Daily Archives: Лютий 27, 2019

Уряд спрямував на області 1 млрд грн для забезпечення класів НУШ – цьогоріч вони матимуть на 2 місяці більше для закупівлі парт, дидактики та комп’ютерів для першокласників

Уряд розподілив і направив в області 1, 215 млрд гривень на навчання вчителів та закупівлю обладнання для першокласників, які навчатимуться у школі в межах реформи Нова українська школа у 2019-2020 навчальному році. Цю постанову було прийнято сьогодні, 27 лютого 2019 року.

«Напередодні цього навчального року ми мали великі проблеми з затримками в закупівлях обладнання для Нової української школи. Торік ми спрямували цей мільярд на новий освітній простір у квітні, сподіваючись, що органи місцевого самоврядування зможуть оперативно використати ці кошти. На жаль, так не сталося. Тому цього року ми відправили кошти ще на 2 місяці раніше. Тобто на місцях матимуть півроку, щоб підготуватися до нового навчального року. Однак я закликаю місцеві органи самоврядування не зволікати і вже зараз розпочинати підготовку до закупівель, кожен день важливий. Наші першокласники мають 1 вересня прийти у готову до роботи школу – це наша з вами спільна відповідальність», – зазначила Лілія Гриневич.

Передбачається, що, як і торік, ці кошти використовуватимуться на засадах співфінансування. Так, обласні центри повинні будуть докласти не менше 30% власних коштів (формула 70 на 30), райони і ОТГ – не менше 10% (формула  90 на 10), а гірські території та населені пункти на лінії зіткнення – лише 5% (формула 95 на 5).

Загальний обсяг субвенції на обладнання – 950 млн грн – розподілятиметься на закупівлю меблів, дидактичних матеріалів, комп’ютерів та музичних інструментів. Так:

25 відсотків від виділених коштів буде спрямовано на закупівлю дидактичних матеріалів. Розподіл субвенції між відповідними місцевими бюджетами здійснюється за чітко визначеним алгоритмом – з урахуванням кількості класів у початкових школах в адміністративно-територіальній одиниці;

40 відсотків буде спрямовано на закупівлю сучасних меблів для початкових класів. Цю частину коштів розподілятимуть пропорційно до кількості учнів у початкових школах в адміністративно-територіальній одиниці;

35 відсотків виділених коштів піде на закупівлю музичних інструментів, комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для НУШ. Розподіл субвенції здійснюється з урахуванням кількості початкових шкіл в адміністративно-територіальній одиниці.

«Ще одна принципова позиція, яку ми заклали у розподіл і торік, це уникнення людського фактору у розподілі цих коштів. Саме тому в постанову ми заклали принцип пропорційності – тобто усі кошти діляться відносно кількості учнів, кількості класів та кількості шкіл з початковою школою», – пояснила Лілія Гриневич.

Ще 260 млн грн цієї субвенції буде спрямовано на підвищення кваліфікації вчителів, що братимуть перший клас у 2019-2020 навчальному році.

Інклюзія-2019: у бюджеті передбачено 504,5 млн грн, вперше гроші спрямують на підтримку інклюзії в садочках та закладах профосвіти

У бюджеті 2019 року передбачено 504,5млн грн на розвиток інклюзивної освіти, з них 353,3 млн спрямовані на підтримку дітей з особливими освітніми потребами в школах, ще 37,2 млн використають для забезпечення інклюзії в дитсадках, а 24,8 млн – для підтримки спеціальних груп у закладах професійної освіти. Відповідну постанову було прийнято Кабміном сьогодні, 27 лютого 2019 року, у приміщенні Будинку Уряду.

