Геній – явище позанаціональне. Два уроки за оповіданням Мо Яня “Геній”
Опубліковано: 02.08.2021

Всесвітня література в школах України. – 2021. – № 3. Стаття Вікторії  Кулачинської

Штрихи до портрета Мо Яня
Життєпис. Мо Янь народився в провінції Шаньдун в селянській родині. Під час Культурної революції покинув школу й пішов працювати на фабрику. У двадцять років вступив до Народно-визвольної армії Китаю. Вже в армії почав писати. Перші публікації, що привернули увагу критиків, з’явилися в 1980-ті роки. З 1984 року почав викладати літературознавство в Армійській академії культури. 1986 року закінчив Вищу школу мистецтв Народно-визвольної армії Китаю. За межами Китаю відомий насамперед як автор роману, за яким було знято фільм «Червоний гаолян». Цей роман, що складається з циклу новел, був опублікований 1987 року. Роман належить до так званої «літератури пошуків коріння».

Творчість. Для творів Мо Яня характерне доволі розкуте трактування таких проблем, як сексуальність, влада, політика. Життя сучасного Китаю автор описує без прикрас і замовчувань, хоча цензурних втручань його твори досі зазнали лише одного разу (у творі «Велика грудь, широкі стегна»). Мо Янь у своїх творах часто вдається до елементів іронії й гумору.

2005 року американський журнал «Time» писав про Мо Яня: «Ніхто не може закинути Мо Яню, що він мислить не масштабно. У десятках оповідань і романів він описує бурхливі роки минулого століття в Китаї, використовуючи для цього гостру сатиру. І це зробило його одним з найвідоміших і найчастіше заборонених китайських письменників, якого читають з порушенням авторських прав заступником голови Спілки китайських письменників. Правда, це дало привід говорити про те, що Мо Янь заангажований системою, що він функціонер від літератури. Однак варто уважніше прочитати власне романи Мо Яня, щоб зрозуміти, що це не зовсім так або навіть зовсім не так.