Monthly Archives: Вересень 2019

Вісім важливих рішень: МОН оприлюднює проєкт Умов прийому до закладів фахової передвищої освіти

Спрощені програми навчання, вперше прийом сертифікатів ЗНО 4 років та вступні іспити у будь-яких комбінаціях. Усе це та інше передбачено проєктом Умов прийому до закладів фахової передвищої освіти у 2020 році, що опубліковано на сайті МОН. Пропозиції до проєкту Умов можна надсилати до 19 жовтня на скриньку shykova@mon.gov.ua.

“У цьому проєкті ми пропонуємо кардинально новий погляд на навчання у закладах передвищої освіти. Ми докладно розписали усі механізми вступу, за якими, наприклад, українці, які давно закінчили школу, зможуть вступити до закладу та отримати професію. Нам важливо, щоб люди, які хочуть навчатися, завжди могли безперешкодно здобувати фахову передвищу освіту”, — зазначив очільник директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олег Шаров.

Зокрема, в оприлюдненому проєкті пропонуються такі ТОП-8 найбільш важливих рішень:

 1. Вступники на основі 11-ти класів зможуть подати для вступу сертифікати ЗНО з визначених предметів або складати вступні іспити на власний розсуд у будь-яких комбінаціях.
 2. У разі подачі результатів ЗНО бал вступника за відповідне вступне випробування підвищується на 25%.
 3. Вперше для вступу на основі 11-ти класів прийматимуть сертифікати ЗНО 4 років: 2017 (окрім іноземних мов), 2018, 2019 та 2020 років з усіх предметів.
 4. Заклади фахової передвищої освіти зможуть запропонувати вступ на навчання за скороченою програмою не тільки тим, хто має диплом кваліфікованого робітника, але й тим, хто раніше здобув вищу освіту.
 5.  Передбачено можливість отримання другої, третьої та будь-якої наступної фахової освіти за бюджетні кошти. Так, вступники, які раніше вже здобували освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за кошти держбюджету, мають право безоплатно здобувати фахову передвищу освіту. Відшкодовувати кошти за період попереднього навчання не потрібно.
 6. Прийом заяв і документів для тих, хто вступає на базі 9-ти класів буде з 1 до 13 липня, вступні іспити та творчі конкурси — з 14 до 21 липня, зарахування на бюджет — не пізніше 18:00 29 липня.
 7. Для тих, хто вступає на базі 11-ти класів, реєстрація електронних кабінетів розпочнеться 1 липня. Прийом заяв та документів закінчується 22 липня для тих, хто вступає на основі співбесід або вступних іспитів; 29 липня — для тих, хто вступає тільки на основі сертифікатів ЗНО. Вступні іспити та творчі конкурси проводяться з 23 до 28 липня, зарахування на бюджет — не пізніше 12:00 8 серпня.
 8.  Однією з умов для зарахування всіх вступників є укладання договору про надання освітніх послуг між закладом фахової передвищої освіти та вступником (за участю батьків або законних представників — для неповнолітніх вступників), зокрема при вступі на бюджет. У разі зарахування на контракт додатково укладається договір між закладом освіти та фізичною або юридичною особою про відповідні фінансові зобов’язання.

Студенти ДНУ розробили додаток із доповненою реальністю для місцевого парку

Студенти Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара створили мобільний додаток для місцевого парку, який працює за технологією доповненої реальності. Віднині парк імені Гагаріна – перший подібний природний комплекс в Україні.

Користувачі можуть сканувати QR-коди, які розмістили на доріжках парку та гуляти у супроводі віртуальних звірів. На території також встановили наліпки з кодом, які можуть «оживити» анімаційних героїв. На них можна робити фото та грати в мініігри.

Над розробкою додатка працювали студенти інжинірингової школи Noosphere на базі вишу. Автори зазначають, що програма дозволить збільшити відвідуваність парку та організувати краще дозвілля у ньому.

Довідково.
Доповнена реальність – це технологія, яка доповнює фізичний світ цифровими даними. Це забезпечується комп’ютерними пристроями в режимі реального часу.

