Daily Archives: 15/03/2019

Недосипання чи збудження, або Що тримає підлітка в ліжку

Ось і настала сіра похмура осінь, рясні дощі наповнюють повітря сирістю, сонечко вже не так частенько радує, небо затягнуте хмарами і щоразу частіше хочеться загорнутися в тепленьку ковдру і насолоджуватися смачним какао. Але будні є будні! Батьки школярів зрозуміють, бо кожен ранок починається з бою: треба змусити дитину встати з ліжка і піти до школи. А зокрема це стосується дітей підліткового віку.

Іноді здається, що, досягаючи підліткового віку, дитина автоматично стає невиправним ледарем. Але насправді все значно складніше. Кайла Валсторм, старший науковий співробітник університету Міннесоти, розповіла про своє дослідження підліткового сну в колонці для журналу Conversation.

20 років я вивчала, як впливає раннє пробудження на старшокласників. Результати досліджень свідчать про те, що нездатність підлітків вилазити з ліжка раніше восьмої ранку – це питання біології, а не їхньої власної волі. Річ у тім, що сон підлітків – не такий, як у дітей молодшого віку або у дорослих. На початку статевого дозрівання люди (і більшість ссавців) відчувають затримку фаз сну: у них змінюється час секреції гормону сну – мелатоніну. Підлітки не в змозі заснути, поки не почнеться секреція мелатоніну. Симптоми сонливості в них не наступають приблизно до 22.45 вечора. Ті ж біологічні механізми не дозволяють мозку підлітка по-справжньому прокинутися раніше восьмої ранку. Водночас біологічні ритми маленьких дітей такі, що їм легко підніматися зранку, і вони готові починати навчальний день раніше, ніж підлітки“, – наголошує Кайла Валсторм.

Також вона зазначає, що здебільшого шкільний розпорядок не враховує змін у біоритмах учнів старшого віку. Зміни в структурі сну чи неспання підліткам непідконтрольні. “Просто примушуючи підлітків лягати спати раніше, ви не вирішите проблеми. Я розмовляла з багатьма підлітками, і всі вони говорили, що, рано лягаючи спати, вони довго не можуть заснути і просто дивляться в стелю, поки не засинають близько 23:00″.

Національний фонд сну США рекомендує підліткам спати по вісім-десять годин на добу. Це означає, що нормальний час пробудження для підлітків – не раніше 7-ї ранку. Також дослідження виявили серйозні негативні наслідки недосипання. Підлітки, які сплять менше восьми годин на добу, значно частіше схильні до куріння, вживання наркотиків і алкоголю, зростає і ризик депресії: відчуття смутку і безнадії відчувають майже 52 % старшокласників, які сплять менше чотирьох годин за ніч.

У школах, що відмовилися від раннього початку уроків, задоволені результатами. Згідно з статистикою, у них знизилося вживання підлітками наркотиків, цигарок і алкоголю, водночас значно зросла успішність. Кількість підліткових аварій у Джексон Хоул, штат Вайомінг, скоротилася на 70 % протягом першого року, відколи старші школи міста почали проводити уроки пізніше.

Із 2014 року основні організації охорони здоров’я США (Американська академія педіатрії, Американська медична асоціація та Центр контролю і профілактики захворювань) виступили за те, щоб заняття в старших класах починалися з 8.30 ранку або пізніше. За даними на осінь 2015 року, лише 20 % шкіл дослухались цієї поради. У липні видання Huffington Post опублікувало відео, у якому клінічний психолог і дослідник сну Еллі Макглінчі розповідає, як ранній підйом порушує необхідний режим дня підлітка і шкодить його здоров’ю. «Якщо будильник дзвонить о 6.30 ранку, їм здається, що їх просто розбудили посеред ночі». Психолог вважає, що старшокласники не повинні навчатися за розкладом початкових класів, інакше на перших уроках вони «як у тумані» і не можуть сконцентруватися. Пізніший початок шкільного дня впливає на працездатність підлітків і, як наслідок, їхню успішність.

