Monthly Archives: Квітень 2020

Освіта на карантині. Чи адаптувалася українська школа до нових умов?

Дистанційне навчання, запроваджене через карантин, показало прогалини в системі української освіти. Вчителі не мають навичок проведення онлайн-уроків, а діти – мотивації до продовження навчання.

Дистанційна освіта через інернет (символічне фото)

Через карантин українські школярі вже більше місяця вчаться дистанційно. За даними міністерства освіти і науки України (МОН), за три тижні роботи “Всеукраїнської школи онлайн” було проведено понад 545 уроків, які лише на YouTube-каналі міністерства подивилися більше семи мільйонів разів.

“Це додатковий навчальний контент. Він користується попитом. Тільки за останні тижні аудиторія YouTube-каналу міністерства збільшилася в рази. Там зареєструвалося більше 150 тисяч нових користувачів, і приріст іде кожного тижня”, – розповів DW директор Українського інституту розвитку освіти МОН Вадим Карандій. За його словами, даних щодо перегляду уроків по телебаченню ще немає. Але, на думку Карандія, вони теж доволі популярні серед учнів та батьків.

Альона Тараненко, мама трьох дітей із села Нововасилівка, що у Херсонської області, каже, що в дітей не було іншого виходу, аніж вчитися через телевізор. За її словами, хоча вчителі й намагаються налагодити хоч якесь навчання за допомогою Viber, однак через відсутність потужного інтернету та техніки у вчителів повноцінних уроків не виходить. “Так, по телевізору є яке-не-яке навчання. Щоправда, діти не завжди до кінця дивляться телеуроки, відволікаються, бо я не можу все контролювати, тому ввечері самій доводиться пояснювати те, що не зрозуміли. Важко”, – каже жінка.

 

Батьки з інших віддалених населених пунктів розповідають, що дивляться телевізор переважно через супутникові антени, але після нещодавнього блокування українських супутникових телеканалів у їхніх дітей практично немає можливості дивитися онлайн-уроки по телевізору. Водночас мобільний інтернет працює погано, тому вчитися на карантині майже нереально. Окрім цього, часто у родинах із кількома дітьми є лише один гаджет, тому всі діти не можуть одночасно повноцінно навчатися.

Різноманіття платформ і месенджерів

Офіс освітнього омбудсмена нещодавно провів онлайн-опитування, у якому взяли участь більше восьми тисяч батьків школярів із різних регіонів України. Результати засвідчили, що 85 відсотків дітей продовжили навчання під час карантину. Ще 14 відсотків, за цими даними, навчаються зараз не в повному обсязі, а один відсоток – узагалі припинив навчання.

За даними опитування, найпопулярнішими платформами для дистанційного навчання є Google Classroom, Zoom, YouTube та Skype. Найпопулярнішим менеджером, яким для дистанційної освіти користуються 94 відсотки опитаних, є Viber.

В Офісі освітнього омбудсмена додають, що батьки скаржаться на використання різних способів комунікації, що часто призводить до плутанини з виконанням завдань. “Вчитель із зарубіжної літератури дає завдання у Viber, а вимагає присилати відповіді на електронну пошту, вчитель хімії проводить уроки в Zoom, історію дивимось в YouTube, англійську в Google Classroom. І так кожен день. Це різноманіття настільки втомлює і дитину, і нас, батьків”, – скаржиться Альбіна Осьмак, мама восьмикласника однієї з київських шкіл. Вона переконана, що МОН мало б обрати одну програму для дистанційного навчання.

Однак у міністерстві наголошують, що це неможливо, адже школи незалежні і можуть обирати свою модель навчання на карантині. “У нас 15 тисяч шкіл, і у них різні технічні можливості. У нас передбачена автономія школи і вчителя. І вчитель обирає ті інструменти, які найбільше підходять йому”, – сказала в інтерв’ю DW виконуюча обов’язки міністерки освіти і науки України Любомира Мандзій.

 
 
 
Неготовність до дистанційного навчання

Експерти ж вказують на те, що школи та вчителі не були готові до запровадження дистанційної освіти. Це стосується не тільки наявності технічних засобів, але й уміння викладати онлайн. Експерт Реанімаційного пакета реформ та засновник освітньої платформи Prometheus Іван Примаченко наголошує, що педагогів в українських вишах не вчать онлайн-викладанню, яке суттєво відрізняються від уроків у класі. Педагогічна система освіти, на його думку, застаріла і не враховує сучасні освітні тенденції. “В Україні не велася підготовка до дистанційного навчання. Вважалося, що вчителю це не знадобиться, хоча взимку на карантині діти сидять тижнями”, – констатує Примаченко. Експерт відзначає, що найшвидше до нових умов змогли пристосуватися педагоги міжнародних шкіл, оскільки за кордоном їх навчають викладати онлайн, і вчителі приватних шкіл, які орієнтуються на бізнес-підходи.

