Daily Archives: Червень 26, 2019

Уряд затвердив обсяги держзамовлення на 2019 рік: бюджетних місць стало більше

Сьогодні, 26 червня Уряд затвердив обсяги державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2019 році.
А саме 36732 місця — для молодших спеціалістів (33,7 тис денна форма), 79854 місця — для бакалаврів (72,6 тис денна форма), 55379 місць — для магістрів (45,6 тис денна форма).
Так, цьогоріч на 899 місць зросло держзамовлення для бакалаврів, адже відповідно збільшилась і кількість випускників шкіл.
“Як і попередні роки, під час  формування держзамовлення ми продовжуємо передусім орієнтуватися на потреби ринку праці. За нашим поданням Мінекономіки цьогоріч збільшило замовлення на інженерні спеціальності, а також  спеціальності природничо-математичного циклу. Аналіз ринку праці свідчить, що фахівці з цією освітою є не тільки затребуваними, але й добре оплачуваними. Тобто вже після завершення навчання випускник зможе швидко працевлаштуватися і заробляти реальні кошти. Також збільшується й кількість бюджетних місць для підготовки вчителів. Водночас ми зменшуємо замовлення на так звані кон’юнктурні спеціальності, наприклад, зменшено кількість бюджетних місць для підготовки політологів та фінансистів”, — повідомила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
Загалом же державне замовлення на підготовку бакалаврів порівнюючи з 2018 роком збільшено за такими галузями та спеціальностями:
  • 01 Освіта — 5,02%;
  • 114 Статистика – 14,3%;
  • 132 Матеріалознавство – 12,5%;
  • 135 Суднобудування – 13%;
  • 162 Біотехнології та біоінженерія – 25%;
  • 163 Біомедична інженерія – 26,3%;
  • 171 Електроніка – 9,1%.
Водночас передбачено зменшення місць за такими галузями:
  • 05 Соціальні та поведінкові науки — 1,5% (зокрема, за спеціальностями 051 Економіка — 3,6%, 052 Політологія — 1,2%);
  • 07 Управління та адміністрування — 3,2% (зокрема, за спеціальностями 071 Облік і оподаткування — 2,7%, 072 Фінанси, банківська справа та страхування — 3,5%, 073 Менеджмент — 3,8%).
Обсяг державного замовлення для магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування цьогоріч складає 5 тис 804 місця.
Найбільша зміна в державному замовленні цього року відбулася за освітнім ступенем “Магістр” для вступників на основі диплома бакалавра. Порівнюючи з минулим роком кількість таких місць скоротилася на 11,0%. Це зумовлено зменшенням кількості випускників вишів, які здобули ступінь бакалавра у 2019 році. Важливо, що пропорційно до випуску з бакалаврату держзамовлення складає той самий відсоток, що й минулого року.
Загалом же 2019 року за всіма освітньо-кваліфікаційними рівнями (бакалавр/магістр медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування/магістр/молодший спеціаліст), на аспірантуру та докторантуру державне замовлення складає 182 тис 567 місць. З них 161 тис 794 місця – замовлення на підготовку фахівців за денною формою навчання.

Користь комп’ютерних ігор у навчанні

Тема комп’ютерних ігор в освіті вже досить тривалий час викликає чимало суперечок, але й набирає чималу популярність. А суперечки в тому,  що: є шкода для зору і велика кількість жорстокості і насильства в сюжетах ігор. Давайте розглянемо цю тему  більш детально.  

Тип ігор для освіти 

Дослідник Нікола Уіттон, грунтуючись на тому, з яким мотивом вони були розроблені, ділить ігри на типи:
1. Розважальні, змінені для навчання (Приклад. MineCraftEDU);
2. Спеціальні освітні, від великих розробників;
3. Ігри, які створюють самі викладачі та учні.

Бюджети освітніх ігор, в порівнянні з комерційними, просто мізерні. І це досить сильно позначається на їхньому зовнішньому вигляді. Розважальні ігри конкурують за увагу геймера, що стимулює розвиток індустрії, а ось навчальні – найчастіше поширюються лише у  школах.

Комерційні ігри, як правило, досить складні. Що стосується освітніх, то вони, навпаки, повинні бути простими, аби їх зовнішня форма, сюжет, додаткова інформація не відволікали від навчального матеріалу.

Як обрати правильну гру? 

