Daily Archives: Липень 15, 2019

(Не)секрети виховання громадян і громадянок на (не)конференції для вчителів і вчительок EdCamp Ukraine

7-9 липня в Харкові відбувся найбільший в країні освітянський форум – (не)конференція EdCamp Ukraine, де понад тисячу вчителів і експертів з України та 20 світу обговорювали, чому важливо «зрощувати» не лише професіоналів, а й хороших людей. Про відповідальне громадянство, виховання цілісних особистостей, історичну пам’ять і права людини в навчальному процесі розповів Антон Дробович, сучасний філософ та керівник освітніх програм Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC). 

В 1997 році Рада Європи започаткувала проєкт «Освіта для демократичного громадянства», а у 2010-му прийняла Хартію про освіту для демократичного громадянства й освіту в галузі прав людини. Сьогодні десятки тисяч школярів беруть участь у навчальних візитах і стажуваннях в органах влади Європейського Союзу та своїх держав. В Україні громадянська освіта ще тільки розвивається. 
5  аргументів на користь громадянської освіти від Антона Дробовича: Відповідальне громадянство – це краща гарантія прозорої, ефективної та комфортної держави.Нелогічно платити гроші в магазині й не забирати придбаний товар, так і з державою – нелогічно платити податки й не користуватися своїм правом контролювати ефективність держави, вимагати від неї якісної роботи та можливості впливати на її рішення.Громадянська освіта – це протиотрута від популізму та узурпації влади.Зорієнтоване на цінності навчання допомагає формувати людяніше суспільство, яке складається з більш цілісних особистостей.Відповідальна пам’ять і повага до прав людини – найкращі запобіжники проти соціальних катастроф.
«Громадянська освіта повинна підтримувати розвиток свідомого громадянства та підсилювати в цьому процесі традиційну освіту, – говорить Яна Барінова, виконавча директорка BYHMC. – Йдеться не лише про таку більш звичну річ, як виховання активних і відповідальних виборців, а й про глибші аспекти свідомого громадянства, які стосуються, наприклад, відповідальності за історію, уважного і дбайливого ставлення до складного минулого, пам’ять про яке також формує нашу ідентичність».
   
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) є некомерційною освітньою організацією, мета якої – гідно вшанувати пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру, збудувавши інноваційний меморіальний центр у Києві, та сприяти гуманізації людства через збереження та вивчення історії Голокосту.

Рух EdCamp заснували 11 педагогів у Філадельфії у 2010 році Він уже охопив 44 країни та увійшов до рейтингу 100 надихаючих інноваційних освітніх ініціатив за версією HundrED 2019. В  Україні освітянський форум пройшов вп’яте. Загалом спільнота відповідального вчительства EdCamp Ukraine нараховує вже понад 20 тисяч людей.

Затверджено 100 сучасних компетентнісних стандартів вищої освіти

Затверджено 100 сучасних стандартів вищої освіти: 73 – бакалавра та 27 – магістра. Зокрема, в них прописано очікувані результати студента для його успішного завершення навчання. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич у Тернопільському національному педагогічному університеті ім. Володимира Гнатюка.

«Починається постійна зміна нових технологій, нових матеріалів, нових компетентностей, які від нас очікують роботодавці, від наших випускників, від наших дітей. Тому ми зобов‘язані оновлювати зміст освіти. Таке оновлення змісту йде також у вищій освіті. Я хочу доповісти вам, що нами вже зараз затверджено 100 стандартів вищої освіти, які розроблялися і науково-педагогічними працівниками і, головне, роботодавцями так само», – відзначила Міністр.

Нові стандарти розроблялися з весни 2016 року із залученням понад 800 фахівців з вишів, наукових установ та представників роботодавців.

Інноваційність цих стандартів в тому, що вони не визначають конкретні курси, які має прослухати студент, їхні обсяги чи форми контролю. В цих стандартах закладено лише одне – результат, який студент має досягти після закінчення навчання. Як йти до цього результату – справа вишу та студента.

Завдяки цьому система стає гнучкою, допомагає побудувати роботу так, щоб це враховувало всі сильні сторони та потреби студента. Для університетів – це спосіб досягти більшої автономії, запропонувати більше різнопланових програм.

«Довго цей процес не міг зрушити з мертвої точки, оскільки ми не мали Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти – совісті вищої школи. Саме це агентство мусить погодити новий стандарт перед тим, як він вступить в силу. Трохи більше 100 днів роботи НАЗЯВО – і от вже 100 якісних стандартів», – додала Лілія Гриневич.