 

Хоча і в них були труднощі. “Для мене було психологічно важко вийти з уроком в ефір. Одне діло – у класі розповідати, а інше – стати людиною на екрані і контролювати все. Це дуже важко. Окрім цього, ти не розумієш, як дитина сприймає інформацію по той бік екрану”, – розповідає про уроки по Zoom вчителька початкових класів однієї із київських приватних шкіл Тетяна Лисенко. При цьому, за її словами, педколектив разом з дітьми поступово налагодили контакт через інтернет, і цей досвід школа буде використовувати для індивідуальної роботи з дітьми, які хворіють, або під час сезонного карантину.

Психологи відзначають, що деяким учням бракує мотивації для навчання в умовах карантину, адже українська система освіти не формує у школярів вміння вчитися самостійно. За даними Офісу освітнього омбудсмена, на карантині діти часто відчувають напругу через боязнь припуститися помилки та тиску з боку вчителя, відзначають надмірне навантаження, нестачу спілкування із вчителями та ровесниками. А дехто взагалі не сприймає дистанційне навчання, розцінюючи карантин як додаткові канікули.

DW

Соціальна допомога на карантині: додаткові виплати та оформлення онлайн

Уже другий місяць українці сидять вдома через пандемію коронавірусу. Попри продовження карантину до 11 травня, в уряді обіцяють, що без соціальної допомоги не залишать нікого. Після ухвалення змін до бюджету розпочались нарахування додаткової тисячі гривень для пенсіонерів, а допомога по безробіттю зросла на 350 гривень.

Більшість соціальних виплат тепер можна оформити онлайн. Хто і як може претендувати на допомогу держави, дізнавалися експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Доплата до пенсій і перерахунок онлайн  

Як відомо, українці віком старші 60 років – головна група ризику через коронавірус.  Аби літні люди зайвий раз не виходили з дому, Міністерство соціальної політики запустило кілька проєктів, спрямованих на допомогу пенсіонерам.

Найперше варто знати, що на період карантину та 30 днів після його скасування пенсії та державні соціальні допомоги перепризначуються автоматично. Причому всі питання, пов’язані з пенсійними виплатами, можна вирішити онлайн. Через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду українці можуть подати заяву про призначення пенсії або її перерахунок, отримати довідки про розмір пенсії і страховий стаж, подати заяву, скаргу або пропозицію, а також активувати послугу безкоштовного смс-інформування.

Крім того, через карантин пенсіонерам, чиї виплати не перевищують 5 тисяч гривень, одержувачам соціальних пенсій та людям з інвалідністю додали 1000 гривень. Доплата зараховується автоматично без звернення громадян.

Попри те, що Президент Володимир Зеленський анонсував «карантинну тисячу» ще на початку квітня, виплати розпочались тільки після 20 числа. Адже Пенсійний фонд чекав ухвалення і набрання чинності змін до держбюджету.

«Після набрання чинності змін до держбюджету потрібно близько 5 днів для того, щоб розпочати виплати. Рішення парламенту дає можливість додатково спрямувати понад 10 мільярдів гривень для виплати одноразової допомоги у розмірі 1000 гривень більш ніж 10,6 мільйона людей», – пояснила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Також з квітня пенсіонери, старші за 80 років, почали отримувати щомісячну доплату 500 грн.

«Ми зробили програму 80+. Починаємо в квітні вже її виконувати. Це пенсійна підтримка людей, яким 80 років і більше. Їм важко. Багато з них самотні. Ми їм додали по 500 гривень. І це не на період коронавірусу. Це вже назавжди», – наголосив Володимир Зеленський.

Крім окремих доплат, з 1 травня пенсіонерів чекає індексація виплат на 11%. За інформацією Пенсійного фонду, гарантоване підвищення отримають 7 мільйонів пенсіонерів. Таким чином мінімальна пенсія зросте до 2 097 гривень.

Автоматичне призначення субсидій

У Мінсоцполітики кажуть, що додаткові доплати до пенсії не будуть враховуватись як дохід під час призначення пільг. Загалом на період карантину уряд суттєво спростив процедуру надання житлових субсидій.

Так, українці можуть отримати субсидію, навіть якщо мають заборгованість за комунальні послуги за 3 місяці. Раніше, якщо комунальні послуги не сплачувалися понад 2 місяці, перепризначити пільгу було неможливо.

