Daily Archives: 06/08/2019

У МОН готують перехідні книги для наступного міністра

Днями міністерка освіти і науки України Лілія Гриневич дала інтерв’ю Громадському радіо про те, якою б вона хотіла бачити освіту в Україні у майбутньому та висловила готовність до завершення своєї каденції на посаді.

Що робить МОН для того, щоб новосформований уряд підхопив вектор запропонованих змін? Чого вдалося досягнути за три роки роботи нинішньої очільниці міністерства та її команди, а що ще потрібно зробити?

 Про завершення каденції 

Безсумнівно, є відчуття, що каденція добігає кінця. Наш уряд працював понад три роки. Нам є за що звітуватися. Для демократичного суспільства – це норма, коли змінюються уряди, формується новий парламент. До цього треба бути абсолютно готовим.

У всій цій історії мене цікавить тільки одне – щоб позитивні речі, які ми зробили, в які вкладено дуже багато сил усієї команди, продовжувалися, допомагали розвиватися освіті в Україні. Тим паче, у нас є чітке бачення того, як мають відбуватися наступні кроки. Ми вирішили піти шляхом цивілізованої демократичної практики, тож зараз у міністерстві готуємо перехідні книги. Це такий собі звіт про те, що наша команда зробила за каденцію, коли я очолювала МОН, і план того, як ми бачимо подальший розвиток.

Коли прийде новий міністр, я готова сісти з ним за столом, вручити перехідні книги, поговорити про перспективи та як саме він чи вона бачить подальший розвиток. У мене є один інтерес: щоб освіта розвивалася й надалі. Нам вдалося досягти дуже хороших напрацювань, але зробити треба ще більше, оскільки освітня реформа – це завжди забіг на довгу дистанцію. Вона не реалізується за короткий період, тому нам необхідна ця співпраця.

 Про претендентів на посаду міністра освіти 

Я дуже сподіваюся на те, що у мого наступника буде бажання отримати наш план дій. Хоча, це залежатиме від особистості саме міністра. До парламенту пройшла керівниця департаменту європейської інтеграції Міністерства освіти Ганна Новосад. Це надзвичайно серйозна і підготовлена людина, я дуже тішуся, що вона працюватиме у Верховній Раді. Я точно знаю, що вона працюватиме, керуючись здоровим глуздом та застосовуватиме свій професійний підхід до питань, тому що Ганна вже має досвід. Пані Ганна є однією зі співавторок перехідних книг. Я, чесно кажучи, розраховую на інституційну пам’ять, що буде пов’язана безпосередньо з діяльністю Ганни Новосад. Але я також не приховую, що є й багато інших людей, які говорять щось абстрактне про освіту, але я не можу зрозуміти до кінця їхньої позиції щодо реформ. Я не чую конкретики в тому, як вони діятимуть. Мені здається, що вже пройшов час, коли ми говорили загальні речі, зараз ми на шляху конкретних кроків і дій.

 Нова українська школа 

Ми започаткували реформу «Нова українська школа» і цьогоріч ми випустили чотириста п’ятдесят тисяч першокласників, які навчалися за новим державним стандартом. В новому навчальному році в перший клас підуть майже пів мільйона учнів. Тобто ми вже можемо констатувати, що близько мільйона дітей у 2019 році будуть об’єднані «Новою українською школою».

Взагалі в шкільній системі навчається 3,8 мільйона дітей. Так виходить, що зараз майже четверть всього шкільного населення України – це ті, діти, що підросли й починають свій шкільний шлях. І розпочнуть вони його у Новій українській школі.

Ми в це чимало інвестували. Окрім нового змісту, орієнтованого на результати, не тільки пов’язані зі знаннями, але й з уміннями їх застосовувати на практиці. Нова українська школа направлена на формування цінностей та м’яких навичок (критичного та творчого мислення, співпраці з іншими людьми, вміння контролювати свій емоційний стан).

