Daily Archives: 07/03/2019

ЗНО-2019: наразі зареєструвалося понад 185,5 тисяч учасників

На цьогорічне зовнішнє незалежне оцінювання вже зареєструвалися 185 535 учасників. Таку інформацію станом на 6 березня 2019 року надає Український центр оцінювання якості освіти.

Це близько половини від очікуваної кількості учасників з числа випускників шкіл, студентів та учнів (слухачів) закладів вищої та професійної освіти.

Найактивніше наразі реєструються в Дніпропетровській, Харківській, Львівській областях та місті Києві. Серед предметів традиційно найбільше обирають українську мову та літературу, історію України та математику. Також у ТОП-5 входять англійська мова та географія.

Нагадуємо, що реєстрація на ЗНО-2019 почалася 5 лютого і триватиме до 25 березня. Водночас керівники закладів освіти мають надіслати комплекти реєстраційних документів учнів (слухачів, студентів), які проходять ДПА в формі ЗНО, до 18 березня 2019 року.

Змінити дані, вказані під час реєстрації, учасник тестування може до 25 березня. Для цього, після отримання Сертифікату, потрібно повторно пройти процедуру реєстрації, скориставшись сервісом https://zno.testportal.com.ua/edit 

МОН та УЦОЯО підготували для учасників тестування відповіді на найпоширеніші запитання щодо ЗНО-2019, переглянути їх можна тут: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/zno-2019/poshireni-zapitannya-vidpovidi-shodo-zno-2019

Як в Уманському НУС зиму проводжали

Уманський національний університет садівництва завжди був і залишається потужним осередком збереження національних традицій.

Цьогоріч студентство особливо ініціативно та натхненно підійшло до відтворення традиції Масляної або Колодія. Створювали неймовірний дух колоритного дійства студенти факультету агрономії, які провели конкурс на «Кращий сиропусний стіл» і студенти факультету менеджменту спеціальностей «Туризм» і «Готельно-ресторанна справа».

Яскраве святкування з водінням хороводів, дружнім ліпленням вареників і випіканням млинців, спалюванням опудала Зими надихнуло всіх і подарувало гарний настрій.

 

За матеріалами Прес-центру Уманського НУС

Студенти ЛККЕіП обговорили основні чинники успішного працевлаштування

Викладачем циклової комісії підприємництва, торгівлі та біржової діяльності, Львівського кооперативного коледжу економіки і права, Наталією Кутною, було проведено відкрите заняття, лекція-екскурсія, для студентів спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування» на тему: «Основні напрями регулювання ринку праці» з дисципліни «Чинники успішного працевлаштування за фахом».

Метою проведення даного заняття  було розкриття законодавчо-нормативної бази в галузі працевлаштування випускників, основних напрямів регулювання зайнятості та умов праці.

Розпочалось заняття в комп’ютерній лабораторії Львівського міського центру зайнятості. Викладач дотримувалась рекомендованої структури заняття та принципів навчання, доступно донесла до студентів доцільність вивчення даної теми та ознайомила з основними питаннями, котрі слід розглянути, щоб отримати вичерпні знання. До проведення заняття була запрошена заступник начальника відділу активної підтримки безробітних, Олександра Тарасюк, яка ознайомила студентів з законодавчо-нормативною базою в галузі працевлаштування; роботою і функціями  державної служби зайнятості, розповіла про функції, які виконує державна служба зайнятості і про безпосередні її обов’язки, щодо надання допомоги безробітним тощо.

Заняття було цікавим і пізнавальним, дало змогу студентам ознайомитися з основними напрямами регулювання ринку праці, порядком надання допомоги безробітному населенню. Студенти протягом заняття-екскурсії задавали різноманітні запитання, на які отримали ґрунтовні відповіді від провідного фахівця.

Подання матеріалу було систематичним, доступним для сприйняття студентами. Відчувався постійний взаємозв’язок з аудиторією.

Була проведена екскурсія в Центр професійного навчання, який знаходиться на базі міського центру зайнятості, побували в сучасних лабораторіях, де проводиться безпосереднє навчання  і перепідготовка безробітного населення.

Студенти брали активну участь в обговоренні теми, наводили приклади з життя.

У процесі обговорення заняття відзначено його практичну цінність, актуальність теми, дотримання повноти викладання програмного матеріалу, постійний міждисциплінарний зв’язок, використання виробничих, практичних ситуацій.

Мета заняття була досягнута. На занятті були присутні представники адміністрації, викладачі циклової комісії та коледжу.

Викладачі циклової комісії та студенти висловлюють вдячність керівництву Львівського міського центру зайнятості, Олегу Рісному за сприяння та надання можливості проведення заняття студентам на базі центру зайнятості, а Олександрі Тарасюк за участь у відкритому занятті та надані практичних знань майбутнім фахівцям.