Практично ідеальним варіантом, на думку експертів, є ті ігри, які учні створюють самостійно. Справа в тому, що для того, щоб придумати щось подібне, потрібно детально вивчити тему. Педагог в такому випадку направляє школярів до джерел необхідної інформації і запобігає появі помилок. Але сама ідея і весь процес гри – повністю дитяче творіння. Досліджуваний матеріал, таким чином, запам’ятається набагато краще.

Які ж жанри ігор найбільш підходять для освітніх цілей? Джон Коллік розповідає, що старшокласникам подобаються  стратегічні ігри в реальному часі. Наприклад  стратегія «Europa Universalis» досить вдала платформа для вивчення історії та географії.

Ще одним цікавим варіантом для школярів старшого віку є та освітня гра, в якій потрібно розподілити обмежені ресурси. Скажімо, симулятор космічного корабля «FTL: Faster Than Light». Ну і, звичайно ж, не зменшують популярності різні MMORPG, які виконують завдання щодо соціалізації.

Комп’ютерні ігри та емоційний інтелект 

Унікальна властивість розрізняти і розуміти безліч емоцій і почуттів, використовуючи цю інформацію в своїх цілях, має назву «емоційний інтелект»
.
Емоційний стан людини дуже впливає на те, які дії він здійснює. В іграх же опрацьовуються різні варіації для випадків, коли гравець може випробувати складні емоції. Деякі дослідники в даному контексті виділяють такий ключовий їх компонент, як «тигельні переживання». Це різноманітні стресові ситуації, переживши які людина особистісно зростає. Завдяки іграм можна пережити важливі моменти і неприємні обставини.

Існують і інші варіанти, коли вони стають для учнів прекрасною ілюстрацією моральних дилем, які є в реальному світі. Йдеться про такі ситуації, коли постає вибір між тим, що людина зобов’язана зробити і тим, щоб порушити правила на благо. Класичною грою, заснованої на проблемах і виборі, можна назвати «Dragon Age: Origins»

Комп’ютерні ігри і теорія педагогіки

Звичайно ж, комп’ютерні ігри не можна назвати справжньою педагогікою. Але навіть в найпопулярніших в світі комерційних іграх можна знайти щось спільне з теоріями навчання. Цю тему досліджувала корпорація Schoolnet, яка сприяє розвитку сучасних розробок для освіти. Представники цієї організації зіставляють комп’ютерні ігри з навчальним циклом по Колбу. Коли гравець не може пройти те чи інше випробування, він замислюється про причини невдачі, далі планує послідовність дій, які потрібно зробити для виграшу. В результаті геймер самостійно оцінює правильність зробленого вибору або хибність своїх припущень.

Щось подібне спостерігається і при розподілі гри на складні і прості рівні. Спочатку гра передбачає виконання найпростіших завдань з використанням додаткової інформації. Пізніше, коли гравець вже повністю ознайомлений з правилами, йому пропонується стати більш самостійним і кмітливим для успішного проходження рівнів складніше. Таким чином, комп’ютерні ігри мотивують людини взяти на себе відповідальність за самонавчання.у навчальному процесі саме комп’ютерних ігор.

Гра у навчальному процесі  важлива  в спілкуванні учнів з різними девайсами. Переваги комп’ютерної гри пов’язують зазвичай з підвищенням мотивації, стимулювання ініціативи і творчого мислення, залученням у навчальну діяльність практично всіх учнів, придбанням ними досвіду співпраці і системних уявлень, «структуруванням знань», які можуть застосовуватися в різних областях, їх об’єднанням в складну і збалансовану картину світу.

Потенціал комп’ютерних ігор у сфері освіти — широко обговорюване питання не тільки в нас, але й у країнах — членах Євросоюзу. На сьогодні дійсний освітній потенціал комп’ютерних ігор, особливо в сфері мотивації й стимулювання пізнавальної активності, залишається нереалізованим.

Джерело

ЗНО-2019. Відбулася додаткова сесія з математики

За оперативною інформацією регіональних центрів оцінювання якості освіти, участь у додатковій сесії ЗНО з математики взяли 578 осіб, що становить 81,5 % від загальної кількості зареєстрованих.

 

1 учасник ЗНО не зміг потрапити до пункту тестування через відсутність одного з обов’язкових документів.

Проведення зовнішнього незалежного оцінювання у пунктах тестування забезпечували 218 осіб. Дотримання процедури тестування контролювали 2 громадських спостерігачі.

Із завданнями сертифікаційної роботи додаткової сесії з математики можна ознайомитися в розділі «ЗНО-2019. Математика». Завтра на цій самій сторінці буде розміщено правильні відповіді до тесту.

