Daily Archives: 28/05/2020

Битва за знання між «яжематерями» та «народними вчителями»

Цей несподіваний карантин зненацька оголив проблему, про яку мало хто замислювався: як насправді важко вчитися нашим дітям. Тому у сьогоднішній загальнодержавній дистанційній «битві за знання» я, несподівано навіть для себе, стану на бік учнів. Чому ж вони опинилися у ролі заручників?

Та тому, що зараз думкою і почуттями дітей мало хто цікавиться.

Спочатку батьки гонорово віщали з усіх прасок, як вони вміють пояснити навіть краще, ніж учителька. Учителі так само гонорово перепощували списки освітніх платформ, на яких вони планують навчати дітей. Згодом промайнуло зловтішненьке вчительське до батьків «ну що, спробуйте зацікавити і навчити». А тепер уселенський плач. Учителі бідкаються, як їм важко працювати дистанційно: придумати, записати, а потім перевірити надіслані відповіді. Батьки звинувачують педагогів у великій кількості завдань і неможливості контролювати процес. Діти зачаїлися. Їм важко. Вони — заручники.

Насправді, нашим школярам сьогодні було б не так складно навчатися самостійно, якби обидві категорії людей, які відповідають за їхнє навчання, повністю не «завалили службу», ще ген-ген задовго до карантину.

Перше питання — до батьків

Середньостатистична «яжемати» бачить свою місію у двох важливих речах: «розвивати дитину» і «вчити з дитиною уроки». Розвивати — це записати на гурток. Змалечку. І це, на мою думку, здебільшого погано. У нас як? Узяв син до рук молоток — записали на гурток стукання молотком. А якщо взяв ножиці — бігом на гурток вирізання ножицями. Все. На занятті спеціально навчена тітонька покаже, як правильно тримати ножиці, правильно вирізати, правильно склеювати. Доброзичливо дасть шаблончик, щоб дитина обвела. А якщо хтось не встигатиме — швиденько доробить сама, аби горде чадо продемонструвало мамі «результат». Уявляєте, з наймолодшого віку дитині показують: візьми — обведи — виріж — зігни отут — наклей отут — розмалюй — покажи мамі.

Гей, любі мами, це не розвиток! Це — якраз навпаки. Напевно такі заняття розвивають дрібну моторику. Але аж ніяк не сприяють вмінню вчитися самостійно. Найперший спосіб навчитися — це зрозуміти, чому саме так це потрібно робити. А це розуміння настає шляхом самостійних роздумів, багатьох спроб і не меншої кількості помилок. Коли дитиною управляють навіть у дрібницях — потім їй буде дуже важко робити щось самостійно.

А потім діти йдуть до школи. Що насправді передбачає навчальний процес? Учень у школі слухає пояснення вчителя, виконує тренувальні вправи, а вдома закріплює ще раз вивчене у школі.

Це в ідеалі.

Насправді в багатьох сім’ях відбувається ціле дійство під назвою «повчи з дитиною уроки». Маленький школярик чекає, поки звільниться (повернеться з роботи) мама, і під її чуйним керівництвом виконує завдання. Кілька разів мені доводилось спостерігати за таким процесом. Приблизно так:

  • Читай, що потрібно зробити.
  • Тут пиши.
  • Тут обчислюй.
  • Тепер пиши пояснення.
  • Тепер пиши відповідь.
  • Усе, математику повчили. Що там далі?

Багато батьків дуже агресивно ставляться до домашнього завдання. Можливо тому, що вони його сприймають як особисте, а не дитяче завдання. Бо їм зараз доведеться самим вивчити щось, щоб пояснити дитині. І мало хто замислюється, що якби не існувало цієї проблеми з повторним поясненням удома, то і діти навчилися краще слухати вчителів на уроках. І зменшилась би кількість проблем із поведінкою в школі… З якнайкращими намірами, батьки самі виховують у своїх дітей так звану «навчену безпорадність». Діти стають заручниками батьківських амбіцій. У своєму прагненні якнайкраще виконати батьківські обов’язки, дорослі починають убачати свою місію в тому, що слід «виконувати з дитиною домашнє завдання», хоча насправді їхня роль — контролювати, щоб ця домашка була виконана. Звісно, самостійно виконана робота міститиме більше помилок і, мабуть, не такі красиві бали отримає дитина за роботу. Але це буде робота, а не писання під диктовку.

І тому, любі батьки, якщо ви зараз бідкаєтесь, що не встигаєте все проконтролювати і пояснити, просто заспокойтесь і починайте налаштовувати дітей на самостійність. Повірте, шкільна програма розрахована на те, що діти в змозі її самостійно зрозуміти. І підручники теж на таке орієнтовані. А ще вчителі дають пояснення (хто пише, хто знімає відео, хто робить презентації). Тому відпустіть своїх дітей. Зараз усі в школі налаштовані позитивно. Навіть якщо дитина десь схибить — потім усе надолужиться. Дозвольте своїм дітям подорослішати.

Любі мої колеги-вчителі, питання до вас!

У тому, що так важко дається навчання під час карантину — значна частка нашої вини.