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар з роботи зі ЗМІ та зв’язків із громадськістю Львівського кооперативного коледжу економіки і права

Студентка Уманського НУС відвідала виставку рослинництва і тваринництва «SIMA 2019» у Парижі

Студенти Уманського національного університету садівництва завжди ініціативні та перебувають у творчому та професійному пошуку.

Цього разу результатами власної кропіткої праці вразила загал студентка факультету менеджменту Уманського НУС Наталія Ільченко, яка взяла участь у Всеукраїнському студентському конкурсі «Агро-2019», проведеному Благодійним фондом «Фонд Бориса Колеснікова». Наша активна студентка виборола перемогу, потрапивши до числа авторів 30 найперспективніших стартапів.

Усі переможці були нагороджені поїздкою на всесвітньо відому виставку рослинництва і тваринництва «SIMA 2019» у Парижі. Наталія вдячна адміністрації Уманського НУС за підтримку та Благодійному фонду за можливість «…отримати цей чудовий досвід і шанс поспілкуватися з талановитою молоддю зі всієї України».

 

За матеріалами Прес-центру Уманського НУС

МОН починає експеримент із захисту докторів філософії в разових вчених радах – Уряд прийняв необхідну постанову

Найближчим часом в Україні почнеться експеримент з атестації докторів філософії, які навчалися за новими PhD-програмами, через разові вчені ради. Відповідну постанову, що визначає порядок такої атестації, прийняв під час засідання Кабінет Міністрів України  6 березня 2019 року.

Цей експеримент МОН планує проводити до 31 грудня 2020 року.

Передусім разові вчені ради відрізнятимуться від постійно діючих тим, що створюватимуться безпосередньо для розгляду конкретної роботи. Попри те, що у них входитиме менша кількість науковців, очікується, що їхня робота буде ефективнішою, оскільки усі члени одноразової вченої ради муситимуть бути спеціалістами з теми, яка захищається.

«За законом нормативно-правову базу для захисту докторів філософії має розробити Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Зараз воно тільки починає свою роботу і потребує на це певного часу. Однак ми розуміємо, що вже є ті люди, які готові захищати дисертації за новими PhD-програмами, і вони не повинні чекати весь цей час. Саме тому ми починаємо експеримент, що передбачає створення разових вчених рад для атестації докторів філософії. У постанову Уряду ми заклали його проведення до кінця наступного року – цього часу Агентству має вистачити, щоб, зокрема, підготувати та впровадити новий порядок присудження наукових ступенів. Якщо цей порядок буде раніше, то й експеримент ми зможемо припинити достроково», – пояснила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Вона додала, що експеримент також допоможе перевірити спроможність системи атестації працювати в режимі разових захистів дисертацій. Після його закінчення МОН підготує відповідний звіт та передасть до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

У затвердженому Урядом порядку визначено, як утворюється та працює разова вчена рада, порядок подання документів, вимоги до здобувачів ступеня доктора філософії, скасування рішення ради та розгляд апеляцій. Особливу увагу в документі приділили питанням дотримання принципів академічної доброчесності під час виконання та захисту дисертацій.

Щоб створити разову вчену раду, виш або наукова установа мають подати відповідне клопотання до МОН. Міністерство приймає рішення протягом місця, і, в разі створення ради, здійснює контроль за її діяльністю.

Разова спеціалізована вчена рада складається з 5 осіб – голови, двох рецензентів і двох опонентів. Їх кваліфікація та сфера наукової діяльності мають відповідати тематиці дисертаційного дослідження здобувача ступеня доктора філософії. Зокрема, за останні 5 років вони повинні мати за науковим напрямом дисертації не менше 3 наукових публікацій (з них щонайменше 1 у виданнях, проіндексованих у Scopus та/або Web of Science Core Collection).

Рішення разової ради затверджує Атестаційна колегія МОН. Здобувачі ступеня доктора філософії, які взяли участь в експерименті, одержують дипломи доктора філософії державного зразка.

Довідково: Ступінь «доктор філософії» був запроваджений ЗУ «Про вищу освіти» 2014 року. Це освітній і водночас перший науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра. Ступінь доктора філософії присуджується спеціалізованою вченою радою закладу вищої освіти або наукової установи в результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді.

Триває відбір підручників для 2-го класу НУШ: експерти вже оцінили, наразі голосують вчителі

До 10 березня вчителі мають визначити, за якими підручниками навчатимуться в 2019/2020 н.р. учні других класів НУШ. Цього року їм запропоновано на вибір 15 підручників з української мови та читання (у двох частинах), 14 варіантів з інтегрованого курсу «Я досліджую світ», 10 – з математики, 6 – з англійської мови та 8 – з інтегрованого курсу «Мистецтво», а також підручники для закладів з навчанням мовами національних меншин.

