Daily Archives: 05/06/2019

Як YouTube творить революцію в освіті

Практично непомітно для вчителів та батьків відеосервіс YouTube вже деякий час відіграє неабияку роль в освіті. Близько половини школярів використовують його для навчання, і це має педагогічні наслідки. Інформує DW.com

YouTube раніше вважався відеосервісом передусім для перегляду музичних кліпів та платформою для б’юті- та фітнесблогерів. Утім, зараз він перетворився на могутній інструмент впливу на політику та інші сфери суспільного життя. Зокрема, нині він здійснює великий вплив і на галузь освіти.

 

Як виявило нещодавнє дослідження, проведене громадською організацією “Рада культурної освіти” серед 800 німецьких школярок та школярів, майже половина з них використовує YouTube як джерело для навчання. Опитані особливо відзначили великий вибір відеороликів, у яких пояснюються ті чи інші речі. “YouTube став провідником та цифровим культурним простором для молоді”, – роблять висновки автори дослідження.

YouTube змінює навчання

Під час представлення результатів дослідження у Берліні голова Федерального центру політичної освіти Німеччини Томас Крюґер (Thomas Krüger) піддав критиці той факт, що на вплив самостійного використання YouTube на навчальний процес досі абсолютно не звертали уваги. “Самостійне використання школярами нового джерела інформації буде дедалі важливішим. Утім, воно дуже недооцінюються батьками та вчителями”, – наголосив Крюґер. Практично непомітними залишилося те, що звички молоді під час навчання зазнали кардинальних змін. Таким чином, тихо відбулася справжня педагогічна революція.

 

Згідно з дослідженням, школярі використовують YouTube насамперед для повторення навчального матеріалу, який вони не зрозуміли у школі. Також на цій відеоплатформі школярі знаходять багато інформації, яка допомагає їм виконувати домашні завдання, поглиблювати загальні знання та готуватися до іспитів. У менш значній мірі YouTube також є джерелом натхнення для занять з музики, малювання та театру.

Наслідки для підготовки вчителів

Автори дослідження вимагають, аби зі зміною звичок школярів під час навчання змінювалася і освітня підготовка педагогів. І при цьому йдеться не лише про те, щоб вчителі відстежували те, що відбувається на YouTube та в інших соціальних мережах. Так само важливим, на думку експертів, має бути доповнення традиційного навчального процесу різними елементами самоосвіти та її долучення до шкільних занять. Якщо самоосвіта розвиватиметься і надалі, то тоді вчителі все більше відіграватимуть роль освітніх коучів, прогнозують експерти Ради культурної освіти.

При цьому вчителям слід також бути для школярів партнерами для критичної оцінки відеороликів. Оскільки оцінити якість того чи іншого освітнього відео є непростим завданням. Адже той, хто, для прикладу, натрапив на урок гри на гітарі з неправильними порадами, може й сам опанувати неправильну манеру гри на інструменті. Також слід звертати увагу учнів на те, що популярні YouTube-блогери можуть бути комерційно залежними від реклами, вказують автори дослідження.

DW.COM

Але загалом експерти однозначно бачать переваги від використання відео на YouTube. Нові підходи разом з “класичними освітніми зусиллями” призведуть до помітного покращення якості освіти, вважають дослідники. А враховуючи низькі позиції шкільної освіти в Німеччині у національних та міжнародних рейтингах, це є надзвичайно актуальним.

Прірва між вчителями і учнями

Але залишається питання: яким чином розвиток цього тренду міг пройти повз увагу педагогів та батьків? Томас Крюґер з Федерального центру політичної освіти проводить паралелі між галуззю освіти та останніми виборами до Європарламенту в Німеччині, коли великі традиційні політичні сили – ХДС/ХСС і соціал-демократи – втратили підтримку значної частини виборців країни. Адже аналіз результатів цих виборів засвідчив відсутність діалогу між колишніми великими партіями та молодим поколіннями німців. Так само між вчителями і батьками, з одного боку, та школярами, з іншого боку, існує дефіцит у спілкуванні. “Пунтки дотику між освітньою програмою, вчителями та життям школярів часом відсутні”, – зауважує Крюґер. Утім, за його словами, мости між поколіннями зводять цифрові навчальні посібники, які вже використовуються в освіті.

