Daily Archives: 27/03/2020

Відеоуроки для дистанційного навчання (2 клас) оновлено 30.03

Ми пропонуємо підбірку відео уроків для дистанційного навчання. Ці уроки мають допомогти учням  засвоїти навчальні матеріали під час карантину. Ці відео стануть у нагоді батькам та вчителям.

Ми не претендуємо на те, що ця збірка найкраща. Тому пропонуємо всім долучитись до обговорення. Пропонуйте свої відео, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Сторінка в режимі оновлення – буде доповнюватись.

Сторінка для всіх класів (з 1 по 11) 


Українська мова (мова та літературне читання)

 


Англійська мова


Математика


Музичне мистецтво

велика збірка 991 відео (Татьяна Савченко)


Образотворче мистецтво


Інформатика


Дизайн і технології


Я досліджую світ


Фізкультура – перейти на сторінку

 

Пропонуйте свої відео в коментарях, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Атестація педпрацівників в умовах карантину

МОН рекомендує атестаційним комісіям усіх рівнів прийняти рішення про перенесення своїх засідань на період після карантину, однак у випадку нагальної потреби їх можна проводити онлайн. Про це йдеться у листі-роз’ясненні Міністерства освіти і науки, що був надісланий органам управління у сфері освіти сьогодні, 27 березня 2020 року. 

Так, в документі йдеться про те, що у випадку нагальної потреби у завершенні атестаційних процедур, що мають на меті підвищення кваліфікаційних категорій, присвоєння педагогічних звань та прийняття рішення атестаційною комісією щодо проведення власних засідань у період карантину, необхідно забезпечити:

  • проведення засідань атестаційних комісій в режимі онлайн, як за участі педагогічного працівника чи його представника, так і у випадку відсутності у нього можливості підключитися в режимі онлайн до відповідного засідання атестаційної комісії;
  • подання необхідних матеріалів до атестаційних комісій засобами електронного та/або поштового зв’язку.

Якщо нагальне засідання атестаційної комісії неможливо провести онлайн, МОН рекомендує вжити  всіх можливих заходів для мінімізації ризику поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, серед учасників відповідних засідань.

Зокрема необхідно:

  • сформувати графік роботи атестаційної комісії, мінімізувавши можливість контактів учасників її засідань;
  • скоротити кількість членів атестаційної комісії до мінімальної;
  • проводити атестацію педагогічного працівника за його відсутності чи відсутності його представника, враховуючи наявні характеристики, атестаційні листи, документи про проходження підвищення кваліфікації тощо;
  • вважати неявку педагогічного працівника чи його представника на засідання атестаційної комісії як відсутність з об’єктивних причин.

“В усіх випадках потрібно керуватися інтересами педагогічного працівника, який атестується”, – підкреслює МОН.

Так, МОН рекомендує відтермінувати до завершення карантину розгляд питань щодо відповідності (невідповідності) педагогічних працівників раніше присвоєній  кваліфікаційній категорії.

Міністерство також рекомендує перенести атестацію, якщо атестаційна комісія не може прийняти рішення на користь педагогічного працівника через його відсутність чи відсутність його представника або через їх неможливість підключитися в режимі онлайн до відповідного засідання атестаційної комісії. 

“За педагогічними працівниками у випадку перенесення їх атестації зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія до проведення атестації у встановленому законодавством порядку”, – наголошується у листі.

МОН та Комітет ВРУ з питань освіти, науки та інновацій проти згортання розвиткових програм

Міністерство освіти і науки та Комітет ВРУ з питань освіти, науки та інновацій розуміють усю критичність ситуації в країні, що склалася у зв’язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, однак виступають проти пропозицій Міністерства фінансів, які передбачають повне згортання розвиткових програм освіти і науки. 

Про це йдеться в спільному листі МОН та профільного комітету ВРУ, що був надісланий Міністерству фінансів сьогодні, 27 березня 2020 року. 

