Daily Archives: 04/09/2019

Дефіцит учителів у школах: що пропонує Міносвіти

Вчителів тисячами готують педагогічні виші, але після отримання диплому вони не йдуть працювати у школи. Зараз учителі в дефіциті, особливо в селах. Нерідко там одному педагогу доводиться читати кілька предметів.

Чому молоді спеціалісти не йдуть працювати до школи та як їх туди заманити – дізнавалися журналісти 24 каналу.

Проблема в селах: приклад Львівщини

В селах вчителі не тільки викладають декілька предметів, а ще й роблять це в декількох школах одночасно. 

Андрієві – 29 років, і він один із наймолодших вчителів у селі Жирівка Пустомитівського району Львівщини. Тут навчається 95 дітей. Учителів – 15. Андрій розповів, що працює відразу у двох школах.

Кожен хоче мати гроші, але треба мати й любов до свого предмету,
– зазначив вчитель музичного мистецтва Андрій Батіг.

Директорка школи додала, що це звична практика, коли вчитель працює в кількох навчальних закладах та ще й викладає кілька предметів.

Фізика – 7 годин, хімія – 5,5 годин. То в нас є така практика, що один вчитель читає кілька предметів, тому що ніхто не прийде на таку малу зарплату, на такі години, – пояснила директорка Жирівського НВК I-II ступенів Оксана Ільків.

Галина Ярославівна викладає одразу три предмети: фізику, математику та інформатику. Вчительці подобається колектив та менша кількість учнів порівняно з міськими школами. Середня зарплата в цьому навчальному закладі – 5 тисяч гривень.

“Я живу у Львові, а приїжджаю у Жирівку і викладаю відразу три предмети. У мене предмети всі взаємоповязані, фізика з математикою, не може бути математика без фізики”, – розповіла вчителька Галина Качур.

Проблема у великих містах: приклад Одеси

А це вже Одеса. Нестачу вчителів відчувають навіть у великому місті. У нас кілька вакансій вчителів молодшої школи. І ось спілкуючись з колегами, ми бачимо, що особливо з молодшою школою чомусь в цьому році просто катострофічна ситуація,
– наголосив директор одеської спеціалізованої школи № 90 Сергій Іванов.

Директор зізнався, що вакансії поділили між вчителями. У міській школі сумісництво також не рідкість, і не лише предметів, але й шкіл.

“Вчителя фізики розшукують, як то кажуть, “вдень з вогнем”. І якщо хтось знаходить, то вчитель працює на дві школи”, – розповів Сергій Іванов.

Особливо складно втримати у школі молодь, вони тікають після кількох років роботи. Анна – поки тримається. Учителює вже сім років. Вчителька згадала, що в її групі в педінституті було 27 студентів, проте нині лише п’ятеро з них працюють за спеціальністю. За її словами, їх найбільше відлякує мала зарплата. Анна – також нею не задоволена.

Звичайно, не задоволена, тому що рівень життя, який нам зараз диктує зарплата вчителя, не покриває всіх витрат,
– підкреслила вчителька початкових класів Анна Кокасуй.

Що кажуть у Міносвіти: шляхи вирішення проблеми

► Молоді спеціалісти йдуть

Хоча в Одесі, як і в більшості великих міст, існує муніципальна доплата молодим спеціалістам. У профільному міністерстві відверто говорять про нестачу кадрів, а особливо молоді.

Є проблематика, вона відчувається, при чому з роками вона загострюється. За результатами дослідження якості початковї освіти, зокрема, було зроблено портрет вчителя початкових класів – це жінка, яка має вищу освіту, яка має відповідну кваліфікацію і вік від 40 до 65 років,
– зазначив заступник міністра освіти і науки Вадим Карандій.

► Підвищення зарплати

І саме вчителі зі стажем більш задоволені роботою, адже левова частка зарплати – це доплата за стаж – каже заступник міністра освіти. А молоді спеціалісти отримують голі ставки. То ж з 1 вересня їх планують підняти на 10% тим, кому не підіймали торік. А чергове підвищення усім анонсують із 2020. Попередній уряд запланував, що саме молоді фахівці отримають найбільші надбавки.

► Нестача в селах

Нестача вчителів, а особливо в селах, це один з чинників, який впливає і на результати зовнішнього незалежного оцінювання.

“Це є загальна тенденція, при чому вона характерна для всіх предметів, для всіх типів навчальних закладів, які діють. Те, що результати незалежного зовнішнього оцінювання випускників міської школи є значно кращими, ніж випускників сільської школи”, – пояснив Вадим Карандій.

