Daily Archives: Жовтень 2, 2019

МОН співпрацюватиме з Google над покращенням вищої освіти

МОН та Google планують покращувати цифрові навички викладачів вишів – першим кроком стануть відповідні онлайнкурси. Про це йшлося сьогодні, 2 жовтня 2019 року, під час зустрічі Міністра Ганни Новосад та директора з публічної політики та взаємодії з державними органами Google Вільсоном Вайтом.

Окрім цього, сторони домовилися працювати над адаптацією Google-класів для закладів вищої освіти. Це допоможе викладачам краще організовувати освітній процес, планувати заходи зі студентами тощо.

Також освітяни зможуть пройти відповідну сертифікацію з цифрових компетентностей.

«Спершу Міністерство почало працювати з Google у сфері загальної середньої освіти, і це співробітництво дало прекрасні результати. Я хочу передусім згадати ті зусилля, яких ви доклали, коли проводили навчання з безпечного Інтернету для 22 тис вчителів – це величезна цифра. І тепер ми вже можемо говорити і про вищу освіту, адже ми переконані, що усі освітяни мають підвищувати свою цифрову грамотність – цього вимагають сучасні освітні тенденції», – наголосила Ганна Новосад.

Вона також нагадала, що у 2018 році МОН затвердив для шкіл спеціальний посібник із підтримки цифрового громадянства та безпеки. Він розроблявся спільно з Google.

Вільсон Вайт підкреслив, що цифрові навички є дуже важливими у світі, що розвивається. Пріоритетом Google є передусім допомога тим, хто потребує ці навички вдосконалювати. Компанія успішно реалізувала багато проєктів з Міністерством освіти і науки та готова рухатися далі у інших напрямах. За його словами, в подальшому сторони окреслять й інші сфери, де співпраця буде найбільш ефективною.

Українська школа у Тунісі розпочала навчання

Українська суботня школа “Зернятко” при Посольстві України в Туніській Республіці днями розпочала навчання. Про це повідомляє Укрінформ.

Про це йдеться на сторінці закладу у Facebook.

«Відбулося перше заняття української суботньої школи “Зернятко”. Було анонсовано програму і план роботи школи. Після розгляду організаційних питань з вихованцями відбулася активна фізкультхвилинка. Вітаємо всіх з початком нового навчального року!», – повідомляється у дописі.

Раніше школа оголосила набір учнів на 2019-2020 р. для вивчення української мови, культури та традицій. Заняття проводяться щосуботи з 14:00 та включають уроки з мови, музики, творчості. Також проводяться літературно-драматичні вечори, в яких вихованці школи беруть безпосередню участь.

Фото: Українська суботня школа ” Зернятко ” у Facebook

У ЗНУ презентували досвід освітньої українсько-канадської взаємодії

У Запорізькому національному університеті відбулася міжнародна науково-практична конференція «Демократизація та гуманізація вітчизняного суспільства: досвід україно-канадської взаємодії», співорганізаторами якої виступили канадські науковці, які 25 років співпрацюють із ЗНУ, організацією «Флоренс», а також науковці факультету соціальної педагогіки та психології в співпраці з історичним та юридичним факультетами. Завітали на захід: професори з університету Роджейна (Канада) Отто Дріджер і Флоренс Дріджер, численна делегація науковців із Канади, серед яких: С. Тіссен – екс-голова Communitas Care Supportive Society, Британська Колумбія, Канада; Х.-Д. Даммерінг – голова інтегрованого комплексу Kinder för derwerk, Магдебург, Німеччина; Д. Густафсон – директор Community Justice Initiatives, тренер «Conflict and Trauma Resource Institute (CTRI)», Британська Колумбія, Канада; Р. Маккендрик, Міністерство правосуддя, Саскачеван, Канада; Е. Судерман, Friendsof the Mennonite Centrein Ukraine (FOMCU), Канада; К. Cімонс-Дріджер – фахівець із розвитку громади, Альберта, Канада; Л. Савацкі, The Mennonite Benevolent Society, Манітоба, Канада; Б. Леткеман – директор БО «Менонітський родинний центр», Україна. Також із допомогою онлайн зв’язку привітав учасників конференції Роман Ващук — канадський дипломат українського походження, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні, який розповів про напрямки міжнародного співробітництва між обома країнами, між українськими і канадськими університетами, зокрема і ЗНУ, плідну співпрацю з неурядовими організаціями та підтримку в побудові демократичного суспільства в Україні.

