Daily Archives: Березень 26, 2019

Улюблена музика допомагає навчатися

Британські вчені дійшли висновку, що зіниці людських очей розширюються під час прослуховування улюбленої музики. Ширина зіниці дає зрозуміти, як людина ставиться до тієї чи іншої композиції. При цьому музика, яка особливо подобається, допомагає запам’ятовувати більше інформації.

В  експерименті взяли участь 60 добровольців. Виявилося, і емоційний зміст творів, і ставлення добровольців до музики впливали на ширину зіниць. Найсильніше в першій групі зіниці розширювалися у добровольців, коли вони слухали музику, яка їм подобалася, а в другій – у тих, у чиєму житті музика відігравала важливу роль. У подальших дослідженнях учені планують дізнатися більше про цей феномен.

За словами дослідників, музика впливає на процес навчання. Багато студентів повідомляли, що вона допомагала їм запам’ятовувати інформацію. Прослуховування музики під час навчання або в процесі виконання завдання покращувало увагу, пам’ять, здатність рахувати подумки. Крім того, знижувався рівень тривоги і депресії.

МОН посилить вимоги до фірм-посередників, які співпрацюють з українськими вишами для залучення іноземних студентів на навчання

За рік кількість іноземних студентів, що навчаються в Україні, зросла на 10тис і становить 75тис 605 осіб, однак вони продовжують стикатися з недоброчесністю фірм-посередників, яка призводить до кризових ситуацій та завдає шкоди іміджу України. З огляду на це МОН планує посилити вимоги до фірм-посередників, які співпрацюють з українськими вишами для залучення іноземних студентів на навчання. Про це йшлося під час виступу Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич на Другому українському форумі міжнародної освіти сьогодні, 26 березня 2019 року, у Києві.

«Присутні тут колеги знають, що моя позиція, а особливо після зустрічей з послами Індії, Марокко та Єгипту, була така, щоб заборонити фірми-посередники взагалі. Але колеги  запевнили мене, що  заклади освіти ще не готові самостійно рекламувати себе по всьому світу. Водночас уся ця діяльність повинна знаходитись у правовому полі. Ми настійно рекомендуємо запровадити практику, коли кошти за навчання іноземні студенти перераховують безпосередньо закладу вищої освіти, який після цього розраховується з агентом. Гадаю, що на часі – виробити чіткі критерії відбору суб’єктів господарювання, з якими заклади освіти укладають договори щодо надання послуг з набору кандидатів на навчання. Тому ми вносимо зміни в Наказ МОН № 1541, який регламентує питання організації набору та навчання (стажування) іноземців та осіб без громадянства», – зазначила Лілія Гриневич.

Так, заплановані зміни передбачають, що фірма-посередник, яка надає послуги з набору іноземців як кандидатів на навчання в Україні, муситиме надавати закладу освіти та Українському державному центру міжнародної освіти:

1) документ,  що підтверджує право здійснювати набір кандидатів на навчання в Україні та в країні походження іноземця;

2) повну контактну інформацію;

3) інформацію про штат/співробітників суб’єкта господарювання.

Міністр також проілюструвала необхідність таких змін на прикладі ситуації, яка склалася в Донецькому національному медичному університеті.

«Відкрита низка кримінальних проваджень. Звичайно, органом державного управління Донецького національного медичного університету є Міністерство охорони здоров’я України. Але іноземні студенти – це також і наша відповідальність. Заглибившись в питання, ми можемо говорити, що причиною її виникнення є також перевищення повноважень фірми-посередника. У цьому випадку – ТОВ «Українські освітні послуги». Неприйнятним є те, коли офіційно непрацевлаштовані особи займаються іноземними студентами, а у цій ситуації гроші за навчання передавалися іноземними студентами фізичній особі, яка юридично не має жодного стосунку до фірми та може уникнути покарання за свої дії. Така ситуація неприпустима», – пояснила Лілія Гриневич.

Вона підкреслила, що робота фірм-посередників в будь-якому випадку має закінчуватись на етапі підбору кандидатів на навчання. Послуги з поселення, реєстрації, юридичних консультацій та підтримки мають надаватися закладами освіти.