Так, Мінфін пропонує зменшити загальний обсяг фінансування освіти і науки на майже  5 мдрд 847 млн 230,2 тис грн. Ця сума включає усі розвиткові програми освіти і науки, серед яких субвенція НУШ, кошти на грантове фінансування науки через Нацфонд досліджень, базове фінансування науки в університетах та інші напрями підтримки трансформацій освіти і науки.

У додатку до листа МОН та профільний комітет вимагають зберегти на розвиток бодай програми загальним обсягом в  1,7 млрд грн. 

З-поміж них – програма грантового фінансування наукових досліджень через Національний фонд досліджень. Загалом її обсяг складає 525 млн 533,3 тис грн, з яких Мінфін пропонує забрати 500 млн 338,7 тис грн. Позиція Комітету ВРУ та МОН – повністю зберегти програму.

“Забрати ці кошти – означає забрати будь-яке фінансування наукових досліджень в Україні. Це також означатиме неможливість української науки протидіяти пандемії коронавірусу COVID-19. Саме на грантовому фінансуванні розробки методів діагностики та виробництва тест-систем для детектування короновірусу COVID-19, молекулярного дизайну та синтезі нових лікарських засобів, санітарно-епідеміологічному аналізі особливостей поширення короновірусу COVID-19 та інших напрямках протидії пандемії коронавірусу керівництво Національного фонду досліджень готове зосередити грантове фінансування науки в 2020 році”, – відзначається у поясненні в додатку до листа.

Не менш важливою для розвитку науки є програма базового фінансування науки в університетах, на яку було заплановано 400 млн грн. Важливо, щоб на цей напрям було збережено бодай 220 млн грн, щоб забезпечити кращих науковців мінімально потрібним обладнанням.

Ще одна принципова позиція – бодай часткове збереження субвенції для розвитку Нової української школи. Так, Мінфін пропонував зменшити її з 1,4 млрд грн до 361 тис грн. Позиція МОН та профільного комітету ВРУ – зберегти хоча б 1 млрд 60 млн грн, що спрямовані на обладнання шкіл до нового навчального року.

“Відсутність цих коштів поглибить нерівність серед учнів шкіл та завдасть серйозної шкоди впровадженню реформи НУШ”, – йдеться у додатку до документу.

Зберегти хоча б частково просять також програму “Спроможна школа для кращих результатів”, яка передбачена для обладнання опорних та великих шкіл. Загалом в загальному фонді бюджету було передбачено 1,5 млрд грн на цю програму, просять зберегти бодай 500 млн грн.

Принциповим також є розвиток закладів професійної освіти – програму розвитку навчально-практичних центрів в них пропонували прибрати повністю. МОН та профільний Комітет наполягають, що варто зберегти хоча б 100 млн грн з 259 млн грн, що були заплановані.

Хоча б 3 млн грн з 7,3 млн грн, що були заплановані, важливо зберегти для проведення сертифікації вчителів – нового механізму, який дозволяє кращим педагогам отримати 20% надбавки до зарплати. Процедура сертифікації педагогів цьогоріч вже розпочалася – наразі триває другий етап, в якому беруть участь 1045 педагогів. Ці кошти необхідні для завершення процесу сертифікації у 2020 році.

Також просять зберегти кошти на пільгові довгострокові кредити для здобуття вищої освіти, принаймні на ті, що вже встигли дати, бодай часткову надбавку для молодих вчителів та технічні роботи, зокрема для УЦОЯО, якому потрібне друкарське обладнання для проведення ЗНО цьогоріч.

“Ми виступаємо проти пропозицій Міністерства фінансів України, які позбавляють освіту та науку будь-яких шансів на розвиток та завдають непоправної шкоди майбутньому нашої країни. Саме від рівня освіти та науки залежить те, якою буде Україна в майбутньому, наскільки міцно вона буде стояти на ногах та чи витримає усі наступні виклики”, – йдеться в офіційній позиції МОН та Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій.

