Daily Archives: 07/06/2019

Збираємо аптечку у відпустку. Швидка допомога у валізі

05Літо, літечко прийшло, а разом із ним час відпусток і канікул. Збираючись у дорогу з дитиною, батьки сподіваються,  що малюк за час відпустки зміцнить своє здоров’я, набереться сил, отримає нові враження… Але щоб відпочинок не пішов нанівець, варто завчасно все передбачити.  Правильно зібрана  «дорожня» аптечка може вчасно вирішити раптову проблему.

Багато батьків дивуються, навіщо потрібна дитяча аптечка в дорогу, коли сьогодні на кожному кроці в будь-якому місті є аптеки, в яких завжди можна купити будь-які ліки? Насправді необхідність у ній є, і доволі суттєва: по-перше, вона вселяє батькам відчуття спокою; по-друге, на випадок, коли дитина захворіла вночі; по-третє, якщо плануєте відпустку за кордон, то в більшості тамтешніх аптек ліки продають за рецептом.

Перш ніж покласти ліки в сумку, обов’язково переконайтеся, чи є інструкція, та перевірте термін придатності й уточніть умови зберігання.

Будьте готові до того, що в дитини може бути період акліматизації. Для нього характерні: підвищення температури, біль у горлі, порушення сну та інші симптоми, схожі на застуду. У нормі все минає за 2-3 дні. Але якщо стан погіршується, обов’язково викликайте лікаря.

Отже, що покласти до “дорожньої” аптечки:

 1. Термометр та жарознижувальні, протизапальні засоби (нурофен, анальдім, парацетамол)
 2. Протиалергічні (антигістамінні) препарати (кларитин, зодак, феністил).
 3. Судинозвужувальні краплі для носа (віброцил, отривін, називін).
 4. Очні краплі (окомістин, левоміцитин, тобрекс).
 5. Вушні краплі (отіпакс, отинум).
 6. Від болю в горлі (хлорофіліпт, інгаліпт, лізак, фарингосепт).
 7. При діареї або харчовому отруєнні  (для відновлення водного балансу – регідрон, біо-гая ОРС; ентеросорбенти – смекта, атоксил; кишковий антисептик – ніфуроксазид, ентерол).
 8. Дезінфікуючі розчини та засоби для обробки ран.
 9. Захисні засоби від сонця та опіків.

Це список ліків, щоб надати першу допомогу в екстрених випадках, решту ліків може призначити лише лікар. Після приїзду на нове місце треба дізнатися, де знаходиться найближчий педіатр, лікарня, телефон швидкої допомоги. Записати і забути. Гарного вам відпочинку і нехай аптечка вам не знадобиться!!!

 

МОН планує винести на розгляд Кабміну Концепцію реформи профосвіти та проєкт профільного закону «Про професійну освіту».

Міністерство освіти і науки планує винести на розгляд найближчого засідання Кабміну Концепцію реформи профосвіти та проєкт профільного закону «Про професійну освіту». Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час візиту до нещодавно створеного НПЦ у Отинійському професійному ліцеї енергетичних технологій у Івано-Франківській області.

«Ми вже давно почали працювати над модернізацією професійної освіти. Так, з 2016 року триває інвестиційна програма Уряду зі створення на базі закладів професійної освіти модернізованих навчально-практичних центрів за найбільш гостродефіцитними на ринку праці професіями. Протягом 2016-2018 років вже було інвестовано 200 млн гривень. Це дозволило створити 100 навчально-практичних центрів. Цьогоріч виділено ще 50 млн гривень на відкриття таких центрів. Це дозволить закласти ще близько 50 НПЦ. І ось тут ми сьогодні бачили один з таких центрів, куди закуплено обладнання для навчання електромонтерів. Це зовсім інша якість освіти, коли діти мають можливість вчитися на сучасному обладнанні, а не раритетах 1970-х років», – зазначила Лілія Гриневич.

 

Вона додала, що реформа професійної освіти супроводжуватиметься не лише масштабною модернізацією інфраструктури, а й зміною стандартів та навчанням майстрів і вчителів, що викладають у профтехах.

Лілія Гриневич нагадала, що кошти для такої масштабної трансформації вже є – 17 грудня 2018 року було підписано Угоду між Україною та Європейською Комісією про фінансування проєкту «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Завдяки ній Україна отримає грант у розмірі 58 млн євро для впровадження змін.

