Monthly Archives: Серпень 2019

ЗНУ в інтернет-просторі – абсолютний лідер регіону за рейтингом Webometrics

ЗНУ за присутністю в інтернет-просторі – абсолютний лідер регіону за рейтингом Webometrics

Webometrics Ranking of World’s Universities опублікував літній рейтинг світових університетів за рівнем їх присутності в інтернет-мережі. Серед українських закладів вищої освіти Запорізький національний університет впевнено увійшов до його безсумнівних лідерів і посів 13 позицію. Для порівняння: станом на січень 2017 року ЗНУ посідав 14 місце в рейтингу, у 2016 році університет посідав31 місце в зимовому рейтингу(на початку року) та22 – у літньому. У зимовому рейтингу 2015 року ЗНУ посідав 31 сходинку. При складанні рейтингу враховується кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайту навчального закладу, зовнішні посилання на нього, цитованість ресурсу, а також кількість завантажених на сайт файлів. Тобто оцінюється змістовий й інформаційний складник web-сайту університету.

Оцінювалися більше 27 000 університетів та інших начальних закладів з усього світу. Свої рейтингові веб-місця отримали 300 закладів вищої освіти України. Так, серед них Запорізький національний університет посів 13 місце

і став першим у Запорізькій області, а також випередив інші провідні заклади вищої освіти.

Як відомо, результати досліджень Webometrics публікуються двічі на рік – у січні та липні. Новий web-рейтинг університетів світу Ranking Web of Universities складений з урахуванням систематизованих даних. Для рейтингу визначають місце навчальних закладів відповідно до ступеня представлення своєї діяльності в інтернет-просторі, застосовуючи свою власну методологію оцінки. В основу рейтингу покладено чотири критерії. Кожен критерій має певний ваговий коефіцієнт, відповідно до його значущості.

Для довідки. У рейтингу інші запорізькі ЗВО отримали такі показники: зокрема, Запорізька політехніка – 40 позиція, Мелітопольський педагогічний держуніверситет – 82, медуніверситет – 104, Бердянський педуніверситет – 126, Бердянський університет менеджменту – 158, Класичний приватний університет – 179, Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти – 226, Мелітопольський інститут екології – 303.

Прес-служба ЗНУ

До уваги школам: рекомендації МОН щодо тематики першого уроку

У Міністерстві освіти рекомендують школам присвятити перші уроки у День знань ціннісним орієнтирам сучасної української школи. Про це йдеться у відповідному листі освітнього відомства.

У міністерстві пропонують закладам освіти у 2019/20 навчальному році самостійно визначити конкретні теми уроків з урахуванням вікових особливостей учнів.

Разом з тим, у відомстві зазначають, що окремі з запропонованих тем будуть доречними для проведення першого уроку.

Також у відомстві наголосили при проведенні першого уроку у навчальному році, слід уникнути формалізму й заорганізованості, дати можливість дітям висловити свою думку, поділитися своїм внутрішнім світом.

Для дітей 1-4-х класів рекомендовані наступні теми першого уроку

 • «Поговоримо про дружбу»;
 • «Добро починається з тебе»;
 • «Чесність та довіра – основа добрих стосунків»;
 • «Як стати кращим»;
 • «Здоров’я природи – здоров’я людини» та ін.

Рекомендовані теми першого уроку учням 5-9-х класів

 • «Ми – жителі планети Земля. Ми – рівні»;
 • «Щастя: пункт призначення чи спосіб подорожувати?»;
 • «Герої завжди поміж нас»;
 • «Що означає бути справедливим?»;
 • «Що означає бути лідером?»;
 • «Для чого людям совість?»;
 • «Толерантність та взаємоповага як запорука мирного співіснування» та ін.

Для учнів 10-11-х класів рекомендованітакі теми першого уроку

 • «Правовий статус людини і громадянина в Україні»;
 • «Людина серед людей»;
 • «Свобода в житті людини та її межі»;
 • «Власний шлях до самореалізації або як стати особистістю»;
 • «Верховенство права: дороговказ чи лише декларація?»
 • «Корупція та фаворитизм як крадіжка твого майбутнього» та ін.

МОН затвердило систему оцінювання другокласників НУШ

Міністерство освіти і науки затвердило методичні рекомендації щодо оцінювання учнів 2-го класу Нової української школи.

У наказі №1154 від 27 серпня зазначається, що критерії оцінювання встановлює вчитель із поступовим залученням учнів до цього процесу.

Орієнтирами для визначення критеріїв є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів, визначених Держстандартом. Під час здійснення формувального оцінювання важливо не протиставляти дітей один одному. Стимулом розвитку має бути співвідношення роботи (відповіді, дії тощо) з тим, як дитина працювала раніше“, – йдеться в повідомленні.

Також зазначається, що варто акцентувати увагу тільки на позитивній динаміці досягнень учнів. Учитель може заповнювати індивідуальну картку учня, щоб зафіксувати прогрес.

Індивідуальна картка учня

Індивідуальна картка учня

Міністерство освіти і науки очолить Ганна Новосад

Міністром освіти і науки України призначено Ганну Ігорівну Новосад. За відповідне призначення проголосувала Верховна Рада України 29 серпня 2019 року.

Сьогодні 30 серпня 2019 року, у приміщенні МОН відбудеться офіційне представлення новопризначеної очільниці колективу Міністерства. Передбачається, що  Лілія Гриневич передасть їй перехідні книги, де міститься вичерпний опис усіх реформ, які здійснювались МОН впродовж 2016-2019 років.

Загалом підготовлено дві книги: одна стосується виключно реформи НУШ, інша – в цілому описує усі трансформації, що розпочало МОН, та виклики на майбутнє.

Ганна Ігорівна Новосад народилася 28 липня 1990 року. 2007-го закінчила Український гуманітарний ліцей при КНУ ім. Тараса Шевченка. Ступінь бакалавра з політології отримала 2011-го в Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

2013-го отримала ступінь магістра з європейських студій в Університеті Маастрихту, Нідерланди. Стипендіат Фонду Відкритого Суспільства.

Протягом 2012-2013 рр. стажувалась в аналітичних центрах Іспанії та Чеської Республіки. Учасник Українсько-Канадської Парламентської Програми.

У 2014-2019 рр. працювала у Міністерстві освіти і науки України. З березня до листопада 2014 року обіймала посаду радника Міністра освіти і науки. Після чого до грудня 2017 року очолювала управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН.

З грудня 2017 до серпня 2019 року була генеральним директором директорату стратегічного планування та європейської інтеграції МОН. 2019-го була обрана народним депутатом Верховної Ради України. 29 серпня 2019 року, в межах першого засідання 9-го скликання ВРУ, була призначена Міністром освіти і науки України.

Вільно володіє англійською та німецькою мовами.

Що купити першокласнику до 1 вересня: список для батьків

Вже зовсім скоро пролунає шкільний дзвінок і ваш першокласник вперше піде до школи. Що йому знадобиться, а без чого можна обійтися? Йдемо за покупками! Вирушаючи за шкільними товарами, візьміть з собою дитину. Не всі діти люблять ходити по магазинах, але зате потім вам не доведеться бігати туди вдруге, щоб обміняти портфель або туфлі, що не сподобалися. 