На період карантину заборонено припиняти виплату житлових субсидій, а на наступний період призначення відбувається автоматично без звернення громадян. Також поки не нараховуються штрафи й пеня за несплату житлово-комунальних послуг.

«Населенню гарантовано безперебійне надання комунальних послуг та відтермінування штрафних санкції за їх невчасну оплату. Зараз уряд спростив порядок надання житлової субсидії та запровадив додаткову компенсацію витрат на оплату комунальних послуг на час карантину», – зауважує міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Кабмін збільшив на 50% соціальні нормативи користування електроенергією, природним газом для приготування їжі, підігріву води, користування холодною і гарячою водою. Це дозволить 3 млн українських родин отримати додаткову компенсацію близько 300 грн.

Допомога по безробіттю з першого дня

Українці, які втратили роботу в період карантину, також можуть розраховувати на допомогу держави.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю збільшили з 650 грн до 1000 гривень. Підвищення діятиме протягом всього терміну карантину і ще 30 днів після його завершення.

Щоб отримувати матеріальну допомогу достатньо стати на облік. Зазвичай для цього потрібно звертатись до Центру зайнятості особисто, але через карантин це можна зробити онлайн. Заяви про надання статусу безробітного та призначення допомоги можна завантажити на сайті Державного центру зайнятості.

Разом із ними потрібно надати копію паспорта, ІПН-коду, трудової книжки, документа про освіту, військового квитка, за наявності – посвідчення УБД. Також потрібно вказати номер рахунку для отримання допомоги і контактний номер телефону. Документи потрібно відправити на електронну пошту Центру зайнятості.

Матеріальна допомога буде призначена з першого дня надання статусу безробітного. Окрім фінансової підтримки, у Центрі зайнятості також допоможуть знайти нову роботу.

«Найголовніше на сьогодні – у базі вакансій ДСЗ є велика кількість незаповнених робочих місць у сфері охорони здоров’я, медичних закладах, соціального захисту та підтримки населення. Подавайтесь та допоможіть країні подолати коронавірус», – зауважує директор Державного центру зайнятості Ольга Макогон.

Українці пережили вже не одну кризу, тож добре знають, що у складні часи навіть невелика фінансова підтримка допомагає встояти на ногах.

Залишається сподіватись, що Україна якнайшвидше зможе повернутися до нормального ритму життя. 

 

За матеріалами – Центру громадського моніторингу та контролю

Профспілка працівників освіти і науки України.

Відеоуроки для дистанційного навчання (4 клас) оновлено 28.04

Ми пропонуємо добірку відео уроків для дистанційного навчання. Ці уроки мають допомогти учням  засвоїти навчальні матеріали під час карантину. Ці відео стануть у нагоді батькам та вчителям.

Ми не претендуємо на те, що ця збірка найкраща. Тому пропонуємо всім долучитись до обговорення. Пропонуйте свої відео, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Більшість відео викладені у списках відтворення, це означає, що після кожного відео буде продовження цієї теми, що вказана у заголовку над відео. 

Сторінка в режимі оновлення – буде доповнюватись.

Сторінка для всіх класів (з 1 по 11) 

(для переходу до наступного уроку натисніть ▶І )

Українська мова (мова та літературне читання)

 


Англійська мова


Я у світі


Музичне мистецтво


Образотворче мистецтво


Математика


Природознавство


Трудове навчання


Інформатика


Основи здоров’я

Фізкультура – перейти на сторінку

 

Пропонуйте свої відео в коментарях, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Відеоуроки для дистанційного навчання (3 клас) оновлено 28.04

Ми пропонуємо добірку відео уроків для дистанційного навчання. Ці уроки мають допомогти учням  засвоїти навчальні матеріали під час карантину. Ці відео стануть у нагоді батькам та вчителям.

Ми не претендуємо на те, що ця добірка найкраща. Тому пропонуємо всім долучитись до обговорення. Пропонуйте свої відео, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Сторінка в режимі оновлення – буде доповнюватись.

Сторінка для всіх класів (з 1 по 11) 

 

(для переходу до наступного уроку натисніть ▶І )

Українська мова (мова та літературне читання)

 


Англійська мова

 


Я у світі


Музичне мистецтво


Образотворче мистецтво


Математика


Природознавство


Трудове навчання


Інформатика


Основи здоров’я

 

Фізкультура – перейти на сторінку

 

Пропонуйте свої відео в коментарях, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Відеоуроки для дистанційного навчання (2 клас) оновлено 28.04

Ми пропонуємо добірку відео уроків для дистанційного навчання. Ці уроки мають допомогти учням  засвоїти навчальні матеріали під час карантину. Ці відео стануть у нагоді батькам та вчителям.

