Daily Archives: 10/06/2019

Від чого варто оберігати дітей влітку?

Літо –  довгоочікуваний час для дітей і батьків, адже влітку більшість вирушає сім’ями на відпочинок: до моря, на природу, на дачу і в село. Але саме влітку на дітей та батьків чатує безліч небезпек, про які ми не завжди здогадуємося.

Саме влітку медики завантажені найбільше – отруєння та теплові удари, а також укуси комах і алергія, не кажучи вже про травми – стандартні ситуації, в які величезна кількість дітей потрапляє саме в літній період.

Уся справа в тому, що батьки і діти іноді надто довго чекають відпочинку. І коли він нарешті настає, і діти, і батьки розслабляються та втрачають пильність. Особливо тоді, коли доїжджають до моря.

Морські бризки, синє небо і білий пісок діють на дітей як гіпноз. Певна річ, приїхавши на курорт, хочеться якомога більше часу проводити на повітрі. Однак дітям (особливо маленьким) перебувати під палючим сонцем після 11:00 і до 17:00 суворо протипоказано. Крім того, перебувати на сонці без панамки та сонцезахисного крему просто не можна. Інакше вже до вечора дитина отримає сонячний опік, тепловий удар, підвищення температури і, як наслідок, блювоту.

Безумовно, сидіти в номері в ці години ніхто не закликає. Можна залишатися на пляжі, але піти під спеціальне укриття – тенти, де відпочиваючі в тіні приймають аерованни. Або провести цей час на закритому тентом дитячому майданчику чи в саду. Також цілком підійде закритий басейн.

Приїхавши на курорт, особливо на той, де «все включено», хочеться спробувати буквально всі страви. Тим паче, в екзотичній країні. Проте дітям такі експерименти протипоказані. Смакувати нові страви слід з обережністю. Не треба купувати продукти харчування на вулиці. А пити треба тільки воду в  пляшках із офіційних супермаркетів. Також необхідно мати при собі ліки, які в разі отруєння зможуть допомогти дитячому шлунку.

Звісно, не можна змусити дитину весь час сидіти на одному місці. Садна та синці практично неминучі. Саме тому в аптечці будь-якої мами повинні бути антисептики і перев’язувальні засоби. Принаймні, хоч би звичайний пластир.

Про те, що не можна залишати дитину саму на березі річки, озера чи моря, говорять постійно. Проте на відпочинку батьки часто забувають про обережність. Наслідки можуть бути дуже серйозними.

Укуси комах – також доволі серйозна небезпека. Комарі і кліщі водяться практично в будь-якій  місцевості. Саме тому важливо перед походом до лісу або на річку завжди обробляти одяг і шкіру засобами від комах. За можливості (якщо дозволяє вік дитини), варто зробити щеплення від кліщів. Якщо ж кліщ укусив дитину, не варто намагатися видаляти його самостійно. Слід негайно відправитися до найближчого медичного закладу. Там обов’язково допоможуть.

І безперечно, вирушаючи в поїздку автомобілем, не варто нехтувати дитячим кріслом. Не тільки тому, що за його відсутність можуть оштрафувати, а тому, що така поїздка може закінчитися дуже погано.

 

ХНЕУ ім. С. Кузнеця у ТОП-25 всесвітнього рейтингу U-Multirank 

Міжнародний рейтинг закладів вищої освіти U-Multirank, який  проводиться Європейським центром розвитку вищої освіти, опублікував результати дослідження у 2019 році. За методикою рейтингування, було проведено дослідження 10 параметрів, за підсумками якого побудовано рейтинг.

У ТОП-25 університетів світу за категорією: Contact to work environment (співпраця з працедавцями) входить Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця.

Співпраця з  роботодавцями та орієнтація підготовки фахівців для потреб бізнесу є сучасною потребою ринку, яка обумовлює якість підготовки фахівців.

У цілому хотілося б більш високих позицій університетів України у міжнародних рейтингах, тому важливим є кожне просування вперед, яке веде до визнання рівня вітчизняної вищої освіти.