Загалом наразі розроблено 266 стандартів вищої освіти освітніх ступенів бакалавра, магістра та доктора філософії.

Знання англійської на рівні В1 стане обов’язковою умовою для вступу

Міністерство освіти і науки розробило та затвердило Концепцію розвитку англійської мови в університетах. Документ передбачає організацію мовних курсів та інтенсивів, володіння англійською мовою на рівні не менш як В1 стане обов’язковою умовою для вступу, В2 – для випуску, частину профільних дисциплін пропонують зробити англомовними та проводити регулярні «скринінги знань», зокрема, запровадити обов’язкове ЗНО з іноземної мови після бакалаврату. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

«Справа в тому, що всі дослідження демонструють, що економічний розвиток країн дуже залежить від знання громадянами англійської мови. В цьому сучасному глобальному світі, який пов‘язується економічними стосунками, науковими стосунками в різних сферах, які говорять між собою англійською мовою в різних країнах. Зростає важливість знання англійської мови всіма фахівцями. І сьогодні, коли ми дивимось на Україну, то з не англомовних країн Європи, яких є 32, ми за рівнем знання англійської мови перебуваємо на 28 місці з 32. І це свідчить про те, що ми дуже втрачаємо свій потенціал через те, що наші фахівці не знають англійської мови. Тому ми затвердили в Міністерстві освіти і науки разом із нашими партнерами, нам допомагала Британська Рада в Україні, допомагали представники закладів вищої освіти, громадські організації, Концепцію розвитку англійської мови в університетах»,- відзначила Лілія Гриневич.

Однією з основних проблем англійської в університетах Міністр назвала рівень, з яким у виші потрапляють вступники – він надзвичайно різний. Це водночас шкодить обом групам – і студентам з низьким рівнем, які не встигають за програмою й не можуть нормально її засвоювати, так і сильним студентам, які страждають від політики «орієнтації на слабшого».

Рішення лише одне – забезпечити вхід на рівні В1 усіх студентів на початку навчання. Ціль – до 2023 року всі студенти мають оволодіти мовою на відповідному рівні.

Для цього концепція передбачає, що до 2023 року рівень володіння англійською на рівні В1 буде обов’язковим під час вступу на бакалавра. Це передбачає:

  • Проходження обов’язкового «скринінгового» тесту з англійської мови всіма абітурієнтами (наприклад, ЗНО або стандартизовані іноземні тести) з метою встановлення рівня володіння мовою. 
  • Якщо рівень вступника нижче В1, це не позбавляє його права брати участь у конкурсі на вступ до вищої освіти в звичайному режимі, але такі абітурієнти до початку навчального року (до 1 вересня або до 1 жовтня) повинні пройти мовний інтенсив для досягнення рівня В1.

Забезпечується рівний доступ до цього мовного інтенсиву для досягнення рівня В1 (очний, дистанційний).

Через стандарти вищої школи буде прописано вимогу, що обов’язково студент бакалаврату, незалежно від спеціальності, мусить засвоїти іноземну мову на рівні В1+, якщо він хоче отримати диплом. Для старших рівнів – магістри та доктори філософії з академічним компонентом – обов’язковим буде рівень В2.

Для заохочення університетів до викладання і студентів до вивчення англійської мови під час бакалаврату концепція передбачає збільшення годин та зміни змісту мовних дисциплін. Планується, що надалі широко використовуватимуть іспити для підтвердження рівня володіння англійської мови на рівні В2. Якщо говорити про конкретні кроки, то це передбачає:

У короткостроковій перспективі поширити Єдиний вступний іспит (ЄВІ) – тобто “ЗНО в магістратуру” з іноземної мови – на всі магістерські спеціальності для підтвердження рівня B2.

Для впливу на зміст англійської мови та компетенції, які викладаються на рівні бакалавра, будуть розроблені докладні специфікації ЄВІ та визначена конкретна програма та структура змісту іспиту. Мета цих змін – стимулювання розвитку повного спектру мовної компетентності та вплив на вивчення англійської мови під час бакалаврату.

У середньостроковій перспективі (5-7 років) планується замінити іспит ЄВІ обов’язковим стандартизованим єдиним вихідним (кваліфікаційним) іспитом з англійської мови для всіх студентів бакалаврату.

Окрім цього, аби створити живі стимули для університетів і студентів до підтримки рівня англійської мови на рівні В2 у студентів під час магістратури, концепція пропонує:

  • запровадити оцінювання англійської мови як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для більшості спеціальностей, у режимі «склав/не склав»;
  • для спеціальностей, для яких не передбачений ЄДКІ, рекомендувати університетам проводити оцінювання володіння англійською мовою під час атестації магістрів.