Ми не претендуємо на те, що ця добірка найкраща. Тому пропонуємо всім долучитись до обговорення. Пропонуйте свої відео, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Сторінка в режимі оновлення – буде доповнюватись.

Сторінка для всіх класів (з 1 по 11) 

 

 

(для переходу до наступного уроку натисніть ▶І )

 


Українська мова (мова та літературне читання)

 


Англійська мова


Математика


Музичне мистецтво

велика збірка 991 відео (Татьяна Савченко)


Образотворче мистецтво


Інформатика


Дизайн і технології


Я досліджую світ


Фізкультура – перейти на сторінку

 

Пропонуйте свої відео в коментарях, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Відеоуроки для дистанційного навчання (1 клас) оновлено 28.04

Ми пропонуємо добірку відео уроків для дистанційного навчання. Ці уроки мають допомогти учням  засвоїти навчальні матеріали під час карантину. Ці відео стануть у нагоді батькам та вчителям.

Ми не претендуємо на те, що ця добірка найкраща. Тому пропонуємо всім долучитись до обговорення. Пропонуйте свої відео, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Більшість відео викладені у списках відтворення, це означає, що після кожного відео буде продовження цієї теми, що вказана у заголовку над відео. 

Сторінка для всіх класів (з 1 по 11) 

 

(для переходу до наступного уроку натисніть ▶І )

 

 Українська мова
(письмо + читання)


Англійська мова

 


Математика

 


Музичне мистецтво


Образотворче мистецтво


Дизайн і технології

(тут проблемка, матеріалів майже немає)


Я досліджую світ


Фізкультура – перейти на сторінку

 

Пропонуйте свої відео в коментарях, оцінюйте вже додане відео. Разом ми зможемо легко та з користю пройти через ці непрості часи. 

Читайте також: Добірка мультфільмів та ігор, що допоможуть першокласникам розрізняти геометричні фігури

 

Стартували уроки для 1-4 класів в межах Всеукраїнської школи онлайн

Сьогодні, в межах Всеукраїнської школи онлайн розпочинається трансляція уроків для початкової школи – відтепер проєкт покриває всі класи.

Тут можна переглянути уроки абсолютно для кожного класу. Для зручності користувачів там працюють окремі списки відтворення. Також оприлюднено чіткий розклад, за яким займатимуться діти початкової школи впродовж наступних 5 тижнів.

Розклад занять для 1-4 класу:

Нагадуємо, що для учнів, які мають проблеми з підключенням до Інтернету, всі уроки також транслюватимуться українськими телеканалами. Так, за класами закріплено такі телеканали:

1 клас –  Піксель
2 клас – UA:Перший
3 клас – UA:Культура
4 клас – ПлюсПлюс
5 клас – ПлюсПлюс та 112 Україна

6 клас – ZOOM та News One

7 клас – 5 канал та ZIK

8 клас – Індиго та УНІАН

9 клас – Рада та UA:Культура

10 клас – UA:Перший

11 клас – М1

Уроки для початкової школи транслюються з 9 години ранку у вівторок та четвер, а для 5-11 класів з 10:00, з понеділка до п’ятниці.

Також на YouTube МОН, окрім субтитрів, почав з’являтися переклад жестовою мовою для уроків. Поступово такий супровід матимуть усі уроки каналу. 

Нагадуємо, що програма уроків початкової школи розрахована на 5 тижнів і складається з чотирьох предметів: української мови, математики, науки та мистецтва. 

Кожен урок триватиме 15 хвилин, що є оптимальним для занять дітей цієї вікової категорії у форматі теле- та онлайн-лекцій. 

Основна мета проєкту – допомогти дітям початкової школи, які не мають сучасних девайсів, засобів зв’язку (підключення до інтернету), підтримки дорослих,  вчитися дистанційно.

Розклад уроків Всеукраїнської школи онлайн. 4 тиждень

Традиційно ділимося з вами розкладом на тиждень, де заздалегідь вказані теми кожного уроку.

 

Також нагадуємо, що для вашої зручності працюють окремі списки відтворення для кожного класу, просто клікайте на потрібне вам посилання:

1 клас  – bit.ly/USO1class
2 клас  – bit.ly/USO2class
3 клас  – bit.ly/USO3class
4 клас  – bit.ly/USO4class  

5 клас – bit.ly/USO5class
6 клас –bit.ly/USO6class
7 клас – bit.ly/USO7class
8 клас – bit.ly/USO8class
9 клас – bit.ly/USO9class
10 клас – bit.ly/USO10class
11 клас – bit.ly/USO11class

МОН не каратиме школи за відсутність дистанційної освіти

Міністерство освіти і науки не робитиме організаційних висновків щодо шкіл і вчителів, які не організували або неналежним чином проводять дистанційне навчання дітей.