Найбільший перелік кращих фільмів за жанрами

Під час карантину є вдосталь вільного часу, щоб переглянути фільми, які не було можливості подивитись раніше. Тож не гайте час, дивіться.

 

Перелік цікавих фільмів:

1. Достучаться до небес
2. Пока не сыграл в ящик
3. Куда приводят мечты
4. В погоне за счастьем
5. Дневник Нимфоманки
6. Необратимость
7. Эффект бабочки
8. Игры разума
9. Гордость и предубеждение
10. Зеленая миля
11. Семь жизней
12. Адвокат дьявола
13. Области тьмы
14. Запах женщины
15. Всегда говори «Да»
16. Список Шиндлера
17. Мечтатели
18. Форрест Гамп
19. Револьвер
20. Бойцовский клуб
21. Нокдаун
22. Господин Никто

 

Перелік мотивуючих фільмів:


1. Гладиатор
2. Никогда не сдавайся
3. Бойцовский Клуб
4. Дьявол носит Прада
5. Миллионер из трущоб
6. Башни Близнецы
7. В погоне за счастьем
8. Секрет
9. Мирный Воин
10. Грязные танцы
11. Рокки
12. Октябрьское небо
13. Ямакаси
14. Достучаться до небес
15. Побег из Шоушенка
16. Храброе Сердце
17. Социальная сеть
18. Куда приводят мечты
19. Пока не сыграл в ящик
20. Всегда говори «Да»
21. 8-я миля
22. Миссия на Марс
23. Соучастник
24. Крепкий Орешек
25. Нокдаун
26. 3 дня на побег
27. Загадочная история Бенджамина Баттона
28. Бойлерная
29. Шаг вперед
30. Олигарх
31. 1 1
32. Джанго освобожденный
33. Жизнь Пи
34. В погоне за счастьем
35.А в душе я танцую

Приголомшливі фільми, які змусять вас плакати:

1. Искусственный разум
2. Хатико: Самый верный друг
3. Зеленая миля
4. Титаник
5. Белый Бим Черное ухо
6. Спеши любить
7. Мальчик в полосатой пижаме
8. Заплати Другому
9. Достучаться до небес
10. Мост в Терабитию

Кращі фільми за версією Тарантіно:

1. Королевская битва — Япония, 2000 год
2. Кое-что еще — США, Франция, Великобритания, 2003 год
3. Кинопроба — Япония, 1999 год
4. Лезвие / Бритва — Гонконг, 1995 год
5. Ночи в стиле буги — США, 1997 год
6. Под кайфом и в смятении — США, 1993 год
7. Догвилль — Германия, Дания, Швеция, Финляндия, Франция, Великобритания, Нидерланды, Норвегия, 2003 год
8. Бойцовский клуб — Германия, США, 1999 год
9. Пятница — США, 1995 год
10. Свой человек — США, 1999 год

Топ 10 заборонених і дуже спірних фільмів, невідомі історії відомих людей:

1. Дом (запрещен в 36 странах)
2. Курск (запрещен в России)
3. Разменная монета (запрещен в США)
4. Привет от Кобы — Сталин
5. Властелин мира — Никола Тесла
6. Человек, который хотел знать все — Леонардо да Винчи
7. Отражение — Спецназ за гранью возможного
8. Грани возможного — Сила мышц
9. Грани возможного — Человеческий мозг
10. Грани возможного — Зрение

Кращі фільми про зраду:

1. Матч Пойнт, США, Великобритания, 2005 год
2. Неверная (2002), США, Германия, Франция, 2002 год
3. Близость (2004), США, Великобритания, 2004 год
4. Приходит женщина к врачу, Нидерланды, 2009 год
5. Цена измены, США, 2005 год
6. Прошлой ночью в Нью-Йорке, США, Франция, 2010 год
7. Что скрывает ложь (2000), США, 2000 год
8. Осторожно Двери закрываются, США, Великобритания, 1998 год
9. Бункер, Испания, Колумбия, 2011 год
10. На грани (1997), США, 1997 год