Пресслужба ДНУ імені О.Гончара

Що таке інклюзивно-ресурсні центри і як отримати допомогу фахівців: поради батькам від МОН


Днями МОН оприлюднило першу серію відеороз’яснень про інклюзивне навчання. У відеороликах до батьків звертається держексперт директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН Ольга Набоченко.

«Ми розуміємо, якою важливою є участь батьків дітей з особливими освітніми потребами у навчальному процесі. Саме тому підготували для них у форматі відео покрокову інструкцію з питань, які цікавлять їх найбільше. Що робити, куди і коли звертатись — все це ми пояснюємо”, — зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Вона також додала, що ролики будуть корисними не лише для батьків, а й для усіх, хто цікавиться темою інклюзивного навчання.

Відеороз’яснення про інклюзивно-ресурсні центри вже доступне до перегляду. Надалі серію оновлюватимуть.

Український студент готує до запуску першу в світі лінію з переробки опалого листя на папір

Уже скоро в Україні може розпочатися виробництво eco-friendly паперу з опалого листя. Цю технологію запропонував український школяр, а нині студент КНУ ім. Т. Шевченка Валентин Фречка.

Fb Валентина Фречки
Fb Валентина Фречки

Автор фото -Fb Валентина Фречки
Він повідомив, що днями технологія виготовлення паперу з опалого листя RE-leaf успішно пройшла випробовування на спеціалізованому обладнанні і готова до роботи в «масштабних умовах».

«Ми підтвердили ефективність використання листя як замінника деревини. Ми виготовили папір на спеціалізованому обладнанні, яке показало, що папір і справді якісний», – написав дослідник.

За його словами, зараз необхідно удосконалити певні деталі, але загалом вже скоро можна буде говорити про першу в світі лінію переробки опалого листя на паперову продукцію.

Нагадуємо, що раніше Валентин Фречка завдяки своєму проєкту здобув «золото» на Міжнародній олімпіаді з екології в Кенії, Олімпіаді геніїв у США, а також став фіналістом фестивалю інновацій МОН.РанішеГід з інклюзивної освіти для батьків: що таке ІРЦ і як до них звернутись, інклюзія від дошкілля до вишів — МОН підготувало серію відеороз’яснень

Шульга краще за правшу вирішує складні завдання, – вчені

Мозок лівші та правші все ж відрізняється. Вчені знайшли гени, пов’язані з тим, чому ви – лівша.

Одвічне питання: лівшами стають через генетику чи навколишнє середовище та інші фактори? Дослідники вже давно намагаються знайти на нього відповідь. Але нещодавно вони, здається, зрушили з мертвої точки, інформує Ukr.Media.

Вперше британські вчені ідентифікували генетичні характеристики, які вказують на домінування тієї чи іншої руки.

Ці особливості в генах також впливають на структуру мозку. Що і пояснює, чому у лівші більш розвинені усні навички спілкування.

Раніше вже намагалися довести, чи є в генах схильність до тієї або іншої руки. Але саме цим вченим вдалося знайти коди, які пов’язані з тим, що певні люди схильні користуватися лівою рукою, а інші — правою.

Нове дослідження проводилося вченими з Оксфордського університету. Дослідники вивчили ДНК 400 000 осіб, 38322 з яких — лівші. Вони виділили чотири генетичні області, які вказують на схильність до використання лівої руки.

Дослідники виявили, що у лівші й правші є відмінності в структурі білої речовини в мозку. Більш помітні вони у тих областях, які відповідають за володіння мовою. У лівші вони працюють більш синхронізовано.

Вчені припускають, що саме тому у лівші більш розвинені вербальні навички. Але їм ще належить знайти точний доказ цієї теорії.

Інші висновки

Відомо, що серед пацієнтів з шизофренією лівшів трохи більше, ніж правшів. А серед пацієнтів з хворобою Паркінсона їх менше, ніж правші.

Вчені вважають, що ці відмінності у розвитку мозку також можуть мати відношення з імовірністю розвитку шизофренії або хвороби Паркінсона. Але вони підкреслили, що різниця в кількості лівшів і правшів тієї чи іншої хвороби малозначуща.

Підсумок

Вчені планують подальші дослідження. Тим більше, що нинішні проводилося лише з британцями.