 

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

«Організаційних висновків ми проводити не будемо. Повноваження за впровадження освітнього процесу належить директору школи», – сказала Мандзій.

Також, відповідаючи на запитання, що дітям інколи складно підлаштовуватися під різні інструменти дистанційного навчання вчителів, вона зауважила, що кожен учитель використовує той інструмент, який йому є зручним і доступним.

«Вчителі опанували різні інструменти та технології дистанційного навчання. Тому вчителеві і учням необхідно підлаштовуватись і знаходити порозуміння», – сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

 

Літні канікули у школярів розпочнуться наприкінці травня

Навчання школярів з використанням дистанційних технологій триватиме до кінця травня. Після цього розпочнуться літні канікули.

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказала в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

«В червні місяці точно не буде навчального процесу у школах», – наголосила в.о. міністра освіти.

За її словами у червні відбуватиметься процес закінчення навчального року та оформлення необхідної шкільної документації.

«Міністерство освіти і науки рекомендувало звичну структуру навчального року. Навчальний процес в закладах освіти закінчувався у останній тиждень травня. Так буде і в цьому році. Уроки з використанням дистанційних технологій будуть відбуватись до кінця травня», – повідомила Любомира Мандзій.

Читайте також: Помилки дистанційного навчання

Корегуюче навчання школи проведуть на початку нового навчального року, що розпочнеться у вересні.

МОН відмовилось звільняти випускників від ДПА

Бінго! Це сталося! МОН відповіло на питання, які йому ставить кожен у нашій країни подумки і ставить публічно, обговорює на форумах і в группах. Усіх хвилює, чому МОН не виконує вимоги закону та не скасовує державну підсумкову атестацію для всіх учнів, чому всі ті, хто закінчує здобувати повну загальну середню освіту, наражатимуться на смертельну небезпеку, чому учні ПТУ, студенти коледжів, технікумів будуть позбавлені повноцінних канікул. МОН ніяк не може визначитись з датою закінчення навчального року. Може, це буде серпень, а може й вересень, адже лише після ДПА рік вважається закінченим. Виявляється, усе геніально і просто: у цьому немає доцільності. Саме так написано на сайті міністерства. Немає доцільності скасовувати ДПА, немає доцільності дотримуватись законів.

Чиновники МОНУ, отримуючи захмарні зарплати, давно забули, а може і не знали, що є лише виконавцями освітнього запиту суспільства і мають виявляти, а не декларувати людиноцетричність та детоцетричність. Отримуючи абсолютно обгрунтований запит суспільства на скасування ДПА-2020, вони мають його виконувати, а не знущатися над усіма учасниками освітнього процесу, наражаючи їх на смертельну небезпеку

Нагадаю, відповідно до законодавства, навчальний рік розпочинається 1 вересня і закінчується не пізніше 1 липня. Також до 1 липня учні 11 класів та спудеї 2 курсів коледжів, технікумів, училищ проходять державну підсумкову атестацію. До повноважень МОН належить визначати предмети, форми, строки проведення цих атестацій. При цьому в пункті 6 розділу ІV Порядку проведення державної підсумкової атестації зазначено, що «здобувачі освіти, які проживають у зоні надзвичайної ситуації природного та техногенного походження, звільняються від атестації за рішенням Міністерства освіти і науки України або місцевих органів управління освітою».

Невже чинуші від освіти вважають, що оприлюднивши анонімну відповідь на сайті, вони зняли напругу в суспільстві? Ні, шановні, звісно, що ні. Зараз випускають своїх дітей ті, хто був дітьми у 80-х і кого в травні 1986 року Щербицький та Шевченко вивели на демонстрацію, ті, кого злочинні партократи опромінювання Чорнобильської радіацією, ті, хто не позбудеться цієї радіації ніколи. Тепер, через 34 роки після Чорнобильської трагедії, в умовах надзвичайної ситуації в країні, в умовах світової пандемії ви збираєтесь вчинити чергову наругу над молоддю? Ні, не вийде!

Ви, монівські держслужбовці, самі написали Положення про ДПА, в якому і передбачили свої дії під час надзвичайної ситуації. Там немає жодного слова про те, що хтось з вас буде розмірковувати про доцільність чи недоцільність, там чітко зазначено: звільняє від ДПА. Вам здається, що ви закрили питання. Думаю, що ні.