За інформацією srebenkom.info

Як перевірити, куди у школі витрачають бюджетні кошти

 Батьківські внески у фонд школи не обов’язкові, їх платить держава з наших податків. Про це на своїй сторінці у Twitter нагадало Міністерство економічного розвитку та торгівлі. Повідомляє УП. Життя 

На сторінці відомства опублікували результати опитування, яке торік влітку проводили представники Dozorro – онлайн-платформи громадського контролю державних тендерів у Prozorro.

В ньому взяли участь 1352 батьків зі всієї України, крім окупованих територій.

Понад 90% опитаних заявили, що у їхній школі є щомісячні внески.

75% батьків зізналися, що внески є добровільно-примусовими.

Більше половини мають сумніви у належному використання школою внесків – понад 65% респондентів.

У відомстві також порадили користуватися інструкцією Dozorro для перевірки, що ж купила школа за бюджетні гроші.

На сайті є три різних алгоритми: перша – для шкіл, які закуповують самі для себе; друга – для яких закуповують управління освіти; третя – як знайти закупівлі комунальних підприємств, місцевих рад та інших організаторів для шкіл.

Щоб знайти максимум інформації про закупівлі, в Dozorro радять скористатися всіма способами.

У Львівському державному університеті  внутрішніх справ відбулася обласна олімпіада з правознавства

Нещодавно базі Львівського державного університету  внутрішніх справ, у співпраці з Радою директорів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації Львівської області та обласним методичним об’єднанням викладачів правознавчих дисциплін було проведено ІІ етап обласної олімпіади з правознавства серед студентів ВНЗ І-ІІ рівня акредитації Львівської області.

З вітальним словом до учасників олімпіади звернулися Ольга Балинська, професор, проректор Львівського державного університету  внутрішніх справ; Наталія Галушка, голова методичного об’єднання викладачів правознавчих дисциплін ВНЗ І-ІІ рівня акредитації Львівщини; Іван Красницький, декан юридичного факультету Львівського державного університету  внутрішніх справ, які побажали  учасникам успіхів  та високих результатів.

Метою проведення олімпіади стала перевірка у студентів власних практичних і теоретичних напрацювань у сфері права, виявлення, відбір та підтримка обдарованої студентської молоді, розвиток здібностей студентів, стимулювання творчої праці студентів та викладачів, підвищення якості підготовки молодших спеціалістів.

Зміст завдань олімпіади врахував освітні та суспільні новації у правознавчій сфері, зокрема новації законодавчого процесу. Комплексно підібрані тести, завдання на розуміння змісту юридичної термінології, правові задачі дали змогу студентам проявити високий рівень правових компетентностей, застосування яких є необхідним для реалізації й захисту прав і свобод, регулювання взаємин з людьми, вибору правомірних моделей поведінки в життєвих ситуаціях.

Учасники олімпіади мали змогу перевірити свої знання з базових галузей права та ряду юридичних дисциплін, а саме: історії держави і права України, теорії держави і права, господарського права і процесу, історії держави і права зарубіжних країн, основ судових та правоохоронних органів, права соціального захисту, цивільного права і процесу, кримінального права, кримінального процесу, адміністративного права, юридичної деонтології, оцінювали правові явища та процеси, різноманітні життєві ситуації відповідно до правових норм. Крім цього, відповідали на питання щодо ролі держави та права в житті людини й суспільства.

В олімпіаді  брали участь 38  учасників, що представляли 16 коледжів міста Львова та області.

Львівський кооперативний коледж економіки і права та спеціальність  «Правознавство» гідно представила студентка IІІ курсу Віталія Шелест, яка виборола 3-тє місце.

Під час церемонії закриття олімпіади організатори заходу нагородили грамотами та подяками переможців та їхніх наставників.

Голова методичного об’єднання викладачів правознавчих дисциплін ВНЗ І – ІІ рівнів акредитації Львівської області  Наталя Галушка зазначила, що студенти приємно вразили високим рівнем підготовки, а також подякувала викладачам за результативну роботу з обдарованими дітьми та всім тим, хто допоміг студентам у підготовці до  олімпіади.

