Daily Archives: 23/06/2020

МОН не переводить школи на дистанційну освіту з 1 вересня

Навчальний рік 2020/2021 розпочнеться 1 вересня, а формат роботи шкіл залежатиме виключно від епідеміологічної ситуації. Про це заявила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій сьогодні, 23 червня 2020 року.

 

“МОН не переводить школи на обов’язкову дистанційну форму навчання. Рішення про те, чи безпечно буде учням повертатись за парти 1 вересня, прийматимуть Комісія ТЕБ і НС та Головний державний санітарний лікар на основі епідеміологічної ситуації й не раніше серпня, ближче до старту навчального року. Наразі МОН готується до нового навчального року. Зокрема, спільно з Головним санлікарем ми готуємо вимоги для роботи шкіл в умовах пандемії – щодо правил дезінфекції, підготовки приміщень, перебування учнів у школі тощо”, – зазначила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

 

Міністерство також систематизує досвід освітнього процесу з використанням дистанційних технологій під час карантину в березні-травні 2020 року і оновлює законодавство, щоб учням, вчителям і директорам було зрозуміло, як працювати під час карантину та в умовах пандемії.

 

Зокрема, це стосується Положення про дистанційну форму здобуття загальної середньої освіти, проєкт якого запропоновано для громадського обговорення. Документ має на меті врегулювати особливості дистанційного навчання саме в закладах загальної середньої освіти, зокрема на основі досвіду, отриманого під час дистанційного навчання на карантині наприкінці 2019/2020 навчального року. 

 

“Положення про дистанційне навчання затверджено ще 2013 року. І вимушений перехід на дистанційний формат під час пандемії COVID-19 показав нам слабкі місця у шкільній освіті. Тому зараз ми працюємо над тим, щоб дистанційна освіта відповідала реальним потребам і можливостям учнів та педагогів. Це стосується організації освітнього процесу, розвитку вчителів і, найголовніше, технічних можливостей учнів та педагогів”, – додала Любомира Мандзій. 

Пропозиції до проєкту Положення про дистанційну форму здобуття загальної середньої освіти можна подати до 21 липня 2020 року. Докладніше про громадське обговорення документа дізнавайтесь за посиланням

В уряді ще немає рішення, чи підуть діти в школу 1 вересня

Затяжний карантин став серйозним викликом для української системи освіти. Учні та студенти, по суті, перейшли на дистанційне навчання. Батьки школярів масово нарікали, що основна педагогічна робота лягла на їх плечі. Вчителі ж скаржилися на брак комунікації із профільним міністерством, у якого досі нема постійного очільника.

У складній ситуації опинилися і випускники-2020. З 25 червня їм доведеться здавати Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) в нестандартних умовах: без пробного “тренувального” тестування, без очної підготовки в школах в останні півроку, та ще й в масках.

Рішення про те, яким чином почнеться наступний навчальний рік уряд ще не ухвалив. Детальніше про нові реалії школярів та абітурієнтів цього року в інтерв’ю РБК-Україна розповіла тимчасово виконуюча обов’язки міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

– Ви обіймаєте посаду т.в.о. міністра з 25 березня майже з самого початку карантину і коронакризи. Які наслідки ці процеси завдали сфері освіти?

– Нам вдалося стабілізувати ситуацію з навчанням з використанням дистанційних технологій. Ми напрацювали рекомендації, як можна організувати процеси в школі. Стабілізували ситуацію з виплатою зарплати вчителям та вихователям. Я можу сказати, що для нас викликом залишаються технічні можливості. Це те, на що ми оперативно не можемо відреагувати. Це складно організувати в короткий проміжок часу.

– Багато вчителів жалілися, що під час карантину в них була мінімальна комунікація з МОН. За їх словами, було поставлено завдання зробити дистанційне навчання, але при цьому якихось зрозумілих рекомендацій не було.

– В Україні загалом 15 106 шкіл і кожна з них використовує різні стратегії й інструменти дистанційного навчання, щоб охопити максимальну кількість учнів. Ми скерували рекомендації як власне це можна організувати.

