Daily Archives: Квітень 23, 2019

Дитяча гра та іграшка у просторі культури: відбулася Всеукраїнської науково-практична конференція

17-18 квітня 2019 року в м. Києві відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція за темою «Дитяча гра та іграшка у просторі культури». Захід організовано Інститутом проблем виховання НАПН України та Державним музеєм іграшки за сприяння Міністерства освіти і науки України. Співорганізаторами заходу виступили ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського, Інститут психології імені Г. С. Костюка НАПН України, Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди.

ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» запрошено до участі як багаторічного партнера НАПН України і Державного музею іграшки у науково-методичному супроводі проблем модернізації змісту освіти, розроблення і впровадження новітніх засобів навчання, зокрема іграшок, ігрових посібників та ігрового обладнання.

Учасниками конференції стали відомі українські науковці в галузі педагогіки та психології, представники центрального і місцевих органів управління освітою, методичних служб різних рівнів, закладів дошкільної, вищої та післядипломної педагогічної освіти.

Роботу конференції було організовано на кількох локаціях: Інститут проблем виховання НАПН України, ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського, Державний музей іграшки та Президія НАПН України.

Інститут проблем виховання НАПН України приймав учасників майстер-класу з виготовлення іграшок-саморобок «Місто майстрів», воркшопів «Методика організації контактних ігор», «Гра як засіб формування здоров’язбережувальної компетентності особистості», пленарного і секційних засідань. ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського стала базою для засідань «круглих столів» за темами: «Актуальні проблеми гри та іграшки в сучасному суспільстві» та «Гра в університетському навчанні майбутніх педагогів», а Президія НАПН України – для роботи презентаційної студії.

До участі в конференції були запрошені співробітники відділу засобів навчання та обладнання ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти».

Начальник відділу Наконечна Г. М. зустрілася з представниками вітчизняних підприємств-виробників іграшок, ігрових посібників та ігрового обладнання і розповіла про порядок надання цій продукції грифів і свідоцтв МОН України.

Науковий співробітник відділу Низковська О. В. виступила на пленарному засіданні з доповіддю «Розвивальне ігрове середовище в закладах дошкільної освіти: нормативне врегулювання».

Державний музей іграшок запропонував різноманітну програму заходів (екскурсії, майстер-класи, виставки-презентації сучасних іграшок, ігрових посібників та ігрового обладнання, професійні діалоги) для працівників закладів дошкільної освіти, наукових, науково-педагогічних, науково-методичних інституцій, виробників продукції навчально-ігрового призначення.

Учителі зможуть обирати місце підвищення кваліфікації

В Україні триває робота з розробки проекту постанови Кабінету Міністрів, яка визначить механізм реалізації 59 статті закону «Про освіту», що надає право педагогічним та науково-педагогічні працівникам підвищувати кваліфікацію у інших суб’єктах освітньої діяльності – фізичних та юридичних осіб. Про це йдеться у повідомленні Інституту модернізації змісту освіти. 

В інституті зазначають, що місцеві органи самоврядування як розпорядники освітньої субвенції, матимуть можливість спрямувати кошти на перепідготовку вчителів.

«До підвищення кваліфікації буде залучено найкращих спеціалістів. Адже педагоги мають отримувати сучасні знання і навички, а ще вільно вибирати заклад, де вони будуть підвищувати свою кваліфікацію. Саме тому не менш важливим є питання переліку громадських організацій та установ, які мають відповідних фахівців і матеріально-технічне забезпечення для підвищення кваліфікації вчителів, аби отримувати за цю відповідальну роботу фінансування від держави», – повідомляють в Інституті модернізації змісту освіти.

Наразі триває робота з розробки критеріїв і вимог, що висуватимуться до установ та організацій, а також складається їх перелік.

Проект постанови КМУ, яка передбачатиме реалізацію статті 59 закону «Про освіту» та механізм її впровадження, буде оприлюднено для громадського обговорення на сайті Міністерства освіти і науки.