 

 

ЗНО-2019. Правильні відповіді до тесту з біології

Предметна фахова комісія Українського центру оцінювання якості освіти встановила правильні відповіді до завдань сертифікаційної роботи з біології. Ознайомитися з таблицею правильних відповідей можна в розділі «ЗНО-2019. Біологія».

Нагадуємо, що засідання експертної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти з визначення порога «склав/не склав» з біології відбудеться до 19 червня. Результати тестування з цього предмета буде розміщено на інформаційних сторінках учасників до 20 червня.

Абітурієнтам, які хочуть самостійно визначити кількість набраних тестових балів з біології, радимо скористатися схемами нарахування балів за виконання завдань.

Увага! Учасники, які складали ЗНО з біології російською мовою, отримають по одному балу, якщо, відповідаючи на завдання 38 (логічна пара №1), не обрали жодного варіанта відповіді або позначили такі відповіді: 1-Б або 1-Д (зошити № 1, 4, 7, 10, 13), 1-А або 1-Д (зошити № 2, 5, 8, 11, 14), 1-Б або 1-Д (зошити № 3, 6, 9, 12, 15).

Вчителі зможуть йти на пенсію у 55 років: рішення Конституційного Суду

4 червня 2019 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення № 2-р/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Цим рішенням Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ зі змінами (далі – Закон 1788), внесеними законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911–VIII.

Конституційний Суд України зазначає, що зміни у сфері пенсійного забезпечення мають бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об’єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов’язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист.

У Рішенні зазначається, що Законом № 911 встановлено як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років досягнення певного віку окремим категоріям працівників, зокрема досягнення віку 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення.

Статтею 51 Закону № 1788 пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Мова йде про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров’я працівника і можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу за професією) до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Таким чином втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років.

Конституційний Суд України виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 55 років для осіб, зазначених у пунктах «е», «ж» статті 55 Закону № 1788, нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України.

У Рішенні КСУ зазначається також, що законодавець, зрівнявши вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок, зайнятих на відповідних роботах, що пов’язані зі шкідливим впливом на здоров’я та призводять до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, скасував спеціальні гарантії щодо охорони праці і здоров’я жінок та встановлені спеціальні умови набуття права на пенсію за вислугу років.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

До уваги учасників основної сесії ЗНО з фізики: у завданнях 32.1 або 31.1 дві правильні відповіді

Переважна більшість сучасних авторів підручників і навчальних посібників з фізики визначає коефіцієнт трансформації трансформатора в режимі холостого ходу як відношення напруги на первинній обмотці до напруги на вторинній обмотці. Проте існують поодинокі випадки трактування цього коефіцієнта як відношення напруги на вторинній обмотці до напруги на первинній.

З огляду на розбіжності в тлумаченні означення коефіцієнта трансформації трансформатора в режимі холостого ходу в підручниках та навчальних посібниках різних авторів і в різні роки видання, було проведено позачергове засідання предметної фахової комісії з фізики. Ця комісія встановила, що завдання 32.1 (зошити 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14) або завдання 31.1 (зошити 3, 6, 9, 12, 15) сертифікаційної роботи основної сесії ЗНО з фізики має дві правильні відповіді – 0,02 і 50.

Зваживши на рішення предметної фахової комісії, в Українському центрі прийнято рішення зарахувати тим учасникам основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання з фізики 2019 року, які навели відповідь 0,02 і 50 до завдання на визначення  коефіцієнта трансформації трансформатора в режимі холостого ходу відповідної сертифікаційної роботи, по одному балу.

Усім учасникам основної сесії ЗНО з історії України 2019 року зарахують по 1 балу за завдання № 42

Предметна фахова комісія Українського центру оцінювання якості освіти встановила правильні відповіді до завдань сертифікаційної роботи з історії України. Ознайомитися з таблицею правильних відповідей можна в розділі «ЗНО-2019. Історія України».

