Daily Archives: 08/07/2019

Комісія при МОН рекомендувала 3 кандидатури на посаду освітнього омбудсмена

Комісія при МОН рекомендувала три кандидатури на посаду освітнього омбудсмена – голову правління громадської організації, яка займається захистом прав людини, шкільного директора, що активно бере участь у реформуванні освіти, та заступника директора Державної установи «Центр пробації», яка працювала з підлітками в складних ситуаціях. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні, 8 липня 2019 року, під час спілкування з пресою в межах робочої поїздки на Сумщину.

«Зараз у нас тривав процес обговорення призначення освітнього омбудсмена. Це досить важлива посада, вона має велике значення для суспільства. Ми вирішили оприлюднити ці три кандидатури. Щоб суспільство могло ознайомитися з претендентами, ми оприлюднили їхні короткі відеопредставлення на сайті МОН», – зазначила Лілія Гриневич.

Усі матеріали будуть опубліковані також на офіційній сторінці Facebook Міністерства освіти і науки, де є можливість залишити свій коментар про кандидата.

Рішення про призначення конкретної кандидатури буде прийняте до кінця тижня та опубліковане на сайті МОН у п‘ятницю, 12 липня.

Серед претендентів на посаду – Яковець Ірина Станіславівна, перший заступник директора Державної установи «Центр пробації».

Так, пробація – це:

  • забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом запобігання вчиненню правопорушень;
  • надання суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді);
  • організація виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі;
  • пробаційний нагляд: контроль за особою, яка вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань);
  • допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.

Більше про пробацію та суть роботи кандидатки можна прочитати за посиланням.

Її біографію можна завантажити тут.

У своїй відеовізитці Ірина Яковець розповідає про себе, а також своє розуміння того, чим має займатися освітній омбудсмен: https://youtu.be/BOJXynfPwA8

Комісія також рекомендувала до розгляду Міністром Горбачова Сергія Івановича, директора спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 148 імені Івана Багряного з поглибленим вивченням української мови та літератури міста Києва.

Його біографію можна завантажити тут.

Цей кандидат брав активну участь в проєкті оновлення програм 5-9 класів, а також співпрацює з Державною службою якості освіти.

У відеовізитці ви зможете дізнатися більше деталей про нього та його бачення розвитку інституту освітнього омбудсмена: https://youtu.be/5jaUHZp3lnM

Ще один кандидат на посаду – Ващук Олеся Петрівна, голова правління громадської організації «Міжнародна фундація розвитку».

Ця ГО займається підтримкою демократичних реформ в Україні, захистом прав українців та консультуванням громадян щодо цього, проведенням тренінгів, дискусій та воркшопів, моніторингом діяльності державних та громадських інституцій тощо. Більше про організацію на сайті.

Біографію Олесі Ващук можна завантажити тут.

Більше про кандидатку та плани на посаді у відеовізитці: https://youtu.be/aUinBLF-84E

«Це призначення освітнього обмудсмена надзвичайно відповідальне, адже саме обрана зараз людина розпочне формування цієї інституції та закладе передумови для її подальшого успіху», – відзначила Лілія Гриневич.

Нагадуємо, що інститут освітнього омбудсмена створюється для захисту прав здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників. До посади освітнього омбудсмена виписано дуже чіткі вимоги. Зокрема, він не може поєднувати свою роботу з іншою діяльністю, окрім творчої та викладацької, має бути громадянином України, що проживає на території держави не менше 5 років, мати вищу освіту та відповідний досвід роботи, а також вільно володіти державною мовою.

Для допомоги освітньому омбудсмену працюватиме спеціальна служба, що складатиметься з 15 осіб.

17 травня 2019 року Міністерство освіти і науки оголосило про відбір кандидатів на посаду освітнього омбудсмена, ним займалася спеціально створена комісія при МОН.

Позашкільна освіта має особливий вплив на навчальні результати дітей, – Лілія Гриневич

У малих школах діти мають суттєво гірші навички з математики та читання – про це свідчить моніторинг якості початкової освіти, який відслідковує розвиток математичної та читацької грамотності серед 4-класників. Це означає, що політика створення опорних шкіл – правильна, наразі вже працює 767 таких закладів. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич, 6 липня 2019 року, під час спілкування з журналістами на Полтавщині.

«Ми отримали чіткі дані про те, що учні, які навчаються в маленьких школах, де до 16 четвертокласників, мають значно гірші результати з математичної та читацької грамотності, ніж учні, які навчаються в школах, де є 16 і більше четвертокласників. Це такий начебто парадоксальний результат, тому що, здавалося б, у маленькому класі є більше можливостей працювати з дітьми, опитати кожного, допомогти. На превеликий жаль, це показує, що такі маленькі класи належать до маленьких шкіл, і маленькі школи не можуть створити відповідне навчальне середовище і дати такий рівень кваліфікації вчителів, що може забезпечити відповідний навчальний результат»,- зазначила Лілія Гриневич.

Вона окремо наголосила, що місцеві органи самоврядування мають дбати про розвиток позашкільної освіти.

«Ми також побачили вплив позашкільної освіти на результати дітей. Зокрема, ті діти, які брали учать в гуртках, в якихось секціях, тобто ще десь поза школою навчалися, мали суттєво кращі результати з читацької грамотності, ніж інші четвертокласники. І це означає, що позашкільна освіта має особливий вплив на навчальні результати дітей. Це дуже актуально зараз, тому що ми спостерігаємо тенденцію, коли органи місцевого самоврядування, які управляють закладами позашкільної освіти, інколи заощаджують саме на цій системі й скорочують її»,- пояснила Міністр.

Вона підкреслила, що особливо активно на читацьку компетентність впливає заняття з театрального мистецтва.

«Це зрозуміло, бо дитина там вчиться говорити, в неї більше риторики і вона мусить прочитати свою роль. Тому до позашкільної освіти не можна ставитися недбало. Це варто враховувати під час подальшого формування політики»,- зауважила Лілія Гриневич.

Нагадуємо, що раніше Міністр повідомила, що дошкільна освіта впливає на розвиток математичної грамотності.

Міносвіти повідомило, як відбуватиметься ЗНО-2020

Наказом Міністерства освіти і науки України від 11 травня № 635 врегулювано проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року.

Зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься з 21 травня до 17 липня.

Відповідно до наказу кожен зареєстрований учасник має право пройти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів.

Загалом зовнішнє незалежне оцінювання відбуватиметься з одинадцяти навчальних предметів: українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова.

Випускникам старшої школи закладів загальної середньої освіти 2020 року, а також учням (слухачам, студентам) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які 2020 року завершать здобуття повної загальної середньої освіти, результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів буде зараховано як результати державної підсумкової атестації.

Ці учасники мають обов’язково скласти:

  • українську мову і літературу;
  • математику або історію України (на вибір учасника);
  • ще один предмет з переліку (історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).

У 2020 році здобувачі повної загальної середньої освіти, які бажають, щоб результат зовнішнього незалежного оцінювання з іноземної мови їм було зараховано як оцінку за державну підсумкову атестацію, і вивчають цю мову на рівні стандарту, отримають оцінку за атестацію за результатами виконання завдань рівня стандарту. Випускники, які вивчають іноземну мову на профільному рівні, отримають оцінку за атестацію за результатами виконання завдань рівня стандарту та профільного рівня.

Також 2020 року результати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури (української мови), математики або історії України (період ХХ – початок ХХІ століття) можуть зараховуватися як результати атестації для студентів закладів вищої освіти, які скористалися правом повторного складання ДПА у формі ЗНО.