Отже, список необхідних покупок:

 1. Шкільна форма або зручний одяг ділового стилю
 2. Сорочки, блузи, теніски (вишиванка)
 3. Спортивний одяг і взуття
 4. Шкільне взуття
 5. Ранець
 6. Сумка для змінного взуття і форми для фізкультури
 7. Пенал
 8. Ручки, прості олівці, ластик і точило
 9. Фломастери і кольорові олівці
 10. Зошити
 11. Альбом для малювання, фарби та пензлі
 12. Ножиці, клей, кольоровий папір та картон, пластилін
 13. Контейнер для обідів (ланчбокс)

Шкільна форма. З вересня по травень дитина проводить в шкільній формі приблизно 250 днів, тому вона обов’язково повинна бути зручною, з натуральної та якісної тканини і добре пошита. Купуючи одяг для школи, не вибирайте вузькі моделі приталеного крою. Добре, якщо до складу тканини входить еластан, завдяки йому фасон не стане обмежувати рухи. Примірка форми – обов’язкова, в примірювальній попросіть дитину присісти, розставити і зігнути руки, адже більшу частину часу в цьому одязі вона буде сидіти за партою.

Щодо кольорів одягу для школи психологів стверджують, що зелений і синій кольори – активізують розумові здібності дитини, бордовий – допомагає розвивати дисципліну і впевненість в собі, а одяг сірих тонів діє заспокійливо.

Сорочки, блузи, теніски. Завершити формений комплект допоможуть однотонні світлі і різнокольорові сорочки для хлопчиків і блузки для дівчаток. Обов’язково повинні бути натуральними.

У будь-якій школі проходять урочистості і свята, концерти і виступи. У такі дні хлопцям і дівчатам знадобиться вишиванка.

Спортивний одяг і взуття. Фізкультура – обов’язковий предмет шкільної програми, отже, без спортивного одягу не обійтися. Найчастіше для уроків фізкультури потрібні два комплекти – утеплений варіант для занять на вулиці і легша форма для спортзалу.

Спортивне взуття – це кросівки або кеди, в залежності від рекомендацій вчителя фізкультури або переваг дитини. Вибирайте моделі з гарною проклеюванням в місці з’єднання підошви і верху, вставками з сітки для вентиляції ноги і надійними і міцними липучками / шнурівками.

Шкільне взуття. Це пункт, на якому точно не варто економити, адже саме у взутті дитина проводить майже весь день. Вибираючи модель для школи, враховуйте матеріал, з якого вона виготовлена, і краще, якщо він буде натуральним. Ноги дитини будуть менше пітніти, якщо в школі є можливість перевзутися в змінні легкі туфлі або балетки, залишивши чоботи і черевики в роздягальні або шафці. Якщо ж такої опції не передбачено, купуйте «дихаючі» моделі, наприклад, з мембраною – плівкою з безліччю мікроскопічних отворів. У такому взутті дитині не буде жарко в приміщенні і холодно на вулиці. Підошва дитячого взуття повинна бути неслизькою, гнучкою і рифленою.

Не купуйте взуття зовсім «на виріст» – туфлі не повинні бовтатися на нозі. Але і варіант впритул може через кілька місяців почати тиснути або сковувати рухи. Тому краще рішення – модель на 1-1,5 см більше, особливо якщо фасон на застібках, липучках і шнурках.

Рюкзак. Незамінним супутником для учнів молодших класів буде каркасний шкільний рюкзак з ортопедичною спинкою, м’якою ручкою, надійними замками, ущільненим дном і світловідбиваючими елементами. Ортопедична спинка повинна бути жорсткою на дотик з м’якими накладками або підкладками на всю спину. А внизу – м’який валик, який правильно розподілить вантаж по спині дитини.

Незалежно від віку, правильний шкільний рюкзак повинен бути не ширше плечей дитини і щільно прилягати до його спини. Слідкуйте, щоб верхній край ранця і плечі дитини перебували на одній висоті, а нижній край не спускалися нижче попереку. Тим, хто не любить носити рюкзаки, можна спробувати шкільну сумку. Але такі моделі носяться на одне плече, а якщо всередині буде багато важких книг, є ризик викривлення хребта.

Вага порожнього портфеля повинен бути не більше 1 кг, а з усім вмістом – не перевищувати 10% від маси тіла дитини. Вибирайте моделі з лямками 4-5 см, широкі лямки не так врізаються в плечі.

Сумка для змінного взуття і фізкультурної форми
Носити фізкультурну форму або змінне взуття в рюкзаку разом з книгами незручно і негігієнічно. Для цього краще купити спеціальну легку сумку-рюкзачок з ручками-лямками. Така сумка міцніше, ніж звичайний поліетиленовий пакет, а зверху затягується на мотузку,  завдяки чому з неї нічого не випаде.

Пенал
Пенал – незамінний помічник для школяра будь-якого класу і предмет його гордості. Ще б пак, адже сучасні пенали бувають з тканини, шкірозамінника, пластика і навіть металу. Важливо, щоб пенал був красивим, зручним і містким.

Відмінне рішення – модель, яка розкладається на 2-3 відділення. Ручки і олівці всередині таких пеналів тримаються резиночками, є окремі осередки для лінійки, точила і гумки – все організовано і зручно. Для школярів молодших класів вибирайте пенали, які закриваються на блискавку або липучку, щоб не випадали канцелярське приладдя, коли їх не поклали на місце під гумку.

Якщо першокласник ще погано освоїв застібки, варто потренуватися вдома розкривати і закривати свій новий пенал.

Ручки, прості олівці, гумки і точила
У початковій школі дитина поки не готовий користуватися «дорослими» гелевими ручками, тому вибирайте кулькові, зі змінними стрижнями, зручні в обхваті і не дряпають папір. Якщо малюк лівша, запитаєте в магазині спеціальне приладдя, з якими йому буде зручніше навчитися писати і малювати. Простих олівців для молодших школярів простіше купити відразу 3-5 штук, старшокласникам може стати в нагоді набір з олівцями різного ступеня твердості. Така ж історія з ластиками, але якщо вони куплені про запас, їх потрібно зберігати в упаковці, щоб не засихали і не тверднули. Вибираючи точилку, беріть модель з контейнером. Це допоможе зберегти чистоту робочого столу, пенала і шкільного рюкзака.

Будинки на робочому столі дитини можна поставити точилку побільше, з крутиться ручкою, як в механічній м’ясорубці. У такій легше гострити кольорові олівці, які у юних художників дуже швидко списуються.

Лінійки бувають залізні, дерев’яні та пластикові. Залізні нерідко не рекомендують вчителя, щоб уникнути травм, дерев’яна швидше брудниться, а пластикова легше ламається. Можна взяти дві різні і подивитися, яка з них сподобається дитині.

Завжди купуйте канцелярські дрібниці про запас, адже дитина обов’язково щось не раз втратить або випадково зламає. А знайти потрібну точилку або набір олівців в 8 вечора після роботи – завдання підвищеної складності.

Фломастери і кольорові олівці
Купуючи фломастери, віддайте перевагу наборам на 10-12 штук на водній основі з додаванням харчових барвників. На відміну від спиртових, вони не токсичні, легко змиваються з шкіри водою і безпечні для здоров’я. Крім того, якщо такі фломастери трохи підсохнуть, їх можна заново заправитися, залишивши на деякий час в баночці з водою.