Нагадуємо, що засідання експертної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти з визначення порога «склав/не склав» з історії України відбудеться до 19 червня. Результати тестування з цього предмета буде розміщено на інформаційних сторінках учасників до 20 червня.

Абітурієнтам, які хочуть самостійно визначити кількість набраних тестових балів з історії України, радимо скористатися схемами нарахування балів за виконання завдань. Звертаємо увагу, що завдання на встановлення правильної послідовності (№ 27, 28, 57, 58) оцінюється в 0, 1, 2 або 3 бали.

Зауважимо, що в завданні № 42 було передбачено визначення фото із зображенням Георгіївської церкви Видубицького монастиря. У варіантах відповідей наведені фото, що містили зображення Свято-Покровської церкви (с. Сутківці, Хмельницька обл.), П’ятницької церкви (м. Чернігів), Катерининської церкви (м. Чернігів) і Церкви Святого Пантелеймона (с. Шевченкове, Івано-Франківська обл.). Через технічний недогляд під час підготовки до друку сертифікаційної роботи замість фото Георгіївської церкви Видубицького монастиря помилково наведено фото собору Святої Великомучениці Катерини (Катерининська церква) в м. Чернігові.

Завдання № 42 ЗНО з історії України не мало правильної відповіді через технічну помилку. 

Зваживши на рішення предметної фахової комісії, в УЦОЯО  вирішили зарахувати всім учасникам по одному балу за завдання №42.

Відкривай Україну: школярі вчаться реагувати на проблеми, а не ховатися від них

Понад 2 тисячі підлітків з 200 команд взяли участь у півфіналі конкурсу «Відкривай Україну». Серед фіналістів – команди, що запропонували проєкти зі створення освітнього простору, робототехніки з вторинних матеріалів, перетворення Хуста в перше місто в Україні в стилі “zero waste”, а також змін у лікарні рідного міста. Півфіналістів привітала й Міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час нагородження у Києві.

«Школярі та діти загалом можуть справляти надзвичайно глибокий вплив як на розвиток їхніх шкіл, так і на розвиток громад. Однак сьогоднішня старша школа цьому не вчить, адже реформа дісталася тільки початкової школи. У цьому проміжку, поки реформа не торкнулась старших класів, нас дійсно рятують проєкти на кшталт «Відкривай Україну». Я захоплююсь самим концептом цього конкурсу. По-перше, школярі вчаться реагувати на проблеми, а не ховатися від них. Це важлива навичка, і вона одразу дає значні переваги перед іншими однолітками. По-друге, діти навчаються працювати разом, налагоджувати ефективну комунікацію, співпрацювати в дуже різних ситуаціях і з дуже різними людьми.  Саме таких умінь, на мою думку, чи не найбільше не вистачає нашим громадянам», – відзначила Лілія Гриневич.

 

 

Організатори зазначають, що географія проєкту дійсно грандіозна.

«У цьому році до проєкту долучилися школярі від Лисичанська до Хуста, від Броварів до Татарбунарів. І хоч учасників шукали по всій Україні, найбільше долучилося школярів саме з малих міст та смт. Така тенденція зберігається вже не перший рік. Пояснення цьому просте: оскільки підлітки не мають можливості кардинально змінити місце проживання, то готові самостійно докладати зусиль, щоб зробити свої міста комфортнішими. Так, переможці минулого сезону будували дитячі парки – будиночки на деревах, організовували кампанію з очищення річки, розробляли ідею перетворення захаращеного приміщення в громадський хаб. Цього року шкільні проєкти були здебільшого направлені на вирішення соціальних та культурних проблем», – розповідає ідейний натхненник проєкту «Відкривай Україну» Денис Блощинський.

«Відкривай Україну» – це командне змагання. Його мета –  пробудити в школярах нестандартні для навчальних заходів таланти, а саме: організаторські навички гуртувати навколо себе команду, фандрайзерські, комунікаційні.

