Daily Archives: Квітень 17, 2019

Через сучасні гаджети діти втрачають навички письма

Фінляндія, США, Велика Британія і навіть Японія скорочують – а з часом і поготів скасують уроки каліграфії та прописів молодшим школярам. Педагоги стверджують, що навички письма від руки сьогодні не потрібні, і перерозподіляють години на користь інформатики та викладання друкування на клавіатурі.

Із 2016-го Фінляндія скасувала обов’язкове навчання в школах письма від руки: цей предмет став факультативним, а основні уроки присвячуються роботі з комп’ютером. Викладач початкової школи Верту Халлоген пояснює: “Учителю бракує часу на все. Показати, як писати, півсправи. Ще необхідно практикуватися, а годин на це не відводять“.

Каліграфія, письмо сьогодні – частина програми другого класу. Тести серед старшокласників показали: чимало дітей до підліткового віку втрачають навички письма у зв’язку з відсутністю постійної практики. Підлітки значну  частину письмових завдань виконують на комп’ютерах і планшетах. До того ж технології нав’язують нові формати письмової мови. Короткі повідомлення, безліч посилань, схем приходять на місце багатосторінковим доповідям і викладам, які школярі готували кілька десятиліть тому, переписуючи уривки з книг, енциклопедій і журналів.

Фінські школи не обмежують охочих навчитися красиво та швидко писати від руки: для таких дітей організовані факультативні заняття.

Багато експертів у сфері педагогіки виступають проти рішень сучасних шкіл поступово відмовитися від викладання навичок письма. Вони переконані: розвиток дрібної моторики шляхом писання на папері покращує когнітивні здібності дітей. Дослідження показали: краще запам’ятовується те, що написане від руки.

Японія, один із лідерів у галузі електроніки та комп’ютерних технологій, посідає  третє місце у світі за кількістю користувачів Інтернетом. Як наслідок, змінюється і письмова японська: вона стає лаконічнішою і простішою. Чи означає це, що навички каліграфічного написання ієрогліфів, яких у мові близько двох тисяч, відходять у минуле під натиском сучасних гаджетів? Чи не ставить це у деякому розумінні під загрозу японську мову? Каліграф і художник Хіракі Сато вважає: “Письмо від руки необхідно зберегти як один із найважливіших пластів національної культури. Він також переконаний, що правильне та вдумливе накреслення ієрогліфів слугує гармонізації свідомості, покращує розумовий процес і навіть фізичний стан особи яка пише. Коли ви постійно друкуєте на комп’ютері, ви поступово забуваєте, як писати ієрогліфи від руки. Наша письмова мова вимагає практики. Красиві нариси ієрогліфів – гімнастика для всього тіла: рисочка вгору – крапка – рисочка вниз. Це вправа на чіткість, пильність і логіку мислення. І як будь-яка фізична діяльність, письмо потребує постійної практики“.

Філолог та історик токійського університету Іцукі Нагасава стверджує: “Погоджуся, що сьогодні люди менше пишуть від руки, втрачають навички. Але сучасні комп’ютери здатні надати людям величезну кількість ієрогліфів – зокрема й тих, які ці носії, можливо, не вміли правильно писати від руки. А нині їм відкрита і мова ЗМІ, і діловий словник. І все це багатство вони можуть використовувати“.

За інформацією euronews.com

Штрафи за погрози та напади на вчителів: депутати ВР зареєстрували відповідний законопроект

 

Відповідний законопроект № 10214 зареєстрували 26 народних депутатів на чолі із представником БПП, головою комітету з питань науки й освіти Олександром Співаковським.

У пояснювальній записці навели низку прикладів булінгу проти вчителів і нападів на представників освітньої галузі. Автори законопроекту стверджують, що це стало “наслідком безправ’я вчителів”. Окремо виділили проблему розпиття алкоголю чи вживання наркотиків на території закладів освіти.