Але кожний вчитель вправі самостійно визначити зручні для себе інструменти, які дозволяють продовжувати освітній процес в умовах карантину. З 2017-го року в законі “Про освіту” передбачена автономія школи.

– Чи не мав такий підхід негативного впливу на навчання через дезорганізованість?

– За організацію освітнього процесу в межах школи відповідає не МОН, а директор школи. В нас 440 тисяч вчителів. Тому розумію, що в різних школах було по-різному. Так, ми як держава не мали єдиної точки доступу, щоб спонукати вчителів та учнів використовувати лише цей ресурс. Я про Нову освітню електронну платформу (НОЕП). Зараз ми працюємо над тим, щоб вона запрацювала з вересня.

– За словами багатьох батьків, як такого навчання не відбувалось. Воно перейшло на самоосвіту вдома.

– Я теж читаю про те, що були надіслані завдання і більше нічого. Але категорично не погоджуюсь, що в межах України це перейшло на самоосвіту. Ми розуміємо випадки, які були. Але море прикладів вчителів, які і записували уроки, і навіть проводили батьківські збори онлайн.

Не погоджуюсь із тим, що все було виключно на використанні потенціалу батьків. Ми розуміємо важливість залучення батьків до цього процесу, але згадайте і закон “Про освіту”. В законі теж прописано, що батьки є учасниками освітнього процесу.

Тобто це той період, коли потрібно було підтримати своїх дітей та допомогти. Це був виклик. Я вважаю, що ми з цим викликом впорались.

– А якщо батьки бачать, що вчитель лише скидає завдання і більш ніяк не допомагає. Чи є механізм як реагувати на це?

– Безперечно. Я розумію, що загально в такій кількості шкіл, яка є у нас – це не реально з’ясувати по кожній школі. Але маємо море прикладів, як були створені батьківські чати, учасником яких був директор школи. Вони могли відслідковувати ситуацію з відгуками батьків по кожному окремому класу. Тому батькам варто звертатись до директора школи.

– Наскільки ефективним був процес навчання в сільських школах? Адже в нас далеко не всі села мають якісне підключення до інтернету.

– На 5 вересня 2019 року, за нашою статистикою, 3% шкіл не мали якісного інтернету. Але в період карантину ми організовували навчання в домашніх умовах. Щоб всі мали можливість здобувати освіту, незважаючи на наявність інтернету, і була запроваджена Всеукраїнська школа онлайн. Телевізор більше наявний в наших домівках.

– Чи буде продовжено цей проект? І чи є ризики, що з вересня навчання із використанням дистанційних технологій продовжиться?

– Так, на початку березня ми не були готові до такого всеукраїнського переходу на дистанційне навчання. Що буде з епідеміологічною ситуацією та чи буде друга хвиля епідемії у серпні/вересні – на жаль, але ми цього зараз сказати не можемо. Такі моніторинги веде МОЗ.

Але ми маємо бути більш готові до такого виклику, який був у березні. Ми працюємо зараз над тим, щоб мав продовження проект Всеукраїнська школа-онлайн, який можна було б реалізовувати з вересня. Але у якому форматі це буде, поки що узгоджуємо.

– Всередині Кабміну вже є розуміння і рішення: ми з 1 вересня дітей відпускаємо в школу чи садимо знову за гаджети?

– Всередині Кабміну немає такого рішення. Поки що адаптивний карантин продовжено до 31 липня. Як буде розвиватись епідемічна ситуація, важко судити. Безперечно, я за те, щоб діти повернулись до школи. Але щоб умови навчання у школі були безпечними. Тому зараз ми готуємося до проведення ЗНО та вступної кампанії. Наше основне завдання – це збереження здоров’я учасників освітнього процесу.