Державна підсумкова атестація стосується понад 300 тисяч українських родин. Усіх, хто закінчує здобуття загальної середньої освіти в цьому році, МОН мало би звільнити від ДПА. Але не хоче пані Мандзій виконувати те, що має виконати міністерка освіти. То, що ж робити? Невже 300000 школярів та спудеїв не можуть побороти свавілля однієї особи? Звісно, що можуть.

Потрібно написати два звернення. Перше звернення кожен школяр, спудей має написати до освітнього омбудсмена, заповнивши електронну форму ( https://zvernennya.eo.gov.ua/open.php ). Освітній омбудсмен – це уповноважена особа КМУ, який захищає освітні права кожного. Звернення може бути приблизно таким: «Я є особою, яка в 2020 році закінчує здобуття повної загальної середньої освіти. Відповідно до рішення уряду по всій країні оголошена надзвичайна ситуація, а згідно з пунктом 6 розділу ІV Порядку проведення державної підсумкової атестації, за таких умов відбувається звільнення від прохождення ДПА. На жаль, МОН України, на своєму сайті оприлюднило повідомлення, що не вважає за доцільне дотримуватись приписів Положення про ДПА і відмовляється звільнити учнів від проходження підсумкого оцінювання. У зв’язку з цим, прошу Вас сприяти звільненню мене та всіх здобувачів повної загальної середньої освіти від проходження ДПА.»

Друге звернення потрібно надіслати до Міністерства освіти і науки через е-форму
https://mon.gov.ua/…/zvernennya-groma…/elektronne-zvernennya ). Текст звернення може бути приблизно такий: «Я є учнем (студентом) ____ класу (групи) (назва закладу) і у 2020 році закінчую здобувати повну загальну середню освіту. Відповідно до рішення уряду по всій країні оголошена надзвичайна ситуація, а згідно з пунктом 6 розділу ІV Порядку проведення державної підсумкової атестації, за таких умов відбувається звільнення від прохожденья ДПА. У зв’язку з цим, прошу звільнити мене від проходження ДПА.»

Народна мудрість каже: «Під лежачий камінь вода не тече»! Треба витратити 20 хвилин часу і відправити звернення. Не відкладай це на завтра! Дій вже зараз! Здоровий глузд і закон переможе! Здоров’я усім! Тримаймося! Усе буде добре! Бережімо себе!

P.S. Друзі! Я вірю, що МОН дослухається до здорового глузду та скасує ДПА-2020 для всіх. А Ви вірите в це?

Що ще потрібно зробити, щоб примусити МОН дотримуватись законів?

 

 

Володимир Онацький

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. 

В Україні запрацює міжнародна освітня онлайн платформа

Україна стане однією з перших трьох країн світу, в яких запрацює Learning Passport – глобальна освітня онлайн-платформа, яку запускають ЮНІСЕФ та Microsoft. Планується, що онлайн сервіс запрацює вже у травні 2020 року.

Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки.

Платформа Learning Passport є результатом партнерства між ЮНІСЕФ, Майкрософт і Кембриджським університетом.

Від початку вона була розроблена для дистанційної онлайн-освіти дітей біженців та переселенців, а її запуск було заплановано на 2020 рік. Однак функціонал ресурсу значно розширили, щоб допомогти у навчанні дітям та молоді на дистанційному навчанні, яке було запроваджено через спалах COVID-19.

Контент платформи для українських дітей та молоді буде доступний у травні 2020 року. Він включатиме онлайн-книжки, відео а також додаткову підтримку для батьків тих дітей, які мають особливі освітні потреби.

За словами виконавчого директора ЮНІСЕФ Генрієтти Фор, школи зараз закриваються, а діти стають ізольованими, відчувають страх і тривожність – наслідки цієї пандемії впливають на дітей у всьому світі.

«Ми повинні об’єднатися та взяти до уваги всі можливі способи, щоб допомогти нашим дітям пройти через ці важкі часи. З нашими давніми партнерами, такими як Майкрософт, ми можемо швидко надати дітям та молоді інноваційні та придатні до адаптації рішення. Адаптація платформи Learning Passport – це нагадування про те, як багато ми можемо досягти для дітей разом з нашими партнерами у часи, коли криза поглиблюється на глобальному рівні», – зазначила Генрієтта Фор.

За останніми даними ЮНЕСКО, 1,5 млрд учнів та студентів у 190 країнах відчувають на собі наслідки закриття шкіл. Зараз всі країни, де навчальну програму можна викладати дистанційно, зможуть організувати онлайн-навчання для дітей та молоді, в яких є необхідне обладнання вдома.

Для кожної країни платформа надає онлайн-ресурси навчальної програми та додаткові матеріали рідною мовою. Ці матеріали відібрано експертами, щоб найкращим чином забезпечити потреби учнів та викладачів.