Джерело: osvita.ua

Україні вкрай потрібна Національна стратегія підвищення фінансової грамотності дис, фінансова грамотність

Обгрунтований висновок про необхідність розробки та реалізації такої стратегії належить авторитетній установі – Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

У грудні 2018 року за власною методологією вона проводила в Україні загальнонаціональне опитування з фінансової грамотності. Отримані результати лягли в основу експертної дискусії у форматі круглого столу «Чи фінансово грамотні українці? Стратегічні висновки із загальнонаціонального дослідження». Його  ініціювали Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» та Національний банк України. До дискусії долучились фахівці МОН України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», ФГВФО, НАБУ, представники страхових кампаній, банків, громадських організацій.

Захід проходив у Київській школі економіки і розпочався із презентації Юлії Вітки, заступника керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». Вона повідомила, що результат дослідження свідчить про недостатній рівень фінансової обізнаності українців серед країн, у яких проводилось подібне тестування.

Роберт Дрейк, міжнародний експерт із фінансової грамотності цього ж проекту, ознайомив учасників із окремими висновками, що можуть бути використаними під час розробки Національної стратегії підвищення фінансової грамотності.

Позицію Міністерства освіти і науки України з теми дискусії оприлюднив Вадим Карандій, заступник Міністра. Він наголосив, що наразі фінансова грамотність реалізовується через навчальні програми предметів загальної середньої освіти наскрізною змістовою лінією та варіативну складову навчання. А досвід фінансової просвіти є перспективним і в реалізації Національної стратегії підвищення фінансової грамотності він забезпечить досягнення успіху.

Про впровадження курсу «Фінансова грамотність» в Україні розповіла Тамара Смовженко, науковий керівник експерименту. Вона відзначила, що розроблене повне навчально-методичне забезпечення курсу, можливості долучення до глобальних освітніх ініціатив, власні регіональні просвітницькі заходи, зокрема, Всеукраїнський турнір юних знавців курсу «Фінансова грамотність» уже працюють на успіх даної стратегії.

Експертна дискусія та виступи про напрямки розробки й реалізації Національної стратегії підвищення фінансової грамотності досягла поставленої мети – вона дозволила визначитись із її основними пріоритетами в майбутньому. Ефективно сприятимуть її реалізації вже зроблені конкретні кроки структурами, які дотичні до питання фінансової обізнаності та підвищення рівня базових фінансових знань населення.

Інформує прес-служба Інституту модернізації змісту освіти

Новий освітній проект ХПІ: експерименти онлайн

З 24 квітня по 17 травня 2019 року вчені НТУ «ХПІ» та проект «На урок» представлять унікальну освітню ініціативу для школярів і вчителів — всеукраїнські «Лабораторні роботи онлайн». Це новий формат дистанційної роботи, а саме практичних дослідів. Вперше в Україні лабораторні експерименти будуть транслюватися онлайн, а глядачами та учасниками зможуть стати всі охочі.

Спікери проекту — науковці та студенти НТУ «ХПІ», які продемонструють захопливий світ фізики, хімії, екології, біології за допомогою експериментів і спостережень. Вони також розкажуть в подробицях про досліди, які будуть відбуватися. Участь безкоштовна, реєстрація обов’язкова за посиланням https://naurok.com.ua/labs .

«Лабораторні роботи онлайн» — це демонстрація дослідів в прямому ефірі, їх відеозапис, можливість відтворення експериментів після майстер-класу, трансляція в робочий час, тому лабораторну роботу можна показувати прямо на уроці.

Мета проекту «Лабораторні роботи онлайн» — показати, що технічні науки — це дуже цікаво, а головне кожен може повторити те, що демонструється під час трансляції. Будуть використовуватися доступні матеріали і показуватися прості, але пізнавальні досліди.

24 квітня о 12:00, хімія — «Кольорова хімія — світ кольорових фарб». Глядачі дізнаються з яких сполук складаються фарби, що таке пігменти (з’єднання неорганічної та органічної природи), які забарвлюють її, як створюються кольори за основами колористики, та інше.

Спікери: доценти каф. органічної хімії, біохімії, лакофарбових матеріалів та покриттів НТУ «ХПІ» Галина Нескорожена та Андрій Корягін.

25 квітня о 12:00, екологія — «Нітрати в продуктах харчування та очистка стічних вод». Лабораторна робота буде складатися із двох частин. Перша присвячена визначенню вмісту нітратів в продуктах харчування, в тому числі в сезонних і несезонних овочах і фруктах. Друга — очищенню стічних вод за допомогою флокуляції та коагуляції. Також спікери розкажуть про правдиві факти та міфи, які стосуються цих тем.

