Daily Archives: Червень 19, 2019

Як вижити під час ядерного удару

Зараз, все частіше й частіше, в масовій культурі зустрічається тематика постапокаліпсису. Фільми, ігри, книги представляють нам випалену ядерним вогнем землю, в якій люди, на диво, знаходять певний шарм і красу. Будемо сподіватися, що людство продовжить воювати лише в комп’ютерних іграх і на сторінках книг. Ми пережили надто багато та засвоїли вже чимало уроків, щоб не повторювати більше таку помилку як війна. Але, все ж, загроза ядерної війни – це існуюча проблема. Це те єдине, що стримує початок Третьої світової, тому що люди бояться жахливих наслідків. Як зазначав великий Альберт Ейнштейн:

«Я не знаю, якою зброєю вестиметься Третя світова війна, але четверта – палицями й камінням».

Якщо ж це колись трапиться, то постає питання, чи зможе людина вижити? Що саме їй робити для того, щоб зберегти життя? В мережі Інтернет існує багато статей і інструкцій правил поведінки, пересування та виживання під час ядерного удару, але, справа в тому, що більшість із них – фантазія та домисли. Чимало з тих інструкцій написані задля того, щоб люди не піддавалися паніці, тому що після усвідомлення того, що «я прочитав правила, я знаю, що робити» стає спокійніше. За правдивою інформацією потрібно звертатися до спеціальних військових довідників і книг про радіологію та захист від хімічного та ядерного ураження. Але, все ж, слід розглянути всі відомі вказівки та виокремити саме ті, що дійсно можуть допомогти вижити під час падіння бомб.

Ви все почуєте

У великих містах на стовпах висять рупори, які більшість із вас ніколи не чули. І краще б так і лишалося. В разі загрози, системи раннього виявлення ракет сповістять про небезпеку. Заспівають рупори, що роками просто висіли над головами, найстрашнішу мелодію всіх часів – сигнал авіатривоги. Після чого буде повідомлена вся важлива інформація: куди бігти, що робити, скільки часу лишилося. Якщо ви вдома, то варто впевнитися в тому, що відбувається і швидко переглянути всі телеканали, веб-сайти та радіо, де стовідсотково буде подана вся необхідна інформація. І, найголовніше, що одночасно й найскладніше – варто зберігати спокій і тверезий розум, бо тільки це зможе вам допомогти. Паніка ж – гірший друг у таких ситуаціях.

Що саме впаде з неба?

З неба, в будь-якому випадку впаде бомба, але вони є різні. Якщо коротко та зрозуміло, то існують власне ядерні заряди, термоядерні та нейтронні.

Принцип дії нейтронної бомби заснований на властивості швидких нейтронів вільніше проникати через різні перешкоди, в порівнянні з альфа, бета і гамма-частинками. Наприклад, 150 мм броні здатні утримати до 90% гамма-випромінювання і тільки 20% нейтронної хвилі. Відверто кажучи, сховатися від проникаючого випромінювання нейтронного боєприпасу набагато складніше, ніж від радіації «звичайної» ядерної бомби. Зазвичай, нейтронні бомби значно слабкіші за іншу ядерну зброю. Тим часом, термоядерна, або воднева бомба – справжній монстр. Коротко кажучи, уявіть вибух у десятки, а то й сотні  разів потужніший за вибух у Нагасакі. Найпотужніша термоядерна бомба рівняється по силі до декількох тисяч звичайних ядерних бомб. Просто неймовірна сила, яка жахає вже лякає інформацією про себе. Між іншим, існують також «брудні» бомби, що створені задля більшого радіаційного забруднення, після яких життя на території удару буде неможливим протягом дуже довгого часу.

Зазвичай, бомби підривають на висоті від 400 метрів до 1 кілометру. Вибух піднімає багато пилу, землі та перемелених решток будівель уверх, створюючи «гриб», після чого, через деякий час всі ті елементи випадають осадом на прилеглу територію. Причому, весь бруд і осад уже є радіоактивним і дуже небезпечним. Також, варто згадати, що ядерний вибух створює вражаючі фактори: ударну хвилю, світлове випромінювання, проникаючу радіацію, електромагнітний імпульс, радіаційне забруднення та психологічну дію, яка вражає й лякає людей, змушуючи їх панікувати і перетворюватися на звірів, що керуються лише інстинктом самозбереження. Тож, варто розібратися що робити, щоб вижити та залишитися людиною.

Моя квартира – моя фортеця. Чужий підвал  – моя фортеця.   

У вас буде від 7 до 15 хвилин після повідомлення. Тяжко вгадати, куди саме впаде бомба, але, логічно, що на стратегічно важливі об’єкти. Часу, щоб виїхати з великого міста не вистачить, тому що затори будуть катастрофічно великими. В метро буде сотні й більше людей, скажений натовп із шаленою жагою до життя й панікою в кишені. Ризикуєте бути затоптаним, або ж задихнутися під землею, якщо ударна або сейсмічна хвиля пошкодить повітряні фільтри. Елітні бомбосховища, що логічно, для вищих верств населення. Звичайних сховищ залишилося не так і багато, більшість з них були переобладнані на склади або клуби, але цей варіант найкращий.

Якщо все ж ви лишилися вдома, то відразу зберіть всі важливі речі першої необхідності, такі як: документи, їжу (бажано консерви, сухе молоко та чай), воду (багато води, нести буде тяжко, але це того варте), кілька комплектів нижньої білизни та верхнього одягу, всі ліки, дощовик, атлас доріг вашого міста та запальничку. При бажанні та спокої, можна спробувати зробити примітивний протигаз із пляшки, активованого вугілля та марлі або ж дозиметр. Всі інструкції є в Інтернеті. Також, подзвоніть всім, кому хочете, бо електромагнітний імпульс вирубить всю техніку під час вибуху. Найкращим же місцем для схованки вдома буде ванна кімната. Там немає вікон, тому уламки та жар вас не дістануть. Можна наповнити ванну гарячою водою, пар допоможе вам, не даючи пилу потрапити всередину. Щодо сховища, то все трішки простіше: спускаєтесь туди з речами та сидите, маючи базовий захист від радіації. Підвал теж підійде, але варто пам’ятати, що все складеться добре, якщо цей підвал буде хоча б у одному кілометрі від епіцентру, інакше, будівля може просто-на-просто завалитися вам на голову.

Небезпека на кожному кроці

Перший день після вибуху найбільш небезпечний. Рівень радіації надто високий, перебування на повітрі швидко вб’є вас. На щастя, якщо ви все ще живі – ви далеко від епіцентру та маєте можливість поборотися за своє життя. Варто не забувати про засоби захисту дихальних шляхів, хоча б звичайна марля, шарф або ганчірка. Перечекавши в сховищі добу (а краще дві) можна виходити на вулицю. Радіаційні елементи, що живуть недовго розпадуться, рівень радіації значно зменшиться. Варто йти від епіцентру та виходити з міста. Йти потрібно по асфальту, щоб не підіймати зайвий пил. Всі шкідливі елементи осіли на землю та предмети навкруги, тому нічого не можна чіпати. Чим більше руйнувань навколо вас, тим більше тут рівень радіації. Дуже небезпечними є сильні потоки вітру та дощ (саме тому варто взяти дощовик) у яких знаходяться первинні продукти розпаду, які потрапивши до організму призведуть до жахливих наслідків. Дихати необхідно тільки носом, відкриті ділянки шкіри сховати. Якщо закінчиться вода, то набирати її можна тільки з річок, що течуть в сторону епіцентру.

Чим далі ви будете йти, тим менше буде радіаційний фон. Прямувати варто на відстань 10-30 кілометрів, звичайно, що це важко, так як на плечах багаж, тому зупинки на відпочинок треба робити в закритих приміщеннях, взуття та одяг залишати подалі від місця сну. Вам обов’язково будуть зустрічатися рятувальники та інші люди. Намагайтеся допомагати їм, але будьте обережні, тому що опромінені можуть нести смертельну небезпеку. Ретельно відпирайте одяг і мийте волосся, так як на цих місцях збирається більше радіоактивного бруду. Пам’ятаймо, що воду треба кип’ятити декілька разів і відстоювати, а овочі брати лише з теплиць, накритих брезентом.

Ще одним обов’язковим елементом виживання є ліки. При собі необхідно мати: калій йодид (від накопичення радіації в щитовидній залозі), латран, йод і ферроцін. Все це допоможе вивести з організму радіацію.

Хочеться вірити, що ядерна війна назавжди залишиться лише в нашій уяві. Це дуже страшний розвиток подій, що в результаті призведе до повного знищення людства. Чи потрібно було взагалі створювати таку зброю? Маргарет Тетчер говорила:

«Світ без ядерної зброї був би менш стабільним і значно небезпечнішим».

«Потужна стримуюча сила» – так називають це деякі. Інші уявляють найгіршу, найстрашнішу річ на світі та з острахом розуміють, що ядерна зброя ще гірше.

 

Єфіменко Олександр
для “Педагогічної преси”

Перенесення щорічної відпустки на інший термін: консультує юрист

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про відпустки» щорічна відпустка на вимогу працівника має бути перенесена на інший період у разі (обов’язкове перенесення на вимогу працівника):

 • порушення власником або вповноваженим ним органом строку письмового повідомлення працівника про час надання відпустки згідно з ч. 11 ст. 10 Закону про відпустки (не пізніше ніж за два тижні до встановленого графіком терміну);
 • несвоєчасної виплати працівнику власником або вповноваженим ним органом заробітної плати за час щорічної відпустки, що передбачено ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки (не пізніше ніж за три дні до початку відпустки).

Відпустку також має бути перенесено на інший період або продовжено відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про відпустки» у випадках:

 1. тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої в установленому порядку;
 2. настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
 3. збігу щорічної відпустки з навчальною відпусткою;
 4. виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи зі збереженням заробітної плати.

У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або вповноваженим ним органом.

Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період із додержанням вимог ст. 12 Закону України «Про відпустки»:

 • основна безперервна частина відпустки становитиме не менше 14 календарних днів;
 • невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка;
 • відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства з додержанням вимог частини першої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством;
 • у разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

При продовженні відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю невикористана частина щорічної відпустки по закінченні тимчасової непрацездатності не використовується працівником самостійно, вона має бути надана

(лист Мінсоцполітики від 31.01.2012 р. № 30/13/133-12).

В окремих випадках ( як виняток) у зв’язку з виробничою необхідністю, коли надання відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відобразитися на роботі підприємства, відпустка може бути перенесена з ініціативи роботодавця. Таке перенесення відбувається з дотриманням таких умов:

 • наявність письмової згоди працівника та згоди профспілки;
 • частина відпустки (тривалістю не менше ніж 24 календарних днів) буде використана в поточному робочому році;
 • основна частина щорічної відпустки становитиме не менше 14 календарних днів.

У наказі про перенесення відпустки має бути вказано період, коли саме планується надати відпустку.

ЗНО-2019. Експерти встановили пороговий бал для тесту з біології 

Сьогодні, 19 червня 2019 року, члени експертної  комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти визначили пороговий бал «склав/не склав» для тесту біології.

Отже, пороговий бал «склав/не склав» для тесту біології –23

За оперативною інформацією регіональних центрів оцінювання якості освіти, участь у тестуванні з біології взяли 76 060 осіб, що становить 93,6 % від загальної кількості зареєстрованих. Вісьмох учасників не допущено до пункту тестування: 4 учасники через відсутність одного з обов’язкових документів, 4 – через запізнення.

У разі незгоди з отриманим результатом абітурієнт має право подати апеляційну заяву.  Прийом апеляційних заяв відбувається протягом п’яти календарних днів від дня офіційного оголошення результатів.

Нагадаємо, пороговий бал з української мови і літератури – 23 тестові бали, з математики –11 тестових балів, з фізики – 13.  Для осіб,  які здобували повну загальну середню освіту мовою, що не належить до слов’янської групи мов, або мовою корінних народів, встановлено адаптивний поріг, що відповідає 14 балам.

Від загальної кількості осіб, які брали участь у тестуванні з кожного з названих нижче предметів, поріг «склав/не склав» подолали: з української мови і літератури 84 % осіб; з математики 81,83 %, з фізики 85%.

До відома: у 2018 році пороговий бал «склав/не склав» для тесту біології становив 22.

ЗНО-2019. Встановлено пороговий бал з англійської мови 

Сьогодні, 19 червня експертна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти  визначила пороговий бал «склав/не склав» для тесту з англійської мови 19.

Згідно з оперативною інформацією регіональних центрів оцінювання якості освіти, участь у тестуванні з англійської мови взяли 91 277 осіб, що становить 95 % від загальної кількості зареєстрованих.

17 учасників зовнішнього незалежного оцінювання не змогли потрапити до пунктів тестування через запізнення, 12 — через відсутність одного з обов’язкових документів.

Нагадаємо, пороговий бал з української мови і літератури – 23 тестові бали, з математики –11 тестових балів, з фізики – 13.  Для осіб,  які здобували повну загальну середню освіту мовою, що не належить до слов’янської групи мов, або мовою корінних народів, встановлено адаптивний поріг, що відповідає 14 балам.

До відома: у 2018 році пороговий бал склав/не склав з англійської мови становив 19

ЗНО-2019. Встановлено пороговий бал для тестів з іноземних мов 

19 червня 2019 року експертна комісія  при УЦОЯО  визначила пороговий бал «склав/не склав» для тестів ЗНО з іноземних мов. 

Пороговий бал “склав/не склав” для тесту ЗНО:

 • з німецької мови –    19 балів .
 • з французької мови –  19 балів .
 • з іспанської мови –  19 балів .
 • з англійської мови – 19 балів .

 

Згідно з інформацією регіональних центрів оцінювання якості освіти, участь у тестуванні з іспанської мови взяли 144 особи, що становить 94,7 % від загальної кількості зареєстрованих, із французької — 553 особи (89 % від кількості зареєстрованих), з німецької — 1952 особи (89 % від загальної кількості зареєстрованих).

У разі незгоди з отриманим результатом абітурієнт має право подати апеляційну заяву.  Прийом апеляційних заяв відбувається протягом п’яти календарних днів від дня офіційного оголошення результатів.

Нагадаємо, пороговий бал з української мови і літератури – 23 тестові бали, з математики –11 тестових балів, з фізики – 13.  Для осіб,  які здобували повну загальну середню освіту мовою, що не належить до слов’янської групи мов, або мовою корінних народів, встановлено адаптивний поріг, що відповідає 14 балам.

Від загальної кількості осіб, які брали участь у тестуванні з кожного з названих нижче предметів, поріг «склав/не склав» подолали: з української мови і літератури 84 % осіб; з математики 81,83 %, з фізики 85%.

До відома: у 2018 році пороговий бал «склав/не склав»  становив з англійської, німецької, французької та іспанської мов – 19 балів.

 

Вступити до ВНЗ за результатами співбесіди або іспитів зможуть визначені категорії абітурієнтів – роз’яснення МОН

Цього року вступити до закладу вищої освіти за підсумками співбесіди зможуть три категорії вступників, а за результатами вступних іспитів – майже десять. Роз’яснення щодо використання пільг розміщені на сайті МОН 18 червня 2019 року, у розділі “Вступна кампанія 2019”.
“Традиційно в Умовах прийому до вишів виписані усі категорії вступників, які мають право на пільговий вступ. Зараз, напередодні активної фази вступної кампанії, МОН розіслало приймальним комісіям роз’яснення щодо використання цих пільг. Там, зокрема, є докладна інформація щодо документів, зразки довідок та посвідчень, які має пред’явити вступник”, – розповів очільник директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олег Шаров.
Так, право на вступ за співбесідою мають:
 • особи з інвалідністю внаслідок війни;
 • деякі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і яким право на отримання таких пільг надано Законом;
 • особи з інвалідністю, які неспроможні відвідувати заклад освіти (за рекомендацією органів охорони здоров’я та соціального захисту населення).
Вступити за результатами іспитів можуть:
 1. особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових дій;
 2. діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
 3. особи, яким за рішенням регламентної комісії відмовлено в реєстрації для участі в ЗНО у 2019 році через неможливість створення спеціальних умов;
 4. особи, які в 2019 році не брали участі в основній чи додатковій сесіях зовнішнього незалежного оцінювання з певного(их) навчального(их) предмета(ів) через наявність захворювання або патологічного стану, зазначеного в Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінюванняhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1707-16#n36 ;
 5. особи, які проживають на тимчасово окупованій території (які не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи) або переселилися з неї після 1 січня 2019 року;
 6. громадяни України, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції (на період її проведення), територія здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (на період їх здійснення), територія населених пунктів на лінії зіткнення або які переселилися з неї після 1 січня 2019 року;
 7. особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) починаючи з 1 грудня 2018 року;
 8. громадяни України, які в рік вступу здобули повну загальну середню освіту за кордоном (за умови вступу на контракт).
Олег Шаров також підкреслив, що у розділі можна знайти інформацію про вступників, які матимуть можливість перевестися на вільні місця державного замовлення. Торік цим правом скористалися діти загиблих захисників України, особи з інвалідністю, учасники бойових дій та їхні діти, внутрішньо переміщені особи. Загалом у такий спосіб було заповнено понад 7 тис бюджетних місць, на які вступники отримали рекомендації до зарахування, однак, не підтвердили бажання там навчатися.
“Однією з новацій цьогорічної кампанії є те, що правом перевестися на бюджет тепер зможуть скористатися й діти з багатодітних сімей. Проте треба врахувати, що їхній конкурсний бал має бути менший від прохідного бала не більш ніж на 15 балів”, – зазначив Олег Шаров.