2018 року тодішня міністерка освіти Лілія Гриневич урочисто оголосила старт освітньої реформи. Зокрема, було зазначено, що відтепер освіта орієнтована не на зазубрювання й надання інформації, а на розвиток компетентностей.

Пам’ятаєте, шановні колеги, хвилю педрад, семінарів, вебінарів і конференцій? Усі розказували одне одному про компетентності та написали безліч методичних статей і звітів. І що? Як ми їх впроваджуємо у навчальний процес?

А там одна з найперших наскрізних ліній — уміння вчитися упродовж життя. Себто уміння здобувати знання самостійно.

І те, чим ми зараз так вихваляємося — як ми класно пояснюємо в різних відео на YouTube або проводимо уроки онлайн, щоб діти все зрозуміли — насправді ваше недопрацювання.

Під час карантину, в ідеалі, учитель має дати тему і посилання на ресурс. Далі — відповіді на певні важкі запитання у чаті. Все. Діти здобувають знання самостійно.

На жаль, сьогодні багато «народних учительок» просто перевантажують дітей інформацією і різними формами роботи. Діти дійсно не встигають у всьому розібратися і все виконати. Колеги, зрозумійте, що у часи, коли все навколо шкереберть, вищий пілотаж не у тому, щоб додати хаосу, а, навпаки, у тому, щоб продовжувати працювати системно, просто в інших умовах. Тому я прошу отих «народних» — відпустіть дітей. Не варто брати їх у заручники своїх професійних амбіцій. Повернемося до класів — усе відкоригуємо.

 

І нарешті — відповідь

Щоб мене зараз не накрила лавина звинувачень типу «сама така», просто кілька слів про те, як навчити дітей працювати самостійно.

1. Найперше відучіть дітей від абстрактного «я нічого не зрозумів». Чекайте конкретних питань, а не пояснюйте все спочатку.

2. Далі відучіть дітей від питань типу «а що тут робити?» або «скільки клітинок відступати?».

3. Крута методика «Перевернутий клас» в умовах загальноосвітнього навчального закладу майже неможлива. Тому намагайтесь використати хоча б якісь її елементи на своїх уроках. Діти самостійно опрацьовують матеріал, а потім «проводять» частину уроку, пояснюючи цей матеріал однокласникам. Або заздалегідь задайте якусь вправу учневі, щоб він удома зрозумів і на наступний урок розказав біля дошки.

4. А ще пропонуйте дітям самостійно опрацювати навчальний матеріал і скласти кілька тестових завдань за темою.

5. Можна провести конкурс на краще запитання з теми.

6.  Запропонувати школярам переглянути відео на YouTube та влаштувати обговорення на кшталт «А я б про цю тему розказав так…», визначити найкращу пропозицію. Зазвичай, коли ми пояснюємо новий матеріал на уроці, така форма роботи недоцільна, адже вчительку трішечки лячно критикувати. А якщо школярі знають, що це відео з Інтернету, тобто зроблене не їхнім учителем, а кимось невідомим, то чому б не поміркувати над пропозиціями?

7. Не забуваймо про проєкти.

8. І практичні задачі за межами класної кімнати.

9. І самостійне вивчення у групах.

10. Я вірю, що до цього списку можна додати багато чого. Головне — досягти спільної мети — навчити вчитися.

Я сподіваюся, що коли закінчиться цей карантин, ми всі будемо іншими. Що у багаторічному протистоянні «яжемам» проти «народних учительок» переможе здоровий глузд. Що ми відпустимо наших дітей і навчимо їх самостійно здобувати знання, а головне — самостійно мислити та ухвалювати рішення.

 

Автор Т. В. Палій
ВГ Основа

Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. 

За лаштунками «Всеукраїнської школи онлайн»

Проєкт «Всеукраїнська школа онлайн» переходить у завершальну стадію. Цей тиждень буде станнім, коли транслюватимуть уроки для початкової школиА от уроки для 5-11 класів виходитимуть в ефір до 12 червня. 

Тим часом зйомки уроків уже завершилися. Оскільки все відбувалося в напружений карантинний період, можна дозволити собі озирнутися і побіжно оцінити те, що зроблено.

 

Український інститут розвитку освіти щонайактивніше долучився до «Всеукраїнської школи онлайн». Експерти УІРО брали дієву участь у методичному супроводженні вчителів, дидактичному та фактологічному аналізі уроків і наданні висновків, координаційній роботі, виїзді на місце зйомок, систематизації досвіду ось такого проєкту дистанційного навчання, який виник у форс-мажорних обставинах.

Від УІРО експертне, методичне та організаційне супроводження проєкту надавали Ірина КРУТЬ, методистка відділу базової, профільної середньої освіти та профорієнтаційної роботи, методистки відділу дошкільної та початкової освіти Юлія КОСЕНЧУК та Наталія КИПИЧЕНКО, а також заступник директора Інституту Юрій РИБАЧУК.

 

Майже два місяці зйомок уроків для учнів 5-11 класів1300 уроків по 30 хвилин, 10 навчальних дисциплін (українська мова, українська література, англійська мова, всесвітня історія, історія України, алгебра, геометрія, хімія, фізика та біологія), 6500 годин монтажу, мільйони переглядів.

