Daily Archives: 25/09/2019

Кабмін призначив виконавчим директором Нацфонду вченого-біолога Бориса Сорочинського

Уряд призначив виконавчого директора Національного фонду досліджень (НФД) – цю посаду обійняв Борис Сорочинський, науковець з понад 40-річним стажем. Відповідне розпорядження було прийнято під час засідання Уряду сьогодні, 25 вересня 2019 року.

Для відбору кандидатів було проведено відкритий конкурс – на нього подалися 9 претендентів. За підсумками співбесід Наукова рада Фонду провела таємне голосування й прийняла рішення рекомендувати кандидатуру Бориса Сорочинського. Її також погодив Науковий комітет Нацради з питань розвитку науки і технологій, який виконує функції наглядової ради Нацфонду.

Борис Сорочинський очолить один із органів управління Фонду – виконавчу дирекцію. Вона забезпечить:

  • поточну роботу НФД;
  • організацію та проведення конкурсів;
  • укладання договорів;
  • контроль цільового використання бюджетних коштів;
  • звітування та забезпечення документообігу.

Це призначення – один з фінальних організаційних кроків, що необхідні для старту повноцінної роботи Фонду. Адже саме виконавчий директор має надати пропозиції щодо чисельності, структури та штатного розпису НФД, кошторису, бюджетних запитів тощо. Також він призначає та звільняє працівників дирекції Фонду.

Тож найближчим часом Борис Сорочинський повинен буде розробити структуру та штатний розпис Фонду, сформувати команду виконавчої дирекції, завершити реорганізацію Держфонду фундаментальних досліджень, правонаступником якого є НФД,  та вирішити питання оренди приміщень.

Водночас для початку надання грантів Фонду також треба буде затвердити порядки конкурсного відбору та фінансування проєктів, формування та використання коштів.

Нагадуємо, що раніше Міністр освіти і науки Ганна Новосад наголосила: МОН максимально сприятиме запуску Нацфонду досліджень та зробить все можливе, щоб на 2020 рік він став головним розпорядником коштів і не залежав від Міністерства.

Довідково.

Сорочинський Борис Володимирович народився 16 серпня 1956 року. Наукову діяльність розпочав 1978-го аспірантом в Інституті фізіології рослин Академії наук. Відтак обіймав посади наукового співробітника, завідуючого лабораторією, заступника директора, завідуючого відділа в наукових установах. На момент обрання виконавчим директором НФД працював старшим науковим співробітником ДУ “Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України”. Доктор біологічних наук.

Національний фонд досліджень було створено 4 липня 2018 року . Його головною функцією буде грантова підтримка досліджень та розробок українських вчених попри їх відомче підпорядкування. На 2019 рік для початку роботи Фонду держбюджетом передбачено понад 260 млн гривень.

Органами управління Фонду є:

  • наглядова рада (її функції виконує Науковий комітет Нацради з питань розвитку науки і технологій)
  • наукова рада (до неї входить 30 українських вчених з наукових установ та вишів, персональний склад затверджено Урядом 27 грудня 2018 року https://bit.ly/2GEZhCP )
  • голова фонду (6 березня 2019 року на цю посаду був призначений Леонід Яценко https://bit.ly/2IYAPO6 )
  • виконавча дирекція.  

У столичній школі учні отруїлися мідним купоросом

У Києві шестеро школярів отруїлися мідним купоросом і були госпіталізовані. Про це повідомили у пресслужбі ГУ Держпродспоживслужби у столиці.

“Надійшла інформація від ДУ “Київський міський лабораторний центр МОЗ України” стосовно отруєння 6 учнів школи І-ІІІ ступенів №36 імені С. П. Корольова за адресою: м. Київ, вул. Михайла Стельмаха, 9 мідним купоросом”, – йдеться у повідомленні.

Як з’ясувалося, речовину з дому приніс до школи один із учнів.

За даними Держпродспоживслужби, постраждалі госпіталізовані до Національної дитячої спеціалізованої лікарні “ОХМАТДИТ”.

“Керуючись ст. 20 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, власники і адміністрація навчально-виховних закладів та громадяни, які організують або здійснюють навчальні та виховні процеси, зобов’язані забезпечити для цього умови, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на збереження і зміцнення здоров’я”, – додали у відомстві.

МОН затвердило новий склад Атестаційної колегії

Міністерство затвердило оновлений склад Атестаційної колегії МОН — відтепер він налічує усього 13 осіб. Відповідний наказ опубліковано на сайті МОН 24 вересня 2019 року.

«Фактично наразі Атестаційна колегія МОН поступово передає свої функції Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти — незалежній та вільній від політичних впливів організації. Водночас для нас важливо, щоб Атестаційна колегія була органом, якому довіряють і який добре виконує повноваження, які зараз залишились. Саме тому ми не лише скоротили склад, а й якісно його оновили», — зазначив заступник Міністра освіти і науки України Єгор Стадний.

Так, до нового складу колегії увійшло 13 представників закладів вищої освіти та наукових установ. Натомість попередній склад налічував 34 особи.

Вперше у дорадчому органі МОН працюватиме Тамара Гундорова, завідувачка відділу Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. Вона, зокрема, активно працює в сфері протидії академічній недоброчесності. Також до оновленого складу увійшли Олексій Колежук, заступник голови Наукового комітету Нацради з питань науки та технологій, та Наталія Кузнєцова, віцепрезидент Національної академії правових наук України.

Довідково.

Атестаційна колегія МОН затверджує рішення вчених рад про присвоєння вченого звання професора, старшого дослідника, розглядає апеляції щодо цього та формує Перелік наукових фахових видань України. Серед повноважень колегії також є присудження наукового ступеня кандидата та доктора наук тим здобувачам, підготовка яких розпочалась до 1 вересня 2016 року. Тимчасовий порядок присудження ступеню доктора філософії в МОН триватиме до 31 грудня 2020 року.

Якщо підготовка здобувачів ступенів доктора наук та доктора філософії розпочалась після 1 вересня 2016 року, то атестація відбуватиметься за новою процедурою в НАЗЯВО. Організація розроблятиме Положення про акредитацію спеціалізованих вчених рад, у яких будуть захищатися доктори філософії та порядок присудження наукових ступенів. Окрім цього, НАЗЯВО буде скасовувати ці рішення за потреби та розглядати питання щодо позбавлення наукового ступеня через плагіат.