 

Так, за погрозу, образу, переслідування вчителів, викладачів та науковців (у тому числі в Інтернеті) пропонують встановити штраф 5100 грн. Якщо порушувала група осіб або повторно протягом року – 10200 грн.

Фізичне насильство, що не спричинило тілесні ушкодження вчителю, викладачу та науковцю, внаслідок чого могла чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого може стати приводом для штрафу 10200 грн. Якщо йдеться про групу нападників або повторне порушення протягом року – 20400 грн.

Якщо порушували школярі до 16 років – штраф накладатимуть на батьків.

Вживання алкоголю чи наркотиків у закладах освіти пропонують карати штрафом у сумі 10200 грн, а вдруге протягом року – штрафом в обсязі 20400 грн.

Окрім того, у законі про освіту мають намір уточнити, що вчителі, викладачі, науковці мають право на повагу до своєї особистості, честі й гідності, справедливе і шанобливе ставлення з боку учасників освітнього процесу та інших осіб.

Нагадаємо, 16 січня поточного року батько одного із учнів побив вчителя фізкультури у київському ліцеї № 157. У бійку вилився конфлікт через те, що вчитель зробив зауваження учню. Вчитель фізкультури потрапив до лікарні із травмами голови та розривом легені. Нападника відправили під нічний доманій арешт. Йому оголошено підозру за ч. 1 ст. 121 КК України “Умисне тілесне ушкодження”.

Після цього випадку українські вчителі звернулися з відкритим закликом до Верховної Ради – ухвалити і впровадити ефективний механізм захисту прав та інтересів працівників освіти, в тому числі від неправомірних дій з боку батьків та учнів.

Команду ЖНАЕУ  нагородили грамотами на Всеукраїнській олімпіаді з «Права»

Протягом 10-12 квітня у Запорізькому національному університеті  проходив II етап Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальністю «Право».

Житомирський національний агроекологічний університет представляла команда у складі   Хамраєвої Карини, Зоріноі Аліни та Дяченко Романа.

Окрім знакових грамот та сертифікатів, отриманих командою, Роман Дяченко увійшов у 30-ку найкращих студентів-правників України

Нагадаємо, що мета олімпіади –  виявлення та підтримка обдарованої студентської молоді, створення умов для її творчого зростання, розвиток і реалізація здібностей студентів, стимулювання і активізації їх науково-дослідної роботи, творчої праці, а також стимулювання педагогічних та науково-педагогічних працівників, підвищення якості підготовки фахівців, системного вдосконалення навчального процесу.

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

 

 

 

 

Професійна освіта в Україні стане інституційною: МОН запрошує до громадського обговорення

Міністерством освіти і науки розроблений проект Положення про інституційну форму здобуття професійної (професійно-технічної) освіти. Проект документа опублікований для громадського обговорення.

Документ визначає порядок здобуття професійної освіти за інституційною формою здобуття освіти, що організовується у закладах професійної освіти для забезпечення права на здобуття професійної освіти.

Метою запропонованого проекту є встановлення єдиних підходів до порядку здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за інституційною формою у закладах професійної освіти незалежно від їх підпорядкування, типів і форми власності.Положення містить визначення очної, заочної, дистанційної та мережевої форм освіти, за якими може здійснюватись навчання учнів і студентів.

Зауваження та пропозиції можна надсилати до 10 травня на електронну адресу Міністерства освіти: ponomarova@mon.gov.ua.

Відбувся XІV Міжнародний конкурс молодих дизайнерів «Модна лінія молодих 2019»

Традиційно у квітні у словацькому місті Пряшів проходить Міжнародний конкурс молодих дизайнерів, організатором якого є  Пряшівська середня спеціалізована школа підприємництва.

Так, 12 квітня 2019 року на базі школи  відбувся X1У Міжнародний конкурс молодих дизайнерів «Модна лінія молодих 2019», в якому брали участь педагогічні працівники та учні Ужгородського вищого комерційного училища Київського торговельно-економічного університету.