Популярний серед німецької молоді YouTube-блогер Rezo, автор скандального відео, у якому він напередодні виборів до Європарламенту закликав молодь не голосувати за блок ХДС/ХСС, також констатує, що у процесі навчання у школах відбуваються зміни. “Останніми днями я отримав так багато повідомлень від вчителів і школярів, які разом у школі дивилися відео та обговорювали його”, – написав Rezo у своєму Twitter, висловивши сподівання на цифрову революцію, яка має відбутися у шкільних класах.

Десятикласники з різних регіонів отримали поради як розвивати кар’єру в Україні

Днями CSR Ukraine, експертна організація Центр «Розвиток КСВ», за підтримки Першого Українського Міжнародного Банку (ПУМБ) та Міністерства молоді та спорту України провели фінальну Всеукраїнську конференцію для молоді з планування кар’єри. 45 десятикласників – переможців конкурсу есе на тему «Моя кар’єра в Україні» – зустрілися з топами національних компаній, отримали від них поради, як стати успішними в Україні, та провели день з  людиною або компанією своєї мрії.

Марина Саприкіна, Голова правління Центру “Розвиток КСВ”, зазначила: ”Четвертий рік поспіль проект «Моя кар’єра в Україні» дає можливість школярам, в тому числі з  маленьких міст та сіл, поспілкуватись з керівниками великих організацій. Це – унікальний шанс для десятикласників спробувати себе в професії, і визначитися, куди поступати через рік”.

У 2019 році було отримано 1200 есе від десятикласників про свою майбутню професію. Автори 250 кращих робіт стали учасниками 5 регіональних зустрічей, а 45 найактивніших було запрошено на Всеукраїнську конференцію до м. Київ, де десятикласники зустрілись з відомими людьми та обговорили свої майбутні професії.

В ТОП-5 професій цього року увійшли: журналіст/ка, лікар/ка, юрист/ка, вчитель/ка та психолог/иня. Серед незвичних професій – поліцейські для захисту прав тварин, директорка крематорію, персональний веб-менеджер та космічний лікар. Всіх учасників хвилювало питання: що потрібно робити зараз.

Сергій Черненко, Голова Правління “ПУМБ”, підкреслив важливість  помилок: “Не бійтеся робити помилки, вони є важливим ресурсом для власного розвитку, будьте вдячні за них. Єдине, в чому не варто помилятися, –  виборі цінностей. . У всьому іншому будьте допитливими, гнучкими, виходьте за межі комфорту, пробуйте нове та сміливо рухайтеся до поставлених цілей”.

Дмитро Бондаренко, Генеральний директор ГК ЛІГА, зробив наголос на визначенні пріоритетів: “Робіть речі, які є найбільш терміновими і важливими саме зараз. Будьте експертами у своїй галузі. Фаховість та експертність визначає вас як професіонала”.

Олександра Альхимович, Керуюча директорка компанії Luxoft Ukraine, наголосила на служінні: “Будьте лідерами. Сучасне лідерство – це про смиренність, підпорядкованість та гуманність. Вчиться сприймати ситуацію такою якою вона є, і докладайте максимум зусиль, щоб змінити її. Обговорюйте важливі рішення з командою та робіть бізнес без шкоди довкіллю”.

Роман Грищук, студія МАМАХОХОТАЛА, обговорив з дітьми шкільну програму, в яку десятикласники запропонували додати такі предмети, як: медіаграмотність, інновації, етику і толерантність, публічні виступи. А серед інструментів роботи під час уроків використовувати командну роботу і акторську гру.

АРТЬОМ СТЕЛЬМАШОВ, Громадський бюджет м. Києва, та Ірина Литовченко, Директорат стратегічного планування та євроінтеграції  МОЗ України, надихнули учасників на роботу на державній службі. Наталя Бухалова, UMG, представила дослідження про покоління «Z», результати якого співпали з тим, що відчували самі учасники Конференції. На завершення конференції учасники взяли участь у майстер-класі “Навички майбутнього та цілепокладання” від Світлани Бочковської, бізнес-тренерки.

А вже наступного дня переможці отримали унікальну можливість провести день зі своїм кумиром в обраній професії. Серед людей та організацій, з якими зустрілись учасники: Володимир В’ятрович, Інститут національної пам’яті, Раду Поклітару, хореограф, Міністерство юстиції України, юридична фірма «Астерс», film.ua, медіа-група «Україна», психологиня Світлана Ройз, Сергій Черненко, голова правління «ПУМБ», архітектурне бюро AIMM Group, клініка CitiDoctor, фонд «Повернись живим», Григорій Веприк, фотограф, Євген Магда, директор Інституту світової політики, письменник, Юрій Чорненький, департамент маркетингових комунікацій компанії Київстар, Євгенія Грач, організація «Хочу собаку», а також експерти з візажу компаній «Лореаль Україна» та G.Bar.