Дитячі загадки, що ставлять дорослих у глухий кут. І де тут логіка?!

 Мама захрипла! Діти оглухли! Сусіди вивчили все напам’ять! Собака переказав! Уроки зроблено!

Чимало  батьків із жахом зізнається, що навіть якщо у них за спиною є три вищі освіти, участь в інтелектуальних іграх, ступінь доктора наук, усі знання різко кудись зникають, коли сідаєш робити з дітьми домашнє завдання. Іноді завдання, ребуси і загадки зі шкільних підручників, заганяють у глухий кут навіть суперзнавців.

Уся справа в тому, що діти сприймають довкілля абсолютно не так, як дорослі. Вони не шукають спеціальних схем, закономірностей, не переймаються складними обчисленнями, вони ще не знають законів, теорем і аксіом.  Саме тому вони швидко розв’язують загадки, над якими дорослі думають півдня.

Ось кілька завдань зі шкільних підручників. Спробуйте розв’язати!

1. Яке колесо не крутиться під час правого розвороту?

2. Це нежива істота, але в неї є 5 пальців.

3. Яке слово в словнику написано неправильно?

4. Вантажівка їхала в село. По дорозі вона зустріла 4 легкові машини. Скільки машин їхало в село?

5. Якою рукою краще розмішувати чай?

6. Нагодуй мене і я буду жити, але дай води  – і я помру. Хто я?

7. Хто ходить сидячи?

8. Народжуються – летять, живуть – лежать, вмирають – спливають.

9. Що намокає, поки сушить?

10. Що більше з неї береш, то більше стає … Що це?

11. Я завжди десь між небом і землею, завжди на відстані. Якщо спробувати до мене підкрастися – я буду віддалятися.

12. Йшов чоловік із дружиною, брат із сестрою і швагро із зятем. Скільки всіх?

13. Я живу тільки там, де є світло, але щойно воно посвітить прямо на мене – я вмираю.

14. Що може подорожувати по світу, залишаючись в одному і тому ж кутку?

15. У якого слона немає хобота?

16. Увечері мені дають завдання на ранок. Я завжди його виконую, але мене все одно сварять. Хто я?

17. Що завжди збільшується і ніколи не зменшується?

Відповіді

1. Запасне

2. Рукавичка

3. Неправильно

4. Одна

5. Найкраще ложечкою

6. Вогонь

7. Шахіст

8. Сніжинки

9. Рушник

10. Яма

11. Горизонт

12. Троє

13. Тінь

14. Поштова марка

15. У шахового

16. Будильник

17. Вік людини

Перевірено, малюк впорається з цими завданням значно швидше, не докладаючи особливих зусиль! Ех, ми, дорослі, все тільки ускладнюємо. І це стосується не лише вирішення поставлених завдань. Нам би всім дитячу безпосередність – і життя було б значно простішим.

Підготувала Юлія Осіння

 

На базі НТУ “ХПІ” відкрили Центр підтримки інновацій

На базі НТУ «Харківський політехнічний інститут» відбулося урочисте відкриття Центру підтримки технологій та інновацій (TISC), який буде працювати в Науково-технічній бібліотеці НТУ «ХПІ» (4 поверх, аудиторія №66). Мета — консультації винахідників, стартап-груп, вчених з приводу патентування, доступ до патентних баз даних, перевірка розробок на унікальність. Центр створений Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством освіти і науки України спільно з Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.

Ректор НТУ «ХПІ» професор Євген Сокол зазначив, що відкриття такого Центру — велика подія для розвитку технологій, науки як в ХПІ, так і в Україні в цілому. «За даними світового рейтингу QS World University Rankings 2020 НТУ «ХПІ» став найкращим технічним вишем України. Тому невипадково саме в нашому університеті за сприяння Мінекономрозвитку ми відкриваємо Центр підтримки технологій та інновацій. Важливо, що він буде діяти в виші, де активно розвивається наука і впроваджуються технології. TISC логічно доповнить eō Business Incubator, який цієї весни почав працювати на базі ХПІ. Це дуже цінно, адже коли у наших студентів, вчених зароджується ідея стартапу, в першу чергу доцільно дізнатися, чи відповідає він сучасним вимогам, провести патентний пошук. Після цього створити команду, подати проект до бізнес-інкубатору, де його допоможуть довести до комерціалізації. Разом ми повинні допомагати розвитку підприємств і економіки нашої країни», — сказав ректор Євген Сокол.