Я хочу трохи спростувати фейк. В коментарі одному з телеканалів я сказала про те, що навчання вже буде з використанням тих інструментів та технологій, які опанували вчителі. Але це не означає, що з 1 вересня ми перейдемо на дистанційне навчання. Живого спілкування ніхто не скасовував. В тому й суть школи.

До кінця червня спільно з МОЗ готуємо додаткові протоколи, які визначатимуть заходи безпеки у закладах освіти до повернення дітей з 1 вересня. Я впевнена, що новий навчальний рік для учнів шкіл розпочнеться з 1 вересня. Для студентів першого курсу з 17 вересня. Ми передбачили коригуюче навчання в наступному році, щоби кожен вчитель зрозумів, як опанували матеріал його учні.

– Чи були скорочення або урізання зарплат вчителів?

– Ми моніторили цю ситуацію. Таких сигналів до нас не надходило. Всі вчителі повинні були отримати повністю заробітну плату. По окремих випадках була інформація про дещо інший підхід до оплати праці вихователів дошкільної освіти. Але по школі таких звернень не було.

– Верховна рада прийняла закон, який передбачає проходження ДПА в формі ЗНО.

– Закон вже підписано президентом. Повернуто з підписом в Раду. В понеділок вони мали б все завершити.

– Ви можете чітко пояснити, чим ЗНО та вступ цього року відрізняються від минулого? Люди дуже сильно заплуталися.

– Якщо ми говоримо про вступ цього та минулого року, він не буде відрізнятися нічим. Окрім того, що цього року буде можливість подати електронну заяву у свій кабінет з 1 серпня. Інших змін немає.

Якщо ми говоримо про закон, який звільнив здобувачів повної загальної середньої освіти від обов’язкової державної підсумкової атестації, то наголошую на тому, що цей закон не скасовує проведення ЗНО для тих випускників, які мають вступити до закладу вищої освіти. Іншого шляху вступу немає. Ми зобов’язанні забезпечити чесний та прозорий вступ.

– А чи не було б логічно продумати інший шлях, зважаючи на те, що все-таки зібрати дітей разом, щоб вони писали ЗНО – це епідеміологічний ризик?

– МОН забезпечило всі необхідні засоби індивідуального захисту. З четверга почалась перевірка щодо наявності засобів на пунктах тестування. Спершу в нас було 1714 пунктів, а потім їх стало дещо менше. В окремих школах Києва пункти були переведені в область, тому були виявлені особи (хворі на коронавірус, – ред.), які мали доступ до приміщень.

– У тих, хто наважиться здавати ДПА в формі ЗНО будуть якісь переваги при вступі ?

– Це два процеси в одному. Законом “Про повну загальну середню освіту” передбачено, що в нас є ДПА у формі ЗНО. Якщо здобувачі освіти звільнені від підсумкової атестації, вони мають право написати свою ДПА в формі ЗНО. Якщо ви цього року складаєте ЗНО, ви можете використати свій результат на наступний рік.

– Тобто можна ДПА не складати, а складати ЗНО і ніякої різниці не буде?

– Так, можна. Ви отримаєте результат ЗНО в шкалі оцінювання до 200. А потім вам оцінку за ЗНО трансформують від 1 до 12. Цю оцінку отримує школа і виставляє вам в документ про освіту. Якщо ви хочете, щоб вам врахували ваші бали вже від 1 до 12, то вам в шкалі ДПА буде цей результат (балів за ЗНО, – ред). Тепер це один процес.

– Освітній омбудсмен заявив, що за його інформацією ЗНО хочуть скасувати. Чи є у вас інформація, що від ЗНО відмовляться?

– В нас є затверджені стратегії оцінювання в Україні. Я не знаю прізвище наступного міністра, але сподіваюсь ніхто в Україні не підважить права на справедливе оцінювання та право на чесний і прозорий вступ.

– Ви заявляли, що МОН розробило кілька сценаріїв щодо дати складання ЗНО. А чому не пішли по сценарію перенесення ЗНО на серпень?