Вибрати хороші кольорові олівці теж не так просто. Одні тьмяні, інші занадто товсті, треті постійно кришаться і ламаються при заточуванні. Щоб дитині було легко малювати в школі, купуйте олівці м’які або середньої твердості, які залишають яскраві і барвисті лінії і для цього не потрібно докладати особливих зусиль. Уважно огляньте місце заточування олівця: деревина на ньому повинна бути щільною й однорідною,  без «зачіпок».

Якщо в маркуванні на олівцях вказується лише вік дитини і ступінь твердості-м’якості, то на фломастерах є код BS 7272/90, який повідомляє, що у фломастера вентильований ковпачок (це допоможе врятувати дитину, якщо ковпачок раптом потрапить в дихальні шляхи).

Букви РР позначають матеріал пенопропілен – він нетоксичний і добре охороняє стрижень фломастера від висихання. А піктограма у вигляді кінчика фломастера вказує на закріплений пишучий вузол: його не можна втиснути всередину навіть з великим зусиллям або розібрати “на запчастини”.

Зошити
Перед покупкою зошитів важливо оцінити якість паперу і ліній. Вибирайте зошити з щільними листами кольору слонової кістки або топленого молока. Разлиновка в якісних зошитах не повинна бути занадто контрастною – яскрава клітка або лінійка негативно впливає на зір, або навпаки блякла. Лініювання і поля з обох сторін аркуша зошита повинні збігатися. Це легко перевірити, подивившись аркуш із зошита на просвіт. Не купуйте зошити з тонкими аркушами – в них чорнила будуть просвічуватися на зворотній стороні. Особливо це помітно в початкових класах, коли дитина тільки вчиться писати, виводить літери і цифри повільно, і натискає на ручку при письмі сильніше.

Вибирайте зошити з корисною інформацією на звороті обкладинки. Таблиця множення, математичні формули, система заходів ширини, довжини і ваги на обкладинці не раз врятують дитину на контрольній або самостійній роботі.

Альбом для малювання, фарби та пензлі
Для школи вибирайте альбоми для малювання на 12-30 аркушів, їх зручніше носити в портфелі. Оптимальна щільність паперу в альбомі – приблизно 90 г / кв.м. Тоді фарба не буде просочуватися на зворотну сторону аркуша.

Звертайте увагу на кріплення альбому, це може бути склейка, скріпка або спіраль. Альбоми з клейовим кріпленням часто не витримують інтенсивного життя школяра і розпадаються на листочки. Для малювання потрібні акварельні фарби і / або гуаш на 6-12 кольорів, а також 2-3 пензлика різної товщини з натурального ворсу.

Ножиці, клей, кольоровий папір та картон, пластилін
Ножиці для учнів молодших класів вибирайте з закругленими кінцями, для дітей старшого віку – зручні, якщо не носити їх в пеналі, то в захисному чохлі. Клей для роботи в школі зручно носити в олівці, а для домашньої роботи не буде зайвим флакончик ПВА. Кольоровий картон та папір знадобляться для виробів на уроках праці. Так як в молодших класах діти виконують багато ручної роботи для розвитку дрібної моторики, регулярно перевіряйте, чи всіх кольорів вистачає.

Пластилін. Хороший пластилін зігрівається в руках, стає еластичним і податливим, добре розкочується. При цьому він не повинен залишати жирних плям, а шматочки добре склеюватися один з одним. Вибирайте пластилін натуральних кольорів, без шкідливих добавок і з нейтральним запахом. Будьте уважні, якщо пластилін забарвлює руки дитини або різко пахне, в такому можуть міститися токсичні матеріали.

Для роботи з пластиліном знадобляться також пластиковий ножик і дощечка або клейонка, щоб не забруднити парту.

Контейнер для обідів
Навіть якщо в школі є гарна їдальня в якій смачно готують, дитині іноді хочеться перекусити в позаурочний чаc або з’їсти те, що приніс з дому. В цьому випадку стануть в нагоді дитячі контейнери або ланч-бокси з нешкідливого харчового пластику, прикрашені малюнками з улюбленими мультиплікаційними героями.

Вибирайте ланч-бокс з хорошими засувками, легкий і досить об’ємний – 300-350 мл. Не давайте в школу швидкопсувні продукти, а ось яблуко, печиво або бутерброд з сиром – відмінний перекус на перерві.

А ще організувати робочий простір будинку школяреві допоможе підставка для книг, стаканчик для письмового приладдя або настільний набір і розклад уроків, щоб планувати день і збирати портфель самостійно.

Уряд визначив Порядок надання грантів на науку

Відтепер державне фінансування науки в Україні може відбуватися в формі грантів – це дозволить більше зорієнтувати дослідження на потреби держави та розширити канали державної фінансової підтримки науковцям. Відповідний порядок був прийнятий Кабінетом Міністрів.

«Цим документом ми запропонували докорінно нову філософію бюджетного фінансування української науки – грантової підтримки. Ця форма – загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, фактично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

До цього фінансування науки державою відбувалось двома способами:

 • бюджетне фінансування діяльності наукових установ;
 • укладання договорів на виконання розробок.

В обох випадках держава є замовником та кінцевим власником результатів. Це, по-перше, суттєво обмежує можливості впровадження створених технологій.  А, по-друге, іноді викликає сумніви, чи доцільно державі бути власником прав інтелектуальної власності на розробки в інтересах галузей, які давно вже приватизовані.

Натомість грантова підтримка – це буде своєрідний спосіб державно-приватного партнерства – вчених та суспільства – у сфері науки і технологій. З його допомогою держава зможе стимулювати дослідницьку активність за обраними пріоритетами в інтересах всього суспільства.

«Гранти держави зможе надавати МОН, інші ЦОВВи, що мають наукові установи, виші, наукові ліцеї, а також НАН, галузеві академії, Нацфонд досліджень. Це дуже важливо в контексті того, що головним завданням певного міністерства чи ЦОВВа є розробка та впровадження політики в своїй сфері. Через інструмент грантів вони зможуть стимулювати ту наукову діяльність, отримувати ті розробки, які потрібні для розвитку сфери саме зараз або в найближчому майбутньому. Так ми зможемо більше зорієнтувати тематику досліджень і розробок на потреби держави», – пояснила Міністр.

Майнові права на інтелектуальну власність, яка буде створена під час досліджень за рахунок грантів, належатимуть самим науковцям, а не державі. Придбане обладнання також залишатиметься у власності отримувачів грантів.

Гранти надаватимуться виключно на конкурсній основі й не більш як на 3 роки. Порядок відбору визначатиме сам грантодавець, попередньо погодивши його з МОН. Конкурс відбуватиметься за чітко визначеними етапами, зокрема, оголошення про відбір, його умови та результати мають обов’язково оприлюднюватися на сайті грантодавця і МОН.

Державні гранти можна буде надавати на:

 • наукові дослідження та розробки;
 • проєкти міжнародного співробітництва;
 • розвиток матеріально-технічної бази;
 • наукове стажування;
 • наукові конференції, турніри, інші науково-комунікативні заходи, а також заходи з популяризації науки;
 • доступ до науково-технічної інформації та наукової літератури.