Добірка фільмів на тему «Божевільні в кадрі»:

1. Чарли и Шоколадная Фабрика, США, 2005 год
2. Вилли Вонка и шоколадная фабрика, США, 1971 год
3. Черный лебедь (2010), США, 2010 год
4. Пролетая над гнездом кукушки, США, 1975 год
5. Остров проклятых, США, 2010 год
6. Игры разума, США, 2001 год
7. Ангелы вселенной, Исландия, 2000 год
8. Дом дураков, Россия, 2002 год
9. Я плюю на ваши могилы, США, 2010 год

Комедії про обмін тілами:

1. Мальчик в девочке, 2006
2. Нас двое, 2008
3. Подмена, 1991
4. Чумовая пятница, 2003
5. Любовь-морковь, 2007
6. Любовь-морковь-2
7. Хочу как ты, 2011
8. Их поменяли телами, 1996
9. Цыпочка, 2002
10. Из 13 в 30, 2004

Найкривавіші фільми:

1. Хостел (2005)
2. Хостел 2 (2007)
3. Пила 2 (2005)
4. Пила: Игра на выживание (2004)
5. Ад каннибалов (1979)
6. Мизери (1990)
7. Мученицы (2008)
8. Поворот не туда (2003)

Підбірка справжнього чоловічого кіно:

1. Карты, деньги, два ствола (1998)
2. Бешеные псы (1992)
3. На гребне волны (1991)
4. Бойцовский клуб (1999)
5. Свой среди чужих, чужой среди своих (1974)
6. Закон доблести (2012)
7. Поезд на Юму (2007)
8. 22 пули: бессмертный (2010)
9. Мы из будущего
10. Мы из будущего 2

Добірка фільмів для підлітків:

1. Оторва (2008)
2. Еще одна история Золушки
3. Спеши любить (2002)
4. ЛОЛ (2012)
5. Дрянные девчонки (2008)
6. Шаг вперед (2006)
7. Сумерки (2008)
8. Хатико (2009)
9. Классный мюзикл (2006)

Унікальна добірка кращих фільмів з Джимом Керрі:

1. Пингвины мистера Поппера (2011)
2. Рождественская история (2009)
3. Всегда говори «ДА» (2008)
4. Роковое число 23 (2007)
5. Аферисты Дик и Джейн (2005)
6. Лемони Сникет: 33 несчастья (2004)
7. Вечное сияние чистого разума (2004)
8. Брюс Всемогущий (2003),
9. Мажестик (2001)
10. Гринч – похититель Рождества (2000)
11. Я, снова я и Ирэн (2000)
12. Шоу Трумана (1998)
13. Лжец, лжец (1997)
14. Кабельщик (1996)
15. Бэтмен навсегда (1995)
16. Тупой и еще тупее (1994)
17. Маска (1994)
18. Эйс Вентура: Розыск домашних животных (1993)
19. Я люблю тебя, Филлип Моррис (2008)
20. Человек на Луне (1999)


Добірка найкращих фільмів з Джонні Деппом:

1. Мрaчные тени (2012)
2. Рoмoвый дневник (2010)
3. Туриcт (2010)
4. Aлиca в cтрaне чудеc (2010)
5. Джoнни Д. (2009)
6. Вooбрaжaриум дoктoрa Пaрнaca (2009)
7. Чaрли и шoкoлaднaя фaбрикa (2005)
8. Рacпутник (2004)
9. Вoлшебнaя cтрaнa (2004)
10. Тaйнoе oкнo (2004)
11. Из aдa (2001)
12. Кoкaин (2001)
13. Шoкoлaд (2000)
14. Coннaя Лoщинa (1999)
15. Девятые врaтa (1999)
16. Cтрaх и ненaвиcть в Лac-Вегacе (1998)
17. Дoнни Брacкo (1997)
18. Мертвец (1995)
19. Эд Вуд (1994)
20. Эдвaрд руки-нoжницы (1990)

Добірка фільмів з Леонардо ДіКапріо:

1. Начало (2010)
2. Остров проклятых (2010)
3. Совокупность лжи (2008)
4. Дорога перемен (2008)
5. Кровавый алмаз (2006)
6. Отступники (2006)
7. Авиатор (2004)
8. Банды Нью-Йорка (2002)
9. Поймай меня, если сможешь (2002)
10. Пляж (2000)

9-ка приголомшливих містичних фільмів:

1. Другие / The Others (2001)
2. Сонная Лощина / The Hollow (1999)
3. Шестое чувство / Sixth Sense (1999)
4. Ключ от всех дверей / Skeleton Key (2005)
5. Готика / Gothika (2003)
6. Константин: Повелитель тьмы / Constantine (2005)
7. 1408 / 1408 (2007)
8. Омен 666 / The Omen (2006)
9. Девятые врата / The Ninth Gate (1999)

5 дивовижних пригод:

1. Изгой
2. Выжить
3. 127 Часов
4. Королевская битва
5. Шесть дней, семь ночей

Кращі фільми-катастрофи:

1. В субботу (2011)
2. Скайлайн (2004)
3. Я — легенда (2007)
4. Наводнение (2007)
5. Послезавтра (2004)
6. Явление (2008)
7. 2012 (2009)
8. Знамение (2009)
9. Башни-близнецы (2006)
10. День, когда Земля остановилась (2008)

Кращі фільми з Монікою Беллуччі:

1. Пристрели их (2007)
2. Матрица: Перезагрузка. (2003)
3. Бешеная кровь (2008)
4. Второе дыхание (2007)
5. Человек, который любит (2008)
6. Стукачка (2010)
7. Любовь: инструкция по применению (2011)
8. Не оглядывайся (2009)
9. Дракула (1992)
10. Слезы солнца (2003)


12 кращих фільмів на тему самотності:

1. Изгой (2000)
2. Малхолланд Драйв (2001)
3. Трудности перевода (2003)
4. Сломанные цветы (2005)
5. Покидая Лас-Вегас (1995)
6. О Шмидте (2002)
7. Небо над Берлином (1987)
8. Паук (2002)
9. Чунгкингский экспресс (1994)
10. Таксист (1976)

Спеціально для любителів жахів
Фільми жахів, засновані на реальних подіях:

1. Девушка напротив
2. Волчья яма
3. Зодиак
4. Техасская резня бензопилой
5. Шесть демонов Эмили Роуз
6. Незнакомцы
7. Призраки в Коннектикуте
8. Призрак Красной реки
9. Ужас Амитивиля
10. Они
11. Одержимая
12. Эвиленко
13. Охотник на людей
14. Каннибал из Ротенбурга
15. Бостонский Душитель
16. Пустоши
17. Алфавитный убийца
18. Гражданин Икс
19. Собиратель костей
20. Могильщик Гэйси
21. Пропавшие
22. Воспоминания об убийстве
23. За гранью страха
24. Порок
25. Американское преступление
26. Леденец
27. Необитаемый
28. Каннибал
29. Ночные небеса
30. Бал Сатаны
31. Ночной охотник
32. Туннели смерти
33. Призрак в доме семьи Белл
34. Темная вода: Изгнание нечистой силы
35. Немой дом
36.Техасская резня бензопилой (2006)
37. Репортаж (2007)
38. 6 демонов Эмили Роуз (2005)
39. Ужасы Амитивилля (2005)
40. Призрак красной реки (2005)
41. Волчья яма (2005)
42. Ведьма из Блэр: Курсовая с того света (1999)
43. Открытое море (2003)
44. Паранормальное явление 1-4 ч. (2007)
45. Прикосновение (1992)

Найстрашніші фільми жахів за всю історію кіно:

«Психоз» (Режиссер Альфред Хичкок)
«А теперь не смотри» (Николас Роуг)
«Плетеный человек» (Робин Харди)
«Сияние» (Стэнли Кубрик)
«Изгоняющий дьявола» (Уильям Фридкин)
«Носферату: Симфония ужаса» (Фридрих Вильгельм Мурнау) «Впусти меня» (Томас Альфредсон)
«Вампир» (Карл Теодор Дрейер)
«Вампиры» (Луи Фейяд)
«Подглядывающий Том» (Майкл Пауэлл)
«Невиновные» (Джейк Клейтон)
«Звонок» (Хидео Наката)
«Призрак дома на холме» (Ян де Бонт, 1999)
«Техасская резня бензопилой» (Тоб Хупер, 1974)
«Глубокой ночью» (Альберто Кавальканти Бэзил Дирден и др.) «Кабинет доктора Калигари» (Роберт Вине)
«Хэллоуин» (Джон Карпентер)
«Невеста Франкенштейна» (Джеймс Уэйл)
«Дьяволицы» (Анр-Жорж Клузо)
«Дракула» (Теренс Фишер)
«Кинопроба» (Такаши Миике)
«Ведьма из Блэр» (Дэниел Миррик, Эдуардо Санчес)
«Зловещие мертвецы»/ (Сэм Рейми) «Кэрри» (Брайан Де Пальма)
«Смертельный туннель»
«Подмена»
« Незнакомцы»
«Таншаньское землетрясение»
«Выжить»
«Кемпер»

Підбірка психологічних фільмів жахів:

1. Дитя тьмы
2. Дом восковых фигур
3. Затащи меня в ад
4. Полуночный экспресс
5. Шестое чувство
6. Куб
7. Астрал
8. Палата
9. Гипноз
10. Лабиринт Фавна

5 найбільш небезпечних для психіки фільмів:

1. СЧАСТЬЕ /реж. Тодд Солондз, 1998
2. НИТИ /реж. Мик Джексон, 1984
3. КИНОПРОБЫ /реж. Такаши Миике, 1999
4. ГОЛОВА-ЛАСТИК /реж. Дэвид Линч, 1977
5. ЗА СТЕКЛОМ /реж. Ауг

Поділіться списком фільмів з друзями! 

Як влада вбиває освіту, науку та медицину

Проект змін до держбюджету схожий на акт “про смерть” – ось вам, окрім пандемії та економічної кризи ще й удар по освіті та науці.

Зараз важко сказати, скільки грошей потрібно на боротьбу з пандемією та наскільки великою буде діра у державному бюджеті України, що утвориться через карантин та стрімке падіння економічної активності.

На жаль, ні уряд, ні президент досі не представили розрахунків і чогось бодай схожого на стратегію, державну політику чи план дій. Наразі ми маємо лише озвучений урядом намір створити стабілізаційний фонд для боротьби з епідемією та скоротити видатки деяких міністерств.

Відтак, незрозуміло, на скільки саме необхідно скорочувати державні видатки та де шукати кошти на боротьбу з коронавірусом. За таких умов, секвестр бюджету, або скорочення “непершочергових” видатків, неуникно буде безсистемним.

Однак план змін, який сьогодні представили, виглядає не просто хаотичним. Це схоже на акт добивання – ось вам, крім пандемії та економічної кризи, ще й удар під дих освіті та науці.

Скорочення бюджету, яке запропонував нині український уряд, передбачає урізання видатків на освіту і науку на 7 млрд гривень. Це 6,5 % від запланованого у загальному фонді освітнього бюджету на 2020 рік. Влада пропонує скоротити видатки по 26 бюджетним програмам. Зокрема, хочуть повністю або майже повністю забрати фінансування з 14 програм. 

Серед них є ключові для існування і розвитку української освіти і науки. Насамперед – субвенція на підготовку до наступного року Нової української школи. Це 1,42 млрд грн на сучасні меблі, навчальне приладдя, інтерактивні дошки та комп’ютери, а головне – на перепідготовку вчителів. 

 

Повністю скасувати видатки на підготовку третього року Нової української школи означає не лише суттєво погіршити умови, в яких навчатимуться майбутні першокласники порівняно з учнями попередніх років, але й підірвати віру у шкільну реформу з боку батьків та освітян. І цим поставити її під загрозу в цілому.