– Комісія техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій затвердила показники: якщо 50% областей не відповідають умовам і не перейшли до адаптивного карантину, якщо є 60 активних хворих на 100 тисяч населення. Якщо ці показники досягнуті, розгортаємо інший сценарій. Але сьогодні, ці показники не досягнуті.

ЗНО відбудеться! Сьогодні комісія прийняла рішення, що епідеміологічна ситуація дозволяє провести зовнішнє незалежне оцінювання з 25 червня по 17 липня, відповідно до всіх рекомендацій Головного державного санітарного лікаря.

– Якщо показники дозволяють провести ЗНО, навіщо було скасовувати пробне ЗНО?

– Пробне ЗНО було скасовано, виходячи з загрозливої кількості захворювань в окремих великих містах. Це Львів та Київ.

– Скасування пробного ЗНО вплине на те, що результати тестування під час основної сесії можуть бути нижчими?

– Ні, воно не впливає. Результати пробного ЗНО мало на меті ознайомити учасників з процесом. Випускники цього року занурювалися в атмосферу ще минулого року, тому тут не можна говорити, що хтось в нерівних умовах. Безперечно, випускники 10-их класів могли би бути краще підготовлені до наступного року. Але пандемія вносить свої корективи, на які ми, на жаль, не маємо впливу.

– Чи буде змінена дата старту вступної кампанії цього року?

– Вона зміщена вже. Вступна кампанія розпочнеться з 1 серпня з реєстрації в електронних кабінетах. Прийом заяв триває з 13 до 22 серпня, до 16 серпня – для тих, хто складає вступні іспити замість ЗНО. Подача документів для зарахування на бюджет закінчиться 31 серпня о 6:00. Зарахування вступників на бюджет – до 5 вересня. З 15-17 вересня починаємо навчальний рік для першого курсу.

– Ви не виключали, що вступна кампанія завершиться в жовтні. Чому МОН відмовилось від цієї ідеї?

– У нас було два варіанти проведення ЗНО. Перший варіант: 25 червня – 17 липня. Тоді вступна кампанія розпочинається 1 вересня. Якби у нас ЗНО відбулося в серпні, вступна б завершилась у жовтні.

– Чи будуть зміни в правилах прийому до ВНЗ цього року?

– Зміни відбулись. Вони пов’язані зі зміщенням термінів вступної кампанії. Інших змін не було передбачено. Сподіваюсь, що вже нічого не підважить умови прийому.

– Чи буде цього року менше абітурієнтів ніж у попередній рік?

– Ні, я не думаю що станеться так, що буде менше абітурієнтів. В нас достатньо бюджетних місць для того, щоб цьогорічні випускники могли вступати до ВНЗ.

– Чи не стане їх менше за рахунок абітурієнтів з окупованих територій? Адже зараз ускладнений перетин КПВВ.

– Не стане менше. Майже 100 закладів сьогодні готові брати вступників з окупованих територій за спрощеною схемою. Ми працюємо над змінами і хочемо зробити їм таку схему, за якою вступають абітурієнти з Криму. Тобто кожен ВНЗ буде мати квоту, яку вони зможуть використовувати. Для цього треба змінити закон. Сподіваємось, до початку вступної кампанії – організуємо.

– Чи відомо скільки абітурієнтів вступатиме з окупованого Донбасу та Криму?

– Невідомо, але в нас більше ніж 1,5 тисячі осіб зголосилося на ЗНО з цієї території. Вони мають право складати ЗНО, не хочуть – ми пропонуємо інший варіант – це освітній центр.

 

– Коли ми вже отримаємо постійного міністра освіти?

– Не знаю. Я не приймаю рішень.

– Чи вас якимось чином долучали до відбору кандидатів?

– Ні, працюю заступником міністра. А на мене просто поклали виконання обов’язків. Я не маю права радити президенту або прем’єру з приводу кадрових призначень.

– Ви самі претендуєте на цю посаду? Були перемовини?

– Зі мною були перемовини, але я поки що працюю заступником міністра, на якого покладено виконання обов’язків.