 

«Розвиток інклюзивної освіти і забезпечення рівних можливостей на освіту для кожної української дитини – один із основних наших пріоритетів. Саме тому цьогоріч ми вперше спрямовуємо гроші на  підтримку інклюзії не лише у школах, а й у дитсадках, а також у закладах професійної освіти. Окрім цього, з понад 504 млн грн 39 будуть використанні для дообладнання наших інклюзивно-ресурсних центрів. Нагадую, що зараз вже створено більш як 500 таких центрів, а до кінця року їх має бути вже 700», – розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

 

Вона також зазначила, що цьогоріч буде закуплено ще 200 методик для комплексної оцінки розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

 

«Торік ми закупили 500 таких методик для тих ІРЦ, що вже відкриті. Зараз методики будуть направлені в ІРЦ, що відкриватимуться 2019-го. Крім того, вже у березні почнеться навчання працівників центрів – по кілька осіб з кожної області – для роботи із цими методиками», – пояснила Лілія Гриневич.

 

Міністр додала, що ще 1 млн грн піде на розвиток та підтримку електронної системи, з якою працюватимуть батьки дитини з особливими потребами, фахівці ІРЦ та школа. Саме через цю систему здійснюватиметься реєстрація батьків на прийом до фахівців ІРЦ, зберігатиметься висновок щодо освітніх потреб дитини, а також фіксуватимуться корекційні послуги, що надавалися дитині у закладі освіти.

 

Нагадуємо, що лише за останній рік кількість школярів з особливими освітніми потребами, що навчаються у звичайних школах поруч з однолітками, зросла на 61%. Загалом зараз у закладах загальної середньої освіти навчається понад 12 тис, а в дошкільних закладах майже 2,2 тис, дітей з особливими освітніми потребами.

Уряд спростив процедуру реєстрації технологій – вона буде в електронному форматі та з меншою кількістю документів

Відтепер реєстрація технологій, що створені чи придбані за кошти бюджету або державними підприємствами, відбуватиметься через електронну систему. Тож науковцям не треба буде подавати до МОН низку документів у паперовій формі.

Відповідну постанову Уряд прийняв сьогодні, 27 лютого 2019 року.

«Цим документом ми значно спростили і зробили зручнішою процедуру реєстрації тих технологій, на створення чи купівлю яких витратила кошти держава. Раніше науковцям потрібно було заповнювати низку документів у паперовому вигляді і везти їх особисто або надсилати поштою до МОН. Тепер заповнення та відправка документів на реєстрацію буде через електронну систему», – повідомила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Так, віддалений доступ надаватимуть певному представнику установи, якого уповноважать на реєстрацію. Через особистий електронний кабінет він заповнюватиме спеціальну форму та надсилатиме її до МОН для перевірки та реєстрації технології.

Водночас, варто відзначити, що для технологій, які містять секретну або службову інформацію, залишається нинішній формат реєстрації.

Спрощення торкнулося також переліку документів, які необхідно подавати розробниками і власниками технологій для реєстрації. Зокрема, зі списку вилучено довідку про наявність повного комплекту документів щодо технології згідно з ДСТУ 3974-2000.

Найближчим часом відповідні зміни щодо реєстрації буде внесено до Інструкції з оформлення Реєстраційної картки технології та її складових, затвердженої наказом МОН від 09 листопада 2015 року № 1156. Там буде докладніше прописано процедуру електронної реєстрації. Також актуальна інформація про реєстрацію технологій доступна на офіційному веб-сайті МОН у розділі «Державна реєстрація технологій». https://mon.gov.ua/ua/nauka/innovacijna-diyalnist-ta-transfer-tehnologij/derzhavna-reyestraciya-tehnologij

Спалах кору: У Вінниці студенти медуніверситету тимчасово навчаються дистанційно

Серед тих студентів, що захворіли на кір, немає жодного іноземця, але їх також вакцинують

У Вінницькому національному медичному університеті ім. М.І. Пирогова до 4 березня студенти навчаються дистанційно – через спалах кору. Про це повідомляє Вінниця.інфо.

За останні місяці в університеті ця хвороба вразила 70 осіб. Серед тих, хто захворів на кір, є не лише студенти, а й викладачі. Один зі студентівпомер від ускладнень корової пневмонії. Всього в університеті навчається понад 8000 студентів.

Як розповідає проректор з лікувальної роботи Василь Погорілий, призупинення навчального процесу планувалося до того, як помер важкохворий студент.

