Daily Archives: 08/02/2019

На Рівненщині відкрили 17 інклюзивно-ресурсний центр

Більше 30 особливих дітей привели батьки до інклюзивно-ресурсного центру на Рівненщині. Установу відкрили у Радивилівській об’єднаній громаді на Рівненщині. Це вже другий центр, який знаходиться у власності територіальної громади.

«Це 17 із 33 ІРЦ, що вже працюють у нас в області. Інклюзивна реформа активно впроваджується на Рівненщині. У населених пунктах створюються комфортні умови для особливих дітей, з якими працюють реабілітологи, психологи та інші корекційні фахівці. Відкриття таких центрів – це велика справа. Ініціатива, що реалізується завдяки Фонду Порошенка, дозволяє вселити віру у батьків. А дітям – бути не особливими, а такими ж як ми», – звернувся до громади заступник голови Рівненської ОДА Олександр Корнійчук під час відкриття центру.

Держава виділила гроші на обладнання, комп’ютери, меблі та тренажерний зал. На місцях теж долучаються до співфінансування.

Центр базується у приміщенні пришкільного НВК «Школа № 2 – ліцей» у Радивилові на вулиці Шкільній, 5.

За словами керівника ІРЦ Наталії Кошельник, у сенсорно-ресурсній кімнаті є декілька зон – робоча, релаксаційна, для проведення тренінгових занять, ресурсна зона, ігрова та куточок логопеда. Окрім того, є ще лікувально-фізкультурний кабінет з тренажерами, басейн та спортивні доріжки для розроблення кінцівок.

Батьки дуже задоволені, що тепер в ОТГ є інклюзивний центр. Адже раніше вони мусили шукати спеціалістів, а тепер усі фахівці є в одному приміщені. А послуги надаються безоплатно.

За інформацією Рівненської ОДА

 

У навчальних закладах столиці запроваджують нове шкільне меню

До початку навчального року у Києві планують запровадити нове шкільне меню та змінити організацію харчування в навчальних закладах у цілому. Про це повідомив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

«На виконання доручення міського голови ми наразі працюємо над створенням нової моделі харчування в столичних школах. Головною метою цих змін є підвищення споживчих властивостей блюд, рівня безпеки продуктів, а також створення умов для забезпечення уніфікованого рівня якості в усіх школах Києва. Окрім того, планується запровадити єдину систему контролю якості за дотриманням норм калорійності спільно із Держпродспоживслужбою. Плани амбітні, але вже до початку навчального року 2019-2020 ми маємо запровадити новий механізм», – повідомив Валентин Мондриївський.

Він відзначив також ініціативність громадян у цьому питанні.

«Хотілося б відзначити й ініціативу Євгена Клопотенка щодо пілоту у трьох школах Дніпровського району. Приклад на трьох школах, де впроваджували проект, – чудовий. Він показує, що смачне харчування у школах реальне. Ми маємо такі приклади і в інших школах, де організацією займаються комунальні підприємства. Проте завдання міста змінити підхід системно, а не локально. Кожна дитина у кожній школі столиці заслуговує на якісне і смачне харчування. Я певен, що синергія всіх ініціатив та ідей дозволить нам отримати на виході найкращий результат», – додав Валентин Мондриївський.

Заступник голови КМДА повідомив, що також будуть запроваджені технологічні карти (рецептури), стандарти матеріального забезпечення їдалень, моніторинг якості продуктів та багаторівневий контроль якості наданих послуг.

Усе це буде виписане у міській програмі. Зокрема, й посилення вимог до постачальників продуктів та компаній-організаторів харчування задля того, аби унеможливити потрапляння недобросовісних бізнесменів до шкіл.

«Це питання постало дуже гостро, про що говорять й результати численних перевірок Держспоживслужби. Дітям потрібно створювати комфортні умови. І якщо бізнес не розуміє, що діти – це не джерело збагачення, то такому бізнесу не місце в Києві. Головним критерієм при проведенні тендерів має бути якість, а не найнижча ціна. Ми не дозволимо недобросовісним бізнесменам заробляти на здоров’ї наших дітей, і зробимо все, аби вони не мали можливості брати участь в організації їхнього харчування», – наголосив Валентин Мондриївський.