Адміністрація коледжу, голова та викладачі циклової комісії правознавчих дисциплін, студентське самоврядування і одногрупники пишаються своїм олімпійцем, Віталією Шелест та вітають переможця в обласній олімпіаді з правознавства, а  також бажають успіхів і відмінних результатів у подальших заходах.

 

Михайло Голубка, прес-секретар з роботи зі ЗМІ та зв᾽язків із громадськістю Львівського кооперативного коледжу економіки і права

Скандал у Херсонській школі: директора звинувачують у вимаганні грошей

 У Херсоні мама школярки звинувачує директора у хабарництві. Остання нібито вимагала тисячі гривень за зарахування дитини до навчального закладу. Директор під слідством і від роботи відсторонена.  Повідомляє “Сегодня” Ганна веде шестирічну Софію в школу. Щоб дочка вчилася саме тут – мати каже: їй довелося пройти чимало випробувань. І почалося все з першої розмови з директором.

Ганна свого прізвища не називає, – каже, на час слідства не можна. Але сьогодні готова розповісти свою історію. Так склалися обставини, що вона повинна була переїхати з одного району міста в інший. Тоді ж – у лютому – пішла влаштовувати дочку-першокласницю в найближчу школу. Розмова відбулася в кабінеті директора.

“Каже – у нас немає принтера. Я сказала, що куплю. – Ви готові зробити подарунок? – Звичайно, я куплю принтер. – Добре, тоді давайте документи дівчинки і ми все вирішимо”, – згадує Ганна розмову з директоркою і додає, – ” Я вже придивлялася, мало не купила”.

Але через два дні керівник передумала.

“Каже, не потрібно купувати. Думаю, може, передумала. – Ви нам даєте гроші, і ми купуємо … Назвала суму п’ять тисяч. Я розуміла, якщо я не дам або у мене немає, якщо відмовлю їй – вона віддасть мені документи доньки. Я вийшла з кабінету, і у мене було два дні на роздуми, як мені поступити “, – розповідає жінка.

І Ганна пішла в поліцію.

“При передачі грошей мами директору школи було здійснено затримання. Як пояснила директор – взяла саме за те, щоб влаштувати дитину в школу. Не пояснювала, чому така сума, які причини і негативні наслідки можуть настати, але сказала, для того, щоб все було добре, щоб дитину влаштували, і вона навчалася в цій школі “, – говорить начальник відділу розслідування управління Нацполіції в Херсонській області Ігор Дем’янюк.

Підозрювана в отриманні хабара директор школи зараз під домашнім арештом. На камеру з “Сегодня” погодилася спілкуватися тільки після закінчення слідства.

“Я вам дам обов’язково інтерв’ю після того, коли закінчиться ця вся ситуація. Ось тоді із задоволенням зустрінуся, з задоволенням поясню, розповім”, – сказала вона.

Ганна впевнена, що була не першою, у кого директор вимагала гроші.

“Я зрозуміла, що не перша, у кого вона вимагає гроші. При передачі грошей вона взяла листочок з ручкою, і я краєм ока побачила, що вона пише ім’я і прізвище моєї дитини і клас”, – розповідає жінка.

Під час обшуку в кабінеті директора оперативники знайшли списки – на них прізвища та суми, причому в різній валюті.

“У нас є благодійний фонд, який йде через централізовану бухгалтерію, в школі є батьківський комітет. Звіт директора часто відбувається. І все це на папері, все це є. Ми збентежені”, – говорить в.о. директора школи Наталія Вишнякова.

“Для нас це вперше в нашій школі. Школа зараз працює в звичайному режимі”, – запевняє заступник директора школи Варвара Дьоміна.

У міському управлінні освіти внутрішньої перевірки не проводили. Кажуть, робити висновки не можуть, поки триває слідство. Директор 7 років працювала на посаді, і на неї нарікань не було.

“Директор відсторонена від посади. Триває слідство, згідно з постановою слідчого судді, її усунули тільки до 25 квітня”, – говорить завідувачка сектором з правових питань управління освіти Херсонської міської ради Юлія Петриченко.

Проти директора почали кримінальне провадження. Вона може потрапити за ґрати мінімум на 5 років, або повернутися до свого кабінету, якщо її провину не доведуть.