«У випадку ДНМУ в договорі агента прописані послуги і з поселення, і з реєстрації в ДМС. Дійшло до того, що іноземний громадянин не може сплатити за навчання університету, а має платити фірмі. Як наслідок, гроші не дійшли до університету, і зараз борг фірми перед університетом становить понад 1 000 000 доларів США. Окрім цього ми маємо репутаційні збитки на рівні держави, а також сотні ображених студентів та обурених сімей», – розповіла Міністр.

Сумський НАУ зібрав «агентів змін» вищої освіти

Днями в Сумському національному аграрному університеті зібралися 43 учасники міжнародного польсько-українського освітнього проекту «Інноваційний університет і лідерство». Впродовж п’яти років в рамках цього проекту ведеться підготовка академічних лідерів, що мають бажання та здатні впроваджувати сучасні інноваційні технології в практики української вищої школи чи орієнтовані на вивчення та побудову нових моделей стосунків університетів з різноманітними контрагентами.

Активні освітяни, які представляють заклади вищої освіти різних форм власності зі всієї країни, проходять інтенсивне тренінгове навчання в Україні та Польщі, за результатами якого готують і реалізують відповідні індивідуальні мікро-проекти. Організатором проекту є Міжнародний благодійний фонд “Міжнародний фонд досліджень освітньої політики” за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства науки і вищої освіти Республіки Польща, Варшавського та Ягелонського університетів. За п’ять років було підготовлено 192 «агенти змін» з  більш ніж 100 університетів.

Приводом для зустрічі в Сумах став круглий стіл «Впровадження інноваційних проектів у практику української вищої школи: реалії, уроки, проблеми», тема якого – обговорення інструментів впровадження інноваційних проектів в практику української вищої школи. Модерував захід голова МБФ «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики» професор Тарас Фініков, який є ініціатором та керівником «Інноваційного університету». Тарас Володимирович в короткій доповіді ознайомив присутніх з особливостями організації зовнішніх систем забезпечення якості вищої освіти. З привітальним словом до учасників круглого столу звернувся ректор Сумського національного аграрного університету, академік Володимир Ладика.

Ключовими спікерами круглого столу були випускники проекту різних років (фаз), які сьогодні займають державні посади та долучаються до формування державної політики в галузі освіти. Зокрема, заступниця голови новоствореного Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, професор Наталія Стукало та член НАЗЯВО, доцент Артем Артюхов, керівник державної установи «Український державний центр міжнародної освіти», доцент Олена Шаповалова, голова ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України, доцент Юрій Кращенко, керівник експертної групи директорату науки Міністерства освіти і науки України, доцент Григорій Мозолевич, Державний експерт Директорату професійної освіти МОН України, доцент Юлія Єпіфанова. Ще одна випускниця проекту, а нині науковий співробітник Фундації польських ректорів, секретар комісії зі стратегічних проблем вищої освіти Конференції ректорів академічних шкіл Польщі, доцент Ірина Дегтярьова в скайп-режимі з Варшави представила доповідь «Реформа системи вищої освіти і науки Польщі – імплементація Закону 2.0». На другий день до плеяди спікерів приєднався генеральний директор Директорату вищої освіти та освіти дорослих, професор Олег Шаров, який ознайомив присутніх з сучасними новаціями в системі вищої освіти України.

Приємним початком другого дня стало привітання з днем народження керівника проекту «Інноваційний університет і лідерство», голови МБФ «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики», професора Тараса Фінікова. Від імені усіх присутніх випускник проекту, проректор з наукової роботи СНАУ Юрій Данько привітав Тараса Володимировича, та подякував  за високий професіоналізм та відданість своїй справі.

В межах роботи учасники круглого столу мали можливість ознайомитися з навчальною та науковою базою Сумського національного аграрного університету.

Чи готова ваша дитина до школи?

Сьогодні почула діалог матусь біля дитячого садочка. Одна з них розповідала, що її 5-річна Катруся з двох років читає, рахує, знає алфавіт, розв’язує нескладні математичні задачі, тому вона має намір віддати її цього року до школи. Інша дивувалася інтелектуальним здібностям Катрусі і шкодувала, що її Марійка так не вміє.  

Отже, чи справді набуті дитиною навички в письмі, читанні, рахунку означають її повну готовність до школи?