Участь в проекті “Моя кар’єра в Україні” допомогла обрати професію майбутнього та надихнула повірити у власні сили. Я зустрілися з крутими людьми, які мотивують та заряджають своєю енергією і досвідом. Мрію, що через декілька років у списку професій з’явиться  – поліцейський для тварин, і я буду їхні права захищати”, – розповіла Дарія Чернявська, переможниця конкурсу, м. Івано-Франківськ.

“Я сьогодні був на Майдані і побачив: Майдан – це шанс, це – не перемога. І ви мені справді дали цей шанс спробувати бути тим, ким я хочу стати”, – АРСЕН ГОЦЬ, смт. В. Березовиця, Тернопільської області.

CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSREurope (Брюсель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія).

CareerHub – експертна платформа Центру “Розвиток КСВ” з кар’єрного консультування та працевлаштування, що має на меті сприяти кар’єрному розвитку молоді – від школи до успішної реалізації у професії.

ПУМБ (Перший Український Міжнародний Банк) – це великий і надійний приватний банк, який прагне бути фінансовим радником і помічником як для приватних осіб, так і для корпоративних клієнтів, передбачає їхні очікування і потреби, а також пропонує ефективні рішення. ПУМБ входить в десятку найбільших банків України за ключовими фінансовими показниками.

 

У ХПІ відкрився унікальний освітній проект для школярів

3 червня в НТУ «ХПІ» стартував другий сезон унікального освітнього проекту STEMCamp School. Цього року його учасниками стала сотня цілеспрямованих і мотивованих школярів не лише з Харківського регіону, а й з міста Кропивницького (Кіровоградська обл.), міста Мелітополя (Запорізька обл.). Протягом 10 днів учні відвідають інтерактивні лекції, лабораторні роботи, майстер-класи з фізики, хімії, енергетики, електроніки та інших напрямків, науковий квест, а також розроблять власні проекти, які презентують на підсумковому фестивалі науки. Серед почесних гостей церемонії відкриття STEMCamp School — ректор НТУ «ХПІ», вчені вишу, представники Харківської обласної державної адміністрації.

«STEMCamp School в ХПІ — важлива подія в житті нашого університету. Ми намагаємося зацікавити вас інженерною освітою і протягом двох тижнів покажемо, наскільки це цікаво. Все те, що поруч з вами, всі досягнення, які існують за останні десятиліття — це досягнення інженерної галузі. Сподіваюся, що кожен отримає задоволення від майбутніх занять. Ви вже є переможцями, оскільки заяв на участь в STEM-школі було дуже багато. Ви — наша надія і наше майбутнє. Ми впевнені, що найближчим часом ви станете провідниками цієї дуже важливої ​​ідеї. Немає сумнівів, що така школа стане постійною, сподіваюся, що незабаром і всеукраїнською», — сказав, виступаючи перед учасниками, ректор НТУ «ХПІ» професор Євген Сокол.

Директор департаменту науки і освіти Харківської облдержадміністрації (ХОДА) Лариса Карпова привітала всіх з відкриттям STEMCamp School, передала вітання від імені губернатора Харківської області Юлії Світличної та побажала успіхів у навчанні: «Це дуже круто і креативно. Добре, коли об’єднується влада, викладачі, вчителі, учні, студенти та бізнес. Це дійсно дозволяє створювати справжнє освітнє розвиваюче середовище. Бажаю всім успіхів, натхнення, нових позитивних емоцій, друзів і безумовно отримати якомога більше знань. Саме знання дозволяють кожному з нас бути щасливим».

Голова Ради молодих вчених при ХОДА Наталія Куфтеріна зазначила, що зараз молоді вчені створюють багато можливостей для реалізації школярів: «Це важливий етап в житті, а ще важливіше — знання, які ви отримаєте під час навчання. Я бажаю вам отримати цікавий досвід, зробити щось нове своїми руками. Вже за 10 днів ви представите свої моделі під час захисту своїх проектів. Отримуйте задоволення від навчання в цій школі».

