Daily Archives: 11/04/2019

Міфи та реальність про хоумскулінг

Термін хоумскулінг ще недавно багатьох лякав і був незрозумілий. Але сьогодні, незважаючи на існуючі в суспільстві міфи про нього, це вже досить поширена альтернатива в системі середньої освіти. 

Відсутність соціалізації

Це перше, в чому звинувачують хоумскулінг. Нібито дитину позбавляють колективу, а з ним і соціалізації. Правда всі забувають про те, що в разі домашнього навчання вчителем, а заодно і колективом є не мама чи тато одноосібно, а найрізноманітніші гуртки, освітні центри, педагоги, малокомплектні групи таких самих хоумскулерів. Тобто варіантів взаємодії дитини з іншими людьми маса, як особистих, так і дистанційних (через інтернет). Домашня освіта не означає сидіння вдома. Вона означає, що батьки і самі діти беруть на себе відповідальність за форми отримання знань і якість засвоєння матеріалу.

Дитина сама по собі

Безумовно, школа дуже зручна для працюючих батьків, оскільки півдня, а то і більше, дитина знаходиться під наглядом і в максимально безпечному середовищі. Мамі не потрібно думати, де знаходиться її син під час перерви між фізкультурою і математикою. Огороджена територія, уроки один за іншим, педагоги, що стежать за порядком – це величезний плюс традиційної школи.

В умовах хоумскулінга батькам потрібно ще поламати голову, щоб скласти оптимальний графік занять і маршрути пересування дитини по місту. Але більшу частину свого часу, як і в школі, вона все одно не буде надана сама собі. Як було сказано вище, занять поза домом у хоумскулера багато, до них потрібно підготуватися, до них потрібно дістатися, а потім повернутися додому.

Низька якість освіти

Ті, хто ратує за шкільне навчання, говорять про посередні оцінки хоумскулерів (діти на домашньому навчанні також, як і всі інші, пишуть контрольні і здають ЗНО). Але не варто забувати, що, по-перше, на домашнє навчання переходять звичайні діти, чия успішність може бути як відмінною, так і середньої, а по-друге, оцінки не завжди дають об’єктивну картину, адже якщо школа, особливо старші класи, заточена на підготовку до ЗНО, то хоумскулери націлені на придбання корисних навичок. Наприклад, навичок вільного спілкування іноземною мовою, планування і проектування, розуміння причинно-наслідкових зв’язків в подіях світової історії і багато іншого. Це не завжди можна відобразити в стандартних тестових завданнях, але це не означає, що хоумскулери дурніші за школярів.

Вчити вдома дорого 

Дійсно, додаткові заняття коштують грошей. Але ж і школа не безкоштовна. Форма, обіди, ремонти і свята, – все це оплачується з батьківської кишені. Плюс додаткові заняття, які компенсують недоліки шкільної освіти. Якщо все це врахувати, виходить не така вже й велика різниця. Батьки українських хоумскулерів називають цифри від 1200 до 4000 гривень. Звичайно, все залежить від набору навчальних курсів і віку дитини. Але в цілому ціна хоумскулінга приблизно дорівнює вартості навчання в приватній школі або трохи нижче її.

Хоумскулінг для релігійних

Це ще один поширений міф, як і міф про те, що домашнє навчання обирають в тих сім’ях, де один з батьків (частіше за все мама) не працює. Насправді, зазвичай, буває навпаки – за хоумскулінг виступають цілком працевлаштовані мами і тата світських поглядів. А їх вибір обумовлений тим, що школа, на їхню думку, не дає освіту тієї якості, яка необхідна для того, щоб в майбутньому бути успішним.

У будь-якої системи освіти є як переваги, так і недоліки. Хоумскулінг також не позбавлений негативних моментів, проте всі вони суто індивідуальні. Наприклад, далеко не кожній дитині підходить навчання вдома, адже для цього необхідний високий рівень самоорганізації та дисципліни. Та й батьки хоумскулерів можуть бути не завжди адекватні в своїх запитах до дитини і надмірно навантажувати її заняттями. Тому, розглядаючи домашню форму навчання як альтернативу школі, потрібно ретельно все зважити і, в першу чергу, врахувати інтереси дитини. Вибір між школою і хоумскулінгом вона повинна зробити сама.