Оксана Гриневич, вихователь столичного дитсадка №580 “Ольвія” наголошує: “Важливо, щоб у малюка сформувалася соціально-психологічна готовність до навчання, вміння тривалий час концентрувати увагу, з’явилася здатність до довільного запам’ятовування, потреба і інтерес до пізнання нового”.  Батьки, переговоривши з вихователями повинні впевнитися у знаннях, уміннях і навичках власної дитини, дуже часто саме батьки недооцінюють або перебільшують рівень можливостей свого малюка. “Рішення про те, чи стане дитина  цьогоріч першокласником, батькам варто приймати разом зі спеціалістами – педагогами та психологами, – орієнтуючись насамперед на особливості розвитку малюка. Дитина повинна бути готова фізично, інтелектуально, психологічно, соціально та емоційно” – розповідає Оксана Володимирівна.

Фізіологічна готовність дитини до навчання у школі. Це означає, що в неї має бути розвинений на певному рівні скелет. В дошкільному віці (зазвичай у 5-6 років) у дітей відбувається «стрибок у зрості», що полягає у суттєвому видовженні рук і ніг. Філіппінський тест точно характеризує біологічний вік. Треба попросити дитину доторкнутися правою рукою до лівого вуха, провівши руку над головою. Дитина 4-5 років не може цього зробити – руки ще надто короткі.

1111-300x189Тест відображає ступінь розвитку скелету, рівень дозрівання нервової системи, здатність головного мозку сприймати і переробляти інформацію. Вікові межі у всіх дітей різні, хтось у 5 років може виконати цей тест, а хтось – у 7. Але якщо дитина виконала філіппінський тест, це не означає, що вона вже готова до навчання в школі.

Філіппінський тест допоможе вам визначити лише один із показників шкільної зрілості – ступінь фізіологічної готовності до навчання в школі.

Також зверніть увагу на зуби дитини. А саме їх відсутність. Норма – коли випало чотири молочні зуби. Дивуєтесь,  який зв’язок між навчанням та зубами? Так-от, з дозріванням зубів дозрівають центри, які відповідають за дитячу психомоторику.

Перевірте і кісткову зрілість. Покладіть руку дитини на стіл, і нехай вона почергово піднімає пальчики від мізинчика до великого. Зробити це непросто. Якщо ваша дитинка вміє так робити,  це означає,  що кісткова тканина розвинена і малюк витримуватиме навантаження з письма.

Коли йдеться про інтелектуальну готовність, то тут має бути елементарний рівень математичних знань, знань про довкілля, навички письма, читання. Також дитина має бути готова емоційно, вміти вислуховувати людину, зрозуміти, що є час для гри, а є для навчання, має усвідомлювати, що є встановлені правила. Повинна  вміти домовлятися з однолітками, знати правила гри, діяти в команді.

“У дитини до шести-семи років має бути чітка мотивація, чому саме вона хоче йти до школи.  Деякі батьки вважають, що чим раніше дитина пішла до школи, тим краще. Це помилка. Якщо психіка малюка ще не дозріла, шкільні навантаження можуть стати причиною перевтоми, нервового збудження та агресії,” – говорить Оксана Гриневич.

І на останок, Оксана Володимирівна радить обирати в першу чергу вчителя, а не школу. “Вчитель для першокласника – це особлива людина. Від того, яка це людина, залежить чимало у житті дитини. А талановитий вчитель може працювати і у звичайній школі і у “крутій” гімназії. Зважте всі “ЗА” та “ПРОТИ” і зробіть правильний вибір. Від цього залежить майбутнє вашої дитини!”.

Юлія Осіння, Освітній портал “Педагогічна преса”

 

 

З 2020 року всі іноземні студенти після 1 курсу будуть здавати ЗНО з мови навчання

Цього року восени відбудеться перший пробний іспит – ЗНО з мови навчання для іноземних студентів після закінчення першого курсу в українських вишах. Така ініціатива – результат численних скарг студентів-іноземців, а також посольств іноземних держав на якість викладання іноземними для їхніх громадян мовами – російською та англійською. Про це розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич сьогодні, 26 березня 2019 року, під час виступу на Другому українському форумі міжнародної освіти в Києві.

«Як ми й обіцяли торік під час Першого українського форуму міжнародної освіти, цього року восени відбудеться перший пробний іспит з мови навчання. Це буде пілотний проект, в якому візьмуть участь не всі ЗВО. Але вже з 2020 року ЗНО з мови навчання будуть здавати усі іноземні студенти після закінчення 1 курсу. Цим питанням опікується Український центр оцінювання якості освіти. Після проходження ЗНО іноземний студент отримуватиме сертифікат про складання іспиту, який дає право йому продовжувати навчання на другому курсі», – пояснила Лілія Гриневич.