Дослідники не заперечують, що навколишнє середовище впливає на домінування руки. Але їх дослідження доводить, що це також обумовлено генетично. Хоча б частково.

Українська недільна школа в Малайзії

Українська недільна школа “Соняшник” у Малайзії днями активізувала свою діяльнсть. Про це інформує Укрінформ.

Учні разом із вчителями, зокрема, зробили творчій проєкт і склали план дій на наступне заняття, повідомила президент Української культурної асоціації в країні Лідія Муруган у Facebook.

«Українська недільна школа в Малайзії набирає обертів», – йдеться у дописі.

Як зазначається на сторінці асоціації у соцмережі, недільний ранок в українській школі “Соняшник” розпочали зі знайомства з новою вчителькою Тетяною. Потім була розминка, де батьки та діти працювали в парах та вивчали частини тіла.

Далі малеча слухала казку “Гарбузова сім’я “.

За допомоги вчительки та батьків діти підготували творчий проект та створили ферму, на якій живуть різні свійські тварини. А вже наступного заняття учні матимуть знайомство з цими тваринами на справжній малайзійській фермі.

Фото: Ukrainian Cultural Association у Facebook

У школах стартує DOCU/ТИЖДЕНЬ проти булінгу

Українським школам пропонують поговорити про булінг за допомогою документального кіно. У жовтні в межах Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу стартує пілотний проєкт Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA – DOCU/ТИЖДЕНЬ проти булінгу. 

“Ми хочемо, щоб  кожна дитина незалежно від середовища, у якому вона перебуває, – цифровому чи в школі, почувалася захищеною”. – Кажуть творці проєкту. Тож DOCU/ТИЖДЕНЬ проти булінгу – це можливість поговорити зі школярами про складне за допомогою реальних історій з життя.

На підтримку Кампанії проти кібербулінгу Docudays UA запустився сайт – bullyingstop.org.ua. На порталі вже відкрита реєстрація для шкіл на DOCU/ТИЖДЕНЬ проти булінгу.

“Спеціально для освітніх закладів, разом з Міністерством освіти і науки, правозахисниками та психологами, ми розробили програму DOCU/ТИЖНЯ проти булінгу”. – Каже координаторка проєкту Олена Шульга. Школи, які долучаться до DOCU/ТИЖНЯ, зможуть показати учням документальні стрічки «Булер» американського режисера Лі Гірша та «Джованні та балет на воді» голландської режисерки Астрід Буссінк. А вчителі отримають методичні рекомендації для проведення уроків та обговорень у класі.

Організатори впевнені, що проведення шкільного DOCU/ТИЖНЯ допоможе усім учасникам освітнього процесу, включаючи батьків, глибше зануритись у проблему булінгу задля пошуку її вирішення. 

Реєстрація на DOCU/ТИЖДЕНЬ проти булінгу триває до 27 вересня. Участь у проєкті безкоштовна, але відбір шкіл-учасниць відбуватиметься на конкурсній основі. 

Також на підтримку проєкту організатори відзняли ролик, у якому знявся Ігор Хворостяний – Амбасадор Кампанії проти кібербулінгу, радник із питань мови проєкту «Навчаємось разом», автор он-лайн курсів «Лайфхаки з української мови та літератури». 

Шукайте усі подробиці на bullyingstop.org.ua

Кампанія проти кібербулінгу Docudays UA стартувала у березні 2019 року. Її мета – зменшити прояви кібербулінгу через інформування суспільства та реалізацію освітніх програм, а також адвокатування зміни державної політики у сфері протидії кібербулінгу. 

Стартувала друга хвиля вивчення практичного досвіду вчителів пілотної сертифікації

18 вересня 2019 року Державна служба якості освіти розпочала другу хвилю вивчення практичного досвіду роботи педагогів, які беруть участь у пілотній сертифікації для вчителів початкової школи. Процес вивчення досвіду триватиме до 11 жовтня 2019 року.

Вивчення практичного досвіду роботи педагога – перший із трьох етапів пілотної сертифікації вчителів. Перша хвиля вивчення практичного досвіду відбулась з 8 квітня до 17 травня 2019 року – тоді процедуру пройшли 316 вчителів, що становить 37% від загальної кількості тих, які проходять сертифікацію.