У рамках цього конкурсу між собою змагались молоді дизайнери віком 15-19 років у 8-ми категоріях. Всього було продемонстровано 750 моделей одягу в 170 виступах.

Молоді дизайнери з Закарпаття представили свої роботи у двох номінаціях. Колекція «Інь-Янь» (створена гуртківцями гуртка «Дизайн одягу» під керівництвом керівника Росул Л.М., автор учениця ІІ курсу Скубенич Марина), колекція «Файні панянки» (створена гуртківцями «Дизайн народного одягу» під керівництвом керівника гуртка Німець Т.М., автор учениця ІІ курсу Шеверя Христина). Конкурс пройшов на надзвичайно високому рівні.

Серед членів журі були всесвітньо відомі словацькі дизайнери, представники Міністерства освіти Словаччини та керівники округу. Це справді було свято краси, моди, молодості, фантазії та епатажу. Участь училища у конкурсі була відзначена спеціальним призом та дипломом організаторів конкурсу. Окремо відзначена дипломом та спеціальним призом журі конкурсу колекція «Файні панянки».

Інформує Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Закарпатській області

 

 Студент ЖНАЕУ   – чемпіон України з пауерліфтингу та окремих вправ

 Протягом 13-14 квітня в Києві проходив чемпіонат України з пауерліфтингу та окремих вправ серед аматорів та професіоналів.

У цих змаганнях взяв участь студент факультету економіки та менеджменту Житомирського національного агроекологічного університету Артем Данилюк.

Зокрема, з результатом у жимі штанги лежачи 115 кг у ваговій категорії 67,5 кг  Артем показав найкращий результат і став чемпіоном України. Готував до змагань спортсмена тренер –  старший викладач кафедри фізичного виховання ЖНАЕУ Павло  Пилипчук.

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного

На Вінниччині вчителі складали ЗНО: дехто шукатиме іншу роботу

Викладачі математики з п’яти ра­йонів Вінницької області не склали зов­нішнє незалежне оцінювання зі свого предмету, яке проходять абітурієнти. У тестах взяли участь 217 педагогів із Козятинського, Томашпільського, Ямпільського, Хмільницького та Могилів-Подільсь­кого районів. Інформує gazeta.ua

— 37 учителів ледь виконали завдання наполовину, четверо провалили взагалі, — каже 59-річний Володимир Буняк, виконувач обов’язків керівника обласного департаменту освіти. — Ми проводили тест анонімно, хотіли дізнатися реальний рівень їхніх знань. Доки не знаємо, хто показав найгірший результат. Але скоро всі вчителі проходитимуть сертифікацію. Комусь доведеться шукати іншу роботу.

Торік Вінницька область посіла передостаннє 23-тє місце в рейтингу складання ЗНО з математики в Україні.

— Ми вирішили знайти причину цього. Хочемо розібратися, як знає свій предмет насамперед учитель, — говорить заступник директора обласного департаменту освіти Олена Чорна.

Викладачі погодилися пройти додаткове навчання.

— Вони самі зацікавлені. Ще мають час. У жовтні буде сертифікація вчителів початкових класів. Далі — предметників. Сертифікація торкнеться кожного. Якщо пройдуть, то наступні три роки отримуватимуть на 20 відсотків більшу зарплату, — додає Олена Чорна.

Українські школярі вибороли два “золота” на Міжнародній олімпіаді з екології

Українська команда здобула дві золоті медалі на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології, що проходила у м. Найробі (Кенія). Оголошення результатів та нагородження переможців відбулось 15 квітня 2019 року.

Загалом за звання найкращих змагалися 550 учнів із різних країн світу, подавши на конкурс понад 200 проектів. Збірну України представляли 2 учасників – вони обоє отримали “золото”. Так, переможцями стали:

  • Данило Коваленко, учень 11 класу Політехнічного ліцею НТУ “КПІ” за проект “Утилізація відпрацьовних шин кріоакустичним методом”.
  • Софія Золотопупова, учениця 11 класу Луцької гімназії № 21 ім. М. Кравчука за проект “Ценотичні зв’язки трематод і молюсків у водоймах Волинської області”.