Важливо, що серед отримувачів гранту можуть бути наукові ліцеї, що дозволить додатково підтримати талановитих школярів.

Увага, освітяни! Триває реєстрація на міжнародну конференцію зі STEM

2-6 вересня 2019 року в НТУ «ХПІ» відбудеться XVI щорічна міжнародна конференція з практичної науки «HSCI`2019» (Hands-on Science). Вона вперше буде проходити в Україні, а хедлайнерами стануть фахівці в галузі STEM-освіти світового рівня. Тема 2019 року — «Інноваційна освіта в науці та техніці», яка охопить такі напрями, як фізика, хімія, географія, біологія, геологія, екологія, астрофізика, математика, робототехніка, соціологія, психологія, та інші. Мета — обмін новими педагогічними технологіями, досвідом в сфері популяризації інженерних та природничих наук. Стати слухачем конференції можуть вчителі, педагоги, методисти, популяризатори науки, а також всі охочі. За підсумками HSCI`2019 всі отримають сертифікати про участь (30 годин підвищення кваліфікації).

 Реєстрація до 30 серпня за посиланням.

У програмі конференції:

 • усні або стендові презентації;
 • семінари та групові дискусії;
 • демонстраційні сесії Hands-on експериментів;
 • майстер-класи.

«HSCI`2019: Інноваційна освіта в науці та техніці» дозволить ознайомитися з новітніми світовими програмами у сфері STEM-освіти. Серед них — American Association of Physics Teachers (USA), Hands-on Science Network (Portugal with Worldwide Intervention), а також сучасні методичні напрацювання Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Хедлайнерами HSCI`2019 будуть 25 популяризаторів науки і STEM-освіти з усього світу, серед основних — Почесний президент Американської асоціації вчителів фізики Крістофер Чіаверіна (США), доцент кафедри фізики НТУ «ХПІ» Ксенія Мінакова (Україна), Деніз Балмер (University College London, Велика Британія), Вілліан Стебникі (директор школи «Taller De Ciencia», Уругвай), Норіхіро Сугімото (Ada College of Education, Гана), Дана Мандікова і Зденек Дрозд (Charles University, Чеська Республіка), Хідеакі Ямагучі (Meijo University, Японія), президент спільноти Hands-on Science Network Мануель Філіп Коста (University of Minho, Португалія).

Відзначимо, що у всіх учасників буде необмежений доступ до усіх секцій конференції, кава-брейків, культурної програми, а за підсумками HSCI`2019 — отримання сертифіката про участь. Він також є підтвердженням підвищення кваліфікації.

Більше про конференцію можна дізнатися на сайті, а також в Facebook.

Нагадаємо, XV Міжнародна конференція «Hands-on Science» (HSCI`2018) проходила в Іспанії з 16 по 20 липня. У ній взяла участь доцент кафедри фізики НТУ «ХПІ» Ксенія Мінакова, яка презентувала проекти НТУ «ХПІ» в сфері популяризації природничих і технічних наук серед молоді.

Довідка:

Щорічна конференція HSCI була заснована в 2004 році навчальним співтовариством Hands-on Science Network, до якого входять освітяни, методисти, науковці різних країн. За час свого існування вона проходила в Словенії, Греції, Португалії, Бразилії, Індії, Туреччині, Словаччині, Чехії, Іспанії.

Навчальне співтовариство «Hands-on Science Network» (HSCI) працює над розвитком наукової освіти і наукової грамотності в суспільстві. HSCI охоплює широке коло учасників-вчителів — від дошкільної до «дорослої» освіти, а також керівників і методистів, академіків і дослідників практично з усіх галузей науки з різних країн світу. У відкритій, толерантній, дружній атмосфері учасники об’єднують досвід, зусилля для поліпшення і узагальнення наукової освіти. Розуміючи важливість науки, діяльність мережі спрямована на сталий розвиток суспільства, заохочення використання інноваційних практичних експериментальних підходів до науки, технологій, середовища викладання і навчання в школі.

НТУ «ХПІ» активно підтримує і проводить заходи, засновані на підходах STEM-освіти (англ. Science, Technology, Engineering and Mathematics) та спрямованих на популяризацію природничих, інженерних і технологічних наук серед дітей та молоді.

З вересня 2017 року в ХПІ діє інтерактивний простір Арсенал ідей Україна/ Простір ідей: Science & Museums, який адаптований для людей з особливим потребами. Тут вчені ХПІ і запрошені закордонні експерти регулярно проводять майстер-класи, воркшопи, інтерактивні лекції та розвиваючі ігри для дітей і молоді, в тому числі, в сфері популяризації STEM-освіти (STEMCamp SchoolКанікули з Політехом, Суботи з Політех, Дні наукиМіжнародний день світла та інші).

Повідомляє прес-служба НТУ “ХПІ”

З 2020 року державні гроші на підвищення кваліфікації ходитимуть за вчителем: рішення Уряду

Вчителі вже найближчим часом зможуть зарахувати собі як обов’язкове підвищення кваліфікації не лише навчання в інститутах післядипломної педосвіти, а й інші профільні курси. Відповідну постанову КМУ було прийнято 21 серпня 2019 року, на засіданні Уряду.

Щойно документ набере чинності (з дня опублікування), вчитель зможе через рішення педагогічної ради зарахувати собі вже пройдене поза межами ІППО навчання.

Також передбачається, що з 1 січня 2020 року вчителі зможуть використовувати виділені державою на підвищення кваліфікації кошти та навчатися в обраних ними організаціях.

EdCamp

«Гроші ходять за вчителем на підвищення кваліфікації – це фундаментальна новація, запроваджена Законом «Про освіту». Наша мета – дати вчителю свободу вибирати найкращі для його зростання курси. Дуже довго ми дискутували про процедури та механізми, як саме цей інструмент мало бути впроваджено. В результаті довгих консультацій з Міністерством фінансів та іншими ЦОВВами ми дійшли до варіанту, прописаного в цій постанові. Як на мене, це не найкращий з можливих варіантів, задумували ми цей механізм трохи інакше, проте це вже оптимістичний початок. Я сподіваюсь, що надалі цей інструмент ще вдосконалюватиметься. Особливо важливо переглянути умови після певного часу з моменту впровадження, щоб відкоригувати, врахувавши отриманий досвід», – пояснила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Загалом впродовж 5 років вчитель має пройти не менш як 150 годин підвищення кваліфікації. При цьому він зобов’язаний підвищувати кваліфікацію щорічно, незалежно від того, вичерпав 5-річну норму чи ні – це обов’язкова умова атестації.

Загалом з 2020 року механізм підвищення кваліфікації матиме такий вигляд:

1.Керівники закладів освіти після затвердження кошторису на рік оприлюднюють  загальний обсяг коштів, передбачений у цьому році на підвищення кваліфікації.

2.Протягом наступних 15 календарних днів з дня отримання зазначеної інформації кожен педагогічний та науково-педагогічний працівник, який має право на підвищення кваліфікації за рахунок зазначених коштів, подає керівникові пропозицію до плану підвищення кваліфікації на цей рік з інформацією про:

 • тему (напрям, найменування) відповідної програми (курсу, лекції, модуля тощо);
 • форми;
 • обсяг (тривалість);
 • суб’єкта (суб’єктів) підвищення кваліфікації;
 • вартість підвищення кваліфікації (у разі встановлення) або про безкоштовний характер послуги.

3.Педагогічна рада закладу розглядає та затверджує план підвищення кваліфікації на відповідний рік у межах коштів, затверджених у кошторису закладу освіти за всіма джерелами надходжень на підвищення кваліфікації на цей рік.

4.На підставі плану підвищення кваліфікації керівник закладу освіти (уповноважена ним особа) забезпечує укладання договорів між закладом освіти та суб’єктом (суб’єктами) підвищення кваліфікації про надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації на відповідний рік.

У договорі сторони можуть прописати, де та як саме організовується підвищення кваліфікації:

 • за місцем провадження освітньої діяльності суб’єкта;
 • та/або за місцем роботи педагогічних та/або науково-педагогічних працівників;
 • за іншим місцем (місцями);
 • та/або дистанційно.

Науковці ЖНАЕУ з колегами досліджували санітарний стан соснових лісів

У лісових масивах ДП «Коростишівське ЛГ» зібралися науковці (к.с.-г.н, провідний науковий співробітник УкрНДІЛГА І.М. Коваль, к.с.-г.н, доценти Житомирського національного агроекологічного університету – О.Ю. Андреєва та А.В. Вишневський), фахівці ДСЛП «Вінницялісозахист» (О.Г.Болюх, С.В. Болюх, В.Д. Стегняк) та лісового господарства з приводу погіршення санітарного стану соснових лісів, яке триває вже майже 10 років. 

«Ми одержали нову інформацію стосовно особливостей росту і стану соснових лісів Житомирщини, особливостей поширення «короїдного» всихання, зокрема заселення дерев на межі зі зрубами різної давнини у порівнянні з деревами в глибині лісу. 
Санітарний стан оцінюють зазвичай окомірно за зовнішнім виглядом крони, – відзначила викладач ЖНАЕУ Олена Андреєва. –  Але є ще один важливий показник, який чітко і швидко реагує на зміни у навколишньому середовищі – радіальний приріст. На деякі впливи він реагує відразу, на інші – наступного року. Дослідження багаторічної динаміки цього показника дає змогу встановити тривалу історію дії різних чинників, зокрема погодних умов і шкідливих комах. Адже доведено, що дерева, які ростуть на межі зі зрубами, раптово виявляються сильно освітленими та втрачають опір до заселення короїдами. Брали до уваги й будову крон, і наявність поселень короїдів, і багато інших показників. Тепер залишилося виміряти ширину річних кілець, зробити статистичний аналіз та висновки, які можуть бути корисними практикам лісового господарства».

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

Знати, розвиватися і при цьому мати щасливе дитинство: основні принципи Біотехнологічного ліцею «Радовель»

На початку серпня у Києві відбулася, безсумнівно, грандіозна подія в освітній сфері – Міжнародна конференція з демократичної освіти IDEC & EUDEC 2019, що вже 26 років поспіль проходить у різних куточках світу.

Цьогоріч у столиці України освітяни з 25 країн, батьки та всі зацікавлені обговорювали такі питання, як важливість демократії в школах, освіта на аутсорс, навчання для серця й розуму, школа майбутнього, дорослішання батьків та багато інших. Серед понад 700 учасників і учасниць конференції була й команда Біотехнологічного ліцею «Радовель», що 1 вересня 2019 року розпочне свій другий навчальний рік.

Незважаючи на «юний вік», Ліцей уже відомий не лише у всій Україні, а й за кордоном. Оскільки в гостях у Радовлі побували не лише провідні українські медіа, що не могли оминути увагою відкриття дивовижно оснащеного державного навчального закладу європейського зразка (безкоштовного для дітей і батьків!) у невеликому поліському селі, а й мовознавець, викладач Колумбійського університету Юрій Шевчук, естонський соціолог, педагог, громадський діяч Юло Вооглайд, директорка Програми імені Фулбрайта в Україні Марта Коломиєць, американські та турецькі волонтери…

Ми вирішили дізнатися, як надсучасний новий освітній простір (а саме так пишуть про Біотехнологічний ліцей «Радовель» в інформаційному середовищі) реагує на сучасні освітні виклики, чи підтримує висловлені на конференції ідеї і чи впроваджує їх. Для цього ми поспілкувалися з автором та меценатом проекту «Радовель» Михайлом Весельським, викладачами закладу, батьками та дітьми.

А: На думку засновника мережі демократичних шкіл в Ізраїлі Якова Гехта, «суть демократичної освіти – виявлення таланту в кожній дитині». Чи погоджуєтеся Ви з цим твердженням? І чи втілюється ця суть у житті Ліцею?

Весельський Михайло Миколайович, автор та меценат проекту «Радовель»: Формулювання «виявлення таланту в кожній дитині» розширюю до «виявлення таланту в кожній дитині і створення умов для його розвитку», бо тільки виявлення замало… У ліцеї ми прагнемо й будемо прагнути це робити, але поки ми ще на самому початку дороги…

На сьогодні в Ліцеї діють понад 10 гуртків: таеквон-до, театральна майстерність, робототехніка, оркестр музичних інструментів, студія танцю та інші. Працюють шкільні та вуличні спортивні майданчики. Для роботи залучені професіонали своєї справи.

А: Яка Ваша думка про свободу та самоуправління, що є принципами всесвітньовідомої школи «Саммерхілл»? Чи інкорпоровані ці принципи в діяльності Ліцею?

Весельський М.М.: «Один із важливих принципів – самоврядування… Моя відповідь аналогічна відповіді на перше питання».

У Ліцеї діють Наглядова рада, батьківський комітет і, власне, шкільний парламент з Президентом. Учнівським парламентом, разом із вчителями, були розроблені «Правила поведінки учнів і вчителів БТЛ «Радовель». Щоп’ятниці в Ліцеї відбувається День учнівського самоврядування, в який ліцеїст(к)и самостійно проводять уроки та збираються шкільним парламентом для вирішення тих чи інших питань.

А: Які ідеї Вас найбільше вразили під час конференції? Чи є такі, що потребують першочергового втілення у практиці Ліцею?

Весельський М.М.: «На конференції я остаточно переконався, що вибраний для Ліцею напрямок правильний… Ми стали на вірні рейки і, хоч і повільно, але рухаємось у напрямку, який веде в майбутнє».

Відзначимо, що в основі концепції Ліцею – створення передумов для формування рис характеру на основі духовних цінностей. Зокрема, у Ліцеї наявні всі необхідні передумови для здобуття академічних знань, фізичного  розвитку та розвитку творчих здібностей.

Знати, розвиватися і при цьому мати щасливе дитинство. Чи не про це говорив на конференції Генрі Редхед, виконавчий директор і вчитель музики у школі «Саммерхілл»? За його словами, «коли діти отримують гарні результати і в них не вкрали дитинство – ось це круто!» Ми спитали у вчителів Ліцею, чи є в них власний рецепт запровадження цієї формули у свою педагогічну діяльність.

 Левчук Ірина Сергіївна, учителька історії: «Напевно, у кожного вчителя свій рецепт, але має бути спільний алгоритм. Для мене – це гуманно-особистісний підхід до навчання і виховання, впроваджений засновником Міжнародного Центру Гуманної Педагогіки –  Шалвою Амонашвілі. Після участі у конференції IDEC 2019 в Україні  я відкрила для себе дещо інші горизонти сучасної демократичної освіти. Сьогодні  я розумію, що мої уроки історії можуть проходити в іншому форматі. Непотрібно засипати дітей величезною кількістю дат і термінів, та ще й змушувати їх це все заучувати, бо так вимагає програма. Безперечно, ми не можемо, на жаль, відмовитися від деяких аж надто високих вимог, шкільної програми від МОН України, але ми можемо по-іншому мотивувати дітей до завзятого пізнання історичного минулого. Для цього можна сприяти формуванню в учнів колективного інтелекту, коли кожен учень обирає та вивчає те, що йому найбільш цікаво у певному історичному періоді: подія, факт, постать, тощо. Новими знаннями учні обмінюються в класі, таким чином, відбувається процес «навчаючи іншого – вчуся сам».  Також, на мою думку, уроки не мають відбуватися лише у класних кімнатах, учням необхідне спілкування на природі, а тому залежно від теми можна провести урок на подвір’ї: урок-похід до музею, урок-квест, урок-краєзнавчий похід,  урок-гра, урок-читання історичного місця чи пам’ятника. Все залежить від фантазії вчителя і бажання учнів, які можуть обирати формат уроку із запропонованих вчителем варіантів, або пропонувати свій. Також доцільно частіше на уроках використовувати здобутки  мистецтва».

 Румянцев Олександр Сергійович, учитель інформатики та трудового навчання: «Так, все просто. Я підбираю такі завдання з інформатики, що діти, граючись або створюючи щось нове, навчаються. Також прогресуючим моментом є робота діток у команді – це теж по-дитячому, і приносить не менш гарні результати. Найцікавіше, що діти полюбляють щось нестандартне, тому і свою діяльність спрямовую на цей аспект, це аналогічно дитинству – поглинати щось нове та нестандартне. Діти повинні відчувати себе потрібними, тому на моєму кораблі під назвою “Урок” всі діти – капітани».

Підсумовуючи сказане й аналізуючи перший рік життя Ліцею, варто відзначити, що результати дійсно є. Результати, які об’єднують у собі академічні знання, фізичний та творчий розвиток, а ще – щасливе вільне дитинство. Так, за словами Валентини Барзіон, мами вже п’ятикласника Максима, що теж брали участь у конференції, «наших дітей БТЛ «Радовель» одразу помітили організатори та сказали – цитую: «Ми ще таких дітей не бачили, вони – команда». Тож рік навчання в Ліцеї показав, що наші діти інші, вони найкращі».

 Сам же Максимко словом «найкращий» характеризує Ліцей. Говорить, що йому там добре й затишно – уроки цікаві, їжа смачна, перерви веселі, постійно проводяться різноманітні заходи. Перший навчальний рік у БТЛ «Радовель» приніс йому участь в оркестрі музичних інструментів,  театральних постановках, виїзних змаганнях з таеквон-до, в екологічних акціях, дослідах… усього й не перелічити.

 Підтримує хлопчика й другокласниця Марійка Патюк, одна з наймолодших учасниць конференції. За її словами, якраз перед першим класом батьки разом з нею та її сестричками збиралися переїздити до Чехії, але залишилися спеціально задля навчання в «Радовлі». «Я дуже рада, що навчаюся в Ліцеї. У мене тут багато друзів і най-найкраща вчителька. А ще тут є Михайло Миколайович, який носить нас на руках. Я люблю «Радовель».

Для довідки: Опорний навчальний заклад Біотехнологічний ліцей «Радовель» відкрито 15 вересня 2018 року в селі Радовель Олевського району Житомирської області. Це державний заклад з безкоштовними навчанням та гуртками. Ліцей максимально адаптований для розвитку дітей (включно з тими, що мають особливі освітні потреби). Усі приміщення закладу мають необхідне технічне і технологічне обладнання. Наприклад, кожен клас оснащено інтерактивними панелями нового покоління «EdPro» з ексклюзивною освітньою платформою «MozaBook». Сучасний дизайн та функціональний вміст мають Кулінарна студія, Майстерня по дереву й металу, Студія керамічного мистецтва та інші студії. Кожен день у Ліцеї унікальний: ранкове чаювання в понеділок (для чого діти разом із кондитерами власноруч випікають печиво), вівторок – Кінематографічний день, середа – Проектний день, четвер – Батьківський день і п’ятниця, як уже було зазначено, День самоврядування.

М. Жиліна

Уперше у закладах профосвіти обиратимуть керівників за єдиними правилами

В Україні вперше запрацюють єдині умови конкурсу на посаду директора закладу профосвіти. Відповідний Порядок був зареєстрований у Мін’юсті та розміщений на сайті МОН  27 серпня 2019 року.

“Цей документ потрібен був з двох причин. По-перше, раніше ми взагалі не мали загального порядку, який регулював би проведення конкурсу на посаду директора профтеха. Так, засновники переважно керувалися постановою Кабміну “Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки”. Однак її норми не завжди можна застосувати до закладу освіти. По-друге, потрібен був документ, що відповідає вимогам часу. Зараз ми нарешті вийшли на порядок, який буде актуальним і зніме всі нарікання щодо прозорості відбору”, – наголосила гендиректор директорату професійної освіти МОН Ірина Шумік.

У новому Порядку визначені загальні вимоги до кандидатів, складу конкурсної комісії, умови та строки, процедура оскарження результатів.

Наприклад, претенденти повинні мати досвід роботи на керівних посадах або в галузі економіки не менше трьох років, освіту рівня не нижче магістра (спеціаліста). Вони також мають вільно володіти державною мовою та розумітися на підготовці робітничих кадрів.

Найбільшу увагу в Порядку приділено конкурсній комісії, а саме її повноваженням та обов’язкам. Передбачається, що до складу комісії входитимуть:

 • працівники закладу, до якого обирається керівник;
 • представник профспілки;
 • роботодавці;
 • фахівці органу-засновника, який опікується конкурсом;
 • директор науково-методичного центру профосвіти;
 • представники громадських організацій.

Важливо, що головою комісії не може бути засновник закладу.

Серед повноважень комісії – рішення про допуск або недопуск кандидатів до конкурсу, організація зборів з працівниками профтеху, на яких претенденти мають представити власну програму розвитку закладу, оприлюднення результатів конкурсу тощо.

У Порядку також встановлено, що загальна тривалість конкурсу не може перевищувати двох місяців, а у разі оскарження його результатів – чотирьох місяців.

Вступ-2020. ТОП-10 новацій.