За словами організаторів, в STEMCamp School є дві головні мети. Перша — показати, що наука — це творчість, а сучасний світ вимагає нестандартних підходів до створення нових речей, продуктів, а друга — навчити дітей командній роботі за допомогою «проектного навчання», яке лежить в основі STEM-школи.

«STEMCamp School — це дійсно щось унікальне, тут не буде як на уроках в школі. Це зовсім інший формат. Ми в ХПІ намагаємося впроваджувати речі, які є цікавим двигуном освіти по всьому світу. Ми постараємося показати, що наука — це творчість, що всі ці схеми, це не просто технічні речі, а матеріал, з якого можна творити. Крім того, за допомогою проектного навчання діти зможуть самі створити якісь цікаві речі, реалізувати, застосувати свої знання і створити проект», — сказав один з організаторів STEMCamp School, директор Навчально-наукового інженерно-фізичного інституту ХПІ Олексій Ларін.

STEMCamp School триватиме 10 днів і буде складатися з трьох етапів: 1-4 день — інтенсивні заняття за основними напрямками технічних наук: хімія, фізика, електроніка, робототехніка, інженерне проектування, альтернативна енергетика, екологія (в групах по 16-20 осіб), 5-й день — вибір проекту, розподіл на команди по 4-6 осіб, 6-9 день — розробка власного технічного проекту, 10-й день — Фестиваль, де учасники презентують проекти.

Відзначимо, що літня інтенсивна школа STEMCamp School доступна для всіх дітей, в тому числі, з особливими потребами.

Лектори школи — вчені НТУ «ХПІ»; волонтери — студенти ХПІ.

Організатори STEMCamp School — Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», ГО «Об’єднання молодих вчених НТУ «ХПІ» за підтримки Харківської обласної державної адміністрації.

Крім того, паралельно з Харківською STEMCamp School її резиденти (8 викладачів ХПІ) проведуть освітні заходи і для школярів міста Кропивницького. Заняття пройдуть в рамках профільно-оздоровчого проекту «Всеукраїнський обмін наукових ідей», організований Управлінням освіти Міської ради м. Кропивницького.

Більше світлин можна подивитися на сторінці прес-служби ХПІ в Facebook.

Довідка:

STEMCamp School НТУ «ХПІ» — інтенсивна літня школа для дітей, організована в 2018 році молодими вченими НТУ «ХПІ за підтримки Посольства США в Україні. Слухачами першого сезону школи були 100 школярів м. Харкова та області. Протягом 10 днів вони працювали з вченими вишу та розробляли свої проекти.

Офіційна сторінка #STEMCampSchool в Facebook: www.facebook.com/STEMcampschool/

Абревіатура STEM розшифровується як «Science, Technology, Engineering and Mathematics» — наука, технологія, інженерія і математика. Ці напрямки лежать в основі цієї методики освіти. При цьому дисципліни вивчаються не окремо, як зазвичай, а в комплексі. Велике значення має практичне застосування отриманих знань. Дитина не просто знайомиться з новими напрямками розвитку точних наук і інженерії, а вчиться реалізовувати вивчене на практиці.

 

У мукачівському НВК “Гармонія” відновили  корпус початкової школи: закінчили капітальний ремонт і добудували блок

У навчально-виховному комплексі «Гармонія», що у м. Мукачево, завершили капітальний ремонт корпусу для учнів початкових класів. Там також добудували новий блок з приміщеннями загального користування – спортивним та актовим залами, їдальнею. На всі роботи з міського бюджету використали 15 млн гривень.

Відремонтований корпус розрахований на навчання 9 початкових класів, загалом – 264 учні. Там передбачили 8 внутрішніх туалетів, якими зможуть користуватися, зокрема, діти з інвалідністю. Корпус також обладнали пандусом.

Для ощадливого використання ресурсів під час опалювального сезону в будівлі встановили нові вікна та двері, відремонтували дах, оновили мережі. У кожному класі встановили телевізори та інтерактивні дошки – вони допоможуть учителям зробити заняття більш цікавими та різноманітними.

Для активного дозвілля дітей у новий спортзал закупили сучасне обладнання – шведські стінки, турніки, м’ячі тощо. Крім того, на подвір’ї школи встановили дитячий майданчик зі штучним покриттям.

ЗНО-2019. Відповіді до тесту з історії України

За оперативною інформацією регіональних центрів оцінювання якості освіти, участь у тестуванні з історії України взяли 222 615 осіб, що становить 96 % від загальної кількості зареєстрованих.

