій і моделювання систем Житомирського національного агроекологічного університету у складі делегації області 28 січня взяли участь у відкритті загальнонаціонального тижня пам’яті Л. К. Каденюка в приміщенні Київського планетарію. 

На заході була присутня  родина Леоніда Костянтиновича та представники космічної спільноти України.  Відкриття тижня пам’яті розпочалося з презентації відзнаки “Зірка космонавта Л. Каденюка”. Перша «Зірка Каденюка» була присуджена державному діячу, завдяки якому політ Каденюка став  можливим – екс-Президенту України Леоніду Кучмі.

Відбувся сеанс відеозв’язку з кандидатом у політ на Марс Сергієм Якимовим, який теж отримав “Зірку Каденюка”.  Нагородою було відзначено і  Житомирський музей космонавтики ім.С.Корольова.

Відвідувачі заходу могли   ознайомитися та придбати книги з астрономії та космонавтики, найкращою з яких, є “Місія – космос” Л. Каденюка.  Також цікавими були виставки мікроскопів та телескопів, тощо.

Житомирський національний агроекологічний університет активно нарощує темпи розвитку співпраці у сфері космічної діяльності.

Протягом кількох останніх тижнів було досягнуто низку домовленостей  щодо  співробітництва:

–               у сфері розробки та випробування передавальної апаратури, антенних систем з різним діаметром дзеркал для наземних супутникових станцій з Тернопільським державним науково-технічним підприємством «Промінь»;

–               у сфері розробки та випробування електро- і радіовимірювальної апаратури, пристроїв для інформаційно-комунікаційних технологій, засобів моніторингу наземних об’єктів і контролю навколишнього середовища, деталей і вузлів механічного та каркасно-штампувального виробництва, застосування безпілотного авіаційного комплексу “SPECTATOR” для аграрного сектора з  ВАТ «Меридіан» ім. С. П. Корольова;

–               у сфері космічної, наукової і науково-технічної діяльності з Національним центром управління та випробувань космічних засобів.

Крім цього, на базі ЖНАЕУ  нещодавно запустили Регіональний космічний центр «Полісся», а  25 січня  в навчальному закладі  вперше  відбувся  форум  «Космічні технології для агробізнесу».

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

 

 

 

Керівники закладів середньої освіти обговорили в ЗНУ вектори розвитку освітнього процесу

У Запорізькому національному університеті відбувся науково-методичний семінар «Науково-методичні засади розвитку освітнього процесу Запорізького регіону в контексті євроінтеграції», участь у якому взяли близько 60 представників керівництва закладів середньої освіти.

Про сучасні тенденції розвитку освітнього простору Запорізького регіону в контексті євроінтеграції розповів ректор ЗНУ Микола Фролов. «Ми відкриті до співпраці і готові задовольняти потребу в освітніх кадрах для закладів середньої освіти», – наголосив Микола Олександрович. У доповіді проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ Олександра Гури йшлося про необхідність і доцільність діяльності на базі університету Регіонального освітньо-наукового інноваційного комплексу (РОНІК), мета якого полягає в об’єднанні зусиль для розробки науково-методичних освітніх засад і створення платформи для аналізу процесів, шляхів і стратегій розвитку освітнього процесу для освітян запорізького регіону. Із доповіддю «Використання інформаційно-комунікаційного ресурсу ЗНУ як платформи для обміну досвідом освітян» та презентацією сайту Регіонального освітньо-наукового інноваційного комплексу виступила координатор РОНІКу, професор факультету журналістики ЗНУ Вікторія Ковпак.

Відтак, враховуючи пропозиції керівників закладів середньої освіти, представники адміністрації ЗНУ запропонували освітянам навчальні сертифікаційні сесії, тренінги, семінари, семінари-практикуми, семінари-наради, семінари-тренінги, вебінари, майстер-класи, педагогічні студії; співпрацю щодо публікацій на сторінках освітньо-наукового часопису «#ЗНУєднаєОСВІТЯН», у колективних монографіях, навчальних посібниках; презентацію педагогічними працівниками ЗСО Запорізької області своїх актуальних навчально-методичних, інтелектуально-просвітницьких розробок у форматі тренінгу.

Після завершення семінару всі представники управлінської ланки закладів середньої освіти отримали сертифікати про участь.

Для довідки

Методичні заходи у Запорізькому національному університеті проводяться традиційно, адже у виші надають великого значення підготовці висококваліфікованих фахівців. Проведення подібних заходів є важливим не лише для підвищення рівня кваліфікації педагогів, але й для досягнення високих результатів у підготовці молоді нашого міста. В університеті вчителі традиційно отримують методичну й наукову підтримку, адже потенціал розвитку вишу в напрямку природничого, гуманітарного та наукового складників щороку зростає, відкриваючи нові можливості. Так, у результаті реалізації першого етапу проекту було відвідано 65 закладів середньої освіти і проведено наради-презентації з директорами або завучами відвіданих ЗСО. У результаті спілкування були отримані інформаційні запити (угоди між ЗСО та вишем, участь вишу у профорієнтаційних тижнях ЗСО, практичні майстер-класи для вчителів, наприклад, користування інтерактивною дошкою SMART, експериментаріуми для учнів на базі вишу) та почуті тенденційні питання-акценти (удосконалення тайм-менеджменту в організації тренінгів для вчителів – наприклад, канікулярний/позанавчальний час).