«Центр підтримки технологій та інновацій знаходиться, можна сказати, в інноваційному хабі ХПІ. Сюди буде вільний доступ для винахідників. Ми з боку Мінекономрозвитку і організації інтелектуальної власності будемо всіляко цьому сприяти, підтримувати будь-які заходи, ініціативи з розвитку інтелектуальної власності», — сказав заступник директора Департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку і торгівлі України Сергій Шкураков.

Послуги TISC є безкоштовними. Це, наприклад, доступ до технічної інформації, патентний пошук, первинний збір інформації про ринок продукції, організація дистанційного навчання за програмою Всесвітньої організації інтелектуальної власності. Можна також отримати додаткові послуги (як на платній, так і безкоштовній основі) — питання, пов’язані з оформленням документів на отримання прав на об’єкти інтелектуальної власності, отримання рекомендацій з ліцензування, та ін.

Урочиста церемонія відкриття Центру підтримки технологій та інновацій відбулася за участю ректора НТУ «ХПІ» Євгена Сокола, проректора вишу Андрія Марченка, заступника директора Департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку і торгівлі України Сергія Шкуракова, начальника управління технологій, інновацій та маркетингу Національного офісу інтелектуальної власності (НОІВ) Данила Цьвока, начальника відділу забезпечення роботи мережі TISC, НОІВ Касима Величка, вчених, викладачів, представників промисловості Харківського регіону. Серед учасників офіційного відкриття TISC в НТУ «ХПІ — Національний фармацевтичний університет, Харківський національний університет радіоелектроніки, Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «ХАІ», Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, ДП «Завод імені В.О. Малишева», АТ «Турбоатом», Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова, Північно-Східний науковий центр НАН і МОН України, Харківська медична академія післядипломної освіти.

Довідка:

TISC (Technology and Innovation Support Center) — Центр підтримки технологій та інновацій, який надає інформацію про різні послуги в сфері інтелектуальної власності, незалежно від території їх надання. TISC надає винахідникам доступ до технічної інформації і пов’язаними з нею послугами, таким як доступ до патентної, наукової і технічної бази даних, допомога в ліцензуванні та трансфері технологій, допомога в розробці патентів, що дозволить успішно реалізовувати свої найсміливіші задуми всім стейкхолдерам інноваційного процесу.

Харків — друге місто в Україні, де створюються такі Центри. На сьогоднішній день відкрито два TISC в Києві (на базі Національного авіаційного університету та Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана). У Харкові також два — на базі Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.

Основні функції Центру:

— реалізація проектів співробітництва з різних питань, пов’язаних з правовою охороною інтелектуальної власності,

— спільна участь у роботі над проектами регуляторних актів, в громадських слуханнях та обговоренні проектів змін до законодавства в сфері підтримки технологій та інновацій і правової охорони інтелектуальної власності,

— обмін інформацією щодо законодавчих змін у сфері підтримки технологій та інновацій і правової охорони інтелектуальної власності,

— організація спільних семінарів, симпозіумів, робочих зустрічей, інше.

Харківський IT Кластер розробив унікальний Телеграм-бот  для вступників до вишів міста

Перший в Україні онлайн-помічник @vstup2kharkiv_bot вже став зручним інструментом для випускників шкіл та їхніх батьків, з яким легко орієнтуватися серед спеціальностей сфери IT та суміжних напрямків у харківських вишах.

Крім цього бот розповість, де бюджетно поїсти, переночувати, допоможе купити квитки до інших міст і провести з користю дозвілля, а також підкаже, куди звернутися за екстреною допомогою.

До розробки долучилася одна з найбільших веб-студій України, учасник Kharkiv IT Cluster.

В цілому, завданням бота є допомогти абітурієнтові зорієнтуватися в Харкові і успішно подати документи на спеціальність сфери IT до омріяного університету. Це демонстрація на справі, що Харків — відкрите і комфортне місто з розвиненою інфраструктурою, де можна знайти IT-професію мрії і працювати в інноваційній міжнародної компанії.

Тим самим Kharkiv IT Cluster прагне залучити якомога більше абітурієнтів до харківських вишів, щоб розвивати інтелектуальний потенціал регіону.

“Харків — студентське місто і місто можливостей, потрібно тільки до них уважно придивитися. Тут можна отримати фундаментальну освіту, а потім працювати в будь-якій сфері IT — проектувати роботів, писати софт для європейських перевізників або американських корпорацій, створювати комп’ютерні ігри. І головне: для того, щоб успішно реалізуватися в світі технологій, не потрібно їхати за кордон”, — говорить виконавчий директор Харківського IT Кластеру Ольга Шаповал.