«Наша мета – підтримати та знайти кращих, тих агентів змін, які вже зараз роблять нашу школу місцем успішних та щасливих дітей. Ми сподіваємося, що саме сертифікація допоможе відшукати таких людей та поширити їхній досвід на всю систему освіти”, – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Дослідженням досвіду вчителів на цьому етапі сертифікації займаються 426 експертів. З-поміж них 66 осіб – це тренери НУШ та супервізори, 164 – методисти обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти і районних методичних кабінетів, директори шкіл та їхні заступники, викладачі закладів вищої освіти, ще 196 – вчителі початкових класів.

Наступний етап сертифікації – незалежне тестування професійних компетентностей – відбудеться 31 жовтня 2019 року. Даний етап сертифікації проводитиме Український центр оцінювання якості освіти.

Як відомо, у 2019 році відбувається пілотний проєкт Сертифікації вчителів початкових класів. Мета сертифікації – виявити та стимулювати вчителів з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. Для участі в сертифікації зареєструвалось 859 педагогів.

Додаткову інформацію про сертифікацію можна отримати тут.

Сторінка сертифікації на сайті МОН.

ЗНО-2020. Оприлюднено графік тестування

Реєстрація для участі у зовнішньому незалежному тестуванні 2020 року розпочнеться 3 лютого та триватиме до 24 березня. Основна сесія стартує з 21 травня по 15 червня та складатиметься з 11 предметів. 

Розміщення запрошень-перепусток в кабінетах учасників ЗНО відбудеться до 30 квітня.

Розпочнеться ЗНО-2020 з тестування із математики:

 • 21 травня – математика,
 • 26 травня – українська мова і література,
 • 28 травня – фізика,
 • 1 червня – іспанська, німецька, французька мови,
 • 2 червня – англійська мова,
 • 4 червня – історія України,
 • 9 червня – біологія,
 • 11 червня – географія,
 • 15 червня – хімія.

За інформацією пресслужби УЦОЯО

Відбір кандидатів на грант для навчання у Кореї GKS 2020

Міністерство освіти Республіки Корея уклало Меморандум про взаєморозуміння з Міністерством освіти і науки України і на підставі цієї угоди, обидві держави зараз плідно співпрацюють у сфері освіти.

З цією метою у березні 2017 року було створено Корейський освітній центр при Посольстві Республіки Корея в Україні, який в свою чергу докладає багато зусиль для покращення освітньої співпраці між нашими країнами та спрямовує свою діяльність на популяризацію вивчення корейської мови на теренах України.

Корейський уряд щороку проводить відбір на стипендіальну програму, яка дозволяє студентам з усього світу навчатися в корейських університетах. Цього разу у відборі кандидатів на отримання гранту для навчання у Кореї GKS 2020 за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» квота для України становить 3 особи. Відібрані студенти матимуть можливість безкоштовно навчатися в корейському університеті протягом 5 років (включаючи додатково один рік вивчення мови).

Більш детальна інформація про умови відбору:

Відбір студентів на отримання гранту для навчання у Кореї GKS 2020

Посольство Республіки Корея в Україні: 

https://overseas.mofa.go.kr/ua-uk/brd/m_8608/list.do

Корейський освітній центр в Україні: 

http://www.uakoreaedu.org/ua/notification

У німецьких дітей виявили частинки мікропластику в організмі

Фахівці з Інституту імені Роберта Коха і Німецького агентства з питань навколишнього середовища провели масштабне дослідження з метою з’ясування рівня мікропластику в організмі дітей Німеччини. Результати роботи показали тривожну тенденцію, інформує Ukr.Media.

Вчені з 2014 по 2017 роки провели лабораторні дослідження крові та сечі 2500 дітей у віці від 3 до 17 років. Мікропластик було виявлено у 97% зразків. «Наше дослідження чітко показує, що зі збільшенням виробництва пластику зростає і його кількість в людському організмі», — говорить провідний автор дослідження Маріке Колоса-Геррінг. «Найбільше турбує те, що найбільший вплив відчувають маленькі діти, як найбільш вразлива група».