Мовний танець, або Як розмовляти з дитиною, щоб вона стала успішною?

Як часто ви розмовляєте з дитиною? Про що говорите? Проста ваша мова чи складна? Виявляється, від цього багато в чому залежить, яких успіхів дитина досягне в майбутньому.

Усі ми розмовляємо зі своїми дітьми. Питання в тому, про що і як. Відомі дитячі психологи Бетті Харт (Betty Hart) і Тодд Ріслі (Todd R. Risley) свого часу виділили два типи спілкування батьків з дітьми.

1456729606_kapriznyj_rebenok_2«Одягни куртку», «ходімо гуляти» «не чіпай!» – це «ділова мова». Якщо батьки обмежуються лише цим, таке спілкування стримує когнітивний розвиток дитини. А якщо ми розмовляємо з дитиною на різні теми, не спрощуючи своєї мови, тобто вибудовуємо бесіду двох повноправних учасників, створюємо такий собі «мовний танець», то сприяємо розвитку її когнітивних здібностей і мовної компетентності. Як довели Бетті Харт і Тодд Ріслі, словниковий запас таких дітей значно більший, ніж у тих, із ким батьки спілкуються суто функціонально.

Відкриття Харт і Ріслі започаткували безліч нових досліджень у цій сфері. Так, у 2006 році група американських психологів поставила експеримент, у якому матері повинні були обговорювати з дітьми різні події. При цьому мали ставити дітям запитання так, щоб сфокусувати увагу на певних деталях події (наприклад, «Що ми робили в гостях у бабусі?»). Як виявилося, після таких обговорень діти краще пам’ятали події і до того ж використовували більше стратегій запам’ятовування.

Не менш важливо для дитини, коли батьки відкрито розповідають про свої бажання та вподобання. У цьому разі, як свідчить недавнє дослідження, навіть у маленьких дітей розвивається здатність бачити ситуацію очима іншої людини. А це надзвичайно важливий чинник для розвитку соціальної компетентності.

samoocenka3Крім того, щоденні розмови і неформальна взаємодія батьків з дитиною встановлюють і підсилюють їхній емоційний зв’язок, що, своєю чергою, допомагає дитині краще сприймати, поважати і засвоювати цінності, якими керуються старші.

Здатність батьків тонко відчувати і відгукуватися на потреби дитини теж дуже важлива. Як показало дослідження, проведене в 2019 році групою американських психологів, якщо мати була чуйною до малюка, то згодом він був успішнішим у навчанні, а його соціальна компетентність була вищою, ніж у дітей, позбавлених такої пильної уваги.

Читайте також: Йога для дітей: вправи в малюнках для найменших

Також, за деякими дослідженням, теплі стосунки з батьками допомагають дитині виробляти навички, що згодом знадобляться їй уже на роботі. Це, наприклад, уміння ефективно взаємодіяти з людьми та вирішувати конфлікти, а, крім того, впевненість у собі, що дає змогу людині бути гнучкою у побудові своєї кар’єри, не боятися пробувати нові варіанти й усвідомлено змінювати сферу діяльності.

За матеріалами MyFORMAT

Помилки дистанційного навчання

Дізнайтеся, чого не варто робити вчительці під час дистанційного навчання.

Дистанційне навчання – це новий формат, тому тут неможливо без помилок, переконана вчителька української мови та літератури Анастасія Бречко. Головне – вчасно зробити роботу над помилками й змінити свою систему. Тому записала на своєму YouTube каналі відео, в якому поділилася власним досвідом. Ось, що вона порадила всім вчителям, які щосили намагаються приборкати хижого звіра під назвою “дистанційне навчання”.


“Друзі, не все буває ідеально. Карантин і дистанційне навчання застали нас зненацька. А тому зараз головний метод у моїй роботі – метод спроб і помилок. Тому, вчителі, не повторюйте моїх помилок у своїй роботі.

  • Не давайте завдання з підручника

Бо учні все спишуть. Звісно, будуть добросовісні учні, десь 20 із 75. Але спокуса списати з ГДЗ – дуже велика. Не спокушайте.

І не сподівайтеся, що вони все виконають без нагадувань.

У них купа комп’ютерних ігор і можливість спати пів дня. Ну ви б хіба віддали перевагу метематиці? Складіть таблицю, де будете позначати, що вони виконали, а що ні, і надсилайте батькам. А тоді просто насолоджуйтеся і спостерігайте за тим, як вони активізуються після того, як батькам надіслано повідомлення з їхніми невиконаними завданнями.