У межах  третього компоненту Проєкту (36 млн євро) заплановано продовжити роботу, розпочату Урядом, щодо оновлення матеріально-технічної бази закладів профосвіти. Зокрема, через створення мережі Центрів професійної досконалості.

Проєктом передбачено започаткування 7 багатофункціональних багатопрофільних Центрів. Кошти підуть на реконструкцію чи зведення будівель, закупівлю інструментів та обладнання тощо.

Також надаватимуться малі гранти на цільові покращення у закладах профосвіти.

Водночас, щоб забезпечити такі Центри в кожній області, між МОН України та Європейським інвестиційним банком підписано Меморандум про підтримку проєкту «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Він передбачає можливість залучення кредитних ресурсів на пільгових умовах до 25 років під 1,5-2 відсотків.

 

З 2020 року українські коледжі та технікуми надаватимуть фахову передвищу освіту

З 2020 року українські коледжі та технікуми почнуть надавати фахову передвищу освіту: вони готуватимуть фахових молодших бакалаврів і більше не набиратимуть вступників на “молодшого спеціаліста”. Це передбачено проєктом закону “Про фахову передвищу освіту”, який 6 червня 2019 року, ухвалила в другому читанні та в цілому Верховна Рада України. Документ підтримали 236 народних депутатів.

“З 2014 року, коли був прийнятий Закон “Про вищу освіту”, коледжі та технікуми опинилися у невизначеному стані. З одного боку, їм дозволили тимчасово працювати в системі вищої освіти, але на практиці вони не мали жодної нормативної бази. Зараз парламент прийняв проект закону, який закладає основу для розвитку фахової передвищої освіти, і дуже важливо, щоб уже найближчим часом він набув чинності. Адже цей документ стосується інтересів мільйонів українців – близько 400 тис студентів, які навчаються у коледжах, їх батьків, понад 40 тис педагогів та сотень тисяч роботодавців. Тож, сподіваємося, що найближчим часом закон буде підписаний Президентом та почне діяти”, – зазначив заступник Міністра освіти і науки Юрій Рашкевич.

Над проектом закону працювала широка робоча група, в яку увійшли представники всіх зацікавлених сторін за активної участі народних депутатів України та представників Міністерства. У результаті документ є досить консолідованим та враховує інтереси студентів, освітян, роботодавців, місцевих громад тощо.

Приміром, врахувавши зауваження закладів освіти, в законі застережена їх можливість самостійно визначати форми освітнього процесу, право на збереження або передачу майнових комплексів у разі виходу зі складу вишів, можливість додаткового фінансування на підвищення кваліфікації тощо.

Загалом же закон закладає такі зміни:

 • запроваджуються елементи корпоративного управління закладами, що сприятиме врегулюванню конфлікту інтересів. При закладі діятиме Наглядова рада, яка працюватиме над стратегічним розвитком закладу, шукатиме додаткові джерела фінансування, зможе впливати на керівництво в разі суттєвих проблем у діяльності;
 • обрання керівника передбачатиме рейтингове голосування колективу. Крім того, строк перебування на посаді буде обмеженим;
 • заклади готуватимуть фахових молодших бакалаврів, а за наявності ліцензії здійснюватимуть підготовку за коротким циклом вищої освіти або першим (бакалаврським) рівнем;
 • нова система державного фінансування: субвенція з держбюджету покриватиме здобуття повної загальної середньої освіти, а також підготовку за спеціальностями, яким надається особлива підтримка;
 • не встановлюються обмеження щодо віку студентів, кількості попередньо здобутих дипломів за бюджетний кошт;
 • можливість формувати індивідуальні освітні траєкторії та надавати вибір форми освіти (мережева, дуальна, навчання на виробництві тощо).

“В законопроєкті передбачено низку механізмів, спрямованих на розвиток освіти дорослих. Приміром, ми заклали можливість для вступу не тільки за результатами ЗНО, а й на базі випробувань у закладі. У такий спосіб українці, які давно закінчили школу і зараз хочуть змінити фах, зможуть безперешкодно вступити до закладу, і навіть більше – отримати кілька фахових освіт за бюджетні кошти. У проєкті також є різні форми для отриманні фахової передвищої освіти, зокрема, ми розвинули розуміння дуальної освіти. Усе це має стати запорукою як професійного розвитку молодих фахівців, так і трампліном для успіху тих, хто прийшов для здобуття нової професії”, – зазначив гендиректор директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олег Шаров.