Окрім медалі, Данило Коваленко також отримав Гран-прі олімпіади.

Підготовкою учнів до змагання займалися їхні учителі – Олег Козленко та Галина Ягенська.

Інституційний аудит замінить атестацію шкіл: підтримка й рекомендації замість контролю

В Україні набув чинності Наказ МОН, яким визначено роботу якісно нового механізму перевірки шкіл – інституційного аудиту. На відміну від атестації, що мала наглядово-контрольні функції, він стане інструментом підтримки закладів. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич  16 квітня 2019 року, під час прес-підходу в межах робочої поїздки в Івано-Франківську область.

«Інституційний аудит здійснюватиме Державна служба якості освіти та її територіальні органи. Він замінить дискредитовану атестацію, яка давно не відповідала ні потребам шкіл, ні системи освіти, а перетворилася на репресивно-контролюючу машину, яка лише примножувала папери. Роботу закладу оцінюватиме окремо створена експертна група. До її складу входитимуть освітяни, що мають досвід роботи у школі не менше 5 років, вищу педагогічну освіту або вищу кваліфікаційну категорію, а також пройшли спеціальне навчання», – повідомила Лілія Гриневич.

В експертній групі має бути не більше 12, але не менше 3 членів. До її роботи можуть долучити представників громадськості.

Під час оцінювання закладу, зокрема, враховуватимуть думки учасників освітнього процесу. Тому окрім спостережень за освітньою діяльністю та відвідування навчальних занять, експертна група може проводити опитування серед педпрацівників, а також учнів та батьків.

Передбачено, що інституційний аудит здійснюватиметься за 4 напрямами:
•      освітнє середовище закладу;
•      система оцінювання здобувачів освіти;
•      педагогічна діяльність педпрацівників закладу;
•      управлінські процеси закладу.

«На підставі звіту про проведення аудиту, що включатиме акт перевірки та підготовлені експертами аналітичні довідки, складатиметься висновок і рекомендації для школи. Результати оцінювання відображатимуть досягнення закладу та його потреби, а також визначатимуть рівень якості освітньої діяльності: перший – високий, другий – достатній, третій – вимагає покращення, четвертий – низький. У разі виявлення порушень Держслужба якості освіти надаватиме школі рекомендації та час для роботи над помилками – до 1 року.  Якщо ж після визначеного терміну заклад не усуне виявлені негаразди, то ДСЯО, зокрема, зможе рекомендувати засновнику змінити керівника школи або ж взагалі реорганізувати заклад», – пояснила Міністр.

Інституційний аудит здійснюватиметься планово раз на 10 років відповідно до перспективних та річних планів Державної служби якості освіти та її територіальних органів.

Може проводитися й позаплановий аудит. Для цього засновник, керівник закладу, колегіальний орган, наглядова (піклувальна) рада або орган самоврядування має звернутися до територіального органу ДСЯО та обґрунтувати необхідність проведення оцінювання. Крім того, позапланово аудит може проводитися, якщо заклад освіти має низьку якість освітньої діяльності і це підтверджено незалежним зовнішнім моніторингом. Однак він не може бути частіше одного разу на 2 роки та не раніше ніж через 1 рік після планового.

Триватиме аудит у закладі не більше 10 днів. Але для шкіл, що мають до 50 працівників за календарний рік, оцінювання триватиме не більше 5 днів.
Нагадуємо, що раніше у межах поїздки на Івано-Франківщину Лілія Гриневич взяла участь у круглому столі щодо організації навчання при лікарнях. Вона відзначила, що «соціально відповідальний бізнес радо йде назустріч та допомагає покращити умови навчання дітей при лікарнях, але завдання обласної влади – знайти та заохотити жертводавців підтримувати такі школи».