– Обговорювалось, що на посаду міністра претендує близько 10 кандидатур. Чи є якісь критерії відбору? Чи це виключно політичне рішення уряду та президента?

– Я не можу це коментувати. Я не була на співбесідах з потенційними претендентами.

– У Раді були заяви, що призначать Сергія Шкарлета, в якого достатньо цікава біографія, в тому числі співпраця з Партією регіонів. Чи готові ви залишитись в міністерстві, якщо він буде ним керувати?

– Для мене це теж непросте питання. Але для мене пріоритет – це проведення ЗНО. Все зроблю від мене залежне, щоб був організований безпечний процес. Я для себе вирішила, що проведення ЗНО залишається для мене пріоритетом, а згодом – прийму рішення.

– Чи немає ризиків, що буде скасована або загальмована реформа Нової української школи (НУШ)?

– Ми рухаємось тим шляхом, який був передбачений. В програмі діяльності уряду записано продовження реформи, і я сподіваюсь, що це не буде згорнуто. Нам вдалось зберегти 1,06 мільярда на НУШ. Прикро, що ця стаття теж піддалась секвестру. Але поки що ми і не могли організувати підвищення кваліфікації вчителів. Домовлялись з прем’єром, що ми повернемось до цього питання після виходу з карантину.

– Чи є статистика скільки іноземних абітурієнтів вступають в українські ВНЗ?

– У 2019 році в українські виші вступило 80 470 (70 696 основне навчання) студентів зі 158 країн світу.

– У зв’язку з карантином чи другою хвилею коронавірусу, чи не буде у наших абітурієнтів, які хочуть вступити за кордон, проблем? Чи зможе міністерство їм допомогти, можливо на міжурядовому рівні?

– Як я розумію, найбільша їх проблема це закритий кордон. Поки що ми переступили цей поріг. В нас 42 випадки захворювання на 100 тисяч осіб. А якщо менше ніж 40, тоді можуть бути відкриті кордони. Але вступна кампанія, наприклад, в польські університети теж зміщена у часі.

– Чи показав карантин необхідність вносити якісь додаткові зміни в законодавство, окрім закону про скасування ДПА?

– Так, ми виходимо на фінішну пряму зі змінами до положення про навчання з використанням технологій дистанційного навчання. Думаю, що наступного тижня це положення вже буде оприлюднено. Найближчим часом ми його і приймемо. Будемо працювати над проектом “Єдина освітня електронна платформа” та Всеукраїнською школою онлайн.

– Як пережили карантин заклади інклюзивної освіти? Бачимо багато занепокоєння, що ця тема якось перейшла на другий план, начебто за цих дітей перестали піклуватись.

– Ні, в жодному випадку. Зараз інклюзивні ресурсні центри в областях, де є пом’якшення карантину, вже працюють для того, щоб всі особи могли пройти комплексну оцінку. Вона є підставою для зарахування дітей в інклюзивні групи, в заклади дошкільної або середньої освіти з 1 вересня.

Також для такої дитини складається індивідуальна програма розвитку і надається додаткова психолого-педагогічна допомога. Там нічого не змінилось, ми тримаємо руку на пульсі. Хочемо прийняти стратегію інклюзивного навчання.

Анастасія Світлевська
Владислав Красінський

РБК-Україна

Як отримати документи про освіту без ДПА?

Заклади освіти мають видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти і додатки до них випускникам, які цього року не бажають проходити державну підсумкову атестацію.

Про це йдеться у роз’ясненні Міністерства освіти і науки щодо набрання чинності законом, що звільняє від ДПА учнів, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/20 навчальному році.

Разом з тим, керівникам закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти рекомендовано виявити випускників, які бажають пройти ДПА.

Для цього рекомендовано у найкоротші терміни отримати заяву-підтвердження бажання пройти ДПА у закладі освіти чи у формі ЗНО. Заява має бути від повнолітніх здобувачів або від одного з батьків чи інших законних представників неповнолітніх.