Вчені перевіряли зразки на наявність 15 різних видів пластику і виявили 11 з них. Особливе занепокоєння у дослідників викликало наявність в крові та сечі перфтороктанової кислоти (ПФОК). Речовину було виявлено у 20% дітей, які брали участь у дослідженні, при цьому у піддослідних молодшого віку концентрація ПФОК в зразках була вище, ніж у більш старших дітей і підлітків.

Перфтороктанова кислота застосовується при виробництві антипригарних покриттів, водонепроникного одягу та упаковки. А ще з’єднання гепатотоксичне і має канцерогенну активність.

Дослідники відзначають, що у наймолодших респондентів (віком від трьох до п’яти років) відзначається підвищена концентрація пластику, який використовується в якості безпечної заміни токсичним і раніше забороненим аналогам. При цьому досліджень про вплив пластику на людський організм зараз проводиться недостатньо. «Кожна четверта дитина у віці від трьох до п’яти років так напханий хімікатами, що ліквідувати негативні наслідки в довгостроковій перспективі просто неможливо», — коментує результати дослідження, експерт з гігієни навколишнього середовища Беттіна Хоффманн.

Більш раннє дослідження, проведене фахівцями з Нью-Йоркського університету, показало, що подібні «нешкідливі» аналоги теж можуть нести загрозу зростаючому організму. Серед них бісфенол S і бісфенол F, які використовуються в якості менш токсичної заміни бісфенолу А при виробництві пластикових контейнерів та ємностей для дитячого харчування. Ці речовини надають біологічну дію, схожу з гормоном естрогеном і можуть бути пов’язані з розвитком дитячого ожиріння.

Крім того, в заяві ВООЗ цього року відзначається, що потрібно більш виважено підходити до проблеми мікропластику. Не можна прямо екстраполювати загальний рівень пластикового забруднення планети на людський організм. Експерти ВООЗ також зазначили, що на сьогодні патогенні мікроорганізми і віруси, що потрапляють у питну воду — велика загроза для людей, ніж мікропластик.

Нещодавно канадські вчені оцінили споживання мікропластику середньостатистичним жителем США. Протягом року в організм дорослих чоловіків потрапляє близько 121 тисяч пластикових частинок, а жінки «поїдають» близько 98 тисяч частинок.

А дослідники з Великобританії виявили частинки мікропластику в організмі всіх спостережуваних черепах в Атлантичному і Тихому океанах і Середземному морі.

Апсайклінг у дії: учень з Тернопільщини зробив ретро-годинник

Дмитро Лучин учень Заліщицької гімназії, що на Тернопільщині досліджує ретро-годинник, копію якого зробив сам, про це повідомляє “Терен“.

“Я навчався у Заліщицькій державній гімназії до 10 класу”, – розповідає він. – “Два роки тому виграв конкурс UWC і тепер навчаюся в міжнародній школі UWC Maastricht, Нідерланди, на програмі IB (міжнародний бакалаврат). У рамках дипломного проекту з предмету “Дизайн і технології” я спроектував і виготовив так званий Nixie clock, або годинник на газорозрядних індикаторних лампах.

Я вдосконалив існуючі схеми приладу, у Китаї за моїм проектом виготовили друковану плату, і я зібрав першу робочу модель. Мені вдалося значно здешевити модель на ~70% порівняно з сучасними виробами на ринку. Годинник виготовлено з компонентів часів СРСР, тому його можна назвати вінтажним ретро-годинником. Також планую виготовляти такі годинники не заради прибутку, а щоб пропагувати ідеї мейкерства і апсайклінгу (від англ. “upcycling” – виготовлення нових речей з старих компонентів чи вторсировини, що дає їм “друге життя”)”.

Цей годинник – лише перший з запланованих виробів. Надалі хлопець планує продовжувати робити потрібні речі зі старих компонентів. Це цікаво і також це сприяє вирішенню проблеми утилізації відпрацьованих електронних виробів.

Дмитро робить опитування про такий механізм. Тож кожен охочий може допомогти. Один із учасників отримає у подарунок ретро-годинник.

5 вагомих аргументів, чому не треба робити уроки з дитиною

Щовечора ви з дитиною годинами просиджуєте за уроками. Ви точно знаєте, що їй задали, разом готуєте презентації та майструєте вироби, коли вона вже спить. У батьків завжди знаходяться причини, чому вони допомагають дітям з домашнім завданням. А от психологи вважають інакше і ось 5 вагомих аргументів, чому цього робити не треба.