Друга надважлива складова – нове освітнє середовище, підвищення кваліфікації вчителів. В це вкладалися великі кошти – за останні два роки інвестовано майже 7 мільярдів гривень в шкільну інфраструктуру. Йдеться і про початкову, і про старшу школи. Всі вчителі, які розпочинають роботу в Новій українській школі пройшли спеціальне адресне підвищення кваліфікації. Ми його організовуємо у манері змішаного навчання, тобто вони проходять дистанційний курс, завжди доступний до повторного перегляду, і очні тренінги. Приходитимуть нові вчителі, нові діти, а отже потрібно буде обладнувати нові класи, це вимагає інвестицій.

 Професійно-технічна освіта 

Професійно-технічна освіта також вимагає збереження та продовження активних ефективних кроків. Ми розпочали серйозну програму модернізації професійно-технічної освіти. Який основний недолік професійно-технічної освіти в Україні? Програми не надто наближені до потреб сучасного ринку праці. Для нейтралізації цієї вади наша команда розробляє нові освітні стандарти.

Але обладнання в профтехосвіті зношене на 60–80%. Ви навіть за хорошої нової програми не зможете якісно підготувати людину. Тому ми інвестували кошти у створення навчально-практичних центрів з сучасним обладнанням. До кінця цього року в Україні таких буде 150.

Ця політика також підтримана Європейським Союзом. Ми вже готуємо масштабний проєкт на 58 мільйонів євро. Ідеться про створення «Центрів досконалості», які будуть обладнані сучасним устаткуванням за багатьма спектрами спеціальностей, професій, які дуже потрібні на ринку праці. Так само в цей проєкт включено підвищення кваліфікації викладачів професійно-технічних закладів і оновлення стандартів. Щоб цей проєкт продовжувався, вкрай необхідні політична воля та професійність.

 Щодо вищої освіти 

Зараз я пишаюся тим, що ми змогли забезпечити прозорий доступ до вищої освіти за зрозумілими правилами. Зокрема коли ми визначаємо кількість державного замовлення, то керуємося принципом «місце – за найкращим студентом». Сьогодні наша команда ввела принцип широкого конкурсу: коли людина обирає свої пріоритети, то місце іде за людиною в кращий виш, з тих, який вона обрала. Раніше місця державного замовлення розподілялися через персональну лояльність міністра до конкретного ректора чи вищого навчального закладу. Ці часи відійшли у небуття.

У нас на все є прозорі правила, де враховується інтерес студента, де за відповідними критеріями якості роботи вищого навчального закладу, вони отримують обсяги державного замовлення на бакалавра чи магістра.

Над чим треба працювати? Я бачу, що найбільша проблема сьогодні у вищій освіті, це те, що внаслідок автономії (що була досягненням) кращі університети стали розвиватися, а гірші університети закрилися у своїй сірості. Я наведу приклади. Ми скасували багато різних бюрократичних документів, які створювали паперотворчість для викладачів. Деякі університети затвердили ученою радою цю стару звітність і далі вимагають її від викладачів.

Зараз потрібна дієва система забезпечення якості вищої освіти, коли ми зможемо надати суспільству прозору інформацію за чіткими критеріями, як працює той чи інший університет. Друге завдання — система фінансування вищої освіти повинна підтримувати кращі університети. У цьому сенсі у нас вже є напрацювання.

Джерело Громадське радіо: https://hromadske.radio

Грошова допомога педагогам у розмірі 10 пенсій при виході на пенсію

Пунктом 7.1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для педагогічних працівників, які працювали на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років, та виходять на пенсію за віком, надано право на виплату грошової допомоги у розмірі їх 10 місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до пункту 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту е) статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту е) статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4.11.1993 № 909.

Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати (пункт 7 Порядку).

До Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою № 909, віднесено не всі посади педагогічних працівників, а лише декотрі з тих, що зазначено в Переліку посад педагогічних працівників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників».