61 учасник ЗНО не зміг потрапити до пунктів тестування через відсутність одного з обов’язкових документів, 41 – через запізнення.

Проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 957 пунктах тестування забезпечували 38 627 осіб. Дотримання процедури тестування контролювали 111 громадських спостерігачів та 23 представники засобів масової інформації.

Учасники зовнішнього незалежного оцінювання, які не змогли взяти участь в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання з історії України через причини, які не залежали від їхніх дій і волі, можуть зареєструватися для участі у додатковій сесії. Для цього необхідно упродовж 5 робочих днів (з урахуванням дня проведення тестування) подати до регіонального центру, у якому проходили реєстрацію, документ, що підтверджує причину неучасті в основній сесії, та відповідну заяву. Докладніше про умови участі у додатковій сесії — у відповідному розділі.

Із завданнями сертифікаційної роботи та правильними відповідями можна ознайомитися в розділі «ЗНО-2019. Історія України».

Нагадуємо, що засідання експертної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти з визначення порога «склав/не склав» з історії України відбудеться до 19 червня. Результати тестування з цього предмета буде розміщено на інформаційних сторінках учасників до 20 червня.

Абітурієнтам, які хочуть самостійно визначити кількість набраних тестових балів з історії України, радимо скористатися схемами нарахування балів за виконання завдань. Звертаємо увагу, що завдання на встановлення правильної послідовності (№ 27, 28, 57, 58) оцінюється в 0, 1, 2 або 3 бали.

 

Мінфін запускає інтерактивний «дешборд» про бюджетні видатки на загальну середню освіту

У березні-травні 2019 року Міністерство фінансів збирало дані про використання освітньої субвенції, а також деякі інші кількісні показники функціонування закладів середньої освіти в 2018 році в розрізі окремих шкіл в рамках моніторингу ефективного використання коштів. Інформацію надавали обласні державні адміністрації.

На основі зібраних даних Міністерство фінансів підготувало інтерактивний аналітичний інструмент («дешборд»), який дозволяє побачити бюджетні видатки на загальну середню освіту, як в цілому по країні, так і по окремих областях, чи навіть по окремих школах.

Дані були зібрані з усіх областей (крім територій проведення ООС та тимчасово окупованих територій) та м. Києва.

Всього було отримано дані щодо 14,8 тисяч окремих шкіл, в яких навчаються 3,9 млн учнів, та працюють 425 тисяч вчителів. Загальні видатки цих шкіл 2018 р. склали 82,8 млрд грн. Середні витрати по країні на підготовку одного учня в 2018 році склали 21,3 тис. грн на рік.

В аналізі враховані тільки кількісні показники, такі, як середня наповнюваність класів, середня кількість учнів на одного вчителя; якісні показники, такі як середній бал по ЗНО, в поточному аналізі не враховувались — це задача на перспективу.

До бази увійшла інформація про призупинені школи і не увійшла – про закриті, а дані по опорних школах включають в себе і дані по школах-філіях.

Аналіз, зокрема, показав, що в окремих районах та об’єднаних територіальних громадах середні видатки на навчання одного учня перевищують середні по країні в декілька разів. Такий розрив у сумах (близько 106 тис грн на учня в одному з районів Житомирської області та трохи більше 8 тис грн на учня в одній з ОТГ Львівської області) свідчить про різну ефективність використання бюджетних коштів на потреби загальної середньої освіти.

Додатково

5 територіальних одиниць з найбільшими середніми видатками на 1 учня в 2018 році:

  • Лугинський район Житомирської області – 105,9 тис. грн;
  • Любарський район Житомирської області – 81,9 тис. грн;
  • Полонський район Хмельницької області – 75,4 тис. грн;
  • Чорнухинський район Полтавської області – 71,7 тис. грн;
  • Томаківський район Дніпропетровської області – 70,5 тис. грн;

5 територіальних одиниць із найменшими середніми видатками на 1 учня в 2018 році:

  • Кам’янка-Бузька ОТГ Львівської області – 8,3 тис. грн;
  • Клеванська ОТГ Рівненської області – 9,5 тис. грн;
  • Благовіщенська ОТГ Запорізької області – 10,0 тис. грн;
  • м. Ірпінь Київської області – 10,9 тис. грн;
  • м. Ізмаїл Одеської області – 12,2 тис. грн.