Під час пленарного засідання професор Отто Дріджер презентував свій погляд на основні елементи співробітництва між Україною та Канадою в науковій і дослідницькій роботі, академічних обмінах, які дають змогу поділитись новим досвідом. Цікавою і змістовною була доповідь і голови правління ГО «Інститут миру та порозуміння», психолога, тренера, медіатора Романа Коваля про розвиток практики відновного правосуддя в Україні. 

Для довідки. Українсько-канадське співробітництво в галузі вищої освіти позитивно впливає на розвиток наукового і економічного потенціалу обох країн, сприяє культурній і громадській діяльності, академічній мобільності і науковому співробітництву в різних галузях в обох країнах. Зокрема, канадський уряд сприяє розвитку української освіти через запровадження освітніх обмінів студентів і науковців, залучення їх до наукових семінарів, тренінгів, конференцій. Все це зміцнює стосунки між обома державами і громадянами.

Пресслужба ЗНУ

Освіта-2019: погляд на різні системи освіти у всій Європі

Цьогорічний звіт Організації економічного співробітництва та розвитку демонструє, що вища освіта надає людям реальні переваги на ринку праці. У ньому також досліджуються деякі фактори, які спричиняють нестачу вчителів, та викривається серйозність проблеми гендерної нерівності та розбіжностей в оплаті праці в галузі освіти.

Щороку Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) публікує звіт «Погляд на освіту», який містить огляд систем освіти в державах-членах ОЕСР.

Цьогорічний звіт «Погляд на освіту» був оприлюднений на початку вересня 2019 року та містить детальну інформацію і дані про всі рівні освіти з особливим акцентом на вищу освіту. Звіт охоплює всі країни ОЕСР, а також країни-партнери: Бразилію, Російську Федерацію, Аргентину, Китай, Колумбію, Коста-Рику, Індію, Індонезію, Саудівську Аравію та ПАР.

У звіті зібрано та проаналізовано дані щодо таких тем, як:

  • результати навчальних закладів та вплив навчання;
  • доступ до освіти, а також участь та процес навчання;
  • фінансові ресурси, що виділяються на освіту;
  • роль викладачів та умови праці;
  • організація шкіл.

У центрі уваги – вплив вищої освіти на індивідуальні шляхи професійного зростання. Отримані результати свідчать, що рівень зайнятості серед дорослих людей з вищою освітою приблизно на 9% вищий, ніж серед тих, хто має лише вищу середню освіту. Що стосується заробітку, то вплив вищої освіти ще більший. Вища освіта сприяє отриманню в середньому на 57% більшої зарплати. Крім того, збільшення фінансування освіти за останні 10 років сприяло більшому охопленню вищою освітою у багатьох країнах-членах ОЕСР.

Однак деякі професії більш популярні ніж інші. У звіті показано, що сфери з високим попитом, такі як інженерія чи комп’ютерні технології, страждають від дефіциту кваліфікованих працівників. Лише 14% випускників отримали диплом за спеціальністю в сфері інженерії чи виробництва, і лише 4% обрали спеціальність у сфері інформаційних та комунікаційних технологій.

Щодо професії вчителя, звіт пропонує цікаву інформацію стосовно проблеми нестачі вчителів, з якою зіштовхнуються багато країн ОЕСР. Наприклад, відповідно до даних, що містяться у звіті, тільки 10% вчителів початкової та середньої школи особи є молодшими 30 років. Це означає, що урядам необхідно інвестувати в цю професію з метою сприяння прийому на роботу і утримання вчителів для компенсації виходу на пенсію працівників старшого віку.