Окрім того, місто готує пропозиції щодо внесення змін до чинних законодавчих актів, що стосуються харчування у закладах освіти.

«Наприклад, чинний збірник рецептур був виданий ще в 1957 році, після чого дещо корегувався в 1984 і 1991 роках. Вже давно гостро постало питання відповідних змін й на вищому рівні, а не тільки на рівні місцевих влад», – підбив підсумок Валентин Мондриївський.

Довідково.

У 2018 році з міського бюджету на харчування дітей у закладах освіти Києва було направлено близько 500 млн грн.

Нині у Києві безоплатно, за кошти міського бюджету, харчується понад 127 тисяч дітей. 121 тисяча – це учні 1-4 класів і понад 6 тисяч – це діти пільгових категорій 5-11 класів.

Середня вартість безоплатного гарячого сніданку у шкільній їдальні – 15 гривень. Але у кожному районі столиці ціна коливається залежно від того, хто став переможцем тендеру.

Студентка Уманського НУС виграла престижний конкурс і відвідала найбільшу світову виставку солодощів у Німеччині

 Студенти Уманського національного університету садівництва – наполегливі у навчанні та прагнуть пізнати всі тонкощі обраної професії. Тож активно беруть участь у різноманітних конкурсах і проектах. Одним з таких став освітній проект «Агро – 2019», зорганізований Фондом Бориса Колєснікова, однією з переможців якого у конкурсі «Харчові технології 2019» стала студентка нашого університету інженерно-технологічного факультету 41-тз групи Анастасія Трофуша. Головним призом змагання була участь у найбільшій світовій виставці, що проходила у м. Кельн, Німеччина.

Скориставшись прекрасною нагодою поринути у світ передових технологій, представлених на виставці, Анастасія поспішила поділитися своїми враженнями від побаченого із університетським загалом: «Поїздка розпочалась із екскурсії по Кельну. Не дивлячись на невеликий дощ, ми відвідали Кельнський собор, пройшлись по площі Старий ринок і мосту Гогенцоллернів, оглянули Кельнську ратушу, а потім безліч інших історичних пам’яток цього стародавнього міста.

Завдяки перемозі в конкурсі «Харчові технології 2019» я відвідала одну з провідних виставок кондитерських виробів – ISM 2019. На даному заході були зібрані виробники смаколиків з усього світу, в тому числі й Україна. Загалом виставка об’єднала майже 38 тисяч відвідувачів із 144 країн. Це настільки масштабно, що неможливо передати словами. Чіпси з буряка, пиріжки з морозивом, попкорн із чаю, міні конвеєри з виробництва снеків – це лише незначна частина того, що вдалося побачити на виставці ISM 2019. Бажаю кожному студенти брати участь і перемагати в подібних конкурсах!».

На думку колективу інженерно-технологічного факультету, саме сумлінне виконання програми підготовки бакалаврів дозволило Анастасії продемонструвати відмінний результат під час проведення конкурсу та отримати чудову можливість розширити свій професійний світогляд. Бажаємо переможниці успішного продовження наукової роботи та яскравих майбутніх перемог, а студентство закликаємо брати приклад і ще з більшим ентузіазмом здобувати професійні знання! Адже, як наочно продемонстрував приклад Анастасії, хто прагне – той отримує, хто вчиться – той перемагає!

Колектив інженерно-технологічного факультету Уманського НУС

Доплати за науковий ступінь, вчене звання керівнику гуртка МАН – суміснику з університету

Відповідно до пункту 1.1 Положення про малу академію наук учнівської молоді, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 9.02.2006 № 90, мала академія наук учнівської молоді (МАН) – профільний позашкільний навчальний заклад, основним напрямом діяльності якого є дослідницько-експериментальний напрям. Зазначеним Положенням передбачено функціонування у малій академії гуртків, груп та інших творчих об’єднань за різними напрямами, керівництво якими здійснюють їхні керівники. Згідно з пунктом 4.5 цього Положення  норма годин на одну тарифну ставку керівника гуртка МАН становить 18 навчальних годин на тиждень.