Для участі були важливими не оцінки в щоденнику, а можливість зібрати команду з 11 однодумців та запропонувати дійсно цікавий проєкт. Також учнів мав підтримати вчитель – ментор, що допомагав команді.

“Тут зібралися абсолютно різні учні, й спочатку ми навіть не розуміли, як ми станемо командою”, – розповідає Вікторія Задорожня, педагог-організатор ЗОШ  2 з смт Миколаївка, Донецької області.

Її команда Unity стала одним із фіналістів проєкту.

«Діти хотіли організувати креативне дозвілля в школі без гаджетів. Робити банальні спортивні хвилинки не хотіли, тому розробили ідею створити роботів для командних ігор. “Піднатиснули” на фізику і відкрили для себе цілий цікавий розділ гідравліки.  Так, розробили макет столу-лабіринту, де за допомогою тиску води потрібно раніше суперника “забити” м’яч у лунку. Також створили роботичну руку, яка може переміщувати легкі предмети, як-от склянки з водою чи канцелярські предмети», – додала вчитель.

До розробки проєкту команда-переможець долучала також помічників з особливими освітніми потребами.

“Коли ми запропонували дітям з інклюзією допомогти нам створити книгу з роботами, вони ледь не плакали від щастя – так важливо їм було почувати себе потрібними. Саме тому за нашим проєктом стоїть не 11 людей з команди, а набагато-набагато більше”, – розповідає Вікторія.

Загалом за результатами голосування журі до фіналу конкурсу увійшли такі проєкти:

Харківська область: команда “Дивосвіт, темою проєкту якої стало створення освітнього простору.

У Донецькій області було аж 2 переможця: команда Unity з смт Миколаївське, яка підкорила журі робототехнікою, зробленою зі вторинних матеріалів, та “Нове покоління” з Великої Новосілки, що працювала над облаштуванням паркової зони.

У Чернігівській області перше місце посіла тезка команди з Донеччини “Нове покоління” з урбаністичним проєктом.

А в Сумській перемогла у півфіналі команда, що працювала над проблемою забруднення навколишнього середовища – збірна Geniuses з м. Суми.

На фестивалі в Мелітополі перше місце зайняла команда “Екоарт” з м. Мала Білозерка, що опікувалася проблемами культури у рідному місті.

Від Івано-Франківської області в фіналі змагатиметься команда “Форсаж” з м. Делятин, яка працює над проєктом створення молодіжного клубу.

“Хустські оленята: Перезавантаження” стали переможцями від Закарпатської області. Ці учасники хочуть, щоб Хуст став першим українським містом, яке живе у стилі “zero waste”, а Чернівці поїде представляти команда “Квартал №8”, що опікується комфортом на громадських зупинках.

Представником від Вінниччини в Києві буде команда  “ЕкоЛайн” з м. Ладижин, з культурним проєктом, а від Хмельниччини – команда “Торнадо”.

За перше місце в проєкті “Відкривай Україну” від Полтавської області  боротиметься команда “Global”, що працює над колоритом полтавських вулиць, а Дніпропетровську область представить команда “Антарес” з Павлограду, що допомагає безпритульним тваринам. До речі, переможці у Львівській області, команда “DiX” з Пустомитів, також працює над темою допомоги колишнім домашнім улюбленцям.

У Тернопільській області найкращими визнали команду “Astra”, що розробила проєкт комфортного автовокзалу у м. Шумськ.

Команда, що приїхала на фестиваль у Черкаси, точно знала, що потрапить у фінал, адже назвала себе “Переможці”. Працюють її учасники над розробкою архітектурного об’єкту.

“Перлини Прибужжя” з м. Гайворон, що представляють Кіровоградську область, у фіналі розкажуть про здобутки своєї екологічної кампанії у місті.

Вони не одні працюють над темою екології, адже у м. Миколаїв, переможці-фіналісти “Золоті панди” також розробили проєкт, присвячений екології, а їх колеги, що зайняли 1 місце в Одеській області, “G7” також створили концепцію, аби рідна Одеса стала екологічним містом.