EtCetera

Робота з психологами, безкоштовні тренінги та майстер-класи: у Охтирському центрі профосвіти відкрили центр розвитку кар’єри

У Охтирському центрі професійно-технічної освіти, що на Сумщині, відкрили сучасну платформу для профорієнтації школярів. Для випускників профтехів там пропонуватимуть вакансії, які відкриті у місцевих підприємствах. Звернутися до Центру розвитку професійної кар’єри зможе кожен охочий.

Під час семінарів, які проводитимуть у Центрі, фахівці-практики розказуватимуть про особливості сучасного ринку праці, спосіб вибору професії та форми навчання. Крім того, для школярів там проводитимуть майстер-класи, на яких вони зможуть спробувати себе у майбутній професії, докладно дізнаватися про її переваги, поспілкуватися з працівниками та учнями закладів тощо.

Серед інших заходів, які планують організувати на базі Центру – тренінг з написання резюме, проходження співбесіди та підвищення кваліфікації.

Це вже четверта платформа такого формату, яку відкривають у регіоні. Їх діяльність спрямована на те, щоб допомогти учнівській молоді визначитися з професією, а випускникам закладів – допомогти у кар’єрному розвитку. Усі заходи та консультації у Центрах є безкоштовними.

За інформацією ДНЗ “Охтирський центр професійно-технічної освіти”

«Light is Fun» крокує Україною: унікальний проект НТУ «ХПІ» – інтерактивні майстер-класи з фізики

Унікальний проект НТУ «ХПІ» — інтерактивні майстер-класи з фізики «Light is Fun» для школярів, вчителів, батьків, усіх охочих відбудуться в Києві 12-13 квітня. Їх проведуть молоді вчені ХПІ — доцент кафедри фізики вишу Ксенія Мінакова і доцент кафедри історії науки і техніки Політеху Сергій Радогуз.

Вони покажуть справжні STEM-експерименти, в яких гості зможуть взяти активну участь і переконатися, що фізика — це легко і цікаво. Київ стане третім майданчиком для «Light is Fun» після Харкова і Полтави, які зібрали сотні учасників.

Воркшоп відбудеться в рамках виставки «Освіта та кар’єра 2019» в Міжнародному конгрес-центрі «Український дім» (вул. Хрещатик, 2). Початок — 11:00. Вхід вільний.

У програмі майстер-класів: знайомство з основними фізичними законами на простих і цікавих прикладах, відтворення різних оптичних експериментів і не тільки, наприклад:

— фізичні природні світлові явища: дисперсія, дифракція;

— оптичні ілюзії і явища інтерференції;

— ефекти, пов’язані з утвореннями різних видів газових розрядів, за допомогою котушки Тесли;

— що таке «Сонячний млин» і як він працює?

— як рухатися за певною траєкторією, використовуючи закони поглинання світла?!

— як перетворити світло в електричну енергію і використовувати її?

— принцип невизначеності Гейзенберга (квантова механіка наочно). Квантова фізика і об’єктивна реальність — чи існує вона?!;

— зв’язок світла і звуку, як передати звук на відстань за допомогою світла.

Відзначимо, що це останній з серії воркшопів з фізики «Light is Fun», які проводять вчені ХПІ. Раніше подібні майстер-класи пройшли в Харкові і Полтаві. 4 квітня майданчиком для експериментів стала виставка «Освіта Слобожанщини та навчання за кордоном» в Харківському палаці спорту. Протягом трьох годин у справжніх STEM-експериментах з оптики брали участь всі охочі. Заходи в Полтаві відбулися 8-9 квітня на виставці «Полтавський абітурієнт» в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.П. Котляревського. Вчені НТУ «ХПІ» демонстрували досліди з фізики для школярів, студентів коледжів і ліцеїв, вчителів, батьків. В цілому за два дні учасниками майстер-класів «Light is Fun» стали понад 300 полтавців, які переконалися, що фізика — це просто, захопливо та пізнавально.

Телефон для довідок: +380 (66) 212-94-02 Ксенія Мінакова.

В рамках заходів відбудеться підготовка до Міжнародного дня світла, який пройде в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» 16 травня 2019 року.

Організатори — НТУ «ХПІ», освітній проект «На урок».