«Випускникам, які не бажають проходити ДПА, необхідно видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти і додатки до них із записом «звільнений(а)» у відповідній графі бланку додатку», – зазначають у Міносвіти.

Для випускників, які бажають пройти ДПА у формі ЗНО, закладам необхідно: організувати підвезення учасників до пунктів тестування; після отримання від УЦОЯО результатів ДПА у формі ЗНО видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти, зазначивши результати у відповідній графі бланку додатку.

Для випускників, які хочуть пройти ДПА у закладі освіти, закладам необхідно: перевірити наявність права проходити ДПА саме в закладі освіти; організувати ДПА в письмовій формі за завданнями та у строки, затверджені керівником закладу освіти, але не пізніше закінчення навчального року; після проходження ДПА видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти із зазначенням результатів ДПА у відповідній графі бланку додатку.

Окрім того, здобувачі освіти, які претендують на Золоту або Срібну медаль, мають право отримати такі медалі без проходження ДПА.

Роз’яснення щодо завершення 2019/2020 навчального року. Лист МОН.

Щодо реалізації Закону України «Про внесення змін до деяких законів
України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року». Лист МОН № 1/9-338 від 22.06.20 року.

Шановні колеги!

18 червня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року», згідно з яким у зв’язку зі здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням.

Закон звільняє від державної підсумкової атестації (далі – ДПА) у будь-якій формі (як в закладі освіти, так і у формі зовнішнього незалежного оцінювання) всіх здобувачів освіти (незалежно від форми здобуття освіти), які завершують здобуття повної загальної середньої освіти. При цьому, Закон не звільняє від проходження зовнішнього незалежного оцінювання здобувачів освіти, які планують вступати до закладів вищої освіти, у 2020 році.

Зважаючи на зазначене, рекомендуємо керівникам закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти (далі – заклади освіти):

1) встановити здобувачів освіти, які виявляють бажання проходити ДПА. Для цього рекомендуємо керівникам закладів освіти отримати у найкоротший строк від повнолітніх здобувачів освіти або одного з батьків, інших законних представників неповнолітніх здобувачів освіти, підтвердження (у формі письмової заяви) їхнього бажання проходити ДПА у закладі освіти чи у формі ЗНО. Заява у довільній формі може бути подана до закладу освіти особисто або у відсканованому вигляді електронною поштою (кінцевий термін і спосіб подання заяви визначає заклад освіти);

2) організувати видачу здобувачам освіти, які не виявили бажання проходити ДПА, свідоцтв про здобуття повної загальної середньої освіти, у тому числі додатків до них із записом «звільнений(а)» у відповідній графі бланку додатку;

3) у випадку виявлення бажання проходження ДПА у формі ЗНО:

  • організувати підвезення здобувачів освіти до пунктів тестування;
  • після отримання від УЦОЯО результатів ДПА у формі ЗНО видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти із зазначенням таких результатів у відповідній графі бланку додатку до них;

4) у випадку виявлення бажання проходження ДПА у закладі освіти (не у формі ЗНО):

  • перевірити наявність права у конкретного здобувача освіти проходити ДПА саме в закладі освіти (таке право мають лише категорії здобувачів освіти, визначені пунктами 6-12, 14-16, 18 розділу ІІ Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 07 грудня 2018 року № 1369, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за № 8/32979 (далі – Порядок));
  • організувати проведення ДПА в письмовій формі за завданнями та у строки, затвердженими керівником закладу освіти, але не пізніше закінчення навчального року;
  • після проходження ДПА видати свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти із зазначенням результатів ДПА у відповідній графі бланку додатку до них.

Слід пам’ятати, що ДПА в закладі освіти слід проводити з урахуванням вимог, визначених абзацом дев’ятнадцятим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів». Контроль за проведенням атестації в закладі освіти здійснюється його засновником (уповноваженим ним органом управління у сфері освіти).

Здобувачі освіти, які претендують на нагородження Золотою або Срібною медалями та звільнені від проходження ДПА Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року», мають право на отримання таких медалей без проходження ДПА.