Ганна не шкодує про скоєне. Навіть в умовах, коли інші бояться говорити про побори.

“Я зробила цей крок, тому йду до кінця”, – говорить жінка.

Софія ж із задоволенням ходить в цю школу, любить свій новий клас. Від вчителів та інших учнів ніяких утисків – каже мати, не помічала.

 

Мирослав Скорик – почесний доктор НПУ імені М. П. Драгоманова

13 березня 2019 року до Драгоманівської родини приєднався ще один почесний доктор. Ним став відомий український композитор і музикознавець зі світовим ім’ям, кандидат мистецтвознавства, народний артист України, лауреат Премії імені Тараса Шевченка, Герой України Мирослав Михайлович Скорик.

На захід завітали художній керівник Національної заслуженої академічної капели «Думка» Євген Савчук, голова Національної спілки композиторів України Ігор Щербаков, генеральний директор-художній керівник Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П. Вірського Мирослав Вантух, ректор Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського Максим Тимошенко та ін.

Ректор НПУ імені М. П. Драгоманова професор Віктор Андрущенко познайомив гостей зі здобутками університету, його студентським та професорсько-викладацьким складом, науковою діяльністю, міжнародною співпрацею, висловив вдячність та гордість за те, що така особистість, як Мирослав Скорик, стане частиною нашої великої й величної Драгоманівської родини.

Проректор з навчально-методичної роботи професор Роман Вернидуб  виголосив рішення Вченої ради, після чого Мирославу Михайловичу одягнули академічну мантію та вручили диплом почесного доктора.

До вітального слова був запрошений декан факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського професор Василь Федоришин, який відзначив вагомість мистецтва у формуванні особистості вчителя і велич великого Скорика, на творчості якого навчається увесь світ, зокрема і студенти нашого університету.

«Мелодія Скорика завжди знаходить дорогу до серця кожної людини. І це щастя, що ми маємо таку людину поруч. Вважаю, що він обраний нашою нацією як великий співець нашої історії, культури. І його знання потрібні і нинішньому поколінню і майбутнім», – зазначив у вітальному виступі генеральний директор-художній керівник Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П. Вірського Мирослав Вантух.

Долучився до привітання і ректор Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського Максим Тимошенко.

Окреме музичне привітання виконав Національний заслужений академічний український народний хор України імені Г. Г. Верьовки під керівництвом Зеновя Корінця.

Прес-служба університету

У ХПІ стартував україно-американський педагогічний експеримент

На базі Навчально-наукового інженерно-фізичного інституту НТУ «ХПІ» здійснюється педагогічний експеримент з метою трансформації інженерної освіти у виші. Ідея реалізується в рамках предмета «Математична статистика» в форматі проектного навчання із залученням американського фахівця. Учасники — студенти III курсу спеціальностей «Комп’ютерні науки» і «Прикладна математика». У підсумку навчального року вони повинні будуть виконати статистичний аналіз в певній галузі та представити обґрунтовані прогнози.

З лютого 2019 року та протягом всього весняного семестру предмет «Математична статистика» для студентів III курсу спеціальностей «Комп’ютерні науки» (моделювання, проектування та комп’ютерна графіка) і «Прикладна математика» (комп’ютерне та математичне моделювання) читають два викладачі. Це — директор Інженерно-фізичного інституту НТУ «ХПІ» професор Олексій Ларін та запрошений лектор з США професор Луїс Квінн (Louis Quinn). За ініціативи американського фахівця викладання цього предмета відбувається у форматі проектного навчання. Студенти-учасники були розділені на команди по 3-5 осіб, кожна з яких по закінченню семестру повинна виконати статистичний аналіз в певній галузі (медицина, фінанси, інженерія, маркетинг, тощо) і представити обґрунтовані прогнози розвитку тих випадкових процесів, які вони розглядали.

«Я викладаю з 1994 року, був військовим інструктором. Моя основна мотивація для викладання — це обмін знаннями, інформацією зі студентами, отримання зворотного зв’язку. Мій стиль викладання — це провокація дискусій, безпосередня в них участь, щоб допомагати учням розвинути навички рішення проблем та критичного мислення», — сказав професор Луїс Квінн.