У такому напрямі думали і учасники “Відкривай Україну з м. Каїри. Команда “ЕКО” розробила проєкт, аби привчити жителів рідного міста сортувати сміття.

А ось у Новоград-Волинському команда “MIX” прагне зробити привабливою та комфортною міську лікарню.

Переможці у Київській області, команда “Мрія” з м. Біла Церква, розробили проєкт інклюзивного фестивалю.

Рівненщину в столиці представлятиме команда з Варашу “Schoolvaners” з соціальним проєктом “Зв’язок поколінь”, а Волинь – “Платформа 9 і 3/4”, що працює над історичною пам’яттю жителів м. Берестечка.

Нагадуємо, що навесні МОН в особі Міністра Лілії Гриневич та очільник Фундації “З країни в Україну” Денис Блощинський підписали меморандум, зокрема для підтримки проєкту «Відкривай Україну». 

Довідково: «Відкривай Україну» – найбільший за часів незалежності командний освітній гейміфікований проєкт для підлітків 7-11 класів. Він передбачає, що учні формують команду та обирають собі вчителя серед шкільного складу. Разом вони спершу утворюють та реалізують суспільно важливий проєкт шкільного рівня, надалі – міський проєкт. Увесь навчальний процес проходить  через гейміфіковану онлайн-платформу  www.vidkruvai.com.ua

В Україні стартував GoCamp: сотні волонтерів з 50 країн світу допомагатимуть школярам вчити іноземні мови

Вже з 9 червня сотні іноземних волонтерів з 50 країн світу почнуть працювати у пришкільних мовних таборах GoCamp – їх створюють на базі міських та сільських українських шкіл. Волонтери безкоштовно допомагатимуть учням долати мовні бар’єри, швидко адаптуватися до багатокультурного середовища, розвивати креативність та толерантність.
Відкриття програми відбулось 7 червня 2019 року, за участі заступника Міністра освіти і науки Вадима Карандія.
“Коли ми разом ініціювали створення GoCamp, то розуміли, що мовні табори це не мета, а спосіб вивчення мови. І це дійсно є важливим для сучасної молоді, адже, наприклад, англійська – це мова бізнесу та інновацій, без яких неможливо уявити розвиток держави. Крім того, уміння вільно спілкуватися іноземними мовами є однією з компетентностей, якою має володіти випускник Нової української школи. Тому ми вдячні всім волонтерам, які вирішили допомогти нам у реалізації цього завдання”, – зазначив Вадим Карандій.
До роботи таборів також залучать місцевих педагогів. У співпраці з волонтерами вони опановуватимуть сучасні методики викладання іноземних мов та вчитимуться заохочувати дітей до пізнання світу. Разом з тим, учителі допомагатимуть волонтерам проводити різні активності, навчальні заняття, спілкуватися з учнями різного віку.
Планується, що табори працюватимуть до 21 червня 2019 року.
Під час відкриття проєкту GoCamp у Києві учасники створили масштабний арт-об’єкт – велику мапу світу. Вона стала символом того, що Україна відкрита до співпраці та рада вітати іноземних гостей.
“Побудувати сильну та впізнавану в різних куточках світу волонтерсько-освітню програму GoCamp було б неможливо без підтримки потужних дипломатичних структур. Наша спільна місія, аби в кожному маленькому українському містечку чи селі були діти-випускники GoCamp, які говорять зі світом однією мовою та розбудовують успішну Україну”, – зауважила директорка ГО “Global Office” Оксана Нечипоренко.
Довідково.
GoCamp – це найбільша волонтерська ініціатива у Східній Європі, яка покликана навчити дітей долати мовні бар’єри та вірити у власні сили.
Пілотний проєкт GoCamp стартував у 2016 році. Тоді у ньому взяли участь 9 тис дітей із 126 українських шкіл. Загалом за 4 роки проєкту близько 1 тис волонтерів з різних країн світу відвідали Україну для роботи в таборах.