Погорілий також наголошує, спалах кору у навчальному закладі не треба порівнювати з епідемією.

“Це не епідемія, а саме спалах, найчастіше, серед студентів старших курсів – 4,5, та 6-х курсів. Мова йде про те, що саме це та категорія студентів, найбільше спілкується на практичних заняттях з пацієнтами у лікувальних закладах. Саме це стало однією з причин того, що стався спалах. Для запобігання контакту та зменшення вірогідності захворюваності, ректоратом було прийняте рішення розмежувати студентів і тимчасово призупинити навчання. Як для українських, так і іноземних громадян. Цей термін становить 9 днів. Цього достатньо. Зараз захворюваність на кір дещо знизилась. У нас зріс рівень вакцинації”, – продовжує проректор.

Хоча навчальний заклад студенти не відвідують, навчання триває дистанційно.

“Ми зробили таким чином, що всі матеріали, які пов’язані з заняттями, у повному обсязі вивішені на сайті університету та сайтах кафедр. По суті, це елементи дистанційного навчання. Тому, вони не відірвані від навчального процесу. Єдине, чого немає, це контакту з пацієнтами”, – підкреслює проректор.

Масові щеплення у навчальному закладі розпочалися з 4 грудня. На сьогоднішній день майже всі студенти вакциновані.

24 студенти не отримали щеплення тому, що зараз мають вірусні захворювання, а після одужання їх теж вакцинують. Серед тих студентів, хто захворів на кір, немає жодного іноземця, але їх також вакцинують.

Тижні словесності у закладах ПТО Закарпатської області

Протягом лютого у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області пройшли тижні філологічних дисциплін.

У Берегівському професійному ліцеї сфери послуг у рамках тижня іноземних мов проведено низку різноманітних заходів, зокрема: бінарний урок з виробничого навчання з професії кухар та англійської мови на тему «Приготування страв з яєць. Організація робочого місця. Інструктаж з ТБ. Робота зі «Збірником рецептур». Варіння яєць у шкарлупі», брейн-ринг, літературний вечір та літературна акція «Побачення з книгою наосліп», під час яких учні ознайомилися з особливостями літературного перекладу текстів з іноземних мов.

Цікавою та насиченою була програма тижня англійської мови у Тячівському професійному ліцеї. Учні підготували для конкурсу «We study English» стінгазети, змагалися у інтелектуально-пошуковій грі «Quest» та вікторині «Найкращий знавець англійської мови», а під час конкурсу читців декламували вірші англійською мовою.

У Вищому професійному училищі № 3 м. Мукачево в рамках тижня української мови пройшли: виховний захід «Золото Карпат», присвячений закарпатським письменникам – лауреатам Національної премії України імені Тараса Шевченка, лінгвокраїнознавча вікторина «А чи знаєш ти?..», творча зустріч з відомим українським письменником, автором численних романів та книг малої прози, лауреатом багатьох літературних нагород Мирославом Дочинцем. На завершення тижня відбулася загальноучилищна лінійка, присвячена Міжнародному дню рідної мови. Також учні взяли участь у всеукраїнському конкурсі знавців мови «Патріот-2019».

Насиченим подіями видався Тиждень української словесності, що проводився у ДНЗ «Мукачівський центр професійно-технічної освіти. Цікавими були відкриті уроки з української мови «Правопис префіксів», «Орфоепічна норма. Орфоепічна помилка. Орфоепічний словник», учнівська акція «День без суржика», організовано виставку стінгазет «Мова – серце нації», де учні мали можливість висловити свої думки про важливість мови в житті народу. За підсумками тижня найактивніші учасники отримали подяки від керівництва закладу.

Проведення тижнів словесності сприяє підвищенню загальної мовної культури, розвитку мовленнєвої компетенції та творчих здібностей учнів.