Щодо свідоцтв про здобуття повної загальної середньої освіти

Здобувачам освіти, які висловили бажання не проходити ДПА (у будь-якій формі) свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти мають бути видані невідкладно, але в будь-якому випадку не раніше дати видачі відповідного свідоцтва, що у ньому зазначена.

Здобувачам освіти, які висловили бажання проходити ДПА (незалежно від їй форми) свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти видаються після проведення ДПА та відображення її результатів у додатку до свідоцтва, але в будь-якому випадку не раніше дати видачі відповідного свідоцтва, що у ньому зазначена.

Привертаємо увагу, що на підставі письмової заяви здобувача освіти з мотивованою та обґрунтованою потребою у виправленні документа про освіту керівник закладу освіти має право звернутися про заміну документів та їх карток до відповідного департаменту (управління) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій. Такі виправлення документа та заміна картки здійснюються на підставі письмової заяви його власника на ім’я керівника відповідного закладу освіти згідно з Порядком замовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, видачі та обліку їх карток, затвердженого наказом МОН від 10 грудня 2003 року № 811, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2004 року за № 201/8800 (із змінами).

Одночасно звертаємо увагу на те, що дата видачі додатка до свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти не обов’язково має співпадати з датою видачі самого свідоцтва (при цьому, додаток не може бути виданий раніше, ніж свідоцтво). Зважаючи на це, на підставі письмової заяви здобувача освіти, з мотивованою та обґрунтованою потребою у виправленні додатка до свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти, що не потребує одночасного виправлення картки свідоцтва, заклад освіти має право видати такому здобувачу освіти тільки виправлений додаток (без одночасної заміни картки свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти).

Випуск (відрахування) із закладу освіти з видачею документів про освіту оформлюється наказом керівника закладу освіти (в межах навчального року) на підставі рішення педагогічної ради закладу освіти.

З метою організації видачі документів про повну загальну середню освіту особам, визначеним пунктом 7 розділу ІІ Порядку, рекомендуємо пропонувати зазначеним особам пройти ДПА в закладі освіти. В іншому випадку зазначені особи не зможуть отримати документ про повну загальну середню освіту у зв’язку з відсутністю будь-якого підтвердження відповідності результатів навчання державним стандартам освіти.

З метою організації видачі документів про повну загальну середню освіту особам, визначеним пунктом 11 розділу ІІ Порядку, такі особи мають пройти річне оцінювання за 11 клас та за Їхнім бажанням можуть пройти ДПА у закладі освіти або у формі ЗНО. У випадку, якщо зазначені особи не були зараховані до закладів освіти на території, підконтрольній Україні, і не мають результатів річного оцінювання, для них не може бути замовлено та видано документи про повну загальну середню освіту. Також пропонуємо довести до відома здобувачів освіти з окупованої, неконтрольованої території інформацію про можливість скористатися спрощеним механізмом вступу до закладів вищої освіти відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти, які проживають на тимчасово окупованій території України (наказ Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року № 560, зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 31 травня 2016 року за № 795/28925) та Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях (наказ Міністерства освіти і науки України від 21 червня 2016 року № 697, зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 01 липня 2016 року за № 907/29037).

Разом із цим, інформуємо, що на найближчому засіданні Уряду запропоновано до розгляду проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про закінчення 2019/2020 навчального року в закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти», згідно 3 яким закінчення 2019/2020 навчального року відбувається:

  • для учнів закладів загальної середньої освіти, які продовжують здобувати повну загальну середню освіту у 2020/2021 навчальному році, не пізніше 1 липня 2020 року;
  • для учнів закладів загальної середньої освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, упродовж 10 робочих днів після визначення результатів додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання, але не пізніше 31 серпня 2020 року;
  • для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти не пізніше 31 липня 2020 року.

З повагою
Т. в. о. Міністра                    Любомира Мандзій

 

Джерело