Спікери: доценти каф. хімічної техніки та промислової екології НТУ «ХПІ» Тетяна Тихомірова та Олексій Шестопалов.

2 травня о 12:00, фізика — «Поглинання і відбиття світла за допомогою M&M`s!». Ми всі знаємо кольори, але вони складніше, ніж багато хто думає. Чому цей M&M`s червоний, а інший зелений — все це пов’язано зі світлом. Чи можете ви сортувати M&M`s тільки зеленим променем світла? Або тільки променем червоного світла? Ця лабораторна робота навчить розуміти, що ж таке поглинання та відбиття світла.

Спікер: доцент каф. фізики НТУ «ХПІ» Ксенія Мінакова.

8 травня о 12:00, хімія — «Цікава, корисна та різнокольорова хімія». Глядачі разом зі спікерами розберуться, чим відрізняються натуральні барвники від синтетичних, а також використають їх як допоміжний засіб для пояснення деяких процесів.

Спікери: доцент каф. органічного синтезу і нанотехнологій НТУ «ХПІ» Валерія Анан’єва і студентка кафедри Ірина Гайдідей.

17 травня о 12:00, біологія — «Визначення ГМО в бобах сої». Глядачам продемонструють якісний тест на поширений в Україні та світі різновид ГМО сої — Roundup Ready, щоб спонукати учнів дізнаватися більше про новітні світові розробки в галузі біології, тенденції вітчизняного агропромислового сектора, а також про питання харчової безпеки.

Спікер: доцент каф. технології жирів і продуктів бродіння НТУ «ХПІ» Дмитро Матюхов.

Трансляцію можна буде дивитися на сайті проекту «На урок» або на їх youtube каналі. Записи лабораторних робіт можна буде побачити на тих же ресурсах.

 

Понад 354 тисячі осіб зареєструвалися на ЗНО-2019

В Україні завершилась реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання – його проходитимуть понад 354 тисячі осіб.

Це на 18 тисяч більше, ніж торік. Таку інформацію подає Український центр оцінювання якості освіти сьогодні, 22 квітня 2019 року.

Найбільше серед зареєстрованих учасників (понад 53%) випускників шкіл цього року. Більшість з них обирали по 4 предмети для тестування.

Далі йдуть учні закладів професійної та вищої освіти, які паралельно з навчанням здобувають повну загальну середню освіту, а отже складають державну підсумкову атестацію у формі ЗНО. Таких – 37,5%. Цікаво, що цей сегмент учасників обирав переважно по 2 предмети.

Найменше тестування проходитимуть випускники минулих років – їх трохи більше 9%. Вони найчастіше обирали по 3 або 4 предмети.

До ТОП-3 найпопулярніших предметів, які обрали учасники, увійшли:

  • українська мова і література (понад 320 тис),
  • історія України (понад 232 тис),
  • математика (понад 146 тис).

Тепер до 30 квітня на інформаційних сторінках учасників розміщуватимуть запрошення-перепустки, де будуть вказані адреси пунктів тестування за кожним предметом. Їх необхідно роздрукувати самостійно. Доступ до сторінки здійснюється за номером сертифіката ЗНО та пін-кодом, зазначеним у ньому.

Основна сесія ЗНО стартує 21 травня тестуванням з математики, а завершується 13 червня оцінюванням з хімії.

Важливо, що упродовж 3-20 травня триватиме додатковий період реєстрації. Ним зможуть скористатися особи, які:

  • за рішенням судів перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах;
  • брали участь в антитерористичній операції або належать до категорії осіб з неконтрольованих територій та не зареєструвалися для участі в зовнішньому оцінюванні в основний період;
  • проживають на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, або переселилися з них та не зареєструвалися в основний період реєстрації;
  • мають складати державну підсумкову атестацію у формі ЗНО, але через поважні причини не змогли зареєструватися в основний період реєстрації (для участі в додатковій сесії з навчальних предметів, з яких їм будуть зараховані результати ЗНО як оцінки за ДПА).