 

Стосовно такого напряму діяльності МАН як теоретична та експериментальна фізика, то пунктом 3.14 Положення  передбачено, що у академії може створюватися фізико-математичний відділ, який об’єднує гуртки, групи, секції математики, економіки, астрономії, фізики тощо.

Згідно з Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, посади керівників гуртків, секцій, студій, інших форм гурткової роботи є педагогічними.

Відповідно до абзаців «в» та «г» підпункту 3 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 доплата за вчене звання доцента встановлюється у граничному розмірі 25 %, за науковий ступінь кандидата наук – 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати). Зазначені доплати встановлюються працівникам, якщо їхня діяльність за профілем збігається з наявним ученим званням або науковим ступенем.

У спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 14.02.2006 № 1/9-102 та № 02-5/68 зазначається, що розміри зазначених доплат встановлюються залежно від тижневого (річного) навантаження чи обсягу виконуваної роботи.

Зазначені доплати встановлюються працівникам як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Пунктом 4 наказу МОН № 557 передбачено, що відповідність ученого звання та наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником закладу. Протечинними нормативно-правовими актами не встановлено конкретних норм щодо порядку визначення такої відповідності, що ускладнює прийняття керівником рішення зокрема стосовно науково-педагогічних працівників, які працюють у закладах позашкільної освіти.

Вимога щодо наявності наукового ступеня або вченого звання при заміщенні посад, передбачена частиною 9 статті 55 Закону України «Про вищу освіту», стосується науково-педагогічних працівників.

Для роботи на посадах педагогічних працівників, до яких належить зокрема посада керівника гуртка, не вимагається наявності наукового ступеня або вченого звання.

Однак, можливість та правомірність встановлення відповідності профілю діяльності педагогічного працівника науковому ступеню або вченому званню і, як наслідок, встановлення відповідних доплат, випливає з норм Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 6.10.2010 № 930. Зокрема пунктами 3.28 та 4.7 Положення передбачені певні переваги щодо атестації педагогічних працівників, яким присуджено наукові ступені та вчені звання. У додатку, яким затверджено форму атестаційного листа, передбачено графу щодо наявності у педагогічних працівників наукового ступеня, вченого звання.

Отже, право на прийняття остаточного рішення про відповідність наукового ступеня та вченого звання профілю діяльності педагогічного працівника надано керівнику закладу. Така процедура має здійснюватися також за погодженням з виборним профспілковим органом, до повноважень якого відповідно до статті 247 Кодексу законів про працю України належить вирішення разом з власником або уповноваженим ним органом питань оплати праці працівників, зокрема умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат.

Поставити будь-яким органом чи особою під сумнів правильність встановлення відповідності роботи педагогічного працівника науковому ступнею або вченому званню, означає порушити право керівника на визначення такої відповідності, надане пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 та пунктом 4 наказу МОН № 557.

Тому науково-педагогічному працівнику університету, який має науковий ступінь кандидата наук і вчене звання доцента та працює за сумісництвом на посаді керівника гуртка в МАН з навчальним навантаженням 12 годин на тиждень, може встановлюватися доплата в розмірі 15% ставки заробітної плати за науковий ступінь кандидата наук та 25% – за вчене звання доцента, сума яких визначається пропорційно обсягу навчального навантаження за посадою керівника гуртка.

У студмістечку ЗНУ QR-коди розповідають відвідувачам про рослинний світ

Днями в Запорізькому національному університеті відбулася презентація проекту «Знайомі незнайомці». За його умовами на території студмістечка вишу біля 48 дерев і кущів, у тому числі досить унікальних і рідкісних, встановили інфо-таблички з QR-кодами. Відтепер будь-хто, скориставшись своїм телефоном, зможе прочитати англійською та українською мовами детальну й цікаву інформацію про ці дерева та кущі, їх походження, ореол зростання, плоди та інші вичерпні й захопливі характеристики.

На презентації табличок представник грантодавця проекту – ПАТ «Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь”» – начальник лабораторії охорони навколишнього середовища Інна Холіна відзначила успішну реалізацію ідеї: «Встановлення табличок має не лише важливе екологічне й освітнє значення, але й сприяє розвитку туристичної галузі в Запоріжжі».

Проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук наголосив, що ці таблички зможуть стати дороговказом до нових знань не лише для студентів вишу, але й для містян. «Таблички із QR-кодами дозволяють здобути нові знання про світ навколо й попрактикуватися в англійській мові», – підкреслив Геннадій Миколайович.

Наприкінці заходу серед його учасників провели вікторину на уважність: оскільки таблички встановлені в університеті вже кілька днів, організатори вирішили перевірити уважність присутніх через їх знання кількості рослин різних видів, їхніх назв, походження, характеристик тощо. Усім, хто надав правильні відповіді, вручили призи.

Для довідки

Улітку 2018 року ЗНУ здобув грант у рамках соціального проекту «Ми – це місто!» від ПАТ «Запорізький металургійний комбінат “Запоріжсталь”». Відтоді команда проекту під керівництвом його координатора – начальника відділу проектної діяльності, доцента кафедри садово-паркового господарства та генетики біологічного факультету ЗНУ Олени Бойкої – попрацювала над створенням текстів із відомостями про рослини двома мовами, узгодила із дизайнером оформлення інфо-табличок, вигляд яких гармонійно вписався в ландшафтний дизайн студмістечка вишу, до власне встановлення готових табличок біля рослин.

Прес-служба ЗНУ

Формування мережі старших профільних шкіл – один із головних викликів реформи НУШ

 «Ми б хотіли, щоб Міністерство повернулося до ґрунтовної співпраці зі Світовим Банком у сфері освіти. Зараз ми маємо маленький спільний проект зі шкільної статистики, який добре просувається і показує хороші результати. Переконана, що він має стати важливим кроком до відбудови хороших стосунків та продуктивної співпраці між нашими інституціями, які, на жаль, були втрачені за попереднього політичного керівництва. Ми хочемо бачити повернення Світового банку до сфери освіти. Я думаю, що політика Уряду останніх років показує, що саме освіта є  одним із чільних пріоритетів нашої держави», зазначила Лілія Гриневич.

 

Вона вказала на три пріоритетні сфери, в яких Міністерство особливо зацікавлене співпрацювати зі Світовим банком. Зокрема, окрім співпраці в межах реформи Нової української школи для розвитку мережі старшої профільної школи, йшлося про співпрацю у сфері вищої освіти для виокремлення критеріїв для оцінки рівня якості освіти та комунікацію реформ.

«Якщо ми говоримо про шкільну реформу та становлення старшої профільної школи – це дуже ємне завдання. Воно потребує величезної кількісті ресурсів – часових, фінансових, людських. Я абсолютно переконана, що для цього потрібно починати роботу вже зараз і  заручитися підтримкою великої кількості партнерів, і ми б хотіли бачити вас серед них. У вищій освіті неймовірний виклик – це критерії оцінки якості вищої освіти. Ми майже запустили роботу нової інституції – Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, їм також буде потрібна підтримка та допомога. Що не менш важливо – це комунікація реформ, адже система освіти дуже велика, реформа залежить від якості співпраці усіх залучених до її імплементації людей. Я відчуваю, що зараз саме в комунікації ми маємо значні складнощі», – пояснила Міністр.

Сіріл Мюллер, віце-президент Світового Банку, відзначив, що після зустрічей з українськими компаніями відчуває, що освітня реформа в усіх сферах від середньої до вищої та професійної освіти в Україні назріла давно.

«Практично в усіх компаніях, де я мав зустрічі, мені жалілися, що роботодавці мусять перенавчати тих, кого вони беруть на роботу, давати їм нові навички. Основне, на що вони орієнтуються, – це яку школу чи університет закінчила ця людина. І якщо це хороший заклад і людина мала високі досягнення, значить, вона в принципі може вчитися. Але це не дуже ефективне використання ресурсів, коли роботодавець після навчання перенавчає працівника. Тому мені здається, що освітня реформа сьогодні є важливою для країни загалом»,  додав Сіріл Мюллер.

Представники Світового Банку відзначили, що готові ближче співпрацювати з освітнім сектором в Україні, зокрема розглянути можливість започаткування спільних проектів за окресленими МОН напрямами.