Фрагменти pdf-версій підручників розміщені у вільному доступі в електронній бібліотеці за посиланням «Конкурсний відбір підручників для 2-го класу». Протягом трьох тижнів (з 25 лютого до 10 березня) педагоги знайомляться з фрагментами оригінал-макетів, які вже пройшли фахову експертизу, та мають обрати для своїх учнів найкращі.

«Цього року фахова експертиза підручників здійснювалася за новою процедурою, коли незалежні експерти оцінювали їх за визначеними критеріями – загалом 24 параметри. Насамперед контент підручників мав відповідати вимогам, закладеним в новому Державному стандарті, і тим програмам, що базуються на ньому. Експерти також оцінювали, чи відображений в підручниках інтегрований підхід до навчання, наскільки завдання зрозумілі та відповідають віковим особливостям учнів, сучасний дизайн тощо», – зазначив заступник Міністра освіти і науки Вадим Карандій.

 Фахові експерти, які оцінювали підручники, на початку року пройшли навчання, для них були розроблені інструктивно-методичні матеріали щодо здійснення експертиз. Наприкінці 2018-го була також проведена попередня робота з видавництвами – семінари, де на прикладах минулорічних зразків їм показали, яких помилок потрібно уникати під час підготовки підручників.

Після того, як вчителі оберуть підручники, вони мають внести їх назви з 4 до 10 березня в електронну Державну інформаційну систему освіти (ДІСО) http://diso.gov.ua/ , яка встановлена у кожній школі. У такий спосіб буде враховано думку вчителів, бо саме вони мають працювати з підручниками і краще знають потреби своїх учнів. Крім того, подання даних через електронну систему забезпечує прозорість процесу відбору.

«До речі, ресурс, на якому розміщено бібліотеку підручників для 2-го класу, доступний для всіх. Тож батьки теж можуть подивитись, що пропонують видавці шкільної літератури цьогоріч, та поділитися своєю думкою з вчителями», – додав Вадим Карандій.

Інструкцію щодо роботи з ресурсом можна переглянути тут: https://lib.imzo.gov.ua/bitstream/handle/123456789/1074/instruction.pdf

Якщо за результатами вчительського голосування загальна кількість обраних примірників певної назви підручника перевищуватиме поріг 40 тисяч, він автоматично потрапить до переліку тих, що можуть бути надруковані за державний кошт. Видавництва, підручники яких отримають менше вчительських голосів, зможуть традиційно дофінансовувати їх друк власними коштами.

2019 року на друк підручників для 2-го, 6-го та 11-го класів передбачено 2 млн 350 тис. гривень з державного бюджету України. На конкурс для 6-го класу подано 21 комплект проектів підручників із 7 навчальних предметів, а на конкурс 11-го – 144 комплекти з 75 навчальних предметів, включаючи мови національних меншин.

Леонід Яценко очолить Національний фонд досліджень – рішення КМУ

Уряд призначив голову Національного фонду досліджень (НФД) – цю посаду зайняв Леонід Яценко, провідний український вчений, завідувач відділу Інституту фізики НАН України. Відповідне рішення Кабінет Міністрів ухвалив сьогодні, 6 березня 2019 року.

Леонід Яценко був обраний на посаду Науковою радою Нацфонду 25 січня 2019-го. Вже 29 січня його кандидатуру погодив Науковий комітет Нацради з розвитку науки і технологій, який виконує функції наглядової ради НФД.

Призначення Урядом керівника Фонду є важливим кроком для запуску його повноцінної роботи. Зокрема, тепер можна буде оголосити конкурс та провести вибори на посаду виконавчого директора Фонду.

Виконавчий директор та дирекція забезпечуватимуть поточну діяльність НФД, організацію та проведення конкурсів, укладання договорів, контроль цільового використання бюджетних коштів тощо.

Водночас, щоб цього року Нацфонд міг почати грантову підтримку наукових досліджень та розробок, необхідно ще розробити порядок конкурсного відбору та фінансування проектів, затвердити структуру та штатний розпис НФД.

Нагадуємо, що Національний фонд досліджень було створено 4 липня 2018 року. Його головною функцією буде грантова підтримка досліджень та розробок українських вчених попри їх відомче підпорядкування. На цей рік для початку роботи Фонду та надання перших грантів держбюджетом передбачено понад 260 млн гривень.

27 грудня 2018 року Уряд затвердив склад Наукової ради НФД – до неї увійшли 30 українських вчених з наукових установ та вишів.

Загалом же органами управління Фонду є:

  • наглядова рада
  • наукова рада
  • голова фонду
  • дирекція.

Довідково: Леонід Петрович Яценко – доктор фізико-математичних наук, професор, академік Національної академії наук України. Наразі очолює відділ когерентної і квантової оптики Інституту фізики НАН України. У цьому інституті працює вже близько 40 років, упродовж майже 10 років був його директором. Наукові дослідження стосуються квантової оптики та лазерної фізики.