«Матеріал подається англійською мовою професором Луїсом Квінном, а я йому асистую, тобто перекладаю на українську мову основні терміни і поняття, відповідаю на питання і допомагаю в комунікації між лектором і аудиторією», — розповідає професор ХПІ Олексій Ларін. — «Немає необхідності в перекладі кожної фрази. Ми працюємо в команді, щоб показати новий формат лекцій. Крім того, презентації після лекцій розміщуються у вільному доступі», — зазначив він. Залучення висококласних фахівців, а також впровадження нових підходів в навчання вписуються в концепцію викладання CDIO, яка реалізується в НТУ «ХПІ» в рамках розвитку проектного навчання і трансформації інженерної освіти.

Студент спеціальності «Комп’ютерні науки» Володимир Хлудєєв поділився враженнями, відзначивши, що такий освітній експеримент дозволяє краще сприймати інформацію: «Новий лектор Луїс Квінн читає лекції цікаво, наводить приклади зі свого досвіду, розповідає про те, що сам аналізував. Так інформація сприймається краще. Це не просто запис під диктовку. Крім того, це ще й гарна практика англійської мови. Таких експериментів не вистачало Політеху», — сказав він.

«Це новий підхід до викладання статистики в цілому, з акцентом на практичну частину, роботу в команді та активну дискусію з аудиторією. Професор Квінн намагається дати студентам найбільш ефективне розуміння матеріалу, що навіть забуваєш про мовний бар’єр. Це відмінний досвід», — сказав студент спеціальності «Прикладна математика» Руслан Бабуджан.

Довідка:

Професор Луїс Квінн (Louis Quinn) має чотири університетські ступені, а також проходив військові курси, брав участь в різних з’їздах, конференціях і симпозіумах. Зокрема, має ступінь «Магістр» з бізнес адміністрування в University of Hawaii в Маноа (США), ступінь асоційованих вчених з інформаційних систем коледжу Співдружності ВПС США, ступінь «Бакалавр» з комп’ютерних наук (з відзнакою) в Park University (США), «Бакалавр» математичних наук (з відзнакою) в Troy State University (США), є майором ВПС США (у відставці). Крім того, Луїс є випускником Школи електронної війни НАТО, пізніше був обраний інструктором. Луїс Квінн викладає з 1994 році, працював в університеті Північної Дакоти як ад’ютант-професор комп’ютерних наук, а пізніше як викладач математики і доцент в Troy State University в Алабамі. Професор Луїс Квінн Навчався і працював з кращими фахівцями в галузі статистики — главою відділу математики Troy State University (США) доктором Джеймсом М. Каргалем і доктором University of Hawaii (США) Даніелем Портом, які працюють в NASA.

Концепція CDIO (Conceive – Design – Implement – Operate) — освоєння студентами інженерної діяльності відповідно до моделі «Планувати – Проектувати – Виробляти – Застосовувати» реальні системи, процеси і продукти. Проект спрямований на усунення протиріч між теорією і практикою в інженерній освіті. Новий підхід передбачає посилення практичної спрямованості навчання, а також введення системи проектного навчання.

 

 

Завтра відбудеться пробне ЗНО з української мови

У суботу, 16 березня, в усіх регіонах України відбудеться проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури.

Участь у тестуванні допоможе його учасникам ознайомитися із процедурою проведення ЗНО, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування, робочого місця, іншими особливостями тестування.

Цього року взяти участь у пробному тестуванні з української мови та літератури виявили бажання понад 166 тисяч осіб.

Для всіх зареєстрованих учасників пробного ЗНО створені інформаційні сторінки, де розміщена інформація про час і місце проходження тестування. Після тестування на цих сторінках також будуть опубліковані результати учасника.

Для отримання результатів пробного ЗНО з української мови і літератури кожному учаснику буде необхідно внести свої відповіді на спеціальний сервіс.

Результати тестування з української мови і літератури буде оприлюднено на інформаційних сторінках учасників 22 березня.