Вона додала, що студенти, які навчаються англійською мовою і мають міжнародні сертифікати на кшталт IELTS, TOEFL, Cambridge Certificate, з рівнем знань не менше В1 – повторно здавати англійську не будуть. Їхній сертифікат автоматично враховуватиметься як успішно складений іспит.

«Відповідно, якщо ми висуваємо такі вимоги до знань мови навчання студентами, то ще суворіші вимоги мають бути і до викладачів закладів освіти, які навчають іноземних студентів. Їхній рівень володіння мовою має бути не нижче В2. Цього року ми приділятимемо особливу увагу виконанню цих умов», – зазначила Міністр.

Представники литовського бізнесу ділилися з полтавчанами досвідом розвитку економіки міста

Налагодження дружніх взаємовідносин, обмін досвідом із литовськими колегами щодо реалізації кращих ініціатив та досягнень в управлінні містом – саме з такою метою в Полтаві 14 березня проведено форум «Україна – Литва: європейський досвід». Цей захід – продовження українсько-литовської співпраці, що розпочалася у грудні 2018 року підписанням  Угоди про Співробітництво між Полтавською міською радою та Вільнюською торгово-промисловою палатою.

Участь у форумі взяли керівники міста, представники депутатського корпусу міськради, Полтавської торгово-промислової палати, представники бізнесу та Полтавський університет економіки і торгівлі (ПУЕТ). Литовську делегацію представляли віце-міністр закордонних справ Республіки Литва Дарюс Скусявічюс, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

Робота заходу була розподілена на окремі дискусії, під час яких представники литовського та полтавського бізнесу обговорювали важливі проблеми. Одним із питань для обговорення стало визначення факторів розвитку економіки міста, а саме підвищення кваліфікації працівників і розвиток кадрового потенціалу. Директор офісу студентського омбудсмена ПУЕТ  Василь Карманенко відзначив важливість перейняття литовського досвіду  для Полтави щодо подолання дисбалансу на ринку праці. Директор Міжнародного науково-освітнього центру ПУЕТ Юлія Перегуда  наголосила на  важливості  європейського підходу до підготовки та наповнення кадрами ринку праці  України.

Порушувалися питання стосовно ведення бізнесу в місті Полтава, перешкоди для бізнесу щодо виходу на ринок Європейського Союзу, шляхи налагодження механізму співпраці. Обговорювали проблему подальшого існування виробничих територій міста та їх інвестиційної привабливості. Конкретні результати напрацювань та співпраці європейського та полтавського бізнесу зможемо відчути вже найближчим часом.

Інформує прес-служба ПУЕТ

Соціальна тематика стала провідною в конкурсі проектів у ЗНУ

У Запорізькому національному університеті відбувся захист проектів учасників «Бізнес-інкубатора економічного факультету ЗНУ». Із робіт 24 інкубантів, більшість із яких є студентами економічного факультету, попередній конкурсний відбір пройшли семеро. Зокрема, Маргарита Іпатько має задум розвинути ідею «Антикафе із тваринами» і на базі вже набутого досвіду не тільки заробляти гроші, а й рятувати безпритульних тварин.

Не менш цікавий і вдалий проект соціального підприємництва представив Сергій Кунатенко під назвою «Синергія». Проектант пропонує спільно з представниками факультетів біологічного, економічного та журналістики популяризувати ідею щодо вирощування іменних саджанців екзотичних рослин, які потім замовник отримує та може висадити будь-де. Не менш корисним сегментом експертного ринку може стати проект, який запропонувала інкубант Світлана Савченко. Ідея щодо створення фірми «Мій еталон», яка здійснюватиме аудиторську експертизу якості продуктів для різного рівня виробників і надаватиме висновки й поради, може сприяти поліпшенню показників продукції, яка потрапляє до споживачів. Дар’я Хапорова запропонувала розпочати створювати рекреаційні зони на місцях колишніх кар’єрів, відповідно до світового досвіду. І представила конкретний проект щодо створення зони культурного відпочинку на місці Мокрянського гранітного кар’єру в Шевченківському районі міста Запоріжжя. А от Андрій Кікош та Андрій Шелестин вже працюють у рамках об’єднання «Андріїв-Тур». Окрім іншого, вже три роки працює мобільний додаток Colovas, який представив Владислав Чирва. Група айтішників, до складу якої він входить, планує розширити його функціональні можливості.