  • Давайте чіткі правила

Напишіть, в якій формі  і о котрій годині учні можуть надсилати вам завдання. Якщо ви це не скажете – вони будуть писати навіть вночі. Я не жартую. Діти знайдуть вас всюди.

Налаштуйте їх, що дистанційне навчання – це не канікули. Нагадуйте про це кожного дня. Батькам, учням, навіть собі. Бо дуже важко налаштуватися на навчання та працю, коли на тобі піжама.

  • Опановуйте онлайн-ресурси з завданнями та іграми

Якщо просто задавати їм завдання і просити надсилати їх фотографію зошита – рано чи пізно у вас вилізуть очі. Як показує досвід, діти люблять робити ці фото в темному приміщенні, перевернутим догори ногами телефоном, і ще й щодуху його трясти.

Здається, що діти десь таємно домовляються і змагаються, хто гіршої якості надішле фотографію вчителю. Сервіси будуть автоматично перевіряти їхні роботи. Перекладіть це на плечі штучного інтелекту і не псуйте свій зір.

  • Не намагайтеся охопити всю програму

Багато тем повторюється з класу в клас і ви зможе поглибити ці знання пізніше. Зараз найбільша цінність – психологічне та фізичне здоров’я. У людей, які знаходяться в стані стресу, слабкий імунітет. Не створюйте стрес учням і не стресуйте також.

Бережіть себе і не бійтеся помилятись. Бо не помиляєтсья той, хто нічого не робить.”

Організація роботи закладів дошкільної освіти під час карантину, – рекомендації МОН

Лист Міністерства освіти і науки України від  23 квітня 2020 р. № 1/9-219 “Щодо організації роботи закладів  дошкільної освіти під час карантину”.

У зв’язку з епідеміологічною ситуацією, що склалася в Україні, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) всім учасникам освітнього процесу необхідно дотримуватися протиепідеміологічних вимог і рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо особливостей організації освітнього процесу в закладах освіти під час карантину.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону України «Про освіту» керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти.

У зв’язку із зазначеним та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), наказом МОН від 16.03.2020 за № 406 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19», керівникам закладів дошкільної освіти необхідно було видати накази про встановлення режиму роботи працівників закладу (як педагогічних, так і непедагогічних), встановивши заходи з виконання працівниками освітньо- педагогічної, методичної та іншої роботи, що відповідає професійним обов’язкам працівників, визначити особливості провадження освітнього процесу та збереження систем життєзабезпечення (охоронного режиму).

В межах робочого часу, визначеного графіком, працівники закладу мають виконувати свої професійні обов’язки, організовувати та проводити, за розпорядженням керівника, освітній процес, складати або корегувати плани професійного розвитку та самоосвіти, розробляти конспекти занять відповідно до освітньої програми тощо.

В умовах карантину варто налагодити тісну взаємодію із батьками вихованців. Зокрема, пропонуємо розробити рекомендації та проводити консультації з батьками вихованців щодо організації освітньої діяльності вдома, розпорядку дня, харчування дитини тощо. Зазначену комунікацію можна організувати за допомогою онлайн-конференцій, спілкування у групах в соціальних мережах, мобільних додатках, за допомогою електронної пошти тощо.

Крім того, слід розглянути можливість проведення онлайн-занять з дітьми за допомогою дистанційних технологій в режимі реального часу або надсилати їх запис батькам вихованців чи розміщувати на вебсайті закладу освіти.

При цьому наголошуємо, що Міністерством освіти і науки створено окремий ресурс «Вчимо і навчаємось на карантині: зміни в системі освіти», який містить перелік ресурсів із вправами та завданнями для дітей дошкільного віку, поради батькам дітей, рекомендації для занять та іншу корисну інформацію. Ознайомитись із матеріалами можна за посиланням http://mon-covid19.info/dytiachi-sadky.

Також звертаємо вашу увагу, що діяльність закладу дошкільної освіти регламентується планом роботи, який складається, як правило, на навчальний рік (з 1 вересня до 31 травня) та оздоровчий період (1 червня до 31 серпня). Якщо у зв’язку із епідеміологічною ситуацією в Україні термін дії карантину буде змінено, фактична тривалість навчального року продовжуватись не буде. Також просимо утриматися від масових заходів, пов’язаних із закінченням навчального року.

Про умови та оплату праці працівників закладів освіти в умовах карантину повідомлялося у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 17.03.2020 за № 1/9-162/02-5/202.

Просимо довести зазначену інформацію до відома органів управління освітою, педагогів, батьків дітей дошкільного віку.

Лист Міністерства освіти і науки України від 23 квітня 2020 р. № 1/9-219 «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину»