Daily Archives: Червень 20, 2019

Ніхто не має права вимагати платити благодійні внески у школах, – Лілія Гриневич

Якщо у будь-якій українській школі вимагають гроші, це важко назвати благодійним внеском. Саме тому у випадку вимагання варто звернутися в місцеве управління освіти або напряму до Міністерства освіти і науки, які вирішуватимуть проблему. Про це в кулуарах парламенту заявила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Трансляцію вів телеканал ZIK.

«Ніхто не має права вимагати платити благодійні внески у навчальних закладах. Тим більше за вступ», – сказала Гриневич.

Вона розповіла: в українських школах існують певні правила щодо переведення учнів у наступні класи.

«Наприклад, якщо йдеться про звичайну школу, то вступ до 10 класу здійснюється на основі переведення з основної школи в старшу. Якщо ж, це класи з поглибленим вивченням предметів, то в цьому випадку ми допускаємо конкурс», – зазначила вона.

Однак Гриневич наголосила: конкурс має мати прозорі правила. Йдеться про тести або ж інші правила, однак вони повинні бути однаковими для всіх. Міністр освіти підкреслила: якщо благодійні внески вимагають, то вони перестають бути благодійними.

«Якщо хтось вимагає кошти, батьки повинні звернулися до управління освіти. Також вони можуть звернутися до Міністерства освіти і науки. І, якщо буде написана заява про порушення прав, туди буде спрямована державна службу якості освіти і будемо розбиратися», – додала Гриневич.

Як повідомлялось, у Києві для забезпечення норм Нової української школи на одного учня всередньому передбачено 7 тисяч гривень, а в загальному у столиці на її впровадження виділили у вісім разів більше коштів, аніж це передбачають нормативи.

Окрім того, з червня 2019 року, по всій Україні почали роботу освітні центри (ОЦ) «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» – вона триватиме до 27 вересня. Через центри жителі тимчасово окупованих територій можуть вступити в українські виші та профтехи за спрощеною процедурою – без ЗНО, українського паспорта та атестата

Фестиваль з робототехніки «Robosmart.Dn.Ua» відкриває зірок

Днями делегація учнів і педагогів Мирнограду взяла участь у Регіональному дитячому фестивалі з робототехніки «Robosmart.Dn.Ua». Організатор фестивалю – департамент інвестиційно-інноваційного розвитку та зовнішніх відносин, зробив все, щоб захід пройшов цікаво. Було організовано зони з активностями, зони відпочинку, майстер-класи, де  учасники керували дронами, складали власні  3D-моделі з кубиків Lego,  збирали та керували роботом, брали участь у змаганнях роботів, представляли власні розробки.

Учасники фестивалю продемонстрували вміння у сфері роботобудівництва, інженерії, програмування та конструювання. Захід пройшов  в невимушеній атмосфері вільного спілкування між учасниками. Це сприяло  розвитку у дітей лідерських та комунікативних якостей, вмінню працювати в команді, що допоможе їм реалізувати себе в майбутньому.

Учні 10 класів мали змогу поспілкуватися з представниками вищих навчальних закладів.

Команда мирноградців «Технолайф» представляла три Ардуін-проекти. Розробка Сергієнко Олександра «Автономний акваріум» викликала інтерес у відвідувачів своєю новизною. Навички 3D-моделювання  дозволили  йому створити власну конструкцію акваріума на основі мікроконтролера Arduino. (ліцей «Гармонія) Тих, хто цікавиться проблемою ресурсозбереження, хто цінує комфорт,  привернув до себе проект Ушакова Андрія «Розумний пристрій» (НВК). Науковою новизною засяяла розробка Крись Олега «Інформаційна система безконтактних розрахунків та соціальних виплат на основі мікроконтролера Arduino» (НВК).

Загалом всі ці діти, більшу частину  часу займаються тим, що створюють рішення, які змінюють світ. Будемо сподіватися, що всі учасники фестивалю незабаром  прославлять Україну на світовому ринку виробництва роботів.

Навчальний робот-конструктор Makeblock mBot, який команда «Технолайф» отримала у подарунок від організаторів, передано до НВК «загальноосвітня школа І ступеня-гімназія» та стане першим кроком до роботобудівництва в нашому місті.

Шкурко Світлана, методист відділу освіти

 

 Уряд затвердив порядок використання прекурсорів

Уряд спростив процедуру використання прекурсорів – хімічних речовин та реагентів –  для навчання і досліджень у закладах освіти та наукових установах. Відповідне рішення Кабінет Міністрів України прийняв  19 червня 2019 року.

Проєкт змін до порядку використання прекурсорів готували спільно з молодими вченими, які й звернули увагу на проблему з використанням цих речовин та реагентів у освітніх та наукових цілях.

«Цей процес був дуже зарегульованим, він обмежував можливості наших освітян та науковців. Як наслідок – ми отримали суттєве зменшення дослідів під час викладання природничих дисциплін чи проведення досліджень з хімії, біології тощо. Звісно, це тільки погіршило ситуацію, яку ми зараз маємо з природничою освітою», – пояснила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

За її словами, досліди з використанням прекурсорів – невід’ємна частина для вивчення основних курсів з органічної, неорганічної, аналітичної та фізичної хімії, а також хімії високомолекулярних сполук.

«Ви не виконаєте низку базових практикумів без кислот, розчинників, оцтового ангідриду тощо», –  наголосила Міністр.

До цього усі обов’язки з обліку, зберігання та видачі прекурсорів були виключно на керівникові закладу освіти чи наукової установи. Щоб провести класичне демонстраційне дослідження чи лабораторну роботу, викладачу треба було в день проведення звернутися до керівника закладу (факультету) та оформити низку документів за його підписом. Після цього – пройти кількаетапну процедуру отримання прекурсорів.

Через це досліди або взагалі не проводили, або свідомо порушували правила використання прекурсорів. Зайві обмеження також негативно впливали на можливості міжнародної співпраці наших науковців, отримання грантів тощо.

Тепер же в Порядок використання прекурсорів внесено такі зміни:

 • Спрощується система обліку, зберігання та видачі прекурсорів: ці функції замість керівника закладу покладаються на визначену матеріально відповідальну особу та комісію з контролю за обігом прекурсорів.
 • Для забезпечення контролю за обігом прекурсорів у закладі освіти, науковій установі створюється спеціальна комісія з трьох осіб на чолі з заступником керівника закладу, наукової установи або керівника підрозділу.
 • Надається можливість зберігати прекурсори в лабораторіях та спеціалізованих приміщеннях закладів освіти, наукових установ в обсягах семестрової/піврічної потреби в них. Це має бути окреме приміщення, обладнане відповідно до вимог МВС.
 • Керівники підрозділів зможуть формувати замовлення на прекурсори на підставі семестрової/піврічної потреби в них. На основі цих замовлень матеріально відповідальна особа видаватиме прекурсори для проведення демонстраційних, лабораторних і практичних робіт.

Водночас у документі враховано всі вимоги щодо контролю за обігом прекурсорів відповідно до Закону «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів».

Нагадуємо, що кожен державний виш чи наукова установа може підключитися до Scopus та Web of science за кошти бюджету – доступ забезпечать з 1 червня.

Довідково: Прекурсор  (лат. praecursor чи англ. precursor — попередник) — хімічна речовина, вихідний компонент (реагент) або учасник проміжних реакцій при синтезі будь-якої речовини. Тобто з одного прекурсору за участі інших прекурсорів утворюється нова речовина.

Українські школярі вибороли 52 медалі на спортивних змаганнях в Угорщині

Збірна українських школярів виборола 12 золотих, 20 срібних і 20 бронзових медалей на Всесвітніх іграх з єдиноборств серед учнів Combat Games. Фінал змагань та нагородження переможців відбулось 19 червня 2019 року, у Будапешті (Угорщина).

“Українська команда у підсумку здобула 52 медалі – це найбільша кількість нагород серед 20 країн світу. Щиро вітаю наших спортсменів і спортсменок з перемогою на цих престижних змаганнях. Такий результат свідчить не тільки про гарну спортивну підготовку, а й про бажання дітей гідно представляти нашу країну на міжнародних заходах, доводити першість та бути кращими. Переконаний, що з такою молоддю нам вдасться побудувати успішне майбутнє та позитивний імідж України на міжнародній арені”, – зазначив заступник Міністра освіти і науки Роман Греба.

Змагання проходили у п’яти видах спорту – вільній боротьбі, греко-римській боротьбі, дзюдо, карате та тхеквондо.

До складу української збірної увійшли понад 70 учнів з 17 регіонів країни. Вони виступали у кожній категорії змагань, а саме:

 1. вільна боротьба – 20 учнів
 2. греко-римська боротьба – 10 учнів
 3. дзюдо – 16 учнів
 4. карате – 15 учнів
 5. тхеквондо – 13 учнів

Сільські та районні ради зможуть створювати освітні округи та формувати мережу опорних шкіл

Місцева влада сіл, селищ, районів та об’єднаних територіальних громад у межах одного або кількох регіонів зможе об’єднуватися для створення освітніх округів. До них мають увійти опорні школи, заклади позашкільної освіти, культури та спорту. Це визначено Положенням про освітній округ та опорний заклад, яке було затверджено сьогодні, 19 червня 2019 року, під час засідання Кабміну.

“У документі ми приділили велику увагу питанню опорних шкіл – виписали процедуру конкурсу на отримання такого статусу, мінімальну кількість учнів, структуру навчального процесу. Наразі, за оперативними даними, в Україні налічується 785 опорних шкіл та 1272 їхніх філій. Можливість для утворення освітніх округів має стимулювати владу на місцях уважніше ставитися до мережі освітніх закладів та ефективно витрачати кошти на їх утримання”, – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

За новим Положення кількість учнів в опорних школах має складати не менш як 200 осіб. Тобто у заклад, до якого вкладатимуть ресурси з кількох регіональних та державного бюджету, має охоплювати якісною освітою якнайбільше дітей.

До складу освітнього округу, зокрема, можуть входити інклюзивно-ресурсні центри та міжшкільні ресурсні центри. Для того, щоб розмежувати повноваження засновників закладів, які діятимуть у межах округу, місцеві ради мають заключити договір (угоду) про спільну діяльність. У ньому зазначатимуться відповідальні за організацію освітнього процесу, підвезення до опорних шкіл, забезпечення навчальним обладнанням тощо.

Передбачається, що облаштування опорної школи має відбуватися за принципами Нового освітнього простору, відповідні методичні рекомендації вже затверджені Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Однак під час конкурсу засновники мають враховувати фактичну матеріально-технічну базу закладу, можливості для навчання дітей з особливими освітніми потребами, енергоефективність будівлі тощо.

 

Вебінар для приймальних комісій щодо особливостей роботи з ЄДЕБО під час вступної кампанії 2019 року

 Сьогодні, 20 червня 2019 року для приймальних комісій вишів відбудеться вебінар щодо особливостей роботи з ЄДЕБО під час цьогорічної вступної кампанії. Захід організовує та проводить ДП “Інфоресурс”.

 

Початок: о 10:00

Спікери:

 • Оксана Бєлік – директор ДП “Інфоресурс”;
 • Віктор Анохін – заступник директора – начальник відділу аналітичного забезпечення та інформаційної підтримки ЄДЕБО;
 • Віталій Носок – державний експерт директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН.

Серед тем вебінару:

 • створення та ведення заяв вступників на участь у конкурсному відборі;
 • формування списку вступників, рекомендованих до зарахування;
 • створення наказів про зарахування на навчання тощо.

Спікери також відповідатимуть на запитання учасників семінару.