Вийшли в ефір спеціальні випуски уроків з історії України – про Чорнобильську катастрофу та пам’ять про неї, про український вимір Другої світової війни (з керівником Українського інституту національної пам’яті Антоном ДРОБОВИЧЕМ), урок до Дня боротьби за права кримськотатарського народу (за участю ДЖАМАЛИ, Таміли ТАШЕВОЇ, Севгіль МУСАЄВОЇ та Нарімана АЛІЄВА).

З 28 квітня транслюються уроки для молодшої школи. Відзнято 120 уроків із чотирьох предметів: української мови, математики, науки та мистецтва.

Учасники EdCamp (Не)конференцій для професійного зростання шкільних педагогів) за результатами опитування щодо проєкту «Всеукраїнська школа онлайн» висловилися так:

  • 50%  —  це є адекватне рішення для умов, які склалися;
  • 35%  —  це чудовий проєкт, який має продовжуватися і надалі;
  • 14%  —  ідея хороша, але реалізація могла б бути і кращою.

Крім того, деякі вчителі, які проводили уроки в кадрі, практикували інтерактивні завдання до них.

Так, тест із теми «Прислівник» (українська мова, 7 клас), який запропонувала у відеоуроці вчителька Людмила ЗЛЕНКО, виконало більше 4 тис. учнів.

 

ЕМОЦІЇ ВІД ПРОЄКТУ

В останній знімальний день (23 травня) до вчителів, редакторів, творчої групи приєдналася т. в. о. Міністра освіти і науки Любомира МАНДЗІЙ. Вона подякувала всій команді, яка працювала над проєктом, зазначивши: «емоції, що їх відчули діти під час перегляду телеуроків, є найкращими словами вдячності».


Емоційних відгуків справді було чимало. Ось, наприклад, що писали діти і батьки вчительці української мови Юлії НАБОК-БАБЕНКО:

«Хочу подякувати Вам за плідну роботу, за цікаві уроки та знання. Хочу подарувати від себе фігурки зроблені власноруч із бісеру з зображенням учителів 5 класу онлайншколиСеред них є і Ви) Маю бажання передати їх Вам у подарунок».«Мій син Іван дуже захоплюється Вашими уроками і навіть сам вперше забажав написати твірПересилаю Вам йогоВелике дякую за Вашу працю!»«Дуже хочу  на вашому уроці почути розповідь про мою улюблену собачку  —  мопса. На жаль, у мене немає песика, але дуже б хотілось. У мене є багато речей з зображенням мопса, але вони ніяк не замінять мені живу тваринку»


А от і сам «мопс».


 

ЗА ЛАШТУНКАМИ ПРОЄКТУ

Перший тиждень був надскладним для проєкту. Урок у класі й урок у кадрі – різні речі. Клас – це живі дитячі очі, живе спілкування. Кадр – це режим відеолекції (хай навіть перед тобою за партою «зіркові гості»). Та й часу менше – лише 30 хвилин. А треба ще й уявляти, що за об’єктивом – уся країна, що на тебе дивитимуться школярі, їхні батьки, вчителі, а ще й доскіпливі критики.

Так і було. Кожна помилка, обмовка, ляп, тиражовані ЗМІ чи колегами, вибивали з колії.

І тут мало що можна було вдіяти. Вчителі попервах працювали з опорою лише на презентацію, і то спонтанно. Іноді одночасно знімалося кілька уроків, тож у експертів-редакторів теж не завжди була можливість допомогти вчителям.

А прочитавши відгуки в соціальних мережах про першу серію уроків, далі уже не кожен учитель був готовий до того, щоб працювати у кадрі. Багато хто відмовлявся.

Та проєкт швидко зорієнтувався і залучив значну кількість експертів, редакторів – із освітянського середовища.  Хтось із них супроводжував учителів під час зйомок, даючи фахові рекомендації і настанови. Хтось переглядав дистанційно готові відеоматеріали, даючи зауваження, «виловлюючи» пресловуті помилки і ляпи. Хтось із експертів сходив з дистанції, хтось долучався.

Словом, досвід був унікальним. І «набиті шишки» намагалися врахувати під час підготовки уроків для початкової школи.

Уроки для початкової школи уже будувалися за сценаріями, що дало можливість мінімізувати огріхи.

Проте за  час, коли уроки виходили в ефір, УІРО накопичив велику базу відгуків, зауважень, побажань експертів щодо цього унікального досвіду. Все це впорядковується, систематизовується, і, сподіваємося, знайде відображення в програмах професійного розвитку вчителів.

Але попри всі критичні (справедливі й емоційні) зауваження, проєкт виник у потрібний час, був реалізований професійно і став успішним.

Український інститут розвитку освіти щиро дякує вчителям, тренерам, експертамредакторам, — усім, хто долучився до цього проєктуза професіоналізм, сумлінну працю, терпіння, відповідальність, глибоке розуміння, що таке якість освіти. А іще  за те, що час, який можна було б витратити для сімейних справ, вони пожертвували заради наших дітей, заради учнів нашої країни!