Зокрема у закладах загальної середньої освіти це такі посади як:

 • учителі, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи, соціальні педагоги, організатори позакласної та позашкільної виховної роботи, практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;

у закладах дошкільної освіти:

 • директори (завідуючі), вихователі-методисти, вихователі, асистенти вихователів дошкільних навчальних закладів в інклюзивних групах, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи;

у дитячих будинках:

 • директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної частини або роботи, вчителі, вихователі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, майстри виробничого навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;

у закладах позашкільної освіти:

 • директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;

у вищих навчальних закладах I – II рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладах:

 • директори, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старші майстри виробничого навчання, майстри виробничого навчання, викладачі, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;

у міжшкільних навчально-виробничих комбінатах:

 • директори, заступники директорів з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, вчителі, майстри виробничого навчання, практичні психологи, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Міносвіти планує зменшити кількість заяв для вступників на бюджет

Міністерство освіти та науки планує внести зміни до умов прийому в заклади вищої освіти і зменшити кількість заяв, які можуть одночасно подати абітурієнти, з 7 до 5. Про це під час брифінгу сказала міністр освіти та науки Лілія Гриневич, повідомляє Укрінформ.

“З наступного року ми внесемо зміни до умов прийому, і буде доцільно залишити лише 5 заяв на бюджет. Кількість спеціальностей не буде обмежена, можна буде подати 5 заяв на 5 спеціальностей”, – сказала Гриневич.

За її словами, це пов’язано з тим, що багато вступників не використовували можливість подання 6 та 7 заяв.

Згідно з нині існуючими вимогами, цьогоріч вступники на бакалавра чи наскрізного магістра могли подати на бюджет 7 заяв на 4 спеціальності. На контракт можна подати будь-яку кількість заяв.

07-08 серпня відбудеться семінар «Розбудова системи забезпечення якості освіти в Україні: виклики та перспективи»

07- 08 серпня 2019 року о 10:00 відбудеться семінар «Розбудова системи забезпечення якості освіти в Україні: виклики та перспективи». 

Під час семінару розглядатимуться питання:

 • про рекомендації щодо внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу загальної середньої освіти;
 • про оцінювання управлінського й освітнього процесів під час інституційного аудиту в закладах загальної середньої освіти;
 • про окремі питання проведення заходів державного нагляду (контролю) у закладах освіти;
 • про підготовку документів, пов’язаних із проведенням планових і позапланових заходів державного нагляду (контролю) у закладах освіти;
 • про методику експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації;
 • про якість освіти та шляхи її оцінювання у Чеській Республіці

Організатори: Державна служба якості освіти України
Запрошені: представники Державної служби якості освіти України та її територіальних органів, Міністерства освіти і науки України, Чеської агенції розвитку, Асоціації з міжнародних питань, Чеської шкільної інспекції, Академії ДТЕК, громадськість, медіа
 
Місце проведення: вул. Вадима Гетьмана, 6, м. Київ, Меркур Хотел Менеджмент, 4 поверх, зал «Довженко»
 

Профспілка до Пенсійного Фонду: врегулюйте питання порядку призначення пенсії за вислугу років для педпрацівників

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України звернулася до Пенсійного Фонду України стосовно пенсії за вислугу років педагогічних працівників. Адже, 4 червня 2019 року Конституційним Судом України було ухвалено Рішення за № 2-р/2019 стосовно визнання такими, що не відповідають Конституції України положень пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5.11.1991 № 1788 зі змінами, внесеними законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2.03. 2015 № 213, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911, зокрема що стосується пенсії за вислугу років педпрацівників.

У відповіді на звернення ЦК Профспілки, Пенсійний фонд України повідомив, що у свою чергу звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо необхідності нормативно-правового врегулювання порядку призначення пенсій за вислугу років та визначення права на призначення такої пенсії особам, які звертаються після винесення Рішення. 

Завантажити документ vdpovd_pens_fond.pdf [608,38 Kb][123] 

Переглянути документ онлайн

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України