Згідно з дослідженням індустрії, харківський IT сектор у найближчі 6 років потребуватиме додатково 25 тисяч нових співробітників, отже новий телеграм-бот – надійний провідник до світової IT індустрії.

Довідка про Kharkiv IT Cluster: Kharkiv IT Cluster – громадська організація, яка з 2015 року об’єднує провідні IT-компанії, місцеву владу і виші для впровадження комплексних змін в IT-екосистему міста. На сьогоднішній день Kharkiv IT Cluster – це понад 70 партнерів і успішних IT-компаній, які складають третину галузі в регіоні.

Мета організації – сформувати в Харкові сприятливе для IT-бізнесу середовище, завдяки реалізації проектів в сфері освіти, просування міста як провідної IT-локації, розвитку IT-community, співпраці в сфері будівництва офісів та інфраструктури. Місія організації: розвиток комфортного середовища для зростання технологічного бізнесу в регіоні. Більше інформації: https://it-kharkiv.com

 

Усі секрети виробництва морозива дізналися студентів ЖНАЕУ

Житомир – справжня столиця морозива. Щодня  компанія «Рудь» із використанням новітніх технологій та інновацій виготовляє сотні тисяч упаковок смачного і якісного морозива, яке відправляється у різні куточки України і далеко за її межі (США, Китай, Європа, Азія). 

Неймовіро великим асортиментом «Морозива №1» полюбляють ласувати  і діти, і дорослі.   Акціонерне товариство «Житомирський маслозавод» – компанія «Рудь» зберігає свої лідерські позиції  серед  вітчизняних виробників морозива з найбільшим обсягом продажів та найвищою ефективністю діяльності.

Змістовну екскурсію на підприємстві задля ознайомлення з процесом виробництва 25 червня відвідали студенти І курсу спеціальності «Екологія» факультету екології і права Житомирського національного агроекологічного університету.

Зокрема, вони ознайомились з повним технологічним циклом виробництва морозива на заводі – від тонкощів на етапі аналізу молока при його надходженні, оцінки відповідності складу солодкої маси, заявленій на етикетці морозива, – до складів готової продукції, а також мали можливість досхочу скуштувати улюблені сорти морозива у дегустаційній залі та з-під фризера.

Студентам представили цікаву і ґрунтовну розповідь про історію створення морозива, жорстку політику підприємства щодо якості, безпеки та технологічної дисципліни, специфіку сертифікації продукції та маркетингову політику заводу, що дозволило цьому сучасному підприємству на світовий ринок.

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

 

Міжнародний експерт з Тайваню професор Хсіа побував з робочим візитом у СНАУ

Протягом тижня з 19 по 26 червня у Сумському національному аграрному університеті з робочим візитом у рамках проекту «Удосконалення професійних навичок в галузі м’ясопереробки України» перебував міжнародний експерт з Тайваню професор Хсіа ( Liang Chou Hsia).

Метою його візиту в університет була участь у проекті «Удосконалення професійних навичок в галузі м’ясопереробки України», реалізованим Європейським банком реконструкції та розвитку, Сумським національним аграрним університетом, ТОВ «Глобинський м`ясокомбінат», ПАО «МХП» та ТОВ «Нива Переяславщіни».

За ці декілька днів професор Хсіа зустрівся з керівництвом Сумського національного аграрного університету, відвідав сучасні лабораторії факультету харчових технологій ЗВО, провів навчальну лекцію з теми «Інноваційні технології в переробці м`яса» для викладачів, що забезпечують НП підготовки бакалаврів по технології м`яса та студентів фахового спрямування «Технології зберігання, консервування та переробки м`яса».

Також був проведений тренінг для викладачів Сумського НАУ і представників підприємств-партнерів проекту на тему «Організація та проведення стажувань і виробничих практик студентам в галузі м’ясопереробки».

На завершення свого перебування у Сумському національному аграрному університеті професор Хсіа ( Liang Chou Hsia) провів заключне засідання робочої групи, на якій підвели підсумки поїздки та детально обговорили план спільної співпраці на майбутній період.

Нагадуємо, що запрошувати, до співпраці з університетом, міжнародних експертів стала вже традиційною для Сумського НАУ. Зокрема, в травні цього року до СНАУ приїжджав професор Люблінського  університету Даріуш Стащяк (Dariusz M. Stasiak), який також ділився досвідом з викладачами та студентами університету у галузі м`ясопереробки.