Концепція також рекомендує вишам включити оцінювання якості викладання англійської мови окремим пунктом у своїй системі внутрішнього забезпечення якості освіти закладу, а НАЗЯВО – зробити цей критерій обов’язковою частиною зовнішньої системи забезпечення якості.

Документ також передбачає, що заохочуватиметься розвиток безкоштовних он-лайн курсів для самостійного вивчення учнями та студентами англійської мови. Такий формат має стати доповненням до регулярного вивчення мови в школі та університеті, а також для різних рівнів учнів. Ці курси допоможуть студентам, які прагнуть вступити до бакалаврських, магістерських та докторських програм і які повинні досягти певного рівня англійської мови.

Ключове – стимулювання викладання закладами вищої освіти фахових дисциплін англійською мовою. Для того, щоб підтримувати рівень володіння мовою, потрібна постійна практика. Університет – єдине місце, де студент може зануритися в англомовне середовище завдяки саме таким програмам.

«Разом з Британською Радою та іншими партнерами ми також розробили рекомендації для закладів вищої освіти щодо викладання англійської мови у ЗВО в Україні та викладання фахових дисциплін англійською мовою»,- повідомила Лілія Гриневич.

У Тур’я-Реметівській ЗОШ на Перечинщині модернізують кабінет словацької мови

Змінюватися ніколи не пізно, а видозмінення в освітній галузі – модернізація на краще! Такої позиції  дотримується і колектив освітян Туря-Реметівської  ЗОШ IIII ступенів на Перечинщині.

З метою реорганізації застарілих навчальних методів, у цьому закладі впроваджують інноваційну методику освітнього виховання. Беруть участь у багатьох освітніх проектах що до покращення матеріально-технічної бази навчального закладу  і, зокрема, що до більш повноцінного рівня сільської освіти.

На разі канікули, а модерні зміни у Тур’я-Реметівському навчальному закладі не завершуються, ба навпаки – у ще більшому розпалі!

На цей раз, у школі реалізується проект «Modernizácia obecnej školy» –  «Модернізація сільської школи». Його автором є вчитель історії, словацької мови та літератури  Ельміра Пилип.

Довгоочікуваний момент підписання угоди про реалізацію проекту «Modernizácia obecnej školy» відбувся у травні цього річ. Угоду уклали директор освітнього закладу  Антоніна Мегела та консул Словаччини Данєл Цабан.

За словами педагога навчального закладу, цей проект  передбачає створення сучасного кабінету словацької мови, оснащеного  всіма інтерактивно-інформаційними  засобами, який і стане, безумовно, тим ключем до спільного успіху і вчителя, і учнів. Дасть ряд нових і перспективних можливостей, переконана Ельміра Пилип.

До речі, освітній заклад уже отримав найсучасніше мультимедійне обладнання у кабінет словацької мови та літератури, що уже є позитивним кроком в реалізації поставлених цілей.

Оснащення кабінету сучасним обладнанням  сприятиме глибшому розвитку  в учнів їх творчих  задатків, посилюватиме  допитливість  і зацікавленість словацькою мовою, а уроки стануть більш яскравими.

До того ж,  у рамках реалізації проекту, учнівська молодь Туря-Ремети матиме чудову можливість переглядати фільми словацькою, використовувати освітні можливості за допомогою онлайн-мережі, створювати власні й демонструвати мультимедійні проекти учнів.

Таке оновлення  сприятиме підвищенню рівня мотивації до навчання, формуватиме вміння вчитися онлайн, працювати індивідуально і в команді. Активізує впровадження  методики змішаного навчання на уроках словацької мови та літератури.

–Наш кабінет стане центром об’єднання громади. У нас з’явиться можливість залучати словацьку меншину до позакласної роботи,  організовувати  вечори словацької культури, зустрічі із закордонними гостями, – наголошує Ельміра Пилип, яка налаштована у бадьорому дусі на краще і більш позитивне. А це і є головним плюсом в реалізації  новітніх  ідей.

–Основною запорукою здоров’я наших учнів, – додає педагог,  є повноцінне та збалансоване  харчування. –То ж, проект передбачає і модернізацію шкільної кухні: заміну електропроводки та закупівлю нового кухонного обладнання.

Реалізація  наступних  завдань, за словами учителя,  сприятиме комфортним умовам  що до організації якісного харчування й  досягнення  економічного ефекту (зменшення рівня енергоспоживання) за рахунок модернізації обладнання.

Проект фінансується  агентством із розвитку міжнародної співпраці SlovakAid.

Мирослава Головнич