Однією з проблем, що впливають на привабливість вчительської професії, як зазначається в доповіді, є різниця в окладах. У більшості країн ОЕСР зарплата педагогів збільшується в залежності від рівня викладання. У Бельгії та Норвегії, наприклад, вчителі початкової школи отримують на 30% менше, ніж їхні колеги в старших середніх школах, навіть якщо у них однаковий стаж роботи. Такий стан справ є особливо тривожним, оскільки 83% вчителів початкової школи в країнах, що розглядаються в доповіді, – жінки. У середній освіті жінки складають 60% вчителів, а в вузах – тільки 40%.

За інформацією ОЕСР, причина високої частки жінок в сфері початкової школи – економічна. Вчителі-чоловіки заробляють менше, ніж чоловіки з аналогічним рівнем освіти в інших професіях. З іншого боку, вчителі-жінки заробляють практично стільки ж, скільки жінки з тим же рівнем освіти в інших сферах. У цьому контексті, ЄКПО ще раз підкреслює, наскільки важливо вирішувати проблему гендерної сегрегації у вчительській професії. Ми також наголошуємо на тій надзвичайно важливій ролі, яку в цьому процесі відіграють профспілки освіти.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Дослідження Світового банку – орієнтир для освітніх реформ в Україні, – Ганна Новосад

Світовий банк презентував звіт, де представив 5 пріоритетних напрямів подальшого реформування освіти в Україні. Відповідний документ на тему «Дослідження сфери освіти в Україні: до більшої результативності, справедливості та ефективності» обговорювався 1 жовтня 2019 року,  за участі освітніх експертів та МОН  в офісі Світового банку.

«Нещодавно Уряд схвалив Програму дій, в якій визначено два важливі питання — економічне зростання та розвиток людського капіталу. Це завдання для МОН та усіх міністерств, адже економічне зростання неможливе без розвитку людського капіталу. Проблеми, які вказані у звіті, будемо аналізувати надалі, деякі з них вже вирішуємо. Тому сподіваємось, що за 5 років Світовий банк та Україна зможуть забезпечити більшу рівність та якість освіти у нашій державі», — наголосила Міністр освіти і науки України Ганна Новосад.

5 напрямів для вдосконалення подальшого реформування освіти, які представив Світовий банк, випливають з комплексного дослідження, яке проводилось в Україні впродовж останніх місяців.

До прикладу, серед рекомендацій Світового банку — поширити бачення концепції «Нової української школи» (НУШ), засноване на компетенціях і орієнтоване на учнів, на весь сектор, особливо на систему вищої освіти.

Так, у звіті зазначається, що наразі відсутнє чітке бачення того, як вищу освіту зможуть поєднати з позитивними змінами внаслідок реформ у сфері середньої освіти, і це варто виправити.

Фахівці підкреслюють, що також Україні потрібно зміцнювати інституційний потенціал і структури урядування. Хоч реформи значно розширили автономію закладів вищої освіти, серед них є такі, що неспроможні повною мірою користуватись нею для підвищення якості викладання та навчання. Дані дослідження вказують на те, що автономія має поєднуватися з підзвітністю та спроможністю.

Експерти також радять спрямувати ресурси на зміцнення ефективності та життєздатності кращих закладів та колективів.  Вони пояснюють, що попри позитивні кроки для зміцнення прозорості та конкурентоспроможності, модель державного фінансування вищої освіти потребує подальших змін. Важливо реформувати її, запровадити додаткові стимули для закладів. Також варто контролювати та коригувати формулу фінансування шкіл.

Окрім цього, фахівці Світового банку вважають, що Україні потрібно змінити підхід до індивідуальних стимулів для вчителів, а також можливостей їхнього кар’єрного розвитку.

До того ж Світовий банк  радить забезпечити ефективніший зворотній зв’язок. Зокрема, що в українських школах немає загальнодержавних програм професійної орієнтації, що ускладнює вибір у майбутньому напряму навчання та закладу освіти. Для вирішення цієї проблеми важливо розробити національну програму надання послуг консультацій та орієнтації, зміцнити системи оцінювання, а також ці механізми у закладах вищої освіти.

Ганна Новосад зазначила, що Світовий банк і МОН мають однакове бачення того, які проблеми в сфері освіти потрібно вирішити, та подякувала фахівцям за підготовку звіту.

Наразі Міністерство освіти і науки України співпрацюватиме зі Світовим банком для подальшого впровадження системної реформи освіти.