Інформує Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Закарпатській області

День відкритих дверей і фестиваль науки відбулися у ХПІ

24 лютого в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» відбувся День відкритих дверей і Фестиваль науки «Science is FUN!». Гостями масштабного заходу стали понад 1200 осіб з Харківського регіону, а також східних і південних областей України. Абітурієнти, їхні батьки знайомилися з усім розмаїттям напрямків навчання в ХПІ, спілкувалися з викладачами, студентами, дізнавалися про умови вступу 2019 року. Всі бажаючі брали участь у майстер-класах, експериментах, мотиваційних лекціях, експрес-тестуванні ЗНО. Серед новинок заходу — зустрічі з роботодавцями та випускниками ХПІ.

Гостей Дня відкритих дверей НТУ «ХПІ» – 2019 вітав ректор вишу професор Євген Сокол. Він зазначив, що мета заходу — допомогти дітям та їхнім батькам розібратися в питаннях вступу, обрати майбутню професію: «Сьогодні на Дні відкритих дверей ХПІ представлені всі кафедри, спеціальності, щоб гості могли поспілкуватися з викладачами, зрозуміти суть того чи іншого напрямку, який вони будуть освоювати. Також ми презентуємо дві нові ідеї — 3D-системи та інноваційний кампус. Це принципово нова система підготовки IT-фахівців. Крім того, в цей раз ми залучили до заходу наших роботодавців, щоб абітурієнти від них почули про перспективи працевлаштування після закінчення Харківського Політеху. Це важливо, оскільки діти повинні розуміти, що вони прийшли не просто щось вивчити, а підготуватися до своєї майбутньої професії».

Для всіх присутніх було презентовано 170 освітніх програм від 89 кафедр вишу, які працюють в рамках 5 інститутів та 4 факультетів НТУ «ХПІ». Була представлена ​​лабораторно-експериментальна зона, де демонструвалися досліди з хімії та фізики, зона робототехніки та інжинірингу з представленими сучасними технологіями IT-сфери та електроніки, територія майстер-класів.

Так, доцент кафедри технологій жирів і продуктів бродіння ХПІ Дмитро Матюхов зазначив, що сьогодні в Україні інженерна спеціальність затребувана, і, зокрема, фахівці для заводів, лабораторій з виробництва харчових продуктів та напоїв. «Ми розповідаємо дітям, що важливо вивчати хімію, біологію, і, в першу чергу, показуємо, як ці знання можуть стати в нагоді в реальному житті. Тут вони можуть взяти участь в наших дослідах і експериментах, подивитися і послухати що-небудь цікаве, а також спробувати, наприклад, ексклюзивний напій, приготований студентами нашої кафедри». За його словами, такі заходи дуже корисні для викладачів, студентів та абітурієнтів: вони об’єднують школи і університети, які повинні тісно працювати, робити спільну справу в підготовці фахівців.

У програмі масштабного фестивалю було також спілкування з представниками приймальної комісії Політеху про особливості вступної кампанії та умови прийому 2019 року, панельна дискусія «Професії майбутнього», експрес-тестування ЗНО.

«ХПІ прийняв виклик сьогоднішнього дня, ми адаптуємося і стаємо ближче до абітурієнтів. На Дні відкритих дверей показано все різноманіття ХПІ. Тут зібрана найбільша лабораторно-експериментальна зона, представлена ​​територія робототехніки, мехатроніки, інжинірингу. У нас проходить одночасно більше 20 майстер-класів. Крім цього ми пояснюємо, що таке вступна компанія, проводимо лекцію про вступ, правила прийому, про помилки абітурієнтів минулих років. Щоб кожен зрозумів, що ті умови і правила, які існують, не такі вже й страшні. Приймальна комісія Політеху допоможе вам остаточно з усім розібратися» — зазначив відповідальний секретар Центральної приймальної комісії ХПІ Сергій Петров.

Студентка Харківського машинобудівного коледжу Владислава Пивоварюк розповіла, що після закінчення коледжу готується вступати до ХПІ: «У мене тут навчається багато друзів. Я вже багато разів була в ХПІ, мені подобається університет. Сьогоднішній захід відмінний. Скрізь все розповідають, пояснюють, проводяться майстер-класи. Я була в інших університетах, але тут мені більше подобається, і збираюся сюди вступати на спеціальність «логістика».

