Урок за творчістю А. Конан Дойла
Опубліковано: 02.08.2021

Всесвітня література в школах України. – 2021. – № 4
Ірина Рогова. Улюблені герої – безсмертні.

Додатковий матеріал для роботи групи № 1.

Артур Конан Дойл був шотландцем за народженням, ірландцем за національністю, англійцем за вихованням.
Сучасники говорили, що Артур Конан Дойл важив понад 100 кг, був високим на зріст (майже 2 метри), мав руде волосся. Любив спорт, якому все життя приділяв велику увагу. Говорив голосно, сміявся басом, розумними очима дивився на світ, намагаючись розгадати його таємниці.

Сер Артур Конан Дойл народився в родині ірландських католиків, відомій своїми досягненнями в мистецтві і літературі. Батько Чарльз Алтамонт Дойл, архітектор і художник, у віці 22 років одружився на 17-річній Мері Фоулі, яка пристрасно любила книги і володіла великим талантом оповідачки.
Від неї Артур успадкував свій інтерес до рицарських традицій, подвигів і пригод. «Справжня любов до літератури, схильність до письменництва йде в мене, я вважаю, від матері, – писав Конан Дойл в автобіографії. – Яскраві образи історій, які розповідала вона мені в ранньому дитинстві, повністю замінили в моїй пам’яті спогади про конкретні події в моєму житті тих років».

Шкільне життя Артура пройшла в підготовчій школі Годдера.
Родина майбутнього письменника відчувала серйозні фінансові труднощі. Коли хлопчикові виповнилося 9 років, багаті родичі запропонували оплачувати його навчання і направили на наступні сім років у єзуїтський закритий коледж Стоніхерст (графство Ланкашир), звідки майбутній письменник виніс ненависть до релігійних і класових забобонів, а також до фізичного покарання. У дитинстві Артур багато читав, мав різнобічні інтереси. Його улюбленим автором був Майн Рід, а улюбленою книжкою – “Мисливці за скальпами”.

Нечисленні щасливі моменти тих років для нього були зв’язані з листами до матері: зі звичкою докладно описувати їй поточні події свого життя він не розлучався все подальше життя.

Додатковий матеріал для роботи групи № 2.

Артур Конан Дойль написав чотири повісті — «Етюд у ясно-червоних кольорах», «Знак чотирьох», «Собака Баскервілів» і «Долина страху», а також 56 оповідань. Тобто загальне число його детективних творів — 60. Останній твір про Шерлока Холмса він написав у 1927 р.
Історія створення літературного персонажа зберігає безліч цікавих фактів.
– Конан Дойль вважав свої твори про Холмса необов’язковими дрібничками і був упевнений, що прославиться як автор історичних романів.
– Після виходу творів Конан Дойля дедуктивний метод став використовуватися кримінальною поліцією по всьому світу.
– Найчисленніший офіційний фан-клуб Sherlock Holmes Society відкрився в 1934 році і з перервами функціонує донині.
– Прототипом доктора Ватсона був реальний доктор Ватсон, який жив на Бейкер-стріт. У нього Конан Дойль лікував зуби.
– Вважається, що прототипом Моріарті був американський астроном Саймон Ньюкомб – геніальний йчений, який зруйнував не одну кар’єру своїх недоброзичливців.
– Мисливське кепі, без якого важко уявити собі Шерлока Холмса, ні словом не згадується в жодній книзжці Конан Дойля. Це вигадка ілюстратора перших видань Сіднея Педжета.
– У жодному романі Конан Дойля Холмс не говорить фразу «Елементарно, Ватсон!». Вона з’явилися в першій звуковій екранізації.
– Є відомості, що перетворити перше оповідання про Холмса на літературний серіал, Конан Дойлу підказав Оскар Уайльд.
– Втомившись від героя, Конан Дойль убив його в «Останній справі Холмса» (1883), щоб звільнити собі час для написання історичних романів.