Ще одне завдання – повернути престижність професії та змінити ставлення батьків до вчителів. Останні часто звинувачують педагогів мало не у всіх бідах. А деякі спірні ситуації між батьками й вчителями доводиться вирішувати на рівні міністерства. 

Джерело: канал 24

Освіта стане пріоритетом уряду, – прем’єр-міністр Олексій Гончарук

 Уряд зосередиться на освіті як на одному з основних пріоритетів. Про це заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук в ефірі “Свободи слова”, передає УНН.

“Освіта – це перше, на чому ми маємо як країна зосередитися. Освіта, інновації і технології”, – сказав Гончарук.

Колишня міністр освіти і науки України Лілія Гриневич офіційно привітала свою наступницю Ганну Новосад з призначенням на посаду та вручила їй перехідні книги з описом реформ, які здійснювало відомство у період її керівництва.

“Я вважаю, що ваше призначення є одним із найвдаліших рішень цього уряду. Ви є людиною, яка є співтворцем багатьох позитивних змін, що ми здійснили за останні три роки. Крім того, ви розумієте їхню природу та причини. Я впевнена, що усе це стане запорукою розвитку освітньої галузі”, – йдеться в повідомленні.

Джерело: УНН

Український школяр виборов “бронзу” на міжнародній олімпіаді з географії в Кореї

Учень вінницького ліцею Андрій Марценюк здобув бронзову медаль на Міжнародній олімпіаді з географії. Загалом у ній змагалися понад 160 школярів з 43 країн світу. Фінал олімпіади та нагородження призерів відбулись сьогодні, 3 вересня 2019 року, в місті Тегу (Південна Корея).

Під час змагання учасники виконували теоретичні та практичні завдання, де перевірялися їхні знання геосфери, гідросфери, атмосфери та мезосфери. Особливістю цьогорічної олімпіади став конкурс дослідницьких проєктів, де школярі з різних команд, а отже й різних країн, об’єднувалися для роботи над спільним завданням. У такий спосіб журі оцінювало навички командної роботи, а також вміння долати мовні бар’єри.  

Загалом до складу команди від України увійшло четверо учнів з різних регіонів країни. А саме:

  • Дарина Воронцова, учениця спеціалізованої школи № 17 Подільського району м. Києва;
  • Анастасія Заячук, учениця Чернівецької гімназії № 4;
  • Андрій Марценюк, учень Якушинецького ліцею (Вінниччина);
  • Іван Феняк, учень Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату при Львівському національному університеті ім. І. Франка.

Організатори також передбачили екскурсійну програму. Так, учасники змогли побачити цікаві місцеві природні та культурні об’єкти.

Науковим керівником української команди став доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Юліан Брайчевський.

Ще 27 столичних шкіл змінять систему харчування

У першому начальному півріччі планується розширити кордони пілотного проекту «мультипрофільне харчування» у закладах освіти Києва.  За форматом 2-3 меню на вибір учнів охоплено 41% усіх шкіл Печерського району, який став першим, де учні самі почали обирати, що їм їсти.

З 1 вересня цього року розпочали реалізацію цього проекту у всіх школах Дарницького, Дніпровського, Подільського, а також ще у 4-ох школах Деснянського (№№ 189, 212, 238, 250), у 5-ти школах Оболонського (№№ 29, 210, 240, 252, 285) та у 4-ох – Святошинського (№№ 162, 140, 203, 235) районів.

«Сніданок, де школярі можуть обирати страви, як на шведському столі, значно привабливіший для дітей та ефективніший з точки зору використаних коштів. На практиці успішно показав результат Печерський район, з якого ми розпочали цей проект і наразі вже успішно реалізовуємо майже у всіх школах столиці», – підкреслив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

Також модель забезпечення напівфабрикатами (напівфабрикатна лінійка «Шкільне харчування», ТОВ «Пирятинський делікатес») запроваджено у 12 школах Шевченківського району (№№ 24, 28, 70, 82, 95, 97, 106, 163, 172, 175, 199, Технічний ліцей).

У рамках цього проекту передбачається змінити рецептуру страв за збірником Євгена Клопотенка. Кулінар розробив нові рецепти для шкільних їдалень, чим довів, що готувати смачно і корисно можна за ті ж 15 грн.

«Ми хочемо, щоб у шкільних їдальнях харчувалися не 30% дітей, а хоча б 70%. Щоб батьки були спокійні за якість і безпечність страв, а учням подобалось те, що для них готують. У процесі змін ми співпрацюємо та долучаємо найкращих експертів, які мають з нами спільну мету – змінити якість та смак і при цьому ефективно використовувати кошти», – додав Валентин Мондриївський.

Інформує прес-служба департамету освіти і науки КМДА