Прес-служба ЗНУ

НаУКМА починає боротьбу із сексуальними домаганнями

НаУКМА – один з перших вишів в Україні, який запроваджує Політику попередження і боротьби із сексуальними домаганнями. Її мета – передовсім просвітницька та інформаційна, спрямована на упередження можливих проявів сексуальних домагань чи сексуального насильства серед членів академічної спільноти, виховання нульової толерантності до цих явищ.  Про це інформує прес-служба Національного університету “Києво-Могилянська Академія”

Дуже важливим також є консультативний напрям роботи, який допоможе могилянцям краще орієнтуватися у ситуаціях, пов’язаних з гендерною нерівністю чи упередженістю, ефективніше захищати свої права, у випадку їх порушення у цій царині. Студентам, зокрема, ці знання та навички допоможуть і після закінчення університету.

Одна з авторок документу, доцентка факультету соціальний наук та соціальних технологій, к. соц. н, фахівчиня з гендерних студій Тамара Марценюк, прокоментувала основні принципи, якими керувалися, працюючи над політикою: «Проблема сексуальних домагань на ринку праці загалом і в освітніх закладах зокрема залишається актуальним, але замовчуваним питанням в українському суспільстві, – підкреслила дослідниця. – Міжнародний досвід провідних університетів світу свідчить про те, що до проблематик дискримінації, гендерної нерівності та сексуальних домагань варто привертати увагу на рівні офіційних політик університету, що було реалізовано в Києво-Могилянській академії. Основна наша мета – це радше попередження нетолерантної та насильницької поведінки, передусім, шляхом просвітницько-інформаційних заходів, як-от, тренінги для працівників і працівниць, студентства стосовно рівних прав і можливостей, законодавства тощо. Я переконана, що усім приємніше працювати у середовищі, вільному від упереджень і насильства».

Впровадження політики покладено на Комітет з попередження і боротьби з сексуальними домаганнями. До його складу увійшли, крім Тамари Марценюк, доцентка факультету правничих наук, доктор права Зоряна Черненко, керівниця відділу по роботі зі студентами Діана Проценко, представниця студентського самоврядування НаУКМА Анастасія Закржевська.

.

Енергодарські школи та садочки обмежили доступ учнів до навчання, які не щеплені від кору

Відповідно до Наказу управління освіти Енергодарської міської ради Зопорізької області, за результатами робочої наради з питання запобігання поширенню спалаху кору в Енергодарі, керівникам навчальних закладів міста Енергодара з 28 січня 2019 року доручено не дозволяти відвідування закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти дітям, яким не проведено вакцинацію проти кору згідно з календарем профілактичних  щеплень. Про це повідомляє перс-служба Енергодарської міської ради.

Зазначена норма передбачена ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». З даною вимогою Закону батьків учнів, яких не було вакциновано, буде ознайомлено під підпис до 1 лютого 2019 року. Також батьків буде попереджено про відповідальність за ухилення від виконання батьківських обов’язків, в тому числі, відмови від забезпечення дитини обов’язковою середньою освітою. Керівникам закладів загальної середньої освіти доручено забезпечити право учнів на освіту шляхом запровадження альтернативних форм навчального процесу.
Окрім того, на період карантину заборонено проведення масових спортивних та культурних заходів. На директорів шкіл покладено персональну відповідальність за дотримання у закладах санітарного законодавства.

Житомирщина грипує: 61 навчальний заклад закрили на карантин

Крім того, вже заплановано закриття на карантин 30 січня, шкіл у Брусилівській ОТГ та м. Коростень, а також шкіл, ПТУ та закладів позашкільної освіти Житомира.

№ пп Район (місто), ОТГ К-сть ЗНЗ/ДНЗ, де призупинено навчання Термін призупинення

 

1. Новоборівська ОТГ  2

 1

 23.01.- 01.02.19

 28.01.- 01.02.19

2. Олевська ОТГ  2  22.01.- 31.01.19

 24.01.- 03.02.19

3. Городницька ОТГ  1 + 2 філії  28.01.- 08.02.19
4. Овруцька ОТГ  10 + 7 філій

 1 ЗНЗ, 1 ДНЗ

 28.01.- 03.02.19

 28.01.- 14.02.19

5. Баранівська ОТГ  2

 1

 2

 24.01.- 03.02.19

 28.01.- 03.02.19

 29.01.- 03.02.19

6. Брусилівська ОТГ 17 ДНЗ  25.01.- 03.02.19
7. Баранівський р-н  1

 1

 25.01.- 01.02.19

 28.01.- 04.02.19

8. Овруцький р-н  1

 2

 25.01.- 01.02.19

 29.01.- 05.02.19

9. Романівський р-н  3  28.01.- 04.02.19
10. Ємільчинська ОТГ  1 ЗНЗ

 1 ДНЗ

 29.01.- 01.02.19

 29.01.- 18.02.19

11. Іршанська ОТГ  2  29.01.- 01.02.19
ВСЬОГО 42 ЗНЗ

19 ДНЗ