Наприкінці засідання представники конкурсного журі відзначили актуальність усіх представлених для захисту проектів, високий рівень розробок та їхню практичну готовність до реалізації.

Для довідки
«Бізнес-інкубатора економічного факультету ЗНУ» працює на базі вишу вже кілька років. Завдання й значення його для розвитку малого та середнього бізнесу в регіоні важко переоцінити в контексті його сегментного складника. Переможці відповідних етапів проектних конкурсів традиційно демонструють високий рівень готовності до самостійної бізнесової діяльності, а також розробляють цікаві й соціально корисні проекти, які вже втілюються в життя або чекають на фінансування.

Прес-служба ЗНУ

Google, МОН та Фонд Порошенка підписали меморандум про співпрацю для розвитку інклюзивної освіти

Тренінги для підвищення ІКТ-грамотності вчителів, організація та проведення спільних семінарів, тренінгів і тематичних досліджень для впровадження стандартів інклюзивної освіти. Над цим разом працюватимуть Google, МОН та Фонд Порошенка відповідно до меморандуму, що був підписаний  25 березня 2019 року.

«Протягом більш ніж трьох років ми займаємося впровадженням інклюзивної освіти і вже маємо вражаючі результати. На сьогодні запрацювала розгалужена мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Зараз їх 550 в усіх регіонах України. І на державне замовлення була створена електронна система, яка працює в цих інклюзивно-ресурсних центрах. Саме на її базі ми і можемо в майбутньому в співпраці з Google зробити карту України, яка демонструватиме наявність інклюзивних освітніх закладів – садочків, шкіл і професійних закладів освіти. Ми також розраховуємо, що наші партнери допоможуть нам створити єдиний реєстр дітей з особливими освітніми потребами, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів», – розповіла очільниця Фонду Порошенка, Дружина Президента Марина Порошенко.

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич повідомила, що впродовж року кількість школярів з особливими освітніми потребами, залучених до інклюзивної освіти, зросла на 61%. Так, наразі їх понад 12 тис.

«Інклюзія – це наріжний камінь реформи Нова українська школа, адже наша кінцева мета – створити середовище, що зможе розкрити талант та здібності кожної дитини, дати нашим школярам широкий соціальних досвід. Наше завдання – створити для них відповідні умови, а повноцінно це можна забезпечити лише за ефективного використання цифрових технологій. І ми вдячні компанії Google, бо ми завжди можемо покластися на неї як на надійного партнера для реалізації наших ініціатив. Ми вже мали чудовий досвід спільного створення онлайн-курсу про безпечну та етичну поведінку в Інтернеті, неодноразово співпрацювали й для підвищення комп’ютерної грамотності вчителів», – відзначила Міністр.

Компанія Google  також планує надавати експертизу із впровадження цифрових інклюзивних стандартів в освіті.

«Однією з головних цінностей Google є рівність можливостей для кожного.  Ми сподіваємось, що підписання цього меморандуму дасть нам ще більше можливостей для досягнення дійсно значимих та масштабних результатів у цій сфері», – додав директор Google-Україна Дмитро Шоломко.

Антимонопольний комітет перевірить, чому в Києві бракує дитсадків і шкіл

Антимонопольний комітет ініціював перевірку ситуації з браком місць у дитсадках і школах Києва. Про це повідомила у Facebook державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська. Інформує Хмарочос.

Зокрема, Антимонопольний комітет перевірятиме:

  • взаємозв’язок плану забудови Києва з темпами житлового будівництва та демографічними особливостями;
  • основні джерела фінансування будівництва дошкільних та шкільних закладів освіти;
  • основних суб’єктів, що протягом останніх трьох років будують та вводять в експлуатацію дошкільні та шкільні заклади освіти – компанії-забудовники, міська влада;
  • особливості визначення, механізм внесення та подальше використання пайових внесків від забудовників Києва до бюджету міста тощо.

За даними Держстату, кількість учнів у школах Києва збільшується в 20 разів швидше, ніж зростає кількість місць у школах.

 

Для встановлення проблемних питань, що мають місце у сфері освітніх послуг, зокрема, щодо причин та передумов нестачі у…

Опубліковано Агією Загребельською Четвер, 21 березня 2019 р.