Довідка:

Воркшоп з фізики «Light is Fun» — серія майстер-класів для школярів і вчителів, мета яких показати практичне застосування теоретичних знань з фізики, продемонструвати різноманітні досліди та експерименти. Ці заходи є «практичним» продовженням всеукраїнського конкурсу для школярів 7-11 класів «Наука — це цікаво!», який був організований НТУ «ХПІ» та проектом «На урок» для популяризації науки серед молоді.

Абревіатура STEM розшифровується як «Science, Technology, Engineering and Mathematics» — наука, технологія, інженерія і математика. Це взаємозв’язок і тісний контакт тих областей знань, які дозволяють дитині зрозуміти складний і вкрай цікавий навколишній світ у всьому його різноманітті. Завдяки STEM-підходу діти можуть вникати в логіку явищ, що відбуваються, розуміти їх взаємозв’язок, вивчати світ системно і тим самим виробляти в собі допитливість, інженерний тип мислення, вміння виходити з критичних ситуацій. Це — кардинально новий рівень розвитку дитини.

16 травня відзначають Міжнародний день світла. Це глобальна ініціатива, що визнає центральну роль світла і його місце в науці, культурі та мистецтві, освіті, а також в таких галузях, як медицина, комунікація та енергетика. Широка тема світла дозволить різним верствам суспільства брати участь в заходах по всьому світу, що, в свою чергу, підвищить поінформованість про науку, технології, мистецтво та культуру, а також про їх важливу ​​роль в досягненні цілей ЮНЕСКО із заохочення освіти, рівності та миру (офіційний сайт міжнародної ініціативи: www.lightday.org).

 

 

Перемога з настільного тенісу у освітян Одещини

Настільний теніс – це спорт для будь-якого віку, у якому немає часу на лінощі. Це найкраща підтримка міцного здоров’я, бадьорості духу, кмітливості, а також – доступний інструмент для приємного проведення часу з друзями та колегами. Спортсмени різного віку азартно ведуть поєдинок із маленькою ракеткою в руці. І кожен знає, як швидко летить час, і як складно відірватися від столу, тому перемога важлива для всіх і кожного!

З гарним настроєм, у передчутті вітань із перемогою відбулася урочиста церемонія закриття Всеукраїнських змагань з настільного тенісу серед освітян – членів Профспілки працівників освіти і науки України.

Голова Організаційного комітету Любов Гарбаренко привітала усіх учасників із завершенням спортивного свята. У своєму слові вона подякувала освітянам за професійну й точну гру і справжній емоційний заряд, який триматиме усіх у тонусі до наступних зустрічей!

До церемонії нагородження також було запрошено Івана Стєпакова – головного суддю змагань та Ізяслава Тираспольського – суддю національної категорії.

На початку відзначили переможців в особистому заліку.

Так, ІІІ місце в особистому заліку серед жінок здобули Інна Білащенко (команда Чернігівської області) та Світлана Цьома (команда Черкаської області).

ІІ місце посіла Оксана Стішанкова (команда Луганської області). І місце в особистому заліку у Ольги Стефанюк (команда Дніпропетровської області). Переможниць нагороджено дипломами, медалями та подарунками від організаторів.

Серед чоловіків ІІІ місце в особистому заліку отримали Валерій Паламарчук (команда Одеської  області) та Євген Кожем’якін (команда Луганської області).

ІІ місце у Олександра Буберенка (команда Одеської  області). І місце в особистому заліку серед чоловіків здобув Олексій Молочко (команда Чернігівської області).

У командному заліку VI місце у Всеукраїнських змагань з настільного тенісу посіла команда Сумської області (представник команди – Людмила Гога). V місце – у команди Закарпатської області (капітан команди – Золтан Сіладі), IV місце у команди з Волинської області (капітан команди – Валерій Панчук).

Далі урочиста мить нагородження переможців Всеукраїнських змагань з настільного тенісу серед працівників освіти – членів Профспілки.

Почесне ІІІ місце та бронзу в командному заліку здобула команда Чернігівської області (капітан команди – Інна Білащенко).

ІІ місце та срібло отримала команда Луганської області (капітан команди – Павло Гордієнко), а переможне І місце та золото у змаганнях виборола команда Одеської області (капітан команди – Олександр Буберенко).

Команди-переможниці нагороджено дипломами, кубками та грошовими винагородами у розмірі 3 тисячі 500 гривень, 4 та 5 тисяч (відповідно до почесного місця) а кожен учасник – отримав диплом та медаль.