1. Школа – зона відповідальності дитини

Батьки вже давно закінчили школу. Тепер вчаться діти. Школа – це зона їх відповідальності. Навіть якщо  йдеться про першоклассників.

Втім, в якому б класі не вчився школяр, початок навчального року – саме час перестати сприймати його як малюка і делегувати йому право самостійно збирати рюкзак і робити домашнє завдання.

2. Навчання – не все життя. Бережіть нерви

Скільки сімейних драм відбувається через навчання. А дорослі діти ледь не до старості згадують, як мама або тато просиджували з ними до ночі над математикою…

Але школа – це лише один з етапів у житті. І вона не повинна ставати між батьками і дітьми. Якщо ж всі дванадцять років стояти над дитиною, то їй не прищепити цікавість до знань. Таким чином можна тільки відбити у дітей бажання вчитися і зруйнувати з ними стосунки.

3. Ви виховуєте безвідповідального виконавця

Тотальний контроль за домашнім завданням допоможе виростити несамостійну особистість, яка робить все за вказівкою, якою легко маніпулювати. Така дитина буде хорошим виконавцем, але не навчиться приймати рішення і брати на себе відповідальність.

Це дуже важливий виховний момент, коли дитина щось не виконала, отримала двійку і зробила відповідні висновки. Причому не робити за неї домашнє завдання – не означає повністю усунутися. Можна перевірити виконане, можна і потрібно допомогти розібратися в складному питанні. Далі – нехай сама.

В іншому випадку дитина ніколи не навчиться вирішувати задачі і писати твори. А двійка – всього лише оцінка, часто суб’єктивна. Все ж важливі не оцінки, а знання.

4. Краще в дитинстві навчитися розподіляти час і навантаження

У сучасних дітей часто складаються складні стосунки з часом. Вони його “не відчувають” – адже розклад складено вчителями і батьками. Дорослі ж і стежать, щоб воно виконувалося. У результаті дитина працює над уроками до ночі не тому, що задано забагато, а тому що не вміє правильно розподілити час.

Допомога батьків у цьому разі – ведмежа послуга. Чи готові вони і в інституті писати за свою дитину реферати, курсові, диплом? Адже там теж дуже багато задають.

Щоб дитина навчилася правильно робити уроки, потрібні не наглядаючі батьки, а стіл, стілець і будильник. На домашню роботу з кожного предмета відводиться не більш півгодини. Не встиг – все одно переходить до наступного завдання. Так школяр навчиться розподіляти час.

Якщо ж ця проблема виникає у всього класу, отже, потрібно звернутися до класного керівника і, можливо, навіть до директора, щоб вони переглянули навантаження.

5. Ви заощадите час для себе

Коли дитина самостійно робить уроки, у батьків з’являється чимало вільного часу. Напевно вони знайдуть на що витратити пару годин, які раніше проводили над зошитами.

З часом при правильній організації домашньої роботи звільняться вечора і у школяра. І з’явиться час на прогулянки. А ось розмови на тему “Ти зробив уроки?” залишаться в минулому.

Джерело

Зміна форми подачі їжі у столичних шкільних їдальнях не потребуватиме додаткових грошей з бюджету

 Молодші школярі в усіх районах столиці отримують безкоштовне харчування за однією з нових систем – “учень обирає 1 страву з 2-3 запропонованих”, “учень обирає одне меню з 2-3 запропонованих”, “шведський стіл” або “напівфабрикатна лінійка”, зміни форми подачі їжі не передбачають додаткового бюджетування. Про це повідомила начальник управління дошкільної загальної середньої та позашкільної освіти Департаменту освіти і науки КМДА Олена Бохно, інформує УНН.

За її словами, з 1 вересня відбуваються зміни в організації безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх шкіл усіх районів столиці. Зокрема, в усіх школах Дарницького, Подільського і Дніпровського районів, 5 школах Оболонського і 4 школах Святошинського районів у І семестрі цього навчального року запроваджують формат харчування “учень обирає 1 страву з 2-3 запропонованих”. У 4 навчальних закладах Деснянського району таку систему запровадили ще навесні.