Мінімальні зміни в строках вступної кампанії, більша увага до вступників  з особливими освітніми потребами, поширення практики подачі заяв через електронні кабінети. Ці та інші новації увійшли в проєкт Умов прийому до вишів на 2020 рік, який було опубліковано сьогодні, 28 серпня 2019 року, на сайті МОН. Надіслати пропозиції можуть усі охочі до 28 вересня на пошту kernychna@mon.gov.ua  

 

“Останні 2 роки вступна кампанія проходить у найбільш комфортних та зручних умовах, без нарікань та скандалів. Наш секрет – завчасне планування усіх новацій та ретельна підготовка системи та вступників до них. Не зраджуючи сталим практикам, ми вже зараз, 28 серпня 2019 року, оприлюднюємо до громадського обговорення Умови прийому до вишів на 2020 рік. Документ містить багато цікавих та корисних новацій, які зроблять систему ще прозорішою та ефективнішою. Наприклад, цьогоріч ми успішно провели єдиний конкурс з Міністерством охорони здоров’я, наступного року приєднується також Державна фіскальна служба. Ми сподіваємося залучити до цього конкурсу ще заклади Державної служби статистики та Міністерства культури. Тоді ми матимемо справжній національний конкурс, де місце ходить за студентом незалежно від відомчих ознак закладу. Зараз усі охочі можуть внести свої пропозиції, і ми, звісно, запрошуємо вас це робити”, – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

 

Так, у розміщеному проєкті можна визначити ТОП-10 основних змін:

 

1. Вступники на базі 11-ти класів зможуть подати на бюджет 5 заяв на будь-яку кількість спеціальностей. Цього року вони могли використовувати до 7 заяв на 4 спеціальності. Зміна зумовлена тим, що 35,8% вступників, які отримали бюджетні місця за 6 пріоритетом, відмовилися від них, за 7 пріоритетом – 42,4%. Кількість заяв на контракт традиційно не обмежуватиметься.

 

2. Для вступу або переведення на бюджет мінімальний конкурсний бал вступника має бути не менш як 125.

 

3. Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів як на ступінь вищої освіти. Важливо, що для цих вступників не діятиме поріг 125 конкурсних балів для участі у конкурсі на бюджет.

 

4. Для вступу вперше прийматимуть сертифікати ЗНО 4 років: 2017 (окрім іноземних мов), 2018, 2019 та 2020 років з усіх предметів.

 

5. Якщо людина з особливими освітніми потребами подаватиме документи для вступу на спеціальність, де передбачені вступні іспити, творчий конкурс або співбесіда, заклад має забезпечити умови для проходження таких випробувань. Раніше організація такого вступу залишалася на розсуд приймальної комісії кожного окремого закладу.

 

6. Цього року вступникам на лікарські спеціальності (“Стоматологія”, “Медицина”, “Педіатрія”) потрібно було мати не менш як 150 балів з другого та третього конкурсних предметів, щоб взяти участь у конкурсному відборі. Проєктом Умов ця вимога зберігається, однак вона НЕ буде поширюватись на вступників, які мають конкурсний бал більш як 175.

 

Разом з тим, мінімальний конкурсний бал для вступу на спеціальності “Право”, “Публічне управління та адміністрування”, “Міжнародні відносини”, а також “Фармація, промислова фармація” (магістра на базі повної загальної середньої освіти) збільшується до 150.

 

7. Для вступу на бакалавра на основі молодшого спеціаліста треба буде обов’язково подавати сертифікат ЗНО з української мови та літератури. Крім того, для навчання за спеціальністю “Економіка” та спеціальностями галузей знань “Управління та адміністрування” та “Публічне управління та адміністрування” додатково треба буде подавати сертифікат ЗНО з математики (математики або історії України для вступу на контракт).

 

8. 2019 року вперше відбувся єдиний широкий конкурс МОН і МОЗ на медичні спеціальності. 2020-го широкий конкурс також планується провести з Державною фіскальною службою.

 

9. Подавати заяви через електронні кабінети зможуть також вступники в магістратуру на основі бакалавра. Це потрібно для того, щоб підвищити рівень прозорості вступу.

 

Окрім того, можливість подачі документів через е-кабінети буде у вступників, які мають право на пільги. У кабінет вони зможуть завантажити сканкопії документів, які підтверджують право на пільгу. До цього ж такі вступники, щоб скористатися пільгами, мали подавати документи в паперовій формі виключно до приймальних комісій.

 

10. 2020 року планується розширити перелік спеціальностей, на які треба буде складати єдиний вступний іспит з іноземної мови за технологією ЗНО. Так, у 2018 році таких спеціальностей було 18, у 2019 – 32, у 2020 році складання ЄВІ передбачено для більш як 80 спеціальностей.

 

Важливо, що в проєкті внесені мінімальні зміни щодо термінів вступу. Зокрема, для реєстрації заяв через електронні кабінети планується виділити 10 днів – з 13 до 22 липня.

З Днем прапора України

День державного прапора України: історія свята


18 вересня 1991 Президія Верховної Ради України постановою «Про прапор України» надала синьо-жовтому прапору статус офіційної символіки країни. 28 січня 1992 Верховна Рада України прийняла постанову «Про затвердження Державним прапором України Національного прапора».

В Україні свято встановлене згідно з указом Леоніда Кучми «Про День Державного прапора України» від 23 серпня 2004 року. У 2009 році Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Під синьо-жовтим прапором в Україні зустрічають іноземних гостей, військовослужбовці приймають присягу, працюють українські посольства, він вивішується в ООН.

 

Прапор України: історія появи


Перша історична згадка про поєднання жовтого і синього кольорів датується 1256 роком — днем заснування Львова. На гербі міста поєдналися жовтий лев на голубому тлі. У запорожців також зустрічалися сині прапори із золотими орнаментами.

Перша спроба утворити прямокутний прапор з жовтого і блакитного кольорів була зроблена Головною Руською радою на Галичині. А вже в 1848 році за ініціативою Ради на міській ратуші Львова вперше був піднятий жовто-блакитний прапор.

Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора як нашого національного символу відбулося 22 березня 1918 року — Центральна Рада прийняла Закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного кольорів як прапор Української Народної Республіки.

Український прапор: рекорди


Найбільший прапор України був розміром 40×60 метрів. Його навіть внесли до Книги рекордів України. А найбільший намальований національний прапор з’явився в Києві в червні 2014 року. Тисячі жителів столиці на Оболонській набережній розмалювали частину бетонного укосу.

Цікаві факти про український прапор:


1. Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення — він був червоним, малиновим і червоно-синім. У 1918 році Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила нинішню гамму кольорів.

2. Китайська художниця Мао Мао в 1992 році попросила першого президента України Леоніда Кравчука поміняти розташування кольорів на прапорі. Таке поєднання, на її думку Мао, символізувало біди для держави.

3. У 2016 році українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищої вулкана світу — Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота — 6872 метри.

4. Серед прапорів слов’янських країн тільки український і боснійський не мають червоного кольору.

Мінфін бере на себе політичну відповідальність за закриття шкіл та скорочення вчителів?

Кабінет Міністрів України доручив центральним органам виконавчої влади розглянути пропозиції Міністерства фінансів України, викладені у листі №07010-04-3/19654 від 31.07.2019 року.

 

Крім пропозицій у сферах вищої освіти та науки, цей документ містить алгоритм дій, спрямованих на значну економію коштів у сфері загальної середньої освіти, необхідність у чому виникла, у тому числі, через рішення Уряду про підвищення заробітних плат учителів.