Ще одне свято спорту завершилося. Нагороди знайшли своїх героїв і поїхали у різні куточки нашої країни. І якщо ви не любите теніс, значить ви ще просто не пробували грати у нього! Спробуйте і нехай вам щастить!

Інформує прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Столичний дитячий садок «Сонечко» зможе економити 25 тисяч гривень завдяки встановленим сонячним панелям

На даху в столичному дошкільному навчальному закладі № 601 («Сонечко») встановлена станція, яка складається з 36 сонячних панелей. Станція генерує електричну енергію з сонячної. За прогнозами завдяки новому обладнанню заклад щорічно економитиме 25 тисяч гривень, – зазначив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв 

Станція є додатковим джерелом електричної енергії, що споживає заклад, без віддачі згенерованої енергії в загальну мережу, тобто, для власних потреб закладу.

«Рівень енергоефективності закладів бюджетної сфери, тобто дитсадків та шкіл, значно зріс за останні три роки. Місту та комунальному підприємству «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва» вдалося залучити до проведення енергоефективних заходів у бюджетній сфері близько 8,5 млн євро, з яких 6,5 млн євро – це грантові кошти або доступні кредити Північної екологічної фінансової корпорації – НЕФКО, що фінансує широкий спектр енергоефективних проектів у країнах Центральної та Східної Європи, включаючи Україну. Ми маємо змогу впроваджувати новітні технології та обладнання, що дає значний економічний та екологічний ефект, не кажучи про підвищення комфорту в цих закладах», – зауважив Петро Пантелеєв.За 5 місяців експлуатації вже зекономлено 9% електричної енергії.

За прогнозами, щороку заклад економитиме щонайменше 25 тисяч гривень.На думку заступника голови КМДА, дуже важливо, що нові проекти стають можливі саме за фінансового сприяння міжнародних партнерів. Місто має змогу пілотувати інноваційні проекти, моніторити економічні результати їхньої роботи та приймати рішення щодо подальшого тиражування. Так, на сьогодні у чотирьох навчальних закладах столиці встановлені сонячні панелі, планують встановити такі станції ще у двох ДНЗ.  

Держава виділила 50 мільйонів гривень на модернізацію закладів профосвіти

На 2019 рік держава виділила 50 мільйонів гривень на модернізацію закладів профосвіти – за ці кошти на базі 45 профтехів створять навчально-практичні центри (НПЦ), де учні працюватимуть із сучасною технікою та матеріалами. Відповідну субвенцію на місця розподілив 10 квітня 2019 року, Уряд України.

“На цей рік ми вже вчетверте поспіль заклали кошти на створення НПЦ в закладах професійної освіти. За 2016-2018 роки держава спрямувала на це 200 млн гривень, за які було відкрито 100 центрів за найбільш дефіцитними та затребуваними на нашому ринку праці професіями. Це тракторист, сантехнік, кравець, фахівці зі зварювальних та електротехнічних технологій тощо. За деякими з них НПЦ вже є у кожній області. Зараз ми віддали на місця ще 50 мільйонів під 45 навчально-практичних центрів”, – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Вона наголосила, що НПЦ є важливою платформою для підготовки учнів, де вони вчаться працювати із сучасними матеріалами, обладнанням та технологіями. Але також центри відкривають додаткові можливості для самих закладів профосвіти, які, наприклад, можуть залучати додаткові кошти, організовуючи курси підвищення кваліфікації, навчання дорослих.
Цього року НПЦ створюватимуть за 6 групами професіями:

  • Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва – 2 НПЦ з орієнтовною вартістю обладнання 10,5 млн гривень;
  • Токар. Верстатник широкого профілю. Фрезерувальник. Шліфувальник. Свердлувальник – 2 НПЦ з орієнтовною вартістю обладнання 2,5 млн гривень;
  • Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж. Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. Електромонтажник силових мереж та електроустаткування – 10 НПЦ з орієнтовною вартістю обладнання 630 тис гривень;
  • Монтажник систем утеплення будівель – 4 НПЦ з орієнтовною вартістю обладнання 809 тис гривень;
  • Верстатник деревообробних верстатів – 5 НПЦ з орієнтовною вартістю обладнання 1,7 млн гривень;
  • Слюсар-ремонтник. Слюсар-інструментальник. Слюсар з механоскладальних робіт. Слюсар з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів. Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів. Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування – 22 НПЦ з орієнтовною вартістю обладнання 266 тис гривень.