«Я прийшов дізнатися про ЗНО, про всі нюанси вступу і підібрати спеціальність для себе, яка буде до душі. Я планую після 9 класу йти до училища, а потім поступлю до ХПІ. Думаю, кожного, хто сьогодні сюди прийшов щось зацікавило. Мені все цікаво. Будь-який факультет чимось відрізняється, але по-своєму гарний і представляє цікаве і нове», — сказав учень 9 класу Харківського ліцею №4 Іван Аліфиренко.

Десятикласник Микита Цепочко прийшов вибрати IT-спеціальність: «Вибір вишу вже не постає, оскільки обрав ХПІ. Подобається різноманітність факультетів для програмістів. Робототехніка досить цікава, але я більш схильний до кібербезпеки та розробки сайтів».

По закінченню масштабного заходу «День відкритих дверей і Фестиваль науки «Science is FUN!» гостей очікував розіграш призів — футболок, бейсболок з логотипами ХПІ, сертифікатів на гру БК «Політехнік», ін. Також гостей розважали рок-гурти, творчі колективи Палацу студентів ХПІ.

Відзначимо, що серед гостей події були партнери НТУ «ХПІ» за кількома освітнім проектам. Це представники освітнього проекту «На урок» та БО «Благодійний фонд «Музей програмного забезпечення і комп’ютерів» (Software & Computer Museum), з яким виш підписав договір про співпрацю.

Головний редактор освітнього проекту «На урок» Любов Цукор розповіла, що вони займаються підготовкою дітей до олімпіад, а також створюють безкоштовний контент для вчителів — вебінари, онлайн-конференції, статті, конкурси. Вчені ХПІ неодноразово брали участь в подібних заходах, зокрема, у Всеукраїнській інтернет-конференції «Сучасні освітні тенденції: STEM, STEAM і учнівські проекти», Всеукраїнській інтернет-конференції «Сучасні освітні тенденції: технології та інструменти розвитку креативного мислення», і співпраця буде тривати й надалі.

 

 

11-класники вивчатимуть створення ПЦУ та надання томосу про автокефалію: МОН змінило програми

Уже наприкінці цього навчального року 11-класники вивчатимуть історію створення Православної Церкви України та надання Томосу про автокефалію. Про це йдеться у листі Міністерства освіти і науки, де містяться інформаційні матеріали для вчителів щодо висвітлення цього питання для старшокласників, який був надісланий на школи, управління освіти та ІППО 26 лютого 2019 року.

«Створення Православної Церкви України та надання Томосу про автокефалію – важлива з історичної точки зору подія. Про те, що українська держава та духовенство намагалися реалізувати цю ідею, і раніше згадувалося в українських підручниках. Ця частина історії України вивчається у школах наприкінці навчального року – у квітні-травні. Для нас було принципово до цього часу надіслати вчителям інформаційні матеріали, якими вони можуть послуговуватися вже цьогоріч. Сам Наказ про зміну навчальних програм було підписано 21 лютого, і вже сьогодні, 26 лютого, ми надіслали матеріали. Це важливо, адже так вчителі зможуть зауважити зміни в програмі, а також підготуватися до висвітлення теми», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

 Вона додала, що в підручниках з історії ця тема з’явиться з наступного навчального року, оскільки 2019-го планується друк нових книг для 11-х класів.

«Ми друкуємо підручники кожні 5 років. Цього разу історичні зміни зійшлися в часі безпосередньо з друком для відповідного класу, тому інформація буде внесена оперативно. При цьому цьогоріч вчителі послуговуватимуться наданими МОН матеріалами», – пояснила Лілія Гриневич.

Ця тема також буде внесена в програму ЗНО з історії України, але за нею складатимуть тестування не раніше 2021 року.

«Останні зміни в програму ЗНО вносяться не пізніше ніж за 2 роки до складання учнями тесту. Це залізне правило, якого ми завжди дотримуємося, щоб застерегти права усіх учасників», – підкреслила Міністр.