Також уряд хоче відмовитися від широко анонсованої у кінці минулого року доплати молодим вчителям – 1,553 млрд грн, по 10 тис грн, які мали отримати у 2020 році вчителі, котрі працюють менше 10 років. 

Під час дискусій навколо проекту закону “Про повну загальну середню освіту”, ми місяцями ламали списи навколо реформи вчительських зарплат. Я переконувала, що необхідно відмовитися від успадкованої з радянських часів моделі “маленька ставка + десятки надбавок”, оскільки ця модель, окрім надмірної регуляції роботи вчителя та створення хибних стимулів, ще й ставить під загрозу фінансову безпеку освітян. Адже надбавки можна не виплатити, якщо грошей немає, а от великий оклад гарантований, що б не сталося.

Однак монобільшість зберегла стару систему, пообіцявши з часом її змінити. Намір вилучити з бюджету доплату для молодих вчителів – дуже сумна, але наочна ілюстрація до тієї дискусії. Якби ці гроші були в загальному фонді оплати праці, вони б лишились і пішли на зарплати педагогам. А так – скоріше за все, просто зникнуть.

Пропонується також вилучити з бюджету видатки на обладнання та ремонти для опорних шкіл – 1,5 млрд грн на навчальне обладнання та капітальні ремонти шкіл. Причому, якщо по багатьох бюджетних програмах обгрунтуванням для скорочень стало те, що уряд досі не розробив механізмів розподілу коштів, то по цій програмі МОН ще у середині березня завершив подачу заявок на участь.

 

З програми на створення сучасних центрів професійної освіти також вийняли 259 млн грн фінансування. Профтехи, напевно, найбільше потерпають від браку ресурсів на оновлення матеріальної бази і водночас найбільше її потребують. Врешті, якщо принаймні частину фахівців у вищій школі можна готувати з мінімумом обладнання, то профтех без цих грошей продовжить вмирати.

Вищій освіті та науці теж дісталося.

Точніше – не дісталося. Уряд планує фактично знищити Фонд розвитку закладів вищої освіти, забравши у нього 250 млн грн, – програму, з якої планувалося закупити обладнання та зробити ремонти у вишах, аби вища освіта мала бодай шанс на підвищення якості. Без цих грошей студенти інженерних, ветеринарних, медичних, природничо-наукових спеціальностей і далі навчатимуться з крейдою, дошкою та підручником, а також обладнанням радянських часів. 

Також йде під ніж підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень в університетах (400 млн грн) і видатки Наукового фонду досліджень, який мав видавати гранти науковцям на конкурсній основі – мінус 500 млн грн. Можливо, якісь з цих досліджень призвели б до виготовлення ліків від COVID-19… Загалом видатки на науку пропонують скоротити більш ніж на 1 мільярд гривень.

Ріжуть статтю видатків, з якої мали платити за розробку та придбання електронних підручників. Як показує карантин, дистанційна освіта у нас і так здійснюється без якоїсь систематичної підтримки з боку держави –  силами шкіл та батьків. А зрізати фінансування Електронної освітньої платформи та електронних підручників – це розписатися у тому, що і в майбутньому вона не потрібна.

 

Але особливо дивно бачити, що комусь в умовах епідемії спадає на думку урізати видатки на підвищення кваліфікації лікарів! Проектом змін до бюджету пропонується повністю прибрати усі кошти з бюджетної програми “Загальнодержавні заклади та заходи у сфері медичної освіти”. 

Цією програмою передбачалось фінансування безперервного професійного розвитку лікарів, державне фінансування інтернатури та кошти на проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для студентів медичних університетів. Необхідні кроки, щоб гарантувати якість підготовки лікарів.