До цього переліку увійшли професії, за якими торік вже почали відкривати центри. Наприклад, наразі діє 9 НПЦ для фахівців з механічної обробки металу, 15 – за напрямом електротехнічних технологій та 1 – за професією “Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва”. Однак також створюватимуть центри за іншими затребуваними на ринку праці професіями, – це верстатник деревообробних верстатів і слюсар з ремонту дорожньо-будівельних машин.

Ознайомитися з переліком закладів, де відкриватимуть навчально-практичні центри, можна за посиланням.

Збалансований розвиток людського капіталу в Україні: завдання освіти і науки

10 квітня 2019 року у приміщенні Верховної Ради України відбулися парламентські слухання на тему: «Збалансований розвиток людського капіталу в Україні: завдання освіти і науки».

Більше аніж півтисячі освітян, науковців, представників виконавчої влади і роботодавців зібралися для обговорення ключових проблем у сфері освіти і науки, розв’язання яких забезпечить збалансований розвиток і збереження людського капіталу в Україні, ефективне використання інтелектуального потенціалу та сприятиме створенню конкурентоспроможної ринкової економіки.

Участь у роботі парламентських слухань взяла делегація від Профспілки працівників освіти і науки України на чолі з Головою Профспілки Георгієм Трухановим. Консолідовану думку Профспілки з високої трибуни Ради виголосила заступник Голови Профспілки, голова профкому студентів КНЕУ імені Вадима Гетьмана Ольга Чабанюк.

У своєму виступі вона наголосила, що проблема розвитку людського капіталу тісно пов’язана з забезпеченням умов для здобуття громадянами України якісної освіти. Тут гострими залишаються проблеми з рівнем оплати праці педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників, стипендій студентам. Також капіталовкладення мають виділятися на підготовку фахівців та робітничих кадрів закладами вищої та професійно-технічної освіти.

Ольга Чабанюк підкреслила, що належному фінансовому забезпеченню розвитку людського капіталу сприятиме відображення в рішенні парламентських слухань зазначених проблем та доручення Уряду, органам виконавчої та законодавчої влади, відповідним комітетам Верховної Ради України пропозицій ЦК Профспілки, спрямованих заздалегідь до профільного комітету та їх повна реалізація.

Виступаючі на слуханнях неодноразово наголошували, що основними важелями впливу на розвиток людського капіталу можна вважати науку, освіту, охорону здоров’я та їх зв’язок зі створенням загальноекономічного добробуту народу або держави. Вкрай важливе і особливе місце у формуванні та розвитку людського капіталу посідає наука та інновації, які залучені у процеси самореалізації вже сформованого людського капіталу для забезпечення економічного зростання та системного розвитку всіх сфер життєдіяльності людини, суспільства і держави.

Позиціювання України в міжнародних рейтингах свідчить, що наявність освіченого працездатного людського ресурсу залишається конкурентною перевагою національної економіки, а стан його використання та збалансований розвиток є визначальним фактором посилення її інноваційної спроможності. Проте, Україна неефективно використовує свій освітній, інноваційний та науковий потенціал для економічного зростання та забезпечення конкурентоспроможності на регіональному (субрегіональному) і глобальному рівнях.

Нагальною залишається проблема визначення пріоритетів розвитку суспільства і держави, формування ефективної системи стратегічного планування в Україні та державної стратегії розвитку науки, технологій та інноваційної діяльності.

Наслідком дискусії на парламентських слуханнях стали рекомендації щодо комплексних змін до законодавства, спрямовані на вирішення проблем у сфері освіти і науки, що дозволить зберегти, збалансовано розвивати та управляти людським потенціалом і людським капіталом. Окремими пунктами до документу внесено питання: забезпечення ефективного використання новітніх інформаційно-комунікаційних технологій у сфері освіти і науки; забезпечення якісним харчуванням у закладах освіти; подолання дисбалансу між підготовкою кваліфікованих робітників і фахівців з вищою освітою та потребами ринку праці; ключові проблеми у сфері науки та інноваційної діяльності.

Інформує прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України