В усіх школах Солом’янського району і 2 школах Голосіївського району запроваджують формат “учень обирає 1 меню з 2(3) запропонованих”. Наразі у Печерському районі вже 41% шкіл перейшли на форму харчування “шведський стіл”. У 12 школах Шевченківського району молодші школярі харчуються по моделі “забезпечення напівфабрикатами (“напівфабрикатна лінійка “Шкільне харчування”, ТОВ “Пирятинський делікатес”)”.

При цьому в КМДА наголосили, що зміни форми подачі їжі не передбачають додаткового бюджетування.

Джерело: УНН

Старт всеукраїнського безпекового змагання шкіл #SpeakUpUkraine

«Безпека починається не з літери «Б», а з тебе!» – одне з гасел наймасштабнішого безпекового змагання шкіл Хештег-Марафону #SpeakUpUkraine, старт якого відбувся 17 вересня 2019 року.

Хештег-Марафон #SpeakUpUkraine – це всеукраїнське змагання з безпеки дорожнього руху для дитячо-молодіжних команд – активістів зі шкіл з усієї України, яке відбуватиметься у 4 етапи протягом 2,5 місяців.

Команди проводитимуть громадські молодіжні акції з безпеки дорожнього руху та проходитимуть тест на знання правил дорожньої безпеки, а фото- та відео- звіти про виконання кожного етапу команди публікуватимуть у Facebook та Instagram з хештегом #SpeakUpUkraine.

Змагання проходитиме по 17 листопада за підтримки уповноваженого Президента з прав дитини Миколи Кулеби, МОЗ України, МІП України, Центру громадського здоров’я та Патрульної поліції України.

За cловавми організаторів, Хештег-Марафон має на меті мотивувати молодь активно висловлюватися та втручатися в процес формування безпечного середовища на дорогах. Хештег #SpeakUp (з англ. – висловлюйся) це міжнародне гасло, яке символізує активні дії та висловлювання на підтримку безпеки на дорогах. Це гасло було проголошено ООН на 2019 рік для всіх країн, які підтримують глобальні цінності.

У рамках змагання шкільні команди з усієї України проводитимуть локальні заходи, що сприятимуть підвищенню рівня дорожньої безпеки на вулицях, обізнаності населення з правил безпечної поведінки на дорозі та публікуватимуть звіти у соціальних мережах з хештегом #SpeakUpUkraine. Командам допомагатимуть волонтери, перелік яких буде опубліковано на сторінках змагання в соцмережах 17 вересня.

Протягом змагання на учасників очікують такі завдання:

 • 17 – 27 вересня – реєстрація команд.
 • І етап: 30 вересня – 11 жовтня. «Моя безпека на дорозі!» – діти молодшого шкільного віку проводять культурні події про безпеку на дорозі: виставку плакатів, читання віршів, виставу.
 • ІІ етап: 14 жовтня – 25 жовтня. «Цінуй моє життя!» – громадські акції, організовані дітьми середньої та старшої школи за участі інших дітей середнього та старшого шкільного віку.
 • ІІІ етап: 28 жовтня – 8 листопада. Освітній марафон – тренінги «Відповідальні батьки», організовані для педагогів та батьків.
 • 11 листопада – 17 листопада  – підсумковий тест «100 питань про безпеку».

Серед подарунків, які отримають школи-переможці, мультимедійні проектори, делініатори, шкільні комплекти світловідбивачів, найсучасніші аптечки домедичної допомоги європейського зразка, навчальна література з безпеки дорожнього руху та багато іншого. Члени команд-переможців отримають персональні комплекти подарунків: фітнес-трекери, книжки, світловідбивачі, сувеніри, а також премії та дипломи.

Хештег-Марафон #SpeakUpUkraine  – це проект, що реалізується в рамках Національної програми з дорожньо-транспортного травматизму дітей та молоді  «Traffic Challenge» та є для України знаком оклику наприкінці 10-річчя Дій з безпеки дорожнього руху , проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН в світі до 2020 року. Хештег #SpeakUp– це міжнародне гасло цього року, яке проголошене ООН та символізує активні дії та висловлювання за безпеку на дорозі.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України