ЄДКІ мав гарантувати, що кожна людина, яка отримає університетський диплом лікаря, дійсно має всі необхідні теоретичні та практичні знання і навички. Втім, взимку МОЗ вирішив виключити з ЄДКІ міжнародний іспит, запроваджений, аби компенсувати недоліки чинної системи перевірки кваліфікації студентів-медиків.

Інтернатура – це ключовий елемент практичної підготовки лікарів після університету. Стара система розподілу місць на інтернатуру була тотально корумпованою та неефективною, та й сама програма підготовки мала хиби, насамперед брак часу та можливостей для безпосередньої взаємодії з пацієнтами.

 

Концептуально та навіть нормативно цей складник реформи медичної освіти був готовий ще за позаминулого уряду, улітку 2019. Однак необхідні документи лежали в МОЗ, чекаючи на підпис спочатку Зоряни Скалецької, а тепер – пана Ємця.

Аналогічна ситуація і з фінансуванням безперервної професійної освіти лікарів. За нової системи гроші мали йти за лікарем, аби підвищення кваліфікації було дієвим та відповідало запитам лікарів. Я точно знаю, що порядок використання коштів був зроблений ще за минулого уряду, але його не встигли винести на кабмін.

Врешті, тотальне урізання бюджетних видатків – це завжди боляче, і щодо кожної зі сфер знайдуться ті, хто вважатиме, що саме тут видатки різати у жодному разі не можна. Однак якщо поставити під загрозу реформу школи, вищої освіти та науки, це вдарить не лише по освітянах та учнях зі студентами.

 

Ці галузі останні кілька років вперше за часів незалежності почали отримувати хоча б якісь гроші на капітальні видатки – обладнання, ремонти, техніку. Але що ще важливіше – вперше системні реформи почали підкріплюватися грошима. 

Якщо забрати ці гроші – ми втратимо не лише можливість навчатися у кращих умовах. Кожен рік гальмування з реформою освіти та науки – це покоління дітей, які не отримають навичок ХХІ століття, і замість будувати свою справу тут, вдома – поїдуть на низькокваліфіковану роботу за кордон.

Кожен рік, у який ми не реформуємо науку та не вливаємо у неї кошти, – це сотні вчених, які не хочуть більше отримувати зарплату касира у супермаркеті і працювати у неопалюваних приміщеннях без обладнання, і емігрують. Наша система освіти та науки у критичному стані. Хто знає, чи багато їй треба, щоб розвалитися остаточно, і хто знає, чи не стане цей секвестр останнім ударом.

Інна Совсун
народний депутат, фракція “Голос”
для Liga.net

Відеоуроки для дистанційного навчання (1 клас)

Ми пропонуємо збірку відео уроків для дистанційного навчання. Ці уроки мають допомогти учням  засвоїти навчальні матеріали під час карантину. Ці відео стануть у нагоді батькам та вчителям.

Ми не претендуємо на те, що ця збірка найкраща. Тому пропонуємо всім долучитись до обговорення. Пропонуйте свої відео, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Сторінка для всіх класів (з 1 по 11) 


 Українська мова
(письмо + читання)


Англійська мова

 


Математика

 


Музичне мистецтво


Образотворче мистецтво


Дизайн і технології

(тут проблемка, матеріалів майже немає)


Я досліджую світ


Фізкультура – перейти на сторінку

 

Пропонуйте свої відео в коментарях, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Читайте також: Добірка мультфільмів та ігор, що допоможуть першокласникам розрізняти геометричні фігури

 

Вступна кампанія відтермінована

Вступна кампанія до закладів вищої освіти в 2020 році не розпочнеться у липні, як було заплановано раніше.

Про це під час онлайн конференції повідомила т.в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.

За її словами, строки проведення вступної кампанії будуть зміщені і залежатимуть від  термінів карантинних заходів і проведення зовнішнього незалежного оцінювання.

«Вона не почнеться у липні. Вона буде проведена або в серпні або буде зміщена далі», – сказала Мандзій.

Відповідно студенти перших курсів закладів професійної, передвищої та вищої освіти не зможуть розпочати навчання 1 вересня.