Міністерство фінансів пропонує:

 • підвищення заробітної плати вчителів здійснювати лише з одночасним скороченням їх чисельності;
 • МОН спільно з облдержадміністраціями розробити плани-графіки оптимізації малокомплектних шкіл у розрізі кожного регіону;
 • припинення з 01 січня 2020 року фінансування з освітньої субвенції шкіл (крім початкових) з кількістю учнів менше 40 та фінансування освітнього процесу в 10-11 (12)х класах, де менше 20 учнів;
 • підвищення навчального навантаження на вчителя з 18 до 20 годин;
 • підвищення розрахункової наповнюваності класів під час розрахунку освітньої субвенції для районів та ОТГ на 2 пункти;
 • перегляд діючих умов оплати праці педагогічних працівників з метою оптимізації підвищень посадових окладів, надбавок та доплат;
 • перегляд підходів до створення мережі опорних шкіл, розвиток мережі опорних шкіл шляхом фінансових стимулів, зокрема спрямування капітальних видатків, у першу чергу, на ці школи, і за умови виконання процесу оптимізації;
 • обов’язковий вихід учителів на пенсію по досягненні пенсійного віку або укладання контрактів.

Асоціація міст України, підтримуючи необхідність розумної оптимізації мережі та підвищення соціального статусу вчителів, вважає слушним прокоментувати окремі пропозиції Мінфіну:


► Наслідком припинення з 01 січня 2020 року фінансування з освітньої субвенції шкіл (крім початкових) з кількістю учнів менше 40 та фінансування освітнього процесу в 10-11 (12)х класах, де менше 20 учнів, стане їх утримання за кошти місцевих бюджетів. Звертаємо увагу, що бюджетний рік не збігається з навчальним роком. Зважаючи на це, оптимізацію мережі у разі необхідності слід робити планово у літній канікулярний період. Таким чином, озвучена за місяць до початку 2019/2020 навчального року пропозиція Мінфіну прямо веде до закриття шкіл, скорочення педагогічних працівників та зриву освітнього процесу у закладах освіти.
 
►  Підвищення навчального навантаження на вчителя з 18 до 20 годин суперечить Закону України «Про загальну середню освіту», у абзаці другому частини першої статті 25 якого йдеться: «Педагогічне навантаження вчителя включає 18 навчальних годин протягом навчального тижня, що становлять тарифну ставку». Така позиція міністерства потребує відповідної компенсації вчителям із державного бюджету понаднормового робочого часу і не може аргументуватись загальним підвищенням заробітної плати.
* За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України це призведе до скорочення 44 тисяч вчителів.
 
► Підвищення розрахункової наповнюваності класів під час розрахунку освітньої субвенції для районів та ОТГ на 2 пункти у формулі розподілу освітньої субвенції, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1088, призведе до необхідності повторної оптимізації мережі закладів освіти, до невиконання норм наповнюваності класів, що, в свою чергу, поглибить й до того складну ситуацію із наявністю дефіциту освітньої субвенції, зокрема у бюджетах ОТГ.
 
► Скорочення чисельності педагогічних працівників та обов’язковий вихід учителів на пенсію по досягненні пенсійного віку або укладання контрактів має відбуватись згідно з статтями 36, 42, 492 Кодексу законів про працю України. Недотримання чинного законодавства призведе до численних судових позовів та пов’язаних із цим, у тому числі з необхідністю оплачувати час вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням, фінансових втрат місцевих бюджетів.
 
► Перегляд діючих умов оплати праці педагогічних працівників з метою оптимізації підвищень посадових окладів, надбавок та доплат слід розуміти так: забезпечення виконання рішення Уряду про підвищення оплати праці вчителів без відповідного ресурсу з державного бюджету буде виконане шляхом зменшення до мінімуму гарантованих законодавством України надбавок та доплат, у тому числі й позбавлення педагогічних працівників щорічної винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків.
 
Таким чином, Міністерство фінансів України бере на себе повну політичну відповідальність за закриття закладів загальної середньої освіти та значне скорочення вчителів шкіл.
Асоціація міст України наголошує, що делеговані державою повноваження мають бути повністю забезпечені з Державного бюджету України, а гарантування учням конституційного права на загальну середню освіту не має ставитись у залежність від спроможності бюджетів громад.

 

Аналітичний центр АМУ

З 2020 року державні гроші на підвищення кваліфікації ходитимуть за вчителем в обрані ним організації

Вчителі вже найближчим часом зможуть зарахувати собі як обов’язкове підвищення кваліфікації не лише навчання в інститутах післядипломної педосвіти, а й інші профільні курси. Відповідну постанову КМУ було прийнято сьогодні, 21 серпня 2019 року, на засіданні Уряду.

Щойно документ набере чинності (з дня опублікування), вчитель зможе через рішення педагогічної ради зарахувати собі вже пройдене поза межами ІППО навчання.

Також передбачається, що з 1 січня 2020 року вчителі зможуть використовувати виділені державою на підвищення кваліфікації кошти та навчатися в обраних ними організаціях.

«Гроші ходять за вчителем на підвищення кваліфікації – це фундаментальна новація, запроваджена Законом «Про освіту». Наша мета – дати вчителю свободу вибирати найкращі для його зростання курси. Дуже довго ми дискутували про процедури та механізми, як саме цей інструмент мало бути впроваджено. В результаті довгих консультацій з Міністерством фінансів та іншими ЦОВВами ми дійшли до варіанту, прописаного в цій постанові. Як на мене, це не найкращий з можливих варіантів, задумували ми цей механізм трохи інакше, проте це вже оптимістичний початок. Я сподіваюсь, що надалі цей інструмент ще вдосконалюватиметься. Особливо важливо переглянути умови після певного часу з моменту впровадження, щоб відкоригувати, врахувавши отриманий досвід», – пояснила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Загалом впродовж 5 років вчитель має пройти не менш як 150 годин підвищення кваліфікації. При цьому він зобов’язаний підвищувати кваліфікацію щорічно, незалежно від того, вичерпав 5-річну норму чи ні – це обов’язкова умова атестації.

Загалом з 2020 року механізм підвищення кваліфікації матиме такий вигляд:

1.                Керівники закладів освіти після затвердження кошторису на рік оприлюднюють  загальний обсяг коштів, передбачений у цьому році на підвищення кваліфікації.

2.                Протягом наступних 15 календарних днів з дня отримання зазначеної інформації кожен педагогічний та науково-педагогічний працівник, який має право на підвищення кваліфікації за рахунок зазначених коштів, подає керівникові пропозицію до плану підвищення кваліфікації на цей рік з інформацією про:

•                   тему (напрям, найменування) відповідної програми (курсу, лекції, модуля тощо);

•                   форми;

•                   обсяг (тривалість);

•                   суб’єкта (суб’єктів) підвищення кваліфікації;

•                   вартість підвищення кваліфікації (у разі встановлення) або про безкоштовний характер послуги.

3.                Педагогічна рада закладу розглядає та затверджує план підвищення кваліфікації на відповідний рік у межах коштів, затверджених у кошторису закладу освіти за всіма джерелами надходжень на підвищення кваліфікації на цей рік.

4.                На підставі плану підвищення кваліфікації керівник закладу освіти (уповноважена ним особа) забезпечує укладання договорів між закладом освіти та суб’єктом (суб’єктами) підвищення кваліфікації про надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації на відповідний рік.

У договорі сторони можуть прописати, де та як саме організовується підвищення кваліфікації:

•                   за місцем провадження освітньої діяльності суб’єкта;

•                   та/або за місцем роботи педагогічних та/або науково-педагогічних працівників;

•                   за іншим місцем (місцями);

•                   та/або дистанційно.